De Ontwapeningsconferentie. BUITENLAND. De Vlootbesprekingen te Genève HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 29 APRIL 1932 TWEEDE BLAD Oud-minister Dumont zet het Fransche stand punt uiteen. Geen afschaffing van bepaalde typen schepen, doch vermindering. Alge- meene debatten over de kwalitatieve ontwapening geëindigd. Een nieuwe con ferentie van premiers in zicht. Dr. Bruening ontvangt de pers en geeft een beschouwing over zijn buitenlandsche politiek. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. van wonomusch herstel <ier wereld af- hankelijk is. In de maritieme commissie van de ont wapeningsconferentie heeft, naar de Tel. meldt, de Fransche ex-minister van Marine Dumont, de algemeene beschouwingen be sloten met een uiteenzetting van het Fransche standpunt betreffende het offen sieve karakter van oorlogsschepen. Spr. wees erop, dat alle soorten schepen en mijnen ge vaarlijk zijn voor de burger-bevolking. Frank rijk heeft, gezien zijn ligging, vliegtuig moederschepen noodig voor het vervoer van lichte verkenningsvliegtuigen, ook wanneer de zware bombardementsvliegtuigen worden afgeschaft. Wat de duikbooten betreft, deze leveren het minste gevaar op voor de burgerbevolking, maar zij zijn wel gevaarlijk voor handels schepen. Frankrijk heeft door de ondenteekening van het Londensche vlootverdrag erkend, dat voor duikbooten dezelfde regels geiden als ■voor schepen, die aan de oppervlakte va ren. Daar de conferentie een vermindering van de oorlogsuitgaven wenscht, is het eenige middel, om het gevaar, dat oorlogsschepen voor de nationale verdediging opleveren, te verminderen, de verlaging van het kaliber der kanonnen en de tonnage der schepen. Overigens zijn alle schepen, al naar gelang van hun operalties, defensief of offensief. De Fransche delegatie stelt daarom niet de afschaffing van het een of andere type voor, doch wel vermindering. Voor duikbooten -vraagt Frankrijk wegens het eyentueele of fensieve gevaar van koopvaardijschepen toe passing van het Dondensche vlootverdrag. Evenals Italië acht Frankrijk de afschaffing van linieschepen alleen tegelijk met die van duikbooten mogelijk. Na Dumont nam de Duitsche gedelegeerde von Rheinbaben het woord naar aanleiding van een opmerking van den oud-minister, dat Frankrijk het slachtoffer was geworden van vier invallen, die het niet kan vergeten. Hij verklaarde dat zinspelingen op invallen in het verleden, buiten het kader der werkzaam heden van de commissie vielen en uitsluitend van een historisch standpunt uit moesten worden bezien. Voorts had de Fransche gedelegeerde ge sproken over het bombardeeren van open steden in den oorlog, welke feiten naar zijn meening evenmin in de commissie ter sprake mogen komen en hij drukte de hoop uit, dat de commissie voortgaat in den geest van sa menwerking en zich niet verdiept in histori sche controversen. Bij de verdere besprekingen bleek de Fran sche delegatie het Nederlandsche standpunt in zake' de afschaffing van contactmijnen te deelen. In de commissie ter bestudeering van de kwalitatieve ontwapening te land beeft de Fransche gedelegeerde vanmorgen een aantal vragen ingediend, die ten doel hébben de technische vaststelling te verkrijgen van wat verdedigings- en wat aanvalswapenen zijn. De commissie heeft besloten een technische ondercommissie te benoemen ter bestudee ring van dit probleem. De Hoofdcommissie van de Ontwapenings conferentie heeft thans de algemeene debat ten over de kwalitatieve ontwapening beëin digd, en heeft een program voor een bespre king der onderdeelen goedgekeurd. Achter eenvolgens zullen besproken worden de linie schepen, vliegtuigmoederschepen, onderzee booten, zeemijnen, de chemische en bacte riologische oorlog en kustvestingen. Volgens mededeeling van Engelsche zijde bestaat het plan een nieuwe bijeenkomst tot stand te brengen tusschen Brüning. Mac- Donald en Tardieu en wel gedurende de week na Pinksteren. Voorloopig heeft men 18 Mei als datum van aanvang gesteld. Getracht zal worden bij die gelegenheid die quaesties te behandelen, welke thans ten gevolge van de ongesteldheid van Tardieu niet verder konden worden besproken. In Engelsche kringen neemt men aan dat in deze bespreking voor alles de principieele quaesties der Ontwapening, de quaestie van de gelijkberechtiging van Duitschland en de Fransche plannen inzake internationalisatie aan de orde zullen komen. De Ontwapeningsconferentie zal tijdens de Pinkstervacantie haar werkzaamheden ge durende vier dagen onderbreken en wel van 13 tot 17 Mei. Rijkskanselier Dr Bruening heeft. Don derdagavond in Hotel Metropol te Genève, de internationale pers ontvangen. Hij gaf een uiteenzetting van zijn buiten landsche politiek. De Duitsche opvatting is niet gewijzigd, al dus dr. Bruening. Van het Duitsche stand punt uit bezien, moeten wij onder alle om standigheden vast houden aan een feitelijke ontwapening. Daar is het geheele Duitsche Volk, hoe groot de partijpolitieke tegenstel lingen ook mogenn zijn. het volkomen over eens. Ik ben ook van meening dat het nood zakelijk is den toestand op dit gebied even zoo als dat op andere punten, de herstelbe talingen en de hulpmiddelen ter bestrijding en verzachting van de crisis volkomen duide lijk moet. bezien. Al deze kwesties behooren bij elkaar. Het gaat niet alleen om kwesties van financieelen en economiscben aard, doch het gaat er evenzeer om de psychologische bas is "te scheppen waarop dc volkeren wederom een sterk vertrouwen in elkaar kunnen stel len, omdat naar mijn meening slechts claar- Dr. Bruening. Dr. Bruening verklaarde voorts, dat de zaken ter wereld thans een buitengewoon snel beloop hebben en dat de beraadslagingen tot oplossing der moeilijkheden slechts in een nog sneller tempo moeten komen en zich moeten aanpassen bij den toestand., voor het geval de oplossing niet te laat zou komen Men moet tot internationale samenwerking komen, waarbij een samenwerking van Duitschland en Frankrijk noodzakelijk is. China. Compromis wordt opgenomen in het ontwerp-accoord De Ohineesche en Japanscfhe gedelegeerden ter wapenstilstandsconfererutie vereenigden zich met de compromis-formule, voorgesteld door den Britschen gezant. De formule zal naar Reuter mededeelt worden opgenomen in het ontwerp van het bestand. Helpers van generaal Ma terechtgesteld. Te Tsitichar zijn op bevel van de Mands- joerijsche regeering vier ambtenaren van het militaire radiostation terechtgesteld, die er van beschuldigd worden, bevelen van den Chineeschen generaal Ma draadloos te heb ben verspreid en zijn code-telegrammen naar Nanking te hebben overgeseind. De doodvonnissen zijn te Tsitsichar in het open baar voltrokken. Duitschland. De Rijksregeering aanvaardt de uitnoodiging voor Lausanne Het Wolff-Bureau verneemt dat de Duit sche Rijksregeering de Britsche uitnoodiging voor een conferentie te Lausanne, te begin nen op 16 Juni, aangenomen heeft. De Duitsche regeerir.g heeft er tevens mee ingestemd dat de Britsche regeering uifcnooligingen verzendt 'aan de kleinere mogendheden. Oostenrijk. Dr. Buresch bespreekt de buitenlandsche politiek. In de openingsvergadering van de voor jaarszitting van den Nationalen Raad heeft Bondskanselier dr. Buresch. naar Reuter meldt, een verklaring afgelegd over de plan nen tot herstel van den economischen toe stand in de Donauianden en het standpunt dat de Bondsregeering daar tegenover in neemt. Voor de verhouding tusschen de Donau- staten onderling acht de regeering het ver- leenen van wèderzijdsche preferenties het eenige doeltreffende middel voor nieuwe op wekking van het economische leven «n wat betreft de houding tegenover de andere, niet Donaustaten acht de Oostenrijksche regeering het verleenen van eenzijdige preferenties voornamelijk ter bevoordeeling van in dustrie en landbouw, een noodzakelijke aan vulling van het eerstgenoemde systeem. Het is het standpunt van de Oostenrijksche Bondsregeering dat Oostenrijk elke politieke verbinding moet vermijden on dat geheel zelfstandig en onafhankelijk moet blijven, hoewel Oostenrijk ook geneigd en vastbeslo ten is, met alle naburige staten en met alle andere staten die daartoe bereid zijn. to'. een uitbreiding van de economische betrek kingen te komen. De Bondskanselier sprak niet -over den uitslag van de verkiezingen voor Landdag en gemeenteraad en den daarmee in verband ontstanen toestand van de binnenlandsche politiek. Ierland. Arbeiders voor afschaffing van den eed. Het debat in de Dail over het wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw, werd gisteren voortgezet. Norton, de leider der Arbeiderspartij, verklaarde dat zijn partij het wetsontwerp zal steunen. Genève. Buitengewone plenaire zitting voor het Chineesch-Japansche conflict. De buitengewone plenaire vergadering van den Volkenbond is door Hymans. den voor- altter, tegen iZarerdag bijeengeroepen ter behandeling van den toestand in het Verre Oosten. Italië. Balbo vindt de luchtmacht te zwak. In de zitting van Woensdag van de Ita- liaansche Kamer werd de begrooting van de luchtvaart aangenomen. Bij de debatten legde de minister van lucht vaart Balbo den nadruk op de onvoldoend heid van de Italiaansche begrooting die vast gesteld is op 754 millioen lire, tegenover de Fransche begrooting van luchtvaart die 3250 millioen francs bedraagt. Hij beweerde dat- men de Italiaansche luchtvloot veel grooter financieelen steun moest geven, omdat bij toekomstige oorlogen de luchtmacht het. voor naamste aanvalswapen zou blijken te zijn. (Reuter). Rusland. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Teletoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 7 98.- Feestelijke intocht van den Turkschen premier. De Turksche delegatie onder leiding van den Turkschen minister-president Ismet Pas ja en den Turkschen minister van Buiten landsche Zaken Roesjdi Bey is op grootsche wijze in de Sovjet- Unie ontvangen. Reeds op de doorreis naar Moskou werd te Odessa dooi de'. plaatselijke Executieve Comité der dist ricts-sovjet een feestelijke ontvangst ge organiseerd. Donderdagmorgen Is de extra-trein met- de Turksche gasten te Moskou aangekomen Aan het station bevond zich o.m. ter ver welkoming de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Mololow. Ter gelegenheid van het bezoek zijn de hoofdstraten van Moskou rijkelijk getooid met vlaggen in de Turksche en Russische kleuren. Een groot aantal feesten en ontvangsten zijn ter gelegenheid van het bezoek gear rangeerd. Zweden. Invloed van de Kreuger- affaire op de financiën. Bij de debatten in den Rijksdag over de verhooging van de automobiel-belasting heef. de minister van financiën Woensdag meege deeld. dat, op de loopende begrooting een te kort van 25 millioen kronen zal ontstaan. Dit tekort wordt gedekt door een reserve fonds. dat voor de helft zou moeten worden aangesproken. Bovendien is voor het volgend jaar een tekort te verwachten, daar een deel der inkomsten, bijvoorbeeld die der Staats spoorwegen. te hoog geraamd zijn en de uit gaven zullen toenemen. De minister deelde verder mede. dat ten gevolge van de Kreugercaj' astrofe de op brengst der Zweedsche belastingen met zes millioen zal dalen. Spanje. Stakers vallen het raadhuis in Malaga aan. Uit Spanje worden volgens Reuter ernstige wanordelijkheden van stakende arbeiders gemeld. In Malaga vielen de demonstranten het raadhuis aan en plunderden verschei dene winkels- In drie andere Spaansche ste den kwam het tot gevechten tusschen poli tie en stakers. Daarbij werd een burger ge dood en een agent zwaar gewond Uit Carmona wordt gemeld, dat verschei- Een storm in een glas water. De „strijd" om de motie van Sir John Simon inzake de kwalitatieve ontwapening. Tardieu kwam expres uit Parijs over, om tegen windmolens te vechten! GENèVE, 23 April 1932. De rustige atmosfeer, waarin in de eerste helft van deze week de principieele uitspra ken over de étappengewijze bewapenings vermindering tot een zoo laag mogelijk peil en onder inachtneming van den veiligheids toestand der verschillende landen afzonder lijk werden verkondigd, maakte in de eerste helft der week voor een zenuwachtige, ge prikkelde stemming plaats, toen een motie van Sir John Simon opnieuw het onderwerp der „kwalitatieve ontwapening" aan de orde stelde, waarover de week tevoren zooveel te doen was geweest naar aanleiding van Gib son's zoo verrassend snel ingediende motie. Tardieu. De onrust, die de Britsche motie in ver schillende kringen verwekte, nam zulk een omvang aan, dat Paul Boncour het noodig achtte zijn meester Tardieu den raad te geven zoo spoedig mogelijk uit Parijs naar Genève terug te keeren. ten einde het ge vaar van een aanneming der Britsche motie te bezweren. Tardieu volgde dien raad op. kwam. zag en overwon. Vier-en-twintig uren na zijn terugkomst te Genéve. was de motie van Sir John Simon zoo gewijzigd, dat ook de Franschen en de aanhangers der Fran sche veiligheidsschool zonder bezwaar daar aan him stem konden geven. En met dezelfde haast, waarmede Tardieu Woensdagnacht van Parijs naar Genève gereisd was, aan vaardde hij Vrijdagnacht weder den terug tocht. na, zooals hij zich inbeeldde, op de Con ferentie de Engelschen tot den „terugtocht" in anderen zin van het woord gedwongen te hebben1 Het wil mij voorkomen, dat deze geheele beweging over de Britsche motie veel over eenkomst met een storm in een glas water had. Menigeen kon zich dan ook niet ervan weerhouden over Tardleu's overhaasten te rugkeer naar Genève te glimlachen en hem met een Don Quichotte te vergelijken. De „strijd" van den zoo strijdlustigen Franschen minister-president tegen de Britsche motie had inderdaad wel iets van den strijd van Don Quichotte tegen de windmolens! De Franschen en de Kleine Entente met Polen vreesden, dat de aanneming van Sir John Simon's motie op een indirecte aan neming van Gibson's resolutie over de af schaffing der zware kanonnen en tanks zou neerkomen en dat- de Conferentie daardoor als het ware de Fransche voorstellen, dat de aanvalswapenen ln tijden van oorlog den Volkenbond ter beschikking moeten worden gesteld, zou van de hand wijzen. Beseffend dat de groote meerderheid der Conferentie inderdaad de Amerikaansch-Italiaansch- Engelsche voorstellen tot afschaffing der aanvalswapenen boven de Fransche voor stellen verkiest, hadden zij angst in de val te loopen, als de Britsche motie zou worden aangenomen. Indien dc aanhangers der Fransche rich ting de motie van Sir John Simon echter wat rustiger bekeken hadden, zouden zij onge twijfeld, zooals wij anderen hier, hebben in gezien. dat een dergelijk gevaar niet bestond. In de eerste plaats toch had de Britsche mi nister van Buitenlandsche zaken in zijn rede tot toelichting zijner motie uitdrukkelijk verklaard, dat de aanneming zijnPr resolutie hoegenaamd niet op de Fransche voorstellen zou uitloopen. Bovendien echter bleek dit uit den oorspronkelijken tekst zelf reeds duide lijk. Deze verlangde toch slechts een princi pieele goedkeuring van de gedachte van kwalitatieve ontwapening, zonder dat daar bij ook maar eenigszins aangeduid werd. op welke wapenen deze kwalitatieve ontwape ning zou betrekking hebben. Er bestond dus ln het geheel geen reden voor de Franschen. om in het bijzonder te vreezen, dat deze motie tegen hün tanks en zware kanonnen gericht was! Met evenveel (beter gezegd: even weinig) recht hadden de Engelschen en Amerikanen zelf kunnen vreezen. dat de goedkeuring van het beginsel der kwalitatie ve ontwapening als een uitspraak ten gunste van de afschaffing van hun slagschepen zou kunnen worden uitgelegd! De waarheid is, dat Simon's tot zooveel discussies aanleiding gevende motie zoo vaag. zoo weinigzeggend was. dat ieder gedelegeerde rustig zijn stem eraan had kunnen geven, zonder angst te hebben, dat men dan later op die stem een beroep zou kunnen doen. om hem tot een toestemming tot afschaffing van hemzelf dierbare wapenen te bewegen! De motie vroeg immers slechts een afschaffing van „bepaalde" wapenen! Iedere delegatie, die de afschaffing der chemische en bacteriolo gische wapenen goedgezind is (en dit ver klaren allen ite zijn!), had rustig zijn stem aan de ongewijzigde motie kunnen geven, zonder later voor onaangename konsekwen- ties te worden geplaatst! Intusschen, de Franschen vertrouwden de zaak niet en de motie moest dus gewijzigd worden. Zonder veel moeite kon Sir John Simon aan dezen wensch gehoor geven. De gisteren aangenomen tekst maakt aan allen •twijfel, ook van den meest wantrouwenden onder de gedelegeerden, een einde. Want de aangenomen motie houdt naast de goedkeu ring van het beginsel der kwalitatieve ont wapening deze definitie van kwalitatieve ontwapening in: „de aanwijzing van bepaal de wapenen, die hetzij volstrekt verboden, hetzij geïnternationaliseerd behooren te worden." Van eenige voorkeur voor het Amc- rikaansche stelsel van een volstrekt verbod boven het Fransche stelsel van internationa- liseering van bepaalde wapenen is in de een stemmig aangenomen gewijzigde motie waarvan Litvinow terecht zeide. dat zij slechts op een besluit tot verdaging van den strijd tusschen deze twee opvattingen neer komt) ook naar Fransche opvatting geener lei sprake meer. Daar Simon ook nimmer een dergelijke voorkeur bedoeld had. wel wetend dat die niet zonder strijd zou kunnen uitgesproken worden, was het hem gemak kelijk aan Tardieu's wensch bevrediging te schenken. Intusschen geeft de uitspraak, dat ..be paalde" wapenen hetzij volstrekt verboden, hetzij „geïnternationaliseerd" moeten wor den. aanleiding tot de vraag, of dit laatste woord wel juist weergeeft, wat de Franschen bedoelen. De Fransche voorstellen houden In, dat zware kanonnen en tanks in vredestijd in handen der tegenwoordige bezitters zou den blijven, onder verplichting echter ze in oorlogstijd ter beschikking van den Volken bond te stellen. Is het woord ..internationa- liseering" niet wat al te mooi voor een derge lijke regeling9 Paul Boncours wist het. bij zijn verdediging der Fransche voorstellen heel aanlokkelijk te schilderen: terwijl de Amerikaansche motie der vorige week de machtigste wapenen wil doen verdwijnen, wil Frankrijk, dat deze wapenen ten dienste van den Volkenbond voor de handhaving van recht en vrede zullen blijven. Bij een zoo sympathieke voorstelling van de beteeke- nis der Fransche voorstellen kwam stellig bij menigeen twijfel op. of de Amerikanen met hun vernietigings-plan het wel bij het rechte einde hebben. Helaas! als men zich afvraagt, wat in wer kelijkheid met deze ter beschikking van den Volkenbond te stellen wapenen gaat gebeu ren. verdwijnt de bekoring van het Fran sche plan. Want tot het oogenblik, dat de nood aan den man komt, blijven die wape nen in het bezit van die staten, die ze thans hebben. Kan men daar eigenlijk wel van „internationaliseering" spreken? Of zou het gebruiken van dit woord in Boncour's mond beteekenen, dat Frankrijk bereid is al zijn tanks en kanonnen inderdaad ook in vredes tijd prijs te geven en ze (natuurlijk met alle andere aanvalswapenen) ergens in een klein land of op een onbewoond eiland onder Volkenbondstoezicht in bewaring te geven? Als zoo iets werkelijk ln de bedoeling lag. zou het debat zeker een heel andere richting nemen! JHR. MR. B. DB JONG VAN BEEK EN DONK. INGEZONDEN MEDEDEELING EN a 60 Cts. per regel den personen vergeefs hebben getracht een nonnenklooster in brand te steken door brandende in benzine gedrenkte lappen te gen de deur van het gebouw te leggen: de politie kon de vlammen echter dooven. I Revolutionnaire studenten organisatie? In Posen zijn, naar Reuter meldt, 24 man lijke en zes vrouwelijke studenten ge arresteerd. die ervan verdacht worden tot een Oekrajiensch militaire organisatie te behooren. Bij de huiszoekingen zijn munitie, revolvers en helsche machines gevonden Nicaragua. Staat van beleg langs de Atlantische kust. Reuter seint uit Managua: In Nicaragua is langs de Atlantische kust de staat van beleg afgekondigd. President Moncada heeft een speciale boodschap ge richt tot het congres waarin hij aankondigt dat wijzigingen zullen worden gebracht :n de grondwet. Amerika. Hoover maakt een goede kans voor het candidaatschap. Volgens deskundigen, die in nauwe rela ties staan met de delegaties op de nationale conventies van republikeinen en democraten zou Hoover, aldus Reuter, reeds zeker zijn van een zoo groot, aantal republikoinschc stemmen, dat hij zal kunnen worden her benoemd tot candidaat bij de a,s. presidents verkiezing. Ofsohoon vele democratische afgevaardigden hem steunen, is Roosevelt or toch niet zeker van dat hij zal worden gekozen tot demo cratisch candidaat. Beperking der bevoegdheid van den president. Het Representantenhuis, heeft, naar Reuter meldt, een door de democraten ingediend wetsontwerp op de douanetarieven aangeno men. waarbij den president de bevoegdheid wordt ontnomen om de normen der invoer rechten op aanbeveling van de tarieven- commissie te wijzigen en deze 'bevoegdheid aan het Congres wordt teruggegeven. Hot wetsontwerp elscht eveneens dat president Hoover het initiatief neemt voor een bewe ging gericht op een internationale economi sche conferentie, die o.a. ten doel heeft de douanetarieven te verlagen Men voorziet dat Hoover zijn veto over dit wetsontwerp zal uitspreken, dat hem thans ter goedkeuring taal worden voorge legd. België. De tarieven op wol verhoogd. De ..Nation Beige" meldt naar Reuter mededeelt dat de koning een besluit heeft geteekend( waarbij de minister van finan ciën wordt gemachtigd de invoerrechten, die al of niet geweven wol treft, met 50 pet to verhoogen. evenals meubelen van alle scort. De verhooging gaat onverwijld in. Britsch-ïndië. Bank of Indië verlaagt haar disconto. De Imperial Bank of India heeft volgens een Reu ter tele gram uit Calcutta haar disconto van 6 pet. tot 5 pet. verlaagd. Het disconto van 6 pot. gold sinds 25 Febr. j.l. AGENDA. VRIJDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: Hot Ncderl. Indisch Tooneel. „Dokter Stieglitz". 8 uur. Gem. Concertzaal. R.K. Oratoriumver- eeniging. ..Requiem" van Verdi. 8 uur. N.V. ..De Kroon": Jaarl. alg. verg. 3 uur namiddag. Luxor Sound Theater: Ben Hur. 8 15 uur. Rembrandt Theater: „Harlekijn". Too neel: Tholen en Van Lier. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Pierewaaier" <So'n Wind- hund). Tooneel: Wladimir Pique Trio. 3 15 u. Kunstzalen ..Reeker", Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6 Tel. 10354. ZATERDAG 30 APRIL Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Ged. Raamgracht 75: Verg. v. aandeel houders Ver. Haarl. Bedrijven Jan Muller en Adr. v. d. Lande, 2 uur. Zandvoort: Groot Badhuis. Buitenge wone Dansavond. Kunstzalen ..Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij, APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) 11596 A Klinkhamer* Koninginneweg 69. teL Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27 tel. 10043,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5