De Gestolen Professor DE „MERULA", gebouwd door de Ned. Scheepsbouw MIJ. In opdracht van de Curacaosche Petroleum Mil. heeft Dinsdag op de Noordree DE BOUW VAN HET NIEUWE GEMEENTE-MUSEUM aan de Stadhouderslaan te den Haag. proefgestoomd. Overzicht van het dek met de eigenaardige leidingen. Tijdens de werkzaamheden. FEUILLETON Een romantisch verhaal uit de Grieksche bergen. ERNST KLEIN. Uit het Duitsch vertaald door B. Zody. 17) In een oogwenk waren ze ln de kamer ran Salomon. Vitus en Hamid gingen achter de deur staan, die zij niet sloten. Salomon hurkte bij de gevangenen neer en legde zijn hand om hun keel. Bij de geringste bewe ging kneep hij beide toe. Er verliepen meerdere minuten. De schrede kwam naar boven. De trap kraakte. Toen werd de deur geopend iemand trad de kamer binnen. Van buiten scheen de maan helder naar binnen het vertrek lag ln het gele licht gedompeld, zoodat de luisteraars achter de deur duidelijk de schaduw van een an an konden zien. De bode van den kapitein! De vreemde, die in het huis oogenschijn- lijk precies den weg wist, stond stil. Hijzelf voelde zich in de leege, zwijgende ruimte niet erg op zijn gemak. Hij riep zacht: Stephanides! Stephanides! Toen er geen antwoord kwam, deed hij langzaam eenige stappen in de kamer. Die vervloekte schoolmeester! mompelde hij halfluid. Waar zit hij toch? Stephanides...? Stephanides? Hij maakte een beweging, alsof hij op oe deur van het nevenvertrek wilde toegaan. Hamid Bey richtte zich op gereed tot den sprong. - t Maar daar de deur half openstond, meende de vreemde, dat die kamer, evenals de andere leeg was. Hij draalde zich weer om. Zij zagen hem naar de tafel gaan, die tusschen de beide vensters stond, en er iets op leggen. Toen verliet hij het vertrek. De trap kraakte onder zijn schreden toen niets geen geluid meer Hamid en Vitus loerden achter de ven sters. Zij luisterden binnenshuis en keken uit op straat. Niemand zagen ze naar buiten komen. Ik ben toch niet gek, knarsetandde Hamid. Waar blijft de kerel? Lost die zich ook in lucht op. zooals de overige bende? Vitus was reeds aan de deur, die naar de trap voerde. Geruischloos gleed hij naar be den. Op de laatste trede hield hij stiL In de keuken hoorde hij een geluid.... door de deur zag hij even een schijnsel van licht toen een zacht kraken, een dof schuiven. Het licht verdween stil en donker was de keuken. Hamid en Salomon stonden achter hem. Zij verroerden zich niet, haalden nauwelijks adem. De spanning hunner zenuwen werd te strak Toen richtte Vitus zich op, nam een sigaret uit zijn étui en stak die op. In dit huis is niet alleen een geheime telefoon, zeide hij, maar ook een geheime gang. En weet u, waarheen die voert, Ha mid? Regelrecht naar professor Matius! Goed, dan gaan wij hem een bezoek brengen, verklaarde de Turk, terwijl hij het vorobeeld van zijn vriend volgde. Wat het- rooken betreft. Salomon sprong de keuken binnen, sloot de vensterluiken en maakte licht. Onderzoekend keken zij in de kleine ruimte om zich heen. De inrichting was armelijk, zooals alles in het huis. In het midden van den tegenover het venster liggenden wand stond de haard. Daarvoor een waggelende houten tafel met drie niet minder wagge lende stoelen. Aan den wand tegenover de deur leunde een wormstekig soort van buffet, waarop allerlei vaatwerk, tinnen borden en kroezen stonden. In den hoek links van den haard hing aan een van ouderdom zwart geworden heiligenbeeld een eeuwige lamp, in den anderen hoek de fameuze koekoeksklok. Hm dat kan toch niet zoo moeilijk zijn, om die gang te vinden, meende Hamid. Natuurlijk niet, wij halen den school meester en zijn zuster naar beneden en helpen hun een handje, om hun geheugen op te frisschen, stelde Salomon voor. Neen, dat doen wij niet, verzette Vitus zich, ik wil die twee hoopjes ellende niet meer zienBovendien geloof ik, dat wij de geheime gang sneller vinden, wanneer wij ons niet eerst één of twee uren kwellen, om iets uit dat tweetal te krijgen. Hij ging in het midden van de keuken staan en mat met de oogen de heele ruim te. De man. die deze telefoonlelding liet aanleggen, is slim. Die brengt geen geheime gang aan, zóó dat een blinde haar kan vin den. De kapitein ls minstens even slim als lk. Ik kan mijzelf dus de volgende wag stellen: Waar zou ik de deur tot de geheime gang aanbrengen? Daar waar men haar het min ste vermoedt! In een der hoeken dus? Neen. Wij zullen oens zien, of ik gelijk heb. Hij had gelijk, want in ge^n der hoeken bleek zich een valdeur te bevinden. Zij klopten en luisterden den heelen vloer ei nergens een gang. De muren kwamen heelemaal niet in anmerking, daar zij aan drie zijden aan de naburge huizen grensden en aan den voorkant de straat was. Vitus overzag den heelen toestand nog maals.. Zijn blik bleef rusten op den haard, die groot en breed in het midden van den achtermuur stond. Wij zullen hier ons geluk eens beproe ven. Doch zelfs de krachten van Salomon wa ren niet toereikend om den haard ook maar één centimeter van zijn plaats te schuiven. Neen, zoo gaat het ook niet, lachte Vitus en zocht op den grond naar de een of andere verborgen of zichtbare klep. Op handen en voeten kroop hij om den haard heen hij vond niets. Nu, wat denkt u ervan? Zal ik den schoolmeester toch maar halen? Ditmaal verwaardigde Vitus zijn trouwen Salomon met geen antwoord. Hij stond voor den haard en keek erop neer. Hamid en Salo mon grinnikten. En opeens was er Iets, dat hem opviel. Het hout op den haard lag nog net zoo als te voren. Geen hand had het aangeraakt. Maar de arm, waaraan de ketel hing?"Vitus tracht te hem naar boven, naar beneden te druk ken. Geen beweging! Ja toch hij draaide hem naar links en de geheele haard schoof mee Een opening werd zichtbaar, waarin een trap Jn de diepte voerde de geheime gang, waardoor de heele bende met haar buit en thans ook de bode. verdv. :nen waren. Zij daalden de trap af. Helder beschenen door electrisch licht lag de gang voor hen: een droge koelte kwam hen tegemoet. Vlak naast den ingang bevond zich de schakelaar voor het electrisch licht en de hefboom, waarmede de geheime deur van onderen af geopend kon worden. Daar de bode nog niet ver weg kon zijn, spraken zij niet en waag den zich ook niet te ver voorwaarts. In tegendeel, zij klauterden weer naar boven lieten door even op den ketelarm te drukken, den haard weer op zijn plaats terugglijden en hielden krijgsraad. Opeens vloog F&mid van zijn stoel op. De brief! De brief, dien de bode gebracht heeft! Salomon haalde hem. Hij werd eerst Tan buiten nauwkeurig be keken. doch men ontdekte er niets bijzonders aan. Het was een enveloppe van gewoon papier zonder adres. Vitus scheurde haar open en las de vol gende, in correct Fransch geschreven regels: „Mijnheer!, Daar wij uit uw optreden tot dusverre, meenen te mogen opmaken, dat u belang stelt in het lot van professor Martius, doen wij u een voorstel tot een samenkomst met ons. waarbij wij voor uw persoonlijke vrij heid ten volle instaan. De allereerste voor waarde is, dat u alleen op <ilt rendsz-vous verschijnt en er de Turksche overheid niet van in kennis stelt. Zooals u wellicht reeds hebt kunnen constateeren, zijn wij ten allen tijde in staat, van uw doen en laten op de hoogte te blijven. Elke indiscretie uwerzijds zou het leven van den professor ten zeerste in gevaar brengen. Wellicht zult u even eens reeds geconstateerd hebben, dat wij menschen zijn, die niet met zich laten spot ten. Indien u dus genegen zlji, onze voor waarden aan te nemen, zorg er dan voor morgenavond tusschen de beide groote pla tanen. die aan den ingang van hot dorp staan, te zijn. Mocht u niet komen, dan zullen wij daaruit de gevolgtrekking maken, dat u bevreesd zijt en andere middelen te baat nemen, om in het bezit van ons geid te komen. In opdracht van Onleesbare han Sleekening. PjS. Een kaartje van professor Martius voegen wij hierbij. Vitus draaide de enveloppe om en inder daad viel er een visitekaartje van den ont voerde uit, waarop ln het Duitsch geschreven stond: .Jk maak het tot dusverre zeer goed en word behoorlijk behandeld. Men dreigt echter mij te dooden, wanneer de aangelegenheid met het losgeld niet binnen acht dagen ge regeld is. CWordt vervolgxay j PROF. DR. P. ZEEMAN, de winnaar van den Nobelprijs, poseert hi het laboratorium „Physlca" te Amsterdam van den beeldhouwer Job. G. Werthelra. EEN KONINK LIJKE GIFT. - Te 's-Gravenhage werd Dinsdag de JaarHJksche Em- mabloemcollecte gehouden en H. M. Koningin- Moeder vereerde de collectrlces met een ruimen gift ONDANKS HET MINDER GUN STIGE WEER DER LAATSTE WE KEN staan ln het land van Getille (Zuid-Limburg) reeds enkele boomgaar den in vollen bloei. De jeugd weet ervan te profiteeren. Zoolang de vruchten nog nèet rijp zijn, ziet de boer er geen kwaad in, de jonge Geullenaren in zijn domein te laten spelen. „VISSCHEN", een schilderij rmt Herman Yreedenburgh op de voorjaarstentoonstel ling van Artl te Amsterdam. EEN ROMANTISCH HUWELIJK. - Te 'a Grnvcnhage heeft Dinsdag het huwelijk plaats gehad tusschen den heer A. L. vua Assendorp cn Miss Carol Johnson uit Louisiana (Amerika).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9