Craaf Ottokar Czerni in. De arrestatie van Marthe Hanau De Ontwapeningsconferentie hervat. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 12 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Gibson dient de Amerikaansche voorstellen in: afschaffing van de aanvalswapenen, zware artillerie, tanks en chemische wapenen. In stemming van Duitsche, Engelsche, Italiaansche en Zwitsersche zijde. Tardieu dringt op sanctie- en controlemaatregelen aan. De Engelsch-Iersche correspondentie inzake De Valera's eischen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na een onderbreking van drie weken heeft de Ontwapeningsconferentie Maandag haar werkzaamheden hervat door een bijeenkomst van de Hoofdcommissie. Voorzitter Hender son gaf in zijn openingsrede een overzicht van het verloop der werkzaamheden. Hierna diende de Amerikaan Gibson een formeel voorstel in, inzake verbod van zwarte artil lerie, tanks en gifgassen. Met een uitvoerige toelichting motiveerde Gibson het Ameri kaansche voorstel. Gibson wees er daarbij in het bijzonder op. dat door de afschaffing van speciale aanvals wapenen het vertrouwen wordt versterkt. De Amerikaansche voorstellen houden in: 1. Onverwijlde afschaffing van aanvalswa penen, zware artillerie, tanks en chemische wapenen. 2) De Commissie voor ontwapening te land, krijge opdracht een plan op te stellen be treffende de classificatie van geschut boven een kaliber van 15 1/2 c.M. en van tanks, zoo mede van gaswapenen. 3. De staten verplichten zich deze aanvals wapenen in geval van oorlog niet te gebrui ken. 4. De politieke commissie krijge opdracht de definitieve resolutie uit te werken en de hoofdcommissie binnen een week voor te leg gen ter fine van beraadslaging. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon verklaarde dat de Britsche regeering volledig instemt met de voorstellen der Amerikaansche regeering. De Ontwapeningsconferentie staat thans voor een definitief en practisch voorstel. De Brit sche regeering spreekt dringend den wensch uit dat alle regeeringen definitief de zware land-aanvalswapenen prijsgeven. Namens de Duitsche delegatie legde ambas sadeur Nadolny een principieele verklaring af. waarin hij het standpunt der Duitsche regeering nopens de taak der Ontwapenings conferentie en de nieuwe voorstellen der Amerikaansche regeering uiteenzet. De Duit sche regeering legt er grooten nadruk op, dat een bevredigend resultaat der Ontwapenings conferentie nooit kan worden gezien in een beperking, doch slechts in een beslissende ver laging der bewapeningen. Nadolny constateerde dat de these der Amerikaansche regeering veiligheid door af schaffing der aanvalswapenen in volkomen overeenstemming is met het Duitsche stand punt. De Duitsche regeering zal zich niet te vreden stellen met een oplossing van het ont wapen ingsprobleem. welke slechts betrekking heeft op de afschaffing der aanvalswapenen. Namens de Zwitsersche delegatie verklaar de bondspresident Motta. dat deze ten volle in stemt met de Amerikaansche voorstellen, welke hij in het bijzonder toejuicht omdat zij eindelijk het kader der theoretische dis cussies overschrijden en positieve voorstellen brengen. Tardieu zette in een door hem in de hoofd commissie afgelegde verklaring het stand punt der Fransche regeering ten aanzien van de Amerikaansche voorstellen uiteen, waarbij hij er den nadruk op legde dat de Fransche regeering er wel is waar sympathiek tegen over staat doch de voorstellen ongeschikt acht aangezien zij slechts betrekking hebben op landwapenen en geenerlei controle- of sanc tiemaatregelen bevatten. De Fransche regee ring staat- op het standpunt van wederzijd- sche afhankelijkheid van alle wapensoorten. Frankrijk is een groote koloniale mogendheid met vergaande vlootbelangen en eischt der halve ook gelijktijdige behandeling van het vlootvraagstuk. Namens de Italiaansche delegatie verklaar de generaal Cavarello dat de Italiaansche re geering volledige instemming heeft met de Amerikaansche voorstellen, waarbij hij wees op het onlangs door de Italianen ter confe rentie ingediend memorandum. De hoofdcommissie besloot de Amerikaan sche voorstellen te zanten met alle in gelijke richt-ing gaande voorstellen allereerst ter be handeling door te geven aan het presidium De Hoofdcommissie zal thans in twee zittin gen per dag de algemeenc beschouwingen inzake alle principeele voorstellen verder be handelen en Dinsdagmorgen vroeg een nieu we bijeenkomst houden. De voorstellen der Amerikaansche regee ringen zijn in brcede kringen met groote ge noegdoening ontvangen als eerste beslissende stap ter behandeling van practische ontwa peningskwesties. Van toonaangevende Engelsche zijde wordt verklaard dat de Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken Simon te voren niet op de hoogte was gesteld van de nieuwe Amerikaan sche ontwapeningsvoorstellen, evenwel de Engelsch regeering heeft de laatste dagen uitvoerig beraadslaagd over practische ont wapeningsvoorstellen. welke' in dezelfde rich ting gaan als de Amerikaansche voorstellen. Uit dien hoofde -heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken zonder rugge spraak met Londen de onmiddellijke toestem ming der Britsche regeering voor de Ameri kaansche voorstellen kunnen geven. Men acht aan Britsche zijde een aanvul ling der Amerikaansche voorstellen door soort gelijke practische ontwapeningsmaatregelen op het gebied van de bewapeningen ter zee en in de lucht noodzakelijk. De Britsche regee ring eischt voor alles volledige afschaffing der onderzeebooten en der bombardements vliegtuigen. 22 April as. zal MacDonald waarschijnlijk eenige dagen naar Genève komen. De Nederlandsche regeering heeft naar Reuter seint overeenkomstig den wensch door Henderson in Maart bij de schorsing van de werkzaamheden der ontwapeningsconferen tie uitgesproken, thans bij het bureau der conferentie een aantal memoranda ingediend terzake van de verschiller.de wenschen door minister Beelaerts van Blokland in zijn rede bij ce algemeene beschouwing geopperd, zoo als: de beperking van de geoefende reserve- fcroeoen, de rcchtstreeksche beperking van oorlogsmateriaal der landmacht, de open baarheid inzake' militaire gegevens, het ver bieden van contractmijnen, enz. De correspondentie welke kortelings is ge wisseld door De Valera, den leider van de regeering van den Ierschen Vrijstaat en Thomas, minister voor de Dominions van het Vereenigd Koninkrijk, 'betreffende den parle mentairen eed van trouw in den Ierschei; Vrijstaat en de schadeloosstelling voor de landaankoopen, is gisteravond in den vorm van een witboek gepubliceerd. Het geschil spruit voort uit de bewering der regeering van den Ierschen Vrijstaat dat de eed in het Engelsch-Iersche verdrag van 1921 niet verplichtend is gesteld en dat de Iersche Vrijstaat volkomen gerechtigd is zijn grondwet te dien opzichte te wijzigen. In tegenstelling hiermede handhaaft de regeering van het Vereenigd Koninkrijk haar these dat de eed een integreerend deel is van het verdrag dat tiij jaren geleden tus- schen beide landen is gesloten en tot nu toe aan beide zijden eervol werd nagekomen. Uitgegaan wordt van het feit, dat de eed een ondraaglijke last wordt geacht en de Iersche Vrijstaat wenscht dat deze onmid dellijk uit de grondwet wordt verwijderd. De overeenkomst van 1921 maakt tot feit wat de wil der Britsche regeering was. Maandag is het Britsche antwoord op de Iersche nota betreffende den eed van trouw en de schadeloosstelling in Dublin ontvan gen. Waarschijnlijk zal het Iersche kabinet- heden, Dinsdag de nota behandelen. Inzake den wensch van De Valera inzake een Vereenigd Ierland, verklaart de Britsche regeering dat de verhouding van het Noor den met- het Zuiden in het verdrag is vast gelegd. Indien beide deelen zich daartoe be reid" verklaren, kunnen zij worden ver eenigd. Een dergelijke vereeniging is even we1 slechts mogelijk onder de Engelsche kroon Wat het voornemen van Engeland betreft nopens de verwijdering van de clausule be treffende den eed van trouw uit de Iersche grondwet, kan slechts worden herhaald, dat de eed van trouw een onafscheidelijk deel is van het Engelsche Iersche verdrag, op welks handhaving de Britsche regeering gesteld is Betreffende de jaarlij ksche betalingen re fereert de Engelsche nota aan de verdragen van 1923 en 1926 waarbij de Iersche regeering zich verplicht heeft tot de betaling van de schadeloosstelling. De Britsche regeering be schouwt deze verplichting nog steeds bindend voor den Ierschen Vrijstaat. Over deze jaarlij ksche betalingen zegt het Engelsche antwoord o.a.: De Iersche landbetalingcn zijn in feite be talingen volgens een afbetalingssysteem door den Ierschen pachter voor het land dat hij gekocht heeft, welke betalingen door de han den gaan van de Iersche en Britsche regeerin gen en ten slotte worden ontvangen door de landeigenaren. De Britsche regeering komt dan ook tot de conclusie, dat deze verdragen voor beide lan den bindend zijn en spreekt de hoop uit-, dat de vriendschappelijke verhouding met Ierland moge blijven bestaan en geeft als haar mee ning te kennen, dat dezie verhouding slechts geschaad kan worden door een willekeurig in gebreke i blijven bij het ten uitvoer leggen der verdragen. INGEZONDEN MEDEDFFLINGEN a 60 Cts. per regel STOFZU1GERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- Chïna. Onderhandelingen te Sjanghai verdaagd. De Chine esch-Japansche wapenstilstands onderhandelingen zijn voor onbepaalden tijd verdaagd. De Chineezen zijn in afwachting van nieuwe instructies uit Nanking. Groote uittocht van Japansche troepen uit Sjanghai verwacht. Ten gevolge van den „verbeterden toe stand" is volgens Reuter de keizerlijke goed keuring verkregen voor de demobilisatie van de reservisten der 14de divisie, die in Fe bruari 1.1. onder de wapenen waren geroepen, toen de divisie naar Sjanghai werd gezonden. Naar verluidt zal dit besluit de terugroe ping van verscheidene duizenden manschap pen uit Sjanghai met zich brengen, alsmede de demobilisatie van een groot aantal man nen ,die op het oogenblik in het kader in het land zelf dienen. DuitscWancl. Luitenant Scheringer veroor deeld. De gewezen officier Scheringer is wegens het voortgezette misdrijf van voorbereiding van hoogverraad en overtreding van de wet tot bescherming der republiek veroordeeld tot een vestingstraf van 2 1 2 jaar, onder af trek van zes maanden voorloopige hechtenis. (Wolff). Achttien lijsten voor de Pruisi sche verkiezingen. De termijn van inlevering van candidatcn- lijsten voor de Pruisische landdagverkiezin gen was Maandag afgeloopen. Totaal werden achttien lijsten ingediend w.o. veel van klei ne partijen, die echter bij een kiesdeeler van 50.000 weinig kans op een zetel hebben. Equador De regeering is den toestand meester. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat de regee ring van Ecuador den toestand in handen heeft. De leider van den opstand, Mendoza, bevindt zich aan boord van 't oorlogsschip dat zoo noodig onder schot kan worden genomen door de regeeringstroepen. Men verwacht elk oogenblik de overgave van Mendoza. Luxemburg. Een brief aan Keizer Karl. Czernin drong aan op het sluiten van vrede. (Van onzen Weenschen correspondent) Weenen, 6 April De thans op negenenvijftigjarigen leef tijd te Weenen overleden graaf Ottokar Czernin, gewezen Oostenrijk-IIongaarsch mi nister van buitenlandsche zaken, heeft voor al gedurende het allerlaatste jaar van den wereldoorlog een buitengewoon belangrijke rol gespeeld. Hij stond toen op het hoogte punt van zijn roem en van zijn macht. Minister van Handel afgetreden. Een Reuter-telegram meldt uit Luxemburg, dat Clemang, minister van openbare werken en handel, is afgetreden om de regecring.de handen vrij te laten bij de onderhandelingen over de aangelegenheid der buurtspoorwegen. Schmitt, onder-directeur der Spaarkas, oud minister, is in Clemangs plaats benoemd. Australië. Arrestatie van Nieuw-Zuid- Wales' premier aanstaande? In verband met de halsstarrige houding van den premier en minister van Financiën van Nieuw Zuid-Wales, Lang, zijn aan de federale regeering van Australië uitgebreide volmachten tot handelend optreden gegeven. Dit zal kunnen leiden tot een spoedige arres tatie van Lang. Het tekort van het gemcenebest Australië van 3,384.000 pond sterling is voornamelijk te wij ten aan de betaling van 1.796.000 pond ten behoeve van rente voorNieuw Zuid-Wales (Reuter) Ottokar Czernin. Hij stamde af van een oeroud adellijk Boheemsch geslacht. Hij werd op den zesen twintigsten September 1872 te Dimokur als tweede zoon van graaf Theobald Czernin van Dimokur en Winar en van een gravin Wcst- phalen zu F'irstenberg geboren. Hij bezocht een gymnasium te Praag en werd vervolgens voor den diplomatieken dienst opgeleid. Hij maakte deel uit van verschillende Oosten- rij k-Hongaarsche legaties in het buitenland en heeft zich later uit den actieven diplo matieken dienst teruggetrokken om zich aan het besturen van zijn landgoederen in Bo- hemen te kunnen wijden. Uit zijn huwelijk met gravin Marie Kinsky, een dochter van prins Ferdinand Kinsky en een prinses von und zu Liechtenstein, zijn zes kinderen ge sproten. In 1903 deed hij als afgevaardigde van een groep grootgrondbezitters zijn in trede in den Boheemschcn Landdag. In 1912 werd hij „levenslang lid" van het Oosten- rij k-Hongaarsche „Herrenhaus" en in Octo ber 1913 werd hij door keizer Frans Jozef tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Boekarest benoemd. Hij genoot daar een hoog aanzien, doch heeft het toch niet kunnen verhinderen, dat Roemenië zijn vaderland in Augustus 1916 den oorlog verklaarde. Korten tijd na den dood van keizer Frans Jozef in November 1916 en de troonsbestij ging van den ongelukkigen keizer Karl werd hij door den laatste tot minister van buiten landsche zaken benoemd (als opvolger van graaf Burian, die later na Czernin wederom aan het hoofd van dit departement zou wor den gesteld). Graaf Czernin heeft er. van het begin van zijn werkzaamheid aan buitenlandsche za ken af aan, op aangedrongen vrede te slui ten. Een Oostenrijk-Hongaarsch vredesaan bod werd echter door de entente van de hand gewezen. Doch steeds wees Czernin er weder om op, dat de centrale machten het onmo gelijk zouden kunnen bolwerken. Vóór mij ligt op het oogenblik een afschrift van een brief, welken Czernin op den der- lienden April 1917 aan keizer Karl heeft ge richt. In dezen brief voorspelt hij om zoo te zeggen den val van het keizerrijk. „Allergnadigster Herr!" zoo begint hy. „Wil Uwe Majesteit mij toestaan met dezelf- Onze Parijsche correspondent heeft een onderhoud met haar advocaat Zal de gevangene in vrijheid worden gesteld? (Van onzen Parijschen correspondent) Ge kunt natuurlijk wel angaan welk een geweldige sensatie werd verwekt door het bericht dat madame Marthe Hanau ander maal door de politie uit haar huis is ge haald en naar de vrouwen-gevangenis Saint Lazare werd gezonden. Het is het onderwerp van alle gesprekken enin groote tegenstelling met een vorige maal, toen er kortweg een einde werd gemaakt aan de „Gazette du Franc", hoort men nu overal met iets wat op medelijden lijkt spreken over de „Presidente". Wat toch is het geval? Madame Hanau heeft zich nu eens niet meester gemaakt van de spaarduiten van de Fransche rente niers teneinde eigen ondernemingen op touw te zetten en te drijven, maar ze bepaalde er zich uitsluitend toe om in een financieel blaadje een geduchte campagne te voeren tegen tal van bekende financieele onder nemingen. banken zoowel als instellingen, teneinde het publiek naar haar inzichten te waarschuwen. Madame Hanau noemde het in „Forces" een ongehoord schandaal dat groote banken slechts een half procent uit- keeren aan de clientèle, daar waar ze min stens zes procent van de haar toevertrouwde gelden maken. Goed op de hoogte van alles wat in financieele-kringcn omging begon cie .Presidente" al héél spoedig andere instel lingen aan te vallen over de wijze waarop zij het beheer voerden over het geld harer aandeelhouders en natuurlijk was dat niet altijd naar den zin van de ondernemers. Nu kan men wei nagaan dat Marthe Hanau niet alleen het doel nastreefde om aan het hoofd van een financieel tijdschrift te staar., maar dat vooral werd bedoeld om spaarders en kapitaalkrachtigen er toe over te halen om hun geld te plaatsen in ondernemingen waarbij zij ten nauwste was geinteresseera. Of ze nu in haar verschillende campagnes gelijk heeft gehad en of al haar beschuldi gingen juist waren, dat willen we voor het oogenblik buiten bespreking laten; maar één ding is zeker: in verschillende machtig* kringen zag men met angst telkens weer dc verschijningen van een volgend nummer van „Forces" tegemoet. Niet geheel ten on rechte, want het blad was in allen gevalle zeer goed geredigeerd en men hoeft er zich dan ook niet over tc verwonderen dat het tijdschrift een geregelde oplage van ruim 37.000 exemplaren had. Van verschillende kanten werd er dan ook op geloerd om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de macht van Marthe Hanau en van haar tijdschrift. De publicatie van een geheim politierapport-, waarin juist sprake was van „Forces" en van Marthe Hanau was dan ook een gereede aanleiding om op te treden. Het was wel niet ander-! mogelijk of men had hier te doen met een geval van diefstal en waar financieel défai tisme (en dus werd Marthe Hanau's actie tegen de diverse spaarkassen betiteld) valt onder artikel 419 van de Code Pénal. daar waren er twee redenen om de ..Presidente" weer een plaatsje tc geven ln haar oude cel No. 1. van Saint-Lazare. Marthe Hanau is er echter niet de vrouw naar zich alles te laten welgevallen zonder het ministe protest. Men zal zich nog wel de diverse incidenten herinneren van de af faire Gazette-du-Franc. eindigend met haar sensatloneele vlucht uit de gevangenis, de arrestatie en veroordecling van den syndic die enkele duizenden had ontvreemd uit het faillissement. De „mannetjesputter" heeft ook nu dadelijk gedaan gekregen dat het inbeslaggenomen nummer van ..Forces" in omloop wordt gebracht cn dat de banc. „Banque d'Union Pubüoue" in de Rue de Provence, waarin ook ..Forces" wordt geredi geerd. van morgen af aan weer voor het publiek wordt opengesteld. Is dat de eerste stap naar haar invrijheidstelling? Het is hedenochtend te half elf dat we 'n on derhoud mochten hebben met den verdediger van Marthe Hanau. Mr. Well. die. samen met mr. Dominique, haar biistond in her vorige sensationeele proces. Mr. Weil ver'.iet I zoo juist de gevangenis waar hij 'n zeer lang onderhoud had gehad, met Marthe Hanau, teneinde te overwegen welke stappen moes ten worden gedaan, teneinde zoo spoedig mogelijk deze nieuwe zaak tc liquideeren. Ja. ik heb met mijn client© gesproken. Ze heeft een goeden nacht achter den rug en u moet vooral niet denken dat ze ter neergeslagen is. Integendeel, deze nieuwe slag is een stimulans voor haar geweest en haar moed is bewonderenswaardig. Is het waar, dat u in vrijheid stelling van madame Hanau hebt gevraagd, wijl haar gezondheidstoestand niet toelaat om haar gevangen tc houden? Het eerste is waarniet het tweede. U weet dat madame enkele maanden ge leden levensgevaarlijk werd gewond bij een automobielongeluk bij Straatsburg, dat de doktoren vreesden haar beide beenen tc moeten amputeeren. Ze liep dan ook tot op heden met behulp van een paar krukken, maar dat is niet de reden geweest van mijn verzoek. Ik vroeg haar invrijheidstelling omdat de aanklacht tegen haar lang niet vol doende is om haar gevangen te houden. Op verzoek van de „Presidente" echter heb ik geëischt dat mogen een geneesheer zal worden aangewezen om haar gezondheids toestand te examlneeren. Madame Hanau heeft een héél lang schrlj ven gericht aan Mr. Peyre, den officier van Justitie en punt voor punt zet ze daarin haar zienswijze uiteen, de aanklachten stua voor stuk weerleggend met het noodige be wijsmateriaal. In de eerste zaak. die van de Affaire- Gazette du Franc, waart u samen met Mr. Alfred Dominique. Zoo ik me niet vergis moet juist een dezer dagen voor de 9de Kamer opnieuw de zaak worden behandeld teneinde vast te stellen, wanneer de affaire in hooger beroep kan worden behandeld, nu uw cliente in April tot twee jaar werd ver oordeeld. U hebt gelijk, zoo glimlacht Mr. Well. Maar dat heeft nog den tijd. Eerst moet be slist worden wanneer de zaak opnieuw kan voorkomen. En datin deze omstandig hedenMijn collega. Mr. Dominique. inderdaad, is op het oogenblik nog in Arles, waar hij een verkiezingscampagne voorbe reidde. Maar hij geeft nu zijn candidatuur or». teneinde zoo spoedig mogelijk dc nieuw» affaire-Hanau tc behandelen. Héél veel meer heeft de bekende ver dediger ons natuurlijk niet kunnen zeggen voor het oogenblik. Zal madame Hanau. zoo als in vele kringen stellig wordt verwacht, binen héél kort weer in vrijheid worden ge steld? We zullen ons aan geen voorspelling wagen en de advocaat, als we ons aan de vraag wagen volstaat er mee te glim lachen. HENRY A. TH. LESTUROEON. de openheid, welke men mij van den eersten dag mijner benoeming af veroorloofd heeft, mijn verantwoordelijke opvatting omtrent de situatie bekend te maken? Het is volkomen duidelijk, dat onze militaire kracht haar ein de tegemoet gaat. Het zou misb ruik - m aken van Uwer Majesteits tijd zijn, wanneer ik in details zou treden. Maar ik vestig alleen de aandacht op het opraken van het ruwe ma teriaal, op het- geheel en al uitgeputte men- schenmateriaal en vooral op de drukkende vertwijfeling, welke zich. vooral ten gevolge van de ondervoeding, van alle volksklassen meester heeft gemaakt cn die een verder dragen van het oorlogslijden onmogelijk maakt. Al hoop ik, dat het ons zal gelukken het nog gedurende de eerstvolgende maan den uit te houden en dat wij ons nog met succes zullen kunnen verdedigen, ben ik er toch absoluut van overtuigd, dat een ver dere wintercampagne volkomen uitgesloten is: met andere woorden: dat tegen het einde van den zomer of in den herfst tot eiken prijs moet worden opgehouden". Hij zegt dan verder dat men zich niet eerst dan tot de entente mag wenden, wan neer de gebeurtenissen in het rijk zelf laten zien, dat een ondergang onvermijdelijk is. De entente zal dan toch alleen maar op voor waarden willen ingaan, die de absolute ver nietiging van de centrale machten betee- kenen. „Bijtijds beginnen dus is van het aller grootste belang! Ik kan echter, hoe pijnlijk het mij ook is. het thema niet achterwege laten, dat nadruk aan al mijn argumenten geeft. Het is het revolutionnaire gevaar, dat aan den horizon van heel Europa opdaagt en dat, ondersteund door Engeland, zijn nieuw ste strijdmethode vormt. Vijf monarchen zijn gedurende dezen oorlog onttroond en de verbluffende gemakkelijkheid. waarmede thans de sterkste monarchie van de wereld omvergeworpen werd, moet er toe bijdragen tot nadenken te stemmen cn zich het woord tc herinneren „Exempla trahunt". „Ik heb de vaste overtuiging" zoo gaat hij een eind verder voort, ..riat- men ook in Duitschland aan het einde zijner krachten gekomen is. hetgeen door de politieke facto ren ook in het geheel niet wordt geloochend. Ik ben er rotsvast van overtuigd, dat wan neer Duitschland zou trachten een nieuwe wintercampagne te beginnen, zich in het binnenste van het land eveneens verande ringen zouden voordoen, welke mij als ver antwoordelijken verdediger van het dynastie ke principe veel erger toeschijnen dan een door den monarch gesloten slechten vrede. Wanneer de monarchen van de centrale machten echter niet in staat zijn gedurende de eerstkomende maanden vrede te sluiten, dan zullen dat de volken buiten hen om doen en dan zullen de golven van de revo lutionnaire gebeurtenissen alles wegspoelen, w aarvoor onze broeders en zonen thans nog streden en sterven. Ik wil geen oratio pro domo houden, maar ik verzoek Uwe Majesteit zich toch tc willen herinneren, dat ik als eenige sedert twee Jaren den oorlog met Roemenië voorspeld heb, cat ik slechts voor doove ooren gepre dikt heb en dat ik twee maanden vóór liet uitbreken van den oorlog met mijn voorspel lingen nergens geloof heb gevonden. Ik ben evenzoo overtuigd van de juistheid mijner vroegere verklaringen als van die van mijn tegenwoordige beweringen en ik kan het niet met genoeg nadruk herhalen, dat dc gevaren, die ik voortdurend zie groeien cn groeien, niet voor gering moeten worden aangezien. De oorlogsverklaring van Amerika heeft de situatie zonder twijfel veel gevaarlijker ge maakt, Het kan zijn dat er nog een paar maanden voorbijgaan vóórdat Amerika noe menswaardige krachten op liet oorlogsveld kan werpen, maar de moreelc factor, de fac tor. dat de entente nieuwe krachtige hulp te wachten staat, verschuift den toestand tot ons nadeel, daar onze vijanden aanzienlijk meer tijd vóór zich hebben dan wij en langer kunnen wachten dan waartoe wij helaas zelf in staat zijn. Graaf Czernin heeft het dan over dc ge beurtenissen in Rusland en drukt de hoop uit. dat men voorloopig nog de aanvallen van de Franschen. Engelschen en Italianen zal kunnen afslaan, hetgeen misschien nog gedurende twee of drie maanden zou kun nen geschieden, doch dan moet men met ge detailleerde vredesaanbiedingen voor den dag komen en „mogen wij er niet voor terug schrikken eventueel groote en zware offers te brengen!" Aan Duitschland heeft men reeds laten weten, dat Oostenrijk-Hongarije aan het einde zijner krachten is, en ook de Duit- schers hebben ingezien, dat het zoo niet langer meer gaat. „Uwe Majesteit heeft het bewijs geleverd niet egoïstisch tc denken en van de bondgenooten geen offer te ver langen, waarvan Uwe Majesteit niet bereid was het zelf te dragen. Meer kan niemand verlangen. Voor God cn Uwe volken Is ech ter Uwe Majesteit verplicht alles te doen om de catastrophe van het ineenstorten van dc monarchie te verhinderen. Voor God en voor Uwe volken heeft Uwe Majesteit den heili gen plicht, het principe der dynastie en Uwe kroon met alle middelen tot aan Uw laat- sten ademtocht te verdedigen!" Met deze woorden besloot Czernin zijn brief. Toch heeft de vreeselijke oorlog nog anderhalf jaar voortgewoed. De vermaarde brief van prins Sixtus van Bourbon-Parma heeft een diepe kloof tusschen keizer Karl en zijn mi nister doen ontstaan. Op den veertienden April 1918 trad Czernin af. Het heet dat een wrok tegen den keizer, die niet naar zijn raad had willen luisteren, hem er toe gedre ven heeft later onder dc republiek oen man daat in den nationalen raad aan tc nemen. Hij is echter niet lang tcpublikeinsch afge vaardigde geweest. W. M. BEKAAR KREUGER TOLL. TERUGKOOP VAN BANKEN DOOR AANDEELHOUDERS? Naar verluidt, aldus Het Handelsblad, zijn de Zwitsersche houders van Kreuger en Toll- for.dsen voor het geval het tot een algemeene ontbinding van het Kreuger-concem mocht komen, voornemens te zam^n met groote Zwitsersche banken en de Zwitsersche in dustrie de Zwitsersche lucifersfabrieken, die sedert 1925 onder controle van Kreuger ston den. terug te koopen teneinde een nationale Zwitsersche lucifersindustrie in hot leven ie xocpcn.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5