mm mè Groote uitslaande brand. ri 1! HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 29 APRIL 1932 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE RAADSVERGADERING Geen verhaal op pensioen van gcmocntepersoneel^ Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdagavond onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P._W. van Doorn De Voorzitter wijdil "waardeer en de "woorden aan den heer Moen. die als raadslid is afgetreden, wegens gezondheidsredenen. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer L. At te m a, worden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt be sloten. Ingekomen stukken. Ingekomen is een brief van Gedeputeerde Staten van Noordholland waarbij verzocht wordt in kennis te mogen worden gesteld met het inzicht van het gemeentebestuur om trent het openen van de mogelijkheid om pcnsioensverhaal toe te passen op de burge meesters, secretarissen en ontvangers. B en W. stellen voor, te adviseeren dat de bedoelde mogelijkheid wordt geopend. Dit voorstel wordt aangenomen, nadat de heer De Tello (s.d.a.p.) zich ertegen heeft verklaard. Ook de heer Disselkoen (O.S.P.) stemt tegen. Ingekomen is voorts een brief van H. Dis selkoen, lid van den Raad, houdende mede- deeling van zijn aansluiting bij de Onafhan kelijke Socialistische Partij. Do heer De Tello (S.DA..P.) verklaart, dat wat de heer Disselkoen nu verder in den Raad zal doen en zeggen, niet voor de ver antwoordelijkheid komt van een politiek? partij. De heer Disselkoen zit in den Raad zonder mandaat. De O.S.P. heeft nog geen program. Do heer Disselkoen (OS.P.) bestrijdt, dat hij zonder mandaat in den Raad zou zitten. Korting op Rijksuitkeering. Aan de orde komt hert voorstel van den heer Rijkes en mevr. Venhuizen, de korting op de Rijksuitkeering volgens de wet op de f:nancleele verhouding ie verhalen op de pe nsioenspremie van het gemeente perso neel. Wethouder Van de Poll (CJï.) zou eerst door den Raad willen uitgemaakt zien of inderdaad een korting zal plaats hebben. Besluit de Raad niet te korten, dan be hoeft het voorstel van den heer Rijkes en mevr. Venhuizen niet in behandeling te ko men. De heer Van U n e n (V.B.) wijst er op dat B. en W. in hun praeadvies zeggen, dat nog geen adviezen van de financieele com missie zijn Ingekomen. Dit betreurt spr., als voorzitter van die commissie, ook ten zeer ste, maar eenige leden van de flnancieele commissie hebben de commissie op een eigen aardige wijze gedupeerd. Eenige vergaderin gen over dit onderwerp zijn door spr. uitge schreven. maar de bedoelde leden hebben den voorzitter en één lid kalm laten zitten en zijn niet verschenen, eens met, en eens zonder kennisgeving. De commissie heeft in dezen haar taak niet vervuld, zooais spr. dat zou wenschen. De heer De Boer (RH.) meent dat een collega, die zooveel critiek heeft geoefend op de werkloozencommissie en haar voorzitter, nu door zijn verzuim als lid der flnancieele commissie het recht mist, verder nog derge lijke critiek uit te oefenen. De heer Rijkes (V.B.) lloht het voorstel toe. De voorstellen willen niets onbillijks doen tegenover het gemeertt-epersoneel, maar er moet ook gezorgd worden voor de belangen van de geheelc burgerij. De maatschappij beweegt zich naar een lager Inkomsten- of loonpeil. Ook het gemeenbepersoneel zal zioh dus 'n kleine in komsten ver minde ring moeten getroosten. Nadeel van belang zal er niet uit voortvloeien. En vermindering van de sala rissen zal anders toch moeten volgen. En het nadeel hiervan zal voo^ de betrokkenen veel grooter zijn. Het gemeente personeel geniet toch nog vele voordeelcn in vergelij king met zoovele andere groepen werkenden. De salarissen van het personeel dienen pa rallei te loopen met den welstand der ge meente. Een kleine bijdrage in de pensioen premie zal waarlijk geen groot offer voor het gemeenbepersoneel beteekenen. Het praeadvies van B. en W. heeft spr. met eenige verbazing gelezen Is dan de be grooting 1932 met zooveel lichtvaardigheid in elkaar gezet? Den post onvoorzien van f 40.000 heeft spr. te groot gevonden en daarom heeft spr. voorgesteld er f 15000 van af te trekken. Spr. wijst er op. dat ook Ged. Staten alleen spreken van de mogelijkheid van pensioen verhaal. De lieer Audrechtsch (Vrijz.) vraagt hce het staat met de gemecnteflnanciën, in verband met dc schadeloosstelling. Zoolang die niet bekend is, kan men niet beslissen. Dit is een goede gelegenheid om bij de re- geering aan te dringen op spoed Inzake de schadeloosstelling. De heer Disselkoen (s.d.a.p.als door den heer Van Unen aangevallen lid dor fi- nancieele commissie, zegt dat, teen hij van de vergadering dier commissie zonder ken nisgeving wegbleef, de lieer Van Unen force majeure had behooren aan te nemen. Spr. kan zich overigens met de mecning van B. en W. over het voorstel-Rijkes es. vereenigen. Hoe weten de voorstellers dat er geen dekking aanwezig of te vinden is? Hot levensonderhoud mag wat gedaald zijn. hot zal wel weer stijgen en bovendien zijn andere zaken duurder geworden. Voor Heem stede is er geen aanleiding hot voorstel van den heer Rijkes aan te nemen. De heer Van Unen (V.B.) vindit het praoadvlea van B. en W. slap. Het is nu de tijd. om een standpunt in te nemen, niet om later nog wel eens te zien". B. en W. hadden voerts toch eerst wel eens over deze zaak voeling kunnen houden met de commissie van overleg. De salarissen van gemeente personeel mogen niet uitgaan boven de salarissen van het particuliere bedrijf. Verder zegt spr. dat wat de heer Rijkes voorstelt volstrekt niet be- teekent een koopkracht vermindering. Gerust kan dus gehandeld worden in den geest van liet voorstel-Rijkes. De heer Van den Heuvel (AH.) lid dor flnancieele-comnüssie, zegt dat hij. ais geen overleg wordt gepleegd met de leden betreffende het uur van vergaderen, hij geen com missievergadering meer kan bijwonen er. dus bedanken zal ais lid van commissies Spr. kan zich. overigens mot hot denkbeeld van den heer Rijkes vereenigen, maar hij mist er progressie in. De Raad kan nu wel een uitspraak doen, maar dan verder B. en W. ultnoodigen. in overleg met de C. v. O. met nadere voorstellen te komen. Op den f 40.000 onvoorzien moet men niet te veel vertrouwen. De heer Van der Erf (RH.) is in de huidige omstandigheden niet voor het voor stel-Rijkes. Werd het toch uitgevoerd, dan zou spr. óók voor progressie zijn. De heer De Tello (s.d.a.p.) zegt, wanneer het raadsbesluit gevallen is, overleg met de C. v. O. geen beteekenis meer heeft. Zaken als het aanhangige vorostel moeten éérst in het Georg. Overleg gebracht worden. De heer De Boer (RH.) meent dat het gemeenbepersoneel een kleine korting wel kan dragen. Wethouder Van de Poll (CJH.) wijst er op. dat de Raad al heeft uitgemaakt dat hot Kortingswetje eigenlijk niet juist ls. Het ts nog niet zoo lang, dat het gemeenbepersoneel dat vroeger bij andere categorieën ten achter was, behoorlijk wordt gesalarieerd. B. en W. zijn wel van plan bij de begrooting <te komen met een zekere salarisrege'.ing. Maar thans behoeft nog geen druk uitgeoefend te wor den. Spr. hoopt dat de schadeloosstelling tegen de begrooting toch wel zal geregeld zijn. De heer Rijkes (V.B.) verdedigt zijn voorste! in tweede instantie. Nadat nog de heeren Van Unen, Audretsch, Disselkoen en Van der Erf het woord hebben gevoerd, stelt de heer Van den Heuvel (AH.) vcor, dat de voorstellers B. en W. zullen uitneodigen mat voorstellen inzake verhaal te komen en daarbij rekening te houden met progressie. De heer Rij kes (VJ3.) neemt dirt, voorstel over. De heer Van Unen (VH.) stelt voor, dat dan eerst overleg wordt gepleegd met het G. O. Wethouder Dr. Droog (RH.) zegt dat het G. O, toch wel eerst mag weten, hoe de Raad in principe over een zaak denkt. Het voorstel van B. en W., niet over te gaan tot verhaal, wordt aangenomen met 9 tegen s temmen. Tegen stemmen mevr. Venhulzen en de heeren Rijkes, De Boer. Van den Heuvel, en Van Unen. De Vleesohkeuringswet. Behandeld wordt de overeenkomst met Haarlem inzake de Vleesohkeuringswet. De heer Audretsch (Vrijz.) stelt aan houding voor, om eerst overleg te kunnen plegen met de slagers, die gaarne de slacht- tarieven verminderd zouden zien. De heer Van. den Hisuvel (AH.) zou wenschen dat B. en W. ook eerst overleg ple gen met de omliggende gemeentebesturen, om t>e onderzoeken of misschien een eigen keuringsdist mogelijk is. B. en W. vereenigen zich hiermede. Tewerkstelling werkloozen. B. en W. stellen, voor dat voor tewerkstel ling bij de werkverschaffing, in de gemeente de werkloozen tenminste gedurende 2 jaar onafgebroken in de gemeente moeten wonen. De heer Rijkes (V.B.) stelt voor dat de gehuwden 2 jaar en de on gehuwden 21/2 Jaar onafgebroken in Heemstede' zullen moeiten wonen om voor tewerkstelling in aanmerking te komen. De heer De Tello (s.d.a.p.) zegt dat wel blijkt, dat de werkloozenzorg Rijkszaak be hoort te zijn. Spr. stelt voor, dat de regel niet zal gelden voor, hen die zich vóór 1 Mei 1932 (dus niet vóór 1 Januari 1932) in de ge meente hebben gevestigd. De heer Van Unen (VB.) sluit zich hier bij aan. Wethouder Dr. Droog (RH.) wijst er op, dat de gehuwden in Heemstede reeds voorgaan. Spr. voelt dus niet voor het amen- dement-Rijkes. Dit amendement wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. met verandering van den datum van 1 Januari In 1 Mei. Rondvraag. De heer Van Unen (V.Bmaakt er be zwaar tegen dat de gemeente bij aanbeste dingen door een besteksbepaling Heemsteed- sche aannemers protegeert. Deze aannemers werken toch ook elders in het land. Andere gemeenten zullen te eeniger tijd eenzelfden maatregel gaan toepassen en dat geeft last. De heer De Tello (s.da.p.) meent dat de Commissie van O. W. deze quaestie onder de oogen moet zien. Wethouder Dr. Droog (RH) zegt dat die commissie er reeds haar goedkeuring aan heeft gehecht. De heeren Disselkoen (OB.P.) en De Tello (S.D.A.P.stellen voor, B. en W. uit te noodigen bij volgende aanbestedingen Heem steed sche aannemers gelijk te stellen met die uit andere gemeenten en 80 pot. Heemstee&sehe arbeiders te werk te stellen. D heer Rijkes (V.E.i zou gaarne zien dat dc Commisle van O. W. deze zaak onder de oogen zag. Op voorstel van den heer V a n d e n H e u v e 1 (AR.) wordt besloten dat B. on W. prae advies zullen uitbrengen over het voorstel Dissel koen. Aldus wordt, besloten. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen betreffende: ver huur van weilanden bij de gasfabriek en co Molenwerfslaanaanleg van een weg ten Westen van den Heerenweg en ten Zuiden van dc Amsferd&msohe Waterleiding en over neming van grond ten Oosten van den Bleekersvaartweg. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: L. Boorsma. Zandvoorterweg 29, Aerdenhout. oen hamer; F. Kroon. Graaf Florlslaan 16, Vogelenzang, een schroevendraaier: W. R. Korstjens, Prins Hendriklaan 120, Overveen. een bruin mutsje; Amersfoort. Noordlaan 17 Bloemendaal, een postduif; de Groot. Rijr.°- gomlaan 18. Aerdenhout. een dameshand schoen: Leuvo Bloemendaalscheweg 271, Overveen. een haarsplt; O de Vries. Noord laan 21, Bloemendaal. een lakstempel: Steen berghe, Clematlslaan 7. Aerdenhout, een vul pen; C. UStdam. Joubertstraat 39. Haarlem, een kindcrtaschje; J. Tuilenaar. ZIJIweg 10 Overveen. een regenjas. Bottelier. Zand voorterweg 158. Heemstede, een zilveren armbandhorloge; A. Visser, Klaheklaan 2, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IN ONBEKEND WATER ZONDER TE LOODEN. IN BED MET RUGPIJN. Zij moest van haar kinderen weg. „Zes maanden rust, weg van de kinderen", schreef men deze vrouw voor, toen haar rugpijn acuut werd. Zij schrijft ons om te vertellen, hoe zij zulk een kuur voorkwam. Let vooral op den laatsten zin van haar brief: „Twee jaar geleden leed ik aan hevige pijn in. mijn lendenen en ik kon mij met moeite rechtop houden. Soms moest ik een heele week naar bed. Gedurende drie maanden ging ik het ziekenhuis in en uit en natuurlijk knapte ik dan wel wat op maar helaas ver telde men mij daar, dat men mij geen medi cijnen kon blijven geven,, maar dat ik een maand of zes absolute rust noodig hadweg van de kinderen.Ik kon er niet toe komen van de kinderen te scheiden, dus ging ik maar niet meer naar het ziekenhuis. Ik begon Kruschen Salts te gebruiken en heb sindsdien geen last meer van mijn rug." Mevr. W. Kruschen Salts bevat levenwekkende zouten die de oorzaak van rugpijn direct bestrijden. Spoedig nadat U begonnen bent Kruschen Salts te gebruiken, houden de ergste rugpij nen cp. Zooals u met de „kleine dagelljksche dosis"' bemerkt worden de steken steeds min der en eindelijk weet U nauwelijks meer wat pijn is. En als U dan verstandig bent. voor komt U een eventueele weder ins tor ting door geregeld iederen morgen de kleine smaak- looze dosis Kruschen Salts te blijven ge bruiken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. Aerdenhout, een vulpen; L. Veen, Zijlweg 22 Overveen, een zilveren halsketting met me daillon; J J. Swarts, Bloekerspad 7 Bloe- mendaal, een K. G. gewicht; aan den poli tiepost te Aerdenhout. een zilveren potlood; aan het bureau van politie te Overveen, eenige cahiers t. n. Fekkers; een '-J zenkrans in étui; een wit mutsje; een slinger van auto; een sierspel; een hooihark; een wiel dop van auto een sleutel een RH. kerk boekje. een sleuteltje. DE WONINGEN VAN BLOEMENDAAL- NOORD. EEN MOOI COMPLEX. De arbeiderswoningbouw in Bloemendaal ls altijd langs moeilijke wegen gegaan. En onder deze moeilijkheden speelde het gebrek aan terreinen wel een zeer belang rijke rol. Wanneer de gemeente evenwel iets aan pakt doet ze dit goed en de 65 arbeiders woningen in de Schapeduinen, welke Zater dag officieel in gebruik zullen worden ge nomen, geven hiervan wederom een be wijs. De heer Noorman heeft indertijd dc aan dacht gevestigd op deze bij uitstek geschikte terreinen. Wethouder Laan heeflt de bouwplannen krachtig gesteund. In een ideale omgeving is een complex arbeiderswoningen. 65 in aant-al, gesticht, waarop Bloemendaal trotsch kan zijn en dat in het heele land zijn weerga niet vindt. De helft van het aantal woningen is reeds betrokken. De huizen zijn door de architectenfirma Mulder en Van Asdonk met smaak ontwor pen en doqr den aannemer Broertjes en op zichter Nijssen, met zorg uitgevoerd. De heer De Jong, directeur van P. W„ heeft gotoond. nieuwe ideeën aan te durven. Er zijn geen hekken, maar er is een vrije aansluing aan de omgeving. Vóór een groote tuin voor alle huizen. De plantsoenen zijn aangelegd door de gemeente, die ze ook zal onderhouden. Er komen langs den asfaltweg geen voet paden, om het landelijke karakter te be houden. De oude denneboomen zijn zooveel mogelijk gespaard. Achter de woningen ligt een wandel parkje met heerlijk dennenhout en een speelplaats voor de kinderen. Wat dit wandelparkje betreft: hier wordt- wederom een proef genomen van groote paedagogische waarde. De bewoners kunnen toonen. hoezeer zij deze geste van het ge meentebestuur op prijs stellen en het bosch in eere houden. Naar wij vernemen zal deze stichting niet tot gevolg hebben dat de minderwaardige woningen er zijn er nog in onze mooie gemeem'e! kunnen worden opgeruimd. In de omgeving van de Boschlaan en ook elders vindt men nog wel woningen, die nauwelijks dien naam kunnen dragon. VELSEN CIRCUS SARASSANI TE VELSEN. ER WORDT ONDERHANDELD. Naar wij rmcraen zijn door de Directie van het circus Sarassani onderhandelingen geopend om in den loop van dezen zomer eenige voorstellingen tc Velson (N.) te geven IJMUIDEN BESOMMINGEN. Zeeleeuw 105 manden f 836. Loggers: KV/. 112 f 396. K M. 135 f 4.10. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.20—f 0.95. Griet per 50 kilo f 50—f 13.50. Tongen per kilo f 1.20f0,85. Zetsohol per 50 kilo f 14 Kleine schol per 50 kilo f 17f 3.50. Bot per 50 kilo f 4.50. Schar per 50 kilo f 4.60. Tongschar per 50 kilo f 24— f 23 Rog per 20 stuks f 13 Vleet per stuk f 2 Pieterman en poon per 50 kilo f 3.90f 2.60 Kabeljauw Der 125 kilo f 32.50f 13. Gullen per 50 kilo f 6.60—f 5.50 l eng per stuk f 1.10f 0 60 Wijting per 50 kilo f 2.40f 0.70 Makreel per 50 kilo f 11—f 10.50. SCHIPPER VAN* DE IJMUIDEN 39 GESTRAFT In de uitspraak inzake de stranding van den stoomtrawler „Schoorl" IJM. 39 op de Haaksgronden tijdens slecht zicht oordeelt de Raad voor de Scheepvaart, dat het on geval is toe te schrijven aan verkeerde na- vigatig van betrokkene. Hij heeft van de plaats waar hij naar IJmuiden zou terugva ren, welke berustte op een gegist bestek, een koers genomen, die gericht was op de Haaks gronden. Hij had nagegaan, dat hij ln de nabijheid van die gronden zou komen, na 60 mijl te hebben afgelegd, doch heeft eerst besloten te looden, nadat die afstand was afgelegd. Betrokkene heeft aldus ln meer dere opzichten onvoorzichtig gehandeld. Vooreerst heeft hij een koers genomen ge richt naar de Haaksgronden inplaats van een veiliger,, immers meer Westelijken koers, hetgeen hij zonder eenig bezwaar had kunnen doen. Verder heeft hij, terwijl hij niet met zekerheid de plaats kende, waar van hij was afgevaren, na ongeveer 60 mijl te hebben gevaren, te voren niet gelood. Betrokkene heeft zich derhalve aan na latigheid schuldig gemaakt. De Raad acht het ooleegen van een disciplinaire straf noo- dig. doch wil in aanmerking nemen, dat betrokkene ter zitting van den Raad zonder voorbehoud heeft erkend voormelde fouten te hebben begaan. Mitsdien bestraft de Raad den betrokkene, door hem de bevoegd heid te ontnemen om als schmner te varen no een schip als bedoeld bij art. 2 der fhd V»n opht d PAKKING TE DIKWIJLS AANGEZET? OORZAAK VAN IIET ONGEVAL OP DE ADELANTE. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake het plot seling leeg blazen van den stoomketel van het stoomvisschersvaartuig „Adelante" IJM. 19 even buiten de pieren van de haven van IJmuiden na vertrek. De Raad is van oordeel, dat tot dit ongeval twee oorzaken kunnen hebben samengewerkt, te weten een minder deugdelijke verpakking van het slik- deksel en de onjuiste maatregel van den machinist om de moeren nog eenige malen aan te zetten, hoewel niet de ministe lek kage werd bespeurd. Het is thans niet meer na te gaan of beide oorzaken, dan wel een er van tot het ongeval hebben geleid. In elk geval is echter zeer goed mogelijk, dat de pakking oorspronkelijk in orde is geweest, doch door het onnoodige herhaald aanzet ten ondeugdelijk is geworden. Volgens de verklaring van den machinist zijn "na het ongeval de deksels vernieuwd. MATERIAAL OP DE „INVIERNO" WAS NIET IN ORDE. VLOER WAS MET EEN HAMER STUK TE SLAAN. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de schade toege bracht aan de scheepshuid van het stoom visschersvaartuig „Invierno" IJM. 158 op de Noordzee. De Raad is van oordeel, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden aangenomen, dat een trawlbord tegen de huid van het schip heeft gestoo- ten en daardoor een groot lek is ontstaan. Dit moet natuurlijk zooveel mogelijk wor den voorkomen, doch dit ernstige gevolg duidt er wel op, dat die huid van het schip te dier plaatse zeer zwak moet zijn geweest. Het feit, dat de machinist door tien slagen met een vijfpondshamer een gat in den wa terdichten vloer heeft geslagen, duidt er ook op, dat het materiaal van dit ruim vijf en dertig jaar oude schip niet meer geheel in orde was. 1 MEI-VIERINGEN. PLAATSELIJ K ARBEIDS - SECRETARIAAT De afdeelingen IJmuidenBeverwijk van. het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat houden haar Mei-vergadering op Maandag 2 Mei in de zaal ..Bloemoord" aan den Wijkerstraat- weg te Velsen (N.) Als spreker zal optreden de heer E. Bouman. met als onderwerp: „Te^en loonsverlaging en verslechtering der steunregeling. Tegen fascisme en dreigend oorlogsgevaar". Verder zal deze avond opgeluisterd worden door muziek en voordrachten. DE FINANCIEELE TOESTAND Testen de voorstellen van B. en W. EEN SCHRIJVEN AAN DE R.-K. RAADSFRACTIE. Door de RH. vakorganisaties is aan de RH. raadsfractie onderstaand schrijven gericht: „De RH. Arbeidersorganisatie, metaalbe werkers. haven- en transportarbeiders en fa brieksarbeiders in deze gemeente verzoeken dringend, gezien de ingrijpende verslechte ringen, welke reeds in de steunbedragen heb ben plaats gevonden; gezien den nood welke in de gezinnen der werklooze arbeiders heerscht; gezien den geest welke daardoor is ont staan en welke zoodanig is dat slechts door groote verantwoording der leiders erger wordt voorkomen, al die maatregelen te treffen welke steunverlaging kunnen voor komen. Dit schrijven is ge teekend door de voor zitters en secretarissen van bovengenoemde organisaties. Een adres aan den Raad. Door den IJmuider Bestuurdersbond, den IJmuider Christeiijken Bestuursdersbor.d en den Roomsch-Katholieken Volksbond is een adres aan den Raad der gemeente Velsen ge richt van den volgenden inhoud: „Geven te kennen de IJmuider Bestuur ders Bond, de IJmuider Christelijke Bestuur ders Bond, de Roomsch Katholieken Volks bond; dat zij met groote teleurstelling hebben kennisgenomen van het besluit van Burge meester en Wethouders om op 7 Mei a.s de steunnorm voor de werkloozen met 50 cent te verlagen; dat voor zoover adressanten bekend is deze verlaging door de Regeering niet wor den geëischt, maar slechts als voorwaarde werd gesteld ter verhooging van de subsidie met 25 procent; dat de verlaging der steunnormen dus geen dwingend voorschrift is van den Mi nister; dat de toestand der werkloozen naar het oordeel van adressanten geenerlei verdere verlaging der steun toelaat; redenen waarom adressanten Uwe Raad verzoekt te besluiten dat de steunnormen voor de werkloozen niet zullen worden ver laagd en dat opnieuw overleg met de Re geering zal worden gepleegd ten einde de 25 pet. verhooging van subsidie voor onze gemeente te verkrijgen zonder dat daarvoor de steunnormen behoeven te worden ver laagd." Een telegram aan den minister. Door de RK. Raadsfractie is in verband met de door den Minister gestelde voorwaar den bij rijkssubsidie op de werkloozen-uit- keering het onderstaand telegram ver zonden: „RH. Raadsfractie. Velsen, Kennis genomen ministerieele mededee- ling gemeentebestuur Velsen, verzoeken dringend matiging eischen en bevordering leening op gunstiger voorwaarden." w.g. Maas. Voorzitter. Laurent, Secretaris. IJMUIDEN. Kranig optreden van een 71-jarigen grijsaard. str-" gm m- Het uitgebrande perceel ln de Pres. Krugerstraat. 's Nachts om ongeveer kwart voor twee bemerkte dc porder Piet de Boer. dat uit perceel Pres. Krugerstraat 90, waarin geves- ligd een kruidenierswinkel van den 71-Ja rigen J. Root. rook kwam. Onmiddellijk werd de bewoner door den porder gewekt, waarna deze laatste de politie ging waarschuwen, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Tusschen het oogenblik dat de Boer den heer Root mededeelde dat er rook uit zijn winkel kwam en deze laatste zich naar de achterkamer begaf om zich te kleeden, stond de winkel ln lichte laaie. Even later het gc- heele huis van onder tot boven. De heer Root kon zich nog bijtijds door de vlammen heen loopende redden, doch door den wind sloeg de deur van den winkel dicht cn stond hij buiten. Boven sliep de 28-jarige Ali Hoogeveen, die weldra geheel door de vlammen ingesloten was doch toch nog de trap wist te bereiken. Toen zij zich langs den brandenden trap in veiligheid wil de brengen, viel zij door de treden naar be neden in den vuurpoel. De Tl-jarige heer Root bedacht zich geen oogenblik en sloeg na eenige vergeefsche pogingen, niet zijn vuist de dikke ruit van 1 de winkeldeur ln. Zonder aarzelen ging hij den brandenden winkel in om MeJ. Hooge veen te redden. Op een gegeven oogenblik lagen beiden op den grond in de vuurzee, terwijl de grijsaard de 29 jarige Ali met zijn armen krachtig omklemd hield om haar zoodoen de te beschermen. Dit alles speelde zich in een spanne tijds af. Op het juiste oogenblik wist de agent van politie P. Pruissers beiden uit het brandende perceel te trekken, waarbij bleek, dat het haar van den heer Root reeds in brand stond en deze zich door het inslaan van de ruit ernstig aan de pols had verwond en Mej. Hoogeveen ernstige brandwonden aan beide beenen, beide handen en achter in haar hals bekomen had. Wat er in beiden omgegaan is, laat zich niet beschrijven. Men kon de oude heer straten ver hooren gillen. Bij het naar buiten brengen was hij reeds bewusteloos. Direct werden beide slachtoffers in de wo ning van den heer van Beek binnengebracht waar Dr. van Leeuwen dadelijk aanwezig was cn het eerste verband legde. Hier bleek dat het meisje er het ergst aan toe was. He denmorgen zal zij vermoedelijk naar het ziekenhuis vervoerd worden als de eerst© pijnen iets gestild zijn. De brandweer die binnen korten tijd aan wezig was. tastte onder leiding van den brandmeester J. J. Schlikcr. het vuur met vier stralen op de waterleiding aan. Tweo stralen werden vanuit de Pres. Krugerstraat op de vuurzee gericht en twee stralen wer den door de brandgang geleid op het vuur aan de achterzijde aan te tasten. Daar de kruidenierswinkel stampvol met goederen gevuld was, ook met zeer brandbare, zooals diverse schoonmaakartikelen, duurde het geruimen tijd voor de brandweer den brand meester was. Steeds laaiden de vlammen hoog op en om ongeveer half vier kon men zeggen dat de brandweer winnende was en de vlammen minder hoog oplaaiden. Om on geveer 5 uur rukte de brandweer in. doch zij heeft niet kunnen voorkomen, dat het geheele perceel met de boeken en beschei den. de garderobe der beide slachtoffers en de Inventaris een prooi der vlammen was. Het perceel en de inventaris, zoowel goe derenvoorraad als meubelen, waren op beurspolis verzekerd. Dc politie, onder de persoonlijke leiding van den commissaris, hield de vele aan wezigen, op een behoorlijken afstand. De oorzaak van den brand is onbekend. J

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10