DE ENGELSCHE TARIEVEN. BRIEVEN UIT BERLIJN. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Nieuwe protectionnistische maatregelen der regeering. Desbetretïend voorstel in het Lagerhuis aangenomen. Verzet van arbei ders en enkele liberalen. Verlaging der tarieven binnen het jaar niet te wachten. Debatten te Genève over de aanvalswapenen. Stimson zal vermoedelijk Vrijdag v ertrekken. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Lagerhuis besprak Woensdag een voor stel der regeering töt het verleenen van machtiging aan de Schatkist om, op aanbe veling van het comité van advies voor de douane-tarieven, van de tegenwoordige lijst van goederen, die niet onderhevig zijn aan douanerechten, alle goederen af te voeren, ongeacht tot welke categorie zij behooren. Dit voorstel werd, volgens Reuter, hardnek kig bestreden door de arbeiders en aan cri- tiek onderworpen door enkele liberalen, tot de groepen van Simon en Samuel behoo- rende. Tenslotte werd het amendement der arbeiders tot verwerping Van het voorstel met 318 tegen 65 stemmen afgewezen en het voorstel zelf aangenomen, waar verscheidene liberalen tegefi stemden. Het Lagerhuis verwierp vervolgens met 305 tegen 52 stemmen een voorstel der arbeiders dat de bedoeling had om te verzekeren dat graan in korrel en vleesch niet getroffen worden door een beslissing krachtens boven staand regeeringsvoorstel. z Antwoorden*.' op een vraag, zeide de minis ter van overzeeschen handel, dat de regee ring het standpunt deelt van het comité van advies voor de invoerrechten, namelijk dat de rechten, bij de jongste ordon nantie opgelegd, in het algemeen niet in de eerstkomende twaalf maanden zouden morgen worden verlaagd. Nochtans kan men het in het algemeen belang van den handel van het Vereenigd Koninkrijk dienstig ach ten. binnen deze periode in deze rechten wijzigingen aan te brengen om zoo mogelijk daartegenover belangrijke verlagingen van de buitenlandsche rechten te verkrijgen, waarin aanzienlijke voordeelen zouden kun nen liggen voor den Engelschen uitvoer handel. De vlootcommissie heeft gisteren naar de Geneefsche correspondent van de N.R.Ct. meldt de besprekingen voortgezet, welke oorlogsschepen op de lijst der aanvalswape nen zouden moeten geplaatst worden. De Amerikaansche gedelegeerde sloot zich bij het betoog van den Engelschen admiraal Pound aan. dat het niet mogelijk is eens vooral de slagschepen en de moederschepen voor vliegtuigen als aanvalswapenen te be schouwen. De vloot moet in haar geheel wor den beschouwd als de eerste verdedigings linie tegen een mogelijken inval, en de vloot kan die verdedigingstaak slechts naar be hooren vervullen, indien er een zeker even wicht bestaat tusschen de verschillende oor logsschepen. Duikbooten echter vormen naar de Amerikaansche opvatting een klasse op zichzelf en behoeven dan ook niet in gemeen schappelijk viootverband beoordeeld te wor den. De Poolsche gedelegeerde daarentegen betoogde dat de duikbooten juist een "ver dedigingsmiddel bij uitnemendheid zijn. een opvatting die door de gedelegeerden van Japan en Finland ondersteund werd. De Fin- schc gedelegeerde verdedigde daarbij een zienswijze, die wel niet ver van die der Ne- derlandsche delegatie zal staan, namelijk dat de duikbooten slechts zouden kunnen worden afgeschaft, indien ook de slagsche pen verdwijnen, tegen wier aanvallen de duikbooten het land moeten verdedigen. De gedelegeerden van Sovjet-Rusland en China ondersteunden met een enkele wijziging ae gisteren ingediende Duitsche voorstellen en wenschten dat alle slagschepen boven 10,000 ton, alle moederschepen voor vliegtuigen en alle duikbooten van meer dan 600 ton zouden afgeschaft worden. Ook vice-admiraal Surie heeft met oen enkel woord aan de discussie deelgenomen, om op het bijzondere gevaar te wijzen, dat automatisch werkende mijnen voor de bur gerbevolking hebben. Die moesten z.i. aan de lijst van slagschepen, moederschepen voor vliegtuigen en duikbooten voor een nadere studie van de vraag, of zij al of niet een aan vallend karakter bezitten, toegevoegd wor den. De luchtvaartcommissie met de beraad slagingen over hetzelfde onderwerp begon nen en heeft besloten dat de commissie z zal aanvangen met een bespreking der voor stellen. die de onderscheiden delegaties in den loop der vorige discussies hebben inge diend over het offensief karakter van be paalde wapenen der luchtmacht. Iedere dele gatie zal gelegenheid krijgen haar voorstellen nader toe te lichten. De Duitsche gedelegeer de diende reeds een resolutie in volgens welke de heele militaire luchtvaart en in het bijzonder het werpen van strijdmiddelen van welken aard ook als wapenen moeten wor den beschouwd, die door hun aanvallend karakter of door hun bedreiging van de bur gerbevolking op de lijst, die de algemeene commissie gevraagd heeft, moeten geplaatst worden. Kort nadat bericht was ontvangen, dat Tardieu wegens ongesteldheid a.s. Vrijdag niet te Genève zal kunnen komen, werd be kend, dat de Amerikaansche staatssecretaris Stimson besloten heeft naar Washington terug te keeren. Waarschijnlijk zal, naar V. D verneemt. Stimson reeds Vrijdag as. uit Genève ver trekken. Aangenomen mag worden, dat MacDonald en Bruening wier besprekingen tamelijk voortgang hebben gemaakt een dezer dagen eveneens zullen vertrekken, aangezien 'bij af wezigheid van Tardieu geen vruchtdragende besprekingen zijn te verwachten. Ook de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, Grandi zal waarschijnlijk voorloopig niet te Genève terugkeeren. daar bovendien de Italiaansche Kamer de be grooting voor Buitenlandsche Zaken in be handeling zal nemen. DmtscMand. De Nazis eischen ontbinding van den Rijksdag. De nat.-soc.-fractie heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend den Rijkspresident te verzoeken den Rijk..dag te ontbinden. Tevens stelt de nat -soc. fractie voor om de verorde ning betreffende de ontbinding der S. A. en S. S. troepen op te heffen. Zal de Thüringsche regeering aftreden. Volgens een Wol ff-telegram uit Weimar heeft de nationaal-socialistische fractie van den Thüringschen Landdag in een bericht in een nation aal-socialistisch blad daar ter stede het aftreden van de regeering van Thüringen geëischt. Het is nu het belang van de burgerlijke partijen dat zij de samenwer king met de sociaal-democraten opgeven en zich aansluiten bij de nationaal-socialisten ter bestrijding van de sociaal-democratie, heet het. Nog veen contact tusschen Nazis en Centrum. Naar aanleiding van de opnieuw in de pers gepubliceerde berichten, volgens welke be sprekingen tusschen het Centrum en de na- tionaal-socialisten zouden zijn gevoerd, wordt thans ook van nationaal-socialistische zijde nadrukkelijk verklaard, dat tot dusver tusschen de beide genoemde partijen gee nerlei onderhandelingen van welken aard ook hebben plaats gevonden. Voorts verneemt. Wolff uit betrouwbare bron, dat het bestuur der Pruisische Cen trumpartij Zaterdag en Zondag a.s te Berlijn zal vergaderen. Aan deze zitting zal ook mgr. Kaas de voorzitter van het Centrum in het geheele rijk, deelnemen. Hindenburg eere-burger van Neurenberg. NEURENBERG, 27 April (VJ>.) Do go- meenteraad van Neurenberg heeft in zijn heden gehouden geheime zitting besloten Rijkspresident von Hindenburg het eere-bur- gerschap der stad te verleenen. Strafvervolging tegen Dr. Frick voorgesteld. Dr. Frick. De commissie van onderzoek uit den Thü ringschen Landdag die zich bezig houdt met de maatregelen die de administratie van Thüringen heeft genomen tegenover dr. Frick. oud-minister van binnenlandsche za ken van Thüringen, heeft naar Reuter meldt kennis genomen van de redenen, die tot deze maatregelen aanleiding gaven. Frick heeft geprobeerd Hitier aan het Duitsche staats burgerschap te helpen door hem te willen benoemen t:t commissaris van de gendar merie te Hilburghausen. waardoor Frick zich schuldig zou hebben gemaakt aan schennis van de wet. De commissie zal voorstellen te gen hem een strafvervolging wegens wet- schemvis te beginnen. Twee commissarissen van politie te Gotha waren niet streng opgetreden tegenover na tionaal-socialistische elementen die relle tjes veroorzaakten en de commissie wil de regeering voorstellen tegen hen ook een strafvervolging in te stellen. Beide voorstellen tot strafvervolging, door de commissie gedaan, moeten nu de goed keuring van den Landdag verkrijgen. Verlaging van bet Rijksbank- disconto. De Rijksbank heeft naar Wolff mededeelt met ingang van 28 April 1932 het disconto van 5 12 pet tot 5 pet. verlaagd en de belee- ningsrente van 6 1/2 tot 6 pet. mistischen arbeidersafgevaaTdigde MaeGo- vern, wijziging beoogend van de wet betref fende den parlementairen eed. MacGovern zette uiteen, dat hij amendeering van de wet verlangde teneinde den socialisten en republikeinen in staat te stellen, in het par lement zitting te nemen zonder gedwongen te zijn een eed af te leggen, waaraan zij niet gelooven. MacGovern zeide voorts, dat het beleedigend is van een afgevaardigde als eerste openbare handeling in het Lagerhuis te eischen, dat hij meineed pleegt. Opzegging der arbeidsover eenkomsten in het katoenbedriif? Het bestuur van de federatie van Engel- sche katoenfabrikanten heeft eenstemmig besloten den werkgevers te adviseeren tot opzegging der geldende loon- en werktijd- overeenkomsten. Dit advies is het antwoord op het verleden week genomen besluit der textielarbeidersbonder. tot weigering der voorgestelde loonsverlaging. Bij de opzeg ging van de bedoelde contracten zijn ruim 200.000 arbeiders betrokken. Ierland. Oostenrijk, Eisch tot ontbinding van den Nationalen Raad. Het bestuur van de Oostenrijksche N.S.D.A.P. heeft volgens Reuter bij den voorzitter van den Nationalen Raad, dr. Renner, den eisch ingediend maatregelen te treffen tot ontbin ding van den Nationalen Raad. daar de sa menstelling van den Raad niet langer in over eenstemming is met dc werkelijke partijver houding op het oogenblik. De president van den Raad heeft in zijn antwoord gezegd dat hij niet de bevoegdheid had tot ontbinding van den Raad. noch de bevoegdheid dit voorstel aan den Raad voor te leggen. De leider van de Groot-Duitsche Volkspartij in Oostenrijk heeft ook ontbinding van den Nationalen Raad voorgesteld. De Valera lijdt de nederlaag bij een werkloosheidskwestie. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft volgens Reuter in de Dail bij een stem ming met betrekking tot de werkloosheid met 74 tegen 66 stemmen de nederlaag ge leden. Van de banken der oppositie werd ge roepen: ..Aftreden". De Valera zeide dat degeen die wenschte, dat de regeering zou aftreden, een motie van wantrouwen kon indienen. De nederlaag der regeering werd uitgelokt door stemming over een eenvoudige quaestie van procedure. Het regeeringsvoorstel. dat werd verworpen, hield in. dc geheele zitting te wijden aan de bespreking van een wets ontwerp, voorziende in de afschaffing van den eed van trouw, inplaats van de be spreking van de werkloosheid om negen uur des avonds. De Valera verzocht de Dail in tweede lezing te stemmen over vorengenoemd wetsontwerp, doch om 9 uur werd het debat tot morgen verdaagd. China, INGEZONDEN MEDEDEKUKGKN a 60 Cts. per regel Engeland. Ook een eed-kwestie in het Britsche Parlement. Het Lagerhuis weigerde met 294' tegen vier stemmen machtiging te verleenen voor het indienen van een wetsvoorstel van den extrc- Poe Nji roept Japan's hulp in. Naar uit Moekden gemeld wordt, heeft de regeering van president Poe-Nji een tele gram naar Tokio gezonden, waarin de re geering van Mandsjoerije verklaart, dat zij het Japansche opperbevel om militairen steun verzoekt, daar haar leger nog niet vol doende georganiseerd is om dc opstandelin gen te kunnen bestrijden. Aanvaarding van het voorstel-Lampson. De Japansche regeering heeft haar gezant in China opgedragen het door den Britschen gezant Sir. Miles Lampson voorgestelde com promis voor de Japansch Chineesche wapen- stilstandsooderhandellngen aan te nemen. Zooals bekend hebben de Chineezen het voorstel eveneens goedgekeurd. De Verkeersweek. Speciaal bedoeld voor den hardleerschen voetganger- Grootsch opgezette propaganda voor veilig ver keer. Zal het helpen? (Van onzen correspondent). Zooeven hebben we hier een „verkeers week" gehad, die weliswaar niet geheel nieuw voor ons was, maar die ditmaal af metingen had aangenomen, waardoor inder daad de Massa zich gedwongen zag, wat aan dacht aan deze gebeurtenis te besteden. In Berlijn, stad met vier en een kwart mil- lioen inwoners loopen op het oogenblik hon derdduizend automobielen: die van buiten gekomen zijn natuurlijk niet meegerekend. Is dat veel? Ik geloof te mogen zeggen, dat het volstrekt niet veel is. Waren de toe standen hier anders, bezaten de Berlijners wat meer contanten en waren de belastingen op het autorijden niet alleen, maar reeds op het bezit van een auto niet zoo schan delijk hoog. zoodat een middelsterke wagen in doorsnee reeds honderdtwintig tot hon derdvijftig Hollandsche guldens vaste kos ten met zich brengt, dan zouden hier niet honderdduizend maar zeker een kwart mil- lioen wagens in het verkeer zijn! In de win termaanden waren vijfentwintigduizend auto's in Berlijn alleen op stal gezet om belastingen te sparen. Die zijn nu allle weer op onze straten te zien. duizend modellen, van de allernieuwste tot terug naar de ve hikels. die men nauwelijks meer als vervoer middel van den modernen mensch herken nen zou en die allang in een museum be hoorden opgeborgen te zijn, voor zoover ze types zijn, die waard zijn voor het nage slacht bewaard te blijven. Neen. het autoverkeer in Berlijn is niet overweldigend, vooral niet als men het met Parijs. Londen. New York. en zelfs met min der geweldige steden in andere landen ver gelijkt. In de wintermaanden vooral zijn er heele stratencomplexen. waar zelfs de voor zichtige chauffeur zijn vijftig en meer kilo meters waagt in de veronderstelling, die ook meestal met de waarheid overeenkomt dat hem toch niets gebeuren kan. Geoorloofd is een dergelijke roekelooze snelheid in Berlijn natuurlijk niet. Er is een maximum snelheid van veertig kilometer in hét be woonde deel van de stad vastgelegd, die me toch al rijkelijk hoog voorkomt, terwijl in enkele andere groote Duitsche steden 35 het maximum is en overal elders in de gemeen tes niet meer dan 30 gereden mag worden. En toch is het aantal verkeersongeluk ken hier zoo geweldig groot, dat met ge middeld één ongeluk met doodelüken afloop per dag gerekend mag worden. Statistieken hebben weer eens aangetoond, dat vooral kinderen het slachtoffer van deze ongeval len werden, en dat onder deze kinderen het weer in hoofdzaak de jongens waren, die onvoorzichtigheid met den dood moesten bekoopen Wat des te verwon delijker is. daar in de Duitsche scholen reeds eenige jaren lang wekelijks onderwijs In de verkeersre gelen gegeven wordt en op de speelplaatsen regelmatig gelijk In den laatsten tijd blijkbaar ook in Nederland? onder toe zicht van den onderwijzer straten, kruisingen pleinen gemaskeerd worden, waarbij dan jongens als auto's, trams en omnibussen moeten optreden, de overige kinderen het wandelend publiek vormen, en de allersnug- gersten de eer genieten, verkeersagent te mogen zijn. Men heeft dan ook in Berlijn de aardige ervaring opgedaan, dat vaak op straat schoolkinderen in heftige verontwaardiging volwassen voetgangers op overtredingen van de verkeersvoorschriften opmerkzaam ma ken. Maar het leger der schooljeugd is mach tig groot, en onder die honderdduizenden kleuters in de Belgische straten zijn er el- ken dag weer enkele duizenden, die alle on derwijs vergeten, op den verkeersweg spelen, plotseling tusschen twee parkeerende auto's te voorschijn stormen om dan een oogenblik later kermend en bloedend onder een vracht wagen een tram of een omnibus te voor schijn te komen. In de meeste gevallen heeft het kind en niet de autobestuurder de schuld; ofschoon vaststaat, dat in Berlijn door 80 pet. der automobilisten te snel en zelfs roekeloos gereden wordt. In elk geval was de situatie blijkbaar zoo onhoudbaar geworden, dat de politie het noodlg vond een „verkeersweek" te organt- seeren Ditmaal in het bijzonder tot leering van den voetganger gemeend! Berlijn heeft over het algemeen uitste kende verkeersvoorschriften. Een jaar of zeven geleden begon men hier met de reor ganisatie. Politiemannen werden naar alle groote steden, vooral naar Amerika gezon den, om daar de verkeerstoestanden te be- studeeren. Het eerste naar alle kanten zicht bare resultaat was de „verkeerstoren" op een van Berlijn's drukste punten, den Potzda- mer Platz". Een ongeveer acht tot tien me ters hooge toren, naar vijf kanten combi neerend met de op dit punt uitkomende hoofdstraten natuurlijk, voorzien van groen, geel en rood licht, bediend door een verkeers agent, die tegen alle invloeden van het weer goed beschermd was. 's winters zelfs elec- trische verwarming genoot, en wegens zijn hooge standpunt, van waaruit hij het ge heele verkeerscentrum overzien en ook tele fonisch zijn bevelen geven kon, in Berlijnsch plat dialect „Oberkieker" gedoopt werd Het bleef bij dezen eenen toren, die nog heden te bewonderen is; maar de .,Ober- kieker" werd na een jaartje met pensioen gestuurd en het duivenhok daarboven niet meer bestegen Van den toren behield Ber lijn slechts het drielampenstelselgToen voor „vrije vaart", rood voor „geen vrije vaart" en geel voor „stop en opgepast". Een stelsel, dat goed en deugdelijk gebleken is en in Berlijn tegenwoordig zeker op een kleine honderd punten door boven de kruispunten opgehangen lampen, hier .Ampels" genaamd is nagevolgd- De auto's en de andere verkeersmiddelen houden zich strict aan deze lichtsignalen, die vaak en vooral 's avonds, beter te zien zijn dan de verkeersagent en die van uit één centraal punt aan het Alexanderplein autp- matisch en voor elke lamp of combinaties van lampen in eenzelfde straat verschillend naar gelang van de nauwkeurig onderzochte verkeerstoestanden. langer of korter hun drie opeenvolgende lichten gloeien laten Wie in Duitschland zijn lang niet ge makkelijk te veroveren! rijbewijs halen wil, moet weken lang blokken om vooral deze verkeersvoorschriften van buiten te kennen, met alle finesses en haken en oogen, voetangels en klemmen, die bijv. het par keeren en vooral het links inbuigen op pun ten met verkeersregeling met zich brengen. De voetganger echter heeft getoond, tot voor weinige dagen niet alleen weinig of niets van deze lichtsignalen te begrijpen, die toch wel degelijk ook voor hem bedoeld zijn, maar ten opzichte van deze nuttige din gen een onverschilligheid te bezitten, die des te opmerkelijker werd. omdat ten slotte toch zijn leven er mee gemoeid is. In de city en in andere drukke deelen der stad, vooral daar, waar verkeerslampcn hangen en verkeersagenten opgesteld zijn mag de voetganger slechts op kruispunten en dan nog slechts in rechte lijn. loodrecht op de straatrichting dus. de straat overste ken, waarbij hij bovendien nog eerst naar links en daarna naar rechts te zien heeft om te controleeren. of zijn weg veilig blijft; om dat immers ook auto's tegen de verkeersre gelen zondigen kunnen. Overal waar het verkeer geregeld is. moet natuurlijk de voet ganger slechts dan oversteken, als door agent of lamp de weg voor hem vrijgegeven en voor het verkeer der voertuigen ge stremd is. waarbij hij nog te bedenken heeft, dat hij, een straat overstekend, voer tuigen die in zijn richting rechts een zij straat Inbuigen willen wat zeer langzaam geschieden moet! vrije baan geven moet. In de practijk is daar tot nu toe weinig of niets van terecht gekomen en zelfs straf fen hebben geen verbetering kunnen bren gen. De Berlijnsche voetganger doet wat hij wil en brengt den autobestuurder op elke honderd meter eenvoudig tot wanhoop Voor auto's is voorschrift, dat zij on vrijgegeven kruispunten sneller moeten rijden om dit kruispunt zoo gauw mogelijk vrij te maken. Op datzelfde oogenblik loopen echter vele voetgangers onbekommerd en juist in de verkeerde richting kijkend of in gedachten verdiept de straat over. en schelden dan nog als de auto's gevaarlijk dicht langs hen heen rollen. Maar bovendien verschijnen voetgangers ook tusschen kruispunten overal op het straatgedcelte dat voor snelle voertuigen gereserveerd pleegt te zijn, waarbij vaak na een ongeval blijkt, dat men met volko men doove menschen te doen had. die dus ook *e signalen niet hooren konden. De „verkeersweek" heeft een zeer ge slaagde poging gedaan, den voetganger ein delijk eens discipline te leeren. Zeker een half millloen brochures zijn verspreid, door dienstdoende agenten, door winkels en wa renhuizen. door onderwijzers in de klassen. Op drukke punten stonden auto's met luid sprekers. waardoor lessen In de verkeersre gelen naar alle richtingen uitgeschreeuwd werden. En nu is de voetganger eindelijk wakker geworden.! Het is een voorbeeld tot navolging. Of het ook een blijvend succes is geworden hoop ik u later eens te kunnen melden. H. v. B. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTtLJORISSTRAAT 16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Amerika. Hoover dringt opnieuw op zuinigheid aan. Op de gebruikelijke bijeenkomst van gou verneurs der stalen heeft president Hoover een dringend beroep gedaan op de aanwezi gen tot bepreking van de openbare uitgaven der staten en gemeenten. De president, aldus Reuter wees er op. dat de openbare uitgaven van 2900 millloen dollar tn 1913 gestegen zijn tot 13.200 millloen dollar in 1930. van iaatstgenoen*d bedrag werd 9800 millioen uitgegeven door de staten en gemeenten. In dezelfde periode zijn de regeeringsultgaven gestegen van acht tot twintig procent van de nationale inkomsten en de totale schuld van 4800 millioen tot 3(J!600 millioen. Wij kunnen het economische evenwicht niet her stellen. aldus de president, door zulk een gro percentage van de inkomsten van het publick over te brengen in de openbare schatkist Dergelijke heffingen verstikken de productiviteit en het verbruik en vormen een beletsel voor de hervatting der werk zaamheden. België. De Drankwet blijft ongewijzigd. De Kamer heeft, naar Reuter meldt, bti de debatten over wijzigingen aan te brengen in de Drankwet in België met 91 tegen 70 stemmen en twee in blanco uitgebrachte stemmen een amendement verworpen, strek kende tot het verleenen van machtiging aan slijters van dranken in deugdelijk ge patenteerde restaurants tot het verkoopen van alcohol. Frankrijk. Overweldigend aantal liefheb bers voor een zetel. De termijn gedurende welke de candidaten voor de a.s. parlementsverkiezingen zich kunnen opgeven, is, naar Reuter verneemt, thans verstreken. Er zijn 3617 candidaten voor dc 615 zetels in het parlement, dat is honderd candidaten minder dan bij dc verkiezingen in 1928. Zeer voel personen hebben zich in dc groote ste den candidaat gesteld, waarbij zij op hun naam vertrouwen, omdat men zich in Frank rijk candidaat kan stellen buiten elk partij verband om. De stad Tanger vraagt om hulp. De handelsorganisaties te Tanger hebben volgens do „Times" den Belgischen consul- generaal in zijn functie van voorzitter der internationale contróle-commissie en den vertegenwoordiger van den sultan van Ma rokko een verzoekschrift overhandigd, waar in verschillende economische eischen zijn vervat. In dc eerste plaats wordt verlichting gevraagd van den ondragelijken druk der belasting, doch voorts houdt het verzoek nog dc volgende wcnschen in: lo. Het uitvoeren van openbare werken; 2o. een vrije haven zone; 3o. het toestaan van hazardspel onder wettelijke contróle; 4o. de bouw van "en be hoorlijk station; 5o. unificatie van de invoer rechten, de plaatselijke consumptiebelasting en van de spoorwegtarieven met die in de Fransche en de Spaansche zone: 6o. gelijke behandeling van den uitvoer van Tanaer naar Spanje en Frankrijk, als die. welfce geldt voor den uitvoer uit de Fransche en Spaan sche zone. De financleele positie van Tanger is bui tengewoon moeilijk. De aanwezige kasgelden zijn nauwelijks voldoende om voor de ko mende paar maanden de salarissen en loo- nen aan ambtenaren en arbeiders uit te be talen. Het bestuur der stad verklaart, wan neer deze gelden uitgeput zijn. over geen enkele hulpbron meer te beschikken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per reeel. AGENDA. Heden: Groote Kerk. Orgelbespeling 3—4 uur. Stadsschouwburg: Vereenigdc Spelers (Saaiborn en Van Dalsum) „Goethe's Faust" 8 uur. Gem. Concertgebouw: R.K Oratorium- vereeniglng, o. 1. v. Hubert. Cuypers ..Re quiem", van Vcrdi. Generale repetitie. 8 u. Llon d'Or. Kruisweg 36: Jaarl. alg. verg. v. aandeelhouders N V ,De Slerkan". 3 uur. Palace: ..Dc Ooievaar staakt". Op het tooneel: Gills Pack. de oerkomische. 8-1 uur. Rembrandt Theater: „Ronny" Op het tooneel: De Kaeth's, het Hollandsche Ac cordeon-kwartet. 7 en 915 uur. Luxor Sound Theater: Ben-Hur, 8 15 uur. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102, Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede. RaadhuisGemeenteraad. 8 uur. Bennebroek: Gemeenteraad, 7.30 uur. VRIJDAG 29 APRIL Stadsschouwburg. Het Nederl. Indisch Tooneel. „Dokter Stieglltz". 8 uur. Gem Concertzaal: R.K. Oratoriumver- eeniging .Requiem" van Verdi. 8 uur. N V. „De Kroon": Jaarl. alg. verg. 3 uur namiddag. Bioscopen. Nieuw programma. Kunstzalen Reeker". Wagenweg 102, Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10373. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5