.JL HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. BRIEVEN UIT BERLIJN. ONS EIGEN LAND. v! Van alles en nog wat. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. aaj .-M Spaarnc gezien van af den Koudenhorn naar de Houtmarkt. 'Naar een teekentng van 1790.) (Van onzen correspondent) Filmdiva-aanbidding. Niet ver van mijn woning, in een stille vil lastraat van dc verrukkelijke voorstad Zeh- lendorf-Mitte, woont een beroemd gewor den filmdiva. Den Nederlandschen lezer zegt dat waarschijnlijk niet al te veel. Nederland heeft geen filmacteurs met wereld reputatie en dc weinige bekende filmactrices wie Neerland's bloed door d'aderen vloeit, met name Lien Deycrs en Truus van Aalten, wo nen in de eerste plaats in.... Berlijn, en kunnen met den besten wil nog niet wereld beroemd genoemd worden. Onze vaderland - sche acteurs zijn in het algemeen niet van talent ontbloot en zoo nu en dan wordt bij ons te lande ook nog wel eens een tooneel- spelcr van genialen aanleg geboren. Maar laten wc eerlijk zijn: trekken we ons van deze groep van kunstenaars al te veel aan, verwennen we ze, overstelpen we ze met bloemen en met aanvragen om handteeke- ningen? In Duitschland, in Berlijn vooral, is dat anders. Hier zijn acteurs en actrices al sinds tien tallen jaren in hooge mate populair. En nu de film, vooral de sprekende, er bij gekomen is, kan men zich de geliefdheid der sterren hier niet voorstellen, als men er niet zelf de staaltjes van meegemaakt heeft. Schrijver dezes heeft nimmer aanleg ge had, een Nurks te worden. En in de lente komt hij zeker niet op sombere of sarcasti sche ideeën. Maar het kost toch moeite, kalm te blijven bij de wijze, waarop in de Duitsche hoofdstad filmsterren gevierd plegen te wor den. We hebben hier ervaring op dit gebied. Reeds in de jaren 19001914 kwam de.stand der tooneelspelers in Duitschland wel zeer bijzonder in aanzien. Niet alleen artistiek, maar wel degelijk ook maatschappelijk. Ik wil van do Nederlandsch tooneelspelerswereld geen kwaad spreken. Onder onze acteurs en actrices zijn vele hoogst beschaafde men- schen, die een sieraad van intellectueelc sa lons vormen, voor zoover ze er prijs op stel len en gelegenheid krijgen, daarin te ver- keeren. Maar zij zullen het er met mij wel over eens zijn, dat het percentage, dat in het gewone leven èn op de planken werke lijk dame of heer is. nog altijd grooter kon zijn. Wat met het talent op zichzelf minder te maken heeft dan met „kom-af" en op voeding. In Duitschland is ook niet ieder tooneel- speler in kasteelen of paleizen of tenminste in de woning van patricische ouders opge groeid. Maar het doorsnee-peil is toch an ders dan bij ons en wie goede Duitsche op voeringen gezien heeft, zal moeten beken- enn, dat de toon-eelspeler hier evengoed den ,iord" n de „lady" ais den proletariër of den kleinen burgerman kan voorstellen. Waarbij zeker nog komt, dat over het alge meen in Duitschland met heel wat meer ta lent gespeeld wordt dan bij ons. Wat slechts ten deele te wijten is aan de omstandigheid, dat bij de meeste Duitsche gezelschappen het afjakkeren en elk oogenblik instudeeren van nieuwe stukken onbekend is. en dus de ac teurs zich vee! beter voorbereiden kunnen en niet zoo afgetobt zijn als in Nederland. Hier verkeeren dan ook vele tooneelspelers in de allerbeste kringen. Men stelt er prijs op, met hun bekend te zijn. Zij huwen zoons en dochters uit zeer gefortuneerde familie's en de banden met het goede publiek zijn daarom veel nauwer dan bij ons. waar de acteurs altijd nog een wereldje op zichzelf plegen te vormen, met alle daaraan verbon den geestelij"ke nadeelen. Met die waardeering voor het artistiek be roep en die absolute maatschappelijke ge lijkstelling ging echter een ander verschijn sel gepaard: een onnatuurlijke, ongezonde verafgoding van bepaalde, bij de massa nu eenmaal zeer geliefde tooneelspelers. En in dit opzicht neemt Berlijn zoolang ik het ken. en dat is nu al zeer vele tientallen jaren een uitzonderingspositie in. Voor den oorlog waren het naast de acteurs ook de beroemde musici, die door zekere kringen uit het publiek gefêteerd werden op een wijze, die zoo nu en dan werkelijk afstootend aan deed. Tegenwoordig zijn het vooral de ..groo- ten" op het gebied van film en sport, die alle records der populariteit geslagen heb ben. Ook bij ons stelt de jeugd en stellen oude theetantes prijs op foto's van acteurs, actri ces. musici, wielrenners en vliegers van groote reputatie, door deze beroemdheden persoonlijk onderteekend. En bij weldadig heidsfeesten pleegt men van deze neiging ook in Nederland een dankbaar gebruik te ma ken. Maar wij overdrijven zooiets niet! In Duitschland, in Berlijn vooral, heeft deze verafgoding in de laatste jaren gro teske vormen aangenomen. De film heeft tot excessen geleid, die er aan doen twijfelen of een zeker deel van het publiek nog over voldoende gezond verstand beschikt. Onze filmdiva heeft ontegenzeggelijk ta lent. Ze heeft het laatste halve jaar naam gemaakt een naam. dien ik natuurlijk ver zwijg; maar de Nederlandsche bioscoopbe zoeker kan haar juist in deze weken in verschillende ..Ufa"-films bewonderen en is groote mode geworden. Sindsdien' heeft ze natuurlijk haar eigen villa met chauffeur en kamenierster, manicure en pédicure, mas seuse en wat daar verder nog bij hoort. Ze verdient genoeg om dit alles te kunnen be talen Een jaar of twee drie nog. dan zal ze waarschijnlijk door de noodige nieuwe ster ren rongen zijn en haai1 ..staf" wellicht oo! trom pc use woning, cenigsc is moe ten imkrimpen. Vermoedelijk zal ze dan niet gesierd hebben.' en een bescheiden engage ment bij een Tooneelgezelschap moeten zoeken. Tenzij ze intusschen er in slaagde, een rijken jongeling te vinden, aan aan zoeken in deze tijden van beroemdheid waar lijk geen gebrek die verder met haar „wettig" door het leven wil gaan. Voorloopig verheugt zich onze diva we kunnen het van ons venster uit waarnemen in een populariteit, die allé traditie over treft en die in niet de minste verhouding staat tot haar vriendelijke begaafdheid voor het filmvalk. Haar eigenlijke prestatie is na melijk minder aan haar zelf dan wel aan haai' ouders te danken ze is slank en ele gant en ziet er lief en aantrekkelijk uit, Zonder, ook maar alleen uiterlijk, een mar kante persoonlijkheid genoemd te kunnen worden. Ze is 'n typische filmster, niet min der, maar ook niets meer. Op de planken stond ze nog nooit. Groot rollen heeft ze nimmer gespeeld. De enorme routine de ja renlange Inspanning, de geweldige zeifbe- heersching, het onvermoeide doorzettings vermogen van haar tooneelcollega's zijn haar onbekend. Een jaar geleden had ze nog niets gepresteerd. Tot ze een regisseur opviel en paar dikke filmrollen kreeg, in films op trad. die succes hadden en hun weg rond om de aarde begonnen. Sindsdien genieten we vrijwel elke week haar portret in alle mo gelijke en onmogelijke tijdschriften en in de dagbladpers. Er verschijnt dezer dagen een „levensbeschrijving" over haar, men ziet haar afgebeeld op alle reclamezuilen. Wer kelijke beroemdheden en geniale acteurs als Werner Krauss en Albert Bassermann zijn reeds haar partners geweest. Engagementen naar Parijs en Hollywood zullen spoedig volgen. Vraagt men zich af. wat ze dan eigen lijk voor prestaties geleverd heeft, dan blijft men het antwoord schuldig. Ze heeft ra twee of drie zeer, zeer middelmatige films, die met kunst niet het minste te maken heb ben, een hoofdrol gespeeld, niet zonder ta lent, maar evenmin overweldigend. Ze heeft er „goed uitgezien". Dat is tegenwoordig vol doende. In dezelfde straat, waar ze haar mo derne en weelderig ingerichte villa heeft, woont een componist, eveneens van interna tionale reputatie. Geen merusch bekommert zich om hem, ofschoon hij reeds tientallen werkelijke meesterwerken geschreven heeft en o.a. ook in het Amsterdamsche Con certgebouw roem heeft geoogst. Onze film diva slaat hem op het gebied der populari teit met stukken. Voor haar deur staan tot in de late avonduren drommen van meest piepjonge menschen. Haar brievenbus is vol. tot boven aan toe. Ze heeft er een tweede naast laten maken. Rijdt zij uit, dan volgt een gejuich alsof het een geliefden monarch gold. Zij moet honderden handen drukken en zich onstuimig beide handen laten kus sen. Men rent achter haar auto aan en werpt haar bloemen na. Zelfs als ze op reis is staan er jongelieden en jonge dochters en kieken haar villa en vooral het raam van haar slaapkamer. Men poogt het kamermeisje om te koopen. om even in haar huis te mo gen komen er.' op haar stoel te mogen zitten. Men tracht, als leverancier of gasfitter ver momd naar binnen te komen cn iets van haar aan te raken. En heeft zij .diaar première" bijgewoond, dan moet buiten- de bioscoop de verkeerspo litie er aan te pas komen. Dan ontstaat een levensgevaarlijk gedrang om de dame te zien die er „goed uitziet" en die „levend gefilmd is". Dat is het Berlijn van heden. Ondanks honderdduizenden werkloozen, ondanks armoede en ellende, ondanks too- neelcrisis en onnoemelijk veel leed in kunstkringen. Het is een zeer, zeer vreemd geval! H. v. B. PING PONG IS GEEN KINDER SPEL! WIE TAFEL-TENNIS BEOEFENEN. Het feit dat de Oxford-ploeg veel ping pong speelde gedurende de training voor de Varsity boot-race in Putney, heeft eenige ver wondering gewekt bij hen, die nooit aan ta feltennis dachten als een ..echt spel". Inderdaad is ping pong een der goede en snelle binnenhuisspelen, maar ongelukkiger wijs werd het een rage toen het spel ge ïntroduceerd werd, althans in Engeland. Voor korten tijd speelde leder het, toen kwam wat anders en men vergat ping-pong. Maar het spel bleef bestaan, en velen be oefenden het, niet omdat het mode was, doch omdat men het prettig vond. Vooral voor tennisspelers is het spel geschikt, en vele ten nisclubs hebben dan ook een pingpongtafel in het clubhuis. En nu vaart er weer een ping-pong storm over dc wereld. Ruim een jaar geleden begon het in Midden-Europa. Vandaar verspreidde het zlcli naar het Middellandsche zeegebied, waar wedstrijden georganiseerd werden om het kampioenschap van Europa. Dc Vereenigde Staten hebben het overge nomen. Groote tournaments vinden in New- York plaats, die een hoog publiek, in avond- kleeding zelfs, trekt. Onder de spelers treft ge namen aan van Tilden. Sidney Lenz, den bekenden Bridge-expert. Max Schmeling, den zwaargewicht bokskampioen enz. Er ls zelfs een pint,-pong costuum, in spe ciale clubkleuren! Deze vergelijking valt ook helaas niet ten gunste van den nieuwen toestand. Hoe pittig en schilderachtig waren de oude toegangetjes, hoe ijzig nuchter de gebouwen die er voor in de plaats gekomen zijn. Lord Buckmaster wil een wijziging aan brengen in de Engelsche Verkeerswet. In het Hoogerhuis stelde hij o.a. voor: een gevange nisstraf van ten hoogste 6 maanden op te leggen aan den automobilist die na een on geluk veroorzaakt te hebben, doorrijdt, waar bij den chauffeur dan tevens het rijbewijs voor minstens één jaar wordt ontnomen. Adolphc Menjou Toen Adolphe Menjou na zijn bezoek aan Engeland weer naar Hollywood terugkeerde, zeide hij nooit meer contracten voor langen tijd te zullen afsluiten. „Na 10 Jaren slavernij bij de filmmaatschappijen wil ik nu eens een vrij man zijn. Ik ontvang rissen aanbiedingen van tooneel, vaudeville en film, en er is er een bij, waar ik graag op in zou gaan. In Sep tember kom ik terug en vermoedelijk zal ik dan nog eenige films hier maken". De pinguïn cn het ci. Een pinguin heeft eieren gelegd op de Guano-eilanden, meer dan 8000 mijlen hier vandaan. Ze zijn naar Kaapstad gebracht en vandaar met de Imperial Airways naar Lon den. Men hoopt, dat de eieren nog in zcoda- nigen toestand in de Zoo arriveeren, dat ze nog uitgebroed kunnen worden. Mocht dit ex periment slagen dan is weer 'n probleem op gelost, want het is uiterst moeilijk levende pinguins veilig in den Dierentuin te brengen. Beethoven staat nog steeds bovenaan de lijst der best sellers. De opgaven van uitgevers toonen aan dat zijn menuet in g den verkoop van andere composities ver overtreft. In dc Tafel Baai is een Kaapstad-syndicaat zijn werkzaamhe den begonnen voor hel. bergen van wrakken die daar in den loop der laatste drie eeuwen gekomen zijn. Duikers gebruikten een zoek licht van 70.000 kaarsen en vonden het wrak van 200 jaar oud, van de brik „Haarlem", on der de stoomboot Ryvengen, die 40 jaar ge leden zonk. Bij die plaats liggen nog 12 an dere wrakken. Twee gedichten en een volledige novelle, tezamen 8100 woorden tellende, zijn geschre ven op beide zijden van een gewone brief kaart. Dit kunststuk is onlangs volbracht door een inwoner van München. DE SCHATTEN IN DE VUILNIS BAK. Wij weten allen dat niet al wat blinkt, goud ls, maar omgekeerd is ook niet alles waai'de- loos, wat in de vuilnisbak gevonden wordt. Een Engelsch vuilnisman vertelt hierover het volgende. „M'n maat Jimmy was een- dier zuinige menschen die alles bewaren en niet kunnen hebben dat dingen weggegooid worden. Toen hij dan ook eens een dameshoed in een bak vond, pikte hij die eruit en bracht hem thuis. Hij ging wel niet zoo ver door te den ken dat zijn vrouw het vod op zou zetten, doch: de versiering kan nog eens te pas ko men. zeid'ie Tusschen de versierselen vond hij een diamanten ring, die al eenige jaren ge leden verloren was. Jimmy bracht het kleinood terug en ontving vijf pond als beloo ning! Zoo'n boffer! Van alles komt in de vuilnisbak terecht: platen, horloges, kranten, zelfs (liefdes)brie ven. Wat me herinnert aan dit. Ik had juist een bak geleegd, toen een niet te jonge dame op me toe kwam. „Het is een vergissing!" riep ze ult.4 „Een pakje brieven die ik bewaren wilde, is per ongeluk in de prullemand terecht gekomen. Ze zijn.... ze zijn met rose linten samengebonden. O. alstublieft, geef ze me terug!" Ze lagen gelukkig tusschen droge asch. zoo dat ze niet veel geleden hadden. Minnebrie ven. De menschen zijn dikwijls zoo nonchalant met het weggooien van dingen. Een dame had aan een juwelier haar halssnoer en oor bellen in reparatie gegeven en erbij gezegd, dat ze in elk geval de oorbellen den volgen den dag moest dragen. De juwelier zond haar ook het halssnoer hersteld terug. De eigena res deed het pakje open. nam de oorbellen er uit en, zonder nader onderzoek van het- pak papier, wierp ze dat weg. Plus het halssnoer. Het snoer verhuisde in de vuilnisbak, van daar naar de belt en is. geloof ik, nooit weer teruggevonden' DE OUDE WERELD, EEN VERDRONKEN STAD. In 1618 sloeg een geweldige storm bij Goeree, in 't westen van het eiland Goeree en Overfiakkee, een stuk van duinen en strand weg. Toen bleken daar de overblijf selen te liggen van een oude, verdronken stad. Aan de breede straten en zware fun damenten was te zien. dat het eertijds een bloeiende stad geweest moest zijn; maar nie mand had ooit. van een vroegere stad op die plek gehoord. Er werden Romelnsche mun ten gevonden met beeltenissen van Adrlanus en Antonius- En allerlei merkwaardigheden spoelden aan "net strand aan. Ringen met steenen. antieke kruiken, scherven van ge kleurd glas en heele boomen, die totaal zacht en sponsachtig waren geworden. Al gauw kwamen de gissingen. Sommigen beweerden dat het een oude Romeinsche vesting was. die door de zee was verzwolgen en waarvoor in de plaats later de stad Goeree meer landwaarts in de duinen was gebouwd. Dan werd gedacht aan het in de 12de eeuw verdronken stadje Oud-Vlaardingen aan een Maasmond. Dan nog aan een vlootbasis van de Romeinen en tenslotte aan de legendari sche koopstad Witlam. Dat moet een rijke en machtige stad geweest zijn, die in de 9de eeuw nog bloeide. Toen kwamen de De nen en verwoestten op eenzelfde strooptocht Antwerpen en Witlam iWitla. Willand, Wit land of Vithe). Die raadselachtige stad Wit lam is inmiddels nog steeds niet- met zeker heid, ergens ondergebracht en de geleerden zoeken haar nu eens aan de Maas. dan weer aan den Wiedel een zijriviertje van de Maas. waarnaar de stad genoemd zou kun nen zijn. Het is inmiddels te betreuren, dat er in den Lijd van de ontdekking der Oude Wereld geen kunsthistorici bestonden: de weinigen, die er belang in stelden, legden het op een heel kinderlijke manier aan en beperkten zich tot het oprapen van scherf jes aan het Goereesche strand en het doen van allerlei vreemdsoortige gissingen, waar zelfs Arabië nog aan te pas kwam! Tegenwoordig is er van de verdronken stad niets meer tc vinden- Na 1618 schijnt zij nooit meer bovengekomen te zijn en dc gol ven zullen wel altijd over dc oude funda menten blijven spoelen. Hoe die plek er nu uitziet. FLAKKEE. Officieel geheeten: Goeree en Overfiakkee in de wandeling Flakkee genaamd, stam land van eenige écht-Flakkeesche families, die hun mede-eilanders direct aan naam of accent herkennen, stuk Nederlandsche his torie, brokje natuurschoon, heerlijk, afge legen eiland! U begrijpt al wel dat ik het genoegen heb tot dc ingewijden te behooren. 't zij dan ook dat ik niet voor volle 100 pet. eilander ben. Maar de liefde voor de polders en de dij ken heb ik, en ik zou er iedereen wel bij de haren heen willen slepen. Dat heele vette kleieiland (alleen in 't uiterste westen, bij Ouddorp, zijn duinen) is voet voor voet aan de baren ontworsteld, Ls een groote leg kaart van polders, die tezamen Flakkee vor men. 't Ls zoo omstreeks het jaar 1000 be gonnen, en 't heeft tot 1780 geduurd eer de twee eilanden Goeree in 't westen en Overfiakkee één geheel waren. Nu, doordat er telkens weer stukken land aangeplakt zijn, loopen er kris en kras in alle richtingen door het eiland zware dijken heen. die ieder op z'n beurt vroeger buitendijken zijn ge weest. Links en rechts de lage wijde polders, met dan weer opeens zoo'n hooge dijk met boomen, die het gezicht afsluit. En van. de buitendijk af heerlijke vergezichten over Grevelingen, Krammer, Volkerak, Haringvliet of Brouwershavensche Gat. Een zeilgelegen- heid om van te smullen. Maar dan met een schipper die het water hier kent, want be paald gemakkelijk zijn de Zuid-Hollandsche stroomen nu niet! Niets fijner dan een beet je wind op het Haringvliet, schuimkoppen op de golven, wolkenschaduwen over 't wa ter strijkend, en dan zandplaten vol vogels en hier en daar de glimmende kop van een zeehond, die lucht komt schepen. In de verte wazig een „kustlijn" met teen stompe toren boven de boomen. Wie er z'n boot niet aan waagt, pakt de tramboot van Numansdorp langs Ooltgens- plaats en dc zuidkant naar Zijpe In Zeeland, of van Middelharnis terug langs dc noord kust naar Hellevoetsluls, en hij zal ook een heelcboel moois van zon, wolken en water zien. Het landschap op 't eiland is Hollandsch; geen ander woord voor. Dijken, prachtige koeien, bouwland, polders en sloten en boerderijen laag beneden aan den dijk. Oude dorpjes en oude mooie gebouwen. En daar achter zit een stuk geschiedenis verborgen, dat nog maar weinigen kennen en waar de eilanders zoo trotsch op zijn. Daar hebben we de stad Goeree: eens een trotsche koopstad, iets als Veere en de Zui- derzee-steden. Een stadje, dat zoo om en bij 1100 al vloten naar Britlanje stuurde en tot in de 16de eeuw machtig was; toen een snel verval en nu de vergetelheid van de Villes Mortes- Maar wat er aan dijkdoorbraken, branden, belegeringen en overstroomingen gebeurd is, is bijna niet tc gelooven. In 1490 sloegen de Goereesche inwoonsters de manslui waren op zee in haar dooie eentje een stormaanval van de Hoekschen af. die met 26 schuiten de stad kwamen belegeren. Het probate middel was, evenals later in Haar lem bij Kenau, pek, teer en kokende olie. En zoo gaat het maar door in de kronij- ken: 1418 de stad neergebrand door de troe pen van Jan IV van Brabant, man van Ja- coba van eieren1421 stad totaal over stroomd 1482 stad afgebrand en zoo voort. Dan de eenige Hollandsche paus. Adriaan VIdie was langen tijd pastoor in Goeree: er is nog altijd een kazuivel op 't eiland van hem, maar veel is er niet meer van over. En dan de heerlijke legenden over verdronken steden, meermannen, piraten en betooverde polders. In 1792 zaten er Franschen op 't eiland, en die zijn er tot 1813 eigenlijk steeds blij ven rondhangen, waren bij de hoogst oran je-gezinde eilanders erg gehaat. Van een van m'n eigen voorvaderen ik schaam me over den man gaat 't verhaal dat,hij een Fransch soldaat, die om wat melk vroeg, op z'n hoofd in een trog karnemelk zette met de woorden „zuup maer" en de stumper net zoolang vasthield tot hij gestikt was. Ik wou maar zeggen dat het eiland dapper mee heeft gedaan in de strijd om de vrij heid. En nu kom ik op een grappig iets: ik heb hier een afschrift van de Aanteekeningen van den Commissaris van politie voor het eiland Overfiakkee en Goeree. van Juli tot einde December 1811. Het gLstte toen al overal, en de commissaris had blijkbaar in structies gekregen om precies te melden wat er onder de bevolking omging Nu blijkt achteraf, dat hij het met de diverse oproe rige elementen volkomen eens was; maar in z'n rapport komt nooit iets over complotten of zoo voor. Dies vult hij het met zeer merk waardige en gedetailleerde berichten over.... niemendal. 31 Juli-, Vol k s ge c s t. De Inwoners hou den zich bijna uitsluitend met de gebeur tenissen van den dag bezig. De middelen van bestaan vormen het gewone onderwerp der gesprekken. De volksgeeset is zeer mee gaand. Straatverlichting. In den zomer is er geen verlichting, al is het donker. In den winter wordt er niet veel drukte van gemaakt, de ingezetenen gaan vroeg naar bed. Diefstal. Een paar schoenen met zil veren gespen bij een boer: van de dienst bode uit een koffiehuis te Middelharnis een gouden oorbelletje en van een timmerman, ook uit deze gemeente, een handzaag. 10 Augustus. Gebeurtenissen, Een kind van 4 jaar is in de haven gevallen en bijna verdronken. En zoo gaat het door. Eerst in November 1813 schrijft diezelfde commissaris een heel laconiek briefje aan de brigadier van de gendarmerie te Goeree om hem te ver tellen, dat een paar inwoners van Stel lendam het wachthuisje van de Fransche douane waren komen afbreken, „omdat dat voortaan niet meer gebruikt zou worden". Maar toen was er niets meer aan te doen. en na een heel huiselijk opstandje werd de oranjevlag van het fort te Ooltgensplaat geheschen en de „vijand verjaagd". In vroeger tijden zwierf er ook altijd vreemd volk door het eiland. Dat waren dan luidjes, die „van den turek gevangen ge weest" waren en allemaal hun terugreis over Flakkee schenen te nemen, Die kre gen dan aalmoezen uit de gemeentekas. Er waren allerlei wonderlijke types onder: een „verjooge" predikant, een Schotsen edelman een Engelsch soldaat met vrouw en kroost, een Hongaarsch student, een „siecke dominee die met een hys vol kynders sat" etc. Soms waren er bepaald ongure elementen bij, en dan vinden we in de gemeenterekening een extra uitgaaf van een gratificatie aan „Piel den diender wegens extra-ordinaris devoir int jagen vant gebouffte". In die oude papieren zijn verbazend leuke dingen te vinden b v. de benoeming van een „schoolmeester". Dan werd aan de candida- ten een soort examen afgelegd in het lesen ende singhen; er waren er, die .,wel tot lesen. bequaem" waren, maar niet „Int singhen", en die moesten dan herexamen doen, met als oefenmateriaal de psalme. Ook was er een keer een schoolmeester, die bij 't examen wel heel mooi las, maar zóó slecht zong, dab hij alleen aangenomen werd „midts balofte- nïsse, dat hij hem selver naerstelijc int lee- ren der musyeke" oefenen zou. Dan heb ik hier een gedicht op den brand te Middelharnis anno 1778, waaruit blijkt, dat de beide brandspuiten defect waren, zoodat men het maar moest laten branden- Toevallig was er in Dirksiand een spuit die wèl werkte, en daarmede werd toen het „schrikkelijk vier" bestreden! Als je zoo begint te snuffelen In die oude paperassen, dan komt er geen ophouden aan. Ik mag er niet verder op ingaan, maar raad werkelijk ieder natuur- en rustminnend mensch, ieder zeiler en ieder archiefsnuffe laar aan, eens naar Flakkee te gaan! L. S. LANGS DE STRAAT. Keyzerlei. Antwerpen ligt in voorjaarszonneschijn. En op de breede trottoirs voor de café's verschij nen de stoelen alweer. Zoo in 't zonneke, zul le, met een glazen schot in je rug. kun je je best voorstellen dat het zomer is. Dan hindert het cok niets dat de koffie zoo mise rabel smaakt, want cp een gezegenden dag als vandaag is alles goed. Op de vrijgebleven halve meter tusschen uiterste stoelen en trottoirband schuifelt het flaneerpubliek van Keyzerlei en Meir zonder ophouden voorbij. Stroohoeden, korte bont- jasjes. pommade hooiden, pieterige zwarte snorretjes. En dan klinkt opeens boven het gemeleerde gebrabbel een deel Fransch op tien deelen Vlaamsch een luid gerinkel op. Een klein bruin kereltje baant zich een weg tot vóór de caféstoelen. Een Italiaantje vermoedelijk. Op zijn hoofd heeft hij een blinkendgepoetsten' hoed Pierrot-model van geel koper, van onder tot boven behan gen met belletjes. Voor z'n buik hangt een draaiorgeltje; op zijn rug een trommel. Met orgel en trom produceert hij muziek, cn schuddebolt daarbij rytihmisch, zcodat de belletjes op het juiste moment vroolijk mee- tinikelen. Wat moet zoo'n man 's avonds moe zijnzou hij dan dóórgaan met dat hoofd geschud? Maar hij kijkt van onder den blin kenden hoed buitengewoon vroolijk rond, cn lacht met een prachtige rij tanden", het schijnt toch een vrij genoegelijk vak te zijn! Een vieze, bruine bambino met bloote voeten werkt zich tusschen de stoelen door, steekt een groezelig handje uit: „Merci ma dame, merci m'sieurhij haalt vrij veel op, en de rinkeiaar schijnt tevreden te zijn. Samen verdwijnen ze dan weer in de men- schenmassa. De zon schijnt, uitbundig, flon kert in de glazen met diverse dranken, die een prachtige gloed krijgenzonde om op te drinken. Dan valt er een schaduw over mijn tafel tje. Een bak met veters wordt ouder m'n neus geduwd. Hè, dat gebedel altijd en eeuwigmaar 't is een oorlogsverminkte, mutilé de guerre. Twee afgeschoten beenen, één arm, en een paar vergaste longen, waar van één al totaal weggevreten. „Dat hoef ik niet te dragen, madame" zegt hij, wij zend op het gebroken geweertje op mijn mantel. Dat denk je maar, man: jouw misère en die van tien duizenden anderen schijnt neg altijd niet voldoende anti-oorlogspropa ganda te zijnTrouwens, dat gebroken geweertje, wat kan dat doen? Ik geef hem wat ik missen kan; maar daarmee kan ik de verantwoording niet af- koopen En als dan de verminkte moeizaam weg- scharrelt tusschen de bontjasjes en de voor jaarshoeden. dan is het tóch of de zon minder warm is: en ik ontoek opeens dat ik zit te huiveren. „We zullen maar weggaan", zeg ik ter mijn metgezel. aa

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16