20 Een belangrijk oogenblik. voor Uw schoonheid! PALMOLIVE J. LOT BUITENLAND. Een compromis te Sjanghai? WIE ZAL BEUL IN HONGARIJE WORDEN? HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 27 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Japan zou tot directen wapenstilstand bereid zijn. Heden de beslissing? Het onderhoud tusschen Macdonald, Stimson en Bruening. Stimson zou vergaande medewerking inzake de Europeesehe ontwapeningsmoeilijkheden hebben aangeboden. Duitsche ontwerp resolutie op de ontwapeningsconferentie. De toestand in Pruisen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Commissie-van-Negentien der Buiten gewone Volkenbondsvergadering ter behan deling van het Japansch Chineesche con flict heeft in haar Dinsdag gehouden gehei me zitting kennis genomen van een mede- deeling der Japansche regeering volgens welke deze zeer binnenkort definitief haar houding zal bepalen inzake de kwestie der wapenstilstandsonderhandelingen te Sjang hai. Op grond van de nieuwe door den Brit- schen gezant te Peking, Sir Miles Lampson, opgestelde formule, zou volgens Japansche opvatting de directe mogelijkheid bestaan de wapenstilstandsonderhandelingen af te sluiten. In de Tel. lezen wij nog: Dat te Sjanghai een gunstige wending in den toestand is gekomen, daarop wijzen in- tusschen ook berichten uit Genève. De door de Volkenbondsvergadering inge stelde commissie van negentien, in zake het conflict in het Verre Oosten, is n.l gisteren in geheime zitting bijeengekomen. Op grond van betrouwbare mededeelingen uit Sjang hai, zoo wordt gemeld, verwacht men heden een beslissing in zake het sluiten van den wapenstilstand. In dit geval zal de commis sie Donderdag bijeenkomen om kennis te nemen van de gevallen beslissing. Waar schijnlijk zal het dan op Vrijdag of Maan dag tot de bijeenroeping van een zitting van de commissie van negentien en even tueel zelfs een bijeenkomst van de Volken bondsvergadering komen. Over de overeen komst. die te Sjanghai zou zijn bereikt, wordt verder geen mededeeling gedaan, doch naar het schijnt heeft men een voor beide zijden aannemelijk compromis kunnen vinden. Betreffende de eerste gemeenschappelijke bijeenkomst van MacDonald, Stimson en Dr. Bruening in de villa van den Amerikaanschen staatssecretaris is van Engelsche zijde een officieuse mededeeling verspreid. Stimson. Omtrent het gesprokene wordt een streng stilzwijgen in acht genomen. Niettemin wordt in Engelsche en Amerikaansche kringen ver klaard, dat Stimson er met grooten nadruk op heeft gewezen, dat de Ontwapeningscon ferentie alleen dan tot resultaat zal kunnen komen, indien de Duitsche en Fransche re- geering tot overeenstemming komen inzake prine ip ie ele on tw apen in gskwes ties. Ook MacDonald neemt dit standpunt in. Er moeten thans practische methoden worden gevonden en een practische basis voor on derhandeling worden gelegd ten einde zoo snel mogelijk tot effectieve resultaten te ko men. Tijdens de bespreking zou Stimson vér gaande medewerking en hulp hebben aange boden ter overbrugging van de tegenstellin gen en zich ter beschikking hebben gesteld om bemiddelend op te treden De Vereenigde Staten zijn wel is waar niet geïnteresseerd bij de oplossing van de zuiver Europeesehe ontwapeningskwestie, evenwel wordt de over brugging der Europeesehe tegenstellingen in de Ontwapeningskwestie van beslissende be- teekenis geacht voor de oplossing van de eco nomische wereldcrisis. Uit dien hoofde zijn de Vereenigde Staten bereid met alle krach ten mede te werken aan de oplossing van het Europeesehe Ontwapeningsprobleem Een verdere gemeenschappelijke bespre king is tot nu toe nog niet vastgesteld Men wacht thans op den terugkeer van Tardieu en Grandi. Volgens mededeeling van Italiaansche zij de is het niet waarschijnlijk, dat Grandi nog deze week te Genève zal kunnen terugkeeren aangezien juist Vrijdag in het Italiaansche parlement een aanvang zal worden gemaakt met de debatten over de begrooting voor Bui- tenlandsche Zaken. Naar in Fransche kringen verluidt heeft Rijkskanselier Dr Bruening in het gemeen schappelijke onderhoud met MacDonald en Stimson verklaard, dat hij bereid is. het principieele Duitsche standpunt in de Ont wapeningskwestie in het openbaar en in bij zonderheden in tegenwoordigheid van den Franschen premer uiteen te zetten. Bruening acht het evenwel juist dat ook de debatten over de principieele opvattingen :nzake het Ontwapeningsvraagstuk in aanwezigheid van Tardieu plaas hebben. Na afloop van het genoemde onderhoud zou Bruenmg Tardieu dringend hebben verzocht naar Genève terug te keeren voor een gemeen schappelijke bespreking Tardieu heeft, naar wordt medegedeeld, zijn terugkeer te Genève definitief in uitzicht gesteld tegen Vrijdag morgen. De technische commissies der ontwape ningsconferentie zijn Dinsdagmiddag naar Reuter seint overeenkomstig de opdracht der algemeene commissie begonnen met de voor bereidende werkzaamheden tot verwezen lijking van de kwalitatieve ontwapening. In de marine-commissie legde de Britsche vertegenwoordiger de neiging aan den dag slechts de duikbooten als aanvalswapens in den zin van de Vrijdag j.l. aangenomen reso lutie te beschouwen. De Italiaansche gedelegeerde kwam op voor een aanmerkelijke uitbreiding van het begrip der aanvalswapens. Hij rekende er in het bijzonder ook de linie-schepen en vlieg tuig-moederschepen toe. De Duitsche gedelegeerde. Freiherr von Rheinbaben stelde een ontwerp-resolutie voor, volgens hetwelk overeenkomstig de Duitsche voorstellen de linie-schepen boven de 10.000 ton, de vliegtuig-moederschepen, de duikbooten. alsmede alle chemische en bacteriologische strijd middelen tot. de aan valswapens worden gerekend. De gedele geerde wees er hierbij op. dat Duitschland volkomen instemde met hetbesluit der hoofdcommissie om bepaalde wapens als bij zonder gevaarlijk en voor d<m aanval ge schikt te kenmerken. Men kon vorens spre ker op geen betere wijze vaststellen, welke deze wapens zijn, dan aan de hand van het Verdrag van Versailles. Zulks was ook reeds erkend door de vertegenwoordigers van Italië, Engeland en Amerika. De besprekingen der Hoofdcommissie wor den waarschijnlijk voor twee of drie weken onderbroken, gedurende welken tijd de tech nische commissies zullen vergaderen. Naar van de zijde van het Centrum ver luidt, moet in tegenspraak met anders lui dende berichten voorloopig niet verwacht worden dat er officieele besprekingen tus schen de Pruisische Centrumfractie en de nationaal-socialisten zullen aanvangen. Ook het bericht over een spoedig te vernachten conferentie tusschen leden van het Centrum en de nationaal-socialisten, wordt onjuist genoemd. In de kringen van het Centrum is men van meening, dat voor den terugkeer van den Rijkskanselier uit Genève in het geheel geen besprekingen kunnen plaats hebben. Hierbij wordt er echter op gewezen, dat de eindbeslissing natuurlijk bij de Centrum fractie in den Pruisischen Landdag wan neer deze zal zijn bijeengekomen ligt. De Centrumfractie is in haar besluiten souve- rein. Er zullen dus niet anders dan adviezen kunnen .worden gegeven. Ook wordt er waarde aan gehecht te ver klaren, dat naar de meening van het Cen trum het initiatief voor welke onderhande lingen ook van de zijde der nationaal-socia listen moet uitgaan. Het is niet voldoende, dat van nationaal-socialistische zijde ver klaard wordt, dat men tot onderhandelingen bereid is. Over de vooruitzichten van eventueele onderhandelingen tusschen de nationaal- socialisten en het Centrum valt nog niets te zeggen. Er wordt van de zijde van het cen trum dringend voor gewaarschuwd, geen ge loof te hechten aan allerlei geruchten over de voornemens en de onderhandelingen van het Centrum. In Anhalt hebben de nationaal-socialisten reeds op den dag na de verkiezingen de vorming van een nieuwe regeering ter hand genomen door den Duitsch-nationalen en Duitsche Volkspartijleden besprekingen voor te stellen over de vorming van een coalitie- regeering. Volgens een telegram van den nazi-leider te Dessau aan Hitier zouden ge noemde partijen gaarne bereid zijn mede te werken aan de vorming van een nieuwe re geering in Anhalt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Let op als gij Uw zeep koopt! Is het U wel bekend, Mevrouw, dat Uw schoonheid voornamelijk afhangt van de zuiverheid van Uw zeep? Die zuiverheid ligt niet alleen in de kleur of het uiterlijk, doch hoofdzake lijk in de samenstelling der zeep. Vóór U zeep koopt, dient U dus voorzicht tigheiashalve te weten waaruit deze bestaat. Alle schoonheidsspecialisten bevelen een zeepsoort aan, die uit plantenoliën is bereid; en zij zijn het er over eens dat Palmolive, uitsluitend olijf- en palmoliën bevattend, uiterst zuiver is. Palmolive bevat geen kleurstoffen, is evenmin langs chemischen weg ont kleurd zij behoudt daardoor haar voile zachtheid en delicaten geur. cent per stuk Duatschlaod. Nieuwe Pruisische Landdag 24 Mei bijeen. BERLIJN, 26 April (Wolffi. Op grond van arikel 17 van de Pruisische grondwet heeft de regeering besloten den nieuwen landdag 24 Mei bijeen te roepen en dezen dan het aftreden van de regeering mede te dee- len. Tot het verkiezen van den nieuwen mi nister-president zal de regeering de loopen- de zaken afwikkelen. Het communistische standpunt in Pruisen nog niet bepaald. Het hoofdbestuur der communistische par tij publiceert volgens Reuter het volgende communiqué naar aanleiding van een inter view van een vertegenwoordiger der „Daily Mail" met Ernst Thalmann, waarbij deze zou hebben verklaard dat de commu nisten alles in het werk zouden stellen om een nationaal-socialistische regeering in Prui sen tegen te werken Volgens uit Londen ontvangen berichten in de pers zou de leider der Duitsche commu. nisUsche parten. Ernst Thalmann, tegenover den correspondent van de „Daily Mail" ver klaringen omtrent de toekomstige politiek der communisten in den Pruisischen Land dag hebben afgelegd. Deze z.g. verklaringen zijn echter uit de lucht gegrepen. Alle ver onderstellingen over een ..principieele wijzi ging in de tactiek der communistische partij" berusten op speculaties. Besluiten over de houding der communisten ten aanzien van bepaalde in den Pruisischen Landdag aan de orde komende kwesties zullen in overleg met de communistische Landdagfracties te gele gener tijd door het hoofdbestuur worden genomen. Genève. Litwinow naar Moskou teruggeroepen. Naar uit Moskou wordt gemeld, staat de terugreis van den Russischen Volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken uit Genève naar Moskou niet alleen in verband met het bezoek van den Turkschen premier, doch ook met den politieken toestand in het Verre Oosten. Lltwinov zal zich op de hoogte laten stel len van de gebeurtenissen aan den Chinee- schen Oosterspoorweg en dan met de be voegde instanties beraadslagen over de stappen welke de Sovjetregeering zal nemen voor de garantie harer rechten. Vervolgens zal een onderhoud plaats heb ben tusschen den Japanschen ambassadeur Sjirota en Litwinov, dat voor beide landen van groote politieke beteekenis zou kunnen Engeland. Thomas contra De Valera. In het Lagerhuis zeide de minister voor de dominions Thomas, volgens Reuter, in ant woord op een vraag dat de regeering van het Vereenigd Koninkrijk het bij de Dail inge diende wetsontwerp nopens den eed van trouw als een schending van het Engelsch Iersche verdrag beschouwt. Dit is aan De Valera in duidelijke bewoordingen kenbaa gemaakt. Instelling van een valutafonds. Het Lagerhuis heeft het voorstel betref fende de instelling van een valuta fonds, in de commissie-onderhandelingen aangeno men. De vertegenwoordiger van het departe ment van financiën verklaarde zich accoord met een door de oppositie ingediend amende ment waarbij de controle over dit. fonds aan het departement van financiën wordt gege ven. Verder nam de regeering een amende ment over. waarbij wordt besloten zekere ac tiva van het oude dollarfonds naar het nieu we fonds over te brengen. De regeeringsvertegenwoordiger beloofde dat het publiek op de hoogte zou worden ge houden van dit nieuwe fonds en zeide. dat er plannen bestonden om niet de totale s m van 150 mill pond in eenmaal bijeen te bren gen en ter beschikking te stellen.' maar dit te doen in gedeelten al naar den toestand. In geen geval is men voornemers de Engel sche valuta op een of andere wijze te ver binden met den dollar of der. Franschen franc, daar Engeland zich volledige vrijheid van handelen moet voorbehouden. Anders zou het geen doel hebben dit fonds te schep pen. Onder de 153 sollicitanten zijn drie vrouwen! (Van onzen Weenschen correspondent). Het '.ijkt haast onbegrijpelijk en het is eigenlijk een beetje griezelig, héél griezelig zelfs! maar het ambt van beul blijkt in Hongarije een bijzonder begeerenswaardige betrekking te zijn. Deze betrekking is op het oogenblik va cant. De vorige ..koninklijk Hongaarsche scherprechter", zooais de officieele titel luidt, Anton Kozarek. is enkele weken geleden ge storven. Hij was een kerel als een boom, die over geweldige kracht beschikte. Maar ook psysiek sterke kerels zijn niet tegen alle stormen van het leven opgewassen. Het is zelfs vreemd, maar toch is het zoo: vaak vallen zij bij een klem windstootje om. Koza rek is om zoo te zeggen een slachtoffer van zijn beroep geworden. Een paar weken gele den moest hij een gevaarlijken roofmoorde naar. Tichy geheeten. terechtstellen Het was toen erg koud en vooral in de vroegte heeft men daar doorgaans meer onder te lijden dan overdag, wanneer er vaak een zonnetje schijnt, dat zelfs wanneer het nog zoo tries tig is. behaaglijk kan zijn. Kozarek liep een verkoudheid op, welke in een longontsteking ontaardde en na slechts kort aan het ziekbed gekluisterd te zijn geweest, overleed hij. Ko zarek is niet meer. Dopr zijn hand kan nie mand meer sterven en nu moest men op zoek gaan naar een opvolger. Kozarek was er trotsch op geweest, dat hij zijn werk zoo goed verstond en dat zijn vader vroeger ook scherprechter was geweest Het voltrekken van doodvonnissen zat hem in het bloed. De oude Kozarek is een beroemd man geweest, want er geschiedden in zijn tijd heel veel moorden in het Hongarenland en bijna voort durend moest hij naar de een of andere streek reizen om er een ter dood veroordeelde te recht te stellen. Tusschen zijn scherprechterschap en dat van zijn zoon heeft men een interregnum van twee andere beuls gehad. Het waren twee Zwaben uit het comitaat Tolna. De eerste heette Michael Bah en de tweede was Kar'. Gold. die beulsknecht bij Bali geweest was. Voor de thans na den dood van Kozarek vrijgekomen betrekking hebben zich niet minder dan honderd drie en vijftig liefheb bers aangemeld Deze dagen was de termijn gedurende welken men de sollicitatiebrieven aan het ministerie van jus'itie heeft moeten sturen, afgeloopen. maar dat nam niet weg, dat er nog meer candidaten zijn komen op dagen. die een van de corridors van het de partementsgebouw aan de Marko utca dicht vulden. Tot hun groote teleurstelling moes ten zij vernemen, dat men geen gebruik van hun aangeboden diensten kon maken, doch zij wilden zich niet maar zoo laten afwijzen en het heeft heel wat moeite gekost hen er toe te bewegen het gebouw te verlaten. De gendarmerie moest er bij te pas komen om de candidaten met geweld naar buiten '.s dringen. Vooral één man verzette zich hevig. Hij beriep er zich met luider stemme op. dat hij zich gedurende den oorlog buitenge woon dapper gedragen had. dat hij voor geen kleintje vervaard was en dat hij zijn borst met niet minder dan veertien onderscheidin gen mocht tooien, waarvan er een eigen handig door keizer en koning Karl op zijn wapenrok was gespeld. Hij beroemde er zich voorts op dat hij ge durende de oorlogsjaren Lai van spionnen ter dood gebracht had. Onder de candidaten bevonden zich drie vrouwen. Een daarvan, die ongeveer vijftig jaren telt. vertelde, dat zij met geweldig ver' succes in een vólks-arena te Boedapest a: ..reuzendame" en athlete was opgetreden en dat zij er als het ware toe gepredestineerd was het beroep van beul te vervullen. Ook de tweede dame liet zich niet zoo gemak kelijk afwijzen. Zij wees er met nadruk op dat zü prachtig kon boksen en dat zij a. heel wat prijzen op dit gebied behaald had De derde candidate was een Zigeunerin, die in haar leven al zoo vaak door mannen be logen en bedrogen was, dat zi,j verklaarde zich nu op het ge'neele mannelijke geslacht te willen wreken. Geen betere mogelijkheid dan in de functie van beul! Een ernstige candidaat is een zoon van den boven vermelden Michael Bail, een man van circa veertig jaar. die ais referentie aanvoerde, dat hij zijn vader eens bij het voltrekken van een doodvonnis ..geholpen had. toen een van de beulsknechten ziek wa> geweest. Ook 'wee anderen schijnen goed- kansen te hebben. Het zijn Kozareks knech ten Stephan Racz en Karl Balasz. En dan heeft men nog een tramconducteur, Alexan der Györi, die er wat trotsch op is, dat hij gedurende den oorlog in Servië niet minder dan tweehonderdvijftig spionnen heeft opge hangen. Dat schijnt zeer geïmponeerd te hebben, want Györi werd nu door den mi nister van justitie ..provisorisch" tot scherp rechter benoemd. Hij zal wel spoedig werk krijgen, want dezer dagen moet do Hooge Raad beslissen, of het doodvonnis tegen de twee jonge mannen, die den herbergier Lukacs in Klein-Pest vermoord hebben, ge handhaafd wordt of niet. En het is te ver wachten. dat het vonnis wel niet veranderd zal worden. W. M. BEKAAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Folen. Opstandige werkloozen. Naar Reuter meldt zijn op verscheidene plaatsen in Polen ernstige werkloozen - onlusten ontstaan. Te Zyrardow bestormden werkloozen hot gemeentehuis omdat zij. in verband met. den slechten financieelen toe stand van do gemeente, al wekenlang geen steun hadden gekregen. Het kwam tot he vige botsingen met de politie, waarbij aan beide zijden ettelijke personen zwaar gewond werden. Talrijke wcrkloozc arbeiders werden gearresteerd. 's Avonds werd de directeur van de textiel fabrieken van Zyrardow op straat door een ontslagen arbeider neergeschoten. De dader meldde zichzelf bij de politie aan. New Foundland. Squires bliift regeeren. ST. JOHNS. 25 April i Reuter). Richard Squires, de premier van New-Foundland. be sloot als leider der regeeringspartijen aan te blijven. Hij zal slechts door drie ministers worden gesteund; zes hebben hun voorne men kenbaar gemaakt om af te treden. Mor gen wordt een wetsontwerp voor de ontbin ding van het parlement en het houden van algemeene verkiezingen begin Juni inge diend- Amerika. Geen tarief verhooging op invoer uit landen met gedepre- cieerde valuta. De financieele commisie van den Senaat heeft, naar Reuter seint, een voorstel ver worpen, volgens hetwelk de rechten op den invoer uit de landen met gedeprecieerde valuta verhoogd zouden worden. De commissie heeft zich uitgesproken ten gunste van het opnemen van een invoerrecht op koper in de wet op de middelen en even eens het recht op petroleum te handhaven, dat reeds door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen. Veroordeeling van luitenant Massie geëischt. Naar Reuter uit Honoloeloe meldt, nadert het proces in de zaak-Fortecue zijn einde. De atjvocaat-generaal heeft zijn requisitoir genomon en veroordeeling wegens moord in den tweeden graad geëischt van den Ameri kaanschen marine-officier Massic. den dader van den moord op den inlander Kahahawai. Dit zou tot gevolg hebben veroordeeling van tien Jaar gevangenisstraf tot levenslang. Zuid-Amerika. Hevig gevecht met opstande lingen in Nicaragua. NEW YORK 26 April (V.D.) lp ic om- geving van Zluefields is het opnieuw tot ge vechten gekomen tusschen do onder leiding van Amerikanen staande „nationale garde" en aanhangers van Sandino. Men schat het aantal personen, dat in de afgeloopen week bij de ongeregeldheden om het leven is ge komen, op 300. Bijzonder ernstig zijn de ver liezen aan de zijde der ..nationale garde". De lnsurgenten zijn goed bewapend. Zij ge bruiken uit Mexico geïmporteerde wapenen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a f»(l Cts. per repel. VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ CR. HOUTSTR. 5a TEL. 10771 VERVEN EN STOOMENVAN ZIJDEN EN KUNSTZIJDEN JAPONNEN STOPPEN VAN ALLE MOGELIJKE ARTIKELEN AGENDA. Heden: Gemeentelijke Concertzaal. Concert Doops gezind Zangkoor, Doopsgezind Kinderkoor, o uur. Palace: ..De Ooievaar staakt". Op het toonecl: Gills Pack, dc ocrkomischc. 8-1 i uur. Rembrandt Theater: ..Ronny". Op het tooneel: De Kaeth's, het Hollandsche Ac cordeon-kwartet. 7 en 915 uur. Luxor Sound Theater: Ben-Hur. 8 15 uur. Kunstzalen Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 10—7.30 uur. Statenzaal, Prinsenhof, Gemeenteraad. 1.30 uur. DONDERDAG 28 APRIL Groote Kerk. Orgelbesjteling 3—4 uur. StadsschouwburgVereenigde Spelers (Saalborn en Van Dalsum) „Goethe's Faust." 8 uur. Gem. Concertgebouw: R.K. Oratorium- verecniging, o- 1. v. Hubert Cuypers. „Re quiem". van Verdi. Generale repetitie. 8 u. Bioscoopvoorstellingen. Lion d'Or. Kruisweg 36: Jaarl. alg. verg. v. aandeelhouders N V. ..De Sierkan", 3 uur. Tcyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve s Maan dags, toegang vrij. Kunstzalen Reeker", Wagenweg 102, Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 107.30 uur. Heemstede. Raadhuis: Gemeenteraad. 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST. Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5