De financiëele toestand der gemeente. De Coloradokever wordt geweerd. TIEN WONINGEN IN BRAND GESTOKEN. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 27 APRIL 1932 VELSEN. De eischen der regeering tot hulpverleening en de voorstellen van B. en W. tot bezuiniging. B. en W. schrijven aan den raad, dat reeds meermalen door hen werd medegedeeld, dat, wanneer er geen oplossing in een of anderen vorm kon worden gevonden, de gemeente met de steunverleening aan de werkloozen niet zou kunnen doorgaan. Bij het zoeken van een oplossing heeft bij hen steeds voorop ge staan, dat het niet tot stopzetting der steun- verleeqjng mag komen. Naar aanleiding van conferenties op het departement van Finan ciën, werd door B. en W. aan den minister van financiën d.d. 18 April een schrijven ge zonden, waarin er op gewezen werd, hoe de werkloosheid in de gemeente sedert begin 1931 steeds toenam. Vorderde de steunuitkee- ring vóór 1931 van de gemeente zeer normale bedragen, nl. tusschen f 20.000 en f 30.000 per jaar, de begin 1931 ingetreden crisiswerk loosheid nam zoo'n grooten omvang aan, dat B. en W. zich den 4en Mei 1931 verplicht ge voelden den minister van binnenlandsche zaken een bijdrage te vragen in de kosten van steunverleening. Het resultaat was dat een bijdrage van 50 pet. werd verkregen voor de arbeiders in het visscherijbedrijf, het ha ven- en transportbedrijf en de metaalindus- trie. De werkloosheid voor andere groepen ar beiders nam echter eveneens voortdurend toe en vele malen werd gevraagd de bijdrage ook te verstrekken voor de groep bouwvakar beiders. De groote uitbreiding van het aantal arbeiders in deze gemeente heeft ook sterk verband gehouden met de uitvoering van groote rijkswerken in IJmuiden. Door de be ëindiging dier werken werd een groote schare arbeiders werkloos. Het aantal bouwvakar beiders in de gemeente is ruim duizend en het grootste deel daarvan is werkloos. Op alle verzoeken werd echter afwijzend be schikt. Voor 1931 was op de begrooting voor werk- loozensteun uitgetrokken f 26000, er werd echter uitgekeerd f 227.668, waarvan het rijk f 35.000 vergoedde. Met de andere crisisuitgaven was er een te kort van f 213.168. Bij de begrooting voor 1932 werden reeds vele bezuinigingsmaatre gelen genomen, jaarwedden verlaagd, de gas- prijs en belastingen verhoogd enz. Voor steunverleening aan werkloozen werd uit getrokken f 230.245. De crisis verscherpte zich echter nog steeds en het aantal werkloozen groeide voortdu rend. Tot 2 April werd aan steunverleening f 191.357 uitgegeven. Naar dezen maatstaf berekend zal er dit jaar voor steunverleening f 865.000 noodig zijn. Er is dus nog noodig f 634.755. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde zich echter bereid de bij drage voor de visschers. haven- en transport arbeiders en metaalarbeiders tot 75 pet. te verhoogen, zoodat nog f 505.755 ongedekt blijft. B. en W. deelen hierna mede. wat door hen sinds 9 Februari jl. is gedaan om de bijdrage der regeering verhoogd te krijgen. Bij de be spreking, welke" de burgemeester had met den thesaurier-generaal, kwam naar voren, dat de gemeente zich verschillende beperkingen had op te leggen en posten van inkomsten te verhoogen. wilde de minister van Financiën bereid gevonden worden de gemeente gelden voor steunverleening te verstrekken. Hoewel met grooten tegenzin, zijn wij, schrijven B. en W., door overmacht daartoe gedwongen en enkel en allee^i om met de steunverleening door te kunnen gaan, bereid aan den raad de volgende voorstellen te doen. B. en W. achten het echter niet juist, dat de gemeenten, die zoo zwaar door de crisis wor den getroffen, zelf alle kosten hebben te dra gen. De gevolgen van de crisis behooren h.i. door alle rijksingezetcnen, zonder onder scheid van de plaats waar men woont, geza menlijk te worden gedragen. B. en W. stellen den raad dan voor over te gaan tot opheffing van den ophaal- en stor- tingsdienst met 1 Juli, wat voor dit jaar een bezuiniging geeft van f 2400. Verder om op den reinigingsdienst te bezuinigen voor dit jaar f 8150, op het gasbedrijf f 29.872, op de waterleiding f 4793; op het bedrijf openbare werken f 2550, op de straatverlichting f 4000. op onderhoud van straten en pleinen f 22300. Voor dit jaar kan er dus in totaal bezuinigd wordtn f79915, terwijl B en W. voorstellen in gaande 1 Januari alle subsidies, behalve die aan de tuberculosebestrijding en het Witte Kruis, te schrappen. Voorts om het openbaar bewaarschoolonderwijs stop te zetten en de subsidies aan de bijzondere bewaarscholen te schrappen. De schoolgelden voor het ver volgonderwijs zullen verhoogd worden. Wat de inkomsten betreft stellen B. en W. voor de pensioenbijdrage der ambtenaren en werklieden te brengen op 8 1/2 pot. wat voor dit jaar f 13250 zal opleveren. Verder om de gemeente voor de fondsbelasting in de 2e klasse te brengen, wat een meerdere op brengst van f 31200 zal geven. In totaal komt dan nog f 124.365 beschikbaar, waardoor f 381.390 ongedekt, blijft B. en W. zeggen bij alle bezuinigingen zoo ver te zijn gegaan als maar mogelijk is. znn- der de vitale belangen der gemeente aan te tasten. B. en W. gullen aan den raad voorstellen Gedeputeerde Staten uit te noodigen de jaar- wedderegeling voor den burgemeester, secre taris en ontvanger zoodanig te wijzigen, dat de volle korting voor pensioen van 8 1 '2 pet. ten bate van de gemeente blijft, terwijl aan de regeering zal worden verzocht goed te keu ren, dat de op de jaarwedden der ambtena ren toegepaste extra-korting van 3 pet. ook op de jaarwedde van den Commissaris van politie wordt toegepast. Alvorens deze voorstellen aan den raad ter behandeling aan te bieden, verklaarden B. en W. het op prijs te zullen stellen van den mi nister te vernemen of bij aanvaarding door den raad er op gerekend kan worden, dat deze het steunbedrag, dat r.iet op de gewone inkomsten kon worden gevonden, aan de ge- mc-nte zal worden ter leen verstrekt en op wc'.kc voorwaarden Daar het noodzakelijk is, dat de raad, met het oog op de aanslagregeling voor de fondsbelasting, vóór 1 Mei de voorstellen af doet, werd den minister verzocht zijn beslis sing spoedig bekend te maken. B. en W. deelden nog mede, dat geen wer ken meer worden uitgevoerd, waarvoor ge leend moet worden. Ook de bouw van een Slachthuis is stopgezet, ofschoon reeds eenige contracten waren afgesloten en de minister van Arbeid er op aandringt, met den bouw vóór 1 Juli a.s. te beginnen. B. en W. deelen den raad mede, dat het antwoord van den minister nog niet is ont vangen. Wel is aan B. en W. mondeling ver zekerd, dat het Departement de gemeente zal helpen, aks de noodige bezuinigingen zijn aangebracht en versterking der inkomsten heeft plaats gehad. B. en W. meenen, dat echter niet langer mag worden gewacht. Zij hebben dan ook aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken bericht, dat de subsidie van 75 pet. onder de gestelde voorwaarden wordt aanvaard. Tenslotte deelen B. en W. mede, dat de wethouders hebben verklaard 5 pet. van hun salaris terug te zullen storten in de gemeen tekas. De visscherijschool te 7,Tmuiden. B. en W. deelen mee. dat in December jl. op voorstel van den inspecteur van het Nij verheidsonderwijs door dezen met den wet houder van onderwijs voorloopige besprekin gen zijn gevoerd, om te komen tot verminde ring van den omvang van het onderwijs aan de visscherijschool te IJmuiden. Voorname lijk werd hierbij overwogen de opheffing der opleiding voor derden stuurman en voor het voorloopig machinistendiploma. Inmiddels werd aan de school een nieuwe cursus ver bonden en wel in motorenkennis, welke ech ter geen meerdere kosten met zich meebracht De Minister van Onderwijs achtte belangrij ke bezuiniging echter geboden. Na gehouden besprekingen stellen B. en W. voor genoemde opleidingen per 1 September a.s. te doen ver vallen. Hierdoor komt een leerkracht der school overcompleet. De directeur der school heeft verzocht hem zelf voor ontslag in aan merking te brengen. B. en W. ze'ggen deze voorgeschreven bezuinigingen te betreuren, doch stellen voor den directeur met 1 Sep tember a.s. eervol ontslag te verleenen. DE HOOGST-AANGESLAGENEN Verleden jaar ging Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden uit onze gemeente weg, nu gaat weer een van de hoogstaangeslage nen onze gemeente verlaten. De heer P. W. Janssen, die het. groote landhuis Kennemergaarde tegenover Duin en Kruidberg bewoont, gaat zich met 1 Mei in Bloemendaal vestigen. Kennemergaarde staat te koop of te huur. Het zal echter zeer de vraag zijn, wie in dezen tijd zoo'n huis en tuin met bosch zullen koopen of huren. Tegenover dit slechte bericht staat een gelukkig beter bericht, n.l. dat de heer Her- bert Cremer zich met 1 Mei weer op zijn landgoed Duin- en Kruidberg gaat vestigen. BENOEMING Ter benoeming van een onderwijzeres aan dede openbare lagere school C. te IJmuiden bieden B. en W. den Raad de volgende voor dracht aan. 1. M. C. Witteveen, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school C. te IJmui den. 2. H. Lansdorp, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school H te IJmuiden. 3. W Betlem, onderwijzeres, wonende te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. B.e vallen; T. BroekKoeman, d., A. Dem- mersDik, z., G. VerwoerdPrins, z. N. van Leeuwen—Valster. z-, A. v. d. WielTrigt, d J. M. T. C. Gul jéStorms. Overleden: E. M. Evers, echtgen. v. j. Hooy- schuur, 63 jC. P. W'igman. echtgen. v. H. Blaak, 60 j.. Gerrit Veld, 81 j.. Theodorus Wolthuis. 38 j.. E M. J. van Gameren, echt- gen. van J. van Gameren, 62 i. Dirk Hikle- ring. 65 j. Alida Aalbersberg. 9 j. DE FINANCIEELE POSITIE ONZER GEMEENTE. EEN BRIEF VAN B. EN IV. AAN DEN RAAD. B. en W. schrijven aan den Raad; Naar aanleiding van door enkele leden van uwen raad gevoerde agitatie tegen de voor stellen van ons college, opgenomen in ge meenteblad no. 40 van 1932, meenen wij on der uwe aandacht te moeten brengen, dat op de begrooting voor 1932 voor steunverleening aan valide werklooze arbeiders is uitgetrok ken f 230.245. Tot en met 23 April 1932 is reeds uitbetaald ongerekend de salarissen van het personeel f 247.868. Er is dus reeds f 17.623 meer uitbetaald dan op de begrooting is uitgetrokken. Artikel 263 der Gemeentewet stelt- ons we gens de uitgaven, waardoor de aangewezen begrootingj.post wordt overschreden, persoon lijk aansprakelijk. A-s. Vrijdag zal uw college over de verhoo- ging van den post steunverleening hebben te beslissen. Aanvaarding onzer voorstellen breng1- mede dal. zij het onder bezwarende omstandigheden, dit jaar met de steunverlee ning kan worcen doorgegaan. Niet-aanvaar- ding of slechts gedeeltelijk aanvaarding zal tot gevolg hebben, dat de bovengenoemde oost. slechts met een beperkt bedrag wordt '-erhoogd, zoodat over er.kele weken, in ver band met onze persoonlijke aansprakelijk heid terzake, de steunverleening geheel zal worden stop gezet. Wij wenschen dit uitdruk kelijk onder uwe aandacht te brengen, opdat zich van de verantwoordelijkheid van uw? beslissing wel bewust zult zijn. Onze voorstellen dienen in haar geheel, zonder «enige wijziging, te worden, aanvaard. WETSONTWERP TERPSTRA Het plaatselijk comité van actie tegen het wetsontwerp Terpstra, vertegenwoordigende de afdeelingen der S. D. A. P., Vrijz. Dem. Bond, Volksonderwijs. Bond van Nederland- sche Onderwijzers. N'. O. G IJmuider Be- stuurdersbond en Centralen Ouderraad, alle in de gemeente Velsen gevestigd, heert een adres aan den raad der gemeente Velsen verzonden, waarin het dezen verzoekt, zich tegen het binnenkort in de Tweede Kamer in behandeling komende wetsontwerp Terp stra. ontstaan door het door de staatscom missie Rutgers ingediende rapport, nopens wijzigingen in de Lager Onderwijs Wet 1920 te verklaren en daarvan door aanneming van een motie of op andere wijze te doen blijken. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. HET II. HARTBEELD OMGETROKKEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het Heilige Hartbeeld, staande voor de R.K. Kerk op den Wij kerstraat weg te Velsen Noord door kwaadwilligen omgetrokken. Het beeld ligt vóór de nis voorover in "en rand hyacinthen, terwjjl het hoofd diep in den grond drong en een hand afgebroken er naast ligt. De politie heeft reeds onder per soonlijke leiding van den commissaris een uitgebreid onderzoek ingesteld. HET KINDER-MEIFEEST Voor het op 1 Mei te houden Kinder-Mei- feest onder leiding van de Soc. Dem. Vrou wenclub is de beschikking verkregen over een terrein in het park Rooswijk. IJMUIDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen 26 April: Ned motor. Oosi-Vlaanderen. Londen. Engelsche motor, Eurybates, Batavia. Ned- motor. Gruno, Londen Ned. motor, Merula, Noordzee. Ned., Drion, Bordeaux. 27 April: Zweedseh. Aspo, Gamleby. Ned., Hebe, Lissabon. Noorsch, Ara, Rouaan. Vertrokken schepen 26 April: Ned. motor, Merula, Noordzee Engelsch. Aruba, Huil Deensch, Victoria, Kopenhagen. Engelsch. Mavis, Londen Ned., Boskoop, Antwerpen Engelsch, Mendian, Hamburg. Engelsch, Medon, Londen Necl-, Rijnstroom. Leith Ned., Vliestroom, Huil'. Ned- motor, Oost-Vlaanderen, Cardiff. 27 April: Ned., Maasstroom, Londen. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Zweedsche s.s. „Yenersborg" wordt a.s. Woensdagavond met stukgoederen van Rot terdam aan het Hoogovenbedrljf. te IJmui den verwacht, teneinde een partij ïuwijzer voor Zweden bij te laden. Het Nederl. s.s. ..Trajanus" van de K.N.S.M. wordt Woensdagavond met- stukgoederen van Amsterdam aan het Hoogovenbedrijf. te IJmuiden. verwacht, teneinde een partij zwavelzure ammoniak voor West-Indië bij te laden. Het bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam nieuwgebouwd motortank schip „Merula" is Dinsdagmorgen van Am sterdam vertrokken en passeerde om 10 uur de sluizen te IJmuiden voor he: houden van een proeftocht op de Noordzee. BEVERWIJK JUBTLEUM. Op 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer T. van Egdom bij de Staatsspoor (later de H.S.M.) in dienst trad. De heer Van Egdom was eerst tot zijn 25e jaar in het landbouwbedrijf werkzaam. Op 1 Mei 1907 werd hij als spoorwegarbeider bij de Staatsspoorwegen aangesteld te Arnhem, waar hij later tot 7 September 1925 de functie van schaalknecht vervulde. Op dezen datum werd de jubilaris naar Beverwijk overgeplaatst, om daar eerst als controleur STA TEN- GENERAAL. TWEEDE KAMER. De San José-schildluis maakt ook een goede kans. Onbegrij pelijke représailles. Protectie kon onze bedoeling niet zijn. Vondel's Deensche ossen. Was het niet beter geen vleeschin- voer te contingenteeren? 26 April. De Kamer heeft vandaag, in volkomen overeenstemming tusschen haar en de regee ring het voorstel aangenomen tot wering van den Colorado-kever. welk beestje van schoone kleuren, vooral p.an de aardappel teelt zoo heel veel schade kan toebrengen. Heeft er destijds gevaar bestaan voor ver breiding van di: destructieve insect van Duitschland uit, daar is het „grundlich" Ui- geroeid. Thans dreigt er gevaar uit Frank rijk. Dubbel gevaar zei minister Ruys. In de eerste plaats het directe besmettingsge vaar uit Frankrijk. In de tweede plaats liet. gevaar, dat Engeland en Duitschland van onzen invoer niet weten willen, wanneer ons land geen maatregelen treft tegen den Co lorado-kever. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft op verzoek van den heer van Rappard nadruk kelijk verklaard, dat alleen plantenziekte- kundige overwegingen de regeering hebben gebracht tot het. indienen van het ontwerp. Geen handelspolitieke overwegingen. De lieeren Kortenhorst en Van Voorst tot Voorst hebben verklaard, niet te kunnen be grijpen, wélke handelpolitieke overwegingen daartoe dan wel hadden kunnen brengen. De invoercijfers van Frankrijk, wat groenten betreft, zijn voor ons land zóó laag. dat hier de handelspolitiek geen rol kan spelen. Bo vendien blijft invoer uit Frankrijk onder wetenschappelijk certificaat toegestaan. Beide heeren begrepen dus de geweldige re presailles van Frankrijk niet het gaat toch alleen om maatregelen tegen ziekte. De heer Van Rappard heeft- in overweging gegeven op Nederlandsch initiatief een in ternationale conferentie tot bestrijding van den Colorado-kever bijeen te roepen. De premier zal dit met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken bespreken. Minister Ruys deelde mede wanneer noodig ook maatregelen te zullen treffen tot wering van de San José-schildluls. Zeven conclusies op adressen deed de Kamer af. Van ietwat algemeener belang daarbij was alleen, dat de Kamer, bij een adres van den verffabrikant Budding te Otterloo heeft uit gesproken, dat het Nederlandsche fabrikaat van rijkswege zooveel mogelijk voorkeur be hoort te genieten, maar dat in ieder geval dient vermeden te worden dal met name ge noemd buitenlandsche fabrikaat in Rijks bestekken wordt voorgeschreven, wanneer datzelfde of soortgelijke fabrikaat ook in Ne derland kan worden gemaakt tegen gelijken prijs en van dezelfde kwaliteit. Een aanvang werd gemaakt met het ccr.- tingenteeringsontwerp voor den vleeschin- voer. Tot dusver hebben nog slechts twee af gevaardigden het woord kunnen voeri-n: de heeren van Voorst tot Voorst en IJzerman. De rede wan den heer van Voorst .-tond in mineur. Hij moest constateeren. dat de Landbouw door de contingenteerlngsmaat- regel niet geholpen werd. Prijsverbetering Is er niet verschenen, nog steeds gelden., aldus de Gelderschman. afbraakprijzen. Eigenlijk wil de heer van Voorst den gelieelen invoer verbieden, hoewel hij erkende, dat dat niet kon. Men weet dat oorspronkelijk is toege staan van den invoer over 1928. 1929 nn 1930, doch dat dit. later gewijzigd werd in 00"S van den invoer over 1929. 1930 en 1931. Is deze wijziging onder pressie van Denemar ken tot stand gekomen?, vroeg de heer van Voorst.. In '31 toch was de Deensche invoer reeds gestegen. De heer IJzerman was ook niet tevreden met het ontwerp, maar in anderen zin. Ili.1 erkende, dat minister Verschuur loyaal zijn belofte van ..onverwijlde" indiening van bet. ontwerp had uitgevoerd, klaagde over c!c duisterheid van de memorie van toelichting, welke hij veeleer een memorie van verduis tering noemde en informeerde of minister Verschuur niet te veel het rijm van Vondel voor den geest had gesteld: ..O, Heer, wilt ons verlossen. Van deze Deensche ossen". Intusschen de heer IJzerman consta teerde ook. dat de prijzen niet eestegen waren, waardoor de boeren voor een deel niet geholpen werden door de contlngentee- ring en voor een ander deel wel, maar dan „van den wal in de sloot". De heer IJzerman betoogde verder, dat er van een overmatigen vleeschinvoer uit Dene marken niet mocht gesproken worden, .mar vooral, dat contingentecring van den invoer op de prijzen geen invloed heeft, waardoor het ontwerp zijn doel weer niet bereikt. Ook repte de s.d. afgevaardigde van rn- deelen, die do con tings n teer in g van vleesch voor andere bronnen van bestaan opleveren kan. Voor de boomen- en bloemenkweekcrs. voor de Industrie, voor de K.L.M. Hij deed sterk de Deensche ontstemming spreken. De heer IJzerman had 't maar beter ge vonden, wanneer „deze eersteling uit bet huwelijk van de Nederlandsche maagd met de beschermingsgedachte in dc wieg ge smoord was". Morgen komen nog heel wat volksvertegen woordigers spreken over de contingentecring. Morgen wordt er ook beslist over een In terpellatie-aanvrage van Mr. Boon. die spra ken wil over de invoering van de Winkel sluitingswet op 1 Mei. INTIMUS. en later weer als schaalknecht zijn arbeid te verrichten. Daar de heer Van Egdom zijn taak op dc meest serleuse wijze opvat zal het den jubilaris op 1 Mei zeker niet aan belangstelling ontbreken. „DE HANZE". In de jaarvergadering van de R.-K. Mid- denstandsvereenigir.g .dc Hanze" welke op Woensdag 27 April in de bovenzaal van Hotel Terburg zal worden gehouden, zal o.a. een bestuursverkiezing aan de orde komen. Af tredend zijn de heeren C. G. van Baar, N. J. Out en A. Pinxter, waarvan de eerste zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Verder zal de heer J. Mol van het centraal bureau een in leiding houden over instellingen van den bond, terwijl voorts mededeelden zullen worden gedaan over de verdere acties van de onlangs benoemde reclamecommissie uit de Hanze-leden. HISTORISCH GENOOTSCHAP. Het Historisch Genootschap pen ïamd Mid- den-Kennemerland houdt a.s. Vrijdag in de foyer van het Kennemer The. %r zijn jaar vergadering. Na afhandeling van de huis houdelijke zaken zal d- he D. Baart de la Faille, hoofdcommieSrChartermeester bij het Rijksarchief der provincie te Haarlem een causerie met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Van eigen bodem". WIJK AAN ZEE De 10 woningen te Wijk aan Zee welke en W. in brand werden gestoken. Dit tegeniooordig was, werd door ongeveer VERBRANDING VAN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. In de badplaats Wijk aan Zee ls een com- plcx van 10 woningen, gebouwd onder één dak, en in den volksmond bekend onder den naam van ,.de tien", in den loop der laatste jaren onbewoonbaar verklaard. De woningen die thans alle zijn ontruimd, zouden worden gesloopt, doch aangezien bij onderzoek bleek dat de krotten wemelden van ongedierte heeft het gemeentebestuur besloten tot radi caler maaregelen over te gaan. Zoo zullen hedenavond te 7 uur de tien woningen in Dinsdagavond jl. met toestemming van B. schouwspel, waarbij ook de Burgemeester duizend toeschouwers bijgewoond. brand worden gezet. Aangezien in de bad plaats in geen vijfentwintig jaar een brand van eenige beteekenis heeft gewoed, zal het ongewone schouwspel de algemeene belang- steilng van de bewoners van het baddorp trekken. PERSONALIA. De heer H. J W. Gordijn te Wijk aar. Z"e te Amsterdam geslaagd voor het diploma B stoombedrijf van het examen voor LancLs- machinisten. BELEEDIGING VAN DEN BANKIER KLOPPENBURG? EISCH TOT SCHADEVERGOEDING TEGEN EEN KRANT. Voor de Rechtbank te Amsterdam zijn de pleidooien gehouden in de civiele procedure van den oud-bankier P. J. F. Kloppenburg, eischer, contra De Telegraaf, gediaede. ge daagde. Eischer verlangde schadevergoeding terzake van laster, althans smaadschrift, el- thans eenvoudige beleediging. In ieder geval onrechtmatige daad, gepleegd in een artikel in dit blad. Voor eischer trad op als raadsman mr. A. Mout. voor gedaagde mr. J. de Vrieze De eerste zei, dat er bij de Telegraaf geen opzet was om te belcedigen. maar het bericht was onjuist. Tegen zijn cliënt ls terzake van verduistering nooit eenige vervolging inge steld. De schrijver van dit artikel heeft niet het recht den goeden naam van zijn cliënt aan te vallen, al is het diens subjectieve meening. dat daardoor het algemeen belang werd gediend. Immers, iedereen staat onder bescherming van art. 1408 B. W„ zelfs do gevangenen. De Nieuwsbron, die eveneens tegen Kloo- penburg was opgetreden, heeft hem later gerehabiliteerd Pleiter acht dc primaire vordering toewljsbaar. Maar mocht de recht bank een andere meening deelen. dan kan een veroordeeling volgen op grond van dc onrechtmatige daad. waarvoor geen bewijs van opzet noodig is. Pleiter betoogde voorts, dat zijn cliënt, voordat het artikel werd ge schreven. geen slechten naam had. maar hij moest zijn zaak leiden, terwijl iedereen hem tegenwerkte. Het accountantsrapoort dat den slechten naam van Kiopoenburg zou bewijzen, is door pleiters cliënt weer legd. De raadsman van De Telegraaf, mr. J. dc Vrieze, betoogde, dat door het bewuste artikel geen nadeel aan eer en goeden naam van eischer kon worden toegebracht, daar deze reeds bij zijn arrestatie slecht bekend stond. Wat het „Telegraaf'-bericht betreft, merkte pi. op. dat tegen den betrokken Te'egraaf- redacteur een klacht wegens beleediging ws ingediend, dc rechtbank veroordeelde 1 te dier zake, doch het Hof sprak hem - r l, daar geen opzet om te beleedigen aanw - was. Uitvoerig besprak pl. de rapporten co r accountants en den bewindvoerder van de Prov. Bankvereeniging, waar K. indertijd directeur van was, uitgebracht. Bij de komst van den bewindvoerder was niets van waar de meer te vinden. Het deficit bedroeg pl.m. 7 ton. Mr. Mout heeft aangevoerd, aldus pl.. dat door dc arrestatie Kloppenburg's naam in gevaar werd gebracht, doch de doodsteek zou het bericht in de Telegraaf" hebben gebracht. Maar. zeide Mr. dc Vrieze. dan overschat hij toch den invloed van dc pers. In een later „Telegraaf" bericht werd weder uitvoerig medegedeeld, dat K. in vrij heid was gesteld, wat te rehabilltcercn was is dus gerehabiliteerd. Pl. concludeerde tenslotte tot afwijzing van de vordering. De Rechtbank zal 3 Juni uitspraaak doen. SERGEANT-VLIEGER LIGTHART Over het vliegongeluk te Soesterberg. waarbij dc heer Ligthart om het leven kwam. verzoekt, de familie van den verongelukte ons mede te deelen, dat hij r.iet sergeant- leerling-vlieger was, maar reeds sedert acht jaar was gebrevcteerd als sergeant-vlieger. Hij was ccn der oudste vliegers van ons land.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11