De Jaarlijksche autorennen in Monte Carlo. Verloren spel. Het woord is aan Run op de Haarlemsche Nutsspaarbank. Misplaatste onrust. Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN 49e Jaargang No. 14974 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 20 April 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 005, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72\i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 3—5 regels 1.75, elke regel tneer 0.35. Reclame ƒ0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0 60. elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f I 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim (75— Veilics Wijsvingei f 75—Vedies andere vingei f30— DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Om den prix de Monaco. Strijd der Snelheidsduivels. (Speciale correspondentie). MONTE CARLO, 18 April. Drie dagen lang al is de stilte van den Vroegen ochtend in Monte Carlo, die diepe, oneindig vredige stilte van een aan een talnipjes deinende zee van zijn rust genie tende stad, verstoord door liet vervaarlijke geronk en gedender van de achttien motor- duivels, die op den Zondag va.11 'gisteren vier en een half uur lang door de stad raas den, in ademlooze spanning gevolgd door de duizenden en nog eens duizenden, die uit de liecle Riviera en van nog verder weg ge komen waren om dat weergalooze schouw spel mee te maken, om de van minuut tot minuut meerderende spanning, die zoo'n geweldige attractie heeft, te ondergaan, om tot het volgend jaar de herinnering mee te nemen aan die fabelachtige staaltjes van snelheid, die achttien kerels met lichamen en zenuwen van staal daar vier en een half uur ten beste gaven voor de zich verdrin gende menschenmassa's. Drie dagen lang hebben ze 's ochtends om half zes liun baan van den komenden Zon dag, ingenieus uitgedacht langs de moeilijk ste hellingen en om de onneembaarste boch ten van Monte Carlo's straten rond gereden en rond gereden, slierend langs den weg, met een denderend lawaai vol gas gevend op de rechte einden, die de meeste kans tot passee- ren boden, soms met een oorverdoovend ge gil en geknars van banden en remmen af schuivend in de bochten, ter wille van de lieve eer. en de kostelijke Coupe, die rustig cn onaangedaan te blinken stond in zijn vorstelijk blauw leeren foudraal. en hen onpartijdig allen op bun beurt weerspiegelde in zijn glanzend zilveren oppervlak, als ze langs stoven. - Drie dagen lang zijn de nietsdoeners In Monte Carlo, zij, die het vroeg vinden, als ze om elf en gansch en al niet laat, als ze om twaalf uur te voorschijn komen voor hun promenade langs casino-terrassen en tuin, om half zes uit hun bedden gekomen omdat anderhalf dozijn mannen in hun vuurrocde en blauwe racewagentjes langs den weg te zien en te hooren! suizen; drie da gen lang is de stad vol geweest van niets an ders dan van de mooie tijden, die Chiron, de Fransche favoriet, steeds zich zelf overtref fend, maakte, drie dagen lang is er gewikt en gewogen, besproken en herbesproken. En door al het gewik en geweeg heen denderden met hautaine onverschilligheid de vuile ge deukte, afgebladderde karretjes, door al het bespreken en herbespreken van hun kansen heen zaten de coureurs met onbewogen ge zichten en koel spiedende oogen aan hun sturen te wrikken en dat hecle machtige sa menstel van hun machines te belieerschen, alsof er niet achter die gezichten als mas kers ook gewikt en gewogen, bliksemsnel be rekend en nog eens berekend werd. De krachtige handen en armen gehoorzamen onmiddellijk, de auto's v-olgen als levende wezens het hen bevolene uit. het stof jaagt op van den weg. een zwarte loodzware, naar benzine stinkende rookwolk blijft achter, het gedender wordt een snerpend gefluit het is gelukt! Achter de afsluitingen joelen de menschen als bezetenen, stompen, slaan mekaar in hun nationale trots; ..Leve Italië, Passato! Passato! Hij is hen voorbij! Bravo Nuvaroli!" En toch was dit alles nog maar voorspel Ze draaiden er hun handen niet voor om. de coureurs, voor dat beetje weg verkennen, een uurtje lang, in den vroegen ochtend. Om de eer, die op den grooten dag te behalen is, gaat het, om den prix de Monaco, uitge loofd door Son Altesse, prins Louis II van Monaco, die daar blinkt en lokt in zijn met de Monacosche kleuren versierd étui! Wie zal hem winnen? Ohiron. de duivel van een Franschman, die op de drie achtereenvol gende ochtenden zijn banen reed in de ge middelde tijden van achtereenvolgens 2.9 minuut. 2.7 minuut, en ten slotte 2.4 minuut? Maa-r Chiron heeft op den langen afstand minder uithoudingsvermogen dan de diverse Italianen, Nuvaroli, in zijn luchtig kanarie geel polohemd., Caracciola. die in zijn blin kend witte wagentje de eenige is. die voor Duitschland uitkomt, Campari, die achter zijn stuur zit als een verbeten buldog, maar die te dik troppo grasso, troppo grasso is? Misschien Dreyfus. Frankrijk's tweede hoop. of één der beide Engelschcn. Earl Howe, of Bonn Hughes waarin men hier evenwel met een nonchalant schouderophalen weinig fi- dutie heeft. Wel koel, maar geen tempera ment. Ach nee, dan de Italiaan, wat? Ewiva Italia! Vier en een half uur lang is gisteren de lucht boven Monte Carlo vol geweest van het gedaver van die achttien wagentjes, honderd maal hebben ze gisteren hun baan langs het Casino, den hoek om bij Hotel Mirabeau, de scherpe haarspeldbooht bij het station om. onder de spoorbrug door, date rend het rechte eind boulevard langs de zee af, langs de haven, daar de tweede haarspeld bocht. om. en terug, de helling op langs post kantoor en do dubbele slinger voor het Ca sino. Vier cn een half uur lang. honderd ke<*r diezelfde baan met zijn uitgezochte moeilijk- - heden, geen oogenblik rust, geen oogenblik pok maar een mogelijkheid om de concen tratie, dc gespannen blik. de bliksemsnel werkende hersens vrij af ie geven! Voortdu rend de tegenstanders, die loeren op passearen in de gaten houden, voortdurend de eigen kansen tot passeeren, tot verminderen van den al zoo ongelooflijken tijd, tot opvoeren van de snelheid en tot een mogelijk nog mser uit de machine halen in het oog houden Het zijn bijna geen menschen meer, die daar achter hun sturen zitten, het zijn machines van vleesch en bloed en zenuwen, het zijn duivels van wilskracht en concentratiever mogen. Tiet. gilt. het dendert, het stinkt! In de bochten vliegt het asfalt in dikke wol ken in de gezichten van de toeschouwers, afgeslepen onder de kracht van de draaien de wielen. Op de rechte banen was het een uur erna nog week van de warmte, die de erover suizende wagens, afstraalden. En ze draaien maar. het ééne rondje na het andere. Chiron, die voorloopig de eerste is, Nuvaroli. de witte wagen van Caracciola, Dreyfus. Bouriat, dc twee Engelschen, Zanelli, de eenige Spanjaard, wiens kameraad al met een gebroken been in het ziekenhuis ligt, den tweeden ochtend verongelukt bij de onmen- schelijke bocht bij het station. Nuvaroli haalt in, haalt in! Den één na den ander passeert, hij, plotseling, zoodra hij zijn kans schoon ziet, vol gas gevend, dat zijn wagen vooruit lijkt te springen. Van de tribunes af kijken ze hem na, dc afloopende straat in, waarin hij aan hot eind den hoek om moet. zoodat men zal kunnen zien, of hij het hem geleverd heeft Waarachtig'. Voor mijn neus staat een gendarme te dansen achter de ter bescherming opgegooide zakT ken met zaagsel: ..Passato! Passato! Wat een duivel, wat een duivel!" Caracciola. de tacticus vertrekt onder zijn bril zijn gezicht tot een grijns. Wacht maar! Nu houdt hij zich kalm, maar let eens op het laatste uur! Chiron valt af. Twee maal over zijn kop geduikeld in de bocht bij de haven. Ge kwetst? Nee, wel woedend. Weg coupe. Weg eer, Het. is ook pech, als je bij de drie es- sais glansrijk de beste tijden hebt gemaakt. Steeds meer vallen er af. Mankementen aan de wagens, die opgeven onvermijdelijk maak ten- Maar Nuvaroli en Caracciola draaien nog, de witte wagen een halve ronde achter den roodo. Carracciola passeert, wordt op zijn beurt gelapt, passeert weer, passeert, nog eens. Op de tribunes is de spanning bijna ondragelijk. Wie zal den volgenden keer het eerst den hoek om komen dansen? Nuvolari- vuil en zwart. En den volgenden keer? Nog Nuvolari, met den witten duivel nog geen veertig meter achter zich aan. Op de voor ste rij van mijn tribune staat een Fransche dame bulten zichzelven op. draalt zich om naar het publiek, en zegt trillend cn ont roerd van overtuiging" ..Caracciola gaat win nen. Hij wint!" En uitgeput zakt ze weer neer. Maar het pleit is al beslecht. Niet Carrie - ciola, maar Nuvolari wint. Wint de eer en de coupe. Nog geen twintig meter achter hem aan komt Caracciola. wiens tactiek faalde Niettemin grinnikt hij heel tevreden, als ze. bulderend toegejuicht, hun eererondje rij den, die reusachtige bouquet bloemen in de Monegaskische kleuren, wit en rood, in hun arm. Nog stinkt Monte Carlo onvcrdragelijk naar stof en benzine. Nog ligt de heele rots van Monaco vol en vol met papieren, ach tergelaten door de duizenden, die er zich al om negen uur in den morgen nestelden om getuige te zijn van de geweldige kracht toer, die deze jaarlijksche ren om den prix de Monaco, waarin de allerbesten zich meten is. De afsluithekken worden rammelend omgegooid; de zakken zaagsel met bekwa men spoed verwijderd. Rond de haven kruipt langzaam een oneindige file van vertrek kende auto's. Het is weer afgeloopen. Tot het volgend jaar. WILLY VAN DER TAK. (De speelbank te Monte Carlo keert voor het eerst in haar geschiedenis geen dividend uit). Dat de zaken niet floreeïen Is geen ongewone klank, Winst valt weinig uit te keeren Door de banken door de bank. Dat zij dividend passeeren, Dat passeert als regelmaat. Er waait over 's werelds banken Een soort dividendpassaat. Deze wind is de exceptie, Die voor niemand gunstig waait. Zelfs de bank in Monte Carlo, Heeft, hij uit; haar koers gedraaid. Ach, waar zijn de gulden dagen; Honderd, tweehonderd procent Gaf de bank in Monte Carlo, Nu passeert zij 't dividend. Waar 's de rijke vreemdeling, die Door de bank in speelsche pret. Na zijn op-een-nummer-zet ten, Op zijn nummer werd gezet. Hij blijft thuis, waar de malaise En de fiscus met hem speelt. Waar het geld voor Monte Carlo. Door dat tweetal wordt verdeeld. Vroeger was 't voor variatie, Dat hij naar dc speelbank trok, Tegenwoordig? 't heele leven Is cén permanente gok. P. GASUS. Otto Weiss Om bojidig te schrijven moet men over veel woorden beschikken. FRANKRIJK WREEKT ZICH. KEDERLANDSCHE AARDAPPELEN EN GROENTE GEWEERD. PARIJS. 20 April (Reuter). - In de staats courant wordt- heden een decreet gepubli ceerd. waarbij met- ingang van heden ais repressaillemaairegel de invoer cn doorvoer door Frankrijk van aardappelen, tomaten, asperges, kr.olplanten. bollen cn versche groente uit Nederland wordt verboden Zendingen welke voor 20 April zijn afge zonden worden nog toegelaten. Pootaard- appelen zijn uitgezonderd van dien maat regel, met dien verstande, dat deze zonder speciale invoervergunning worden toegela ten wanneer het betreft zendingen geselec teerde poters, vergezeld van een certificaat betreffende selectie en gezondheid afgege ven door de daartoe bevoegde officieele auto riteit in het land van oorsprong. Ongekeur de en on geselecteerde poters worden alleen toegelaten op invoervergunning aan de Fransche importeurs af te geven door het Fransche departement van landbouw. DE WERKVERSCHAFFING TE CASTRICUM. TOT NADER ORDER STOPGEZET. Naar wij vernemen is er bericht Ingeko men van den Minister, dat de werkverschaf fing te Castrfcum tot nader order is stop gezet. Een onderhoud met wethouder Van Liemt. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met den heer W. J. B. van Liemt, den wet houder die belast is met het beheer der werkverschaffingen. Deze deelde ons mede, dat Dinsdagmor gen vrijwel alle stakers te Castricum weer aan den gang gegaan waren Blijkbaar had den de menschen ingezien, dat het gemeente bestuur. dat in deze dringende voorschrif ten uit den Haag ontvangen had, niet. an ders heeft kunnen doen dan daaraan uitvoe ring te geven. De arbeiders van de werkver schaffing moeten genoegen nemen met de verlaagde loonen. In den loop der middag is Dinsdag een telegram uit den Haag gekomen, waarom de minister gelast heeft dat de werkverschaf fing tot nader order moest worden stopgezet. Het gemeentebestuur kon niet anders'doen dan aan deze opdracht uitvoering te geven. De werkverschaffing te Castricum staat- dus op dit oogenblik stop. Ongetwijfeld staat de opdracht uit den Haag, zoo zei de heer van Liemt, in verband met- de staking. Het gemeentebestuur van Haarlem is in deze aangelegenheid diligent. Er wordt ge tracht om de werkverschaffing zoo spoedig mogelijk weer te heropenen. Wat de directeur vertelt over de positie van de spaarbank. Het in Den Haag verspreide gerucht, dat de Nutsspaarbank aldaar betrokken zou zijn bij de debacle van het bankiershuis Scheur leer en Zonen en de daarop gevolgde run op de Nutsspaarbank, waarbij meer dan 1 millioen gulden aan spaargelden werd terug betaald, heeft toen het ook te Haarlem be kend werd, ongerustheid onder de Haarlem sche spaarders veroorzaakt. Blijkbaar meende men, maar dan ten onrechte, dat de Haar lemsche Nuts-Spaarbank in connectie staat met de Haagsche Nuts-Spaarbank. Reeds in den middag van Dinsdag kreeg de Nutsspaarbank aanvragen tot terugbeta ling van gelden en toen 's avonds om 7 uur zooals gewoonlijk het hoofdkantoor van de bank in de Jansstraat zijn loketten opende verdrongen zich eenige honderden personen voor. het gebouw, die allen hun spaargelden terugvroegen. Men begon gewoon met de uit betaling. Toen de directeur echter de menigte had toegesproken en verklaard had. dat de Haarlemsche Nutsspaarbank niet alleen geen relaties had met dc firma Scheurleer en Zonen in den Haag, maar ook niet met de Nutsspaarbank in den Haag. zoodat, er dus geenerlei ongerustheid bestond, is het groot ste deel der spaarders daarop rustig naar huis gegaan. Slechts enkelen stonden cr op, hun geld terug te ontvangen. In totaal is ongev;?r f 20.000 terugbetaald dit is ongeveer f 17.000 meer dan gewoonlijk. De bank is zoo werd ons medegedeeld in staat desnoods aan alle aanvragen to' terugbetaling te voldoen. De politie heeft bij de uitbetaling toezicht gehouden en wanordelijkheden hebben zich dan ook niet vorgedaan. Oow hedenmorgen hebben tientallen men schen uitbetaling gevraagd en verkregen van hun spaargeld- Toen wij hedenmorgen omstreeks 11 1.2 uur het gebouw van het hoofdkantoor m de Jansstraat binnentraden, stonden in de hal nog ongeveer 40 menschen voor de loketten om hun geld terug te vorderen. Het. bankper soneel werkte hard cm zooveel mogelijk spaarders te helpen. De betaling ging zeer re gelmatig. Al het geld waarop de spaarders onmiddellijk recht hadden, werd natuurlijk onmiddellijk uitbetaald. Dit maakte dat er van zenuwachtige onrust onder de spaarders die hier stonden te wachten geen sprake was. Wij zagen al eenigen uit de rij verdwij nen, hun vertrouwen was al weer hersteld. Als er een run op een bank gedaan wordt, is het eenige middel om de zenuwachtigheid onder het publiek te bedwingen dc gelden, waarom gevraagd wondt uit te betalen. Wij hadden een kort onderhoud met den directeur der spaarbank Mr. P. Fuhri Snet- lage. Deze deelde ons mede: Het is u natuurlijk bekend, dat de men schen hier zenuwachtig zijn geworden door het gebeurde in Den Haag. De Haagsche Nutsspaarbank had relaties met cc bank van de firma Scheurleer. Geheel ten onrechte hebben de Haagsche spaarders daaruit de conclusie getrokken, dat hun geld op dc Haagsche Nutsspaarbank niet veilig was. Toen heeft op zijn .beurt een gedeelte van de spaarders, die hun geld toevertrouwd heb ben aan de Haarlemsche Nutsspaarbank ge dacht, dat daar ook die bank verliezen zou lijden. Daarvan is e-vénwel geen sprake. De Haarlemsche Nutsspaarbank die alleen bij kantoren te Haarlem en te Zar.dvoort heeft, is een geheel op zich zelf staande instelling, die alleen met de Haagsche Nutsspaarbank den naam gemeen heeft..Bij het publiek be staat ten onrechte de ineening, dat er relatie bestaat tusschen de Nutsspa ar banken in de verschillende steden. Voor de soliditeit van de Haarlemsche Nuts.-puarbank kunnen wij - /oo vervolgde de directeur onvoorwaardelijk instaan. U hebt het gezien, alle bedragen die de men schen opvorderen worden zonder reserve uit betaald. Wij geven zelfs meer dan waarop de spaarders volgens de statuten onmiddellijk aanspraak kunnen maken. Groote bedragen moeten evenwel van te voren opgevraagd wor den. Maar als zij opgevraagd worden, zullen zij op den vastgestelden tijd uitbetaald wor den.' De run is vrij ernstig geweest, zeker r.let minder dan in 1914. Tot heden hebben wij ongeveer 30.000 uitbetaald. Wij hebben een overeenkomst met de Nederlandschc bank, die ons aan voldoende liquide midde len helpt. Daarom kunnen wij aan alle aan vragen voldoen. Die zekerheid zal onder de spaarders de onrust wel doen bedaren. Maar al zouden alle spaargelden opgevorderd wor den. dan zijn wij nog in staat om te betalen. De bank heeft thans een reserve-kapitaal van niet minder dan 700.000 gulden. Dit is het bedrag waarop de reserve in het jaar verslag, dat wij over een maand zullen pu- bliceeren, geraamd is. Er is dus bij dc waarde-bepaling al rekening gehouden met den tegenwoordigen toestand. Gelukkig is slechts het vertrouwen van een klein gedeelte der spaarders geschokt. Bii onze bank zijn bijna 9 millioen gulden aan spaargelden ingelegd. Wat beteekent dan op slot van zake, dat daarvan 30.000 zijn op gevorderd? Mr. Fuhri Snethlage was overtuigd, dat het vertrouwen onder alle spaarders spoedig weer zal terugkeeren. Toen wij het kantoorgebouw verlieten kwam juist een jongeman binnen die aan het loket voor inlagen den inhoud van zijn spaarbusje kwam storten. Blijkbaar voor zijn spaarbank boekje voor den komenden trouwdag. Hij vertrouwde de bank vo'komen daarbij een voorbeeld gevend aan degenen die zich voor dc loketten voor terugbetalingen verdrongen Wij schreven reeds dat de directeur Dins dagavond. toen het kantoor op den gewonen tijd gesloten werd cn nog ongeveer 100 per sonen die geld hadden willen opvragen nog niet geholpen waren, deze personen heeft toe gesproken. Hij klom op een stoel en vroeg: ..Menschen waarom zijn jel-ui hier gekomen?'' Toen het antwoord uitbeet, heeft de directeur een korte uiteenzetting gegeven hoe de on rust In den Haag ontstaan was en hoe die zich naar Haarlem had overgeo'ant. Hij stelde in het licht, dat er geen enkele reden was om zich ongerust te maken. Blijkbaar waren de mee.ste. van de snaar- rders door die verzekeringen gerust gesteld. Slechts ccn gedeelte is hedenmorgen t.-ruggc- komen om hun grid a :iog op te vorderen. Het is nu al met de run aan het lurven, zoo- dat wel aan te nemen is, dat die gauw geheel tot het verleden zal behooren. Run op dc Nutsspaarbank te Haarlem. (Ie blad, le pag.) Dc Britschc begrooting. (2e blad. le pag Uit Genève: Resolutie over terugtrekking der Japanschc troepen uit Sjanghai. (2e blad. 1c pag.) Loonsverlaging b\f dc NZ.H.T.M. voorloopig opgeschort. (le blad. 2c pag.) Hoogcr beroep inzake den overval tc Schip- luiden. 2e blad. le pag.) ARTIKELENENZ Willy van der Tak: Dc jaarlijksche auto rennen in Monte Carlo. (le blad. Ie pag.) K. Pk.; Schoonhoven, dc stad van het Zilver. <2e blad. 2c pag.) Jhr. Mr. B. dc Jong van Beek cn Donk: Genecfschc Bedrijvigheid. (2e blad, le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ook voor Gemeentelijke wegen Pan het ASFALT procédé; NIEMAND houdt de tijden tege. Gaat du» niet de tü^en mee. Economische wegen UITSTEL VAN BETALING HET WETSONTWERP v. d. BERGH c-s. BEZWAREN VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Betreffende het wetsontwerp v. d Bergh c.s. inzake uitstel van betaling heeft dc Ka mer van Koophandel alhier zich gcwcr.d tot den Minister van Arbeid. Uit mededeelingen. welke dc Kamer uit haar district bereikten, is zij volkomen ge rechtigd vast. tc stellen, dat de omvang van het aantal slechte betalers nog niet op zoo danige wijze is toegenomen, dat thans reeds wettelijke voorzieningen getroffen moeten worden. In die gevallen, waarin van de beoogde maatregelen heil is te verwachten, zal moge lijk een verbetering in den toestand bereikt worden, maar daar tegenover moet rekening gehouden worden met het ontstaan van een andere groep-crislsslachtoffc-rs. Immers men behoeft slechts te denken aan die crediteu ren. die vergeefs zullen wachten op betaling van de hun toekomende sa'.di van de door deze nieuwe maatregelen te beschermen debi teuren. Het thans aanhangige wetsvoorstel draagt den rechter op te b^oordeelen of de décon fiture van den betrokkene een gevolg is van crisisomstandigheden. De Kamer vraagt zich af, of de taak den rechter toebedeeld, wel tc vervullen is cn of het gevaar niet bestaat, dat niet-crisisslachtoffers van de geboden gelegenheid gebruik zullen maken om dc ver vulling hunner betalingsverplichtingen uit te stellen. Een beroep op den toestand in het berin van den oorlog komt de Kamer daarbij niet luist voor. De ontwikkeling van den toestand 'n de eerste maanden van den oorlog was ♦och voor hen. die geldelijke verplichtingen hadden aangegaan, gunstig aangezien hui zen. landerijen, enz. in waarde stegen en het zeld in waarde daalde. Oo dit oogenblik is ''e toestand precies omgekeerd. De huidlee deflatie is oor/aak. dat de schuldenaar van 1914. niet dezelfde is als de schuldenaar van 1932. Aanneming van dit voorstel, dat feitelijk niet anders is. dan het creëeren van een mo ratorium, zal ccn zekere ontwrichting van ons economisch leven niet kunnen tegenhou den. Het zal onzekerheid veroorzaken met betrekking tot af te sluiten overeenkomsten, het belemmert het reëele zakendoen cn kan 'ot allerhande inconsequenties voeren. Daar bij behoeft bijv. slechts gedacht tc worden aan de nieuwe moeilijkheden waarmede het hynotheekbedrijf te maken kan krijgen, welk bedrijf toch al geen middelen beschikbaar krijgt voor het aflossen van pandbrieven, waardoor hypothecaire credleten t.z.t. mis schien opgezegd moeten worden of moellMk- heden ontstaan in dc verplichte betalingen. Bij het aannemen van het onderhavige wets voorstel. waarbij uitstel tot betaling verleend kan worden, is tc voorzien, dat van de zijde der hypotheekbanken of een particulier mo ratorium wordt gevraavd of de pandbrief houders van een cn ander de dupe worden. Daarnaast zal verhuring van goederen, ver strekken van gelden op credict. het ter leen geven van gelden op hvpotheek ongunstig beïnvloed worden door do thans voorgestelde maatregelen. Het financieele verkeer dreigt stoD gezet te worden. Het komt de Kamer daarom voor, dat dit wetsontwerp oo dit oogenblik niet moet wor den aangenomen. SE BLOEMBOLLEN. LAGERE UITVOER. In de maanden Januari. Februari en Maart van 1932 zijn door Nederland uitgevoerd 2.339.408 K G. bloembollen, ter waard" van f 937.557. In dezelfde drie maanden van 1931 waren de cijfers 3.273.329 K.G. ter waarde van i 3.130.606.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1