Het woord is aan Lucivers. Het Belangrijkste. RECTIFICATIE. 49e Jaargang No. 14973 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 19 April 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM cn ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden '13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72;j. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 O Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I—5 rv^i Is 1.75. elke regel m.cr 0-35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1- 4 regels ƒ0 60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes liederen «lag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 1 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 19 April. Waan-Europa 1934". Het is een roman van den thans 47-jarigen Duitschen ex-strijder Hanns Gobsch, waar over ik vandaag wil schrijven, omdat het zulk een sterk boek is. Misschien begint er nu inderdaad een nieuwe, sterkere romankunst te leven, na de decadente mismoedigheid die zooveel jaren lang zooveel kwaad heeft ge daan. Ik kan'niet nalaten ook even te wijzen op een buitengewoon verheugend Neder landsen voorbeeld in den zeer sterken, leven den roman „De Druivenplukkers van A. den Doolaard een hevig, vaak rauw, niettemin gezond en gaaf stuk werk, dat levenskracht ademt, en als een verfrisschende oase is in een woestijn van litterair küekjes-gedoe en de stille grachten-romans veler schrijvende dames. Tussehen de thema's die Hanns Gobsch en den Doolaard voor hun werk hebben gekozen bestaat overigens geen enkele overeenstem ming, behalve dan deze dat beider centrum van-actie Frankrijk is. Misschien is het over dreven daaruit iets af te leiden. Gobsch schrijft een roman van wereldconflict, feite lijk van het huidige wereldconflict dat wij beleven en naar welks verdere ontwikkeling wij dagelijks zoeken en tegelijk meestreven Den Doolaard schrijft slechts een roman van bepaalde menschen. En toch «is in beider werk een streven naar kracht en ontwaken, toch hebben beiden, zoowel de Duitscher als de Hollander, dit instinctmatig gezocht in een ander land dan het hunne: het altijd-trillendc, levende, felbewogen Frankrijk, dat op het moment nog „de reactie" schijnt te vertegenwoor digen, en waarnaar wij niettemin allen uit zien als naar de kern der gebeurtenissen, het oord waar de groote ommekeer zal moeten geschieden. Juist omdat het in groote tijden nooit rustig geëvolueerd heeft, omdat in de electrisch-geladen sfeer van het Palais Bour bon, in de wondere prikkelende bekoring van. groot Parijs, in de verre landouwen ook waar den Doolaard's druivenplukkers hun levensstrijd voeren altijd, alle mogelijk heden schijnen te wachten, elke Groote Ver andering denkbaar schijnt.-. Hans Gobsch heeft den oorlog meegemaakt, heeft het zinnelooze van de massa-vèrnieti- gtng doorgrond. -Is na den oorlog uit. zijn evenwicht geraakt., heeft, rust en herstel ge- vónden in de bergen van Zuid-Beieren, leeft daar eenzaam en heeft er dit wonderlijke boek „Waan-Europa 1934" geschreven. Het is, zegt hij, een visioen, geen roman-a-clef. De figuren erin vertegenwoordigen bepaal de wereldbeschouwingen, onderling vijan dige machten, die het huidige Europa tot zijn vorm en bestemming wil voeren. Die figuren en de toestanden waarin zij zich be wegen, zijn in elke natie mogelijk. Het boek wil in dienst staan van de verzoenende menschheid, niet van den haat. Het is ge schreven voor alle volken, voor'alle mannen die zich tot de leiding geroepen voelen. Zoo leidt Hanns Gobsch zijn werk in. Zijn hoofdfiguur is Léon Brandt, ex-oor- ïogsvheger. socialistisch minister von Buiten- landschc Zaken in.een Fransch concentratie kabinet dat in Augustus 1934 regeert, als een grensincident tussehen Albanië en Joego slavië een conflict tussehen Frankrijk en Italië doet losbranden. Italics dictator is Mussolini's opvolger Capponi, een man van hetzelfde kaliber als zijn voorganger. Frank- rijk's premier is baron Saint-Brice: aristo craat, intellectueel, kenmerkend vertegen woordiger van de knappe oude mannen die nog in Europa regeeren en in den geest van het verleden leven. Als het Fransch-Italiaansche conflict op oorlog dreigt uit te loopen, nemen Léon Brandt cn zijn socialistische mede-ministers hun ont slag en zenden het in het geheim voorbe reide wachtwoord der internationale vakor ganisaties uit. dat. de algemeene staking in zeven groote naties proclameert om door lijdelijk verzet den wereldoorlog te voorkomen Brandt schijnt te zullen zegevieren met zijn bloedlooze omwenteling als hij verraden wordt door „de roode feeks", zijn partij ge- noote Rhée Landrux, die de bloedige wereld revolutie wil ontketenen om Brandt, dien zij liefheeft, tot dictator van het nieuwe Europa te kunnen doen uitroepen. Met een groep revolutionnairen bezet zij het radio-station op den Eiffeltoren en zendt onder Brandt's naam een vervalschte pro clamatie uit waarin hij, pas als Saint Brice's opvolger tot het bewind geroepen, de wereld revolutie aankondigt. Zijn weerlegging komt te laat: Italië reageert op de proclamatie door zijn luchtvloot op Frankrijk los te zen den, Brandt moet den aanval beantwoorden cn het resultaat van een ontzettende ver woesting van Rome, Parijs, Milaan, Lyon, Genua, Marseille is dit slot: ..Een moegeworden boom liet te vroeg ge rijpte vruchten vallen. Om deze te vergaren, marcheeren Russische divisies door Sovjet- Polen. de grenzen van Middel-Europa te gemoet". Paul Loebe. de president van den Duit schen Rijksdag, heeft over Waan-Europa 1934 he: volgende geschreven: „Ik heb dezen roman met de grootste spanning gelezen en zie er een waar schuwend teeken in, dat iedere Duitsche, iedere Europeesche politicus lezen moest; maar ook de volkeren zelf moeten in den uitgebreidsten zin met den inhoud van dit bock kennis maken. Als tijdens cn na den oorlog de menschen zich tegen ■het voorhoofd sloegen cn zich de vraag stelden: hoc is zulk menschenmoorden gn verwoesten in hemelsnaam nog mo gelijk, konden zelfs de verstandigsten on der hen geen andere rechtvaardiging vinden als deze: men was den oorlog „in- ge.slingerd". Ofschoon de verschrikkelijke ervaringen nu gelukkig achter ons lig gen, ziet het er dikwijls zoo uit, als kon den dezelfde staatslieden, dezelfde poli tici, diezelfde volken nog een keer „erin slingeren". Dit keer met. gevolgen, met verschrikkingen, welke niet meer te overzien zijn. Daartegen een waarschu wingssignaal opgericht te hebben is de groote verdienste van Hanns Gobsch en ik wensch zijn werk de meest moge lijke verbreiding: niet alleen om het boek, maar terwille van de toekomst van Europa:" Mij treft het vooral door de scherpte waarmee het de wereldbeschouwingen, die in onze huidige wereld in zoo machtig con- ilict zijn geraakt, weergeeft. Het oude régi me in Saint-Brice, het fascisme in Capponi. het hervormende socialisme in Léon Brandt, hot revolutionaire fanatisme in Rhée Landrux. Die hoofdfiguren zijn prachtig gc- teekend als personifieering van de groote machten die in botsing komen. Dit is een boek dat midden in zijn tijd staat en begrijpt, voelt, waarschuwtdat de diepte van den vulkaan, waarop wij leven, schijnt te peilen. Als profetie moet gij het niet beschouwen, als visioen zou ik het ook niet voorop willen stellen. Als Besef is het groot. R. P. DE UITVAART VAN Dr. DE VISSER. Honderden autoriteiten op de besraaf plaats. Aan de begrafenis van dr. J. Th. de Visser op Crooswijk te Rotterdam is vooraf gegaan een rouwdienst in het huis van- den over leden oud-minister in de J. P. Coenstraat te 's-Gravenhagé, waarbij familieleden cn in-" tleme vrienden en ook de vertegenwoordiger der koningin baron Van Asbeck aanwezig waren. Ds. Welter heeft de rouwdienst geleid. Naar aanleiding van Romeinen VIII liield ds. Weiter een toespraak, waarin hij woor den van troost sprak in het bijzonder tor. de weduwe, die hij roemde om de steun, die zij dr. De Visser verleend heeft. Per auto werd de kist. gedekt door tal van kransen, daarna naar Rotterdam vervoerd. Zeven volgauto's ging mede in den stoer. Om kwart voor twee verliet de stoet het woonhuis. Van het departement van onderwijs, kun sten cn wetenschappen waren dc gordijnen neergelaten, en van het gebouw van her dagblad De Nederlander, het hoofdorgaan der Christelijk Historische Unie, hing bo vendien de vlag halfstok. Behalve de vertegenwoordiger der Konin gin waren op Crooswijk o.a. aanwezig alle ministers behalve die van binnenlandsche zaken cn van waterstaat, die wegens de offl- cieele opening van de nieuwe Maasbrug ver hinderd waren en behalve Jhr. Beelaerts van Blokland de leden van de Eerste Kamer: dr. H. Col ij n, J. ter Haar Jr jhr. mr. dr. N. C. de Gij.selaar, mr. A. van der Hoeven, mr. D. Fock. S. van den Bergh Jr.. H. Polak, L. F. Ossendorp: de leden van de Tweede Kamer: dr. C. W. Th. baron van Boetze'.aer van Dub beldam. H. Schaepman. L F. Duvmaer van Twist. jhr. mr. dr J W. H. Rutgers van Rozenburg, dr. J. R. Sloiemaker dc Bruine, hoofdredacteur van De Nederlander, J. R. Snoeck Hcnkemans, voorzitter van de Chris tel ijk-historische fractie, mej. J. Westerman en J. Schouten. De voorzitter mr. Van Schaick cn ir. J. W. Albarda, voorzitter van de Ka merfractie der S.D.A.P. waren verhinderd; dc heeren A. W. F, Idenburg. mr. dr. D. A. P, N. Kooien, mr. dr. J. Schokking, luitenant- generaal F. F. J. Muller Massis en vice-ad- mlraal Rambonnet. leden van den Raad van State: de secretaris-generaal van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen. jhr. mr. C. Feith en tal van an dere ambtenaren van het ministerie Verder tal van rechterlijke autoriteiten en hoogleeraren. oud-ministers, ds. Poot; prac- ses en scriba van den kerkeraad der Ned. Herv gemeente te Amsterdam, kerkelijke autoriteiten, de heer D. Hans. voorzitter van den Nederlandschen journalisten kring; A. Ingenool Jr., directeur van het bureau van den Kon. Nederlandschen Middenstands bond; Willy Sluiter, voorzitter van Pulchri Studio; J. C. Alttonf. lid van het Hoofdbe stuur van den Nederlandschen Kring van beeldhouwers; G. de Clercq en W. Vogt. resp. voorzitter en directeur van den A.V.R.O.; overste P. W. Scharroo. vertegenwoordiger van het Nederlandsch Olympisch comité, ds. L. J. van Wijk namens het Nederl. Bijbel genootschap. dr. J. Lammcrts van Bueren en dr. O. G. Heldrir.cr. president-directeur en directeur van de Heldringgestichten te Zet ten: de burgemeester van Utrecht dr. J. P. Fockema Andreae; van Haarlem, de heer C. Maarschalk en vele andere burgemeesters. Het gemeentebestuur van Rotterdam was vertegenwoordigd door mr. P. Droogleever Fortuyn. burgemeester en enkele wethouders en den gemeente-secretaris mr. M. Smeding. Van den Radioraad waren ial van leden en van de Radiocontrolecommissie eenige leden aanwezig. In de kapel is alleen gesproken (zulks op verzoek van den thans ontslapene) door ds. J. de Visser uil Middelburg, neef en vriend van dr. De Visser. Ds. Dc Visser zei o.a. het volgende: Hij legde daarmede een taak op mij waarvan ik de zwaarte in al haar kracht ondervonden heb en nog ondervind. allereerst worde de toon gehoord van diepe verslagenheid en groote smart om het verscheiden van hem. die wij trots zijn hoogen leeftijd, niet konden missen. Voor ons blijft de ledige plaats, die men schen niet kunnen Vervullen. We staren daarop, doch niet zonder dankbaarheid. Dankbaarheid. Dankbaar Jegens God. Dank baar ook jegens hem voor de mer.schelijk- hcid, de liefde, de hartelijkheid, die in zoo ruime mate door hem werden geschonken. Een beminnelijk man! Hetgeen in hem zoo bizonder aantrok, was zijn eenvoud, die wat hem zelf betrof tot soberheid neigde, al werd de ascetische inslag gemist. Hij had echter voor zichzelf geen behoef ten. Ilij leefde voor zijn gezin, zijn werk, zijn studie en vond daarin zijn voldoening. Naar buiten gekeerd stond hij voor ieder gereed, die tot hem kwam. Tot de hoogste staatsambten geroepen bleef hij degeen. ciic hij was. Het waren immers alle gaven Gods. die hem klein maakten in eigen oog. Na de grootsche Teceptie bij zijn zeventigsten ver jaardag waren wc samen en bespraken het verloop van dien middag. Hij in één verwon dering. dat hem dat te beurt was gevallen, en ik hoor hem nog zeggen: „Waaraan hen ik dat verdiend, zoowel liefde van God en zooveel gunst van menschen?" Zoo was hij cn zoo bleef hij, toegankelijk voor de laagst- geplaatsen. In het koninkrijk Gods zijn im mers geen standen en van dat koninkrijk was hij een onderdaan. Pose was hem vreemd. Van zijn eenvoud werd ik nogmaals diep doordrongen, toen hij, waar de keuze zoo groot en zoo schitterend was. mij vroeg hier te spreken, al.- is het ook, dat een hechte band ons gedurende een halve eeuw verbond. Behalve zijn eenvoud trok ons aan zijn werkkracht. Ledigheid kende hij niet. rusten was voor hem overgang tor andere bezigheid. Onvermoeid was hij bezig voor zfjn vorstin en zijn land, voor den Staat en de Kerk, voor de school en de zending, inwendig en uit wendig. ja voor wat niet al. Al de vereenigm- gen en instellingen, die het voorrecht had den. hem als voorzitter of bestuurder re hebben, konden er zich op beroepen, dat hun vereeniging de bizondere liefde van zijn hart had, waarom hij zich met heel zijn kracht aan haar gaf. Op zijn ziekbed corrigeerde hij nog oen drukproef. Tot dc por. aan zijn vaardige hand ontglpite, die welsprekende mond geen klanken meer deed huoren, dat tintelende oog zich sloot. Hij wn? bezig aan een om vangrijke studie over het onderwijs, die veei onderzoek had vereischt en dat nu als opus posthumum moet verschijnen. Hetgeen ons ln hem trof, was verder zijn veelzijdigheid; op velerlei gebied heeft hij zich bewogen en dat met gemak. Hij trok de groote lijnen. Van het kleine doen was hij wars. Zijn blik was te ruim, dan dat hij met intriges zich zou hebben ingelaten. Daarvan had hij met zijn open karakter een gron- digen afkeer. Geen wonder, dat van verschillende zijden voor de meest uitcenloopende belangen zijn steun en medewerking werd ingeroepen. De stuwkracht van zijn rijke leven was zijn geloof. Hoe hebben wij ons dikwijls ver kwikt aan zijn waarlijk kinderlijk geldofs- leven. Te midden van de felle slagen, die hem niet bespaard zijn gebleven werd hij wel gebogen maar niet gebroken. Hoe kon hij pleiten voor den completen mensch. Zijn bescheidenheid en eenvoud deden in hem het flauwste vermoeden niet- opkomen, dat hij zich zelf daarmee teeken- de. Een compleet mensch was hij. En nu !s dat alles voorbij. Er wordt in hem ook zoo heel veel verloren. Het verlies is zoo groot voor onze geëerbiedigde- vorstin, die hij met heel zijn hart vereerde en diende: zoo groot voor ons volk. dat mannen noodig heeft en vrouwen, die het zijn eenheid laten ge voelen. Onze gedachten gaan uit naar zijn cchtgenoote ,die aan den vooravond van hun gouden huwelijksfeest hem moet missen, terwijl hun leven ineengestrengeld was. Onze gedachten gaan uit naar de kinderen, die in hem een vader hadden, die in elk op zicht hun een voorbeeld was. De gedachten gaan uit naar dc talloos velen, die in hem oen raadsman en leidsman hadden. Wanneer de gedachten zich in ons vermenigvuldigen, zijn uw vertroostingen ons nabij. Daar wil len wij op hopen en zelfs rekenen. Hij, die trouw is, zal het ook doen. Von Eötvös: Het is niet door het hoofd maar door het hart dat de menigte geleid kan worden. Ivar Kreuger is gestorven. Machtig lucifersmagnaat. En de wereld raakt voorloopig Over hem niet uitgepraat. Toen zijn einde was gekomen, Plotseling en onverhoeds. Gold aanvankelijk de stelling: Van de dooden niets dan goeds. En dit was nogal eenvoudig. Want men wist van niets verkeerd. Dat die vlammende carrière Had bezoedeld of onteerd. Ilij leek slechts het droevig offer Van de macht., die hij zich schiep, Overweldigd door de geesten, Die hij zelf te voorschijn riep. Maar nu is men aan het schikken Van zijn groote erfenis En bevindt dat hier en ginder Wel een fosforluchtje is Ivar Kreuger is gestorven En het licht der lucifers Flakken vol van valsche schijnen Door dc ganschc wereldpers. Bij den gloed, dien zij verspreiden, Zien wij duidelijk de hand. Die te lang met vuur gespeeld heeft En de vingers heeft gebrand. P. GASUS. ACTIE DER TE WERK GESTELDEN UITGEBREID? CASTRKUMSCHE EISC1IEN VOOR HET GEHEELE LAND? Over de staking van Haarlemsche tewerk- gestelden te Castricum vernemen wij nog van stakerszijde: Maandagavond is een stakingsvergadering belegd onder de gekozen leiding en het vol gende programma opgemaakt: Handhaving van de 45-uren-werkweek. 2. Geen rancune-maatregelen. 3. Behoud van het bestaande contractloon (50 cent). 4. Het accoordloon te bepalen op 10 boven het contractloon. 5. Regenverzuim 70 van het contract loon van het beginverzuim af. 6. Vergoeding van bedrijfsstoornis met contractloon. 7. Schade uit en door de actie wordt door de werkgeefster tde Ned. Heide Mij.) in con tractloon vergoed. De actie zal over het feeheele land uitge breid worden in dc verschillende werkver schaffingen. ter handhaving van boven staand program. Geen organisatie steunt of leidt deze actie. De leiding berust bij de betrokkenen. t RISISCOMITc. 1 cent per dag Personeel Kremer 3.66 10.20 FKAE-ADYTES VOOR 1IET -MIDDENSTANDS- CONGRES Voor het 29ste "MiddensLandscongres, dat medio Juli door den Kon. Nederl. Midden standsbond te Arnhem zal worden gehouden, zal Mr. Dr. E. Tekenbroek, accountant en be lastingjurist te Rotterdam, een prae-advies uitbrengen over „Het merk-artikel en de zelf standige winkelstand'. Dc voormalige Amcrikaanschc staatssccrcta ris Kellogg 'geknield), die op het. oogenblik ui Europa vertoeft, bij zijn bezoek aan iicL grol van. zyji geestverwant Ansüde BriaiuL Ontivapening in étappes. Een definitieve ontwerpresolutie in Geneve aangenomen. (2e blad. Ie pag.) De Commissie van Negentien bijeen. «2e blad. Ie pag.) Discontoverlaging bij dc Nedcrlandsche Bank. Met 12 en 1 procent. (Ie blad, 3e pag.) Twee bejaarde vrouwen te Sustercn over- vallen. (2e blad, 2e pag.) Protest van spoorwegpersoneel tegen de loonskorting. (2e blad. 2e pag.) De uitvaart van Dr. J. Th. dc Visser. (Ie blad, le pag.) Staking van Haarlemsche tcwcrkgcstcldcn in Castricum. (3 blad, 2c pag. cn le blad, le pag.) ARTIKELEN ENZ R. F.: „Waan-Europa 1934". (le blad. le pag.) Jhr. Mr. B. dc Jong van Beek cn DonkDc Ontwapeningsconferentie. (2c blad le pag.) K. Pk.: Schoonhoven, dc stad van het zilver. «3e blad. 2e pag.» Jhr. J. C. Mollerus: Onze uitvoer belangrijk naar de waarde gedaald. (3c blad. '2e pag.) Jhr. J. C. MollerusZijn dc vrachttarieven van de spoorwegen te hoog? (lc blad, 3e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het Telefoonnr. der N.V. Steenkolen handel v.h. J. H. KRUL Jr.. Overveen is niet 11615, maar 11617. JAARWEDDEN VAN BURGE MEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Ged. Staten willen voorloopig geen verlaging overwegen. MAAR PENSIOENS VER HAAL ZOU TOE GEPAST KUNNEN WORDEN. Gcd. Staten van Noord-Holland hebben zich met de volgende circulaire tot dc ge meentebesturen in de provincie gewend: „Een veertigtal besturen, voor het meeren- deel van kleinere gemeenten ln deze pro vincie, heeft zich tot ons College gewend met het verzoek de jaarwedden der Burgemee- ters, Secretarissen en Ontvangers een ver mindering te doen ondergaan, die verband houdt met dc huidige tijdsomstandigheden. De concrete verzoeken loopen uiteen. Som mige gemeentebesturen doen bepaalde voor stellen, die zich aansluiten aan door hen op dc andere gemeente-ambtenaren toegepaste kortingen, andere bepalen zich tot hel doen van het verzoek in het algemeen en laten de vraag in welken vorm en in welke mate tot eene. al dan niet tijdelijke, verlaging der bedoelde jaarwedden zal worden overgegaan, aan ons College over. In hoofdzaak is echter tweeërlei lijn in dc aanvragen te onderkennen. Eensdeels wordt oen directe verlaging gevraagd van de be dragen, waarop dc jaarwedden bij onze be sluiten fan 18 December 1929 werden vast gesteld. anderdeels beoogen dc verzoeken het openen van de mogelijkheid om pensioens- verhaal op de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers toe te passen, mogelijkheid die thans door artikel 8 van Besluit I en door artikel 3 van Besluit II 'Provinciaal Blad No. 118 van 1929) praktisch is uitgesloten. Ons College meent, dat met de verzoeken rekening moet worden gehouden, doch wenscht daarbij niet uit het oog te verliezen, dat méér dan twee derden der Gemeentebe sturen zich met dezelfde vraag niet tot Ge deputeerde Staten hebben gewend, ja. dat er enkele Gemeentebesturen zijn, die zich uit drukkelijk tegen de gevraagde weddcnverla- ging hebben verzet. Op dezen grond achten wij voorshands geen termen aanwezig een algemeene ver laging van de bedragen der onderhavige jaarwedden in overweging te nemen. Slechts het openen van de mogelijkheid om pensioensverhaal toe te passen kan, naar ons oordeel, in aanmerking komen. Wel geeft ons College «r zich rekenschap van, dat daarmede de gelijkmatige toepas sing van de jaarweddenregeling wordt ver broken en dat pensioensverhaal tot de toe gelaten maximum percentages zwaarder drukt op de jaarwedden van 3000 en daar beneden dan op de hoogcre, maar deze be zwaren worden o.i. opgewogen door het voor deel, hierin gelegen. da« met den door ons gedachten maatregel elke Gemeenteraad, mot betrekking tot de jaarwedden der Bur gemeesters. Secretarissen en Ontvangers, aan de hand van den in de verschillende ge meenten sterk uiteenloopenden financicelen toestand, naar eigen inzicht kim handelen en dat geen Gemeenteraad wordt gedwongen het verhaal tot de toegelaten maxima op te voeren. Wij zijn derhalve voornemens uit ons Be- siuit I. opgenomen in Provinciaal Blad No. 118 van 1929. artikel 8 en uit ons Besluit II van dat Provinciaal Blad artikel 3 te doen vervallen, doch meenen onze definitieve be slissing afhankelijk te moeten stellen van het verhoor, bedoeld in de artikelen 80, 111 en 114 dor Gemeentewect. WIJ zullen het derhalve op prijs stellen vóór 15 Mei e.k. met hot. inzicht zoowol van den Raad als van Uw Collgoge aangaande bedoeld voornemen te worden in kennis ge steld'.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1