De Gestolen Professor AL ZIJN ER NIET DIRECT BLOEMEN TE ZIEN, toch een heel aardig plekje bij bet tentoon- DE AANKOMST VAN Dr. ECKENER. De commandant van de „Graf Zeppelin". Dr. H. Eckener Is Dinsdag aan liet Weesperpoortstatlon tg stelllngsterreln van .Floraliapark 1932" te Noordwljk. Amsterdam aangekomen In verband met een door hem te houden lezing op Donderdagmiddag a.s. In het Koloniaal Instituut. FEUILLETON Een romantisch verhaal nit de Grieksche bergen. ERNST KLEIN. Uit het Duitsch vertaald door B. Zody. 5V Vitus was een v*n eersten, die uit een coupé tweede klasse op het perron sprong. Vijf, zes kruires stormden op hem af, en hij liet'hen twisten en kibbelen om zijn bagage, daar zij tezamen een muur vormden, die hem verborg en tevens in tsaat stelde te zien, wat hij wenschte te zien. Een groote man met een donker gezic.it wachtte op zijn beide reisgezellinnen. Ele gant, gewichtig, de roode fez op het hoofd, gevolgd door een prachtig gekleeden kawas. trad hij op den coupé toe, om eerst Irene en daarna Elena te helpen uitstappen. De heer Appollodorus Xymatis in hoogsteigen persoon een walgelijke kerel, luidde het oordeel van Vitus. Met gebogen hoofd, blijkbaar met bijster verheugd over het weerzien, liepen de zusters naast hem voort, Irene sloeg de oogen met op doch Elena wist het klaar te spelen, zich bliksemsnel naar het schreeuwende, twisten de groepje, dat Vitus In zijn midden verborg, om te keeren. Zij kon hem nauwelijks zien en toch leek het hem. alsof er een gum- lach om den kleiner, mond speelde.... Toen hij uit het stationsgebouw naar buiten kwam. zag hij nog een statige karos om den hoek verdwijnen. Op den bok schitterde de uniform van den goudgetresten kawas. Vitus klauterde In een der voorwereldlijke huurrijtuigen en reed naar het hotel, waar hij altijd logeerde, als hij hier was: „Olympia Palace". Daar vond hij, ingevolge het tele grafisch verzonden bevel, Salomon op zich wachten. en Salomon was een Spaansche Jood. die zijn sterk afwisselende loopbaan als ham al in de haven begonnen was. Hij was zes en een halve voet lang. buitengewoon, breed en had zulke reusachtige handen, dat degenen, die er eens mede in aanraking waren geweest, de kennis making bij voorkeur niet hernieuwden. Ver der onderscheidde Salomon zich door een ge moedsgesteldheid. die als alles, behalve als vredelievend, betiteld kan worden. Hij was een der grootste schelmen, die ongehangen op den Balkan rondloopen. En dat wil iets zeggen! Men heeft daar een heel aardig ge zegde: Tien Turken zijn gelijk aan een Alba nees (wat sluwheid en geslepenheid betrefD, tien Al bane ez en aan een Spanjool, tien Span jolen aan een Griek en tien Grieken aan een Armeniër. Deze indeeling. die begint bij den Turk en eindigt bij den Armeniër, werd ech ter volkomen gelogenstraft door Salomon; want hij was sluwer, geslepener, argllstiger en doortrapter dan tien Spanjolen, Grieken en Armeniërs te zamen. Na het beroep van hamal, had hij zich aan dat der komitadschls gewijd en daar hij, om zekere reden, de Grieken niet kon uitstaan, was hij toegetre den tot de beroemde Bulgaarsche bende van Sarasoff. Na één, twee jaar, ontwaakte de drang naar zelfstandigheid in hem en opende hij op eigen hand een zeer voorspoedige roof- onderneming. De messteken en revolverscho ten. die hij daarbij, steeds tot blijvend nadeel der tegenpartij, had uitgedeeld, drukten hem al even weinig als de geweldige lasten, die hij als hamal gewend was geweest te dragen. Men moet toch leven, niet waar? De uitdruk king „leven en laten leven" kwam echter niet In Salomon's boek der wijsheid voo* Totdat op zekeren dag het noodlot hem achterhaalde in den vorm van Sarah, de mooie dochter van den ouden vleeschhande- laar Benjamin Ephrussi. Zij overwon den sterke en sloeg hem in ketenen. Salomon stichtte een huisgezin, verdiepte zich in de vreugden van een innig familieleven en ves tigde zich als dragoman, welk beroep nog al tijd ruimschoots gelegenheid bood. andere menschen te bedriegen en af te zetten. Maar twee goede eigenschappen had Salomon toch: ten eerste een fanatieke liefde voor zijn vrouw en zijn twee kindertjes en ten tweede een slaafsche aanhankelijkheid aan Vitus Th a von. Zij kenden elkaar reeds tal van jaren, de vermetele journalist en de wilde bewoner van Saloniki's blanke kusten. Zij hadden zich te zamen door menig gevaar heengevochten, hadden met elkaar koude, honger en gebrek geleden. En nooit als meester en knecht, doch steeds als kameraden. Daarom was Salomon dan ook ten allen tijde bereid, iederen hals af te .snijden, dien Vitus Thavon afgesneden mocht willen hebben. In Salomon's hart kwam eerst Sarah, zijn vrouw, dan zijn kin deren, dadelijk daarna Vitusen dan kwam er niets meer als een bodemlooze af grond, aangevuld met de meest zwarte aller zonden. Salomon was geen man van veel woorden. Ter begroeting kreeg Vitus een innlgen druk van zijn behaarde reuzenhand. Daarna nam hij de twee koffers op zijn schouder en ging den ander voor naar de kamer, waar de blon de Theres. de Zwablsche huishoudster van het hotel, reeds een krachtig koud maal ge reed had gezet. Eer Vitus zijn honger stilde, pakte hij do geschenken uit. die hij voor Sa lomon en de zijnen had meegebracht voor Sarah mooie blauwe stof voor een Sabbath- kleed, voor de kinderen een paar poppen, die met de oogen konden rollen en voor den ..pater famHias" aelf een prachtige Steyr- Browning. Salomon's blijdschap kende geen grenzen. Voorzichtig, alsof het Melssener porcelein was legde hij de geschenken voor vrouw en kin deren terzijde. De Browning was daarente gen Iets, dat men niet zacht behoefde aan te pakken. Zijn kleine oogen begonnen te fon kelen. en hij liet zich dadelijk wijzen, hoe het magazijn geladen en Ingeschoven moest wor den. Dat was nog eens iets! Acht schoten na elkaar! Salomon sprak den beminnelijken wensch uit, dat hij spoedig in de gelegenheid zou mogen zijn, op een levend wezen te be proeven. of een Browning beter was dan een revolver. Daarmede was men tevens aangeland bij de zaak, die Vitus naar Saloniki gevoerd had. Weet Je, waarom ik hier ben? vroeg hij den Spanjool. Die grinnikte en toonde vrijgevig zijn zwar te stompjes van tanden. Dat zal ik niet weten? Natuurlijk van wege den professor, dien de roovers ontvoerd hebben. Vitus slikte het stukje kalfsvleesch door, waarop hij Juist aan het kauwen was en richtte toen een plechtige vraag tot Salomon. Nu Salomon, hoe zit het? Ben Je er bij betrokken of niet? .Anders heeft, het geen doel. dat ik er met Je over spreek." Salomon maakte zich kwaad. Salomon voelde zich tot In het diepst van zijn hart gekrenkt. Hij samenspannen met Griek sche roovers! Met zulke bandieten! Met zulk uitvaagsel! Hij keek om zich heer., of er in de kamer geen plekje was waar hij zijn woede en ver achting kon uitspuwen. Daar dit echter niet ging .verlichtte hij zijn gemoed door een el lenlange verwenschlng, die samengesteld was uit alle talen en dialecten van den Levant. Tot slot deed hij een dnren eed btj het leven van zyi. vrouw, zyn Kinderen, Vitus Thavon en zijn eigen leven. Goed, zeide Vitus. Eigenlijk kan er ook wel eens een schurkenstreek zonder Jouw ge waardeerde medewerking uitgevoerd worden. Verder dus! Waar is Hamid Bey? Hamid Bey ls gisterenavond naar Ka- therini vertrokken, om de troepen in El las- sona te verzamelen. De Turken willen min stens een heel bataljon ter vervolging van do bandieien laten aanrukken. Zy kunnen evengoed tien bataljons la ten aanrukken ik durf echter te wedden, dat de heeren reeds lang met den professor over de Grieksche grens zijn —.Dat Ls ook mijn meening. Hamid Bey heeft mij verzocht u dezen brief te overhan digen. Hamid Bey was aanvoerder van dc gewa pende politiemacht te Saloniki. commandant der gendarmen, fanatiek belijder van den Islam, wiens werk hoofdzakelijk daarin be stond, de Macedonische troepen te bestrijden. Hoog in de bergen van Monastir had Vitus drie jaar geleden kennis met hem gemaakt. Juist bijtijds, want toen Vitus en zijn trouwe Salomon naderden, was hij druk bezig zich door vijf Servische Komitadschls levend te laten begraven. Hij was door drie Zaptiehs vergezeld, over vallen, zooaLs dat op den Balkan nu eenmaal kan voorkomen. De drie Zaptiehs lagen reeds dood op den grond, toen Vitus en Salomon hunnerzijds aan het onderhoud begonnen, deel te nemen. Leven en dood wisselen ei kaar in de Levantijnsche bergen zeer snel af. na ccn kort doch hevig gevecht lay en de vijf komitadschls dood naast de drie doode Zaptiehs; Vitus Thavon en Salomon mank ten aanstalten om Hamid Bey uit te graven, waar de Serven hem ingegraven hadden. (Wordt vervo^*jï, DE EERSTE WERKZAAMHEDEN aan de Waalbrug te Nijmegen *ljn roorlooplg stopgezet, daar het werk oog niet gegaod I*. DE EERSTE SYMPTOMEN vn de hyacinthenpracht. TARDIEU OP HET VERKIEZINGSPAD. De Franech* minister-president heeft een aanvang gemaakt «net xjjn verkiezingscampagne. Het eerste bezoek betrof Baeaaocoart, waar Tardieu stek met de Jeogd onderhield. EEN VERSNAPERING. >4 Ainsterdamsche zieken huizen zijn Dinsdag 3250 ge bakjes uitgedeeld aan de di verse patiënten. Dit werd gedaan In verband met bet M-jarlg bestaan van de Ver. tot verspreiding van Noe men, vruchten en boeken la xtekenhHizen. SCHOONMAAK IN DE HAVEN. - Ook de pijp wordt eens terdege onderhanden ge-

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9