De financieele toestand. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 APRIL 1932 VELSEN. Voorstellen van B. en W. met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. Scherpe crifiek op B. en W. en de regeering. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergaderde gisterenavond onder voorzitterschap van wethouder J. C. Dunnebier. Aanwezig waren alle leden. Aan de orde zijn de voorstellen, van B. en W. n.l.: Verhooging van den post Steunverleening aan werkloozen, verlaging van verschillende posten van uitgaaf en verhooging van posten van ontvangst. De heer Visser (s.d.a.p.) voert het eerst het woord. Deze zeide te hebben gedacht aan het spreekwoord „draagt elkanders las ten". Spr. zegt dat zeker geen enkele ge meente in ons land zóó door de regeering behandeld wordt als Velsen. Hij zegt dat zijn fractie en andere leden de verlaging van de steun verleening niet wil len koppelen aan de andere voorstellen. Daar om stellen spr. en de hoeren Maas en v. d. Steen voor de steunverlaging los van de andere voorstellen te behandelen. Spr. komt dan op de voorstellen tot loons verlaging. B. en W. volgen hierin hun oude tactiek Spr. wijst er op. dat pas 4 maan den geleden de loonen van het gemeente per soneel zijn verlaagd en vraagt of dit zoo door moet gaan. Wat blijft er dan voor de levens positie over, vraagt spr. De heer Visser oritiseert daarna het voor stel tot stopzetting van den ophaal- er stortingsdlenst. Spr. zegt dait de gemeente van dezen dienst geld betrekt tegen 11/2 pet. rente en vraagt wat de gemeente moeit be talen, als zij dit kasgeld op de vrije markt moet leenen. Verder oefent spr. critïek op het voorstel itöt intrekking der subsidies. Hij wijst er op. dat de speeltulnvereenigingen enz. nuttig werken. Van een aantal gemeenten heeft Velsen op één na de hoogste cijfers van het aantal processen-verbaal voor kinderen. Het brengen van de gemeente in de 2e klasse voor de Pondsbelasting noemt spr. de tegenstelling van een goede progressie. De minst draagkrachtlgen zullen het loodje lijden Zij zullen de f 31000 wéér bijna geheel moe ten opbrengen Snr. zegt dan op de schuldvraag te komen Hij'zegt dat men komt tot de vraag, of deze voorstellen alken de schuld zijn van de re geering. Spr. heeft er achter vraagteekens ge zet. En na het antwoord van den minister op de vragen van het Kamerlid J. ter Laan zet spr. nog weer vraagteekens. Spr. wijst er op. dat B. en W. bij de behandeling der be- grooting reeds verschillende voorstellen van thans hebben aangegeven. Hij zegt zich trouwens verwonderd te hebben over het resumé der besprekingen tusschen den ge meentesecretaris met den heer de Regt van den rijks-accountantsdienst. Ten eerste hierover, dat geen der leden van het college hierbij tegenwoordig was, maar vervolgens dat bij de besprekingen van een eisch tot loonsverlaging geen sprake was. Spr. zegt dat in 't antwoord van den minister op de vragen van den lieer ter Laan alle opmerkin gen van Ti, en W. worden gelogenstraft. Spr. betoogt dat B. en W. don raad nooit hebben gemengd in de manier, waarop de gelden voor de steunverleening worden ver kregen. Trouwens de raadsleden weten meer dingen niet. B. en W. hebben een brief ge zonden aan de Vereen, van Noderl. Gemeen ten. maar de raadsleden hebben er geen af schrift van ontvangen. Spr. vraagt of do raadsleden als marionetten beschouwd wor den. Wel worden ze gewaarschuwd geen agi tatie te voeren. Ze hebben alles maar te slikken. Spr. zegt te onderschrijven, wat de secre taris zeide op de conferentie in Den Haag, m.l. dat de gemeente Velsen niet tolt de armlastige gemeenten behoort. Maar daarom acht hij het absurd, als een der wethouders tijdens de onderhandelingen over een leening in de bladen schrijft, dat de gemeente arm lastig en nlet-credietwaardlg. Spr. betoogt dat we nu misschien een regeeringscomm:s- saris als boeman krijgen, doch hij zou wel willen zien, dat B. en W., wanneer hun voor stellen worden verworpen, de steunverlee ning zouden durven stopzetten. Mr. v. d. Flier (s.dn.p.) zegit zijn ver ontwaardiging, zijn ergernis te willen uiten over de wijze, waarop deze voorstellen door B. en W. naar voren zijn gebracht. Hij blijkt te goed gedacht te hebben van B. en W., want uit het verslag van de conferentie van den secretaris in Den Haag blijkt dat er van geen dwang, van geen opleggen sprake is. Spreker crltlseert ook, dat B. en W. plotseling de verstrekking van schoolvoedlng- en kleeding hebben stopgezet. Ook dit was niet door Den Haag opgelegd. Men heeft gedreigd met den regeringscommissaris, maar terecht is op gemerkt.. dat die er ai was in den vorm van •het college van B. en W., als His Masters voice. Spr. zegt dat het college onmogelijk •weer het vertrouwen van den raad kan heb ben, vooral niet na het antwoord van den minister op de vragen van den heer ter Laan. Spr. zegt dat B. en W. steeds aan den steun hebben geknabbeld. B, en W. waar schuwen tegen agitatie,maar spr. verklaart dat B. en W. door hun optreden agitatie uilok ken. Scherp crltlseert spr. het optreden van de; wethouder van onderwijs. die tracht hier en daar er wat uit te knijpen. Spr. zegt niet te begrijpen, dat de heeron van het col lege zich niet schamen, daar zij zich een brevet van onvermogen hebben gegeven, zooals weinig voorkomt. Spr. zegt dat B. en W. geen vertrouwen meer kunnen hebben van den raad, noch van de regeering. noch van de banken. Niet omdat de gemeente niet credietwaaxdip zou zijn. maar omdat de directies der banken zullen zeggen, dat zij met zulk" mannen niet kunnen onderhande len. Spr. verklaart ook nog te gispen, dat zij, die zeggen .r Christelijke beginselen te w'Hen leven, steeds maar beknibbelen op de aller armsten. Spr. had verwacht dat de leden van 't ooilege in het boetekleed zouden gekomen zijn en" dat zij hun voorstellen royaal zouden hebben teruggenomen. De heer v. d. Steen (C.H.) verklaart dat 't feemakkelijk is alles op de schouders van B. en W. te schuiven. De loonsverlaging is in georganiseerd overleg besproken. Wel had spr. verwacht dat B. en W. zich veel sterker tegen de opgedrongen loonsverlaging zouden hebben verzet. Spr. verwacht, dat voortaan alles in overleg met de organisaites zal ge schieden. Dit geschiedt ook in de particuliere bedrijven. De heer ten Broeke (C.H.) zegt ook de voorstellen met grooten tegenzin te heb ben gelezen. Ware het niet om de werlcloozen, spr. zou ze onvoorwaardelijk afwijzen. Spr. wijst op het zuinig beheer der gemeente in de na-oorlogsche jaren. Vanwege dit zuinig beheer werd een inwoner van Velsen ge baseerd op f 10, die van Zaandam op f 20 Maar ieder, die den toestand klaar o^der de oogen ziet, moest deze voorstellen, zier- komen. (De heer Van Woensel (Communist) staait dan op ze zegt: Ik verlaat deze plaats van verraad en ga het woord voeren bij de arbeiders. Buiten klinkt de internationale). De heer ten Broeke komt op tegen de agitatie, gevoerd door de soc. dem. raads leden. Wanneer zij consequent waren, zou den zij de werkloozen voor hun rekening moeten nemen. Spr. verdedigt een voorstel, om de 5 pet. loonsverlaging te doen ingaan op 1 Januari as. en hoopt, dat voor het be- waarsehoolonderwijs nog een weg zal worden gevonden. (De heer Van Woensel keert weer terug en neemt zijn plaats weer in). De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) vindt, de voorstellen van B. en W. ook misleidend. Dat Zaandam zich niet zulke bezwarende voor waarden heeft laten opleggen, is hieraan te danken dat zijn vertegenwoordigers meer haar op de tanden hadden. De heer Van Woensel (Communist) oefent critiek op de SD.AP., die overal heb ben meegewerkt tot loonsverlaging, als is het dan door overleg. Hij becriti- seert- dan de voorstellen van B. en W. en dient een voorstel in, om te besluiten dat- de tekorten door de werkloosheid veroorzaakt, worden gedekt d.oor heffing van belasting op het vermogen. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer Maas (R.K.) zegt, dat als men zaken wil doen, men niet móet beginnen met critiek als die der SD.AP., om het college belachelijk te maken. Wij moeten de nuch tere werkelijkheid in 't oog houden. Spr. zegt. dat mogelijk is, dat do minister een knecht er op afgezonden heeft, om het met de ge meente Velsen in orde te maken. Als het dan mis liep. had de minister niets gezegd. Spr. zegt zich met een lid der RH. Kamerfractie te hebben onderhóuden en deze heeft bij den minister Van financiën geïnformeerd. Bedoeld lid kreeg hetzelfde antwoord aLs de heer ter Laan. Spr. m-oent echter, dat aan B. en W. Is gezegd, dat cr nog dit jaar be langrijk moest worden bezuinigd. Wel had spr. gaarne gezien, dat B. en W. de zaken beter voorbereid met don raad zouden hebber, behandeld. Spr. gelooft echter dat B. en W. tot overleg bereid zijn. Spr. had in de belastingvoorstellen ook gaarne meer progressie gezien. Maar hij wil er op wijzen dat men voor een zangvereeni- ging f 12.50 contributie per jaar betaalt en voor een voetbalclub f 6 en spr. vraagt of men dan voor de gemeenschap geen f 5.40 kan betalen. Spr. zegt dat het hier gaat om den werkloozensteun, om het bestaan van 2000 gezinnen. Spr. meent dat B. en W. geen enkelen maatregel achterwege hebben gelaten om het belang der gemeente te dienen. De heer Homburg (AP.) zegt dat wan neer in Zaandam de steunuitkeering guns ti ter is dan hier, diit misschien komt. omdat hier de loonen hooger zijn. Spr. zegt te hopen, dat de voorstellen niet ongewijzigd behoeven te worden aangenomen. Maar de reddende hand dient te worden aan genomen, al geeft spr. toe. dat het eigen lijk geen reddende hand is, die wordt toe gestoken uit Den Haag, maar een plank met spijkers. De heer Dalmeijer (groep Schilling) zegt de groote verantwoordelijkheid van dit oogenblik te gevoelen. Hij verklaart niet te innen gelooven dat B. en W. deze dingen gaarne zullen doen. Misschien zien B. en W. alles te somber in. Maar alles moet worden gedaan, opdat de werkloozen kunnen worden geholpen. Het trotsche woord, dat in onze gemeente geen honger zal worden geleden, moet worden ingelost, al zou er geen 5, maar 10 procent moeten worden gevraagd. We', betreurt spr. dat Velsen gedwongen wordt met dwangmaatregelen. Daartegen dient ge protesteerd. Maar B. en W. dient men te steunen. De heer Van Hooft, Neutr. Partij, acht het oneerlijk, dat de onderwijzers van de B. L. O. school extra zullen worden gekort. De heer Sluiters, (C.H.), drukt er zijn spijt over uit, dat niet de burgemeester de zaken der gemeente in Den Haag heeft be handeld. Voorts betreurt spr., dat B. en W. den raad voor een fait accompli hebben ge steld. dat zij hebben geschreven, dat alle voorstellen zullen worden aanvaard. Spr. vraagt of B. en VV. er zeker van zijn, dat wanneer de raad deze voorstellen verwerpt, de minister geen steun zal verleenen. Spr. kan niet gelooven, dat de regeering de ge meente met de werkloozen zal laten blijven zit ten. Maar dan is er nog beroep mogelijk op de Koningin. Spr. zegt dat men de voorstel len niet met een bloedend hart behoeft te aanvaarden, men kan ze ook afwijzen. Spr. had het beter gevonden, als B. en W. de za ken in stilte In orde hadden gemaakt, dan was de gemeente niet zoo stinkende geworden in 't land. De heer Vermeulen (A.-R.) zegt veel te kunnen overschrijden van wat er van sociaal democratische zijde is gezegd. Spr. bewondert den heer Sluiters, na spr. het oudste raadslid in jaren, maar die nog hetzelfde optimisme en dezelfde naïviteit bezit, als toen hij 6 we ken raadslid was. Spr. zegt dat het doel van dezen avond echter is aan geld te komen en daar is niet over gesproken. Spr. zegt ernstig te laken wat Mr. v. d. Flier zei over de on- derlingen in Den Haag. De regeering heeft hier juist blUk gegeven van een goed beleid. Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Ter Laan is diplomatiek. De regeering kan niet anders doen dan voorwaarden stellen. Spr. zal daarom zijn stem aan de voorstellen van B. en W. geven, al wil hij tot verzachting daarvan medewerken. Wethouder N ij s s e n (R.-K.) wijst de be schuldigingen van Mr. v. d. nier af. Spr. zegt dat de heer Vermeulen de koe bij de horens heeft gevat, het gaat er om, dat wij aan geld komen. Spr. zegt dat wat B. en W. gepubli ceerd hebben, een resumé is van de onder handelingen in Den Haag. Aanvankelijk had men 200 opcenten op de Fondsbelasting wil len hebben geheven, doch hiertegen hebben B. en W. zich verzet. De regeer in g zal echter alleen helpen, wanneer de raad besluiten ge nomen heeft. Waar we ook leenen, de ge meente zal moeten bezuinigen, Spr. zegt dat het jaar 1933 nog moeilijker zal zijn voor de gemeente. Wethouder Bosman (V. D.) zegt, dat- de critiek der S.D.AP. hem is meegevallen. Maar als B. en W. zeggen dat zij deze voorstellen met tegenzin doen, ontzegt spr. Mr. v. d. Flier het recht, om dit in twijfel te trekken! Spr. zegt zelf in Den Haag te zijn geweest, waar men op bezuiniging aandrong. Men wilde, dat 200 opcenten werden geheven, maar spr. wees den secretaris-generaal, die toch zeker namens den minister sprak, op het feit, dat Velsen gemeenten naast zich heeft, die nau welijks opcenten heffen. Men vond ook de steunuitkeering te hoog, ofschoon die pas door den minister was goedgekeurd. Later heeft een lid van het college eeh onderhoud gehad met den thesaurier-generaal, die al lereerst vroeg, wat er door de gemeente nog gedaan kon worden. Spr. zegt niet te kunnen gelooven, dat een serieuse regeering de ge meente zoo ver mogelijk in den hoek zal drijven. Spr. zegt dat B. en W. alles gedaan heb ben om bij particulieren een leening te plaat sen. En alles was met een bank voor elkaar, tot een der directeuren kwam met de N. Rott. Courant, waarin een en ander stond uit de memorie van antwoord van B. en W. en daar door mislukte deze leening. Wethouder Tusenius (V. B.) zeide zich aan te sluiten bij wat de heer Dalmeyer heeft gezegd. Spr. zeide niet te kunnen be grijpen, dat een man van de eruditie-opvoe ding van Mr. v. d. Flier zulke beleedigingen heeft gezegd. Spr. zegt dat na het fiasco der eerste leening B. en W. nogmaals een poging heeft gewaagd, maar door het toedoen van den heer Visser is die ook mislukt. Spr. zegt echter de regeering niet te willen sparen. Hij vindt het schandelijk, zooals de regeering met de gemeente Velsen heeft gedaan. De gemeente Velsen heeft zeker niet onnoodig geld uitgegeven. De regeering heeft nog nooit zoo vlug gestelde vragen be antwoord als die van den heer Ter Laan over Velsen. Blijkbaar lag het antwoord al klaar en een regeering, die zoo handelt, is in staat om de gemeente te laten stikken. De Voorzitter zegt deze uitdrukking niet te kunnen toelaten. Wethouder Tusenius gaat voort critiek op de regeering te oefenen. Van onzen kant is gezegd, dat er hier weinig meer te bezui nigen viel, doch toen is geantwoord, dat er geen haring zoo mager is, of er is nog wel vet uit te halen. De Voorzitter betreurt, dat de wethou der op zoodanigen toon over onze regeering spreekt. Wethouder Tusenius: Uw regeering, niet mijn regeering. De Voorzitter zegt dankbaar te zijn, dat de goede toon hier behouden is en be treurt, dat een man van ontwikkeling als Mr. v. d. Flier daarop een uitzondering maakte. Spr. zegt dat B. en W. volkomen eerlijk tot den raad zijn gekomen. Juist als B. en W. hier vanavond in 't boetekleed zouden zijn gekomen, zouden zij niet waard zijn hier te zitten. Bij de replieken voert eerst de heer Visser het woord. Daarna zegt Mr. v. d. Flier (SD.AP.) dat wanneer een der raadsleden tot spr. had ge sproken, als van de tafel van B. en W. is ge schied, hij onmiddellijk het woord zou ge vraagd hebben voor een persoonlijk feit. Spr. zegt dat het antwoord van den minister op de vragen van den heer Ter Laan vloekt met de voorstellen van B. en W., waardoor het college in den lande te kijk wordt gesteld. De" Voorzitter: Dat nemen wij voor onze rekening. Mr. v. d. Flier zegt dat hij het college gebrek aan beleid verwijt. Spr. zegt niet, dat de minister liegt, dat is van de tafel van B. en W. gezegd. Wanneer de minister zulk een antwoord geeft tegenover hee'l Nederland, zegt spr. dat B. en W. en de raad daarop kun nen vertrouwen. Sprekers critiek op B. en W. is, dat het college een al te gemakkelijk werk tuig van Den Haag is gebleken. Spr. zou wel eens willen zien. dat men de werkloozen hier laat verhongeren. Dan zou er zeker oproer komen. Wethouder Tusenius zeide het ant woord van den minister niet te kunnen uit leggen als de andere leden van het college doen. Als zij gelijk hadden zou dit beteeke- nen dat de minister ons in den rug steekt en zijn eigen en onze ambtenaren negeert. Voorts wil spr. aan de soc.-dem. fractie meedeelen, dat hij steeds bereid is zijn wet houders zetel in te ruimen voor een lid der S.D.A.P. Aan Mr. v. d. Flier zegt spr. dat deze vroeger niet op den kansel en nu niet in de rechtzaal wordt tegengesproken. Nu hij cri tiek op B. en W. oefent en persoonlijk wordt, wordt hij door de tribune toegejuicht. Spr. zegt: gaat- u zoo maar door. Tenslotte komen de voorstellen van B. en W. in stemming. Zij worden met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de 7 soc.-dem. leden en de heeren Sluiters (CH) en van Woensel (communist). Vervolgens wordt nog gesproken over de verlaging van de steunuitkeering. Verschil lende leden voeren hierover het woord. De heer v. d. Steen stelt voor, dat de verla ging met 50 cent per week voorloopig wordt opgeschort en dat B. en W. In Den Haag pro- bêeren hierin verandering te krijgen. De Voorzitter zegt dat B. en W. de ver laging wel willen opschorten, maar vindt het beter, dat er een commissie uit den raad naar Den Haag gaat, om hierover met den minister te spreken. Dit wordt goed gevon den. In die commissie worden benoemd de heeren Visser, Maas, v. d. Steen en Homburg. Inzake de voorstellen van B. en W. dient nog vermeld, dat de nieuwe korting van 5 pet op de jaarwedden van ambtenaren en werk lieden eerst ingaat op 1 Januari as. UW KONINKRIJK KOME Donderdagavond hield de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs „Uw Koninkrijk Kome" haar jaarvergadering. Naar uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, verheugde de school zich in een toenemen- den bloei. Het aantal leerlingen is nu 271. Ook de financieele toestand der vereeniging is gunstig. Hoewel de bezuinigingsmaatrege len der gemeente natuurlijk hun Invloed zul len hebben op de financiën der vereeniging, zal men toch de toekomst moedig tegen gaan. De heeren L. Broeze en Ds. J. Th. Meyer, aftredende bestuursleden, werden met alge- meene stemmen herkozen. Als naam voor de nieuwe bewaarschool, die bijna gereed is, stelde men vast: „Kleuterschool van Chr. V. O. Eben Haezer". De bazar, die in combi natie met de commissie voor het Ned. Her vormd Wïjkgebouw zal worden gehouden, zal plaats hebben van 14 tot 17 September. De voorzitter wekte op tot grooten ijver, daar juist in dezen tijd hulp dubbel noodig is. HOOFDPRIJS VERLOTING. De hoofdprijs der Paaschreclamecampagne, een /et varken van 250 pond aangeboden door den heer H. H. Meyer is ten deel geval len aan den heer J. Böhm, Tuinstraat, Velsen Noord. EEN KERKWACHT. In een Donderdagavond in het R.K. Ver- eeniglngsgebouw gehouden vergadering, welke buitengewoon dt'ik was bezocht, is be sloten tot oprichting van een kerkwacht, dit naar aanleiding van de, in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegde wandaad. Ongeveer 125 personen stelden zich beschik baar. Zondagnacht zal reeds de eerste wacht worden betrokken. Er is een bestuur gekozen bestaande uit de heeren van Roozenöaal, Langendïjk, Piepers, Harsveld en Mooij. Deze zullen de organisa tie verder uitwerken. KINDERVREUGD Het bestuur van de Speeltuinvereeniging „Kindervreugd", verzocht ons mede te dee- ien, dat de speeltuin, na de noodige repara- t-iën, a.s. Maandag 2 Mei, weer wordt open gesteld IJMUIDEN SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. sa. „Wissekerk" hetwelk eenige maanden in de Amsterdamsche haven was opgelegd is Donderdagavond in ballast naar Cardiff vertrokken om een lading steenkolen voor Italië in te nemen, alwaar het schip zal worden gesloopt. Het Engelsche sa. „Glynwen" is Donderdag avond in ballast van Rouan voor het Hoog ovenbedrijf, te IJmuiden, vertrokken, ten einde een volle lading ruwïjzer voor Enge land in te nemen. Het Engelsch s.s, „Sheaf Water" is Vrijdag morgen met een volle lading steenkolen voor Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, vertrokken. Het Nederl. motortankschip „Merula" het welk eenige dagen aan de toeristensteiger in de buitenhaven te IJmuiden heeft gelegen, is Vrijdagmiddag naar zee vertrokken met be stemming Curasao. Het Noorsche sa. „Ek" ls Vrijdagavond met stukgoederen van Amsterdam aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, gearriveerd, om een partij ruwijzer voor Noorwegen bij te laden. Het Nederl. s.s. „Stad ZaltbommeP' is 26 April met- een volle lading ijzererts van Bil bao voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, vertrokken DE WINKELSLUITINGSWET. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag met 39 tegen 16 stemmen verworpen een mo tie-Boon om de winkelsluitingswet niet op 1 Mei, doch later in te voeren. OPENBARE VERKOOPING Ten overstaan van notaris W. A. Dolleman te IJmuiden had Vrijdagmiddag krachtens artikel 1223 B. W. in Hotel „Nummer Eén" een openbare verkooping plaats van het hee renhuis met erf en tuin aan de Julianakade no. 23 te IJmuiden, behoorende tot het fail lissement van C. de Vries Jr. Kooper de heer R. H. Venekamp, IJmuiden voor J 9000.ten verzoeke van den heer curator in het faillis sement der N.V. Oceaan Visscherij Maat schappij het recht van erfpacht tot 31 De cember 1949 op een perceel grond gelegen aan de Trawlerkade te IJmuiden groot 8.63 Are. Niet verkocht. BEVERWIJK DE WERKLOOSHEID. WEDEROM EEN KLEINE STIJGING. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij den gemeentelijken dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, steeg in de afgeloopen week van 583 tot 592. Voor de drie aangesloten gemeenten zijn de cijfers: Beverwijk 377 (361); Heemskerk 62 (71) en Wijk aan Zee en Duin 153 (151). JAARVERGADERING EXPORTVEILING Donderdagavond hield de Beverwijksche Exportveiling in de bovenzaal van „Oud Meerensteyn" haar jaarlijksche bijeenkomst met de inbrengers. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer D. Teer werd de vergadering geleid door den heer N. Ter voort, die op de teleurstellende uitkomsten van het seizoen 1931 wees. Voorts wees spr. op de vele pogingen, welke zijn aangewend om verbetering van den noodtoestand in den land- en tuinbouw te bewerken. Al deze po gingen leidden echter niet tot het gewensch- te resultaat. In het niet verstrekken van tuinderscredieten zag spr. echter toch nog een lichtzijde. Van de weinige gelden, die de tuinder nu in het voorjaar gaat ontvangen, behoeft thans niets te worden afgezonderd, om de credieten af te betalen. De heer J. Doctor gaf als ieder jaar een exposé van den toestand en herinnerde aan de lage prijzen, welke vorig jaar voor de aardbeien werden betaald tengevolge van den grooten oogst en de sterk verminderde koopkracht. In zijn verwachtingen dat de in voertarieven van tien tot twintig pet. zouden bedragen voor den invoer van aardbeien in Engeland was spr. nog te bescheiden ge weest. Juist deze week werden de tarieven voor aardbeienpulp op 25 pet. van het inge voerde bedrag vastgesteld en voor versche aardbeien 18—20 shilling per K.G. Deze ta rieven achtte spr. weliswaar niet doode'.ijk, maar wel zeer schadelijk, want wanneer als prijs voor de aardbeien 24 ets. wordt bepaald, zou in Engeland ongeveer 80 pet. meer be taald moeten worden. Het zal voor Neder land heel moeilijk zijn daartegen op te ko men. Export van aardbeien in verschen toe stand zal dan ook slechts in het begin van het seizoen kunnen geschieden. Voor Engeland waren deze toltarieven niet onrechtvaardig, daar Nederland in 1930 voor f 14.000-000 naar Engeland exporteerde, ter wijl voor een bedrag van f 7.000.000 uit Al bion ons land binnenkwam. Geheel anders staat het met Duitschland, welks tarieven spr. niet gerechtvaardigd vindt. Export van aardbeien uit Kennemerland naar Duitsch land is vrijwel uitgesloten te achten, ih de eerste plaats door de tarieven en vervol gens door de hooge vrachtkosten. Het valt dan ook te betreuren, dat de Ned. Spoor wegen nog steeds weigerachtig blijven om de vrachtprijzen te verlagen. Wat de oude voorraden betreft- deelde spr. mede, dat nog ongeveer 6000 vaten of 100-000 K.G. aardbeien van den vorigen oogst in voorraad zijn. Dit restant bevindt zich in handen van speculanten, het zal echter geen schade doen aan den nieuwen oogst. De prijzen zullen naar sprekers verwachting ook in het nieuwe seizoen niet hoog zijn. Spr. eindigde zijn betoog met een krachtige aan sporing, om met nieuwe energie in de hoop op een betere toekomst alle zorgen aan het nieuwe product te wijden. Het betoog van den heer Docter oogstte een langdurig applaus van de inbrengers. Daarna werd het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van Rijk Zwaans' Zaad teelt, die er op aandrong een proef te nemen met het telen van smalle pronksnijboonen, omdat de Zeeuwsche snijboon, welke in Kennemerland vrij algemeen wordt geteeld, zeer veel te lijden heeft van de mozaïek ziekte. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat bij de Provinciale commissie uit de vei lingen de stichting van een fonds van uit- keering voor producten, welke de daarvoor vastgestelde minimumprijzen niet kunnen opbrengen in studie is. Het advies der vei lingen is reeds gevraagd. MANNENKOOR „ZANGLUST" Het mannenkoor „Zanglust" gaf in het Kennemer Theater een goed bezocht concert. Onder leiding van den dirigent, den heer H. van Dijk voerde het flink bezette mannen koor een keurig programma uit, waarvan in het bijzonder de Altrhapsodie, uitgevoerd door koor en soliste de aandacht trok. Ook de zoo moeilijk te zingen „Maskerdans" werd met een welverdiend applaus beloond. Ter afwisseling van het programma trad de heer P. Cloeck op, die met zijn frisch voorgedragen liedjes aan de piano daverende bijval oogstte. Tot slot hield Roemer's Band de danslustigen nog geruimen tijd op het ge zellige bal bijeen. LUCHTVAARTBERICHTEN DE KENNEMER OUDHEIDKAMER De stichting „Kennemer Oudheidkamer", welke op 16 Juli 1931 geopend werd, onder vond blijkens het eerste jaarverslag in deze eerste periode zeer veel belangstelling, welke vooral tot uiting kwam in den grooten stroom van geschenken. Het bezoek 244 personen was zeer bevredigend, al viel het op dat verscheidene inwoners van Beverwijk en om- gevin, ook zij, die in het algemeen voor het gebeuren in deze plaats veel belangstelling toonen, een bezoek aan de Oudheidkamer nog steeds hebben uitgesteld. Aankoopen voor de Oudheidkamer worden 1 slechts gedaan, indien het voorwerpen zijn, j die in verband staan met de geschiedenis van Beverwijk of der naaste omgeving en indien deze vermoedelijk niet op andere wij- j ze verkregen kunnen worden. De stichting krijgt ook wel voorwerpen ten geschenke, welke in geen ander verband staan met Kennemerland, dan dat zij door een inwo ner van dat gewest soms uit verre streken zijn meegebracht. Ook deze voorwerpen zijn, indien ze merkwaardig genoemd kunnen worden, welkom en kunnen het begin vor men van een later te stichte afzonderlijke afdeeling van het Beverwijksche museum. VEERTIG JAAR BRANDWEER1VHN. De heer J. PoU, wonende aan de Koning straat alhier, herdenkt op Zondag 1 Mei zijn veertigjarig jubileum als brandweerman. De jubilaris vervulde de functie van spuitgast en er zullen heel weinig branden zijn, van de talloos vele, die in dit 40-jarige tijdvak in Beverwijk woedden, waarbij de heer Poll niet op zijn post was. Tegelijk met zijn jubileum acht de heer Poll den tijd gekomen, om de brandweer te verlaten. Hij heeft dan ook zijn verzoek om ontslag ingediend. HISTORISCH GENOOTSCHAP „KENNEMERLAND". Het Historisch Genootschap Midden-Ken- nemerland heeft Vrijdagavond In de foyer van het Kennemer-Theater haar eerste jaar vergadering gehouden, waarvoor flinke be langstelling bestond. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer K. Moens bleek o.m.. dat het Genoot schap zich bezig heeft gehouden met de be scherming van 't ..Huldtooneel" onder Noord dorp, voor welk historisch monument ernstig gevaar dreigde door de voorgenomen ver breeding van den rijksweg BeverwijkAlk maar. Het gevolg van deze bemoeiingen LS zeer bevredigend geweest, want de verbree ding zal bijna geheel aan de andere zijde worden gevonden. Naar aanleiding van vroe ger gemaakte op- en aanmerkingen omtrent den verwaarloosden toestand waarin het stee nen monument op den huldigingsheuvel ver keerde, doch thans inmiddels weer eenlgs- zins is hersteld, wordt in het jaarverslag op gemerkt, dat deze gedenksteen niet tot het Hultooneel als zoodanig behoort. Het is slechts een persoonlijke hulde van een vroe- geren eigenaar van den grond aan het ..Huld tooneel". Hierbij wordt er op gewezen. dat deze gedenksteen misschien beter verwijderd zou kunnen worden, waarmede dan tevens de oorzaak der verkeerde gevolgtrekking zou verdwijnen. De plaats zelf verkeert in goeden staat en is voldoende beschermd. Het .Huldtooneel" is een der oudste histo rische monumenten in ons land. Volgens de overlevering werd daar reeds in 69 na Chr. Brïnio. de bondgenoot van Claudius Civilis in den strijd tegen de Romeinen tot hoofd der Kanninefaten uitgeroepen en als zoodanig ge huldigd. UIL, 29 April thuisreis 6.17 uur uit Baltavü. 13.58 uur te Medan. HAVIK, 29 April uitreis, 5 uur uit Rangoon 13.27 uu rte Medan.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 18