FEMINA -© ABR. MEIJER Weerter VERKADE ONZE DOCHTERS. Schoonheidsontwaken. Beschuitjes De schoonzuster van ex-keizerin Zita als vertegenwoordigster van modehuizen. Haar! em s Dag bI a d Voor de jonge dochters geven we dezen keer een aardige schooljurk en een warmen voor j aars-mantel. De jurk is gemaakt met bruine stof met smalle ceintuur. Het heupstukje is aan de blouse geknipt en eindigt van voren in twee punten, waar de plooien van het rokje onder uit springen. Kraag en manchetten worden van lichte crêpe de chine gemaakt en door gestikt met een draad van dezelfde kleur als de jurk. De knoopen op kraag en manchet ten zijn met de stof der jurk overtrokken. De mouw is eigenaardig omdat de man chet boven de elleboog is aangebracht, waar onder de ondermouw te voorschijn komt, die naar de pols sluitend toeloopt en met een klein rolzoompje wordt afgewerkt. De jas stelt een practische school-jas voor van Engelsche tweed, eenigszins klokkend, met twee zakken. De rechte mouw heeft von de pols tot bijna aan den elleboog een volant. Ter taille-hoogte wordt een ceintuur met gesp-sluiting gedragen, terwijl de kraag van kunstbont is vervaardigd. De sluiting wordt gevormd door aan den binnenkant van de linker helft een band te zetten, terwijl daaroverheen de rechter helft van de voorpand met drie knoopen. sluit.. De binnensluiting is vooral noodzakelijk voor de fietsende jeugd, omdat de mantel dan beter sluit en de kans op kouvatten kleiner wordt. In plaats van een bontkraag, kan men ook een breede kraag van de zelfde tweed ne men, die zoowel hoog als laag gesloten ge dragen kan worden. TWEE EENVOUDIGE ENSEMBLES. Dat cr een algemeen streven naar een voud in de nieuwe mode merkbaar is, hebben we te danken aan de minder rooskleurige fl- nancieele omstandigheden, waardoor de toonaangevende grootc modezaken zich niet tc buiten gaan aan het ontwerpen van aller lei overdreven kostbare modellen, die dan op een of andere wijze in goedkoopere uitvoe ring in het bereik van de meer bescheiden beurzen moeten worden gebracht. Men zoekt het dus meer ln de channe van het model, dan in de kostbaarheid van ontwerp en uitvoering. Een aardig voorbeeld hiervan geven de twee modellen voor een ensemble, die op bijgaande tcekening zijn afgebeeld. Links (patr. nr. 3508) een ensemble van roode reps, met een heel kort bolerojasje met 2 knoopen. De rok is met een glad heupstuk, dat van voren Ln een punt uitloopt, vanwaar af de stolpplooi van den rok begint. De blouse Is van witte crêpe georgette. Aan 2.60 M. stof van 1.40 M. breed heeft men genoeg. Rechts een ensemble van sèvres blauwe crêpe marocain met een bolerotje met dub bele mouwen. De blouse is van effen jersey en jersey kantstof. De rok is van voren en van achteren met een ingezet pand, waar door van voren een breede plooi gevormd wordt. Er is voor dit model (patr. nr. 3500» 2.50 M. stof van 1. M. breed noodlg. Wanneer men het oppervlakkig beschouwt, lijkt het dat dc mode voor het voorjaar eigenlijk weinig verschilt van die van een INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. a 60 Cts. per regel. Zooals dc milde Stralen der voorjaarszon een bloesem w» schoonheid aan hoorn en struik tooveren. wekt het dagrb-i^srh gebruik van ,Zij"-Crcmc een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 20—3045 cn 75 cent. jaar geleden. Maar toch zijn er een aantal kleine veranderingen, die alles bijeen geno men er toe bijdragen om de algemeen© modelijn wat meer elegant te maken, clan het geval is geweest sedert de z.g. moderne op vattingen omtrent klceding, ongeveer een jaar of zeven geleden, hun Intrede deden. Wat het tailleurcostuum betreft en het sport- costuum, dient opgemerkt te worden, dat de rokken inderdaad een ietsje korter zijn dan verleden jaar. Plooien, platte plooien, zoo wel als stolpplooien en ook de bekende go dets", die kleine ronde, ingezette pandjes, worden speciaal beneden de knie aange wend om ons de noodige staprulmte te ver zekeren. Om de heupen valt de rok echter heel glad en nauwsluitend. Heel dikwijls met een heupstuk. Wat de dunne japonnetjes be treft, ziet men crêpe georgette, kant, enz. voor min of meer feestelijke gelegenheden in den namiddag, en voor den avond; deze zijn meestal tot de enkels. Van deze japonnen zijn knippatronen ver krijgbaar a 75 ct. per stuk. Postwissel zen den aan: De Beurs, Amstellaan 66, Amster dam Z. of Giro: Postrekening 71512. Op het strookje nauwkeurig vermelden: Naam en adres van afzender, nummer van het ge- wenschte patroon en maat. Levering binnen 1 week. (De maten van 40 tot 52 kunnen ge leverd worden). Enkele wenken voof hef wasschen van fijnere goederen. Het wasschen van gekleurde stoffen eischt aliljd weer meer zorg clan dat van wit. En nu de lente er weer is en w;j vanzelf spre kend dc zomertoiletjes voor den dag halen en nieuwe gaan vervaardigen, kunt U deze als ze smoezig geworden zijn het best op de vol gende manier wasschen. U neemt een teil handwarm water waarin U wat aluin oplost. Hier slaat U de japon flink in heen en meer. Daarna met voldoen de schoon water uitspoelen cn Uw japon is niet alleen schoon maar door het aluin zijn de kleuren ook weer opgehaald. DE MODE VAN DEN KOMENDEN ZOMER. Hef wasschen van witte zijde. Men mag op de vuile plekken van witte zijden stoffen geen zeep smeren, maar men moet de zeep in warm water volkomen op lossen, daarna pas, als het sop handwarm is geworden, de zijde wasschen. Vervolgens in ruim schoon lauw water nawasschen. Ten slotte doet U in schoon water een paar druppels blauwe inkt, flink roeren, en daar na de zijde naspoelen, dus bij wijze van blauwsel. De zijde wordt door deze behande ling weer prachtig wit, terwijl U anders de kans loopt, dat ze geel opdroogt. Zijden stof fen worden aan den verkeerden kant gestre ken, als zij nog niet heelemaal droog zijn; kunstzijden crêpe de chine moet geheel droog gestreken worden. RECEPT. Linzen met tomatensaus: Men neemt 1 pond linzen, wat zout, 1/2 liter water. 1 klein blikje tomatenpuree, 2 afgestreken eetlepels boter. 4 afgestreken eetlepels bloem, 2 maggi bouillonblokjes. De gewasschen lin zen zet men op met ruim water en voegt er wat zout bij. Laat ze op een zacht vuur gaar worden (11/2 a 2 uur). Voor de saus lost men de bouillonblokjes op in het kokende water; roerende verwarm-; men de bote- niet de bloem en giet er kleine scheutjes bouillon bij. Laat de saus even doorkoken, tot ze gebon den is en presenteer ze bij de linzen, die op een schuimspaan uit het kooknat zijn ge schept. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Brosse, knappende stuk jes van de heerlijkste toast. Lichtbruin gebak ken en van een bijzonder lijnen smaak. CT. P. PAKJE (12 STUKS) Zooals hij aan de Riviera ge dragen wordt. Want al treffen we het dan niet erg met het weer, al is het seizoen hier aan de Ri viera evenals het vorige en ook dit jaar elders al weer twee maanden achter, al moet de bloei van de meeste bloemen en boomen nog komen en al is het zeewater nog zoo koud dat het voor de badinrichtingen nog het „saison d'hiver" heet: als de zon eens een ochtendje «haar best beentje voorzet, en de dikwijls koude zeewind zich een poosje ver stopt houdt, dan komen in minder dan geen tijd de voorjaarsche, en zelfs de zomersche toiletjes voor den dag. Korte mouwen zijn een betrekkelijk schaarsch gezien verschijn sel, cn worden in allen gevalle meestal be dekt met een kort jasje, maar ze zijn er: bloote gebruinde beenen in witte sokjes en sportieve laaggehakte strandschoentjes ko men nog minder voor, maar ze zijn er ook; en in allen gevalle is het hier, bij mooi weer op de beroemde terrassen van het Casino aan de zonnige zee, bi jminder in het café de Pa ris tegenover dat „Palais de la Chance" een dergelijke voortdurende demonstratie van wat de mode voor ons late Noorderlingen nog in petto heeft., dat men hier even goed zijn licht kan opsteken als op de meest welvoor ziene modeshow in Holland. Evenwel, ordnung muss sein, en als men ergens moet kunnen schiften, dan is het hier, waar de modes van negentien-twee-en-dertig gedragen door vieve Fransche. Engelsche, desnoods Grieksche en uit de binnenlanden van Afrika afkomstige amateur-mannequins rondflaneeren tusschen creaties uit de negen tiger jaren en later. Eventueel ook vroeger. Dit internationale oord ziet niet op een bui- tennissigheidje, en de eenige zonderling toe getakelde mensch, die hier misschien nog een kleine kans krijgt om voor een minuut de aandacht te trekken, is mogelijk de oude heer, die ik gisteren tegenkwam in een cor rect grijs pak, van alleen ietwat verouderd snit, met een zeer antieken grijzen pothoed op, en een geweldige oranje en wit genopten das zwierig om zijn decimeter hooge vader moorders gestrikt. Wat begint daartegen een tip top Parisienne in het laatste toiletje van Patou of Irene Dana? Er loopen honderden tip top Parisiennes hier rond te trippelen op hun hooggehakte, bestrikte schoentjes. En wat begint, daartegen de oude Engelsche miss met haar hoed van een jaar of twintig gele den, haar ouderwetsche stola, haar kraak- stem en haar hondje? De oude, en ietwat vreemd toegetakelde dames loopen hier niet bij honderden, maar bij duizenden rond, en niemand, die hen wonderlijk vindt. Ze hoo- ren er bij. Het heele, vreemde, dwaze meng seltje van types cn menschen, dat hier rond loopt, hoort er bij. Zelfs het boven beschre ven oude heertje, zelfs de neger met zijn rose overhemd vanmiddag in het café de Pa ris en de oude Turk met zijn fez, en in allen gevalle de jonge, triomfante draagster van de nieuwste mode, hooren er bij. En wat dragen ze? Het is natuurlijk veel, en veel te veel om het allemaal op te noemen. De dagelijksche, dikwijls tweemaal daagsche modeshow van de drentelende nietsdoeners en nietsdoen- sters op terrassen cn café brengt steeds nieu we, en steeds andere dingen, en op den lan gen duur blijft er van dat alles niet veel meer hangen dan de groote lijn, en misschien een paar bijzonder opvallende onvergeet- bare dingen. De groote lijnwe blijven nog steeds zoo slank als we ir.aar eenigszins zijn kunnen en dat beteekent hier in het land, waar de ranke, slanke Frangaise de overhand heeft, Aartshertogin Fanny komt met de nieuwste mode creaties naar Weenen. Modeshows met adellijke mannequins. De Weensche modesalons protesteeren Op het oogenblik wordt er te Weenen veel over gesproken, dat de schoonzuster van ex- keizerin Zita, aartshertogin. Fanny, in don laatsten tijd een paar malen naar Weenen is gekomen. En dat wel omdat het geen ge wone plezierreisjes zijn geweest, die zij maakte, doch omdat zij naar de vroegere keizerstad toekwam om hier zaken tc doen! Ja, zij is in den handel gegaan. Aartshertogin Fanny, wier voornaam offi cieel Franziska luidt, is de echtgcnoote van ex-keizer Karls éénigen, jongeren broeder Maximilian Eugcn Ludwig. die doorgaans kortweg „aartshertog Max" wordt genoemd. Zij is een dochter van prins Kon rad zu Ho- henlohe-Schilligsfürst, die in den Weenschen volksmond „de roode prins" werd gehceten, daar hij er als minister-president onder het keizerrijk nogal erg democratische opvattin gen op na hield. Deze opvattingen schijnt zijn dochter van hem geërfd te hebben, liet huwelijk van dezen rooden prins was een mésalliance geweest, want zijn echtgenoote was een gravin Schonbom en de Hchenlohes stonden in rang gelijk met de regeerende vorstenhuizen. Ook een van de dochters van den prins, een zuster dus van aartshertogin Fanny, heeft een mésalliance aangegaan en is de echtgenoote van den Oosten rij ksc-hen barin Mayr-Melnhof geworden, die uitge strekte landerijen ln Stiermarken bezit. Het huwelijk van aartshertog Max en prinses zu Hohenlohe werd op den achten twintigsten November 1917, dus midden, in de moeilijkste oorlogstijden, ln tegenwoordig heid van keizer Karl en keizerin Zita, den koning van Bulgarije cn den koning van Saksen, die een oom van den bruidegom was, op het kasteel Laxenburg bij Weenen geslo ten. Het is reeds sedert geruhncn tijd alge meen. bekend, dat de echtverbintenis op den duur niet gelukkig is geworden en dat de echtelieden steeds meer en meer van elkaar vervreemdden. De aartshertog hield zich veelal in Spanje op. terwijl zijn echtgenoo te te München bleef wonen, en in- November 1931 deden herdnekklgc geruchten de ronde, welke wilden weten dat. do aartshertog en de aartshertogin zich officieel van elkander zouden laten scheiden. De aartshertogin is schijnbaar het niets doen moe geworden en heeft een vaste bezig heid gevonden. Zij is vertegenwoordigster ge worden van Parijsche en Münchensche mo dehuizen cn zij is ettelijke malen met een uitgezochte collectie modellen en toiletten naar Weenen gekomen om deze hier te ver- koopen. In de paleisachtige woning van haar zuster, barones Mayr-Melnhof. aan de Ar- gentlnierstrasse werden modeshows gear rangeerd. waaraan tal van Jonge dames uit de hoogste aristocratische kringen als man nequins haar medewerking verleenden. Deze modeshows verheugden zich in een buiten gewoon groote belangstelling van cie zijde van de dames van dc voorname wereld. Barones MayrMelnhof maakte haar vriendinnen en kennissen op de komst van haar zuster met de nieuwste mode-creaties attent en zoo doende kwam steeds een bijzonder gedistin geerd en koopkrachtig publiek opdagen en werden de toiletten grif gekocht. Aarts hertogin Fanny werd bij het toonen en aan prijzen van. haar waren terzijde gestaan door haar nicht, mrs. Livingstone, die te Weenen woont. Geen wonder, dat de groote en voorname Weensche modesalons opeens veel minder te doen kregen en dat zij niet zeer gesticht wa ren over de concurrentie, welke de hoogge plaatste dame hen aandeed. De Genossen- schaft eer Kieidermacher Oesterreichs wendde zich tot den Weenschen magistraat en diende een klacht wegens oneerlijke concurrentie en het onbevoegd uitoefenen van een beroep in. Er werd nu een commis sie naar de Aegentlnierstrasse gestuurd, doch toen deze in het huis van barones Mayr- Melnhof verscheen, bleek, dat de aartsher togin alweer weg was. Zij had verschillende toiletten verkocht en was met tal van nieuwe bestellingen naar München teruggereisd. Nu had men echter vernomen, dat mrs. Livingstones als Weensche vertegenwoordig ster van de aartshertogin optrad, en derhal ve trok de commissie naar de woning van deze dame aan de Esternazygasse. Hier werd een protocol opgemaakt. En nu zal een pro ces tegen de aartshertogin worden gevoerd. Men zal haar verbieden haar toiletten in Ocstenrijk tc verkcopen en bovendien zal zij de boete moeten betalen, daar zij hier handel gedreven heeft zender dat zij daartoe van de autoriteiten toestemming had gekre gen. Het zal niet moeilijk zijn in den ver volge te controleeren of zij weer pogingen ln het werk za.1 stellen hier handel te drijven, want zij moet, daar zij een lid van het vroe gere keizerlijke huis is, telkenmale opnieuw een speciale vergunning van de regeering verkrijgen, wanneer zij Oostenrijksch grond gebied wil betreden. Men kan dus steeds op de hoogte blijven van al haar bewegingen en al haar schreden W. M. BEKAAR. Tnog heel wat slanker dan men in Holland I gewoonlijk als gemiddelde aanneemt. De rok ken zijn niet lang, waarschijnlijk iets korter dan verleden jaar. Zelfs de avondjurken zijn ongeveer voetvrij, en die voor den middag een eindje van den grond af. De modekleuren nog steeds het harde groen en harde, maar veel warmere, en volgens mij veel mooiere ultramarijnblauw, vuur- en bordeaux-rood, en natuurlijk! zwart en donkerblauw. Die opsomimng van kleuren vil overigens niet zeggen, dat het onmodieus is om andere te dragen; men ziet ze zelfs zoo veel. dat het ge distingeerder lijkt om niet mee te doen met die wat al te populaire medekleuren. Er is veel rose, veel licht en pervenche blauw, veel zacht groen in diverse nuances, hier en daar paars, hier en daar oranje en tomaatrood, vrij veel geel. Gebloemde, cn bijna alle be drukte stoffen hebben afgedaan; ook de tweedachtige stoffen, die de vorige jaren zoo schering en inslag waren. Veel wollen tricot, zoo wel voor jurkjes als voor complets, bestaand uit rok, jumpertje zonder mouwen en jasje met veel effen wollen stoffen voor lichte jurken en mantels, hier en daar het zijden tricot, dat jaren in de doos geweest is. De echte zomerjurkjes en complets van jurkjes en korte, of half lange mantels meest waschbaar zijde. Veel tailor made mantel- al van toile de soie, shantung of een ander pakken, grijs, bruin, of donkerblauw, gedra gen met een keurig matelotje, en een zijden shawl. Veel schoenen van wit leer, gecombi neerd met bruin, zwart, groen, rood, al naar het costuum, waarbij ze gedragen moeten worden. Nog steeds witte, waschbare hand schoenen, ook zwarte, en gekleurde met groo te kappen. Betrekkelijk donkere kousen, veel donkergrijs, en zelfs zwart. Natuurlijk ook de gewone lichte nuances bij een licht jurkje en nooit o Hollanders! donkerder kousen dan de jurk. Wat de hoeden betreft Wat de hoeden betreft, moet het mij van het hart, dat de hoeden van dit jaar soms buitengewoon mooi, en dikwijls buitenge woon leelijk kunnen zijn. Buitengewoon mooi: de betrekkelijk groote, matelotachtige hoeden, die vrij schuin, maar alstublieft niet tè schuin gedragen worden. Buitengewoon aardig: de honderdduizenderlei mutsjes, die voor een appel en een ei te krijgen of te ma ken zijn, en op onberispelijke en goedkoope manier een toilet kunnen completeeren. Maar buitengewoon leelijk de vreemde, taartachti ge bouwsels, die hier niettemin zeer populair zijn, die begonnen met een toque met een bloemetje of lintgarneering te worden, zich halverwege bedachten, en toen opeens een rand kweekten. Ah, mon Dieu! Zullen wij vrouwen dan nooit wijzer worden? Doen wij dan zoo zonder schromen mee aan modes, die er zoo kennelijk op uit zijn om ons als belachelijke, zoo uit een circus weggeloopen wezens te doen rondloopen? Het is niet ge distingeerd, het is niet mooi, en het is niet eens aardig, zooals tenslotte wel de jolige, dwaas op een oor gedragen mutsjes zijn. Verder: veel shawls vooral kleurige zijden, betrekkelijk weinig namaakbloemen, hoog stens een enkele op het jasje van een simpel tricot pakje, en oneindig veel variaties op het artikel pyjama, dat overigens in zijn eentje wel een artikel waard zou zijn. En gelukkig! het lijn bedervende pelerientje is, als het er is, tot een mhmscuur schouder kapje ingeslonken, de weinigen flatteerende mode van halflange mouwen aan mantels en middagjurken (de kleine gevalletjes aan zo merjurkjes blijven bestaan, zoo zelfs, dat het mouwlooze jurkje vrijwel verdwenen is!) heeft blijkbaar geen opgang gemaakt, de dreigende uitwassen aan mantelmouwen e.d. zijn blijkbaar een ontijdigen dood gestorven. De simpele, om dc heupen sluitende naar onderen uitwaaiende lijn zonder veel beder vende versiersels blijft steeds gehandhaafd, en een volmaakte coupe is nog steeds vrijwel het eenige essentieele voor een kleedingstuk met distinctie. Ten slotte een paar dingen, die hangeh. bleven, cn die me niet uit den zin willen. En die altijd dingen waren, waarbij geen an dere hoed, dan die er bij gedragen werd, vol maakter het geheel had kunnen completee ren. waarbij schoenen en kousen zich onbe rispelijk aansloten bij het geheel, en waar bij zelfs tasch. handschoenen en eventueel shawl tot in de uiterste puntjes bij het ge heel pasten. Een paar simpele tricot pakjes, waarvan één bestond uit zwart rokje, vuurrood jasje, wit jumpertje, een ander uit hard blauw rokje en jasje met wit, of wit, blauw cn zwart gestreepte jumper. Alle drie gecompleteerd met een witte bloem, zwart en witte schoe nen, een witte muts. Een rose shantung completje, bestaande uit jurkje met korte mouwen, driekwart lang manteltje, grooten rose strooien hoed met vilten rand. Leverkleurige kousen en schoe nen. Een grijs tweed mantelpakje, onberispelijk zittend. Daarbij hard blauw hoedje, blauw, leeren handschoenen met groote kappen en blauwe schoenen. Een zilvergrijze mantel met zilvergrijs astrakan, een klein zilvergrijs hoedje, zilver grijze schoenen, kousen en handschoenen. Zoodat uit dit alles al weer blijkt, dat nog steeds simpelheid en distinctie, en niet de hier maar al te veel beoefende pogingen tot opvallen door felle kleurencombinaties, het meeste succes hebben. Een resultaat, waar mee wij ons in Holland troosten kunnen. Want welke Hollandsche zich ooit gelukkig zou voelen in sommige van de kakelbonte costuumpjes, die hier een wel vroolijken, maar meestal niet blijvenden indruk maken ik weet het niet WILLY VAN DER TAK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Deze week wil ik een, voor ons nieuw artikel, bij U introduceeren n.l. tennis- jurken. Omdat sportjurken zich zoo vol komen aanpassen bij het genre van onze andere artikelen, hebben wij be sloten, ook deze tc gaan verkoopen. Wij hébben een aardige sorteering, katoen en shantung, in rose, wit, licht blauw, licht groen en beige, en de prijzen variëeren van 11. 3.25—fl 15.75. Alle japonnen zijn van prima kioali- teltstoffen vervaardigd, kleurecht, waschecht cn keurig afgewerkt. Komt U eens kijken?

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14