BRIDGE Engelsch vliegnieuws. EEN WEKELIJKSCHE RUBRIEK DAMMEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 12 APRIL 1932 SPORT EN SPEL. door M. W. ETTY LEAL De Schneider CupEngeland 's 23 vlieg clubs. Sir Alan Cobham Luchtcircus. (Van onzen correspondent). Dë vorige maal hebben wij de distributie der kaarten over de vier spelers behandeld. Ten einde een beter begrip van het bieden te krijgen, moeten wij daar nog verder op ingaan. Volgens een onderdeel der wiskunde, de leer der permutaties en combinaties zijn er 635.000 millioen verschillende verdeelin gen mogelijk met de 52 kaarten, Geen won der dat Bridge een spel met zooveel va riatie is! Om nu met één kleur uit die combinaties een greep te doen, diene dat de verdeelin gen: 4 4-3—2, 5—3—3—2, 5 1 3-1. 5-4—2—2. 4—3—3—3, 6—3—2—2, 6-4—2—1 6—3—3—1, 5—5—2—1, 44-4-1 het meest voorkomen. Deze tien distributies komen in 91 pet. van het totaal voor. De eerste vijf daarvan weer 71 pet. Het is 4:1 dat men een verdeeling der dertien kaarten over de vier kleuren als 4432 in de hand heeft. Zoo is het ook een kans van 4:1 dat een kaart „sec" zit. Vier azen op de hand komt slechts 1 op de 86 maal voor De kans van een der spelers om het te hebben is dus 1 op de 4 x 86 of 344. De kans op 5 honneurs in de hand is slechts 1:504. De kans op een aas bij elk der spelers (dus elk één aas) is slechts 1:9. Als men zelf drie azen heeft, is de kans dat de partner het ontbrekende aas heeft natuurlijk slechts 1:2. Als men 2 honneurs of 1 Aas heeft, is de kans dat de partner do rest heeft slechts 1:33. Dikwijls hoort men zeggen: „Ik had geen haalbaren slag". Dat is gewoonlijk overdrijving, want een spel waarin de hoogste kaart een 9 is komt slechts 1 op de 1827 keer voor. Wanneer men nu bovenstaande verdeelin gen bestudeert, treft het ons direct, dat vier- kaarten wel het gros der spellen uitmaken. Als men dus op een vierkaart past. is de kans groot dat rondgepast wordt, dat men opnieuw moet geven. Nu heeft het spelen op vlerkaarten vele nadeelen, maar men moet aan den anderen kant niet direct als ge woonte op zulk een spel passen. De kans is gering, dat de partner er ook 4 heeft, maar de kans Ls er! Jack de Haas 25 jaar „meester" Wanneer er een „meester" is, die verdient dat zijn naam met gulden letters in het boek d r damgeschiedenis wordt vastgelegd, dan is het zeker wel Jack de Haas. Zou er wel één speler in den lande zijn, die op een staat van dienst zal kunnen wij zen als De Haas? Wij willen ons aan geen overdrijving schuldig maken; willen ook geenszins het geen anderen voor de ontwikkeling van het damspel deden, gering schatten, doch wij willen Dc Haas recht doen weden-aren en hem de Per géven waarop hij aanspraak mag maken. En dan durven wij zonder overschatting te zeggen dat drie kwart van den bloei, waarin de Nederlandsche dambeweglng zich heden ten dage verheugen mag, op rekening ge steld moet worden van De Haas. Het was 26 December 1931 juist 25 jaar geleden dat hij den meestertitel behaalde de eerste maal dat de Nederlandsche Dam- bond dezen titel toekende en juist daar om willen wij bij dit jubileum even stilstaan. Haast geen anderen speler is het beschoren geweest om zoo'n langen tijd werkzaam te zijn, geen andere meester heeft zooveel school gemaakt als De Haas. Het is niet onze bedoeling uit te weiden over de biografische bijzonderheden van zijn zoo roemrijke dammersloopbaan deze zijn vooral bij de ouderen onder de damspelers meer dan voldoende bekend maar hem uitsluitend als kunstenaar en paed agoog naar voren brengen. In den tijd dat hij zijn eerste groote over winning boekte omstreeks 1899 was het damspel voor de groote massa nog niet on derzocht. Men speelde zooals het toeval het wilde cn zooals franc-ttreurs den oorlog voerden. Men kraakte den vijand op eigen manier. Het speelveld van den geest was toen nog geen helverlicht schouwtooneel en een theorie van het spel bestond er niet. Wel was er een omvangrijke varianten theorie doch men wist nog niets van de geheime grondstellingen, volgens welke zich het leven op de 100 ruiten voltrok. Zeker, Weiss en Balédent doceerden nog veel vroeger de waarheden van hun strategie doch vooral Weiss was een zeer eigenaardige persoonlijkheid, was meer kunstenaar dan leermeester de „vuurwerkspelcr" bij uit nemendheid en werd dan ook meer be wonderd dan begrepen. De Haas was en is de meester der methode tegelijkertijd een groot docent. Zijn verdienste ten aanzien van de leer der ontwikkeling zal onvergankelijk blijven. Met woorden en daden heeft hij aange toond dat de eenvoudige .natuurlijke en lo gische opmarsch der schijven de eenigst Juiste basis voor een verstandige manier van spelen is. Hij heeft laten zien, dat de eigen aanval vanzelf voortgang vindt als de tegenspeler tegen do grondstellingen der openingen gezondigd heeft en ook dat elke vijandelijke aanval op den duur te pletter loopt tegen een volgens de goede beginselen opgebouwde stelling. Juist door zijn /ei-helderenden arbeid op ■Üt gebied werd het damspel populair. Hel kwam plotseling onder het bereik van leder die over normalen aanleg en vlijt beschikte. De wegen tot een dieper begrip waren niet lang r het privé-geheim van een kleine schare uitverkoren kunstenaars. Ret verschil in speelsterkte tusschen mees ters en leeken is sindsdien voortdurend ver minderd. Heden zijn er ln dc damwereld zeer vele spelers die zich van de gereputeerde meesters slechts door een tekort aan oefening onder scheiden. Voor de internationale grootheden wordt het van jaar tot Jaar moeilijker, hun positie te handhaven, wat wel het duidelijkste bij siniultnanséanees naar voren komt. Oirc v 15 Jaar geleden waren dergelijke voorst Hingen bijna kinderspel, een afslach ting, welke gewoonlijk na V/3 of 2 uur met een o'. erwinning van 90 tot 100 pCt. voor den slmul aanspeler eindigden. Tegen het bo- stuur van de club of tegen een damspelcnde dame mocht de simultaanspeler uit fatsoens- overweglngon niet winnen en hij placht mei cenige schijven méér remise voor te stellen Men moet echter op een vlerkaart niet bieden tenzij men 2 ..quick tricks" heeft ih die kleur b.v. A. H. vierde of H. V. B. vierde, A. V. B. vierde. Een openingsbod, dat nogal eens gedaan wordt ls Twee in een kleur. De deskundigen zijn het er niet over eens. Foster zegt b.v. dat men 2 in Klaveren en Ruiten moet bie den als men een sterke kaait heeft doch ln één kleur zwak is. Blijkt nu uit de annonces van den partner dat hij juist in die zwakke kleur wat heeft, dan kan men in Sans over gaan. Het kan ook wenschelljk blijken om in de hoogere kleurengroepen (Harten of Schoppen) tot een manchebod te komen. Een openingsbod van drie of vier in een van die twee kleuren duidt op het aansturen naar een manchebod. Men moet in „Contract" al heel sterk zijn, als men slechts den steun van 1 als ophooging van den partner behoeft om tot een manche te gaan. Als men niet flink te paard zit, doet men ln zulk een geval bo ter met het bieden laag te openen en de kat eens uit den boom te kijken. Een verhoo ging van den partner in de geboden kleur kan ook duiden op kracht in bijspel. Hij mag in elk geval niet alleen verhoogen op steun ln de geboden kleur alleen. Wanneer men zijn partner niet ln de gebo den kleur kan steunen, moet men slechts iets zeggen, als men kracht in een andere kleur kan ontwikkelen. Men moet nooit steunen in een kleur waarin men niets heeft. In dat geval zou men zijn eigen partner mis leiden. De bedoeling is toch om elkaar In dices over de distributie te geven op de 26 kaarten die men met zijn partner samen heeft en tot een eindbod te komen dat op die 26 kaarten het voordeeligst is. Men moet net als bij tennis, met den partner samen spelen en niet trachten het eens alleen te doen en den partner den kans om te spelen benemen. Een gewonnen spel door den partner gespeeld is beter dan een verloren spel, dat. men „lekker" den partner heeft afgepakt! Hoe geheel anders ziet het er tegenwoordig uit! Hoe moeten nu de simultaanspelers zich afbeulen om in vijf of zes uur met de groot ste moeite 70 pCt. te behalen. Dit is eenvoudig het gevolg van de alge- meene stijging der speelsterkte, welke nog steeds gaande ls. En deze ontwikkeling is voor een groot gedeelte te danken aan den pionier der dam- beweging, Jack de Haas. Toen hij ouder werd en niet meer de phy- sieke kracht had om in tournooien den eer sten prijs te winnen, kregen zijn tegenstan ders moed. Men wilde hem verwijten dat hij te dogmatisch was, te star. Heele boekdeelen over de openingen-theorie van het damspel werden na hem geschreven. Doch wat heeft men tenslotte bewezen? Niets anders dan dat behalve de breede, door De Haas aangelegde weg der ontwikke ling er.kele zijwegjes óók begaanbaar zijn, ofschoon De Haas deze als dwaalwegen gc- brandmerk had. De geweldige steunpilaren die De Haas voor het damspel heeft opgetrokken, zijn ook tegenwoordig nog geheel intact en daar tegenover verzinken dc weinige fouten, die men den praeceptor kon aantoonen tot de onbelangrijkheid vai) drukfouten. Moge het De Haas nog vele jaren vergund zijn om liet verdere bloeien en gedijen van zijn werk met trots gade te slaan. Kampioenschappen van Haarlem en Omstreken. Hieronder publiceeren wij de standen van de wedstrijden om de Haarlemsche damkam pioenschappen 1932 der eerste cri tweede klasse. Dezo luiden thans als volgt: Eerste klasse: gesp. gew. rem. verl. pnt. H. van Lunenburg Jr. 8 5 2 1 12 J. Balk 8 4 3 1 11 D. Kleen 8 5 1 2 11 Ph. F. Amelung 7 3 2 2 3 8 H. Rozijn 7 4 0 8 W. J. A. Matla 8 2 3 3 7 H. C. Souverein 7 2 2 3 6 H. Berghuis 7 1 1 5 3 Th. C. v. d. Sluijs 8 1 0 7 2 Tweede klasse: L. J. Froonhof 8 3 4 1 10 C. Dikkeboom 6 3 2 1 1 8 H. C. Stappers 6 3 2 8 C. Kool 5 3 1 1 7 Ph. G. Amelung Jr. 7 2 3 2 7 N. J. H. Koers 6 1 4 1 6 H. G. J. Andriessen 7 2 1 4 5 H. c. Onkenhout 4 0 3 1 3 A. Smit 7 0 2 5 2 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. DUKEL ONTSNAPT AAN EEN NEDERLAAG. (Van onze specialen verslaggever) De 5e ronde ls weer ten einde cn daarmee zijn de kansen van onzen plaatsgenoot danig gezakt. Zoo wist dc favoriet Vos door een fraaie toepassing van cie hekstelling een schijf winst ie behalen op Van Dartelen, wat in het eindspel voldoende was om te winnen. Ook De Hoogh probeerde tegen Rustenburg de hekstelling, doch weer bleek, dat men dezen variant zeer goed moester moet zijn om die uit te bulten, want Rustenburg pro fiteerde ervan en behaalde zijn eerste winst partij- Ris en Raman takelden elkaar af ten bate van Vos, door ln een fanatieke partij vol emotie remise te spelen. De partij Duwel—De Graag voldeed niet. Direct in de opening ruilde Dc Graag veel uit, zoodat er volgens het afgezaagd recept gespeeld werd, het stugge doode speltype van den modernen tijd. In het middenspel maakte Dukel echter een foutieve bereke ning, wat hem oen schijf kostte. Het zag er naar uit dat dit de eerste verliespartij zou worden, doch weer slaagde hij erin de eenlgste remise variant te ontdekken, waar door hij aan een nederlaag ontsnapte. Wist Rustenburg zich in den ochtend te herstellen, in dc avondrondc wist Dc Graat; te zegevieren. Ris zakte af door ook remise te spelen tegen van Dartelen, Raman hield prachtig vol en volgde op den voet. Binnen het uur was De Hoogh verloren: dit ls vrij wel de eenige speler, die in dit tournool niet thuis hoort. De partij DukelVos was voor onze plaatsgenoot beslissend voor de eerste plaats; hij speelde fel op winst, zelfs moest Vos in de 21ste zet zijn kroonschijf opbren gen en geregeld had Dukel dus voordeel. In het eindspel wist Vos echter een betere stand te vormen (5 om 5)doch weer slaagde Dukel erin tegen dezen geweldenaar remise te be halen. Hiermede is dus het pleit voor Dukel beslecht-, hij is echter nog steeds ongeslagen en mag niet ontevreden zijn over dezen dag. Deze partij opende Hollandsch en stond weer in het teeken van flankspel. Hieronder laten wij den stand volgen: Namen gesp. gew. rem. vcrl. pnt. Vos (Amsterdam) 6 3 3 0 9 Raman (Amsterdam) 6 3 2 1 8 Ris (Wormerveer) 6 1 5 0 7 Dukel (IJmuiden) 6 0 6 0 G de Graag (Heusden) 6 o 2 2 6 Rustenburg (Adam) 6 1 3 2 5 v. Dartelen (A'dam) 6 1 3 2 5 de Hoogh (Den Haag) 6 0 2 4 2 DAMCLL'B D. I. D. (Onderafd. C. J. M. V.) Programma voor Dinsdag Afdeeling I: J. KuiperJ. de Beurs. T- Roodzant—J. Fransen. C. KoomenJ. Kuiper. Afdeeling II: C. de KoningC. Geyteman, C. GeytemanJ. Oldenburg. Afdeeling HI: M. van DongenVan der Duin Schouten; B. GlasJ. Kuik. Afdeeling IV: J. HeereP. Verdam; G. Ol denburgG. Box. ONZE LADDERWEDSTRIJD. Hieronder publiceeren wij den stand van onzen ladderwedstrijd (bijgewerkt t/m wed- strijdprobleem No. 1771); No, Deelnemers: pnt. 1. S. van Duijn, Abbenes 38 2. J. B. Sluiter Jr., Aerdenhout. 38 3. Chr. Gerritsen, Bennebroek. 38 4. J. P Exel Sr., Bloemendaal. 38 5. H. Auvent, Haarlem 38 6. C. M. Beek, Haarlem 38 7. H. Beek, Haarlem 38 8. F. A. Berkemeier, Haarlem 38 9. J. van Berkum, Haarlem 38 10. J. Claus, Haarlem 38 11. J. P. Exel Jr., Haarlem 38 12. W. Stroo, Haarlem 38 13. W. J. v. d. Voort, Nieuw-Vennep 38 14. W. C. Groenings, Haarlem 37 15. C. Rietman, Haarlem 37 16. P. A. Nooij, Haarlem 37 17. J. van Steenwljk, Ede (Gelderland) 37 18. J. v. d. Vlugt, Haarlem 37 19. H. W. Germeraad, Haarlem 3o 20. L. P. Huges, Haarlem 36 21. W. Jonkhof, Haarlem 30 22. H. G. J. Andriessen, Haarlem 33 23. J. H. Hilders. Lisse 30 24. H. F. Antonisse, Santpoort. 25 25. A. J. Luske, Haarlem 24 26. J. L. Veen, Heemstede 24 27. H. Greeuw, Haarlem 23 28. B. Henneke, Haarlem 22 29. A. v. d. Wiel, Overveen 20 30. J. Weber, Haarlem 10 31. D. Kleen, Heemstede (1) 16 32. J. W. Luiten Jr.. Haarlem 14 33. A. Smit, Haarlem z 11 34. W. van Daalen, Haarlem 10 35. H. van Lunenburg Jr., Haarlem '0 36. H. Berghuis, Haarlem 10 37. F. van Marrelo, Haarlem 10 38. M. A. G. Cats, Haarlem (1) 6 39. C. Smit, Vijfhuizen 5 40. Mej. A. Schreurs (1) 4 41. Joh. J. Knopper, Heemstede 4 42. A. Paap, Zandvoort 43. J. Siegerist, Haarlem 44. P. G. M. Ottolini Sr. Haarlem 45. J. Geyteman, Zandvoort 1 HOCKEY „STRAWBERRIES" De hockey-club Strawberries houdt Woens dag 13 April ccn ledenvergaderign in ho tel „De Prins" te Velsen (Noord). Jaarvergadering Kinheim. De voetbalverecniging iKnheim hield een druk bezochte jaarlijkschc algemeene ver gadering in hotel „De Prins" te Velsen. De voorzitter roept een hartelijk welkom toe tot de werkende leden, donateurs en het bestuur der supportersvereniging. Het seizoen dat voorbij is toonde helaas ook een beeld van de algemeene malaise, de werkloosheid heeft ook in de vereeniging haar invloed, doen gelden. Toch is er ook een gunstige zijde: het ledental is toege nomen en bedraagt nu meer dan 100. Zes elftallen en drie adspirant-en-afdeelingen beteekenen nog al iets. De prestaties der elftallen zijn bevredigend. Dc overgang naar de tweede klasse heeft heel wat offers gekost, maar alles is heel goed gegaan. De flnancieele toestand is niet zorgwekkend. Door den tweeden secretaris werd het jaarverslag voorgelezen, dat een duidelijk beeld gaf van hetgeen in dit afgeloopen jaar gebeurd is in de vereeniging. De penningmeester bracht eveneens jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten f 6459 en de uitgaven f 6413 bedroeg en er dus een batig saldo van f 46 is. Daar er geen candidaten waren gesteld in de plaats der aftredende bestuursleden, werden dezen als herkozen verklaard. De aftredenden waren de heeren F. Redeker, W. Berghuis, J. P. Bierman en M. van 't Hof. Hierna kwam de verkiezing der elftalcom missie ter sprake. Deze wordt met algemeene stemmen her kozen. Vervolgens komt reglemcntsherziening aan de orde. Besloten wordt een viertal leden uit dc vergadering aan te wijzen om met het bestuur een nieuw reglement te ont werpen. Hierdoor worden aangewezen de heeren Duiveman, Schoe, Bierenbroodspot en Michel Sr. Op voorstel van het bestuur worden tot leden van verdienste benoemd de heeren E. J. Males te in en Dirk Verhoef. In beginsel wordt besloten weer te gaan trainen onder leiding van den Engelschman Curtis, trainer van R.C.H. Er zal een feestavond gehouden worden. Van de rondvraag wordt een druk gebruik gemaakt, waarbij onder moor de tegenslag aan de orde komt dien het bestuur heeft ondervonden bil het vaststellen van prettige wedstrijden, 't Was door een onaangename samenloop van omstandigheden, dat veie wedstrijden niet doorgingen. LONDEN, 5 April. Het nut van de vervaardiging van zeer snelle vliegtuigen en het gebruik er van is vaak door velen in twijfel getrokken. In Engeland, waar men de Schneider Trophee heeft verdiend en waar diengevolge de jacht op de grootste snelheid ruim aanmoediging moet vinden, is naar men weet nog niet zoo lang geleden van officieele zijde betoogd dat de wedstrijden om de Schneider Trophee hun waarde hadden uitgediend.. Dat dit gevoelen niet werd gedeeld door vele deskundigen in aviatiek bleek toen ten duidelijkste en de regeering liet zich bewegen haar aanvan kelijk voornemen, niet meer aan den wed strijd deel te nemen, te herzien. Hoewel of ficieele materieele steun nagenoeg achter wege bleef (deze werd verschaft door een zeer patriottische dame, Lady Houston) kreeg de onderneming toch wel weer den moreelen steun van de regeering. Maar men mag zeggen dat het niet heelemaal van harte ging. De aanvoerder van dc militaire vliegers- ploeg .welke in snelle vluchten specialiseert, vleugel-commandant Orlebar, heeft nu ln een lezing voor de Royal United Service In stitution de waarde van het werk, dat leidde tot snelheden in de lucht van meer dan 655 K.M. per uur. in het licht gesteld. Hij hield vol dat de lessen, welke met de pro ductie van de snelle machines en het vliegen ermee waren geleerd minstens even veel waarde hadden als de wetenschap, welke men opdeed van zulke ondernemingen als Pool-expedities en bergklimmingen. En ook de kosten waren niet buiten verhouding. Een der laatste Pool-expedities had 2 12 zoo veel gekost als de mededinging in den wed strijd om de Schneider Trophee van 1931. Orlebar gaf eenige belangwekkende bij zonderheden over wedstrijd-vliegen. In tegen stelling met het ruim verbreid leekengeloof, zelde hij, was het besturen van deze snelle vliegtuigen zeer eenvoudig. De bestuurder had het gevoel dat hij het enorme vermogen, waarmee het toestel werd voortgedreven, volkomen in zijn macht had. Dit gevoel was in overeenstemming met de werkelijk heid. Het snelle vliegtuig liet zich gemak kelijk leiden en het besef ervan verschafte een opgewektheid van gemoed, welke het hanteeren van deze machines tot het zuiverst vliegersgenot maakte. De machine, welke ln 1931 de Schneider Trophee had gewonnen, kon vlak worden gevlogen met een snelheid van 525 K.M. met handen en voeten vrij van de stuurinrichting. Moeilijkheden in de vlucht bleven beperkt tot het opstijgen en het neerdalen. Wanneer deze wedstrijd toestellen vaart begonnen te nemen om los te komen van het water kon de bestuurder niets zien vanwege het stuifwater; en de slipstroom van de schroef dwong de machine onweerstaanbaar naar links totdat zij vol doende snelheid had bereikt om aan de be wegingen van het roer te gehoorzamen. BIJ hel dalen, dat moest geschieden niet een snelheid van tennaastebij 260 K.M., verloor de machine bij aanraking met het water zee* snel vaart en de bestuurder moest ver ach terover hellen en al zijn kracht inspannen om zich in die positie te handhaven teneinde te voorkomen dat hij op het windscherm werd geworpen en zijn bril of erger zijn neus brak. Orlebar herinnerde er aan dat vier jaar van voorbereidingen voor den wedstrijd om de Schneider-Trophee dc maximumsnelheid in de lucht had opgevoerd van 450 K.M. tot 650 K.M. per uur. Door voortzetting van het onderzoek, dat niet het jagen naar de hoog ste snelheid gepaard ging, kon nog veel worden geleerd en Orlebar achtte het aller minst onwaarschijnlijk dat snelheden van 650 K.M. per uur in de toekomst zouden wor den bereikt door vliegtuigen, welke over vrij groote afstanden een nuttigen last zouden VOETBAL. WAGENINGEN—R. C. H. (4—1) OOK R. C. H. UIT DEN BEKER GEWIPT. Onmiddellijk na den aftrap door Wage- ningen neemt R.C.H. het spel in handen; met de grootste moeite houdt de verdediging der gastheeren zich staande, waarbij vooral Wanders zich onderscheidt. Poch blijft R.CÜ. het meest in den aanval, waarbij het meeste gevaar van rechts komt, door de uiterst snelle doorbraken van De GeusHansc. Met Ruigrok wil het echter niet vlotten en als dc Wagen in gsche verdediging dan nog de buitenspel-taktiek gaat toepassen, wordit het er niet beter op. Toch ziet intusschen Smit kans om een voorzet van Paape juist voor de handen van den uitloopenden keeper weg te koppen cn den bal daarna kalm in het verlaten doel te plaatsen (01). Na dit doelpunt gaan de Wageningers wat forscher .'v>elen en waar de scheidsrechter bijna steeds de overtredende partij een straf schop geeft, wordt het spelbeeld er niet fraaier op. Zoo loopt op een gegeven moment van Oord door de R.Cü.-verdediging heen op een moment dat Kaestner afwezig is wegens een opgeloopen blessure en geeft met een hard laag schot aan Kos geen kans (1—1). Toen kreeg plotseling de rechtsbuiten van Wageningen vlak voor het R.C.H.-doel den bal te pakken en schoot ineens hard langs Kos in (2—1). Met dezen stand wordt gedraaid. Na de rust ging het tot overmaat van ramp nog regenen: R.C.H. kreeg daarvan het nadeel, doordat zij tegen wind ln moest spe len. Direct na de hervatting kon Wageningen ongehinderd een off side goal maken en toen was het met R.C.H. gedaan. Kort voor het einde was Hessels, die zeer verdienstelijk speelde, zoo ongelukkig om een bal in eigen doel te plaatsen en met een 41 nederlaag kwam het einde van dezen strijd. BRAND IN EEN PHARMACEGTISCIIE FABRIEK. Uit het gebouw op den hoek van de Nico- laas Berchemstraat en Albert Cuypstraat. te Amsterdam, waarin :s gevestigd de Comman ditaire Vennootschap „Hijmpa", handel drijvende ;n verbandstoffen en pharmaceuti- sche artikelen, sag men Maandagavond kunnen meenemen. Overbruggen van den afstand LondenNew-York in 6 of 7 uur achtte hij in een niet verre toekomst mo gelijk. De officieele aanmoediging van de vlieg clubbeweging in Engeland bestond tot nu toe in het verleenen van een subsidie van 10 aan een club voor elk lid dat een A-bre vet behaalde. Het maximum dat een vliegclub aldus per jaar deelachtig kon worden was 2000. Maar geen van de clubs is er tot nu toe in geslaagd deze maximum-subsidie te verdienen. Het grootste bedrag aan een club uitbetaalr in een jaar heeft nooit' meer be dragen van 1200. Het gemiddelde was on geveer 450. hetgeen lang niet voldoende is voor een gezonden financieelen toestand van een club. Vele clubs hebben dan ook van den aanvang af een precair bestaan voortge sleept. De toestand is er thans wat beter op geworden als gevolg van een nieuw besluit van het ministerie voor Luchtvaart, waarbij verandering wordt gebracht Ln de manier, waarop de subsidie voor de 23 clubs, welke ervoor in aanmerking komen, worden bere kend. Bij de nieuwe berekening wordt een grooter bedrag toegestaan voor het A-brevet. Oaarentegen wordt dc maximumsubsidie, welke een club per jaar kan verdienen, ver minderd. Aangezien zooals reeds is opge merkt geen der clubs ooit het maximum van 2000 heeft bereikt, kan deze vermindering de vliegclubbeweging niet ernstig treffen. Sinds 1925, toen de beweging begon, is het aantal gesubsidieerde clubs gegroeid van 5 tot 23 en het ledental der verzamelde clubs bedraagt thans ongeveer 6710. De clubs heb ben ten naastebij 1550 piloten geleverd en zij houden hen meestal in vorm en voegen er nieuwe aan toe. De officieele bela: gstelling, zich uitend in de niet onaanzienlijke subsidies, laat zich uiteraard begrijpen. De vliegclubs maken een uitgebreid korps reservisten, die onschatbare diensten kunnen bewijzen in wat men noemt onvoorziene omstandigheden en waarmede men bedoelt tijd van oorlog. Het doel der vliegclub is tevens .airmin- dedness" te kweoken in de bevolking, dat wil zeggen een levendig besef te wekken, van de beteckenis van luchtvaart en het gebruik van de lucht voor het nationaal bestaan. „Sea- mindedness", acht. men aanwezig en „airmin- dedness" even reëel, moet er het pendant van worden. Sir Alam Cobham die als de groot ste lucht-propagandist van het land wordt beschouwd, gaat opnieuw krachtig helpen aan de ontwikkeling van de luchtbewustheid in de bevolking. Hij heeft juist aangekondigd dat hij een luchtcircus heeft georganiseerd, waarmede hij tusschen nu en October 175 steden in alle deelen van het land zal gaan bezoeken. Hij neemt eenige zeer verdienste lijke vliegers en 12 vliegtuigen van velerlei type mee. Met de vliegvertooningen allerwege hoopt hij de openbare belangstelling in luchtvaart aan te wakkeren. Lord Wake field, zonder wiens hulp en geestdrift Enge land wellicht nimmer de grootste snelheid te land en te water en in dc lucht zou hebben veroverd, heeft, het circus zijn zegen gege ven en bovendien op zich genomen de kos ten te dragen voor 10.000 gratis vluchten voor de autoriteiten in de gemeenten, welk het circus zal bezoeken. Op het program staan: acrobatiek, onderstboven vliegen, vlie gen in groepen, zweefvliegen, valscherm- sprongen en vliegen met de autogiro (het windmolenvliegtuig). De Prins van Wales heeft aan het Circus een verheffende bood schap gestuurd. Zij luidde als volgt: Do luchtvaart doet zeer veel om van de wereld éen familie te maken en om die eenheid van gedachte onder de naties te kweeken, welke het meest belooft voor toekomstigen vrede en met vrede, vertrouwen en welvaart in de tegen, half zeven uit het gelijkstraatsche ge deelte rook komen. De brandweer werd onmiddellijk gewaar schuwd. Zij kwam voor een gesloten gebouw, waarvan de inhoud zeer gevaarlijk was. Toen de deur aan den kant van de Albert Cuyp straat geforceerd was. bleek het niet moge lijk door den verstikkenden rook die naar buiten sloeg, naar binnen te dringen. Met gasmaskers, ook al om gewapend te zijn tegen eventueele gevaarlijke dampen die zich zouden kunnen ontwikkelen, werd het gebouw binnengedrongen. Ook aan den kant van dc Nicolaas Berchemstraat werd de deur opengebroken en zoodoende werd het vuur ingesloten. Inmiddels was met het oog op eventueele uitbreiding in deze gevaarljike omgeving door de brandweer versterking ge vraagd. Het vuur werd echter door het krachtig optreden van do brandweer met twee stralen spoedig gedoofd. Vermoedelijk is dc brand ontstaan doordat vuur uit een brandende kachel ls gevallen in emballage en houtwol, die in de onmiddel lijke nabijheid lagen. De schade beperkt zich in hoofdzaak tot deze emballage. Het gebouw was om zes uur door het personeel gesloten en verlaten. DE SCHEDEL VAN HAYDN. EISENSTADT, 11 April (Wolffbureau). Het gemeentebestuur heeft aan de Vereeni ging van muziekliefhebbers, die in het bezit was van den schedel van Iiaydn, verzocht dezen terug te geven, opdat hij weer bij het lichaam gevoegd kan worden. EEN NEDERLANDSCHE AMATEUR-ZENDER Het Persbureau Vaz Dl as meldt: Reeds eenigen tijd is de Amateur-zender PAoASD te Amsterdam, aanvankelijk expe- rimenteerende te Amsterdam aan de Nassau- kade, verhuisd. In een der polders om Amsterdam hebben de operateurs zich een zendhuisje gebouwd tusschen twee 20 Meter hoogc zendmabsten, om hun experiments ngeregeld te kunnen doen. zonder dat omwonende luisteraars ge stoord worden. In aanmerking genomen dc geringe ener gie i50 Watt) worde PAoASD op zeer groote afstanuóen gehoord en is de ontvangst van dien aard, dat men een normalen omroepzen der denkt te ontvangen. Bovendien ls de modulatie dermate goed, dat de officieele zenders in Nederland werke lijk aan dezen amateurzender een voorbeeld kunnen nemen. Het Ls de moeite waard dezen zender, die in ieder geval des Zaterdagsavonds na 11 uur werkt, te beluisteren. Dc golflengte is precies 80 Meter,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10