Nieuwe Uitgaven ENCELAND'S „NATIONAAL BEWIND". ZATERDAC 30 APRIL 1932 MUZIEK. Concert Nely Verdel, Jan Hoeben, Mijndert Denijs. De heeren Hoeben en Denijs als violisten hebben met mej. Nely Verdel als pianiste een reeks trio-sonaten gegeven, en kozen daar voor uit de groote zaal van Hotel „Lion d'Or". Zij hebben het zich niet gemakkelijk gemaakt, want de hoorders een heelen avond te blijven boeien met de voordracht van mu ziek uit hetzelfde tijdperk (den generaalbas- tijd) is een moeilijke opgaat, wanneer niet all? omstandigheden meewerken ten gunste. De zaal van Lion d'Or heeft als concert zaal het nadeel, dat de hoogte niet is in ver houding tot de oppervlakte. De klank der violen draagt niet, en een gevolg is, dat de executanten zich uitermate inspannen om gewenschte effect te verkrijgen. Zonder ge- volg.Ook de hoorder is hier in 't nadeel: het luisteren naar, het combineeren van de drie concerteerende instrumenten vraagt inspan ning, die spoedig leidt tot verflauwde aan dacht. Nemen wij al deze omstandigheden In aanmerking, dan is het eigenlijk nog boven verwachting, dat men indrukken meedraagt die buiten de concertzaal blijven nawerken. Het best kwamen tot hun recht de lang zame deelen. Hier was met minder inspan ning een goed klankgeheel te verkrijgen. Zoo voldeed in Boccherini's sonate het Andante expressivo belangrijk beter dan het slotdeel, en onderscheidde zich ook in Handel's trio sonate in D het inleidend Adagio van de daaropvolgende Allegro deelen. Een beslist nadeel in het spel der violisten is het te weinig aanwenden van het boven deel in de stokvoering. In Bach's Concert in d-moll is in 't eerste deel bezwaarlijk een goede indruk te bewerken zonder een stoer en stevig martellato. Ook de heer Denijs als jongste der heeren concertgevers vermijdt angstvallig deze speelmanier, en zoo zagen wij hem in Tartini's sonate in een Presto welhaast uitsluitend de salonstreek toepas sen, met als gevolg, dat een stevig en mar kant rhythme een vrome wensch bleef. Daar ook zijn dubbelspel niet zuiver was, bevre digde deze sonate maar matig. Die onzui verheid. ik haast mij dit te zeggen, zal echter goeddeels een gevolg zijn geweest van de temperatuur in de zaal, die voor een be- heerscht musiceeren hoe langer hoe ongun stiger ging werken. De taak der pianiste was ook lang niet ge makkelijk. Het werd, wijl ook de vleugel niet in al te gunstige conditie was, een voort durend passen en meeten om te komen tot 't juiste klankeven wicht. Aan agllitelt ont breekt het mej. Nely Ver del allerminst, doch voor goed samenspel dienen andere facto ren mee te werken. In een gunstige omge ving, en onder een matige temperatuur ho pen wij haar in samenwerking met de hee ren Hoeben en Denijs spoedig eens revanche te zien nemen. Al was 't met hetzelfde pro gramma, dat een mooie lijn gaf, en allerminst was berekend op uiterlijk succes. G. J. KALT. Tam, de a via tear. Van de zoo uiterst productieve Edgar Wal lace, den onlangs overleden Engelscher. schrijver is in de vertaling van Jar. Lamers bij de N.V. Seyffardt's Boek- en Muziekhan del in Amsterdam verschenen Tam, de avia- teur, een sportief verhaal van vliegers, vlieg machines en oorlog. Hoewel wij het onder werp het verheerlijken van de gedragm- gen van een Engelsch vlieger in den wereld oorlog niet erg kunnen apprecieeren, is dit boek toch ook weer vlot en humoristisch ge schreven. Wallace had echter beter gedaan zijn gaven aan een wat minder bloedig ge geven te wijden. A short history of English literature. Door J. M. Meulenhoff te Amsterdam is uit gegeven A short history of English literature with an appendix on american literature by dr. W. van Maanen, English master in the 3rd HJ3.S. at Rotterdam. Het werk is in sa menwerking met mej. J. M. van Hasselt van de Amsterdamsche bibliotheek rijk en fraai geïllustreerd en geeft een beknopt, doch goed overzicht over de Engelsche en ook Ameri- kaansche literatuur. Het jaar van den tuinman. Verschenen Is bij van Holkema en Waren- dorfs Uitg. Mij. N.V. te Amsterdam Het jaar 'van den Tuinman door Karei Capek, verta ling van Eva Raedtde Canter. De schrijver geeft den lezers het besef, welk een schoon heid en kleur in den tuin liggen. Hij leidt hen een jaar lang door den tuin, vertelt van den tuinman, van de regen, van gToente en bloe men, van den grond en de herfst. Karei Capek leverde geestige illustraties. R. K. Oratorium-Vereeniging. Men kan, al naar het ingenomen stand punt, tegen geest en vorm in Verdis Requiem verschillende bezwaren hebben. De geest er van is, althans ten deele, niet die welke wij gewend zijn als „kerkelijk" 'te erkennen; de vormen naderen soms die der opera. Maar wie zonder vooringenomenheid luistert zal zich niet aan de intense werking dezer mu ziek kunnen onttrekken. Welk een liefelijk heid, welk een dramatische kracht, welk een afwisseling van stemmingen en beelden, welk een meesterschap over het coloriet, welk een melos wat een muziek zit er inl Muziek en nog eens muziek. Geen dozijn koninklijke of staatsprofessoren plus anderhalf dozijn nieuwlichters brengen zóóveel mooie muziek bij elkaar, oefenen zoo'n elementaire kracht uit. Ja, het „Lacrimosa" kan banaal worden, als het niet mooi gezongen wordt en de koor- fugas staan niet op de hoogte van die van Bach. Maar door onwaardige vertolking kan men ook de muziek van Beethoven naar be neden halen en Verdi was nu eenmaal geen Bach, maar Verdi, en daarvoor behoefde hij zich volstrekt niet te schamen. Zijn naam zal wel altijd een der glanspunten in de geschie denis der Italiaansche toonkunst blijven vertegenwoordigen, en die geschiedenis is heusch niet arm aan groote figuren. De uit voering door de R-K. Oratorium vereeniging mag over 't geheel een zeer gelukkige heeten Er waren wel enkele minder goede oogen- blikken: in het Sanctus scheen de leiding niet voldoende krachtig, in het Liberame was ongelijkheid waar te nemen; in de meeste gevallen toonde het koor zich voor zijn taak berekend. Die taak is in Verdis Requiem niet buitengewoon groot. De solopartijen spelen een overwegende rol. Maar waar die aan het Hollandsch Vocaalkwartet waren toevertrouwd kon men a priori te dien op zichte gerust zijn. Inderdaad heeft dit kwar tet Vrijdagavond buitengewoon mooi ge zongen, èn als ensemble èn individueel. Ver rukkelijk glansde de stem van Jo Vincent nu fel domineerend boven de koormassas, dan weer in zachten gloed of stille mijme ring. Suze Luger scheen bijzonder goed ge disponeerd; al staan haar tonen niet zoo vast als die harer kunstzuster, al scheen haar intonatie in het Lacrymosa even iets aan den hoogen kant (wat ook door het vibrato veroorzaakt kan zijn), en al hadden wij de met ppp en dolcissimo aangegeven momenten gaarne nog wat zachter gehoord: haar omvangrijke partij heeft zij met warm te en expressieve kracht vertolkt en haar stemvolumen sloot zich ditmaal goed bij- dat der anderen aan. Louis van Tulder was schitterend, Willem Ravelli uitstekend. Over de medewerking onzer H. O. V. kun nen we evenzeer met volle tevredenheid en erkentelijkheid gewagen. Den geringen voor bereidingstijd, die voor zulke uitvoeringen beschikbaar is. in aanmerking nemende, mo gen we zeggen dat ons orkest voortreffelijk werk geleverd heeft. Op de intenties van den dirigent reageerde het slagvaardig en met toewijding; ernstige tekortkomingen vielen ijiet aan te wUzen. En ook den leider Hubert Cuypers mogen we gerust hulde brengen. Van te groote voorzichtigheid in de tempi, die vroeger bij hem wel eens waargenomen werd, viel nu niets te bespeuren, zelfs scheen het ons toe dat hij in 't begin van het Dies Trae het tempo nog gedurfder nam dan waartoe de aanwijzing in de partituur hem verplichtte. Daarentegen had fn het Sanctus zijn leiding misschien wat krachtiger kunnen zijn. Deze uitvoering heeft groote en uitmun tende indrukken nagelaten. Aan den dirigent werd een lauwerkrans aangeboden. Een groot auditorium was aanwezig. In de pauze werden dirigent en solis'en door den* Bisschop van Haarlem. d;e a's gewoon lijk van ziin belangstelling blijk gaf door de geheele uitvoering bij te wonen, ontvangen en gecomplimenteerd. K DE tONG. Ringsfaartje en haar lievelingen. A. Timmer heeft voor het derde leerjaar van de Christelijke scholen een vertelling -uit het dierenrijk geschreven. Ringstaartje en haar lievelingen. Het aardig geïllustreerde muizenverhaal is bij W. J. Thieme en Cie te Zut-phen verschenen. Voor het Centraal Bureau van voor Eer en Deugd gaf J. J. Romen en Zonen, Roermond- Maeseyck den derden druk uit van Het Voort plantingsleven van den Mensch door H. J. Schim van der Loeff en den vierden, her- zienden druk (16de tot 20ste duizendtal) van De Leer der Kuishheid door mr. W. J. A. J. Duynstee C. S S. Pr. De Schatten der Aarde. Het tweede deel dezer serie reclame albums van de N.V. Stoom tab aks fabriek Th. Niemeyer te Groningen is verschenen. Frits van Raalte heeft ditmaal over ertsen en me talen geschreven. De tekst is voorzien van vele fraaie illustraties. De uitgave is van B. van Borssum Waallces, bureau voor weten schappelijke reclame-adviezen te Groningen. Reclameplaat AJï.WJB. Door den A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland is een nieuwe groote reclameplaat uitgegeven, voorstellende twee automobilis ten, die in een kaart van den bond kijken. Op den achtergrond en over heer schend een wegwijzer met de letters A.N.W.B. er groot boven. De plaat is in zwart, blauw en wit gehouden. Onderaan staat een opwekking lid te worden van den Bond. Hoe maak Is zelf een televisie ontvanger? De schrijver M. W. H. de Gorter heeft hier mede een handleiding samengesteld voor het zelf construeeren van een toestel voor tele visie-ontvangst door een amateur. Het boek je is voorzien van 29 foto's en teekeningen en is uitgegeven door de N.V. Uitgevers mij. „Kosmos" te Amsterdam. Astrologie, bijgeloof of weten schap? Door C. van Es is een brochure geschreven over Astrologie, bijgeloof of wetenschap? De uitgave ervan berust bij de N.V. Electrische Drukkerij Luctor et Emergo te den Haag. Physiologische brieven. Verschenen is in de Volksuniversiteitsbi bliotheek bjj de erven F. Bohn N.V. te Haar lem de tweede druk van Physiologische Brie ven door dr. G. van Rijnberk, hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. De oplossing van de wereldcrisis. Bij A. J. G. Strengholt, uitgever te Amster dam is uitgekomen nummer één van een reeks brochures over wereldvraagstukken on der den verzamelnaam: Problemen van dezen Tijd. Het nummer is geschreven door M. C. W. Sölner en heet: Een Oplossing van de Wereldcrisis. De helft der netto-opbrengst van deze brochure zal aan het Nationaal Crisiscomité worden afgedragen. Luchtreisgids. Bij G. Kolff en Co. te Batavia is uitge komen de Ned. Indische Luchtreisgids 1932 van de Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij. Hei- praatische boekje bevat gegevens voor velerlei onder- deelen van het luchtreis-wezen en is voor zien van vele foto's, teekeningen en platte gronden. Ned. Al gem een e Encyclopaedic. Wij ontvingen de zesde aflevering van de Nederlandse he Aigemeene Encyciopaedie be werkt naar Brockhaus' encyciopaedie. kleine uitgave, van Scheltens en Giltay te Amster dam. Eerste Hulp bij Verkeersongevallen. Verschenen Is Eerst Hulp bij Verkeerson gevallen door dr. V. M. E. Winters, arts. leider der transportcolonr.e van het Nee. Roode Kruis te Kerkrade. De brochure heeft volgens den schrijver uitsluitend :en doel ge troffenen te beschermen tegen de gevolgen van ondeskundige hulp. door de helpers er op te wijzen, wat ze wèl kunnen en wat ze niet mogen <xoet\ Gids voor Bergen.1 Verschenen is de zesde druk van den Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, uitge geven door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen, met illustraties van J. G. Veldheer en J. M. Graadt van Roggen en eenige kaartjes en plattegronden. Tevens gaf de vereeniging een gids uit voor hotels, pensions en gemeubileerde huizen, voor Bergen en Bergen aan Zee. Tenslotte bundelde zij een reeks fraaie foto's van Bergen en omgeving en voorzag deze van een inleiding in vier talen en een kaartje van Nederland, waarop de groote in ternationale verbindingen met Bergen zijn aangegeven. Tolvrij Toerisme in Nederland. Met medewerking van het Koninkl. Ned Automobiel Club. is door S. W. Melchior, Uitgever te Amersfoort een anti-tollenboekje uitgegeven. Het bevat 114 kaartjes aan de hand waarvan het niet moeilijk Is. de tollen te vermijden, en zal dus een welkom werkje zijn voor den automobilist. De opgaande Zon. In de Wereldbibliotheek ,te Amsterdam is de vierde druk, het 11e—14e duizendtal, uit gekomen van De Opgaande Zon door Her man Heyermans, een spel van den midden stand in vier bedrijven. De nieuwe drankwet. De inspecteur van de Volksgezondheid, be last met het toezicht op de naleving der drankwet, den heer B. de Brey, heeft een uiteenzetting daarvan gegeven en die. aange vuld met de uitvoeringsbesluiten, in druk doen verschijnen bij G. W. van der Wiel en Co., te Arnhem. Plattelandsverarming. In de nieuwe serie Pro en Oontra van de Hollandia Drukkerij N.V. te Baarn, is als eerste nummer verschenen Plattelandsver arming. [De vraag is gesteld: Wordt, het platteland uitgebuit door de hooge stede lijke en indusstrieloonen? Pro spreekt J. Smid oud-ref. bij de directie van den landbouw contra J. W. Matthijsen, redacteur van He: Volk. In moeilijke jaren. Verschenen is bij de N.V. Hollandia-Druk- kerij te Baarn de tweede druk van „In moei lijke Jaren", een boekje voor ouders (en op voeders) van jonge menschen van 12 tot 20 jaren, door dr. A. de Vletter, rector van he: Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Kwffsebaaier Mien Bröddellabbe. Geert Teis Pzheeft aan zijn reeks Gro ninger verhalen en schetsen, weer een bundel gedichten toegevoegd onder den titel „Kwit- sebaaien, Grönneger riemsels". Ook deze bundel zal door hen, die in Groningen ge boren en getogen zijn, weer op volle waarde geschat worden. De uitgave is van de firma M. D. de Lange te Veendam. Bij dezelfden uitgever zag ook de vierde druk van Mien Bröddellabbe, Grönneger riemsels van Geert Tels Pzn. het licht. Zaanlandsch Jaarboek. Bij P. Out, Koog aan de Zaan ls het eeTste deel verschenen van Zaanlandsch Jaarboek, onder redactie van G. J. Honig en S. Lootsma. Het bleek den schrijvers, dat in den tegen- woordigen tijd belangstelling bestond voor de oudheidkunde, de historie, de folklore en de economische geschiedenis van de Zaan streek. In dit boek herleeft het Zaanlandsch jaarboekje, echter in kloeker formaat, zon der kalender. De inhoud zal uitsluitend be trekking hebben op de Zaanstreek en bestaan uit opstellen over geschiedenis, zeden en ge woonten, handel en nijverheid, maar ook populaire schetsen en novellen met een Zaansch karakter worden niet geweerd. TIJDSCHRIFTEN. Nederlandsch Fabrikaat. Mededeellng wordt gedaan van de aige meene ledenvergadering, die op 30 Juni te Leiden zal plaats vinden. Daarna wordt iets vermeld omtrent de openlucht filmvoorstel lingen der vereeniging. die gedurende zes maanden in steeds afwisselende gemeenten zullen worden gehouden. Van een nieuw initiatief van het bestuur der vereeniging wordt melding gemaakt, nl het samenstellen van een Aardrijkskundig Economisch handboekje, ten dienste van on derwijzers. Een beschouwing onder het hoofd .Dum ping" verdient zeker aandacht. Verder lezen wij, dat het bestuur der ver eeniging waarschijnlijk een serie sluitzegels het licht zal doen zien. „Nederlandsche Octrooien" geeft een uit voerige opgave van in den laatsten tijd aan hier te lande gevestigd personen en onder nemingen verleende Nederlandsche Octrooien De redevoering door den heer C. P. J. Zaal berg. directeur-generaal van den Arbeid, ge houden op 4 April te Amsterdam: ,De toe stand van ons bedrijsleven" ls opgenomen. Willy Corsari verzorgt op vlotte wijze de rubriek „Voor de Nederlandsche Vrouw". „De Opbouw", Ir. S. L. Louwes, secretaris-penningmees- 'ter van de Overijsselsche Landbouw-Maat schappij, vervolgt zijn artikel over „De crisis in het gemengde landbouwbedrijf", thans de gevolgen, uit economisch en sociologisch oogpunt, van een eventueele inkrimping van het landbouwbedrijf in ons land behande lend. Dr. E. van Raalte, privaat-docent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, geeft „Indrukken van en rondom de Vlaam scire wetenschappelijke congressen". De directeur van het gemote lijk bureau van statistiek te Amsterdam Mr. Dr. J. H. van Zanten, geeft deze maand vergelijkende overzichten van „Groothand elsprijzen en kosten van het levensonderhoud. De letterkundige Hemt an Poort bespreekt als voorbeelden van „Oude en nieuwe verzen" Gedichten door Jacobus van Looy en Spaan- sche Volksliederen door Hendrik de Vries. In de Staatkundige Kroniek bespreekr Mr. H. P. Mar chant verschillende crisis maa/t regelen der Regeering, de behandeling van de Indische bestuursherziening In de Tweede Kamer en de Onafhankelijke Socialistische Partij. In de Buitenlandsche Kroniek behandelt dr. E. van Raalte de verkiezingen in Duitsch land. de Londensche conferentie over het probleem der Donau-staten en de Iersche i quaestie. Het nummer wordt besloten met enkele korte boekbesprekingen. Samuel over de liberale ositie. (Van onzen correspondent). Sir Herbert Samuel. LONDEN, 27 April. Omdat Neville Chamberlain jicht heeft en de besprekingen in het Lagerhuis over de nieuwe tariefbesluiten daarom een week zijn uitgesteld (en misschien wel langer) heeft Sir Herbert Samuel een schoone gelegenheid om weer eens tegen zijn collega's in het Kabinet voor het oor der Lacrerhuisleden uit te varen, voor loo pig voorbij zien gaan. Maar zoo hij dan al niet in het Lagerhuis kan fulmineeren tegen de nieuwe Protectie heeft hij toch zijn kans waargenomen gedurende een receptie, welke de Natlonale-Liberale Club hem Dinsdagavond heeft gegeven. Hij leverde er een voorproefje van de vernieti gende kritiek, welke hij zich voorstelt uit te oefenen op den Jongsten termijn van de tarieven-politiek van zijn mederegeerders wanneer straks die politiek in het parlement zal worden besproken. Aar. zijn vrienden ln de Club vertelde hij. dat Engeland had toe gegeven aan de machten van economisch nationalisme, welke de voornaamste oorza ken zijn geweest van den huldigen ramspoed in de wereld. In de wijze waarop de tarieven waren vast gesteld had hij alle hoop. dat zij ln interna tionale onderhandeling als middelen voor verlaging of slechting van tariefmuren zou den kunnen worden gebruikt, zien vervliegen En even erg was, dat blijkbaar aan de be langen van verbruikers geen aandacht was geschonken en dat de tarieven niet waren ontworpen om grootere bekwaamheid en wakkerder methoden in de naMonale in dustrie te bevorderen. Sir. Herbert Samuel zeide dit alles met een zoodanige kracht van woorden, dat er bijna verontwaardiging in kon worden gehoord. Maar hij verzuimde ook nu ae consequenties van zijn verzetshou ding te aanvaarden. HIJ vond alsnog voor zichzelf en voor zijn Liberale medeminlsters geen rechtvaardiging uit een regeering tc treden, wier voornaamste politiek hij zoo slecht, zoo dwalend, en zoo schandelijk par tijdig acht. De Liberale partij van het land komt bin nenkort te Clacton in jaarvergadering bijeen en de resoluties op de agenda van deze ver gadering vragen in het algemeen dat de Liberale Ministers hun vrijheid zullen her nemen, met andere woorden hun ontslag uit de regeering zullen nemen. De incest, ver breide opvatting bij de Liberale kiezers schi.|nt te zijn. dat deze Ministers zich en de partij compromitteeren door aan het landsbestuur te blijven deelnemen. Zij vree- zen dat. hoe langer deze scheevc toestand bestendigd blijft, hoe ongunstiger de kans van de Liberale elementen in het land zal zijn zich weer op te heffen en een levende en heilzame kracht te worden in het politieke leven van -het land. Sir Herbert Samuel rechtvaardigt zijn houding, naar wederom bleek uit zijn rode in de National Liberal Club, door te zeggen dat zijn partij uit hoofde van het vermaarde vergelijk tusschen de Kabinetsleden om van meenir.g te verschilden, zich berends in vrij heid van spreken en van handelen in het Lagerhuis verheugt, en door verder op te merken dat een on'-slag van Liberale Mi nisters neer zou komen op ontwijking van bestuursverartiwoordelljkheden in een tijd var. groote nationale moeilijkheid. De Manchester Guardian, die de meening weergeeft van hen. die de Liberale Partij weer geheel onafhankelijk willen zien. acht Sir Herbert Samuel's motieven zwak. Het- blad verklaart dat in het Lagerhuis en in het land allerminst de indruk heerscht dat de Liberalen tegen protectie vechteif met alle kracht en volharding, waartoe zij ln staat zijn. En wat het ontwijken van bestuursver- antwoordelijkheid betref: vindt het blad klaarblijkelijk dat de Liberalen hun naam niet behoeven te geven aan een landsbestuur waarvoor een waar Liberaal nimmer de ver antwoordelijkheid zal willen aanvaarden. Het blad meent dat de Afwezigheid van Liberale ministers geen verschil zou maken in de aigemeene politiek van de regeering. A. K. van R. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven HET BELEID ONZER GROOTE BANKINSTELLINGEN. De heer W. K. S. Truweel, die mijn stukje in Haarlem's Dagblad van den llen dezer in dat van den 18en beantwoordt, acht het boter aan den galg gesmeerd, dat het pu bliek er eens op wordt gewezen, hoe er blijk baar iets aan de leiding van onze groote bankinstellingen hapert, ofschoon uit de strekking van zijn betoog blijkt, dat ook hij meent, dat er in deze „something rotten" ls. Hij stelt de m.i. vrij naïeve vraag, welk be lang het groote publiek bij deze materie heeft. Hoe nu, hebben handel, Industrie en middenstand geen belang bij een meer of minder goede leiding van het groot-bank wezen, heeft dat vooral de provincie niet waar vroeger de particuliere firma's, welke nu vrijwel van het tapijt zijn verdwenen, een zoo groote rol speelden? Ik bezondig mij in den regel niet aan ingezonden stukken, maar hier is wel degelijk een zaak van groot belang voor het publiek aan de orde. De onlangs wederom plaats gehad heb bende fraude (de hoeveelste?) was mijn uit gangspunt. Ik signaleer deze als een symptoom van het steLsel, n.l. de ver voort gezette bureaucratie, het zioh blind staren op administratieve systemen, het zich ver schansen daarachter en het daardoor geen oog hebben voor karak:er en persoonlijkheid van plaatselijke verantwoordelijke functio narissen. Doch het symptoom der kwaal open baart zich natuurlijk niet alleen als fraude, doch ook op andere wijze, ni. door verkeerd plaatselijk beleid bij credietgeving, belegging, enz. Laat de heer T. dat maar eens vragen aan de zakenwereld en aan het fondsenbe- zittend publiek. Het is hier wel degelijk een algemeen belang, hetwelk in het gedrang komt. Het systeem ls daarom zoo moeilijk te bestrijden," omdat het voor de hoogere leiding zoo gemakkelijk is en men er zich daarom zoo angstvallig aan vastklemt en er zich ach ter verschanst. Men heeft zich geen moeite meer te geven tot het lecron kennen van personen, toestanden en zaken. Men dekt zich achter het papieren rapportje enop zijn voorman! Laat ik verder den heer W. K. S. T. ver zekeren, dat hij verkeerd ziet, wanneer hij meent, dat ik denk, dat mijn artikeltje suc ces zou hebben bij de Hoofddirecties der groote bankinstellingen. Een jarenlange bankpractijk heeft mij die naïeviteit ontno men en dezelfde 15-jarige practijk heeft mil over dit onderwerp wel de noodlge Atoom-op" gegeven, doch tevens de „uitlaatkleppen" verzekerd. De tijd zal het kwaad op den duur wel straffen: geen ingezonden stuk zal direct helpen: geen truweelen, doch houweelen, zullen in de toekomst gebruikt moeten wor den. H. DMUIDEN. DIRECTEUR VAN ZEEMANSHUIS TE LONDEN OVERLEDEN. Te Londen is plotseling overleden de heer W. L. A. van Oosterwijk Bruyn. directeur van de Dutch Sailors Home Ltd., de Maatschap pij welke het Nederlandsche Zeemanshuis te Londen exploiteert. De overledene die een bekende en zeer ge ziene figuur was in de Nederlandsche kolonie, was hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Zeemanscentrale en voorzitter van den Lon- denschen Zeemansbond. In 1929 werd hij ter gelegenheid van de opening van het Nederlandsche Zeemanshuls té Londen, benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. BLOEMENDAAL. T KOPJE." Zondag 1 Mei zal het 25 Jaar geleden zijn dat mejuffrouw J. de Jong—Zanfbergen haar werk als concierge aan de Meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal begon. Haar feest dag zal zeker in de school niet onopgcmec-kt voorbij gaan, want directrices en docenten waardeeren de groote toewijding, waarmee ze haar werk doet. Tot de leerlingen staat ze in een vriendschappelijke verhouding en ook de oud-leerlingen van „haar" school hebben altijd een warme plaats in haar hart Heden wordt de nieuwe studio van de V. A. R. A. te Hilversum officieel geopend, en in gebruik genomen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11