Frankrijk aan den vooravond van de verkiezingen Mei-mijmering. Het Belangrijkste. PRINCESS'ROOM 49e Jaargang No. 14982 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen 3 o Anril 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS CkjzIER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3J5, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad^ per week 0.05, per maand f022, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post f0.12Vz. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerüt 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1-75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels f 030. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger 1 150.-. Arm- ol Beenbreuk f 100.- Idem voor Abonnee op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f 30.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 April. Het „Accent". De giften voor den bouw van een nieuwe Adriaan komen in ietwat onregelmatig tempo binnen, maar toch blijkt wel dat velen be lang in de zaak stellen en er wat voor over hebben ook, ondanks de slechte tijden. Wij kunnen ook in moeilijke perioden zooals deze niet onverschillig staan tegenover het behoud van ons stadsschoon. En daar speelde de Adriaan een zeer voorname rol in. De twee foto's die wij gegeven hebben van het Noor- der-stadsspaarne vóór en na den brand ga ven daar een scherp beeld van. De eerste toonde een prachtig, levend, schilderachtig stadsgezicht, de tweede was „dood". Dood, omdat het mooiste „accent" uit dat stads beeld was verdwenen. Voor het plan van de Vereeniging de Hol landsche Molen gevoel ik in dit geval alles. Ik heb in Het Volk een artikel gelezen, waar- In betoogd werd dat het verkeerd is een ver woeste antiquiteit door een nieuw namaaksel te vervangen. In het algemeen ben ik het daarmee p.ens. In het geval van het Leidsche Stadhuis, dat er als voorbeeld werd bijgehaald, zeer zeker. Maar generaliseeren is ook in deze dingen gevaarlijk. Het Leidsche Stad huis speelde geen rol in een groot stadsbeeld, zooals de wandelaar op de Friesche Varkens- markt, de reiziger in den trein Amsterdam Haarlem, de Adriaan wel degelijk zag ver vullen. Het Leidsche Stadhuis kon men op zichzelf beschouwen, de Adriaan daarentegen als onderdeel van een prachtig geheel. Had deze molen ergens midden in een dichtbe bouwd district gestaan, of buiten de stad op een weiland, dan zou er m. L niets voor te zeggen zijn hem te herscheppen. Nu alles. Het beroemde bezwaar dat de architect ge noopt zou worden een oud ding te imiteeren, en dientengevolge gesmoord in zijn schep pingsdrang, is door den bewusten journalist geopperd en wordt ook van andere zijden te berde gebracht. Het klinkt heel indrukwek kend en het blijve verre van mij tot zooiets schandaligs te willen meewerken. Schep pingsdrang in hunkerende zielen helpen ver smoren? neen, nimmer! Maar dat gebeurt in dit geval ook heelemaal niét. Molens zoo als de Adriaan worden namelijk niet door architecten gebouwd, maar door speciale mo lenbouwers. Er zijn er, als lk het wel heb, nog maar twee in heel Nederland. Het werk ver- elscht zeer speciale deskundigheid en daar om is er geen sprake van dat het aan een architect zou kunnen worden opgedragen. De bekende molenbouwer Dekker, bekend advi seur van de Vereeniging de Hollandsche Mo len, zou er zeer waarschijnlijk weer mee gorden belast. Overigens valt het mil op dat diegenen die geen nieuwen molen op dit markante punt in een scherpen bocht van het Spaame zouden wenschen te zien, niet zeggen wat er dan huns inziens wèl zou moeten komen. Het be wuste punt vereischt dat blijkt uit de foto's „voor en na den brand" heel duidelijk een lang, slank, opvallend bouwsel. Geen toren, want de toren van de Groote Kerk komt reeds in het beeld voor. Wat dan? De molen deed het daar prachtig. Waarom dan iets anders? Om het brandgevaar voor het vervolg groo- tendeels uit te schakelen zou\men den nieu wen molen geheel van steen bouwen. De inwendige technische constructie zou ge moderniseerd worden, o.a. door de as op ko gellagers te laten loopen, zoodat de nieuwe molen weer als rendeerend windmaalbedrijf geëxploiteerd zou kunnen worden. De technici van de Vereeniging de Hollandsche Molen, die tientallen jaren lang op dit gebied ge werkt hebben, verzekeren dat dit mogelijk is, en wij kunnen gerust op hun oordeel afgaan. Een werkende nieuwe molen zal nog beter zijn dan de stilstaande oude, die met zijn twee wieken wel een aftandschen indruk maakte. Daarom blijf ik met overtuiging pleiten voor het herstel van dit prachtige „accent" in Haarlem's stadsbeeld, en wek er onze lezers toe op nog vele nieuwe giften aan ons bureau te brengen of te gireeren op het nummer van Haarlem's Dagblad: 38810. R. P. De Firma Joh. Enschedé Zonen Omgezet in een N.V. De leden der firma Joh. Enschedé en Zo nen deelen mede dat zij hun bedrijf in een Naamlooze Vennootschap hebben omgezet en onder den naam van: „Joh. Enschedé en Zo nen Grafische Inrichting N.V." op gelijke wijze zullen voortzetten. De drie firmanten, de heeren Mr. H. J. D. D. Enschedé, Mr. Joh. Enschedé en B. F. Enschedé zullen als directeuren der N.V. op treden, terwijl de heer A. D. Huysman als secretaris-procuratiehouder aan de directie zal verbonden blijven. HET MOORDPROCES OP HONOLOELOE. HONOLOELOE. 30 April. (Reuter.") De be schuldigden in het moordproc.es zijn schul dig verklaard aan onvrijwilligen moord Zij worden in de genade van het Hof aanbe volen. Het vonnis der 4 beklaagden zal worden uitgesproken op 6 Mei. HET BURGERLIJK ARM BESTUUR. Omzetting in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon? QUAESTIE OPNIEUW DOOR B. EN W. AAN DE ORDE GESTELD. Ongeveer twee jaar geleden heeft, de ge meenteraad van Haar'em het .voot-; el van B. en W. verworpen om het Burgerlijk Arm bestuur om te zetten in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Wij herinneren er aan, dat het Burgerlijk Armbestuur en ook de directeur van het Armwezen zich toentertijd tegen de reorganisatie verklaard hadden. Het argument van B. en W. was. dat nu is geldelijke bemoeiingen van het Bur gerlijk Armbestuur zich steeds meer uitbrei den, het gewenscht is, dat. B en W. meer controle hebben over deze financiën. Nu staat des directeur onder "t Burgerlijk Armbe stuur, als de omzetting aangenomen zou zijn, zou hij direct onder B. en W. komen. Nu geschiedt het toekennen van steun door het Burgerlijk Armbestuur, nadat een der leden, die in de bedoelde wijk werkt, een onderzoek heeft ingesteld. Bij een omzetting zou het onderzoek door ambtenaren van den dienst geschieden. Wij vernemen, dat in het college van B. en W. opnieuw de wenschelijkheid aan de orde gesteld is om het Burgerlijk Armbestuur door een dienst van Maatschappelijk Hulp betoon te vervangen. Aan den directeur is opgedragen een rapport over deze reorgani satie aan het college uit te brengen. Ook nu gelden bij B. en W. voornamelijk finan- cieele overwegingen Zijn wij wel ingelicht, dan is de directeur, nu hij. over eenige jaren langere practijk kan oordeelen, een voorstander van de om zetting geworden. Het is aan te nemen dat over eenigen tijd deze reorganisatie opnieuw in den raad aan de orde zal komen. Indertijd waren er bij verscheidene raadsleden bezwaren tegen het voorstel van B. en W. omdat het toen de be doeling was zeer veel gemeente bemoeiin gen o.a. de nazorg voor de zwakzinnigen en de werkverschaffing voor blinden onder het MaatschanpeHik Hu'obe'cor. te bren gen. Het vermoeden bestaat, dat. B. en W, als zij met een nieuw voorstel komen, met die bezwaren zooveel mogelijk rekening zul len houden. DE VLIEGER NOTZ VERONGELUKT MUNCHEN. 29 April- (V.D.) Op het vlieg veld Schleissheim is hedenmiddag door een ernstig vliegongeval de bekende Duitsche vlieger Notz om het leven gekomen. Notz behoorde tot de beste Duitsche vliegers en nam verleden jaar met groot succes aan de Europa-rondvluchten deel. Hedenmiddag steeg hij op om een oefenvlucht te maken voor de nieuwe Europa-rondvlucht. Op ge ringe hoogte boven het vliegveld sloeg plot seling zijn motor af en van veertig meter hoogte stortte hij loodrecht naar beneden. Notz was op slag dood. Wel, April met al haar kuren Is weer voor een jaar voorbij En wij gaan met nieuw vertrouwen, In de schoone maand van Mei. Vogeltjes die eitjes leggen En het nieuwe frissche groen Stempelen de lieve Meimaand Tot het hoogste vreugdselzoen, Stijgend gaat de thermometer En de zon wint nu het pleit, De regeering ln haar gulheid. Geeft ons straks den zomertijd. Kachels gaan weer naar den zolder, Winterjassen in de kast, D'eerste overjaarsche stroohoed Wordt weer schuchter opgepast. Overal bloeit nieuw jong leven In de schoóne maand van Mei, Alle grauwheid, mist en kaalheid Is v^orloopig weer voorbij. 't Is de tijd voor optimisme De natuur zelf gaat ons voor, Met nieuw leven in de harten. Slaan wij ons er 't snelste door. Het afscheid van den heer Weusfink. Ter gelegenheid van zijn afscheid als In specteur van het Lager onderwijs werd de heer G. M. Weustink benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Weustink spelde het ordeteeken op de borst van den heer Weustink. Zie voor het verslag elders in dit nummer. De bomaanslag te Sjanghai. Dader had nog een bom bij zich. SJANGHAI. 29 April (Reuter) De dader van den aanslag bij de parade in het, paxk van Hongkioe is lid van de Koreaansche onafhankelijkheidsparty. Hij had nog een tweeden bom bij zich. In de Fransche concessie zijn nog een aan tal andere Koreanen gearresteerd die van medeplichtigheid verdacht worden. De dader moet eveneens in de Fransche concessie wonen. Mili'aire bezettingen door de Japanners. De Japanners hebben naar aanleiding van een bomaanslag in het. Hongkioe-district en de omliggende straten het standrecht afge kondigd. Alle belangrijke punten worden door militairen bewaakt. De politiecommis saris zal waarschijnlijk voor een krijgsraad worden gedaagd. Tot de zeven gearresteerde personen behooren een parkwaohter, die naar het schijnt van Russischen oorsprong is en een Chinees. De opwinding bij de Japansche bevolking is zeer groot en uitte zich tegen de Koreanen. Een Koreaan werd zoodanig door de menigte mishandeld, dat hij aan de ge volgen der-wonden Is overleden. De Japanners zijn van meening dal. de aanslag het werk is van een Koreaansche revolutionnaire organisatie, die sinds eenige jaren in de Fransche concessie zou werken Fransche militairen en Japansche soldaten hebben in de centrale van deze organisatie een huiszoeking verricht. Een man werd ge arresteerd- Toestand van Sjlgemitsu kritiek De toestand van den Japanscher. gezar. Sjigemi'su. die, volgens mededeeling der hem behandelende doktoren, 32 wonden heeft ge kregen, is ernstig achteruitgegaan. De Chineesche minister Kwo Tai Tsji hecT' den Japanschen autoriteiten namens de Chineesche regearing zijn deelneming be tuigd over den gepleegden aanslag. Verklaring van den Japanschen minister van oorlog. TOKIO, 29 April (V.D.) De Japansche minister van oorlog heeft verklaard dat de aanslag te Sjanghai een v&slbci eekenend beeld geeft van den onzekeren toestand in China. In verband hiermede kan voorloopig nog geen begin worden gemaakt :net de ver scheping der Japansche troepen uit China Japan zal alle politieke groepen, welke zijn positie in het Verre Oosten willen schaden, bestrijden Bijzonderheden over den dader. SJANGHAI. 29 April (Reuter). Verno men wordt dat Jinhokitsoe, de vermoed? lij kt dader van den bomaanslag in het park var. Hongkioe, acht maanden geleden te Sjangha aankwam uit het gebied van Sjientao. m Mandsjoerije en werkte bij een Chineesche bieekerij in de Fransche concessie. De tweede bom, die niet ontplofte, werd ontdekt door Japansche soldaten, die in de buurt van het terrein van den aanslag ver toefden. Een Amerikaan, een zekere Hibbard, die na deze aanslag in het park van Hongkioe werd gearresteerd, werd later weder vrijge laten, na tusschenkomst van de Amerikaan- sche consulaire autoriteiten. Ontsteltenis. GENèVE, 29 April (Reuter). In de krin gen der Japansche delegatie te Genève heef de aanslag groote ontsteltenis gewekt. Ook bij de andere delegaties heeft de aanslag leedwezen gewekt. Een zwenking naar rechts? (Van onzen Parijschen correspondent.) In de laatste week is 'n heel andere rich ting ingeslagen. Als het aan de groote me nigte onverklaarbaar was waarom minister Tardieu juist den 1 Mei-dag uitkoos voor het houden van de Kamerverkiezingen, aan wisten de ingewijden wel, dat de minister president niet anders kon doen dan dien dag aan te wijzen, wijl het de eerste Zondag was na de verkiezingen in Duitschland. Versch onder den indruk van de overwin ning der Hitlerianen zou het gevaar voor een Cartel-overwinning aanmerkelijk worden verminderd. En toen nu uit Duitschland het bericht kwam, dat de zege aldaar van de na tionalisten nog grooter was dan men reeds vreesde, kwam er dadelijk in de Fransche publieke opinie een ommekeer. De toon. in de diverse kiesvergaderineen werd heftiger. Er werd door sommigen betoogd, dat Frank rijk in de oriëntatie van zijn buitenlandsche en binnenlandsche politiek rekening heeft te houden met het oplaaiend nationalisme bij zijn buren. We hebben hier in den loop der jaren al héél wat verkiezingscampagnes meegemaakt doch nimmer zulk een totale wijziging ge constateerd in de laatste uren. Was aanvan kelijk de algemeens opinie, dat de linker- groepen enkele zetels zouden winnen, nu wordt door zeer velen verwacht, dat het centrum een zege zal behalen. De overwin ning van socialisten en radicaal-socialisten was eenieszins gebaseerd op de totale on verschilligheid van de gematigden, maar door de gebeurtenissen in Duitschland ls de groote menigte wakker geschud uit haar lauwheid en 't- aantal stemmen dat in to taal zal worden uitgebracht, en dat op de midden-groepen, zal vermoedelijk aanzien lijk vermeerderd worden. De toon is heftiger geworden, zelden we De echte schreeuwerige campagne is in de groote Par IJ sc he Pers begonnen. De geacht? candidaten die elkaar eerst slechts met al lerlei groote beloften trachtten te overtroeven zijn nu onderling in strijd gewikkeld en als al 't lasterlijke wat ze elkander toeslinge ren waar zou zijn, dan zou *t handiger zijn om maar dadelijk alle gevangenissen open te maken en de veroordeelden naar het Pa'"is Bourbon af te vaardigen. Deze heeft zoo zeggen de verdaentmakers tijdens den oorlog in verstandhouding met den vijand gestaan, die heeft enkele jaren celstraf ach ter den rug wegens diefstal, een ander ls in dit of dat geruchtmakend schandaal ge wikkeld etc. etc. We zijn naar ettelijke vergaderingen ge gaan om daar de candidaten hun stellingen te hooren verdedigen en koeien met gouden horens te beloven aan de kiezers. In de laat ste week wordt er minder gedebateerd over salaris-quaesties als wel over de buitenland sche politiek. Zelfs het dankbare verklezlngs onderwerp, de Crisis, de Werkloosheid, waar mede zoo menige candidaat stemming hoop te maken en zieltjes te winnen, zijn verban- ten, wijl de stemgerechtigden vooreerst van den candidaat wenschen te weten, wat zijn meening is over de internationale verhou dingen. De crisis drukt toch wel zijn stempel op de verkiezingen. Werd men vorige malen let terlijk doodgegooid met papieren, brochures, pamfletten, aanplakbiljetten, nu ziet men De discussies in de technische vloot commis sie te Genève. (3e blad. Ie pag.) Dc bomaanslag te Sjanghai. Nadere bijzon derheden. (Ie blad. Ie pag.) Tweede Kamer: De winkelsluiting gaat toch morgen in. (3e blad. Ie pag.) Gedeeltelijke werkhervatting in de venen. (2e blad. 2e pag.) Afscheid van den heer G. Weustink. (2e blad, le pag.) Het Burgerlijk Armbestuur. Omzetting 'n een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het accent. (le blad. lc pag.) Ontboezemingen van een Optimist. (2e blad. le pag.) Henry A. Th. Lesturgeon Frankrijk aan den vooravond van de verkiezingen (le blad. le pag.) Van onzen Londenschen Correspondent Engeland's nationaal bewind. (3e blad, 3e pag.) J. B. Schuil: De opvoering von Elisabeth van Engeland door het Rott. Hofstad Tooneel. (3e blad 2e nag J. H. de Bois Voorjaarstentoonstelling Arti. '3e blad. 2e oag.) Van onzen Weenschen Correspondent: Dc inbreker-koning Milan Gyoric. (4e blad, 3e nag.) E. W. Venema: Drie maanden in Ind (4e b'.ad. le pag.) Van onzen verkeersmedeiccrkerWaarom snelheidsrecords nuttig zijn. (4e blad, 2e pag.) Karei dc Jong Radiomuziek der week. Een voorbespreking. (3e blad. 2e pap.) Van een zeer oud landgoed en buitenverblijf Het Loo door de eeuwen heen (4e blad, 2e pag.) L. S.Zwerftocht door Venetië. '4e blad. 2e oag.) Biographieën in een notedop: Petrus Stuyvesant. '4e blad. le oag Amsterdamsche Stadsbeelden. (4e blad. le pse.) L. S. Zwitsersche Impressies (4e blad. 3e pag.) Brieven van een Controleur B B. (4e blad. 3e pag.) Willy van der TakII. D Vertelling. .Pc. Eerste". <4e blad. le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELING EN. Hl KALVERSTR. 28 AMSTERDAM Holl. Koffietafel 75 cents Lunch90 cents Diners vanaf f 1,25 overal de grootste zuinigheid toegepast. Menige candidaat plakt zelf met stijfsel en kwast zijn biljetten aan op de daarvoor be stemde borden en inplaats van de vergade ringen in cafés maakt nu Iedere gegadigde gre:ig gebruik van de schoollokalen welke 's avonds ter hunner beschikking worden ge steld. Het. leger van geheime propagandis ten. individuen die altijd in verktezin"stijde.n komen opduiken, om daarna plotseling te verdwijnen, is ook aanzienlijk verminderd. Een campagne ln het departement Seine kost aan eiken candidaat eemlddeld zestig duizend francs en de partijkas neemt niet meer dan de helft op zich. Toch zijn er nog altijd wel menschen die er een zoet winstje mee maken, Die menschen b.v die, zonder de minste kansen, zich candidaat stellen, een acht a negen honderd vriendjes om zich heen verzamelen, alleen met het doel om op het laatste moment den officieelen candidaat aan te bieden zich terug te trekkentegen een behoorlijke vergoedingt wel te verstaan. Een paar honderd stemmen zijn niet te ver smaden en de zoete wjnst is binnenge haald. Héél erg ..fair"' is 't niet maar 't heele kiessysteem laat wel wat te wenschen over. De volgende week Zondag wordt de her stemming gehouden, zoolang blijven allerlei combinaties mogelijk Zullen de soclal'sten en de communisten hand in hand gaan? Zietdaar de groote vraag. Parijs ls op het oogenblik héél kalm. Het schandaal-geschreeuw in de couranten, het woedende duel tusschen Coty en Camille Aymard, het amuseert de menigte meer dan dat het Interesseert. Heeft de menigte be grepen. dat er thans andere belangen op het sne': staan? Arie maatreve'en zijn getroffen om dezen 1 Mei-dag rustig te laten ver- looo?n; prefect Ohlanpe en de militaire auto riteiten van Parijs zullen weer de strategische punten van de hoofdstad bezetten teneinde dade'"k kunnen Ingrepen, wanneer het tot ongeregeldheden macht komen in die arron dissementen waar het communisme zetelt. Zoodat we onder de bescherming van de ba jonetten ter stembusse zullen gaan. HENRY A. TH- LESTURGEON. BH HVM DE JULIANADAG. DE FEESTELIJKHEDEN IN DE STAD Heden viert Prinses Juliana haar 23sten verjaardag. Alom ln den lande wordt dit heugelijke feit herdacht en ook Haarlem laat zich niet onbetuigd: het programma, uit gegeven door de Vereeniging Koninginnedag Haarlem in samenwerking met de Christe lijke Oranje-Vereenlging Schoten bevat een uitgebreid aantal nummers. Van de openbare gebouwen woei de Neder- landsche driekleur. In de Gierstraat waren oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes vrijwel hlis aan huls uitgestoken. Vele feestgangers waren met oranje getooid. Dc vermakelijkheden en ververschingstenten. die dit paar in grooten getale op de N&ssau- laan, het Wilsonsplein. aan de Zomervaart, op het Pretoriaplein en in het Julianapark verrezen zijn. mochten zich reeds in drukke belangstelling verheugen. Muzikale wandeling. Reeds vroeg is het feest begonnen. Onder vrij groote belangstelling vonden tusschen 7 en 8 uur eenige muzikale rondwandelingen plaats. Daar was de muziekvereenlging De Spaarnebazuin. dir. A. J. F. Hakkenberg van Gaasbeek, die de volgende route nam: Gr. Houtbrug, Gasthuisvest, KI. Houtstraat, Lan ge Veerstraat, Klokhuisplein, Jansstraat, Nieuwe Gracht Zuid, Nieuwe Gracht Noord, Jansweg, Parkstraat, Rlpperdapark, Park laan, Hoolmarkt, Kcudemhorn, Spaame, Kor te Veerstraat, Anegang, Schagchelstraat, Ged. Oude Gracht, Gr. Heiligland, Gasthuis- vest, Gr Houtbrug. De muziekvereeniging Haarlem's Tramfan fare, directeur Reinier van 't Hof, trok door een ander stadsgedeelte en nam de route: Stationsplein, Rozenstraat, Kenaupark, Kin- herhuisvest, Wilhelm inastxaat, Raamvest,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1