Holland-België DEBRONVANALLEWARMTE Het woord is aan Een leelijke pijp. HOE JEUGDIGE WERKLOOZEN BEZIG Het Belangrijkste. WORDEN GEHOUDEN. PRINCESS'ROOM Garage Bouckaert '49e 'Jaargang No. 14971 Verschijnt dagelijks, KeKalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 16 April 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per weck 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0o0, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 April. De Nederlandsche Voorstellen. Door de Nederlandsche delegatie ter Ont wapeningsconferentie zijn nu gedétailleerde voorstellen bij het bureau der Confei-entie ingediend. Zij hebben ten doel de ontwerp- conventie van de commissie-Loudon „aan zienlijk te versterken". In hoofdzaak wordt voorgesteld dat men zich niet zal bepalen tot beperking van de leger-effectieven die in vredestijd in actieven dienst zijn, maar dat alle onmiddellijk mobiliseer-bare strijdkrach ten onder de conventie zullen vallen. Daar mee wordt de beperking van de groote oor- logslegers bedoeld. Let wel: de beperking. Niet de vermindering. Verder wil de Nederlandsche delegatie een directe methode van beperking van het oor- logsmaterieel toepassen, vraagt om een alge heel verbod van automatische contactmijnen en van het bombardement uit de lucht, en stelt voor een doelmatige rubriceering van alle wapencategorieën in de conventie op te nemen. Rondweg gezegd: de Nederlandsche voor stellen vind ik zeer teleurstellend. Toen mi nister Beelaerts in Februari zijn rede bij de algemeene beschouwingen hield waren wij niet geïmponeerd, maar hoopten op beter als eenmaal de definitieve voorstellen zouden komen. In dit blad is ook herhaaldelijk de hoop geuit, dat Nederland een belangrijke rol zou spelen bij het overbruggen van de tegenstellingen tusschen de groote mogend heden. Wij hebben er vergeefs op gewacht. Eenig leidend initiatief in die richting is van onze delegatie niet uitgegaan. Eenig leidend Initiatief inzake de „moreele ontwapening", een zaak waarin wij ons particulier initiatief een groote rol speelt, is van onze regeering en onze delegatie evenmin uitgegaan. Daar aan kan men het feit verbinden, dat Ne derland in geen der belangrijke commissies is gekozen. Wij hebben dat in vroeger jaren, bij Volkenbondsvergaderingen, anders ge kend. Onze menschen hebben leidende rollen in Genève gespeeld. Waar zijn die nu? Lan den als Polen en Spanje toonen krachtiger initiatief dan onze regeering (niet: dan ons volk). Een kleine natie als Denemarken, half zoo groot, als de onze. neemt de leidende taak op zich bij den brugbouw en de naam Munch staat voortdurend op den voorgrond. Laten wij dat Denemarken niet misgunnen, het in tegendeel er voor bewonderen. Maar waar om staat.de naam Beelaerts niet naast den naam Munch? Waarom is het alles zoo slap, en angstvallig, en op een klein resultaat be rekend? Waarom maakt het alles den in druk alsof men beheerscht wordt door de ge dachte: Laten wij toch vooral niet overvra gen het lukt toch niet? Is dat de houding van de regeering van een volk, dat in overgroote meerderheid voorstan der is van algeheele wereldontwapening, dat een afschuw koestert van den stommen be wapeningswedstrijd, dat de soldaatjespelerij op zijn best met spotgelach bejegent, en dat 3n zijn meerderheid zich heeft uitgesproken voor „die maatregelen die tot ontwapening der naties zullen leiden". Dat was de formule van ons petitionnement, dat door bijna 2 12 millioen Nederlanders boven de 18 jaar ge- teekend werd. De Nederlandsche delegatie behoorde op het moment aan den spits te staan van de genen. die in Genève met ver-gaande voorstellen tot vermindering van bewape ning komen, dat is de wil van ons volk. Durf, ondernemingsgeest, initiatief be hoorden van onze delegatie uit te gaan. Zoo verwachtten 'wij het, en daar zijn wij bitter in teleurgesteld. Het zal het initiatief van particuliere in stellingen en personen in ons land, dat van vele zijden komt en in het buitenland reeds groote stimuleerende werking en navolging heeft uitgelokt, niet remmen. Wel vraag ik mij af of de Tweede Kamer dit optreden onzer delegatie maar goedsmoeds slikken zal. Of die niet te kennen zal geven dat zij andere dingen verwacht, dat van de Neder landsche delegatie een kracht en een initia tief behooren uit te gaan. die den wil des volks weergeven. Het is de plicht van de Tweede Kamer, die daartoe naar Den Haag is afgevaardigd, deze houding aan te ne men. De Ontwapeningsconferentie is nog lang niet afgeloopen, er is nog alle gelegen heid er krachtiger houding te gaan aanne men, en dat móét. R. P. ONVOORZICHTIG RIJDEN OP DEN WAGENWEG. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Vrijdagavond ongeveer half acht reed een auto met een snelheid, die op 80 KM. werd geschat, op den Wagenweg, richting stad. Ter hoogte van de Spruyt en Boschstraat passeerde deze wagen rechts een andere auto zwenkte toen naar links en weer naar rechts, raakte op het rijwielpad een wielrij der en botste in volle vaart tegen den tuin muur op van. perceel Wagenweg 65, die over een lengte van ongeveer 1 M. werd omverge worpen. De auto was zóó beschadigd, dat ze moest worden weggesleept. In de auto zaten drie personen, die geen van allen letsel be kwamen. Zij hadden de auto in Amsterdam gehuurd. Chauffeur was de 24-jarige archi tect S. uit- Amsterdam. Tegen hem is pro ces verbaal opgemaakt.. Het rijwiel werd geheel vernield, de fietser fclccf ongedeerd. Von Eötvös: Er heeft wellicht nooit een geniaal man beslaan, die van zijn gaven een zóó verstan dig gebruik heeft gemaakt als Goethe; en daarin bestaat hoofdzakelijk zijn grootheid. (In Engeland neemt het rooken van p\j-pen door vrouwen sterk toe.) Op gevaar af, goede lezers. Dat u mij niet juist begrijpt, Zeg ik; sedert vele jaren Hebben vrouwen druk gepijpt. Maar heur vroeger naarstig pijpen. Was met rooken niet verwant. Vroeger pijpten vrouwen mutsen, Andre vrouwen pijpten kant. Maar helaas, moderne vrouwen Hebben aan zulk pijpen lak, En de nieuwste pijpenmode Staat nu op een pijp tabak.. O. 't zijn elegante pijpjes, Lang van steel en klein van kop. Niet die groote zware Duitsche. Of die Goudsche met een dop. De tabak, die zij verkiezen, Is natuurlijk extra licht. Maar toch. als u het aan mij vraagt Lijkt het mij een naar gezicht. Pijpen rooken is voor mannen, Dat 's een ongeschreven wet, Vrouwen moesten zich beperken Tot een ranke sigaret. Als de man, die van nature Zoo gedwee en volgzaam is, Naar zulk pijpen moet gaan dansen Van de vrouw, dan gaat het mis. P. GASUS. HET HAARLEMSCHE CRISISCOMITE. In dezen winterts f30.000in contanten en pl.m. f 30.000 in natura uitgedeeld. De verdere plannen. Hoeveel heeft het Haarlemsche Crisis- comité dezen winter uitgekeerd? zoo vroe gen wij aan Jhr. J. C. Mollerus, den ijveri- gen secretaris. Het antwoord luidde: Sinds October, den aanvang van de win tercampagne, ongeveer 30.000 in contanten. Voorts hebben wij vele winkelbons en goederen in natura ter uitdeeling ontvangen. De waarde daarvan is niet precies bekend, maar ik schat die toch ook wel op 30.000. Mijn indruk is, dat het comité, dank zij de steun en medewerking van velen, waarvoor ik den Haarlemmers hulde breng, aan alle noodzakelijke aanvra gen tot nu toe heeft kunnen voldoen. Wat zijn dc plannen voor den zomer. Uit enkele plaatsen komen berichten, dat de arbeid van de plaatselijke afdeeling van het Nationaal Crisiscomité in den zomer zal wor den stopgezet. Wij zoo zei Jhr. Mollerus hebben dit plan niet, hoewel het in de zomermaanden wat kalmer aan gedaan zal worden. Ik meen ook dat dit zonder bezwaar kan. De werkloos heid is al wat verminderd en het mag wor den aangenomen, dat de zomermaanden nog wat meer verlichting zullen brengen. Het comité bereid zich evenwel al voor op een vernieuwde campagne als het najaar zal in treden. Om de middelen daarvoor te verkrij gen zal een groote straatcollectie gehouden worden naar het Amsterdamsche voorbeeld. Vermoedelijk zal niet meer worden doorge gaan met het rondzenden van circulaires met inteekenbiljetten, want hoewel daarop veel is binnengekomen, heeft de ervaring der laatste maanden geleerd, dat het beter is het nu weer eens op een andere manier te probeeren. Er zal nu gewerkt worden met busjes. Er zijn al veel bereidverklaringen om zoo'n busje ie plaatsen bij het comité binnengekomen het comité heeft dus goeden moed. Het zal evenwel noodig zijn. dat over nieuwe geldmiddelen beschikt kan worden, want er zullen groote uitgaven gedaan moe ten worden. Er komt namelijk zoo ver volgde Jhr. Mollerus groote nood onder den kleinen middenstander. Dat is voor een deel aan het werk van ons eigen comité te wij ten. Wij hebben namelijk veel winkelbons en goederen in natura uitgegeven, hetgeen ten gevolge had, dat de kleine winkelier veei minder verkocht heeft. Dit gaat zich. nu wreken. Die kleine winkeliers en het zijn er tien tallen! kunnen wij niet aan hun lot over laten. Tot nu toe heeft het comité geen voorschotten aan crisis-slachtoffers gegeven, maar het zal de vraag zijn. of wij daar lan ger buiten kunnen. Daarmede zouden even wel groote bedragen gemoeid zijn. Dan zal natuurlijk een hernieuwd beroep op de bur gerij noodig zijn. *le leeren een vak en worden van de straal gehouden Eenige genoodigden en leden van het Chsts comité bezichtigen het gebouw Ged. Oude Gracht 135, waar jeugdige werkloozen nuttig worden bezig gehouden. Geheel links wet houder Van Liemt; daarnaast de Bisschop van Haarlem Mgr. Aengenent. Tweede van rechts de heer J. Vader, directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding. Op uitnoodiging van den wethouder voor de Werkloosheidsbestrijding werden Vrijdag morgen de vertegenwoordigers der pers in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in het perceel Gedempte Oude Gracht 135. waar in vroeger een groote timmermanswerkplaats gevestigd was en dat nu dient om eén aantal jeugdige werkloozen nuttig bezig te houden. We herinneren er aan, dat de gemeenteraad op voorstel van B. en "V. hiervoor een bedrag van f 7900 heeft toegestaan en dat dit in stituut eenigen tijd geleden ook in een zit ting der Kamer van Koophandel besproken is. De hiervoor benoemde commissie (bestaan de uit de heeren W. J. B. van Liemt, voor zitter, C. van der Winden namens de mo derne vakcentrale. J. Overbeek namens de Christ, en J. P. H. Castricum namens de R.-K vakcentrales, en P. Voogd, secretaris) heeft wel een buitengewoon nuttig werk ver richt. Van 1 December jl. af zijn in dit ruime ge bouw bezig in een afdeeling Timmermans werkplaats. een smederij en een afdeeling voor electriciens eenige jongelieden van 14 tot 21 jaar, voor wie in dezen tijd van ma laise geen emplooi te vinden is, maar die toch gaarne een vak willen leeren en nuttig werkzaam willen zijn. Wethouder Van Liemt. de heer J. Vader, directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding, en W. F. Jansen, ambtenaar voor de Beroepskeuze, die ons rondleidden, vertelden ons vele interessante bijzonderheden over dit werk, dat de sym pathie verdient van allen, die gaarne willen, dat de opgroeiende jeugd niet geheel van het werken vervreemdt en dat zij van de straat blijft. De geheele beweging staat onder de hoofd leiding van den heer L. van der Meijs die geassisteerd wordt door drie leermeesters in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. KALVERSTR. 28 AMSTERDAM Holl. Ko££ieta£el 75 cents Lunch. 90 cents Diners vana£ f 1,25 Luxe Studebaker Toerïng-Cars Voor eiken gewenschten toer met uitgeslapen en alcoholvrije Chauffeurs, HUURT U BIJ ROZENSTRAAT 7-9-13 Tel. 14903 Vraagt onze prijzen van Giet en Brechcokes, ten behoeve van CENTRALE VERWARMING N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. OVERVEEN, Telefoon 11617, Telefoon 14106 de drie betrokken afdeelingen. Deze mannen zijn werkloozen, die door de commissie voor de leiding van hun afdeeling geschikt ge acht worden cn die dan ook gehonoreerd worden. De commissie had zich tot de Ge meen Le lijke Arbeidsbeurs gewend, met hot gevolg,1 dat ongeveer veertig a vijftig jongelieden per dag in dit gebouw werkzaam zijn. Dit aantal varieert uit den aard der zaak sterk, maar er wordt toc-h goede controle uitge oefend. Als er eens een jongen weg blijft, dan gaan dadelijk de leiders naar de ouders, om te informeeren door welke oorzaak de jongen weggebleven is. Maar veel komt dit niet. voor: de animo onder de Jongelui is erg groot. Alleen als ze een betrekking kunnen krijgen, gaan ze weg. Er wordt In twee ploe gen gewerkt van 's morgens negen tot twaalf uur en 's middags van kwart over één tot kwart over vier. Maar als de jongens zoowel 's morgens als 's middags willen werken, dan zijn ze welkom. Niemand wordt weggejaagd. Eigenlijk is hot een soort opleidingsschool en praktijkopleiding. De jongens verwerven vaardigheid cn al gauw wordt ontdekt, of er al of niet een goede handwerkman in schuilt. Zij leeren ook orde en netheid. Zij komen orecies op tijd en gaan ook op tijd naar huis. En wanneer er eens een aanleiding voor be staat. dan krijgen ze ook wel een kleine be looning. Zoo kregen ze bijvoorbeeld met- Kerstmis een doos sigaretten en met Paschen een klein bedrag aan geld. Dit houdt de animo er in en verhoogt den werklust. Aan den handel wordt natuurlijk geen concurrentie aangedaan, want dat zou ver plaatsing van de werkloosheid beteekenen. Ér werden alleen voorwerpen gemaakt, die men zelf noodig heeft. Ook worden er wel kinderledikantjes voor het Crisiscomité ge maakt. evenals voerbakjes om in den Hout te plaatsen en broeibakken voor de school- werktuinen. En dat de leiding goed is, hebben wc Vrij dagmorgen kunnen constateeren. Onder lei ding van den heer Van der Meijs is het ge bouw, dat inwendig alleen uit kale muren be staat. in heel behoorlijke werkplaatsen ver anderd. Met 1 December werd met een paar aankomende timmerlieden begonnen. Er wer den ruwe betonnen vloeren gelegd cn werk banken voor dc verschillende afdeelingen ge maakt, zoodat ook daar weldra met het werk begonnen kon worden. Voor; alle vakken nadden zich ongeveer honderd jongelieden aangemeld. Het eerst kregen we een kijkje in de tim mermanswerkplaats. waar eenige jongens onder leiding van hun leermeester zóó ijverig aan het timmeren, zagen en schaven waren, alsof hun leven er van afhing. Alle voorwer- oen. die ons getoond werden, waren met de hand gemaakt. Er is geen machinewerk bij. Zelfs moeilijke gereedschappen worden hier gemaakt. Het is natuurlijk geen vakwerk, dat afgeleverd wordt, maar alles is toch goed sterk. Ook jongens, die pas van school ko men, kunnen hier de eerste beginselen lee ren. Ze moeten toch wat te doen hebben. In dc afdeeling smederij is eveneens alles zelf gemaakt, bijvoorbeeld een volledige be tonnen smidse met ijzeren overkapping, waar onder het vuur lustig brandde. Het drijfwerk is onder leiding van den leermeester zelf ge monteerd. Vele fraaie en nuttige werkstuk ken worden ons getoond, zooals sleutels, bel tels. draaiwerk en zelfs een schakelbord. Hier worden ook werkstukken naar teekening ge maakt.. Zoo zagen we o.a. een veelbeloven- den jongen smid bezig met het maken van een kruk-as aan één stuk. In de afdeeling voor de electriciens wordt ook druk gewerkt. Op een groot bord aan den wand zagen we, dat behalve practijk, ook theorie onderwezen wordt. De licht- en krach tins tall atles worden hier ook zelf ver vaardigd, evenals metaalwerk dat voor deze branche nood g is. Hier wordt getracht aan de jonge lui handvaardigheid bij tc brengen cn zc het vak zuiver te laten leeren. Dc leider van deze afdeeling hoopt, spoedig do nooöige Het Nederlandsche memorandum aan de Ont wapening sconferentle. (3c blad, le pag.) Nieuwe sensatie by het Krcugcr-conccrn. Drie directeuren gearresteerd. (3e blad, lc pag.) Ontzettende explosie in een Russische gif gas) abriek. Honderdtwintig doódcn. (3c blad. le pag.) Tweede Kamer: Het ontwerp-Ebcls maakt een goede kans. (5c blad, 3e pag.) Hoe jeugdige werkloozen beziggehouden worden. (le blad, le pag.) Medcdcelingen over het Haarlemsche crisis comité. (lc blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc Nederlandsche voorstellen. (le blad, le pag.) Ontboezemingen van een Optimist. (2e blad, lc pag.) A. G.: Canadeesche Brieven. (5e blad, le pag.) M. R. K.Het presidentschap van de Ver- cenigdc Staten. (5e blad. 2e pag.) L. S.: Zioitsersche Inpressies. ..Wijnoogst". (5e blad 2c pag.» Karei dc Jong: Radiomuziek der Week. Een voorbespreking. (5e blad, 3e pag.) Biographieën in een notcdop: Samuel Morse (5e blad, le pag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld. (5e blad, 2e pag.) Ton Ruygrok: H. D. Vertelling. ,fDc Kop pige". (5e blad. 2e pag.) L. S-: Langs de Straat. Afspraakjes". (5e blad, le pag.) instrumenten, die uit den aard der zaak zeer kostbaar en teergevoelig zijn, tc kunnen krij gen, opdat het onderwijs zoo goed mogelijk kan zijn, want het is ook de bedoeling om hier het meten te laten loeren. Heel dankbaar is de commissie gestemd jegens de firma Flgee, de Gemeentelijke Duinwaterleiding en de Ned Spoorwegen, die een draaibank, boorbank en slljpbank voor deze cursussen in bruikleen hebben afge staan. Het ligt in het voornemen, om in een ruim lokaal, dat daarvoor in dit perceel nog be schikbaar is. een cursus voor schilderen tc vestigen, maar de belangstelling daarvoor is momentcel r.og te klein gebleken. Do. commissie, die dit nuttige instituut in het leven geroepen heeft, kan zich verzekerd houden van den dank van vele ouders, die nu weten, dat hun kinderen niet doelloos langs de straat behoeven te slenteren. DE RIJKSBANIER GEEFT ZIJN STRIJDKARAKTER PRIJS. Het bondsbestuur van den Rijksbanier Zwart, Rood en Goud heeft aan alle gouw- besturen een circulaire gericht, waarin o.m. wordt gezegd: „Kameraden. Bij verordening van den Rijkspresident is het nationaal- socialistische partijleger ontbonden. Hier mede vervalt voor de Rijksbanier de nood zakelijkheid verder paraat te blijven, zooals wij door de aanvalsvoorbereidingen der na tionaal socialisten werd gedwongen. Dien overeenkomstig bepaalt het bondsbestuur: In het geheele Rijksgebied moeten alle buiten gewone bescherminssmaatregelen worden opgeheven. Het geheele optreden van den Rijksbanier moet, zooals tot nu toe, on dubbelzinnig tot uitdrukking brengen, dat wij ons voegen naar den wil van den staat, de staatsautoriteit versterken en bescher men. Meer nog: het komt er op aan tot in de rijen onzer tegenstanders de overtuiging te dragon, dat de Rijksbanier nooit een staat in den staat wilde zijn noch wenschte; dat wij daaraan nooit hebben gedacht en cr niet aan denken tegen recht en grondwet onze bedoelingen met geweld door te zetten. Onze cehèele organisatorische en propa gandistische kracht stellen wij thans ter beschikking voor de eene groote taak van onzen tijd: De Rljksregeering en allen die van goeden wil zijn te helpen den vreese- lijken economischen nood te overwinnen. De bevolen maatregelen moeten worden ten uitvoer gelegd, ongeacht dc omstandig heid dat dc betreffende instanties van den Rijksbanier met het oog op de parlements verkiezingen eerst na 24 April bijeen kunnen komen. Wij zullen getrouw aan onze bonds- statuten onzen plicht verder vervullen jegens Volk en Staat. Dc Oldcnburgsche landdag behandelde, volgens Wolff, gisteren een voorstel der nat.- soc. fractie om bij minister Gröner te pro testeeren tegen de ontbinding dor S. A.. Daar dc stemmen staakten werd het voorstel als verworpen beschouwd. Op voorstel der nat.-soc. fractie is bericht uit Darmstadt de Hessische landdag tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen. Geen verbad van de Stahlhelm en Reichsbanner. Naar aanleiding van Hugenborg's vcrkla- rong, dat vele teekenen erop zouden wijzen dat. op het verbod der Nationaal-Socialisti- sche stormtroepen een verbod van de Stahl- ho'.m zou volgen, wordt van de zijde van het Rtjksminlsteric van Binnenlandschc Zaken medegedeeld, dat hieromtrent op het oogen- blik gocn plannen bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1