ATERDAGAVOND Canadeesche brieven. Biographieën in een notedop. Van alles en nog wat. Nieuws uit Filmland *Mgmw ZATERDAG 16 APRIL 1932 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD SAMUEL MORSE. 1791—1872. Dezer dagen, 2 April was h'efc 60 jaar ge leden, dat Morse gestorven, is, de uitvinder van de Morse-telgraai. Tevens is het dit jaar een eeuw geleden, dat Morse zijn beroemde kortschrift en den telegraafsleutel uitvond, die den grondslag legden voor de gansche telegrafie. Toen Franklin stierf in 1790 was er een jaar noodig om het de belangstellenden in de geheele wereld bekend te maken. Toen Morse stierf, nog geen honderd jaar later, wist de gansche wereld het in een oogwenk. Dit typeert wel ten duidelijkste, welke voor uitgang wij aan Morse te danken hebben. Franklin was geboren te Boston in Mas sachusetts, Morse was het ook. 27 April 1791 zag Samuel Finley Breese Morse er het levenslicht. Reeds als kind trok hij de aan dacht door zijn vlugheid van geest. Toen hij negentien was, schreef hij een „Leven van Demosthenes". Den meesten naam maakte hij daarna niet als technicus, maar als schil der. Toen hij vijftien was maakte hij water verfschilderijen. Morse onderscheidde zich door een vergaande concentratie van ge dachten, hij was een droomer, doch een droomer, die tevens zijn gedachten wist uit te werken. Het idee van de telegraaf had hem reeds gegrepen op school. Hij maakte een diepgaande studie van de electriciteit, maar niettemin bleef zijn wensch om schil der te worden en zijn vader zond hem naar Europa om te werken onder bekende meesters Hij kwam te werken bij den beroemden Ben jamin West in Engeland. Doch hoewel men zijn werk ten zeerste waardeerde, koopen deed men niet veel en Morse moest in de uiterste zuinigheid leven om zijn studies te kunnen volhouden, daar zijn vader geens zins bemiddeld was. Ann maar beroemd keerde hij tenslotte uit Europa terug om tezamen met zijn broer een technisch bu reau te beginnen, dat echter niet rendeerde. Later gingen de zaken iets beter en in 1818 keerde hij terug naar Engeland met drie duizend dollars en getrouwd. In October. 1832 was hij aan boord van het s.s. „Sully" op 'weg van Havre naar New-York en onder wandelingen op het dek was het. dat de gedachte van een kort schrift in strepen en punten in hem op kwam en onmiddellijk uitgewerkt werd. Vóór den volgenden morgen was het Morse-alfabet gereed, dat slechts eenigszins gewijzigd nog steeds over de geheele wereld in gebruik is. Tegelijkertijd construeerde hij den Morse sleutel, waarmee het onderbreken en sluiten van den stroomkring, waarop zijn stelsel be- russte, te verwezenlijken was. Eerst in 1837 echter trad Morse met zijn telegraaftoestel voor het publiek. In 1849 werd zijn toestel door den Ameri kaan Robinson naar Europa gebracht en in 1850 voerde dc Duitsch-Oostenrijksche Te- legraafvereeniging het in ons werelddeel in. In de Vereenigde Staten kwam de eerste electro-magnetische telegraaf tusschen Bal- timore en Washington tot stand in 1844. Reeds in 1843 stelde Morse voor om Europa en Amerika door een onderzeesche telegraaf met elkaar te verbinden. Morse .nu natuurlijk tot welstand geko men, werd directeur van onderscheidene telegraafmaatschappijen en men droeg hem het hoogleraarschap in de natuurlijke historie op aan de Yale Universiteit te New- Haven. In 1871 werd in het Centraal-park te New-York een gedenkteeken opgericht. Een jaar later stierf hij in zijn landhuis Locust Grove aan de Hudson. KUNNEN KROKODILLEN HUILEN? De uitdrukking „krokodillen-tranen huilen" is zoo oud en zoo ingeworteld, dat het eigen lijk een schok geeft wanneer men hoort, dat deze dieren heelemaal geen tranen kunnen storten, volgens geleerden. Reizigers echter vertellen een heel andere geschiedenis. In een bepaald geval, toen men per boot den Indus opvoer, werd een kroko dil geschoten en aan boord gebracht. Toen het dier op dek lag, als dood. waren de toe schouwers er verwonderd over zooiets als tranen te zien. Een der kinderen boog zich voorover om te zien. Plotseling sloeg net beest met zijn staart en greep naar het kind met zijn greote kaken. Het kir.d kon nog juist bijtijds worden teruggetrokken. Eenigen tijd geleden zijn proeven genomen om te zien of krokodillen huilen of niet. Maar de dieren weigerden halsstarrig ook maar één tr ,.n te laten, zelfs niet. toen met uien of zoutmengsels gewerkt werd. Volgens geleerden bezitten krokodillen traanklieren, maar de afscheiding bereikt nooit dc oogappels. Men gelooft, dat zij de spijsvertering bevorderen door de voeding te vergemakkelijken. Schoothondjes. moeten zwart of grijs zijn om de goedkeu ring der Parijsche dames te kunnen wegdra gen. Bovendien kleeden de eigenaressen hun .snoetemoppies'' in jasjes, die in kleur met haar eigen toiletten overeen komen! Over de honderd. Een Italiaansch dokter zegt, dat de hon derdjarige menschen meestal plattelandsbe woners zijn, tevens vegetariër, geheel-ont houders en niet-rookers. Geen hunner be hoort tot een politieke partij. Een bierbrouwer uit Southampton, die de zer dagen zijn lOlsten verjaardag vierde, ver telde echter: „Maak je niet te cl nik om wat je eet. wees niet bang bier te drinken, en vooral, tob niet!" Een groot orgel. Een bijzonder groot orgel staat in de Westminster Cathedral in Londen. Het be vat 5000 pijpen, varieerend in lengten tus schen 34 voet en een halve duim. Van alle gestolen eigendommen in Londen komt slechts ongeveer een kwart weer terug. Behalve bij diefstal van nieuwe, onbeheerd op straat geplaatst auto's. Op elke honderd worden er vijf gestolen. En 75 pet. van die gestolen wagens wordt weer bij den eigenaar teruggebracht. Dc 'ijdcle ratten. Een moderne rattenvanger van Hameln is in Bedfordshire opgestaan. Hij werkt niet met een fluit, doch met een spiegel, die hij achter in een val opstelt. Op deze wijze ving hij in een week dertig ratten. Wij vermoeden allemaal wijfjes.,.. Om roeppopulariteit. Een leeraar van een Amerikaansche dorps school droeg een jongen op, de stad Pitts burgh te spellen. Zonder mankeeren kwam het antwoord van het ventje „K.D.KA.." de omroepletters van den zender te Pitt-burgh. Na 15 jaar ontdekt. In 1915 nam Banette dienst in het Fran- sChe leger, toen bij 19 jaar oud was. Hij de serteerde echter onmiddellijk vermoordde een oude vrouw en werd naar het. Duivelseiland verbannen voor 20 jaar. Twee jaar later bracht men hem terug naar Frankrijk om met andere veroordeelden aan het front te werken, doch hij ontsnapte. En nu, 15 jaar later, is hij als werkman in Grenoble weer gearresteerd. Hij werd geïdentificeerd door v i n ger af drukken Paniek voorkomen. In een bioscoop te Londen brak een brandje uit. Zoodra de vrouw van den eigenaar dit merkte ging ze op het tooneel staan en zong „Tipperary". Toen verzocht ze het publiek rustig te blijven zitten en slechts enkelen verlieten het theater. Met emmers water werd het vuur gebluscht en binnen een kwar tier kon de voorstelling weer doorgairg vin den. Dc luisteraars in Engeland. In de maanden Januari en Februari is hef aantal der Engelsche radio-installaties met l 4 millioen toegenomen. Het totaal aantal bedroeg op 1 Maart j.l. 4.556.740. welk aantal ongeveer gelijk staat met 10 pet. der bevolking. FEESTVOORSTELLING IN DE GEVANGENIS. GEVANGENEN ALS ART1STEN. De wereldvermaarde gevangenis „Sing Sing" in den Staat New York doet tegen woordig meer dan ooit van zich spreken. Nog onlangs werd, zooals men zich wellicht zal herinneren, een voetbalwedstrijd gespeeld door 'n gevangenen-elftal, dat in het veld werd voorgegaan door het dochtertje van den directeur, gezeten op een ezel in gevan genistenue «zwarte en witte strepen». Thans is het vermaakrepertoire van Sing Sing weer in een nieuwe richting uitgebreid. Onder leiding van iemand, eens een welge steld New Yorksch effectenmakelaar, thans nummer zooveel in Sing Sing, is een variété gezelschap opgericht: „de Sing Sing Minne zangers". De directeur der gevangenis, de heer Dawes heeft de gemoedelijkheid zelfs zoover gedre ven, dat hij de grootste zaal, waarover de inrichting beschikt, afstond voor het geven van een openingsvoorstelling welke door 1800 genoodigden werd bijgewoond. Dat hij daar bij de voorzichtigheid niet uit het oog verloor, moge blijken uit de volgende waarschuwing, welke hij tegeljjk met de invitatie aan de ge noodigden zond: „Draagt geen paarlen. diamanten of an dere juweelen. Geeft geen fooien aan de ci piers. De bezoekers worden gewaarschuwd tegen het medebrengen van groote sommen gelds. Brengt ook geen vuurwapenen, sterke drank, verdoovingsmiddelen of andere smok kelwaar binnen de gevangenismuren. Scherp toezicht zal op het publiek worden uitge oefend.'' Die waarschuwing was niet overbodig, daar zich onder de genoodigden tal van leden van de New Yorksche „society", maar ook hon derden gevangenen en voormalige gevange nen bevonden. Tot de optredende artisten behoorden mis dadigers van allerlei schakeering, van zak kenrollers tot moordenaars. Het ten tooneele gebrachte repertoire kwam voor het meerendeel op schimpscheu ten aan het adres van de wet, de politie cn het gevangenisrcglement. DE NEGEN NIEUWE WERELD WONDEREN. Men weet het. in de Oudheid kende men de zeven wereldwonderen. Het waren n.l.: 1. De pyramiden en de sfinx. 2. de hangende tuinen van Semlramis. 3. Het graf van Mausoleus in Klein Azië. 4. De tempel van Diana te Ephesus. 5. De kolossus van Rhodes. 6. Het beeld van Zeus in het dal van Olym- pia, door Phidias vervaardigd. 7. De vuurtoren van Alexandrië. Al deze wonderen zijn verloren gegaan met uitzondering van de pyramiden cn de sfinx. Thans heeft een Amerikaansch tijdschrift aan een honderdtal bekende persoonlijkhe- den in Amerika dc vraag gericht wat zij op het gebied van toegepaste wetenschap voor de zeven wereldwonderen van onzen tijd hou den. En nu zijn er niet zeven, maar negen wereldwonderen vastgesteld en wel dc vol gende: 1. De ontdekking van de bacteriën en de toepassing der bacteriologie voor het welzijn van het menschdom. 2. De vooruitgang van de wetenschap, wat betreft den bouw der materie en de onder zoekingen op het gebied der uitstralingen. 3. De toename van het gebruik der electri citeit als licht, kracht en in het verkeer. 4. De constructie van machines met inwen dig verbrandingsproces (motoren). 5. De moderne methoden, toegepast bij den bouw van huizen, fabrieken enz. met metaal en cement. 6. De moderne metallurgie. 7. Het conserveeren van voedingsmiddelen met moderne methoden. 8. Het vliegwezen. 9. Het Radiowezen. Wanneer men nog van het tiende wonder in dezen tijd mag spreken, dan zou het dit zijn: Terwijl de zeven wonderen der Oud heid vrijwel door den tijd verloren gingen, zijn de wonderen der moderne toegepaste wetenschappen niet van den tijd afhankelijk. Ze kunnen langer duren en zich verder ont wikkelen. LANGS DE STRAAT. Afspraakjes Uit mijn raam kan ik het terrein overzien-: twee zijstraten monden uit op den hoofd weg, en tusschen beide kruispunten in zijn geen huizen, maar achterzijden van tuir.en. Een ideaal gebied voor „afspraakjes". En nu verschijnen ze weer, even zeker als de wilgekatjes, zwaluwen cn andere voor jaarsboden. Staan te wachten op den hoek, vinden eikaar op het afgesproken uur en slenteren in-gelukzalig langs de tuinen weg, met achteruitprikker.de ellebogen en bij eengestoken hoofden. Vandaag staat op ieieren hoek een me neertje te wachtenè De rechtsche gelaten, de straatsteenen besturend en af en toe. als de zon schuil gaat en de wind guur om den hoek blaast, ce npaar stappen doende. De linksche, een idealist blijkbaar, zich verbeel dende dat een vrouw die een afspraak maakt op tijd is, raadpleegt Iedere 3 minuten ik heb het gecontroleerd zijn horloge, loopt een eindje de straat in. rént dan terug, cn is zichtbaar teleurgesteld dat er nóg nie mand te zien is op den weg. De toren speelt kwart over. Om drie vóór het heele uur waren ze er; nu. na achttien minuten van bitter lijden en schrijnend on geduld. zal het toch wel langzamerhand tijd worden dat de bijbehoorende dames ver schijnen. Er komt van aiies langs: straatventers, een politic-agent, met een paar reusachtige, wit gehandschoende handen op z'n rug, een keeshondje, en tenslotte een muzikant, die op een schor biaasding een heel treurig deuntje doedelt en van den gelater.e op den rechterhoek wat krijgt. Maar vrouwspersonen komen er niet. of het moest zijn een schom melende Katwljksche met twee manden, die „hacr.... nieuwe haer. galmt. Nu speelt het wéér van den toren. Half. En meteen komt. er verandering in den toe stand. De jongeling op den rechterhoek trekt zijn horloge, controleert den t.lj<i zorgvuldig en stapt dan zonder op- of omzien heen. Motto: ik wacht een half uur en niet lan ger. Dc linkerhoeker draagt Juist weer terug door do straat, als er langs den weg een werkelijk alleraardigst juffertje aan komt zetten, op haar dooie gemak. Juist op een hoek krijg ik de botsing, de blijde herken ning en daaruit voortkomende omhelzing te zien. En terwijl een zacht regentje neersplk- kelt. kuieren ze in volkomen harmonie heen langs de tuinen, de ellebogen achterwaarts en de hoofden bijeen.... Om vijf over half rent een ander dametje In den Inmiddels neerstortenden regen voor bij. Ze schijnt een angstig voorgevoel te heb ben. En jawelde hock is leeg! Zou er van avond een uiteenzetting uit volgen, een ruziek misschien? Ik zal het wel nooit weten. En daar verdwijnt ze alweer, in den regen die in tusschen hagel is geworden. L. S. JOAN CRAWFORD. Er was een tijd, dat en meisje, die in '-leine kamer hoog igS boven een van New 's li&i York's nauwe straten Wtöm woonde, droomde van ■PH-: een huis gebouwd op f-L, wÉ eenheuvel, een huif ^5* W met koele ruime ka- mers en omringd |Ki. Wdsp? KT. door een tuin. Het jHBgjSi meisje werkte hard pKBPyigj Pa cn haar droom werd §ggHI>tt$r /jg. vervuld. Toen Joan Craw- a ford haar eerste groo- rif^r contract met Metro Goldwyn Mayer ge-- teekend had. deed zij drie dingen: eerst belde zij haar moeder op. vervolgens Douglas Fair banks Jr. en daarna een architect, met wien zij nog voor dien zelfden dag een afspraak maakte. Het resultaat van dit derde telefoontje is een mooi huis op een heuvel tusschen Holly- dood en den stilten Oceaan. Joan heeft het ontworpen als een tehuis voor een jong meisje, maar enkele maanden later werd het de ech telijke woning, waarin Joan en Doug terug keerden na hun huwelijk In New York. Oorspronkelijk was het tehuis ingericht in Spaanschen stijl, warm-rood, goud cn zacht- bruin ovurheerschten, maar onlangs heeft Joan besloten den eenigszins somberen geest van het oude Spanje te vervangen door iets levendigers en jeucdigers. Joan. Doug en William Haines, een goed vriend van het. jonge echtpaar, hielden een lange bespreking. Haines' stokpaardje is het inrichten van moderne huizen en de samen werking van deze drie jonge menschen bracht een geheel nieuw interieur voor het huis op den heuvel in den geest van het jonge enthou siasme van zijn bewoners. Joan en Doug leven evenals de meeste jong getrouwde menschen; het ecnlge verschil is dat Joan naar de studio's gaat. om tc werken inplaats van te dansen, tc winkelen, visites te maken enz. Do jonge Mevrouw Fairbanks kan alles overlaten aan haar huishoudster en eens per maand controleert zij alle uitgaven. Zij is een uitstekend zakenvrouw cn In dien tijd, dat zij hard moest werken voor haar levensonder houd heeft zij de waarde van het geld leeren kennen. Meestal ontbijt Joan in een zonnige kamer, die uitziet op den tuin. Als zij niet moet wer ken. iv emt zij 's-morger.s een zonnebad op een kleine varanda, die hiervoor speciaal in gericht is. Wanneer Joan en Douc werken, gaan zij vroeg naar bed. want reeds om half zeven roent de wekker hen op voor hun arbeid. Het is een gezellige eenvoudige huishouding. Joan heeft er zeer goed slag van om haar gasten zoo te ontvangen, dat deze zich direct thuis gevoelen. Hun vrienden zijn over het algemeen harde werkers, jonge menschen zooals zij zelve. De vroolUk ingerichte kamers van Joan vormen een scherp contrast met de bijna kloosterachtige somberheid van Doug's ka mers. die Joan geheel in overeenstemming met zijn wenschen heeft Ingericht Canada als waterland. Stroomversnellingen, watervallen en waterkrachtcentrales. De gedoemde meerbooten. Eénmans- centrales. - Het dorado voor hengelaars. Canada Is een waterland. Niet alleen ligt het aan drie wereldzeeën, zoodat zijn water grenslijn belangrijk grooter is dan zijn land- grenslijn. niet alleen omsluit het een van de grootste binnenzeeën ter wereld, de Hudson- baai. maar ook zijn zoetwateroppervlakte neemt zoowel absoluut als relatief een be langrijke plaats in. Het gebied van de Groote Meren, waarvan de kleinste een oppervlak heèft ongeveer gelijk aan die. van Nederland, is het grootste zoetwater gebied ter wereld. Dit behoort echter niet geheel aan Canada: door vier der meren loopt de grens met de Vereenigde Staten, terwijl het vijfde geheel tot de staten behoort. Maar Canada bezit nog eenige meren het Winnipeg meer, het Groote Slavenmeer en het groote Berenmeer, die in grootte niet voor de Groote Meren onderdoen. Een groot aantal klenere meren en meer tjes maakt het land tot een waterparadijs met duizenden rivieren en stroompjes. Want op elke hoogte boven den zeespiegel worden meren gevonden, en deze hebben afvloeiing door rivieren met. vele stroomversnellingen en watervallen. De meren zijn een versiering van het landschap, luister slechts naar zulke ramen als: Cedermeer. Meer van de Bos- schen. Helder Water Meer, Beverdam Meer, Meer van de Twee Bergen e.a. Veelal vormen de rivieren den schakel tusschen de meren en is een rivier eigenlijk een keten van aan eengeregen meren, zooals de St. Laurens, die na het laatste der Groote Meren, het Ontario Meer, nog een aantal kleinere meren door stroomt. Toch is al dat water in Canada al lerminst rustig water. De hoogteverschillen zijn steeds van dien aard, dat elke rivier eenige watervallen en stroomversnellingen heeft. Zóó constant is dit verschijnsel .dat practi9ch geen enkele rivier in Canada be vaarbaar is. Geen wonder, dat dit het land van de ca no's was en nog is. Alleen met een cano zijn de stroomversnellingen te nemen, en alleen een cano kan om de watervallen heen over land gedragen worden. Vandaar dat de eerste ontdekkers zich op hun reizen uitsluitend van ca no's bedienden. Zij voeren er mee van de St. Laurens naar de Mackenzie in het Noorden en de Mississippi in het Zui den. de cano's dragend over de waterschei dingen. Deze draagplaatsen, waarvoor na tuurlijk een kortste weg werd uitgezocht, wa ren zoo belangrijk, dat. zij op de kaarten wer den vermeld, zoodat wij heden ten dage de ontdekkingstochten van Mackenzie, Jolliet e.a. nauwkeurig kunnen nagaan. Ook ver schillende plaatsnamen als b.v. Portage La Prairie wijzen op de aanwezigheid van een draagplaats of portage. Voor een eenigszins grootere vrachtvaart waren de cano's echter totaal ongeschikt en toen men met grootere schepen begon, ble ken de .stroomversnellingen en watervallen al spoedig onoverkomelijke hinderpalen. Het eerst voelde men dit bezwaar bij de Niagara Waterval. Deze sloot het Ontariomeer van de andere meren af en verhinderde zoodoende het verkeer op de meren en de verbinding van de meren met de zee. Reeds honderd iaar geleden werd het eerste kanaal door het Niagara-schiereiland gegraven. Daarna is dit kanaal, het Welland-kanaal, herhaaldelijk verbreed en uitgediept, zoodat thans de grootste Meerbooten ook in het Ontario-meer kunnen komen. Een eigenaardige toestand is daardoor bereikt. Dank zij de sluizen bij de Sault Ste Marie is thans het geheele meren- complex voor de grootste booten tot 12000 a 14000 ton) bereikbaar-. De benedenloop van 'de St. Laurens is echter over groote afstan den, ook door de stroomversnellingen, vol komen onbevaarbaar en de er langs gelegde kanalen zijn nog niet zoo gemoderniseerd als het veel kortere Wellandkanaal. De groote Meerbooten die volkomen zeewaardig zijn (en dit ook moeten zijn) kunnen dus nooit de zee bereiken en zwerven, hun heele bestaan op de Groote Meren. Zij zouden in open zee kunnen varen, als ze er konden komen, maar In plaats daarvan zijn ze gedoemd, om tob in lengte van dagen op eenzelfde operatie- terrein te zwalken: ze' worden er gebouwd en ze gaan er ten onder. Tegenover de nadeelen van watervallen en stroomversnellingen is in de latere jaren een belangrijk voordeel komen te staan: de mo gelijkheid nl. om de kracht van het water te gebruiken voor het opwekken van electrische energie. Dit voordeel is om verschillende redenen met graagte aangevat en uitgebuit. Daar was in de eerste plaats het industrie gebied van Ontario, dat voor zijn kracht af hankelijk was van de steenkolencentra van de Vereenigde Staten. De eigen steenkolen - velden van Canada liggen zoover naar het Westen dat het transport naar Ontario een economisch bezwaar zou worden. En in haar eigen gebied lag de „witte steenkool" voor 't grijpen! Geen wonder, dat, toen omstreeks 1900 het transport van electrische energie over groote afstanden mogelijk was gewor den. de ontwikkeling van de waterkracht centrales enorm vooruitging. De eerste cen trale werd gebouwd aan de Niagara en al spoedig volgden er meer, zoodat de dichtst bevolkte centra alle van electrisch licht wa ren voorzien. Daarna opende zich al spoedig een nieuwe mogelijkheid: de papierfabrieken. De ideale vestigingsplaats voor een papierfabriek is vlak bij de bosschen. waarvan het hout ge bruikt. wordt voor de papierfabricage. Maar indien men voor de aandrijving van de fa briek de steenkool aangevoerd moest krijgen, was het niet doenlijk om de fabriek ver in de bosschen te plaatsen. De waterkrachtcen trale bracht nu uitkomst. Nu kon de papier fabriek hoog aan eer. rivier geplaatst wor den. Bij voorkeur ram men dan den eersten waterval (of Matsten, al naar gelang men telt van den mond af. zooals hier bedoeld is. of van den oorsprong af). Daar is immers de grootste massa water verzameld, zoodat daar meer zekerheid is voor een constante kracht bron. Maar bovendien was de rivier dan be neden dezen waterval bevaarbaar, zoodat het afgewerkte product per schip afgevoerd kon worden. Op deze basis zijn tientallen papier fabrieken ontstaan, en het zijn vooral de Amerikanen geweest, die in Canada den bouw onder handen hebben genomen In korten tijd verrezen een groot aantal papierfabrie ken, die uitsluitend houtpapier fabriceeren en gezamenlijk reeds de grootste producen ten van krantenpapier ter wereld zijn. Door de toenemende immigratie en het ontstaan van steeds meer bevolkingscentra was er voortdurend meer ehoefte aan elec triciteit. Ook de voortschrijdende technische beschaving, die electrische fornuizen en koel machines in elke woning brengt, doet de be hoefte aan meer en grooter krachtstations gevoelen. En daar de best bereikbare plaat sen 't eerst zijn ingenomen, worden de cen trales steeds verder weg gebouwd. Nieuwe stations worden op steeds onbereikbaarder plaatsen gebouwd en men neemt genoegen met steeds minder verval. Kwam het water bij de Niagara van een hoogte van bijna 70 Meter, bij latere stations nam men genoegen met 25, 12 of zelfs 8 Meter, een hoogtever schil dat ook in ons land nog wel te berei ken zou zijn. Z.g. hooge druk centrales, zoo als men die in Frankrijk, Zweden en ons In- dië aantreft met een verval tot 200 Meter, komen in Canada niet voor. Door het moeilijker worden van de voor waarden van de waterkrachtcentrale moest men, om de exploitatie loonende te houden, zoo economisch mogelijk te werk gaan. Vroe ger kon een waterkracht station wel concur- reeren tegen een „steenkool''-station, maar thans durft, men niet meer dadelijk de voor keur aan de waterkracht te geven. Toch zijn deze stations technisch meer en meer vol maakt en de bediening vereenvoudigd. De buitengewoon ingewikkelde serie handelin gen, die een waterturbine vereischt, bij het in gang zetten kan thans geheel automa tisch gebeuren. Wanneer de bedienende ambtenaar één schakelaar overhaalt, geschie den de volgende handelingen geheel auto matisch: de remmen geven de turbine vrij. de sluizen worden langzaam geopend, het aggregaat wordt door een hulpmotor aan 't draaien gebracht, eenmaal op toeren geko men wordt de voorgeschreven snelheid vast gehouden, dc generator wordt gesynchroni seerd, de hoofdschakelaar wordt overgehaald en de turbine met het net belast. Bij hot af sluiten van bovengenoemden schakelaar ge schieden dan al deze handelingen weer in omgekeerde volgorde. Ook de geheele rege ling van het bedrijf is automatisch, bij een heetgeloopen lager, het breken of warm worden van windingen, bij olietekort scha kelt de machine zich zelf uit. Zoo Ls het mo gelijk geworden om z.g. eenmans centrales te bouwen, waarbij de heele bediening in handen is van één man. Deze man bedient dan op telefonische waarschuwing den be dieningsschakelaar. Als zijn dagtaak is af- geloopen, gaat hij naar huis en laat de heele centrale zonder toezicht draaien. Van „witte steenkool" naar visch moge een groote stap lijken, beide worden door den mensch ..gevangen" uit het sprankelende en sputterende water. De groote zoetwatergc- bieden zijn een woonplaats voor vele soorten visch, en 't feit, dat ze alleen maar ge zocht zijn door enkele Indianenstammen (niet eens aile stammen eten visch». maakt dat de vischgebieden nog practisch onont gonnen zijn. Een dorado voor hengelaars, die hier niet het in Nederland spreekwoor delijk geworden geduld hoeven tc oefenen. Men ziet ze in de riviertjes staan, op een steen of ook vaak gewoon in 't water, of men kan ze zien zitten op het ijs achter beschut tende matjes. Meestal is het forel, die ge vangen wordt, de groote meerforel en de zalmforel. Aan de kusten van Atlantischen en Grooten Oceaan is een belangrijke vlsch- industrie. Daar worden groote hoeveelheden kreeft, zalm. haring en witvisch in blik ver pakt. Britsch Columbia is bekend om zijn zalm en zijn heilbot.. Nieuw Schotland om zijn kreegt en het schiereiland Gaspé om zijn stokvisch. En tenslotte profiteert de Canadees van het water evenals de Nederlander: door de watersport. Zwemmen, roeien en zeilen wordt er druk beoefend. Wei zijn de Groote Meren ook in den nazomer te koud voor zwemmen, maar de Muskoka en Simcoe meren zijn ge zochte vacantieoorden. Toronto legt jaarlijks een kunstmatig strand aan langs de meer- oever en heeft een open verwarmd zwembad Zoowel Montreal als Toronto hebben een studenten-roeivereenlging, die elkaar op voor beeld van Oxford en Cambridge elk jaar in vreedzamen strijd ontmoeten. Toronto stuurt geregeld zijn vertegenwoordigers naar Europa om aan de Diamond Scull-wedstrij den deel te nemen. Hoewel de zomerzonda- gen op de meren niet den aanblik vertoonen die in Nederland Kager- en Brasemerpiassen ons bieden !s er toch een groote bedrijvig heid van zeil- cn roeivaartuigen, begunstigd door constanter mooi weer dan waarmee onze zeilers steeds hebben te kampen. A. G.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15