VOOR DE FORENSEN. SCHOONHOVEN, DE STAD VAN HET ZILVER. STADSNIEUWS FLY-TOX HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 21 APRtt 1932 Mechanisatie en het wonder der handwerkskunst. 1 Dc massaproductie in de zilverbranche ont stond door gieten, stempelen en galvanoplas- tick. Het was de oude fabrikantenfirma Niekerk Zoon, die van het gieten een specialiteit maakte door de vervaardiging van groote zilveren vogels. Wij zagen in haar fabriek, hoe het gieten eenvoudig geschiedt in een zandvorm, waarin men het vloeibaar zilver laat loopen tot het stolt. Een schrijn vol imitatie-antiek werd voor ons geopend. Wordt er niet gepoogd te stelen in Schoonhoven? Neen, men is er blijkbaar vertrouwd met dezen rijkdom. De zwarte kleur van het imitatie-oud zilver Wordt er op gc acht door oxydatie. Het is merkwaardig hoe de ambachtskunst zich in alle takken geworpen heeft op het model van een opgetuigd zeilschip. Het is te vinden op iedere tentoonstelling van hout snijwerk. wij zagen het geheel uit glas ge blazen bij den Meester-blazer te Amsterdam, hier troffen wij het aan in zilver. Het imitatie-antiek ging vroeger grif van de hand aan vreemdelingen, doch de vreem delingen komen niet meer en de uitvoer heeft evenzeer een gevoelige klap gekregen. Ame rika, dat de beste afnemer was, sloot de grenzen nagenoeg. Dat hebben wij te dan ker ~n de Japanneezen, die geen Rijkswaar- borg hebben en allerlei namaak voor echt naar de States stuurden. Er ontstond tenslot te een algemeen wantrouwen en het bona fide Hollandsche product was er de dupe van. Zoo was een specialiteit van Schoonhoven het „provinciale goed", bijvoorbeeld Zeeuw- sche en andere knoopen en allerlei gespen, die bij gewestelijke' kleederdrachten hooren. De handel daarin is gaandeweg zoo afgeno men, dat er eigenlijk nog maar één expor teur is. die in het bijzonder in deze dingen der folklore doet. Nu dat niet meer ging hebben wij gezocht naar andere wegen, zei de heer Niekerk, en zoo moest eigenlijk ieder fabrikant doen, het is toch te dwaas om altijd maar bij de re geer ing om steun aan te kloppen. Zoo wer den de beugels, oorspronkelijk voor beugel- tasschen bestemd, nu portretlijstjes en de Zilveren knoopen en gespen medaillons. Sterk en krachtig leeft in dit kleine stadje de vaderlandsche koopmansgeest. En het be hoeft geen verwondering te wekken, dat bij een zoo weloverwogen en vooruitstrevende leiding in een toch per slot van rekening vol maakte luxe-industrie ontslag nog bijna niet is voorgekomen. Zóó als het zilver was het goud nooit in- heemsch in Schoonhoven en de eene kunst- nijvere. die een bepaalde vermaardheid ge niet voor het inzetten van edelsteenen in goud, is van de goudsmeden er de eenige vertegenwoordiger. Het persen van figuren Sn het zflver ge schiedt met de stempelmachine. Belangwek kend is het om te zien, hoe zij in het breéde einde van de steel van een theelepeltje het wapen eener gemeente drukt. Anders dan een matrijsje, gegraveerd in een hard blokje staal, wat voorverwarming van het plaatje zilver is er niet voor noodig. Anders niets, be halve.... een druk van 120.000 kilo. Zoo'n lepeltje wordt dan samengesteld uit twee of drie stukken, aan elkaar gesoldeerd. Véél minder kunstig, dan het lepeltje, dat geslagen wordt uit één stuk. Het stempelen en het. electrolytische systeem der galvano- plastiek zijn zuiver machinale, op voortbren ging in het. groot gerichte werkwijzen. Mechanisatie van de kunst. De servetband heeft een eigen procédé. En alweer een andere fabriek, de firma Carl Wewer, heeft daarvan haar specialiteit gemaakt. Een reepje zilver wordt rondgebogen en de uiteinden aan elkaar gesoldeerd. Maar zag iemand in een servetband ooit een lasch? Onbegrijpelijk snel en ongedacht zuiver is de laag van uitgedruppeld soldeer verdwenen, zoodra de zilversmid de servetring gestulpt heeft over een rondraaienden vorm, waarte gen hij een glad stuk ijzer drukt om bij te werken. De randen buigen om en worden glad en voor de verdere afwerking is niet anders noodig. dan het „bruineeren", dat hier een wassching is in louter zand. Niets dan het mat maken met een stalen borstel, indien het deze soort servetbandon betreft, het slaan van kleine deukjes met een hamer in dat type. dat als het moderne „gehamerd zilver" in den winkel komt, of het graveeren met het graveerstift van de fraai bewerkte rin gen. Maar het verrassendste en merkwaardig- se van deze gansche tafelnijverheid is het gezaagde zilver. Hebt ge ooit gedacht, dat de zilveren broodschaa! met den opengewerkten rand bij u thuis, dat het peper- en zoutstel- letje met de aardige ajourmotieven. d» rag fijne opstaande rand van den fruitbak figuur zaag werk zijn. precies als het houtzaagwerk waaraan uw kinderen hun winteravonden besteedden? Het is uit een zilveren plaat ver kregen met dat kleine dunne lintzaagje, dat geklemd zit tusschcn twee schroeven aan dat groote ijzeren roer. Het is de huisvlijt van de zilverindustrie. Maar een Slöjdklas, die guldens eischt voor eiken milimeter, die men zich mocht vergis sen Tenslotte het Wonder. Het wonder van de filegrain-industrie deed zich voor ons open op een stillen achtermid dag in een klein cn achteraf gelegen schuur tje. waar in vallenden schemer blanke han den het sieraad wrochten. Het openbaarde zich in het in huisindustrie en handwerks kunst ongerept gebleven ambacht van dra den te trekken uit zilveren staven tot een dikte van twee tiende millimeter toe en deze te rollen tot de kleine en onzichtbaar fijn ge wonden kringetjes, die zes of acht te za- men gevoegd een ster vormen, concen trisch gegroepeerd om een kwikachtig bolle tje blinkend zilver. Een ster van nog geen millimeter in 't vierkant. Het wonder open baarde zich in iedere broche en iedere sier- knoop. die een kosmos is van deze sterren. Maar N. H. Kok en J. G. Gaillaard, filegrain- werkers te Schoonhoven, klaagden dat dit uiterst fijn cn kunstig werk, dat allo concen tratie en alle geduld vraagt, onvoldoenden af zet vindt. Zoo ver verloren en veilig onbekend als vlekkeloos onaantastbaar een nooit vermoede rijkdom deze kleine stad siert in dit eigen en toch vreemd vergeten land. zoo bloeit op de ongewetenste en nederigste plaats het zachte en zuivere wonder en zelfs, wanneer in deze zorgelijke tijden haar niets zou blijven dan enkel de vreugde van tot scheppen zich god delijk begenadigd weten, dan nog bleef uit alle eeuwen waarvan haar oude stee'r.en spreken haar ziel een groot cn onverbreke lijk geluk. waarschuwing aan zeilers en KANOïSTEN. NIET BADEN IN DEN MÖOIEN HELI De zeilers en kanovaarders, die in den zo mer gewend zijn op het water van den Mooien Hel te vertoeven en op sommige bekende on diepe plekjes wel eens buiten boord stapten om een bad te nemen, kunnen dat. nu niet meer doen. Gedurende eenige maanden zijn daar baggermolens aan het werk geweest om grond weg te halen voor het opspuiten van grond in Amsterdam West, Het gevolg hier van is. dat de ondiepe plekken nu verdwe nen zijn. Op sommige plaatsen is het water daar nu acht a tien meter diep geworden. Eventueelc liefhebbers van baden, die hier mee niet bekend zijn. loopen dus gevaar om Jn dc diepte te verdwijnen. Men zij dus ernstig gewaarschuwd! ONEERLIJKE LOOIMONGEN. Door een winkelier is bij de politie aangif te gedaan, dat zijn loopjongen gedurende twee maanden ongeveer f 150 heeft verduis terd. INTERNATIONALE ARBEIDERS HULP. De afdeeling Haarlem van deze organisatie Zal een protestvergadering houden tegen den dreigenden Imperialistischen Wereldoorlog op Maandag 25 April in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar sprekers uit verschillende landen het woord zullen voeren w o. voor Duitschland de bekende Trauto Höiz, verder een Indonische spreker, een Chinees en tot slot het lid der Tweede Kamer Louis de Visser. ZENDINGSFEEST. Op het Zendingsfeest van het Centraal Comité, dit jaar te houden tweeden Pink sterdag-middag op „Wildhoef" te Bioemen- daal. hopen om. als sprekers op te treden: ds. J. C. van Dijk van Bloemendaa'. dr. F. J. Fokkema van Oegstgee-st, ds. J. W. Fwaan van IJmuiden. ds. A A. Wildschut van IJcnuiden- Oost en Zendeling H. Lasschult van West- .ilava. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. Het departement Haarlem der Maatschap pij voor Nijverheid en Handel hield Woens dagavond in één der zalen van Hotel Lion d Or, een vergadering, waarin Jhr. J. C. Mollerus een voordracht hield over het on derwerp: „Reisindrukken uit Amerika". De voorzitter, de heer G. J. Drcste. cpenöe de bijeenkomst met een vriendelijk woord van welkom, speciaal tot de aanwezige dames, waarna hij het- woord gaf aan den heer Mol lerus, dien hij bij de aanwezigen wel zóó be kend veronderstelde, dat hij hem niet be hoefde te introduceeren. Evenmin achtte de voorzitter het onnoodig om mede te deelen. dat de aanwezigen door dezen begaafden spreker een paar aangename uren zouden be leven. De heer Mollerus meende, dat de heer Droste eigenlijk veel beter deze voordracht had kunnen houden, omdat hij vee-1 meer in drukken tijdens zijn langdurig verblijf in de Vereenigde Stalen van Amerika had opge daan, dan spreker, die daar slechts 31 dagen vertoefd heeft. Intusschen verklaarde spre ker vereerd te zijn met de uitnoodiging en begon daarna met. te vertellen van zijn reis indrukken in de groote nieuwe wereld, waar van hij de voornaamste bijzonderheden reeds in een uitgebreide geïllustreerde serie artikelen :n ons blad heeft geschreven cn die ongetwijfeld door onze abonnes met groots belangstelling gelezen zal zijn. Zooals te verwachten was. luisterde ook deze vergadering met onafgebroken aandacht naar alles wat de heer Mollerus vertelde, var. het oogenblik van zijn vertrek op 25 Juni 1931 uit Cuxhaven af tot het moment, dat hij weer in ons land terugkeerde. Vooral boeide hij de aanwezigen met de leven dige beschrijving van zijn ervaringen in de monster-hotels en -warenhuizen cn van het krantenbedrijf. Ook van een base-ball wed strijd in een stadion te Pniladelphia, het grootste ter wereld, dat 92.500 zitplaatsen heeft en dat in den tijd van acht minuten leeg kan stroomen. Van Pittsburg deelde de heer Mollerus als bijzonderheid mede, dat daar de groot ste Kamer van Koophandel ter wereld is. Zij telt o.a. 6500 leden. Uitvoerig b?sohreef hij het bedrijf der Ford-fabrieken in Detroit. Als deze fabrieken met volle capaciteit wer ken, dus met 85.000 arbeiders, dan koet dat per dag aan ioonen 900.000 dollars, la deze INGEZONDEN MEDEDEELINGEX. a 60 Cts. per regel. is de beste Mottendooder =£»Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking V 0e MOT, boo.* c-423* Kaar fabrieken werken geen vrouwen, want Ford is van oordeel dat de vrouw in de huishouding thuis hoort. Een merkwaardigiheid in dit groote wereldbedrijf is de Ford-school, waar ook vele misdadigers heengetrokken worden, om ze voor het vak te bekwamen .Teen de heer Mollerus daar aan een lid van de directie gevraagd had. hoe de ervaringen daarmee gedurende zestien jaren waren geweest, werd geantwoord, dat 96 pet. van hen, die deze school bezochten, in dat aantal jaren in het bedrijf werkzaam werd gesteld. Ook over de Niaga ra - w a ten-alien vertelde spreker veel wetenswaardigs. Na de pauze besprak hij het zakendoen in Amerika, waarbij hij in het bijzonder de aan dacht vestigde op de moordende concurrentie die de groote warenhuizen aan de particu liere middenstandsbedrijven berokkenen. De heer Mollerus oogstte aan het eind van zijn voordracht veel dank. CIIRIST. SLAGERSGEZELLEN. De Chr. Slagersgezellen vakvercer.iging houdt te Haarlem haar eerste vergadering waarbij alle slagersgezellen die de Christe lijke levens- en wereldbeschouwing aan vaarden. worden uitgenoodigd te komen. Den Bondssecretaris de heer J. Z. Canne- gieter zal als spreker optreden. De vergadering heeft plaats Maandag avond 25 April in 't gebouw van den Chr. Bestuurders Bond aan de Bakenessergracht. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Op Woensdag 27 April zal door het Doops gezind Zangkoor, onder leiding van den di recteur Jac. Zwaan, een uitvoering worden gegeven in de Gemeentelijke Concertzaal. Als solisten zullen optreden: Corric Bijster, sopraan. Annie Hermes. alt; Bram Misset, bas; Jacob Bijster orgel, en Gosse Kroese, piano. Ook het Doopsgezind Kinderkoor onder leiding van den heer J. ten Walde zal aan de uitvoering medewerken. haarlemsche journalisten kring. De Haarlemsche Journalistenkring hield Woensdagmiddag in één der zalen van Hotel „Lion d'Or" een buitengewone ledenverga dering onder leiding van zijn voorzitter, den heer F. Primo. Dadelijk na de opening ver zocht hij dc aanwezigen, even van hun zetel op te willen staan, waarna hij met eenige treffende woorden het overlijden herdacht van den heer P. C. van Dobbcn, lid der re dactie van de Opr. Haarl. Crt. Vervolgens deelde de heer Primo het doel van deze vergadering mee. namelijk om af scheid te nemen van den oud-voorzitter, den heer J. H. van Oosten, en eenige andere leden, die aan den wensch van de kerkelijke overheid gehoor hadden gegeven om voor het lidmaatschap van deze neutrale ver- eeniging te bedanken. Spreker herinnerde aan de vele verdiensten van den scheidenden voorzitter, die mede door zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van den Ned. Journa listenkring een schakel tusschen beide orga nisaties vormde. Hij dankte hem voor alles, wat hij voor de collega's had gedaan en uitte den wcnsch. dat de onderlinge vriend schap zou blijven bestaan Onder applaus overhandigde hij den heer Van Oosten namens den Haarlemschen Jour nalistenkring een fraaie ets als herinnering. De heer Van Oosten dankte voor de hulde aan hem en zijn vrienden gebracht. Hij deel de mede. dat hij slechts zijn plicht gedaan had, maar dat hij dien met groote liefde voor den Kring vervuld had. Hij verklaarde met groot, leedwezen afscheid tc nemen van een organisatie, waarvan hij zoovele jaren lid was geweest en waarin hij een groot aantal vrienden verworven had. De heer Ter Vooren sloot zich als oudste der vertrekkende leden bij de woorden van den heer Van Oosten aan. Zij hoopten bei den op een vruchtbare samenwerking tus schen de oude en de nieuwe journalistenver - eeniging. welke laatste intusschen reeds is opgericht. Tenslotte werd van de aanwezigen een foto genomen. VIER JAAR GEëlSCHT TEGEN BRANDSTICHTER. VERSCHEIDENE BRANDEN OP ZIJN GEWETEN. Voor dc Amsterdamsche rechtbank heeft terecht, gestaan oen postbode-bloembollen - handelaar te Uithoorn Den man was ten laste gelegd dat hij in den nacht van 5 op 6 Juni brand zou hebben gesticht in een hem toebehoorend café te Kwakel, gem Uithoorn. Het huis, bewoond door dc familie Kroone, brandde geheel af. Twee jaar daarvoor zou hij brand hebben gesticht in een schuurtje bij een café behoorend, maar het vuur werd toen snei gebluscht. Subsidiair was in beide gevallen uitlok king ten laste gelegd. Bovendien zou hij de vrouw van zijn compagnon in den bloembol- lenhandel hebben overgehaald in haar wo ning brand te stichten. De verzekeringssom zou gebruikt worden om een nieuwe bollen schuur te bouwen. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie mr. Rieling, een- gevangenisstraf van i jaar met aftrek van voorarrest. CHARLIE CHAPLIN ZIEK NA ZIJN VERTREK UIT JAVA Reuter meldt uit Singapore, dat Chaplin, zoodra hij uit Java was aangekomen, een aanval van koorts hoeft gekregen en in een ziekenhuis moest worden opgenomen, CONTROLE AAN SPOORWEGSTATIONS. Forensen zijn menschen die over het al gemeen op de minuten letten. Om het genot van het buitenwonen te smaken zijn zij na tuurlijk gedwongen om 's morgens en 's middags tusschen de spoor- of tram wie len te gaan zitten. Maar zij stellen het op prijs, dat met dit heen en weer trekken zoo weinig mogelijk tijd verloren gaat. Volgens sommige forensen wordt het con troleeren bij dc uitgangen der stations zc«r vertraagd doordat passagiers met routourbii- jetten de in te houden helft van hun kaartje door den controleur laten afbreken in plaats van dit te voren zelf te doen, daar zij blijk baar van meening zijn. dat dit alleen door den controleur mag geschieden. Vooral aan het drukke Centraalstation te Amsterdam geeft het controleeren nog al eens eenig oponthoud, ook al heeft de spoor wegdirectie heel wat controleurs bij de uit gangen geposteerd. Men deelde aan „De Forens" het orgaan van den Alg. Bond van Forensen mede, dat het publiek de retourbiljetten ook mag doorscheuren, maar dat het dan natuurlijk het risico draagt, wanneer per» ongeluk de verkeerde helft wordt afgegeven. Weliswaar moet de controleur volgens zijn instructie goed opletten, dat dit niet gebeurt, maar het kan eerder voorkomen, dat er iets aan zijn aandacht ontsnapt, wanneer men hem de af gescheurde helft in zijn hand stopt en men meteen doorloopt, dan wanneer hij dat zelf moet doen en daardoor even tijd krijgt om zijn controle behoorlijk te verrichten. Over het algemeen echter gaat ze© vervolgt het maandblad -»- het controleeren behoorlijk snel en het afloopen van een drukken foren sen trein aan het C S. te Amsterdam duurt niet langer dan ten hoogste 3 minuten, waar van de eerste 1 1 2 minut zonder eenige stag natie aan de controle daarna bedraagt als regel het maximum oponthoud 15 seconden. Het moelste zou zijn als die geheelc con trole bij den uitgang kon worden afgeschaft, zooals in verschillende andere landen het geval is. Men heeft daar echter veel strenge re rechterlijke bepalingen ten opzichte van eventueele overtredingen. In Duitschland bijv. krijgt men voor een gering vergrijp als het rooken in een „niet-rooken-coupé" gauw een hoogc boete direct te betalen aan den conducteur, terwijl het trein personeel te vens mag optreden als politic-ambtenaar. Bij ons zijn daarentegen de boeten meestal niet hooger dan een paar gulden, hebben de conducteurs niet die bevoegdheden- cn moe ten zij dus bij een overtreding proces-verbaal zoo modig met politiehulp opmaken. Er zouden dus wel zeer ingrijpende wij zigingen moeten plaats hebben in het tegen woordige stelsel aLs men de stations controle wilde afschaffen. BEL A STING VF.R HOOG IN G TE ZANDVOORT? Voor de forensen «en andere ingezetenen* te Zand voort is er weer geen prettig nieuws. Eerst was het de bedoeling om 30 opcen ten op de Forensenbelasting te heffen. Toen de begrooting voor 1932 word vastgesteld, waren B. cn W. en de raadsleden var. m c- nir.g. dat daarmede volstaan kon worden. Daarna zijn evenwel de uitgaven vmr werk- loozen sterker gestegen dan verwacht was. Het gevolg was. dat B. on W een maand ge leden met een voorstel moesten komen om. het aantal opcenten op 45 te stellen. Dc raai kon niet anders doen dan daarmede ac- coord gaan. Nu zijn er evenwel nieuwe financieel? te genvallers in de badplaats gekomen. Er zal voor 1932 nog een nieuw gat op de begroo ting gestopt moeten worden. Waardoor dit veroorzaakt wordt hebben wij in ons nummer van Maandag j.l. uiteengezet. B. en W. en de financieele commissie uit den raad overwegen thans welke voorstellen zij aan den raad moeten doen om het tekort aan te vullen. Er is al een gerucht, dat opnieuw een voor stel zal komen om de opcenten te verhoo- gen. Een ingewijde zei ons op de vraag hoe veel of er bij moet komen: „dat Is nog niet precies te zeggen, maar ik geloof dat 55 nog niet te veel zou zijn." Wil Zardvoort evenwel aantrekkelijk blij ven voor de Amsterdammers die in Haarltm. s omstreken een woning zoeken cn Zand- voert hoopt, dat het aantal forensen zich te Zandvoort. cn vooral in de fonensenwijk Bentveld, zal uitbreiden dan zal zooveel mogelijk gewaakt dienen te worden tegen te hooge belastingen. Zandvoort moet concurreeren met de ge meenten Blcemendaal en Heemstede die het t:t heden zonder opcenten op de For.dsbc- lasting hebben kunnen stellen. Voor die concurrentie waren 45 opcenten van Zandvoort al ongewenecht. Als er nu nog 10 of meer bijkomen, wordt die concur rentie nog moeilijker. Daarbij komt nog. dat het Zandvoortsche gemeentebestuur geen toeslag meer geeft op de schoolgelden voor Zandvoortsche kin deren, die de openbare middelbare scholen te Haarlem bezoeken. De Zandvoortsche jongelui kunnen naar het Kennemer Lyceum te Blcemendaal. dc Rijks H B S. te Vclsen of het. Christelijk Lyceum te Haarlem, waar mede het Zandvoortsche gemeentebestuur voordeelige contraeten heeft afgesloten. Maar Bloemendaal en Heemstede geeft volle dige vrijheid aan de ouders om hun kinde ren ook naar de openbare middelbare scholen te Haarlem te zenden, ook al stelt Haarlem zwaardere financieele eischen. JAAP SPAANDERMAN DIRIGENT DER A.O.V.? Tot dirigent van de Amhemsche Orkest Vereeniging zal volgen Het Volk vermoedelijk benoemd worden, de heer Jaap Spaander man, INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. het beleid onzer groote bank instellingen inzake contróle en administratie. (Naar aanleiding van het ingezonden stuk van H. in het nummer van 12 April). Blijkbaar heeft de heer H. insider in het bankvak, althans in ae administratie cn controle daarvan zijn oogen den kost ge geven, gebreken geconstateerd en gemeend, den volke kond te moeten doen van zijn zienswijze, zijn artikel besluitende met een goeden raad tc geven aan onze groote bank instellingen (lees de leiders daarvan). Indien hij gemeend heeft, daarmee succes te behalen, dan moet ik hem deze illusie ont nemen. Zijn artikel, zoomin als het mijne, zal de betrokkenen bereiken en al ware dit zoo, ze zouden het negeeren, omdat negatie een doodclijk wapen is. De poging van den heer H. acht ik dan ook totaal nutteloos; 't spreekt dus vanzelf, dat aan dit- artikel niet dezelfde (nuttelooze) bedoeling ten grondslag ligt; wel echter, hem tot het in zicht trachten te brengen, dat de oorzaak dieper ligt van de door hem geconstateerde gebreken. Zijn artikel beschouw ik meer als een „veiligheidsklep", teneinde zijn opgekropt gemoed lucht te geven, gelijk ook dit artikel als een „uitlaat" moet beschouwd worden. Het groote gemis één der oorzaken m.l. van de door H. geconstateerde gebreken in de leiding onzer groote bankinstellingen, is het ontbreken althans bij de meeste van een administratief-organisatorisch goed onderlegd iemand, die dus bekwaam is en uit hoofde van zijn functie de macht heeft, ad ministratieve en organisatorische maatrege len zelfstandig te nemen en daarvoor de ver antwoordelijkheid draagt. Dat zoo'n man meestal in dc leiding onzer groote banken ontbreekt, vlooit voort uit het feit, dat al wat naar administratie zweemt, als een nood zakelijk kwaad wordt beschouwd. De leiders kijken meer naar die takken van 't bankvak. welke geld inbrengen, administratie enz. wor den stiefmoederlijk behandeld. En toch heeft men kunnen ervaren in de jaren 1918—1920 toen er een chaotische wanorde hcerschte in de administratie van bijna alle groote banken, dat een slecht georganiseerde ad ministratie. veel geld kost. Dat er in deze heel wat is veranderd en verbeterd, geef ik geredelijk toe. dat het perfecte nadert, zooals de heer H. beweert, ontken ik. Zeer zeker zou op dit gebied nog veel verbeterd kunnen worden, maar, waar de (hoofd'leiders ondeskundig zijn en al wat bijv. in de laat ste jaren op het gebied van bedrijfsorgani satie is gepubliceerd aan hen voorbij is ge gaan wegens absoluut gebrek aan interesse en waar zij toch de uiteindelijke beslissing moeten nemen, daar behoeft het niet te verwonderen, dat veranderingen en verbete ringen zeer langzaam (en dan vaak nog half) tot stand zijn gekomen. Wat er nog bereikt is, is te danken aan het initiatief van ondergeschikten, vaak :en koste van veel onaangenaamheden, en in geen geval aan 't initiatief der leider.- Meen ik. dit gebrek aan intitiatiefnemen een .tnieestenj leiders onzer bar»k;r,.stc^ngcn j als een grief te mogen aanrekenen, een tweede gebrek en hier raak ik den heer van Hs betoog is het ontbreken van psychologisch en ik zou er aan toe willen voegen -- paedagogisch inzicht. Voor zoover mijn ervaring mij hoeft geleerd, heeft geen leider zich ooit dc moeite getrcost zijn on dergeschikten als menschen met hun goede hoedanigheden en hun fouten te loeren kennen. Ze zitten in hun kamers en blijven daarin en weten niet. wat er leeft in hun bedrijf, noch aan goed, noch aan kwaad. Is het dan wonder dat sommige beambten en Juist niet do besten zich als kleine godheden gaan beschouwen en als zoodanig optreden en den goeden geest onder het personeel bederven? Zij zijn het. die den wekker, den man met initiatief, met steenen gooien, hem op alle mogelijke manieren tegenwerken, ja zelfs, hem „an höchster Stelle". waar men niet objectief kan oordeelen. bekladden. Zoo zijn immers de menschen: iemand, die van 't gewone, het middelmatige afwijkt, in ken nis en kunnen en werklust boven hen staat, verwekt hun haat en ze peperen het hem in. Een zeer bekend psychologisch verrchtjn- sel, alleen onzen leiders, waarover ik 't hier heb. onbekend. Dat hun bedrijf daarmee kwaad gedaan wordt, schijnen ze niet u* weten, althans ze nomen geen maatregelen, aan dergelijke onjuiste toestanden een einde te maken. Dc heer H. haalt het geval aan van den leider der administratie en contróle voor alle bijkantoren (eener groote bank), die nooit één der bijkantoren bezoekt, en vraagt, of dat nu inderdaad oen bedrijfsleider Ls. Natuurlijk is hij dat niet, maar wat kan men anders verwachten, als er in de hoogste regionen eenzelfde opvatting omtrent leiden beerscht. Zoo hee.. zoo knecht; ook hier geldt: .zeg mij. hoe uw opvatting omtrent uw leiderschap is en ik zal u zeggen, wie uw leider is". Bij een slappe, ondeskundige leiding ziet men bijna nooit den rechten man op de rechte plaats, eerder degcen. die niet te veel ruggegraat toont. Werkelijk mijn ervaring is. dat iemands succes lang niet altijd af hankelijk is van zijn kunnen, maar meer malen van het feit. dat hij een hooger ge plaatste aangenaam is. Er zou nog zooveel over dit onderwerp te zeggen zijn, o.a. over moraliteitsbegrippen bij de leiders cn den (onbewusten) terugslag daarvan op ondergeschikten, die hun oogen en ooren toch ook open hebben, ik ben er echter van overtuigd, dat het tijd vermorsen is. Immers met onze ontboezemingen be reiken wij elkaar, mijnheer H. cn wij wéten al wel. Zij, die 't zouden moeten hooren. be reiken wij niet. En al deden we het, ze zouden toch niet anders gaan doen. omdat, zij, girh beschouwende als menschen van een hoogerc orde, weten hoe hot hoort, alleen al uit hoof de van hun functie immers de kennis komt met het ambt cn u cn ik zijn uilen. En 't groote publiek? Ach kom. wat inte resseert zich dat voor deze materie, wat voor belang heeft dat erbij? Misschien zouden er een aantal aandeelhouders onder zijn. Maar wat interesseert het hun hoe het met de in terne aangelegenheden ..hunner N V." gesteld is? Bovendien over de macht van aandeel houders zullen we maar zwijgen. Zoo lang hot goed gaat. houden ze hun mond. loopt het mis. dan beginnen ze tc piepen en bemerken dan nog. dat het bij piepen-alleen moet blij ven. Nooit zullen ze zich afvragen, noch hun eigenlijken vertrouwensmannen, in casu den commissarissen „hunner N.V." de vraag stel len, of de leiders dezer N.V. de juiste leiders zijn. Neen, mijnheer II.al wat u en lk en anderen (o, zeker, die zijn er) zouden mogen beweren of doen. het zal zijn als van roe penden In de woestijn, boter aan de galg cn daarom, geen ingezonden stukken meer. Haarlem, 18 April 1932, W. K. S, raiTWEEJ*

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7