50<>M SPOUT EIM SP1IL j Schoonheidsleer KON. NED. VOETBALBOND. HEEREN BAAI Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING BIOSCOOP. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 9 APRIL 1932 DERDE BLAD Het programma voor Zondag. Wederom een gewichtige dag voor onze stad. Er zijn al heel -wat plaatsen in ons land, waar geen voetbalwedstrijden meer gespeeld worden. Tenminste geen belangrijke. Vijf steden zijn er, waar men nog de mooiste wed strijden kan aanschouwen, namelijk die om het landskampioenschap. Dat zijn Eindhoven Enschedé, Veendam en (natuurlijk) Amster dam en Rotterdam. Verder worden er hier en daar nog slechts eenige bekerwedstrijden gespeeld. Maar er zijn nog verschillende ge meenten, waar do voetbalsport nog hoogtij viert. Dat zijn de plaatsen, waar de eene ciub voor het behoud van het eerste-klasserschap vecht en de andere worstelt om in de hoog ste afdeeling te komen. Daartoe behoort ook onze goede Spaarnestad. Daar is in de eerst® plaats onze H.F.C., door vele pessimisteij reeds als tweede-klasser gedoodverfd en daar zijn de oud-eersteklassers Haarlem en E.D.O.. die met „de gevaarlijke derde" H. V. V. met elkaar moeten uitmaken, wie het volgend seizoen Ajax, R.C.H., Sparta, D.F.C. en andere „groot-mogendheden" ge zelschap mag houden HJ.C., H.V.V., Haarlem en ED.O. Wat al aangename herinneringen wekken deze namen niet! Wie zou ze niet gaarne allemaal weer in de eerste klas terug zien, waarvan ze zoo vele jaren een sieraad zijn geweest? E. D. O.Haarlem. We krijgen dus morgen de returnmatch E.D.O.Haarlem aan de Kleverlaan. Het is gelukkig een zelden voorkomend verschijnsel dat twee plaatselijke vereenigingen elkaar moeten afmaken, natuurlijk niet in den let terlijken zin van het woord! Doch hier zit ten we er dan toch maar mee! Vooral voor den Overzichtschrijver in een neutraal blad is het lang geen pretje, de kansen van deze twee clubs te bespreken, want hij kan niet (zooals gelukkig nog met HJF.C. het geval te) het spreekwoord van het hemd en den rok laten gelden. Haarlem en ED.O. liggen ons even na aan het hart! De drie clubs in deze afdeeling staan er op het oogenblik als volgt voor: gesp.gew. gel. verl. .wit. v.-t. gem. Haarlem 2 1 1 0 3 85 1-50 E» D. O. 2 10 12 6—7 1.— H. V. V. 2 0 1 1 1 7—9 0.50 Dese stand geeft aanleiding tot allerlei mogelijkheden. Ongetwijfeld staan de rood- broeken er op liet oogenblik het gunstigst voor, want zij kunnen zeven punten halen. Maar zij kunnen ook op drie blijven staan, wanneer ED.O. en H.V.V. hun een nederlaag toebrengen, waartoe zij natuurlijk de uiter ste pogingen in het werk zullen stellen, want die twee kunnen in het gunstigste geval resp. zes en vijf punten halen. Wint Haarlem morgen, dan is E.D.O. uitgeschakeld. Dan zouden de roodbroeken alleen nog met H. V. V. te maken hebben. Wint daarentegen ED.O., dan hebben ze alle drie nog een kans. Ook met de mogelijkheid van een gelijk spel moet rekening worden gehouden. Daarmee zou Haarlem het meest gebaat en E.D.O. nog niet kansloos zijn. maar dan zou H.V.V., be halve de gevaarlijke, ook de lachende derde zijn! Maar laat ons deze beschouwingen staken en morgen aan de Kleverlaan gaan kijken, hoe de zaken zich zullen afwikkelen. De partijen hebben eikaars krachten op het veld aan den Schoterweg leeren kennen. De strijd zal dus de moeite van het aanschou wen waard zijn. Het E.D.O.-bestuur heeft bij de wedstrij den tegen Zeeburgia en H.V.V. bewezen, dal het uitstekend organiseeren kan. Ook morgen is liet aan de Kleverlaan dus wel weer in orde. Ten overvloede willen we nog aan de toeschouwers verzoeken om het ED.O.-be- stuur zooveel mogelijk ter wille te zijn, door niet méér plaats (zoowel zittend als staan de) in to nemen, dan srrikt noodzakelijk is, opdat zooveel mogelijk personen kunnen kijken. GoudaH. F. C. Wel, wel, wat heeft H.F.C. ons j.l. Zondag aangenaam verrast, door alle sombere voorspellingen ten spijt met zulke mooie cijfers van het zoo sterk geachte Gouda te winnen. Onze veel bezongen Haarlemmer Hout heeft zoowaar weer eens weergalmd van de blijde juichkreten van allen, die toch zoo gaarne onze Good Old voor de eerste klasse behouden willen zien. We waren al bevreesd dat zulks in dit seizoen niet meer gebeuren zou. Slechts één maal daarvóór, namelijk op 18 October, plantte het gejuich zich tusschen de ontelbare boomstammen voort, zoodat de menschen op grooten afstand al konden be grijpen dat H.F.C. oen wedstrijd won. Dat was toen H.F.C, kans zag om V.U.C. te kioppen, zij het ook met de kleinst mogelijke cijfers. Verder werden aan de Spanjaards laan niets anders dan nederlagen geleden, slechts onderbroken door een 11 gelijk soel tegen Xerxes. In een groot aantal weken hebben we, geleerd door de verkregen re sultaten. dan ook geen overwinning voor H.F.C. in ons overzicht durven voorspellen, maar nu we haar Zondag (eerst een beetje onwennig door het meespelen van een paar veteranen) weer eens flink van zich af heb ben zien bijten: gezien 'nebben dat alle fut er nog lang niet uit is. durven we wel weer wat overmoedig worden. We zullen het heele- maal niet gek vinden, als H.F.C. ook in haa: uitwedstrljd Gouda klopt. Die Gouwenaars zijn ons trouwens geducht tegengevallen. Hun spel leek, nu ja. op dat van een matiger, derde-kiasser! Het kan natuurlijk zijn. cal zij een off day hadden dat het groote terrein hun parten speelde of dat zij onder den indruk waren van feit -«en ouden eerste-klasser te moeten spelen: ook kan hun zelfvertrouwen een schok hebben gekregen door dc 2—0 nederlaag, die DÜ.C. ze reeds 1 eerder te slikken had gegeven, maar hoe het ook zij, kampioensspe! van de tweede klasse lieten ze niet zien. Dan moeten ze eens naar ED.O.Haarlem gaar. kijken! De stand in deze afdeeling luidt nu als volgt: D. H. C. 2 2 0 0 4 8—0 2.— H. F- C. 2 10 12 3—6 1.— Gouda 2 0 0 2 0 0—5 0.— D.H.C. heeft dus een grooten voorsprong. Het moet haar echter toch een onbehaaglijk gevoel gegeven hebben, dat Hf.C. met nog grooter cijfers van Gouda gewonnen heeft, dan zij zelf. In Delft zal men uit den aard der zaak reeds van een eerste-klasser droomen maar ook hier kunnen die droomen wel eens bedrog blijken te zijn. In ieder geval heeft H.F.C. nu weer een prachtige kans gekregen. Het moet voor haar een prettige gewaarwor ding en een groote moreele steun zijn, te weten dat zij haar lot voor een heel groot deel nog in eigen hand heeft. Daarvoor moet dan morgen eerst in Gouda gewonnen wor den. Dat zal nu misschien iets moeilijker blijken te zijn, dan j.l. Zondag. Maar hei kan; dus het moet! En dan zullen we wel weer verder zien. De tweede wedstrijd tegen D.H.C. heeft niet in Delft, maar aan de Spanjaardslaan plaats! Om het lands" kampioenschap. In de competitie om het landskampioen schap begint ook al eenige teekening te komen. Ajax heeft de leiding genomen, maar Feijenoord volgt haar op den voet. Vermoe delijk zal het dus wel weer tusschen die twee gaan, al zullen zij voor Enschedé en P-S.V. moeten oppassen. In Amsterdam wordt mor gen de wedstrijd AjaxP.S.V. gespeeld. Dat zal wel weer een overwinning voor de thuis club worden. Ook Feijenoord zal. spelende op het ter rein van Sparta te Rotterdam, wel weer de twee punten aan Enschedé weten te ontfut selen. WAGENINGEN—R.C.H. Men schrijft ons: R.C.H. gaat as. Zondag voor de vierde ronde van den K.N.V.B.-beker naar Wage- ningen om daar tegen de club van dien naam te spelen. Dat zal niet zoo'n eenvou dige opgaaf blijken: willen de R.C.H.'ers hun kans op den beker behouden, dan zal daar flink aangepakt dienen te worden. Het elftal komt als volgt uit: Kos. Kaestner, Prevost, Krom, Ruis, Muller. Hanse, N. N., Verkerk, Smit, Paape. R.C.H. IIH.VJB-PROEFELFTAL. Op het R.C.H.-terrein wordt Zondagmor gen een oefenwedstrijd gespeeld tusschen RC.H. n en het H.V.B.-proefelftal. COLLECTE BIJ E.D.O—HAARLEM. Het is aan de plaatselijke afdeeling van den Alg. Bakkersgezellenbond^ toegestaan om a.s. Zondag een bloempTesvcrkoop tc houden op het terrein van E.D.O. ten be hoeve van het Bakkers-T.B.C. fonds. HAARL. VOETBALBOND. Overzicht. Zoo langzamerhand loopt de competitie op het einde. Slechts enkele wedstrijden worden nog vastgesteld; van dit kleine pro gramma kon Zondag j.l. nog een gedeelte door afkeuring van het veld, niet doorgaan. In Afd. I A werd de zeer belangrijke wed strijd tusschen R.C.H. V en Kennemers III door de Racing met 32 gewonnen, zoodat de blauwzwarten daarmede vrijwel beslag op het kampioenschap hebben gelegd. Haarlem IIIRipperda werd door de gas ten met 32 gewonnen. Kinheim II nam tegen D.W.O. geen halve maatregelen en stuurde de Haarlemmres met een 10—1 nederlaag huiswELarts. Het programma voor Zondag. In IA is de beslissende wedstrijd Spaarne stadR.C.H. V. uitgesteld. Kennemers II ontvangt E.D.O. III en zal, mits niet gedemoraliseerd, wel kunnen win nen. eD overige wedstrijden hebben weinig beteekenis meer, zoodat we kunnen volstaan met de vermelding van het geheel gewijzigde programma, dat luidt: I A: DamiatenSpaarnestad 10 uur; Ken nemers IIED.O. III 10 uur; Haarlem III R.C.H. III 10 uur; Kinheim IIRipperda 10 uur. Promotiecompetitie 2e klasse: V.S.V. IHE.D.O. IV (terrein Haarlem) 10 uur. n A; DrosteKennemers III 10 uur. Promotiecompetitic 3c klasse: AfdJ: Ripperda HIHillegom m (terrein HJ.C.) 10 uur: E.D.O. VKenau (terrein R.CH.) 10 uur. Afd. II: Hillinen IIISpaarnestad n (ter rein T.H.B.) 10 uur. IH B: DJ.O. III—Heemstede II 10 uur. III F: DeCeO Hl—Hillinen IV 10 uur. in H.: Spaarnevogels IIIVliegende Vo gels n 10 uur. in I.; Ripperda IVKinheim VI 10 uur; Damiaten IIIKennemers VIII (terrein Kennemers) 10 uur. JUNORES. Afd. B: Zandvoori bHaarlem c 10 uur. KenauSpaarnevogels, 10 uur. Afd. D E D O. b—R.C.H. IV 12 uur; Bloe- mendaal dI.V.O. 10 uur. WANDELSPORT. BLOEMBOLLENTOCHT DOOR ROTTERDAMMERS. Op 24 April organiseert de Rotterdamsche Wandelsport Vereeniging een wandeltocht ■(oor de bloembollenvelden. van Leiden uit. De afstand bedraagt pl.m. 30 K.M. Het doel 's niet het afleggen van een zekeren afstand binnen een bepaalden tijd. doch het bezich tigen van een van de mooiste streken van ons '.and. Aan dezen tocht kan door iedereen wor den deelgenomen, dames zoowel als heeren. Voor den tocht wordt een tijd gerekend van ca. 8 uur. zoodat men ruimschoots gelegen heid heeft om te rusten en om de schoonheid van het bollenland op zijn gemak te bewon deren. Tijd en plaats van vertrek: 10 uur. Café- INGEZONDEN MEDEDEELDïGEN. a 60 Cts. per regel. per Vz pond ECHTE FRIESCHB ZOci.ptrons -10ct.per%ons ei restaurant „Zomerzorg" te Leiden bij het station H5.M. Tijd en plaats van terugkomst pl.m. G uur. „Zomerzorg" te Leiden. Eerste rust: Te Noordwijk ,Hof van Hol land" pl.m. om 1 uur. Tweede rust: Te Sassenheim „Het Bruine Paard", pl.m. half vier. Route: Leiden, Rijnsburg, Noordwijk aan Zee, Noordwijk Binnen, Sassenheim, War mond, Leiden. Aan ieder, die den tocht volbrengt, zal een fraaie plaquette worden uitgereikt als herin nering aan dezen bloembollendag. Deze pla quette is speciaal voor dezen tocht vervaar digd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Gave, zachte, fraaie handen bij dagclijksch werk zijn alleen mogelijk, wanneer U zich tot gewoonte maakt Uw handen van tijd tot tijd met een weinig Purol in te wrijven. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Haarlem's Muziek-lnstituut. Van de 5de leerlingen-uitvoering op 8 April kon ik slechts het gedeelte vóór ae pauze, bestaande uit piano-voordrachten en dansnummers, bijwonen. Ware de uitvoering op den aangekondigden tijd. half acht, be gonnen, dan had ik waarschijnlijk ook nog althans een deel der zangnummers kunnen hooren. Doch de heer Hoogenverf arriveerde eerst om kwart vóór .acht aan den Jans schouwburg, en toen duurde het nog een minuut of acht eer met de werkzaamheden een aanvang kon worden gemaakt. Weer betraden eerst een tweetal leerlingen uit dc pianoklasse van den heer Jac. Bonset het podium, gevolgd door een tiental uit die van den heer Nico Hoogerwerf. eHt waren nu meerendeels oudere leerlingen dan op den vorigen avond; zelfs volwassenen of bijna volwassenen. Dienovereenkomstig was ook de graad hunner gevorderdheid over 't algemeen wat hooger, toch bij sommigen nog niet hoog genoeg om 't ontbreken van de kinderlijke charme geheel te vergoeden. De m#ste voordrachten zijn ook ditmaal met de vereischte mate van correctheid uitge voerd, vele echter bleken wat lang in verge lijking met de belangrijkheid van inhoud of vertolking. Ook waren sommige tempi te langzaam genomen". Zoo bleef het piu alle gro van Paaerewski's Menuet, wel de helft bij het vereischte tempo ten achter en de uit voering der accoordpassages en trillers be wees, dat bij de keuze van dit stuk te hoog gegrepen was. Ook met de Malaguena van Albeniz was dat het geval. Bij het Impromptu van Binet was de glad de uitvoering verheugend; ook het daarop volgende „Cortège" van Rhené Baton werd verdienstelijk gespeeld, evenals „Der Schmet- terling" van Bortkiewicz. Een paar leerlin gen speelden uit het hoofd en brachten het er. behoudens één enkele stoornis, goed af. Pianistisch het meest belovend scheen m© liet spel van de nog vrij jeugdige leerlhv, die „Dans les Blés" van Hotz en „Carillon" van Casella vertolkte: hier was rythme. en- train. verscheidenheid van nuanceering, krachtige aanslag. Het Carillon heeft echter dringend noodig eens door een deskundige klokkenist te worden nagezien, want het schijnt dat de rol niet goed geste ken is: het klinkt althans zeer ontstemd. Het pe- daalgebruik van de leerlingen moet eveneer nog verzorgd en gecorrigeerd worden. Ryih- miek, vastheid van maat en gelijkheid in het aanslaan der handen waren doorgaans in zeer voldoende mate waar te nemen en ge tuigden gunstig van het onderwijs der Hee ren Bonset en Hoogerwerf. De dansnummers waren een herhaling van die van den vorigen avond. Waar ook de uit* voering er van geen merkbare verschillen opleverde, kan ik met de vermelding volstaan. De lenigheid en gratie van vele bewegingen hebben ook ditmaal bij de aanwezigen groo ten bijval gewekt. K. DE JONG. HAARLEMS SALON-ORKEST. Dit ensemble voerde op den ..Eersten Amu- sementöavond" op 8 April in de groote zaal van den Haarl. Kegelbond een aantal num mers, zoowel vcor gewone orkestbezetting als voor jazz-orkest, uit. waarvan ik er een paar kon hooren. In de Czardas uit ..Der Geist des Wojwoden" van Grosman bleek het. orkest een uit geroutineerde, en vaardige musici bestaand geheel, dat zuiver en beschaafd klinkt en onder leiding van den heer Jack Stoffer pittig speelt. Ook als jazz-orkest klinkt het ensemble relatief beschaafd. De Quic Steps, die ik hoorde openbaarden wel niet de onbegrensde mogelijkheden der Jazz en de verbluffende virtuositeit die velen jazz-musici eigen is, maar gaven toch een gooien dunk van het orkest, ook in deze be zetting. K. DE J. VERKADE IN DEN HAAG GEHULDIGD. Na de voorstelling van Hamlet in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhagc, welke voor stelling bijgewoond werd door prinses Juliana en prins Hendrik, is Eduard Verkade aldaar gehuldigd. De heer Albert Vogel voerde het woord en na hem nog verscheidene anderen. door KAREL DE JONG. De Haydn-sche wervelwind die tegenwoor dig door alle landen vaart waar de Euro- peesche muziek is doorgedrongen blijft zich natuurlijk ook in de radioprogrammas open baren. Daventry zond al een paar weken lang pianosonaten van hem uit, waaronder zeker enkele zeer interessante zijn, maar waarvan de meeste toch onze belangstelling niet biij- ovend kunnen gaande houden, en die dan ook gewoonlijk niet buiten de drempels der les kamers komen. Nu volgt in Daventry een reeks trios, die daarom al niet ons als „grondslagen der muziek" behooren te wor den voorgezet, omdat de cello er geen zelf standige partij in heeft doch slechts de bas van de piano versterkt. Ik vrees dat men op die wijze voortgaande aan de nagedachtenis van den componist van „Schöpfung". „Jah- reszeiten" en tal van schoonc symphonieën en strijkkwartetten geen goed doet. We moe ten in 't oog houden dat Haydn een groot deel van zijn leven in een ondergeschikte be trekking bij den vorst Esterhazy heeft door gebracht, waar hij zich van den chef-kok voornamelijk daarin onderscheidde, dat deze met de verzorging der dagelijksche culina- rische, Haydn met die der muzikale menu's belast was. Zoo moet er wel veel aan zijn pen ontvloden zijn, dat het stempel der in spiratie niet droeg. Dit schijnt ook het ge val te zijn met de meeste zijner Missen, waar van ééne, de .Mariazeller Messe" Zondag door Mühlacker uitgezonden wordt De po pulaire toon die Haydn in deze werken aan sloeg was zelfs oorzaak dat de uitvoering er van in de Weener kerken destïjd door den Aartsbisschop verboden werd. Belangrijker als kooruitvoering lijkt me voor Zondag de Huizer avonduitzending. Het pianoconcert van Mozart staat daar wel eenigszins vreemd tusschen twee koorwerken van onzen tijd, maar deze beide hebben recht op onze onverdeelde belangstelling. „Le Roi David" van Arthur Honegger is vóór enkele jaren door de Chr. Or. Ver. te Haar lem ten gehoore gebracht en ik heb toen een overzicht van het. werk geschreven. Nu moet ik met enkele korte aanwijzingen volstaan. De stijl van dit koorwerk is zeer heterogeen, de waarde der onderdeden ongelijk. Er zijn nummers in. die direct aan Handel aanknoo- pen, in andere is moderne atonaliteit onver mengd aan het woord. Maar juist in sommi ge van deze toont de componist groote kracht om situaties uit te beelden of stemmingen te wekken. Tot goed begrip is het echter wel noodig den tekst bij de hand te hebben. De „Psalmus hungaricus" van Kodaly wordt evenals ..Le Roi David" tot de meest, voor aanstaande koorwerken van dezen tijd gere kend: ik heb echter daarvan nog geen uit voering kunnen bijwonen, zoodat ik me te dien opzichte aan het oordeel van anderen refereeren moet Anton Tierie, die het werk reeds eenige jaren geleden met de Kon. Or. Ver. te Amsterdam uitvoerde, roemde het als de uiting van een oerkrachtig rastalent. Van de uitzendingen van inheemschc om- roepstations wil ik in de eerste plaats wijzen op de Hilversumschc van Dinsdagavond, wijl daar een symphonie van Dlttersdorf 1739 1799 uitgevoerd wordt. Over de historische plaats en beteekenis van dezen zeer vrucht baren componist kan men desverkiezend in het orgaan der betreffende omroepvereeni- glng een en ander vinden; over zijn sympho nie, in C. gr. t- (de meest bekende der 112 en vóór eenige jaren bij Br. H. nieuw uitge geven) mogen hier eenige notities volgen. De orkestbezetting is de gewone vóór Beet hoven: strijkorkest. 2 hobos. 2 fagotten. 2 hoorns, 2 trompetten cn pauken: daarbij komt echter nog, als antiek overblijfsel, cem balo. Op het titelblad noemt de componist zich Carlodi Dittersdorf: een teeken dat Ita- liaansche invloeden in zijn werk schuilen naast die van Haydn cn Mozart. Aan dezen laatste worden we terstond door het hoofd thema van het Allegro molto herinnerd: dit heeft een merkwaardige verwantschap met dat van Mozarts klaviersonaten in F. (no- 5 der Petersuitgavc). De tweede themagroep sluit, zich daarentegen meer bij Haydn aan. speciaal bij diens symphonie in C (no. 7 der Petersultg.) Het Larghetto bestaat uit thema, drie variaties en coda. I9e poëzie van dit stuk verheft zich niet hoog; zij blijft binnen de grenzen van netheid, tevredenheid en sier lijkheid. Dc coda gaat in dc menuet over die 'n thema- groep uit 'teerste hoofddeel letterlijk herhaalt Dc finale brengt terstond na elkaar drie themas, die een zoodanige harmonische ge lijkheid hebben, dat de combinatie er van voor dc hand ligt. En inderdaad: reeds in de 14de maat. worden ze tot een tripelfuga (fuga met 3 themas) samengesteld. We heb ben hier dus een pendant van de finale van Mozarts Jupersymplionie. Na allerlei door werkingen komen de eerste 4 maten van het eerste thema unisono om op een G accoord af te breken. Na oen generale pauze en een formate wordt dan dc menuet herhaald. Dit is dus een gelijkenis met Beethovens (veel later geschrevene) 5de symphonie. Door de herhaling der menuet keert de sfeer van het eerste hoofddeel terug en krijgt het werk een cyclische afronding. Een ander cyclisch werk voert me naar een heel ander terrein: dat der pianomuziek. Ik bedoel Francks ..Prélude. Aria et Final" (Daventry, Vrijdag). Het cyclische principe is in Francks meerdeeligc werken steeds doorgevoerd; in dit geeft het aanleiding tot bewonderenswaardige combinaties. Iïct Pré lude begint met oen marschachtig thema (It, dat in de hoofdtoonsoort E en in B op treedt. Na de volkomen afsluiting in E volgt een tweede thema (II) eveneens in E- waar na I in cis min. verschijnt. Halve sluiting, pauze 'n nieuw koraalachtig thema Gil t wordt in gevarieerde herhaling gebracht. Als laatste contrapunt daarbij treedt een chro matisch achtstcn-motief op, dat later het Final inluid. Doorwerking met H en I volgen, waarna I in vollen glans een gevarieerde re prise opent, die volkomen gelUk aan dc ex positie igesloten wordt. De Aria begint met preludcerendc accoorden, die de kiem van de coda bevatten. Een eenvoudige liedmelo die wordt in dit deel gebracht en eenigszins gewijzigd herhaald. De tusschenspclen heb ben een uitgesproken orgelachtig karakter. De coda brengt een nieuwe melodie (IV), uit de preludeerende maten ontwikkeld. Het Fi nal begint stormachtig met het bovenge noemde chromatische motief. Een harde en ruwe octaven-episode volgt, waarna een triomfantelijk thema (V) klinkt, spoedig door brillante passages omspeeld. Weer komt het chromatische thema, dan plots een her haling van dc melodie der Aria Reprise van het eerste gedeelte van het Final volgens het principe van den sonate-hoofdvorm. Doch nu komt na V. net thema van het Pré lude (I), door machtige basoctaven onder steund als werkelijke zegezang. Niet lang duurt de extatische stemming: de kracht neemt af en nu hoort men in de midden stem de coda der Aria (IV) gecontrapun- teerd door I. Steeds meer motieven uit de Aria komen op en het geheel sluit als in hcmelsche sferen verheven, pianissimo. Het in 1886 geschreven werk mag met recht als een der schoonste van de nieuwere klavier litteratuur gelden. Voor de goede uitvoering worden echter contrapuntisch inzicht, mees terschap in veelstemming spel en zeer groote handen vereischt. Een merkwaardige Liszt-uitzendlng be looft Berlijn voor Maandag- Wo kunnen echter ditmaal diens Faust-symphonie niet bespreken. Daarover wellicht een ander maal. LUXOR-THEATER. Kameradschaft, De film Kameradschaft van Pa hst moest geprolongeerd worden. De toeloop van hen, clie deze geweldige film willen zien, is zoo troot gebleken dat de directie van het- Luxer Theater zich genoodzaakt zag Kameradschaft nogmaals een week ln te zetten. Dat er zooveel belangstelling voor bestaat, is gelukkig. Want er blijkt uit., dat. de smaak van het gras van het publiek toch nog niet geheel op den verkeerden weg is. Al bestond ten dien opzichte den laatsten tijd wel ge gronde twijfel, gezien de trek naar holle, in- houdloozc prullen, met verblinding van uni formen, flauwe grappen, weeë, sentimenteel© liedjes, of quasi-natuurfils, waar de trucs dui- mendik bovenop liggen, terwijl de enkele goe de films wel niet genegeerd, maar toch ook niet op volle waarde geschat worden. Dat do tijdsomstandigheden hieraan niet vreemd zijn, ontkennen wij geenszins. Men wi! ont spanning. in het lichte genre, of ook wel sen satie. Mutatis mutandis geldt dit ook voor het tooncel. En dan mogen wij er al dankbaar voor zijn -- al is dat ook een schrale troost. als blijkt., dat men het betere niet geheel en al passeert. Kameradschaft is oen film van hoog ge halte. een film. die de kameradschaft. de al- geheele verbroedering der volkeren eenvoudig en volkomen natuurlijk stelt, zonder ophef. Daarom had Pabst beter gedaan -- maar dit is dan ook misschien de ecnise en kleine aan merking. die wij zouden willen maken het slot- met zijn wat gewilde propaganda voor do kameradschaftsldee weg to laten. Het. neemt iets van den diepen indruk van de film weg. In deze film is weer duidelijk aan het licht getreden welke mogelijkheden de geluids techniek biedt aan een bekwaam regisseur als Pabst is. En dan hoeven we alleen maar te wijzen op dc buitengewoon suggestieve wcr king van het geknetter der vlammen cn het instorten der mijngangen. Wij bevelen deze film nogmaals ten sterk ste aan. Het voorprogramma bevat een aardig Orion Profilti-journaal. dat voor een groot deel aan dc Paaschgebruiken gewijd is. Voorts is er een aardige teekenfilm. waarin we speciaal de aandacht vestigen op de geestige parodie op een Apacher.dans. een grappig griezel filmpje: Het spookhotel. en een film Vlieg enthousiasten. door kinderen gespeeld REMBRANDT-THFATER. Dc Brave Zondaar. Zoo heeft dan gisteravond voor het eers' in Nederland het publiek kennis kunnen maken met de eerste film van Max Pallen - berg. Wij hebben er in ons blad van Vrijdag een voorbespreking van gegeven, zoodat wij tfhans volstaan kunnen met de verklaring, dat het publiek zich geamuseerd heeft. Voor al de wederwaardigheden van den Oberkas- sierer en zijn be."ilende Ruhmann in de En- gelbar en op den daaropvolgcnden morgen, vielen in den smaak. Fritz Kortner. de ac teur. die o.a. in Atlantic en Gekooide Men schen zulk schitterend spel vertoonde, heeft in deze zijn eerste proeve van regiebckwaam- heid in gen:emdc scènes wel zijn hoogtepunt uit dc film bereikt. In het voorprogramma viel ons hot bijzon der beschaafde variété-nummer op. Ruth en Paul Billag. het elegante danspaar op rol schaatsen. gaven een uiterst sierlijke demon stratie van eenige dansen, zij zweefden over het tooneel. Hun keurige costuums waren een strccllng voor het oog. Verder was er een Max Fleischer teeken- film, Minny the Moocher, die ditmaal eenigs zins afweek van dc gewone screensongs, doch daarom niet minder geslaagd was. Eenige grappige fragmenten uit dc oude doos waarin we Blanche Swec'. Harry Carey en Francis X Bushman o.a. zagen in creaties van twintig jaar geleden cn actueel nieuws van Fox, Paramount cn Polygoon vulden het programma aan. Tot ons genoegen merkten wij. dat Polygoon zijn journaal van een ge wijzigd en verbeterd begin en slot voorzien heeft. Mahamvclia. Zondagmorgen wordt do Mahacyclus van Ochse in het Rembrand!theater voortgezet met het tweede gedeelte. Mahamoclia. het Al Luisterrijke. Borneo cn Sumatra worden thans bezocht- Hot is een film wier kwalitei ten een druk bezoek rechtvaardigen. CINEMA PALACE. F.mil Jannings en Anna Sten in Heersrhcr der Duisternis. Het machtige werk van regisseur Robert Siodmak ..Hecrsclier der Duisternis" met Emil Jannings on Anna Sten in de hoofd rollen is in Haarl. Dagblad van Vrijdagavond naar zijn kunstwaarde besproken. Het is een film met 100% spanning. Het spel van Jan nings is meesterlijk, hij i.s Gustav Bumke, de ontslagen gevangenisboef, de heerscher dei duisternis, ten voeten uit; Anna Sten. Rus sische Anna, zooals ze in dc film heet. is de geraffineerde vrouw, die door haar schoon heid cn bijzondere charme dc mannon tot dwaze dingen kan verleiden, soms doet ze even denken aan haar bekende kunstzusters, Grcta Garbo cn Mariene Dietrich, vooral in haar zingen komt dat sterk tot uiting. Ze geeft oen absoluut gave creatie van Russi sche Anna, nergens wil Jc haar anders heb ben, dan zooals zij het geeft, de geheele rol door. „Heerscher der Duisternis" Is een film, die men gaat zien èn om Emil Jannings èn om Anna Sten. Een extra woord van hulde voor het aller aardigste variété! De parodlsten Booth and Booth brengen iets zoo aardigs en grappigs en het „démasqué" is zoo verrassend, dat het het publiek niet verveeld had. al had het nummer tienmaal langer geduurd. Booth and Booth, het wa.- mooi. geestig, rythmisch cn goed gevonden! „Men" vindt het wel leuk er even tusschen genomen te worden, vooral als de onthulling zoo is.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9