CHIEF WHIP ■Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 APRIL 1932 TWEEDE BLAD VOORJAARSMARKT VROOM EN DREESMANN. De firma Vroom en Dreesmann houdt thans een seizoen-reclame, de Voorjaarsmarkt, zoo wel in de Groote Houtstraat als in de Lange Veerstraat. Als er één reclame is. die publiek trekt dan is het toch zeker deze. Want. niet waar. waar winkelt men ...gezelliger" dan op de markt? En men heeft de zaak in een keu rige markt omgetooverd. In de Groote Houtstraat heeft men zich bepaald tot een moderne, fantastische aan kleeding. De tenten zijn door een plat dak van wit met paarse ruiten afgedekt, afgezet met gele en blauwe gekartelde randen en ver sierd met bloemenslingers. De begrippen markt en voorjaar ook al in de frissche kleurige goederen terug te vinden zijn hier op gelukkige wijze gecombineerd. Zoowel op de benedenverdieping als op de eerste etage zijn de versieringen aangebracht. De aankleeding in de Lange Veerstraat nadert meer het gewone markt-idee. De kraampjes hebben meer ..echte.' marktver- lichting dan de fraaie lampions in de an dere zaak. Bovendien hebben ze geen platte doch schuine daken, van wit-bruin gestreept doek. Alleen de benedenverdieping is in een marktplein herschapen. Doch om aan te ge ven, dat de voordeelige reclame-aanbiedin gen door het geheele gehouw te vinden zijn, is voor de trapuitgangen op de verschillende verdiepingen een kraampje gebouwd. De markten zien er fleurig uit en zullen dan ook wel voldoen aan de verwachtingen, die de firma daarop gevestigd heeft. DE H. O. V. HET HAYDN-CONCERT. Zooals reeds werd vermeld, zal de H.O.V. a.s. Dinslag 19 dezer, op Prins Hendrik's verjaardag, een concert geven ter herdenking van het feit, dat het 200 jaar geleden is, dat Josef Hay dn geboren werd. Deze uit voering zal tevens een steunconcert zijn om op die -wijze in de crisismoeilijkheden te gemoet te komen. De attractie van dit concert wordt in niet geringe mate verhoogd, door de welwillende medewerking van den cellist Carel van Leeuwen Boomkamp en den pianist Felix de Nobel en doordat de orkestleden Frans Vonk, Cor de Wilde. J. H. Nienhuis en G. W. Al berts in het dotnummer de sinfonie con certante voor viool, violoncel, hobo, fagot en orkest solistisch zullen optreden Het publiek heeft thans gelegenheid om door een goede opkomst te bewijzen, dat het waardeert, dat de HO.V. haar cultureele taak, niettegenstaande de groote moeilijk heden, waarmede zij te kampen heeft, blijft vervullen, en dat het orkest zich met on volprezen toewijding blijft inspannen om de waardige plaats te behouden, die het met energie en stoeren arbeid heeft veroverd. Bestuur en orkest hebben de vermindering der subsidie, welke 't bestaan der Vereeniging bedregide aanvaard en niemand zal kunnen zeggen, dat de daarin gelegen teleurstelling de prestaties van het orkest ong-unstig heeft beinvloed of de opgewekte toewijding, waar mede elkeen zijn taak vervulde ook maar met een honderdste verminderd heeft. Moge dan thans van de zijde van het pu bliek een blijk van waardeering gegeven worden De prijzen der plaatsen zijn woor êen ieder bereikbaar, al zijn zij daar hes een steunconcert geldt iets hooger dan gewoonlijk. Men bëgrijpe, dat dit voor een ieder persoonlijk kleine offer, voor het or kest van groote beteekenis kan zijn, wan neer allen opkomen! Enmisschien zullen enkelen zich te binnen brengen, dat het genoemde bedrag, de minimumprijs is en dat vrijwillige ver hooging daarvan niet onwelkom zal zijn. Men raadplege het program, dat een avond van onvervalscht en hooggestemd muziekgenot belooft. R.-K. KIESVEREENIGING. REDE VAN Mr. GOSEL1NG. Voor de afdeeling Haarlem van bovenge noemde vereeniging sprak Vrijdagavond Mr. C M. J. F. Goseling. voorzitter der R.-K. Staatspartij over het onderwerp: Crisis en Principieele politiek. Mr. Goseling, zeide zich de vragen te stel len, hoe men het volk behoedt voor de el lende van den tegen woord igen tijd en welk perspectief men er door heen ziet. Een op lossing te geven is zeer moeilijk. Achtereenvolgens besprak hij de crisis in het wereldhuishouden in Nederland en in de R.-K. Staatspartij. Als symptomen van de eerste, die hij uitvoerig besprak, noemde hij o.a. de dreigende ineenstorting van het cre- dietwezen. de steeds verdere beperking dei- afzetgebieden, de daling van de prijzen dei- grondstoffen, den landbouwtoestand, de groo te inkrimping van het handelsverkeer. De verwatenheid van den mensch. die technisch kennen en kunnen te hoog heeft opgevoerd, zonder het te kunnen beheerschen en den verschrikkelijken oorlog ziet spr. als de twee groote oorzaken van deze uitzonder lijke crisis, die geen conjunctuurcrisis is. Na in breede lijnen den internationalen toestand geschetst te hebben, ging spr. over naar Nederland, waarbij hij sprak over den omvang van de werkloosheid, die in 1 jaar met 80 tot 100 pet. is gestegen, over het ver minderd verkeeT per spoor, de waardedaling van het volksvermogen, en de scheepvaart. De R.-K. Staatspartij heeft tot taak. dat het volkshuishouden niet «in zijn vitale be langen wordt aangetast en dat behouden blijft, wat bereikt is. Wat betreft de perspectieven wees spr. op het partijprogram 1933, waarin vooral aan het economische de aandacht geschonken dient te worden. Mr. Goseling besprak voorts als principieele politiek het onderwijs, de groote gezinnen, de strijd tegen *ie onzedelijkheid, de organisatie van arbeid in bedrijf en onderneming. Dr. T. T. Koot. afdeelingsvoorzitter dankte spr. voor zijn heldere rede en zijn leider schap in de Staatspartij. Hierna ging de ver gadering over tot de behandeling van huis houdelijke zaken. „HERMAN HEIJERMANS". Het bestuur van bovengenoemde tooneel- vereeniging geeft haar slotvoorstelling op Woensdag 27 April in den Schouwburg-Jans- weg. Op gevoerd zal worden ..Berouw" spei in 4 bedrijven uit het. Zeemansleven. Dit werk is welwillend afgestaan door den directeur van den Schouwburg den heer Joh. Kaart Sr. AGENDA. ZATERDAG 16 APRIL Stadsschouwburg: Uitvoering leerlingen School voor Lichamelijke Opvoeding mevr. Ruth Tobi en Els Keezer. 2.30 uur. Ned- Indisch Tooneel (Cor Ruys) „Wie van de Drie". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: „Mijn vader en ik". 8.15 uur. Brongebouw: Slotbal Micgielse van Van Ake. 9 uur. Luxor Sound Theater: ..Op dwaalwegen". Tooneel: Variété. 2.30 en 8.1o uur. Palace: Meisjes in Uniform. Tooneel: Ward en Metrenga- 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mijn nichtje uit Warschau. Tooneel: Gezelschap Dammho- fer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Restaurant Brinkman, Plein: Ver. v. ver betering v. h. lot der Blinden. Jaarl. Leden vergadering 8 uur. Kunstzalen ,,Reeker". Wagenweg 102, Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars- Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Heemstede: Bronsteeweg 20. Alg. verg. v. aandeelh. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. goe deren „Spaarnestad". 3 uur. Vel sen: Hotel De Prins: Mie en Ko: „Waarom zijn de bananen krom?" ZONDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: Vereen. Rott. Hofstad- Tooneel: .Roefje". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: „Mijn vader en ik". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Haarl. Strijk Trio. 2.30 uur. 8 uur: Mie en Ko: „Oh' Mo' Nah"'. 8 uur Stads-Evangelisatie, Lange Heerenstraat 6: F. H. v. d- Horst: „Een Noodzaak". 8 uur. Remonstrantenhuis: Vereen, van Spiritis ten „Wetenschap en Religie". Wijdingsmor gen. 10-15 uur. Gebouw Protestantenbond: Zondagmor genvoordracht (Psycho Synthese). 10.30 uur. Rembrandt Theater: Derde en laatste deel der Mahacyclus„Mahakoeasa" 11-30 u. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102, Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars- Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 18 APRIL Stads-Evangelisatie, Lange Heerenstraat 6: F. H. v. cl. Horst: „Een Wetenschap", 3 uur „Een Drijfkracht", 8 uur. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees. Lange Vaart straat 14. Tel. 11.000 L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch- en Vaart-Apotheek. Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290 INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 60 Ct». per re*»!. VIRGINIA HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. ALG EMEENE J A AR VERG ADER ING. De H.O.V. hield Vrijdag haar jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van haar voorzitter, mr. W. E. baron van Tili. De secretaris, de heer J. Tideman, bracht het jaarverslag over 1931 uit. waarin veel te memoreeren viel. Na wijlen voorzitter P. Haitsma Muiier herdacht te hebben, en het vele te hebben geroemd dat deze onvermoei de werker voor de H.O.V. had gedaan, her innerde het verslag aan het vertrek naar Amsterdam van den voortreffelijken dirigent Eduard van Beinum, die het orkest op zulk een hoog peil had gebracht, aan de benoe ming van den nieuwen dirigent Frits Schuur man, die zich met liefde en energie op zijn taak heeft geworpen, aan de overeenkomst met de N.C.R.V. en het sindsdien optreden van de HO.V. ook als radio-orkest. Tenge volge van die overeenkomst kon eén toelage van 15 pet. op de salarissen der orkestleden worden vastgesteld, die deze salarissen even wel nog niet op het gewenschte peil bracht (thans is men genoodzaakt geweest de toelage voorloopig tot S pet. te verminderen tenge volge van de vermindering van de Haarlem- sche gemeentesubsidie van f 30.000 tot f 27000). Verder gaf de secretaris een overzicht van de velerlei gegeven concerten, en conclu deerde dat 1931 in muzikaal opzicht een bloeiend jaar is geweest. Het verslag van den penningmeester, mr. A. Beets, bevatte de volgende opmerkingen: De balans over het afgeloopcn jaar toont aan dat er wederom een tekort is en wel tot een bedrag van 1" 2.447.95. waardoor het totaal tekort op 1 October gestegen zou zijn tot f 12.069.44. Daar het bestuur het onhoudbare van de zen toestand inzag, heeft het zich genood zaakt gezien nogmaals een beroep te doen op de offervaardigheid van degenen, die de HO.V. welgezind zijn en het resultaat van deze steunactie is geweest dat f 9.940.30 ont vangen werd. zoodat het nieuwe boekjaar kon worden ingegaan met een tekort van f 2.129.14. Opgemerkt moet worden dat het tekort over het boekjaar 19301931 ad f 2450 zeer gering is het laagste cijfer dat tot nu toe verkregen werd waart-oe de Beet hoven-Cyclus. welke netto ruim f 2600 heeft opgebracht, het noodige heeft bijgedragen. Wanneer we de cijfers van de rekening en verantwoording over het afgeioopen jaar ver gelijken met die van het daaraan vooraf gaande jaar. dan blijkt daar in de eerste plaats uit dat de Ledenconcerten ongeveer f 1500 minder hebben opgebracht, hetgeen uitsluitend te wijten is aan het bedanken van een aantal leden. Uit den aard der zaak Is de algemeene malaise hier debet aan: echter zal het zaak zijn dat de grootste moeite aangewend wordt om het verder dalen van het leden-aantal te voorkomen. De opbrengst der volksconcerten was f 500 minder, welk resultaat dus niet slecht genoemd kan worden. De inkomsten der andere concerten waren ongeveer f 600 minder, terwijl de post subsidie f 1500 hooger is. Met dankbaarheid moet, wat het laatste punt betreft, gememoreerd worden, dat het Rijk de subsidie tijdelijk met f 1400 verhoogd heeft en Bloemendaal de subsidie van f 1500 op f 2000 bracht. De uitgaven bedroegen f 1200 meer dan het vorige Jaar. hetgeen op een totaal bedrag aan uitgaven ad f 82.600 geen belangrijk ver schil te noemen is. Al met al dus een jaar da: vrij gunstig voor de H.O.V. verloopen is Laten wij ons echter de zaken niet mooier voorstellen dan ze zijn en laten wij wel goed overwegen dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat wij inderdaad op alles voorbereid moe ten zijn. Beide verslagen werden onder dankbetui ging z.h.s. goedgekeurd. De vergadering werd daarna gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGKN. a 60 Cts. ncr reeel. W. BRAKEL Jr. - BOTERMARKT 17 AMEQ slof*. I 49.50 o. m I 1.per weck RUSLI 78. - o. m. 11.50 per week van een Optimist. De deur van de "badkamer, Kommer Kleyn en de radio-controle. Madame la Présidente. Het raadsel der Zesdaagschen en de rijzende vermoedens van meneer Hollander, draadloos sport- praatjesmaker"De Ontwape ningsconferentie hervat: hoe de stroom petities en resoluties uit de gansche wereld zich blijft voortzetten. Sinds de Radio-contróle-commissie een nationalen schaterlach deed opgaan door de uitvoering van „Rendez-vous bei Lehar" te verbieden zij wist niet wat de Fransche term rendez-vous in Frankrijk allemaal be- teekent. en dacht dat zij iets erg onfatsoen lijks te pakken had denkt iedereen, zoodra deze merkwaardige instelling iets verbiedt, dat zij het niet netjes vindt- Dit meende dan ook Kommer Kleyn, de regisseur van „De deur van de badkamer", vroolijk spel in één bedrijf, toen de commissie haar radio-veto daarover uitsprak. Het is dan ook wel een huiveringwekkende titel. Deuren van bad kamers zijn toelaatbaar, mits driedubbel op slot. Hoe zou Iemand een stuk, al is het maar in één bedrijf, over de deur van een badka mer kunnen schrijven als die steeds op slot bleef? De bijvoeging „vroolijk spel" maakt het nog" erger. Radio-contróle-commissies zijn noch vroolijk. noch speelsch. Beide woorden moeten zoo'n instelling wel met sombere vermoedens vervullen. Kommer Kleyn. dit alles bevroedend, be richtte haastie. dat hij persoonlijk voor „De deur van de badkamer" stond, hetgeen be wijst dat hij een natveüng is. Welk Neder- landsche Radio-contröle-commissielid zou zich ooit veilig voelen bij de garantie van een zoo frivool mensch als een tooneelspeler? De commissie antwoordde dit evenwel niet. Het gelach na „Rendez-vous bei Lehar" heeft haar blijkbaar wat voorzichtiger gemaakt, en zij antwoordde dat de tekst inplaats van 14 dagen vóór den datum van uitvoering pas 6 daeen daarvoor was ingezonden, hetgeen niet reglementair was. Kommer Kleyn moest maar eens komen praten open zij gaf een datum op. een week na den voor de uitvoering vastgestelden dag. Ik weet niet of Kommer Kleyn er toen nog geweest is. Het lijkt mij twijfelachtig. Hij zal iets beters te doen hebben gehad. Maar ik hoop dat de leden der Radio-controle commissie „De deur van de badkamer" niet gelezen hebben. Stel u voor dat het wel ge beurd ware! Het lijkt mij erg gevaarlijk voor onze onvolprezen commissie, om zulke din gen te lezen, al staat Kommer Kleyn er dan ook honderdmaal voor in. Zoo'n acteur nee hoor. Misschien zingt-ie wel in z'n eigen badkamer- Misschien zingt-ie wel dat Duitsche liedje dat zoo populair isnou ja. u weet. welin zoo'n toilet! Om te rillen. Als hij verstandig is verandert hij den titel nu maar een beetje, b.v. in „De geslo ten kamer" en dan wordt het binnenkort met vlag en wimpel doorgelaten. Eenmaal in den frivolen toon beland zijn de, begeef ik mij naar Parijs, waar ze me vrouw Marthe Hanau, „Madame la Présiden te" maar weer in het gevang geworpen heb ben, blijkbaar ditmaal niet, op al te sterke gronden. Deze dame Is blijkbaar een der treffendste voorbeelden van de waarheid dier onsterfelijke strofe in onze klassieke vaderlandsche poëzie: „Eén vrouw is duizend mannen t' erg". Zij moge een zeker gemis aan verantwoordelijkheidsbesef hebben, maar het is zonder eenigen twijfel een zeer bij zondere vrouw. Niet omdat zij sociale acties voert dat doen meer vrouwen, ofschoon zij nog maar steeds een kleine minderheid vormen maar wél omdat zij zich speciali seert in financiën, en dan nog wel de „haute finance", en alles afweet van balansen, winst- en verliesrekeningen, effecten, pro longaties. conversies, interna* ionale valuta, amortisaties en al dat gedoe. Het kan aan mij liggen, maar ik heb nog nooit in mijn lange journalistieke loopbaan één enkele vrouw ontmoet, die niet van deze dingen een afkeer had. De meesten beschouwen ze als een buitengewoon ingewikkelde vorm van wetenschap, hetgeen zc volstrekt niet ver tegenwoordigen, schrikken al van het finan- cieele vaktaaltje op zichzelf en zeggen ronduit dat ze er geen woord van begrijpen cn er nooit iets van begrijpen zullen. Madame Ia Présidente is blijkbaar de uit zondering. Zij weet cr alles van, werkt, er mee op ontstellende wijze, en verschrikt alle mannen die met deze nieuwe uiting van feministisch masculinisme te doen krijgen. Haar opsluiten schijnt weinig te helpen. Als zij niet. ontvlucht, zooals zij al eens met vlotheid gedaan heeft, maakt zij van St. La- zare uit. via haar advocaten, zulk een mis baar dat men zich wel voortdurend met haar bezig móét houden. Nu beweert men van Fransche officieele zijde dat zij in verbinding stond met Rus land en met Duitschlandwat dit laat ste betreft met het bankwezen en de „Schwerindustrie" en samenwerkte met den perschef van het Duitsche gezantschap in Parijs. Even officieel antwoordt Duitschland. dat dit gelogen is. Daar hebben we het dus weer! Straks krijgen natuurlijk de kranten de schuld, evenais bij de gelogen officieele communi qués tijdens den oorlog en die tijdens het Japansch-Chineesche conflict (dat ..geen oorlog" was). Maar de vraag is: Wie liegt, de Fransche regeering of de Duitsche? Eén van de twee doet het zeer zeker. Oplossing van het vraagstuk is gewenscht, want het draagt bij tot de verslechtering van dc ver houding tusschen Frankrijk en Duitsch land. Het beste zou dus zijn dat de Fran sche pers een zoodanige pressie uitoefent, dat de Fransche regocring haar bewijzen onverwijld publiceert. Ik heb een sterk voorgevoel dat achter deze affaire-Hanau meer zit dan achter de eerste (die van de „Gazette du Franc") en dat wij er bij lange na het laatste en belangrijkste nog niet van gehoord hebben. Bewijzen? Ik heb er geen. maar mijn journalistieke neus snuffelt met een hardnekkigheid in deze richting, die mij weinig twijfel overlaat. Ik ken hem vanouds. Een andere Parijsche aangelegenheid, van aanmerkelijk minder belang maar niet min der lawaai, was de overwinning van de Ne- derlandsche wielrenners Pijnenburg en Van Kempen in de Zesdaagsche. Ik beken eerlijk, dat dit feit mijn natio nale gevoelens geheel onberoerd laat. Ik vertrouw die Zesdaagschen, Parijsche of an dere, niet erg. Het vulgaire spektakel dat ermee gepaard gaat vind ik royaalweg weer zinwekkend, dc dames die erbij als ..Zesda- gen-koninginncn" of zooiets mals optreden rondweg belachelijk, en ik geloof dat het hoog tijd wordt dat iemand eens uitvorscht hoe dit soort „sport" eigenlijk in finesses in elkaar zit. Meneer Hollander, van de Avro, die ln Pa rijs zat om de laatste phase van den strijd om te roepen, begreep er kennelijk niet veel van, en zei op een goed moment op oen toon. die mij verdacht klonk „Het zal toch geen afgesproken werk zijn?" Nu ken ik meneer Hollander al sinds vele jaren, en in dien toon meende ik zijn ironie te ontwaren. Ook kan ik u verzekeren, dat hij geenszins tot dc domooren behoort. Veel eer zou ik hem slim noemen. Maar het is weer net als met boven staand conflict tusschen Frankrijk en Duitschland: waar zijn de bewijzen? Wij zul len een beetje pressie moeten uitoefenen om de waarheid te pakken te krijgen. Vroe ger of later lukt het wel. Intusschen is er weer heel wat nadeel teweeggebracht. Wordt er niet geknoeid bij dc Zesdaagschen. dan kan men dat makkelijk bij volgende gele genheden aaniooncn. Het is heclemnal een kwestie van open kaart spelen. Wordt er wel geknoeid, dan is het belachelijk en schanda lig dat dc halve wereld zich over zoo'n rom mel opwindt. Ik zie den mensch niet graag tot kudde-dier verlaagd. Gelukkig zijn we althans in Holland, door het ontbreken van een overdekte wielerbaan, van Zesdaagschen verschoond. Dc ontwapeningsconferentie i.s hervat, ditmaal met een inleidend initiatief van Gibson (Amerika». Amerika wil velerlei zwa re wapens pardoes afschaffen, Italic wil nog meer, Duitschland streeft in dergelijke rich ting, en Frankrijk is het er natuurlijk niet mee eens- Het heeft zelfs zijn eertijds trou wen meeprater Polen niet meer aan zijn zijde- Er schijnt in Polen, dat erg aan eken initiatieven begint te doen, een nieuwe wind te waaien. Alleen de Joego-Slaaf Marinko- witsj heeft in de hoofdcommissie nog heele- maal met Frankrijk meegeredeneerd. Dus worden de kansen steeds beter voor den „hrugbouwer", den Deen Munch, wiens taak nu niet zoo erg eenvoudig is, want hij heeft nog altijd met de oude tegenstelling: „vei ligheid door ontwapening of ontwapening door veiligheid" te tobben. Maar hij geeft het geenszins op. Intusschen is dc conferentie bij haar te rugkeer weer begroet met een stortvloed van vertoogen. resoluties, adressen, petities uit alle doelen der wereld. Ik heb pas het „Jour nal" van de Ontwapeningsconferentie, eigen lijk het officieel .orgaan van den Volken bond. ontvangen. Dat bevat de vierde lijst van resoluties, petities enz. Het zijn alleen diegene die tijdens het reces van de confe rentie zijn binnengekomen. President Hen derson heeft ze alle in het, Journal laten vermelden en liet is een lijst van vier pa gina's lang, telkens in een of twee zinnen de herkomst en het karakter aanduidend van honderden adressen aan de Conferentie, gezamenlijk den wil uitdrukkend van ette lijke millioenen menschen uit alle deelen der wereld. Het is een merkwaardige lijst. Ik kan hem niet in zijn geheel weergeven, want dit zou pagina's elschen. Maar de lengte gelooft u wel. Het interessantste zit in de velerlei uitingen. Daar is b-v. een petitie van Fran sche studenten, een van de Britschc La bour Party, een van de bevolking van een stad in Amerika, een van dc lidmaten van een kerk in Schotland, een van Duitsche vrouwenorganisaties enz. enz Er zijn nog zes Nederlandsche bij, waaronder de peti tie van Volkenbond en Vrede en dc resolutie van do Ned. Mij. van Nijverheid en Handel. Het. is een imponeerendc opsomming, die des te meer indruk maakt omdat tusschen allerlei groote lichamen en instellingen plot seling een of andere dorpsschool, of een nietig stadje, of een groep van twaalf op kunstgebied bekende mannen compareert. Men voelt overal in de wereld worden der gelijke initiatieven genomen. Do stroom is nog lang niet opgehouden. Dat verwachten wij. dat hebben wij bedoeld toen Holland dc geweldige lijst in September 1931 opende met het prachtige petitionnement van dc Nederlandsche Dagbladpers. Het moest sti- muleeren in binnen- en buitenland. Het heeft dat. door zijn nieuwen opzet en zijn ongekende samenwerking van alle dagbla den. alle politieke richtingen in een geheel volk. zeker gedaan. Het is onder dezen internationalen volks- aandrang, onder den indruk van dezen steeds-voortjagenden stroom, dat de Ont wapeningsconferentie werkt. En dat is één der voornaamste redenen waarom ik zoo hoopvol gestemd ben ten aanzien van de resultaten der Conferentie. Do andere is: dc drang der omstandigheden, dc crisis, dc harde noodzaak. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5