DE ENGELSCHE VOORSTELLEN. BUITENLAND. Britsche Tentoonstelling Het Ideale Huis. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Sir John Simon verdedigt de kwalitatieve ontwapening. Definitieve afschaffing en vernietiging der groote aanvalswapenen. Duitsche delegatie juicht de Engeische voorstellen toe. Japan acht het besluit van de commissie van 19 onaanvaardbaar. Dreigende Amerikaansche handelsoorlog! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Sir John Simon. De Hoofdcommissie van de Ontwapenings conferentie behandelde in haar zitting van Woensdagmorgen het derde punt dei- agenda: a. Gelijktijdige toepassing van de kwan titatieve en kwalitatieve beperking door het absoluut verbod van zekere materi alen of zekere bewapenings-categorieën; b. Verbod van zekere materialen met uit zondering van bepaalde voorwaarden voorwaarden voor handhaving daarvan. De Engeische minister van Buitenlandsche Zaken. Simon, verdedigde in een groote rede met nadruk cn overtuiging het voorstel der Engeische delegatie, volgens hetwelk de ont wapeningsconferentie zich thans definitief voor het beginsel van de kwalitatieve ont wapening zal uitspreken. Volgens het Engei sche voorstel verklaart de Ontwapenings conferentie, dat zij het beginsel van de kwa litatieve ontwapening, d.w.z. afschaffing, vernietiging en verbod van toepassing van bepaalde wapencategorieën aanvaardt. Het Engeische voorstel is hiermede volkomen ge bracht in overeenstemming met de Itali- aansche en Amerikaansche ontwapenings voorstellen en in tegenstelling tot de Fran- sche voorstellen, volgens welke de groote aanvalswapenen ter beschikking van den Volkenbond moet worden gesteld. De Minister van Buitenlandsche Zaken Simon herinnerde bij de verdediging van zijn voorstel aan verklaringen, die leidende staatslieden der overige mogendheden vroe ger in gelijken geest hebben afgelegd. Simon verklaarde dat de definitieve af schaffing en vernietiging van de groote aanvalswapenen de eerste beslissende slap voor de algemeene ontwapening beteekent. De verklaringen van den Engelschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken werden met stormachtigen bijval ontvangen. Nadolny. De Duitsche ambassadeur Nadolny legde eon principieele verklaring af over het nieuwe voorstel der Engeische regeering in zake verbod en afschaffing van alle zware aanvalswapenen. Hij zeide o.a., dat het Engeische voorstel in dezelfde richting gaat als de ontwapeningsvoorstellen der Duitsche regeering. De Duitsche delegatie handhaaft volkomen haar voorstellen. Zij juicht echter de Engeische voorstellen van harte toe. De Amerikaansche regee r i n gsver tege n - woordiger Gibson heeft reeds in zijn rede het bewijs geleverd, dat de afschaffing van deze wapenen absoluut zal bijdragen tot de algemeene veiligheid. Deze bewijsgronden gelden op gelijke wijze voor de Duitsche ont wapenmgsvoorstellen. Men zou hiermede een beslissende stap tot bescherming van de ci vile bevolking doen. De afschaffing van zekere aanvalswapenen heeft voor de ontwa pende staten een toestand van eenzijdige onveiligheid meegebracht, oen toestand, die met de bepalingen van artikel 8 van het Pact van den Volkenbond niet in overeen stemming is. De Duitsche delegatie is daar om bereid alle voorstellen tot verbod en af schaffing van eenige bewapeningscategorieën te steunen. Echter slechts onder voox-waar de. dat deze maatregelen gelijktijdig voor alle staten gelden. Nadolny besprak daarna de kwestie van de internationalisatie der aanvalswapenen en betoogde, dat, omdat de mogelijkheden daar toe nog niet voldoende zijn vastgesteld, de internationalisatie der bewapening nooit als een werkelijke ontwapeningsmaatregel kan worden opgevat. Het Engeische voorstel be teekent werkelijk een verbod van toepassing van aanvalswapenen; dit is echter niet vol doende, daar ook de vervaardiging van aan valswapenen moet worden verboden. Onder dit- voorbehoud is de Duitsche delegatie be reid het Engeische voorstel te aanvaarden. Nadolny verklaarde vervolgens, dat de Ontwapeningsconferentie thans staat voor de beslissende stap tot het bereiken van practische beslissingen. Hij is daarom ver plicht, openlijk te spreken. Duitschland heeft reeds alle aanvalswapenen afgeschaft en de groote stap gedaan. De Duitsche regeering moet elke verantwoordelijkheid afwijzen, wanneer de door de Ontwapeningsconferen tie te nemen maatregelen niet een princi pieel karakter dragen. Ch mat. Geen staking op den Oost- Chineeschen spoorweg? De regeering Poe Nyi verklaart, dat de berichten betreffende het uitbreken van een algemeene staking op den Oost-Ohineeschen spoorweg onjuist zijn. In geval van een al gemeene staking zal de regeering alle Sovjet Russische employés uit den dienst van den Oost-Chineeschen spoorweg ontslaan en de leiding van den spoorweg zelf in handen nemen. Generaal Ma in ongenade. De regeering Poe Nji heeft generaal Ma ontheven van zijn functie van minister van Oorlog. Ma is verder geen lid meer van den Wetgevenden Raad. Japan acht het besluit van de Commissie van 19 onaan nemelijk. De vertegenwooi-diger van de Japansche regeering heeft Woensdag verklaard, dat het besluit der Commissie van Negentien van den Volkenbond, waarbij de gemengde in ternationale commissie te Sjanghai ge machtigd wordt, den termijn voor de eva cuatie van Sjanghai te bepalen, voor Japan volkomen onaannemelijk is. Aangenomen kan worden dat de Japansche vertegenwoor diger te Genève. Sato het besluit in de openbare zitting zal afwijzen, zonder te vo ren ruggespraak te plegen met Tokio- Mocht het besluit in de openbare zitting worden aangenomen, dan zou Japan dit eenvoudig negeeren. De ontwikkeling der gebeurtenis sen te Genève versterkt de mogelijk heid van uittreden van Japan uit den Volkenbond. Omtrent de houding der Chineesche re geering valt nog weinig definitiefs te zeg gen, aangezien hieromtrent tegenstrijdige geruchten in omloop zijn. Amerika. Amerika voelt niets voor een nieuw moratorium. De aankondiging van den Britschen mi nister van financiën, dat oorlogsschulden en herstelbetalingen niet zijn opgenomen in de begrooting heeft, naar Reuter uit Washington meldt in den Amerikaan.schen Senaat een storm van verontwaardiging gewekt. Amerika denkt niet aan een nieuw moratorium, zoo werd gezegd. Senator Borah verklaarde, dat het Hoo- ver-moratorium ten gunste van Duitschland was afgekondigd: er bestaat geen reden om de geallieerden te helpen vóór dat zij hun bewapening afschaffen of ten minste ver minderen. Voorts zeide Borah in den Senaat, dat het schrappen der buitenlandsche schulden geen invloed zou hebben op het economisch her stel, indien de tegenwoordige politiek in Europa werd voortgezet. Indien een pro gramma kon worden opgesteld voor het we derom openen der havens, markten enz. zou de Amerikaansche belastingbetaler er sym pathiek tegenover staan. Maar een derge lijk voorstel is niet gedaan, zeide Borah, de tot dusver gedane voorstellen zouden er ten slotte op neerkomen, dat alle lasten op de Amerikaansche belastingbetalers werden ge legd. Borah kenschetste Al Smiths voorstel no pens een 20-jarig schuldenmoratorium als een schrappingsplan, waarvan alleen de houders van particuliere Europeesche waar depapieren zouden profiteeren. Luitenant Massie tijdelijk ontoerekenbaar? Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat tijdens het proces tegen den Amerikaanschen ma rine-luitenant Massie, die met zijn schoon moeder en nog eenige Amerikanen terecht staat wegens moord op eenige inboorlingen die een overval op zijn vrouw zouden hebben gedaan, een onderzoek naar de geestvermo gens van luitenant Massie is ingesteld. De psychiaters Orbison uit Los Angeles en Wil liams uit New York gaven als hun meening te kennen, dat Massie op het oogenblik van den moord ontoerekenbaar was en in een toestand van tijdelijken waanzin verkeerde. Tegen de bewering van den advocaat in verklaarde het O- M. dat Massie den inboor ling Kahahawai niet vermoord heeft. Een ander van de verdachten moet het hebben gedaan. De inboorling had n.l. schotwondexx opgeloopen van een ander soort revolver dan in het bezit van Massie was. De regeering dreigt mét een handelsoorlog. Het Staats- cn Handelsdepartement te Washington bereidde nota's voor aan een aantal Europeesche cn Zuid-Amerikaansche i-egeeringen, waarin gedreigd wordt met rancune-maatregelen wegens het toepassen van uitzonderingstarieven op Amerikaansche goederen. Deze nota's zullen in de eerste plaats gezonden worden aan Frankrijk en Spanje en verder ook aan Duitschland, Oos tenrijk en Argentinië. In hooge regeerings- kringen rekent men met het oog op de ge spannen Fransch-Amerikaansche handels- beirekkingen op de mogelijkheid van een han delsoorlog met Frankrijk. Het staatsdeparte ment heeft een lijst opgesteld van 150 Ame rikaansche warengroepen, waarop Frankrijk speciale tarieven heft. De Amerikaansche re geering wil de antwoorden op de nota's af wachten alvorens tot tegenmaatregelen over te gaan. In aansluiting op het bovenstaande meldt VD. r.og: De Fransche ambassadeur Claudel heeft heden een bezoek gebracht aan den onder staatssecretaris Castle. Hooggeplaatste ambtenaren van het staats- departement hopen, dat het Amerikaansch- Fransche douanegeschil in der minne zal kunnen worden geschikt. Castle is eveneens optimistisch. Duitschland. Monsterproces te Berlijn begonnen. Woensdagmorgen Is voor de Juryrechtbank te Berlijn het pioces begonnen tegen acht tien communisten en zes nationalisten, die beschuldigd worden, te hebben deelgenomen aan de vechtpartij in de kolonie Felseneck te Reinickedorf bij Berlijn in den nacht van 19 Januari j.l. Gehoord zullen worden zes deskundigen en 236 getuigen. Het proces zal waarschijnlijk verscheidene maanden duren. Hitier sprak toch van Fransche pressie. Volgens een mededeellng van het pers bureau der N. S. D. A. P. is het bericht, als zou Hitier ontkennen voor buitenlandsche persvertegenwoordigers te hebben verklaard, dat de ontbinding der S. A. onder Fransche pressie is geschied, onjuist. Hitier denkt er niet aan, dit te loochenen, hij neemt de verantwoordelijkheid voor zijn uitlatingen ten volle op zich. (Wolff Bureau). (Van onzen correspondent.) Londen, 5 i April. De aantrekkelijkste tentoonstelling van het jaar lokt dagelijks weer duizenden menschen naar Olympia dat in al zijn matelooze ruim ten weer geheel gevuld is met ideale huizen en met al die zaken welke de woning kunnen maken tot een tempeltje van vreugde en ge rief. Er is voor aller gading. Indien gij het ideaal voor u huis zoekt in de stijlen van het verleden, het zij voor het huis zelf, het zij voor le binnenkamers, zal Olympia u kun nen dienen. Er staat eeix Tudor-huis kant en klaar in Het Tudor-dorp en zij die het er hebben neergezet zeggen toe precies hetzelf de huis te plaatsen op de plek van uw keuze in dorp of stad van Engeland voor den prijs van 1845. Deze schilderachtige woning heeft een ruime hal met wanden van eiken houten paneelen. Een der paneelen verbergt een kleerenkast met een i-adiator. En een aangreizend kleedkamertje verschaft gasten gelegenheid hun uiterlijk te verzorgen en zich op hun gemak te stellen voor het be treden van de woonkamers. Er zijxx er drie van, een eetkamer van bijna 4 1/2 M. in het vierkant, een salon 5.4 M. bij 4.5 M. en ont bijtkamer 3 M. in het vierkant, voorzien van een ketel voor heetwatervoorziening, een eiken servieskast en een automatische koel machine. Aan die kamer grenst een keuken met wanden, getegeld van vloer tot plafond en met een speciale nis voor het gas- of elec- trisch fornuis. De trap naar boven ligt ach ter de wanden van de hal. Op de boven-etage zijn vier slaapkamers, waarvan de grootste even groot is als de sa lon beneden en de andere drie wat kleiner, Twee der slaapkamers zijn van radiatoren voorzien. Een badkamer op dezelfde etage is een juweel van hygiëne en frischheid en heeft een vloer van teak. De ruimte onder het dak 8 1.2 M bij 3 M. vloerruimte, een ruimte welke in het algemeen in Engeische huizen niet wordt gebruikt en niet kan wor den gebruikt omdat er geen vloer in ligt en omdat ze voor geenerlei verblijf, zelfs niet voor dat van koffers, geschikt kan worden geacht, is in dit Tudor-huis wel degelijk aangewend. Men bereikt haar door een luik in het plafond, waarin een, trapladder met een' mechanische beweging gemakkelijk op cn neer kan worden gelaten. Het is een uitstekend vertrek voor het opbergen van al die zaken van een huishouding, welke niet terstond noodig zijn, maar welke men niet weg wil doen. De vloeren beneden zijn van eiken blokken. De installatie voor electrisch licht, centrale verwarming, koelmachine, fornuis en de tuinaanleg zijn niet in den prijs begrepen. De lezer heeft reeds vastge steld dat dit „old world house" in zijn uit rusting zeer moderne trekken heeft. In dit opzicht is nog niet alles genoemd. Misschien het meest revolutionair zijn de deuren die met volstrekte veronachtzaming van de traditie, welke volgens den behoudenden timmerman nimmer kan worden gebroken, geen paneelen hebben. De deurlijsten zoowel als de deuren zelf liggen precies in het muur vlak en de deuren welke den indruk geven uit een enkel dik stuk massief hout te zijn vervaardigd, zijn opgebouwd van een raam werk dat aan beide zijden is belegd met tri- plexhout. Behang schittert in de kamers door afwezigheid en in plaats van gepleisterde plafonds en muren ziet men er bekleedingen met vezelbord. dat met water- of olieverf is beschilderd. Goed vezelbord, goed aange bracht, houdt een plafond in voortreffelijken staat en maakt een einde aaxi de ergernis van den huisbezitter bij het zien van de gapende scheuren, welke in nieuwe huizen spoedig in gepleisterde plafonds verschijnen. Het is welbekend dat gepleisterde plafonds geen scheuren vertoonen indien het werk met zorg en geduld wordt verricht. Maar in dezen tijd worden in Engeland hui zen niet met zorg en geduld gebouwd. Het geschetste huis is een van de 8 hui zen die in de middenruimte van Olympia zijn opgericht. Het aantal geeft meteen een denk beeld van de ontzaglijke ruimte, welke voor vie Ideal Home Exhibition beschikbaar is. En liet dorp zelf is slechts een van 12 afdeelin- gen welke bijna evenveel ruimte innemen, geheel afgescheiden van de stands, meer dan 500 van de firmas die in haar fabrikaten, grondstoffen cn artikelen het huis idaal hel pen maken. Een huis als het geschetste vraagt om zijn stijl ook meubels, waarvan de vorm is ont leend aan meubelvormen vaix het verleden. Maar zij. wier smaak zich richt op het aller nieuwste kunnen inOlympia ongetwijfeld 'tal lernieuwste vinden.In de meubelafdeeling zijn aantrekkelijk stalen te zien van meubels, le dikanten er in begrepen, die zijn opgebouwd van gebogen buizen van glanzend wit en roest- en vlekvrij metaal. De lucht van Londen is buitengewoon vuil en het leveix van de propere huisvrouw en evengoed dat van den man, indien hij er oog voor heeft, wordt voortdurend gekweld door deix verontreinigenden invloed van die lucht op de uit- en inwendigheid van de woning. Olympia echter verschaft in zijn inzendingen een nagenoeg volledige oplossing voor dit euvel. Electrische fornuizen cn haarden en electrisch verhitte ketels voor warmwater voorziening of voor centrale verwarming loo- pen wat in de papieren in een land waar electriciteit voor verwarming, voor koken en voor werk nog altijd een minimum van twee stuivers per K.W.-uur kost. Indien alle Lon- denaars electriciteit zouden kunnen aanwen den voor de genoemde doeleinden, zou de lucht van de stad ten naastenbij even puur kunnen zijn. als die op den Mont Blanc. De tentoonstelling, die elk jaar haar tijd ver vooruit is, is in veel van haar inzendingen op die ideale toekomst ingesteld. Het Vitaglas dat in tegenstelling met ge woon glas de beste levenwekkende stralen van het daglicht in de woning brengt, be vond zich in eenige ramen van het Tudor- huis. hierboven geschetst. Dit huis is echter te duur voor den gemiddelden Engelschman, die zich met behulp van een bouwvereeni- ging, een verzekeringsmaatschappij of eon bankier een huls aanschaft van tusschen de 750 en 1100 waarvan er honderdduizen den worden gebouwd in halfontgonnen ge bieden in een wijdexx kring rond Londen en andere steden. Het zijn huizen van twee woonkamers, drie slaapkamers, een badka mer en een keuken. Vitaglas en andere ver fijningen als getegelde keukens en badka mers, electrische contacten voor arbeid enz., maken geen deel uit van de uitrusting dezer woningen, die in het algemeen met weinig zorg zijn gebouwd en gedoemd zijn spoedig te vervallen en te vervuilen, tenzij de bewo ners met spierkracht en wilskracht, aan den gang blijven om ze in orde te houden. Maar ook voor deze huiseigenaars geeft Olympia hoop. Met zeer veel dat er te zien is kunnen zij goedmaken wat de bouwer heeft verzuimd hoewel dit hun nog eens 25 pet van de koop som van hun huis zou kosten. Zij zullen het glas van hun ramen, dat hun een verdraaide voorstelling geeft van de wereld rondom, kunnen vervangen door het heilza me Vitaglas. Zij zullen de stroeve slechte verf op deuren en lijsten kunnen vervangen door harde stofwerende glansverf. Zfj zullen het blikachtig hang- en sluitwerk van hun deuren en ramen kunnen nemen en er het gladde, fraaie en roestvrij artikel, dat. Olym pia te zien geeft, voor in de plaats kunnen stellen. Zij kunnen het euvel van de tocht- reten onder hun deuren opheffen door uit stekend werkende tochtlatjes met rubber onderaan de deuren te bevestigen. Zij kun nen de dakruimte omzetten in een tocht en stofvrij vertrek door het dak binnen te be kleed en met vezelbord. de vloerbalken te beieggen met planken cn de ruimte toegan kelijk tc maken met een van de vele schuif- ladders, die opgeschoven in de zoldering ver dwijnen. De koele schoonheid van de badkamers moet een doeltreffende bijdrage zijn tot de volkshygiëne. Het is ondenkbaar dat men zijn bad een dag zal overslaan wanneer men het kan nemen in zulke vertrekken.. Badka mers zijn. in hun functioneele inrichting veel verder ontwikkeld dan de andei-c vertrek ken van een woning. Wanden zijn van mar mer of tegels of van een synthetisch pro duct dat in schoonheid van tint niet voor marmer onderdoet. De wanden zijn vaak voorzien van kleine nissen in de wandbe- kleeding, voor zeep, sponzen, flacons, bor stels en al die andere artikelen welke bij het bad dienst doen. Wanneer spiegels er lijsten hebben zijn het lijsten van metaal dat zijn glans ïxooit verliest. Stortbad-installaties, kranen, handdoekrekken zijn van hetzelfde metaal vervaardigd. Het bad is vaak een machtig blok uitgehold porselein, met af geronde hoeken wit of in allerlei andere zachte kleuren. Rubber of fraaie tegels be dekken den vloer. Electrisch licht schijnt achter waterdichte schermen van dik mat glas. Kranen hebben aanti-ekkelijke nieuwe vormen, nu kubistisch, dan afgerond. De tuinen heeten dit jaar ,.de tuinen der romanschrijvers". Tuinarchitecten en tui niers zijn op zoek gegaan in de literatuur van het land en hebben er passages uit opgedol ven met beschrijvingen van tuinen. Zulke tuinen zijn verwezenlijkt in de Grand Hall van Olympia, Beken buitelen over ïotsen. Fonteinen werpen er schittei-ende water droppelen hoog in de lxicht. Er liggen rustige vijvers, en waterplanten droomen er in. Er zijn grasperken omboord met narcissen. Men ziet er tuinen van geometrische vormen be legd met roode of gele tegels, versierd met monumentale zonnewijzers en drinkbakken voor vogels. Elke tuin en er zijn er 18 is met klaarblijkelijke liefde en bijzonderen smaak aangelefd en opgebouwd. Er zijn for- meele tuinen en er zijn wilde tuinen. Geen huLs kan ideaal zijn zonder de ideale vrouw. Dc inrichters van de tentoonstel ling hebben dit beseft en voor zoover het hun mogelijk was hebben zij de middelen ver schaft om de vrouw althans van uiterlijk (want de innerlijkheid valt wellicht buiten hun vermogen) ideaal te maken. Er is een zaal met tooneel, grooter dan de meeste schouwburgen in Londen. Op het tooneel pas seeren de meest elegante modes, waarin mannequins zijn gehuld, (de revue, op het rhythme en de klanken van langzame fox trots. Voordat men dit modepaleis betreedt heeft men kunnen loeren hoe de moderne vrouw de schoonheid dient en zoekt. Jonge dames laten zich hoog op een podium, zicht baar voor de bewonderende drommen, het gelaat bewerken met cremes en tinten cn massage-apparaten. Alle schoonheidsspecia listen van Bond Street, Regent Street en Pic cadilly hebben er stands en de dames, die er dienst doen, zijn verlangend alle boudoirge heimen te verklappen en natuurlijk te ver- koopen, en in haar verschijning zijn zij de meest overtuigende reclame voor haar koop waar. De gasproducenten blijven als steeds met succes de concurrentie van hun collegas der electriciteit volhouden. De traditiegetrouwe Engelschman kan zijn open haard behou den en zelfs zijxx blokkenvuur. Want de gasfabriek maakt haarden, die alleen in zoo verre verschillen van de oude vuren, dat zij hout cn steenkool nooit opbranden omdat gas voor de vlammen cn voor de verwarming zorgt. Van de algemeene inzendingen van huis houdelijke artikelen en gereedschap kan slechts in het algemeen worden gezegd, dat ze zijn gemaakt om slijtage en vuil te tarten en om de oude huissloverij tot een minimum te beperken. Op een der stands voor glaswerk was een interssante collectie te zien van drinkgla zen, welke copieën zijn van de glazen op oude Nedorlandschc en Vlaamsche schilde rijen. Hugo van der Goes en Pieter de Hoogh waren o.a. op deze wijze geëerd. A. K. VAN R. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN it 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Resolutie van de Int. K. v. K. De conferentie der Internationale Kamer van Koophandel heeft, naar Reuter bekend maakt, heden de resolutie der flnancieele deskundigen met reserves van de Britsche cn Duitsche experts aangenomen. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het herstel van het vrije deviezenverkecr een eerste voorwaarde is voor den wederopbouw van het economi sche leven der Donaustaten. Belangrijke vondsten bij de Nationaal-Socialisten in Hessen. Officieel wordt medegedeeld, dat btj (te huiszoekingen in Hessen ter gelegenheid van de ontbinding der S.A.- cn S.S.-troepen do cumenten in beslag zijn genomen, waaronder zich stukken bevinden die belangrijke ver klaringen kunnen blijken te zijn in het hoogvorraadproces, dat binnenkort tegen den leider van de gouw Hessen, Dr. Best, zal worden geopend. Chili. Spoorwegverkeer tusschen Chili en Argentinië stopgezet. Dinsdag is het geheele verkeer op den Trans-Andes Spoorweg tusschen Argentinië en Chili, welke spoorweg zich in Engelsch bezit bevindt, stopgezet, zoodat. het reizen van Argentinië naar Chili op het oogenblik slechts per vliegtuig mogelijk is. Reeds eenigen tijd geleden heeft de spoor wegonderneming een ultimatum gericht aan de Chileenschc regecrlng. waarin met .stop zetting van het spoorwegverkeer gedreigd werd indien Chili den tarieven-oorlog met Argentinië niet zou staken. Door de hooge invoerrechten is dc opbrengst van het goe derenverkeer van den Trans-Andcs-Spoor- weg met ruim een millioen Pond Sterling gedaald- Het Chileensche ministerie voor publieke werken deelt mede, dat maatregelen zijn genomen om met behulp van een autodienst en andere middelen het verkeer met Argen tinië in stand te houden. Engeland. Heden publicatie der in voerbesl uiten. Naar Reuter seint zou de publicatie van do besluiten betreffende instelling van nieuwe invoer rechten, waarop de Britsche minister van financiën Neville Oix amber la in eergiste ren in zijn begrootlngsrede zinspeelde, heden avond te verwachten zijn. De besluiten van de „Board of Trade" in verband met de wet op den abnomxalcn in voer zouden ook hedenavond gepubliceerd worden. De liberalen van de groop-Samuel hebben besloten de nieuwe laricfvoorstellen van de regeering In alle stadia le bestrijden. De tweespalt In het kabLnet over de douane- politiek zal opnieuw aan den dag treden. Ierland. Wetsontwerp inzake den eed in eerste lezing aangenomen. Een Reuter-telegram seint dat het wets ontwerp betreffende de afschaffing van den eed van trouw aan de Britsche rogeertng na een kort debat in eerste lezing door de Kamer van Afgevaardigden van den Ierschen Vrijstaat is aangenomen. De discussie zal volgende week Woensdag hervat worden. Naar VJD. verneemt verklaarde de fractie leider van de partij van Cosgrave dat zijn partij de voorstellen in eerste lezing ook aan neemt. Zij behoudt zich evenwel hot recht voor tijdens de verdere behandeling oen amendement in te dienen waarbij geöischt zal worden, dat eerst onderhandelingen met de Engeische regeering zullen moeten wor den gevoerd. Ingeval dit amendement niet zal worden aangenomen, zal de Cosgrave- partij het wetsontwerp In alle verdere stadia- bestrijden. AGENDA. DONDERDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: Faust, met Moissl, Bas- sermann eix Karin Evans, 8 uur. Remonstrantenhuis. Wilhelmina.striat Bijeenkomst Vcroeniging van Spiritisten „Wetenschap en Religie'' 8.15 uur. Kunstzalcn ..Rceker", Wagenweg 102 Crl- sis-tentoonstelUng van werken van Haarl. Kunstenaars. 10 7.30 uur. Luxor Sound Theater: „Op dwaalwegen". Tooneel: Variété. 8.15 uur. Palace: Meisjes in Uniform. Tooneel: Ward en Mctrenga. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Mijn nichtje uit Warschau. Tooneel: Gezelschap Dammho- fer. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Carrière" 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Het cabaret Van Riemsdijk. 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Vertooning van de Lichthoeve-film. 8 uur. Gem. Concertzaal: Haarlem's A. V. R O. Lulstervinken-Koor. 8 uur. Groote Houtstraat 93: Algemeene verg. van aandeelhouders Lourens Coster N V. 3 uur nam. Bioscopen. Nieuw programma. Kunstzalen ..Reeker", Wagenweg 102. Crl- sls-tentoonstclling van werken van Haarl. Kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Vaart straat 14. Tel. 11000 L. Schoorl. Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch- cn Vaart-Apotheek. Bosch- ca ,Vaartstraat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5