(b cb aan en vreesde misschien wel, dat de ander plotseling niet-wei-bij-het hoofd geraakt was. Verdienon? stamelde Walter ten hoogste verbaasd. Luister man. riep Bob geest driftig, kün jij pianospelen of niet? JaGaat nogal.... zei Wal ter, die nog altijd niets van zijn vriend snapte. Juist, zei Bob, en kan ik liedjes zingen of niet? Beter dan wie ook, maar Walter haalde in stomme verbazing eijn wenkbrauwen omhoog. We gaan een voorstelling ge ven, loste Bob het geheim op. Jij en ik. Ik zing en jij speelt. Nu was ook Walters geestdrift ge wekt. Reuze! Geweldig bedacht Bob! Maar Geen „maren".... we doen 't, besloot Bob resoluut en hij begon eijn vriend het plan voor te leggen, dat hij gaandeweg beraamde. Het begon al donker te worden, toen de twee vrienden, na een lange vergadering naar huis fietsten. De volgende dagen werd er druk gerepeteerd. Walter speelde met vuur en Bob droeg liedjes voor. waarbij Walter (zoo goed en zoo kwaad als hij kon) de tweede stem ten gehoore bracht, zoodra het re frein kwam. Zoo kwam het, dat de leerlingen van de H. B. S. van de eerste tot de vijfde klas toe, een kaartje toege stopt kregen, waarop in schoon schrift geschreven stond: CABARETMIDDAG in den tuin van de familie Klein Vroolijke liedjes, gezongen door Robert Swart. Aan de pianoWalter Klein. Zaterdag- en Zondagmiddag a.s. 3 uur. Entrée: één kwartje. In angstige spanning wachtten de „artisten" op het publiek. In ang stige spanning bestudeerden zij de lucht, want als het weer niet mee werkteDoch het weer werkte mee. En om half drie kwamen de eerste bezoekers zich melden. Ka- rel Overeem, een jongen uit dezelf de klas, was met het ontvangen der heeren dames en van de kwartjes belast. De serre, die op den tuin uitkwam was als tooneel ingericht en het pu bliek zou in den tuin plaats nemen. Op stoelen, banken, kisten en ver der op alles, wat zitplaats bood. Het had eenige moeite gekost, voor dat mevrouw Klein haar toestem ming tot de voorstelling gegeven had Maar toen zij hoorde, met welk doel alles op touw gezet was, kon zij toch niet lang blijven weigeren, vooral niet, waar Walter's vader een vurig voorstander van de voorstel ling bleek te zijn en dadelijk twee „loge-plaatsen" kocht voor een gulden. Maar alle rangen zijn hetzelfde had Walter lachend uitgeroepen. Kan me niet schelen, toch twee „loge" voor mijn vrouw en mij. hield mijnheer Klein halsstarrig vol Om kwart over drieën begon de Voorstelling. Wel veertig „heeren" en „dames" waren aanwezig. Bob zong dat het daverde. Walter speelde gevoelvol en maatvast mee. Het werd een gewel dig succes. Vooral de gedichten, die Bob declameerde vonden grooten bijval. Het publiek applaudisseerde, dat het wel zes tuinen ver te hooren was. Bij het naar huis gaan ver klaarden zij allen een „kosteUjken" middag te hebben gehad. De Zondag-voorstelling was nog drukker. De bezoekers van Zaterdag middag hadden hun meening over het gebodene zeker niet onder stoe len of banken gestoken en druk en flink reclame gemaakt. Wat ga je met al dat geld be ginnen, directeur?? vroeg een der gasten uiterst-nieuwsgierig aan den ,.Heer Robert Swart". Maar de voor drachtskunstenaar maakte er zich met een grapje van af en niemand kwam ooit te weten, waartoe de voorstellingen dienen moesten. Het kwam er bovendien niet op aan. Men amuseerde zich buitengewoon en dat was voor de meesten het voor naamste. De inkomsten werden des Zondags avonds geteld en men kwam tot de ronde som van drie-en-twmtig gul- flens en nog drie kwartjes. Een aar dig bedrag, maar een fiets kon men er niet voor krijgen. Brutaalweg besloot Bob tot een derde en vierde voorstelling. Een week later beschikten de twee vrienden over de somma van eenen veertig gulden en vijf en twintig cents. Bij den rijwielhandelaar Braks vonden Bob en Walter „Een zoo goed als nieuwe" flets voor dit bedrag. Toen Frits weer beter was en langzamerhand het loopen weer aangeleerd had, begon hij op een goeden dag natuurlijk over fietsen. Je fiets staat bij Walter Klein, zei Mevrouw Kommers en haar stem trilde even van aandoening bij de gedachte aan de vriendschaps daad van Bob en Walter. Het is onmogelijk het eerst ver baasde en toen verrukte gezicht te beschrijven dat Frits trok, toon hij dien middag „zijn fiets" ging ha len. De groote vacantie werd een volslagen succes! Voor alle drie de jongens! RAADSELS. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEEL1NG I (Leeftijd 10 jaar en ouder), 1. (Ingez. door Trambestuurder.) Ik ben een spreekwoord van 33 letters. 6 7 8 9 is niet zacht. 10 11 16 13 is een kleur 30 7 20 26 zit aan een hoed. 23 24 18 4 verandert wel eens. 1 2 21 is zacht. 15 14 31 27 is timmermansgereed schap. 3 28 22 25 is een lichaamsdeel. 29 19 32 33 gebruikt de naaister. 12 5 24 17 geeft water. 21 22 is een lidwoord. 2. (Ingez. door Bellaroontje.) Wie kan uit de letters van dit vierkant een schuilnaam maken, die tevens een bloemennaam is? z r h o 1 s n o vele 3. (Ingez. door C. D. Waleveld.) Ik ben een stad in Turkije van 14 leltters. 8 2 11 10 is een verkorte jongens naam. 1 6 7 Ls een huishoudelijk artikel. 8 9 5 13 14 dragen vooraanstaande personen. 1 6 6 4 eet men op 't brood. 1 2 3 ls de verleden tijd van een werkwoord. 1 6 8 is een huisdier. 1 6 12 14 ls een ander woord voor vlinder. 12 13 13 4 ls een lichaamsdeel. 7 6 5 is niet droog. 12 11 11 8 heeft een dier. 12 13 13 14 Is een deel van Noord- Brabant. 4 5 2 13 14 ls huisraad- 5 2 2 4 ls een verkorte meisjesnaam 9 10 ls een voorzetsel. 4. (Ingez. door Jac. Hezemans.) Ik ben een plaats van 10 letters in Overijsel. 1 2 3 4 ls niet vlak. 5 6 ls een voegwoord. 7 8 9 10 ls een grondsoort. 7 8 9 zijn dieren. 5. (Ingez. door Vergeet mij nietje) Strikvragen. a- Wie houdt er maaltijd zonder eten? b. Welke stokers bewijzen slechte diensten? c. Welke ring ruikt lekker? d. Welke koning heeft maar 8 on derdanen? e. Niemand dan ik zelf kan zeg gen, wie ik ben. Wie ben ik? 6. (Ingez. door Mandarijntje.) Verborgen schuilnamen. a. Wie is El Chorp? b. Wie is An Jendegrond? c. Wie is Nel Moelbleeuwker? d. Wie is Els Lurkerdoemolb? e. (Ingez. door Bailenbreistertje.) Wie is Frans Cireoe? f. Wie is Mien Letjebal?. g. Wie is Rein Daar? tl-AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger), 1. (Ingez. door Knipperdolletje.) a. Hard, wit en rond Smelt in den mond. Valt als een steen Recht naar benêen. b. Een huis zonder deur, Zonder dak. zonder raam, Door zwartjes bewoond. Heet? Zeg mij den naam. c. Zoo glad als een Zoo stijf als een Zoo stom als een Zeg gauw wat dat is. 2. (Ingez. door Mowgli) Mijn geheel wordt met 9 letters geschreven en is een deel van 't Jaar 7 2 5 9 is een verscheurend dier. 3 8 2 9 is een vrucht. 6 8 1 4 is afval. 3. (Ingez. door Gelukspop.) Neem uit deze schuilnamen tel kens een letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam komt, die tevens den naam van een boek Is. Wenda, Prikkebeen, Haakstertje, Tamboer, Francalse, Roodkapje,, Oppetom. 4. (Ingez. door Knipperdolletje.) Mijn eerste komt in den winter. Mijn 2de wijst den tijd aan. Mijn derde is een verkleinwoord. En mijn geheel is een voorjaarsbloem en een Rubrlekertjesnaam. 5. (Ingez. door Sneeuwklokje.) Mijn geheel is een plaat» in Gel derland van 9 letters. 1 2 2 3 4 is een vrucht. 6 7 8 is een lichaamsdeel. 5 6 7 8 9 zit aan een roos. 6. (Ingez. door Mandarijntje.) Verborgen meisjesnamen. a. Zeg Jan, niemand weet waar jij Je bal hebt gelaten. b. Die reep was voor Flip en Jan samen. c. Ko baadt zich In de rivier. d. Dit is een klem. maar hij wordt niet meer gebruikt. e. Caro zag, dat het kind in het water viel. f. Wij zingen op do, re, mi en later leeren we de andere namen. Raadseloplossingen. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Onvolledig. 2. a. De letter m. b. Van een tafel c. ijspegel, d. eengeen. 3. Kippenhok. 4. Tulmeltje. 5. Gelukspop. 6. Pontianak. AFDEELING II 1. Ede. Epe. 2. a. Loodlijn. 3. Dik Trom. 4. Alle hout is geen timmerhout. 5. Boerinnetje. 6. Haarlem. Goede oplossingen ontvangen van: Wenda 5 Hermien Janssen 5 De kleine Vogelvriend 6 Zilverschoon 5 Chr. Waleveld 6 Optimist 5 Zand- kevertje 6 Nevada 6 Uitlooper 6 Duinkoninginnetje 5 Kerstroosje 5 Moeders Kleinste 6 Trambestuurder 5 Wipneusje 5 Wim 5 Boschnimf 4 Schrikkelkindje 6 Duifje 6 Vaders Jongen 3 Pres. Kru- ger 4 Accaciatakje 5 Duinviooltje 5 Strandjuttertje 5 Poesenmoedertje 5 Puckie 4 Roodkapje 4 Margrietje 1 Blauwoogjc 5 De kleine Bouwer 5 Poppenverpleegstertje 5 De looze Vos 4 Slaapmutsje 4 Haakstertje 6 Rozekroontje 5 Gelukspop 5 Serin genknopje 6 Ansepans 5 Hansje Teddybeer 6 Graspieper 5 Bellefleur 5 Klein Duimpje 6 Vaders Hulp 6 Onderwijzeresje 6 Bellaroontje 6 Heidebloempje 6 De kleine Sport man 5 Gouden regen 5 Kerstpop 6 Prochel 4 Muurbloempje 4 Duin pieper 4 De Tijgerkat 5 Pechvogeltje 5 Sneeuwklokje 5 Grutto 5 Rozen knopje 4 Handwerkstertje 6 Tam boer 6 Boertje 4 Bailenbreistertje 3 Gwendoline 6 Korfballer 5 Heide- prinsesje 6 Directeurtje 5 Prikke been? 5 Waterrot je 5 Lucifer 6 RUILRUBRIEK. E. KA MPFME YERVerspronck- weg 155 heeft 100 Weegschaaltjes en vraagt daarvoor Cactussen van .Verkade. Ruiltijd na 5 uur. C. D. WALEVELD, v. Marumstraat 24r. heeft 1 Wijbert, 1 Dubec, 2 v. Houten, 1 Dijkstra, 2 Elftallen, 1 Turmac. Voetbal 4de serie nr. 51. 1 Miss Blanche. Hiervoor vraagt hij Weegschaaltjes. WIM DOFHEIDE, Duin en Kruid- bergcrweg 27, Velsen-Driehuis, heeft een partij Vim-cartons. Haka-bon- nen en Keg's thee. Daarvoor vraagt hij Verkade-cactussen en Bussink. Briefport wordt graag vergoed. RANGEERDERTJE, Marnixstr. 35 heeft lBussink, 1 Gold Flake, 1 de Jong, 1 Vim, 4 Bloemen in onzen tuin, 3 Kamerplanten 2 Paddestoe len, 2 Hille, 1 Cactus, 22 Haas-azijn 1 v. d. Sluis, 1 Taminiau. 4 Beuke laar, 1 Haust, 2 Batco, 1 Sopla, 2 Rainbow, 1 Sunlight 4 v. IJsendijk, 15 Hille-Spaarkaarten, 2 Vlaggen W. I. chocola, 4 v. Dijk, 2 Polak, 1' Bensdorp, 36 Rademaker, 1 Coelingh 3 Turmac (waarde 41/2 punt) 2 Adamas 1 Albert Hein, 59 Weeg schaaltjes 19 Wapentjes en 37 Kwatta. Hiervoor vraagt hij Haka en Droste. ALBERT MEIER, Oostvest 26 heeft 8 Bogamy, 5 Haka, 1 Benito, 1 Zee water, 1 Pette-cactus, 12 Verkade- cactus, 8 Droste, 3 Franken, 9 Quick 3 Niemands-Verdriet, 28 Victoria, 22 Roodband, 53 Hoe heet die Vogel? 1 Quaker, 1 Kareis, 30 Wennex, 5 Pleines, 18 Filmsterren, 4 Reszke 10 4de serie Miss Blanche. Hiervoor vraagt hij Sunlight, Vim, Rinso, Lux, Radion, Duifjes, Amstel, Pelikaan, Erdal en cigaretten-puntjes. ALI VAN NORDEN, Olycanstraat 11, heeft 100 Miss Blanche 43 Kia- zim, 25 Hille (Utrecht) 21 Voetbal, nieuwe serie, 4 1/2 D. E., 5 Cactus, 2 Sopla. 8 v. Houten, Hiervoor vraagt ze Vim, Lux, Sunlight en Rinso. Ook heeft ze nog 9 Hille-bons, 10 Miss Blanche-bons 12 Turmac 4 Scholten, 2 Taminiau, 2 Bussink, (Limburg) 16 Roodband, 1 Leupen, 18 kwatta, 10 Slckesz, 6 Haka, 1 Cactus. Hier voor vraagt ze Amstel en Erdal. Ruiltijd 6—7. PROCHEL, Pepijnstraat 14 Slacht huisbuurt, heeft 5 Meco 2 Ons mooie Land, 3 Bussink (Album m) 2 Bus sink (Album I) 1 bon Bussink, 35 Hille (Utrecht) 8 Hille (Boekenbons). 4 Franken (nrs. 10, 10, 13, 29) 1 Clys- ma, 1 Haka, 11/2 Turmac, 3 Karne melk, 11/2 Stark, 10 Hagenbeek. 1 Filos, 3 Keg, 1 Texel (nr. 36) 1 Lon don Filmster (nr. 57) Hiervoor vraagt ze Franken (Vogelalbum) Keg (Vacantiereis langs den Rijn) Sickesz (3—1) v. Houten (Maandbla den-bons). Ruiltijd Vrijdag 5-6.30. Zaterdag 4—6 MUURBLOEMPJE. Pepijnstraat 14 heeft 2 Vecht, 11 Herfst, 2 Sluit- zegels, 1 Clysma, 1 Rakker en zijn makker, 1 Ons mooie land, 2 Tur mac, 2 Kiazim, 1 Pette-cactus, 5 Droste, 1 Roode Ster, 170 Roodband 4 Sneeuwwit, 3 Hoe heet die vogel? lste deel, 3 Dobbelman, 1 Wijbert, 2 Kwartbon 1 Egyptica, 7 Weeg schaaltjes, 4 Tijdgeest, 1 Miss Blan che, 4 Lieftink, 1 Ira, 5 Blonde dui nen, 3 Langs de Zuiderzee, 5 Bigge- laar, 4 Bonte Wel, 1 Winter, 1 Lente 1 Naardermeer, 3 Niemandsverdriet, 1 Haalmeyer, 41/2 Goolsche koek, 1 Oldenkott, 1 Kareis thee, 1 Schil- derknst 12 Meco, 2 Bataaf, Hiervoor vraagt ze Sickesz, Carlton, Vim, Lux Rinso, Sunlight, Radion, v. Houten Maandbladenbons. JO KLUIT, Waldeck Pyrmontstr. 2rood, Haarlem-West, heeft 1 Wij bert, 1 London, 3 Dalen, 1 Custard, 1 Haarl. Brood- en Meelfabriek, 1 Schalk, 1 Gr. en 2 kl. Specerijen, 8 Ira, 3 v. d. Linden, 5 Rademaker. Hiervoor vraagt ze Weegschaaltjes, Verder heeft ze nog 1 Fox, 1 Haas, 2 Kwatta, 1 Haust, 1 Padvinder, 27 Zeewater. Hiervoor vraagt ze Hille, Haka, Miss Blanche 4de serie, Am stel. Erdal, Sickesz, Verkade. POESENMOEDERTJE. 2de Voor uitgangstraat 21, heeft 15 D. E. 1 Zee water. 2 Pelikaantjes, 9 Leupen, 1 v. Maas, 11 Bloemenvelden, (Karne- melkzeep) 9 Roodband, 1 Kareis thee 1 Roode Ster, 30 Dik Trom. 3 v. d. Linden, 1 Edelweiss. Voor dit alles vraagt ze Haka, Hille, v. Nelle, Vim, Lux. Rinso, Sunlight Dan heeft ze nog 33 D. E„ die ze wil ruilen voor Jubileum-Caravellis-zegels. Vim Lux Rinso, Sunlight enz. ROODKAPJE, 2de Vooruitgangstr. 21 heeft, 12 D. E. 1 Weegschaaltje, 1 Victorria, 1 Schura, 1 Neerlandia, 18 Roodband, 1 Kahrels thee 4 Roo de Ster, 9 Leupen. 10 Karnemelk, 1 Cactus. Voor dit alles vraagt ze Haka en Hille. Dan heeft ze nog 8 D. E., die ze wil ruilen tegen Vim, Lux, Rinso, Sunlight en Radion. PRES. KRUGER, Siriusstr. 9. Haarlem-N. heeft 4 Hoe heet die Vo gel? 25 Wallekers, 5 Weegschalen, 1 Roodband-Album. 1 Droste, 3de serie 1 Miss Blanche, 60 Pleines. Hiervoor vraagt hij Miss Blanche, 4e serie. B. BUSKING, Pieter Kiesstr. 64r. heeft 36 Hag, 4 Tobler, 2 Hagenbeek 1 Voetbal, 2 Hoe heet die vogel? 3 Koorn 1 Blonde Duinen, 1 Bonte Wei, 43 Karnemelk, 32 Weegschaal tjes. 2 Ira, 2 v. Dalen, 3 Hille (Utr.) 1 Haas 2 Franken, 1 Droste, 2 Sic kesz. Hiervoor vraagt hij v. Heuten, Verkade (Cactussen en Zeewater), Droste, Bussink, Leupen en Carlton. KORFBALLER, Dahlastr. 7 heeft 33 Miss Blanche, 4de serie, 30 Miss Blanche-punten, 4 Droste-Indië, 26 Verkade-cactus, 4 Koorn, 6 Quick, 13 Pelikaantjes, 4 Ira, 13 Sickesz 3 Sickesz-koppen, 16 Erdal, 3 Haka, 10 Aquarium-Terrarium, 1 Leupen. Hiervoor vraagt hij Lux, Sunlight, Rinso en Radion. WILLY MULDER, 2de Vooruit- gangstraat 13 heeft 25 Gold Flake, 2 Mijn Land, 1 v. d. Linden, 1 Fun- ke, 4 Haust, 6 Piet Guits avonturen 2 Brood- en Meelfabriek, 4 Stark, 1 Hoe heet die vogel? lie deel, 9 Koopmans, 3 Paddenstoelen, nrs. 7 122 115 10 Pleines, 17 Coelingh, 10 Wijbert, 1 Dik Trom, 6 Bobbies, 3 Sluitzegels, 4 Oldenkott. 1 De Win ti ter, 1 Guttalin, 1 de Haas, 1 Peli kaan, 1 Peijnenburg, Hiervoor vraagt ze Sickesz, Kwatta, Weegschaaltjes, Haka. Filmsterren, Turmac, Schol ten, Coelingh. Verder heeft ze nog 113 D. E. Daarvoor vraagt ze Vim, Lux, Sunlight, Rinso, Radion, Ver der vraagt ze of iemand Filmsterren wil ruilen. 1 tegen 1. Ruiltijd na 5 uur, behalve Zaterdag en Zondag. KNIPPERDOLLETJE. door W. B.—Z. Eindelijk stond een handwagen voor 't huisje der Dijkstra's. Oom Bouwe had van 't eigen meubilair zoo weinig goedgekeurd, dat die en kele meubelstukken gemakkelijk per handkar vervoerd konden wor den. Aan de drie oudsten was be loofd, dat oom ze uit school zou ko men halen. Buurvrouw Mulder had zelf aangeboden dien dag voor klei nen Dick te zorgen. ..Bij een verhuizing kon je handen bindertjes 't' allerbest missen," be weerde ze. Dijkstra moest vroeg op 't werk wezen, zoodat broer en zuster samen naar de nieuwe woning gingen. Broer Bouwe liep zoo hard, dat hij eindelijk hijgend voor 't huis stond. Hij opende de deur en noodde zijn zus tot binnengaan. Eerst stond vrouw Dijkstra sprakeloos in de ruime vestibule. Wat een mooie eikenhouten kapstok, met kleurig pluchen kleed- En wat stond daar een aardig tonnetje met koperen banden. Natuurlijk 't moest dienst doen als paraplubak. „Kocht jij dat?" vroeg ze eindelijk aan Bouwe. „Dat is nog maar een begin, loop maar verder," zei hij lachend, ter wijl hij de matglazen deur voor haar opendeed Weer nieuwe verbazing. „Wat een pracht looper." riep ze vroolijk. „Ga verder," zei hij weer, terwijl hij haar voorging naar de woonka mer. Een paar gemakkelijke stoelen noodden tot zitten. Terwijl broer en zuster zoo tegenover elkaar zaten, lachte hij maar steeds om haar stra lend gezicht en zij, ze wist haar ver wondering, haar overgroote blijd schap haast niet onder woorden te brengen.Was 't geen sprookje?Waren die keurige meubeltjes, die vroolijke platen, de nieuwe matten en kleed jes werkelijk van haar? Zouden zij, arme menschenkinderen dat alles dagelijks mogen gebruiken? ,,'t Is te erg. Bouwe," bracht ze ér eindelijk, uit. „Voer jou is niets te erg," ant woordde hij. En hij troonde haar mee naar boven, waar een slaapka mer in orde was gebracht voor Dijkstra en zijn vrouw en nog een voor de vier jongens. En een klein kabinetje voor oom Bouwe zelf. „Waarom nam jij 't kleinste ka mertje?" vroeg vrouw Dijkstra. „Ik ben maar alleen. En kijk op ïo'der heb ik een klein vertrekje laten afschutten. Daar moet t lo geerbed staan voor Maartje." „Wat dacht je goed om alles," zei ze ontroerd. Stil keek hij voor zich heen. Onwillekeurig dacht hij aan de vervlogen jaren, waarin hij alleen aan zichzelf had gedacht. Vrouw Dijkstra had geen oogen genoeg om alles nog eens en nog eens te bekijken. En dat die broer Bouwe dat zoo alleen had opgeknapt. „Een ding is nog niet, zooals 't wezen moet," zei hij, als verontschul diging. En hij liet erop volgen: „Dat is onze tuin. Het voortuintje ls rommelig en de achtertuin lijkt wel een mestvaalt. Maar dat komt alle maal in orde." „Natuurlijk komt dat ln orde." zei zijn zuster. „Je hebt hier wonderen verricht en misschien heb je meer gedaan dan je krachten toelieten." Bezorgd keek ze naar zijn bleeke wangen en ingevallen oogen. „Tob daar maar niet over. Daar komt het verhuisboeltje." De morgen vloog voorbij en oom Bouwe moest zich haasten de kleine neefjes op tijd uit school te halen. Wat keken die baasjes ook verbaasd toen ze daar het nieuwe, nette huisje binnenkwamen. „Nou benne we echt rijk," zei Kees. En Jan herhaalde het. „Dat zijn we zeker." zei moeder op ernstigen toon. Haar oogen straal den zoo blij, dat de jongens tegen moeder opgesprongen als jonge hondjes en haar kusten en met haar stoeiden, zoodat ze uitriep: „Passen Jullie toch op het mooie zeil en de mooie stoelen en de mooie tafel." (Wordt vervolgd) Als de Meimaand in het land komt, wordt het tijd met het zaaien van bloemen te beginnen. Vóór we deze planten afzonderlijk behande len, eerst nog enkele opmerkingen in het algemeen. De bloemplanten zijn meerendeels teerder dan de groenten en eischen dan ook meer zorg. -De grond waar in gezaaid wordt moet goed gespit zijn..Hoe dieper men spit, hoe beter de resultaten. Zware grond moet vermengd worden met bladaarde, turfmolm of iets dergelijks. Voor bloemen is zware bemesting geen vereischte, daar de planten anders meer blad dan bloem geven en om de laatste is het toch begonnen. Zaai vooral niet op beschaduwde plaatsen, daar de planten dan ijl opgroeien een slecht bloeien. Velen zaaien te vroeg. Door en kele mooie dagen in Maart wordt men al gauw verlokt te beginnen. Meestal hebben we echter een koud voorjaar. Daarom ls 't geraden het zaaien tot begin Mei uit te stellen. Zaaien is lang niet ieders werk; het moet met beleid geschieden. Het beste ls op regel te zaaien, wat vooral bij het wieden een groot ge mak is. 't Valt dan veel gemakkelij ker de zaadplanten van het onkruid te onderscheiden, wat vooral in het begin soms heel lastig is. Zijn jullie niet in staat het vaak heel fijne bloemzaad uit het zakje gelijkmatig te verdeelen, vermeng het dan eerst met een weinig voch tig zand, roer het zaad er goed door heen en strooi het dan uit. Het mag natuurlijk niet bloot blijven liggen: het moet met wat aarde be dekt worden. Over het algemeen geldt als regel, dat het zaad met zoon laagje aarde bedekt moet wor den als de korrels dik zijn. Heel fijn zaad behoef je dus niet met aarde te bedekken: het is dan voldoende naar de zaaiïng den grond goed aan te drukken. Het gezaaide wordt heel luchtig ingeharkt en daarna met den platten kant van de schop of met de vlakke hand aangedrukt. Als de zaden op verschillende diepten in de aarde komen, zullen ze on regelmatig ontkiemen en krijgen we dus planten van verschillende groot te. Dit werk zeer nadeelig, vooral voor de laatkomers, die door de an deren worden overvleugeld. Direct na het zaaien mag niet ge goten worden. Het is ec&Ver zeer ge wenscht vóór 't zaaien uitgedroog- den grond meermalen flink te be gieten. Als het water er dan ln door gezakt is, wordt de grond door ge harkt en gelijk gemaakt. Bij lang durige droogte kan het noodig zijn het opkomen te bespoedigen door af en toe eens te sproeien. Je begrijpt, dat dit heel voorzichtig moet ge schieden. Om te sterke uitdroging te voorkomen is het heel goed de be zaaide plek met takjes te beleggen en daarover heen oude matten of zoo iets te spreiden, die des avond worden weggenomen. Over het uit dunnen en verplanten van zaad- plantjes zal ik ook wel het een en ander vertellen, als het zoover is. In den loop van den zomer zal ik verschillende planten behandelen, doch geef nu alvast wat namen van een Jarige bloemen, ook geschikt als snijbloem. Zonnebloem (Helianthus, hoog pl.m. 2 M.) Hellanthuis cucumerifolius (klei ne bloemen 1.50 M.) Calllopsis, 1 M. Cosmos Bipinna- tus (Cosmea) pl.m. 1 M.). Koren bloem (Centaurea, gewone soort 0.6o M.). Centaurea imperialis (een der mooiste zomerbloemen 0.50 M.). Papaver Rhoeas (enkelbloemig 0.50 M.). Pioenpapaver (dubbelbloomlg 0.50 M.). IJsland papaver (Papaver nudicaule, overblijvend 0.30 M.). Scabiosa (0.75 M.). Zinnia elcgans (0.60 M.). Struisvederasters, Komeet asters, China asters, enkelbloemig (0.40 M.). Goudsbloem (Callendula officinalis 0,31)). Satijnbloem (Dimor photeca (0.25 M.). Slaapmutsjes (Eschscholtzia 0.25 M.). Afrikanen (Pagetes, hoog 0.50, laag 0.25 M.). Oost-Indische kers zonder ranken (Tropacolum majus nanun 0.25 M.). Heb Je veel ruimte probeer dan eens Japansch Sierbloemenmcngscl, samengesteld uit vele verschillende soorten mooi bloeiende zomerbloe men en eenige slergrassen. Probeer In Je groen ten-af deeling eens: Meirapen. De heerlijke witte, plat te knolletjes, die rauw heerlijk zijn en gekookt op dezelfde manier als koolraap kunnen worden genuttigd. Denk er om dat je niet zaait op versch gemesten grond. Deze maakt de knollen madig, vlekkig en bitter. Daar we ze niet kunnen uitplanten, zaolen we ruim, breed uit op rijen van 20 c.M. tusschenruimte. Hebben we te dik gezaaid, dan moeten we tijdig uitdunnen. Deze raapjes heb ben vaak te lijden van de aardvloo, een bladkevertje dat het gewas weg vreet. Een goed bestrijdingsmiddel is de door dauw bevochtigde plantjes te bestrooien met tabakstof, liefst uit een fabriek. Zaaitijd begin MaartMei. Zaaien we vroeg dan hebben we tegen het einde van Mei reeds flinke rapen. POSTZECELRUBRIEK: HET VERBORGEN SPREEKWOORD. In onderstaand verhaaltje is een spreekwoord verborgen. In lederen zin staat een woord van dat spreek woord. De woorden staan echter door elkaar. Trachten Jullie nu daar van een bekend spreekwoord te vor men. De titel blijft bulten beschou wing. ALS 'T LENTE WORDT. Aan de knoppen der boomen kun Je zien, dat 't werkelijk voorjaar wordt. Moeders met kinderwagens, oude mannen en vrouwtjes zitten op de banken ln den Hout zich te koesteren. Men heeft ook zoo lang uitgezien naar wat zon en mooi weer. Nu niet langer gemopperd over wat April gaf aan kou en regen. Op een lentedag moet Je vroolijk zijn en blij. De menschen en kinderen uit de nauwe straten en hooge hul zen der groote steden moesten zich nu kunnen verplaatsen te midden van bosch en hel. Aan dezen wedstrijd mag groot en klein zijn krachten beproeven. Tot 17 Mei heb je den tijd. Dat Ls Juist de dag na Pinksteren. Denk er om bij Je inzending naam en leeftijd te voegen. Ik loof weer 6 boeken in prachtband uit. Zijn er meer dan 6 goede inzendingen, dan zal 't lot beslissen. Veel tijd wordt niet van je geëischt ,maar wel goed nadenk-»;. W. B.—Z. Zc •f iJj Sc (JJ 'Oc. /SC SC. 'f c. /<?/J A A A «7> Sc /OC /Sc In 1911 verscheen de 10 Ure (olijf en rose) in het type van de lirewaar den van de serie 1901 (beeltenis van den koning ln een versierd ovaal recht van voren) Grootte van 't vakje 2.8 bij 2.3 c.M. In 1911 werd nog een serie uitge geven ln groot formaat ter gelegen heid van de 50-jarige herdenking van de Italiaansche eenheid. Ze zijn allle in verschillende teekening en werden met oen toeslag verkocht. Op alle zegels staat vermeld „Cino vantenario del regno d'Italia Roma e Torino 1911" Het zijn: 2 (+3) c. 'bruin), 5 (-4-5) c. (donkergroen), 10 5) c. (rood) en 15 (+5) c. (grijsblauw). Grootte van de vakjes 4.3 bij 2-8 c.M. In 1912 verschenen 2 herdenkings- zcgels van Venetië in groot formaat waarop in 't midden een groote to ren; ln den linkerbovenhoek staat „Venezla MCMH-MCMXII". Het zijn 5 c. (donkerblauw) en 15 c. (don kerbruin). Grootte van de vakjes 4.3 bij 2.8 c.M. In 1913 werden 3 herdenkingsze gels van de serie 1911 overdrukt met 2, zoodat we krijgen 2 op 5 c. (don kergroen), 2 op 10 c. (rood) en 2 op 15 c. (grijsblauw). Grootte van do vakjes 4,3 bij 28 c.M. Zie voor de Indeeling 't schetsje. Rustenburgerlaan 23. S. ONZE BIBLIOTHEEK. NIEUWE DEELNEMERS 17. Rank Hoogendoorn, Spoorweg straat 6r„ 9 Jpaar. 22. Jople Piers, Klaverstraat 19, 10 jaar. BOEKENLIJST 315. A. Brazil, Wilde Kitty, 316. Vos, D., Uit Han's bakvisch- Jaren. 317. Kieviet, C. Joh., Ab en z'n vrinden. 318. Abcoude, Chr. v., P. B. in Ame rika. 319. Huisinga-Scaf, L.. Lonnle Bard 320. Kuyper, A. C., Elsje. 321. ld-, Alleen in een kleine stad. 322. Belinfante, Tine Durieu. 323- Osenbruggen, C. v.. Tante Doortjes erfenis. 324. Horst, G. v. d., Kitty's leed en vreugd. 325. ld. Een Holl. gezin In Indië. 326. Munchges&ng, R., Spratacus, de slavcnaanvoerder. 327. Henty, G. A., In dienst van den Prins. 328. Kieviet, C. Joh., Avonturen van D. Trom. Dit ls het einde van de boeken lijst. Deze boeken zijn alle dit jaar ln O. B. aangevuld. De laatste aan vulling zal bestaan uit: Het circus* kind van F. Jehu,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 24