STADSNIEUWS ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 30 APRIL 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. AFSCHEID VAN DEN HEER G. H. WEUSTINK. EEN HARTELIJKE HULÜIGING. Als in elk afscheid was ook in dit scheiden- van-zijn-ambt van den heer G. H. Weustink. die met 1 Mei a.s. aftreedt als Inspecteur van het L. O. weemoed. Maar wie den heer Weustink, vriendelijk glimlachend, met een roos in het knoopsgat en met „de rozen op de wangen", waarvan later de Hoofdinspec teur van het L. O. in zijn toespraak zou ge wagen, vergezeld van mevrouw Weustink, aan wie een mooi bloemstuk was aangebo den, de groote en stampvolle zaal van het Concertgebouw zag binnenkomen, met luid applaus door de zoo talrijke aanwezigen ont vangen, begreep dat hier de weemoed toch niet zou overheerschen. omdat van dezen krachtigen 65-jarige ook voor de toekomst nog veel verwacht mag worden. Tevoren had de heer W. Vis, hoofd der O. L. School te Hoofddorp, de voorzitter van het Huldigingscomité, de aanwezigen, onder wie tal van hoofden van scholen, onderwij zers en onderwijzeressen, leden van het eere comité, directeuren van Kweekscholen, de burgemeester van Haarlem, burgemeesters en gemeentesecretarissen uit den omtrek, Plebaan Westerwoudt, de wethouders de hee- ren Roodenburg en Van Liemt met een kort woord welkom geheeten. Toen de heer en mevrouw Weustink plaats hadden genomen, nam de heer Vis opnieuw het woord, om den scheidenden Inspecteur welkom te heeten. Spr. vestigde de aandacht op de overweldigende opkomst, waardoor men zich gedwongen had gezien van de Tuinzaal naar de groote Concertzaal te ver huizen en op het feit dat de heer Weustink, die uitmuntende qualiteiten in zijn ambt toonde te bezitten, nog in de kracht van het leven afscheid van dat ambt neemt, dat hij nu, door de wet gedwongen, vaarwel moet zeggen. Namens vele vrienden bood spr. den heer Weustink een radiotoestel aan, en wenschte hem toe, dat hij daarvan nog vele jaren zou genieten, in blijde rust. De heer K. Brants, Hoofdinspecteur van het L. O., sprak eerst als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Namens de regeering dankte spr. den heer Weustink voor wat hij in zijn gelukkig leven met groot enthousiasme, met zijn liefde voor het kind, voor de vaderland- sche en nationale gedachte, die in het on derwijs tot uiting komt en voor het Oranje huis, voor de belangen van het onderwijs heeft gedaan. Het was spr. een genoegen mede te deelen, dat het de Koningin be haagd heeft, den scheidenden Inspecteur te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau (luid applaus). Nadat mevr. Weustink haar man het orde- teeken op de borst had gespeld, wenschte de heer Brants den heer Weustink van harte geluk met deze zoo eervolle onderscheiding. Als voorzitter van het eere-comité voegde spr. hieraan nog hartelijke en waardeerende woorden toe. „Voor wat gij voor ons en onze kinderen en onze scholen hebt gedaan zeg gen wij u hartelijk dank", aldus spr. o. m „Gij kunt u nu geheel gaan wijden aan de studie en het algemeen belang, maar gij zult het onderwijs blijven aanschouwen met even vriendelijken en hartelijken blik, als ge tot nu toe hebt gedaan. God zegene u en uw vrouw en allen, die om u zijn!" De secretaris van het Huldigingscomité, de heer P. Heilker las vervolgens de vele inge komen brieven en telegrammen van geluk- wensch voor, waarbij o. m. een brief van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer en 'telegrammen van de Inspecteurs Van Loon en Sterringa. Na een korte pauze voerden nog vele spre kers het woord. Dr. J. F. M. Sterck, oud- Inspecteur van het L. O., vestigde de aan dacht op de verdiensten van den heer Weustink voor de Nederlandsche letteren; Ds. G. J. van Paassen sprak namens de be sturen der bijz. Protestantsche scholen woor den van dank; Deken Sondaal dankte den heer Weustink in t bijzonder voor wat hij voor het Katholiek bijzonder onderwijs heeft gedaan; de heer H. W. Korenstra voerde het woord namens de Directeuren der Haarlem- sche Kweekscholen; de heer Hellinga na mens de afd. Haarlem der Vereen, van Hoof den van Scholen in Nederland; de heer Bongertman namens de Gymnastiekonder- wijzers-Vereeniging. Tenslotte wenschte wet houder Roodenburg namens het gemeente- van een Optimist. Het vertraagde Monument en de miskenning van prof. Bronner. Een oude Fransche koningin, haar minnaar en de Seine. Frankrijke Academische Gram- maire. Die Eeredoctoraten! Onze dierbare oude Haarlemsche illusie: het Hildebrand-monument, is deze week weer op aller lippen geweest, en het be droeft mij te zeggen dat menig woord van laakbaren spot daarvan is gevloeid Dit zou overigens nog zoo erg niet zijn, als vele Haarlemmers maai" niet. als echte Hollanders, dachten dat zooiets in het buitenland on mogelijk zou zijn. Daar doet men, volgens hun ingeworteld wanbegrip, alles beter en vlugger. Het mocht wat! Ik zal niet gaan uitweiden over de eeuwen die heengingen met het bouwen van Keulen's Dom, om de eenvou dige reden dat ik vergeten ben hoeveel eeuwen het waren. Maar wel wil ik het hebben over de Seine, die zoolang zij be staat eennJhal 's jaars buiten haar oevers treedt en overstroomingen in Parijs veroor zaakt. In de zestiende eeuw was er al een Fransche koningin, wie daardoor belet werd haar minnaar aan de overzijde der rivier te bereiken. Het zij ronduit gezegd. Wij weten nu eenmaal dat Frankrijk lang niet zoo braaf is als Holland, dat geen minnaars kent, nietwaar? Welnu, die koningin beval onmiddellijk, dat er een afwaterings bassin gegraven moest worden, zoodat zij het vol gend jaar haar volgenden minnaar wél zou kunnen bereiken als er weer hoog water kwam. Maar het bevel werd niet opgevolgd. Misschien stak de koning er een stokie voor. In alle tijden zijn er mannen geweest, die het Feminisme aandurfden. Dappere kerels. Enfin, later kwam er toch telkens weer last met die overstroomingen, zoodat de ko- bestuur den heer Weustink geluk met de hooge onderscheiding die hem te beurt was gevallen. Spr. prees voorts de grondigheid van de adviezen, die de heer Weustink zoo vaak aan het gemeentebestuur gaf. Hierna was het woord aan den scheiden den Inspecteur, die dank bracht aan God. die hem de kracht en de gezondheid heeft gegeven om zijn moeilijk ambt te vervullen. Het was spr. altijd een groot genoegen ge weest te werken in deze mooie inspectie, waar de gemeente- en de schoolbesturen zooveel voor het onderwijs doen en waarin zoovele ijverige mannen en vrouwen hun taak bij het onderwijs met zooveel liefde vervullen. Hartelijk dankte spr. den heer Brants, die in een achtjarige, aangename samenwerking nooit als autoriteit tegenover hem, maar steeds als vriend naast hem heeft gestaan, voor zijn steun. Na dank gebracht te hebben aan het Hul digingscomité richtte spreker tot allen, die hem hadden toegesproken, een afzonderlijk vriendelijk en gevoelvol woord, om zich daar na in 't bijzonder tot de onderwijzers en on derwijzeressen te wenden met een van groo te waardeering en ook van groote liefde voor het kind getuigende toespraak. Diep geroerd eindigde de heer Weustink, na ook nog voor het stoffelijk blijk van sym pathie dank gezegd te hebben, met de bede: „God zegene u persoonlijk, zegene uw werk, zegene uw familie!" Hiermede was de treffende plechtigheid geëindigd. FINANCIEELE BERICHTEN GUNSTIGE TOESTAND VAN. HET UNILEVERCONCERN. WINST DIT JAAR WEER GROOTER DAN IN 1931. In de Vrijdag gehouden jaarvergadering van de Unilever N.V. heeft de voorzitter een rede gehouden, die gewaagde van den gun- stigen toestand van het concern. Als gevolg van de verdeeling van de be langen van ons concern over de geheele wereld, aldus de voorzitter, is de verminde ring van onze winst in sommige landen en takken van ons bedrijf weder goedgemaakt door een verbetering onzer resultaten elders, met het uiteindelijk resultaat, dat de win sten voor Unilever N.V. f 30 023 717 en voor Unilever Limited 1.733.805 hebben be dragen, tegenover resp. f 30.064.333 en 1.798.856 over 1930. De voornaamste ongunstige invloeden, waarmede wij hadden te kampen, waren, ge rangschikt naar haar belang; le. de ineenstorting der grondstoffen- markten; 2e. de depreciatie der valuta In sommige landen en de valutabeperkingen in andere, en 3e. de lage boterprijzen, welke in het bij zonder hunnen invloed deden gelden op het margarinebedrijf. Het concern heeft geen ongunstigen in vloed ondervonden van de duurte van het geld gedurende een gedeelte van 1931; onze algemeene financieele positie maakte ons ge heel en bü voortduring onafhankelijk van de geldmarkt. Wij hebben het als onze plicht beschouwd onze liquiditeit te bewaren. De voornaamste deelgenooten van Uni lever zijn Levers, Jurgens. Van den Bergh, Schicht en Hartog. Alle deze ondernemingen bestaan reeds zeer geruimen tijd en geen harer heeft ooit haar pref. dividend geheel of gedeeltelijk gepasseerd. Bovendien hebben zij allen gedurende haar geheele bestaan vrijwel bij voorduring een uitstekend rende ment op haar gewoon aand.kapitaal opge leverd. De leiding dezer Mijen. heeft, in tijden van vrede zoowel als van oorlog, ge toond voor zijn taak wél berekend te zijn. Toen de bedrijven werden gecombineerd, werd hun administratie niet met nieuwen lasten bezwaard, integendeel heeft ieder hunner kunnen profiteeren van de onder vindingen der anderen. Het jaar 1930 was voor de olie-industrie geen gelukkig jaar en 1930 berokkende aan de Mij .en aanzienlijke verliezen. 1931 heeft echter 1930 in allen deele goedgemaakt. Al onze oliefabrleken hadden een voorspoedig jaar. Spr. gaf tenslotte een overzicht van de uitbreidingen. ningen er zich ook mee bemoeiden, vermoe delijk omdat zij hun minnaressen niet kon den bereiken. Heele series Lodewijken be valen dat dat afwateringsbassin gegraven moest worden, en telkens werd het bevel niet opgevolgd. Vermoedelijk waren het nu de koninginnen, die het verhinderden. Ten slotte kwam Napoleon en vaardigde een norsch decreet uit. Zelfs dat hielp niets, waarna de Bourbons hun vergeefsche pogin gen hervatten en tenslotte de Tweede en Derde Republiek ook jammerlijk faalden. De Seine bleef, zonder afwateringsbassin, rustig doorgaan met haar j aarlijksche baldadig heden. Dat is éen Fransch geval. Een tweede kwam deze week in het schelle licht der open baarheid. toen de Académie Frangaise de Grammaire publiceerde die zij 298 jaar ge leden had aangekondigd. Dat gebeurde in het tweede jaar van haar bestaan, en niemand minder dan de kardinaal de Richelieu zelf kondigde de komst van het geleerde boek werk aan Daarna geschiedde er 294 jaar niets, waarna de Académicien Paul Valéry een com missie vormde, die in vier jaar tijds het werkje opknapte. Op den eersten dag van de verschijning der Grammaire werden er 50 000 exemplaren van verkocht, hetgeen opnieuw bewijst hoe verstandig het is, niet overijld te handelen. Vooral niet als men een nieuw product aan de markt- wil brengen. Gun u den tijd om voorafgaande reclame te maken. Trek leering uit dit Fransche voorbeeld. Rijen ge neraties hebben vol spanning op die gram maire gewacht, en de aankondiging van kar dinaal de Richelieu aan hun kinderen en kindskinderen doorgegeven, die telkens op nieuw in dezelfde spanning gingen zitten wachten, en haar opnieuw doorgaven aan hun afstammelingen. Het werd zooiets als een grammaticaal geloof. Vaak werd er ge spot met de Onsterfelijkheid der Académi- ciens (men noemt hen inderdaad „les Im- mortels") maar het uitstel van hun Gram maire scheen inderdaad onsterfelijk te worden. Tot Paul Valéry het om zeep bracht. Geen wonder dat de Parijzenaars toen queue maakten in de boekwinkels om het Wonder ie koopen. Ik heb een bevrien- den uitgever dit voorbeeld ter navolging aan bevolen, maar hij bleek een koude mate- LANGS DE STRAAT. Twee Moeders. Drommen menschen wachten voor de ka thedraal, waar straks de jaarlijksche proces sie uit zal gaar.. Voor het oude Gothische portaal waaien de kleurige vaandels van de verschillende corporaties. Uit de half-ge- opende deuren komt vaag gezang en telkens een vlaag wierookgeur. In zes-dubbele rijen staan de Antwerpenaars en buitenmenschen al meer dan een uur geduldig te wachten. De straten in het centrum zijn stampvol en trams rijden er nauwelijks meer. Alles wacht af. Dan gaan de deuren open en de stoet komt naa: buiten. Kleurige gewaden, muziek, lan ge witte kaarsen, wierook. gezang.... als middelpunt het Mariabeeld, van onder tot boven bezet met- juwee'len. Langzaam wordt het voorbij gedragen en terwij! velen neer knielen, de mannen hun hoofd ontblooten en de vrouwen een kruis slaan, deint het beeld van de Moeder Gods hoog boven de hoofden voorbij. En als de laatste politie-agent, die den stoet afsluit, om een hoek is verdwenen, verspreidt zich de menigte en zoekt ieder z'n heil op een café-terras achter een potteken bier. De zon straalt en flonkert voor het '.aatst nog even in de kostbare steenen van het Maria-beeld, wanneer het weer in de duistere kerk verdwijnt, tot het volgend jaar Paschen. Over de hobbelige keien bij de havens trekt een stoet landverhuizers stadwaarts. Een somber, grijs troepje in hun vuile oude klee- ren. De vrouwen hebben doeken over hun hoofd getrokken en slepen hangerige kinde ren mee. De mannen pruimen zwijgend. Een ruig ezeltje, heelemaal achteraan, draagt een magere vrouw, die een kind in doeken gewikkeld op haar arm heeft. Haar gezicht is niet te zien onder den donkeren hoofddoek. Maar er is iets, dat me opeens herinnert aan het stralende beeld, dat ik zoo even heb zien ronddragen boven de hoofden. daar ginds bij de kerk. Enligt het aan m'n oogen?.... nu lijkt het haast, alsof de kranen en stoombootpijpen in wuivende pal men overgaan, en alsof het ruige ezeltje door het heete woestijnzand van Egypte voortstapt, inplaats van over Antwerpens keien. Is dit óók een vlucht, van deze moe der en dit kind. Is dit Egypte? Ik weet het heusch niet! Maar dat zal wel weer aan mij liggen! L. S. In Nederland is in Maarssen een nieuwe fabriek gebouwd voor de vervaardiging van zachte zeep. Deze fabriek is nu gereed om de productie over te nemen van 5 bestaande inmiddels verouderde fabrieken. De con centratie der productie in één moderne fa briek met een capaciteit van meer dan 600 ton per week beteekent een aanmerkelijke besparing in productiekosten. In het midden van 1931 werd de aanbouw van onze nieuwe kantoren te Rotterdam, waarin een personeel van 1000 man kan worden ondergebracht, voltooid en werden deze kantoren in gebruik genomen. Het kapitaal en de reserves zijn een weinig hooger dan verleden jaar, terwijl de reser ves meer dan 50 pCt, van het gewone aan- deelen kapitaal beloopen. De liquiditeit en de stand onzer kas middelen zijn gunstiger dan ooit te voren. De grondstoffenvoorraden staan in de boeken op een gezond prijsniveau. Over de toekomst kon spr. alleen zeggen, dat de netto winst over het eerste kwar taal van 1932 die over hetzelfde kwartaal van 1931 overtreft. JAARVERSLAG LEVER BROS. Te Londen is de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Lever Brothers Ltd. gehouden. onder voorzitter schap van mr. Francis d'Arcy Cooper. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: Het totale gewone kapitaal is in 1931 van 5 000.000 pd.st. tot 6.500.0O0 pd.st. gestegen. De obligatieschuld der maatschappij verminder de in 1931 met 207.792 pd.st.. bovendien wer den 143.600 pd-st. obligaties der Niger Cy. af gelost. 128.895 pd.st. Hollandsche obligaties en 112.151 pd.st. obligaties der Philippine Re fining Corp. of Manila, zoodat de totale obli gatieschuld met 587.438 pd-st. verminderde De kapitaalsuitgaven beliepen 2.312.885 Pd-st. Voor reclame werd meer dan ooit uit gegeven. De kosten er van werden ten laste der winst en verliesrekening gebracht. Wisselkoersverliezen werden niet geleden. De winst ad 5.903.497 pd.st. was 153.839 pd.st. grooter dan in 1930, waarin niet begrepen is de winst uit hoofde van de appreciatie van rialist en zei dat hij zelf de vruchten van zijn harden arbeid wou plukken, en of ik dacht dat zijn achterste achterkleinkinde ren (als die dan nog in de firma mochten zijn) hem iets konden schelen. Een kille egoïst. Die Grammaire van de Académie is vol strekt geen werk van encyclopaedischen omvang. Het is, uiterlijk althans, een heel gewoon boek. van slechts 264 pagina's. Welnu dan! Mogen wij mag prof. Bronner. lie ver gezegd dan niet zoo'n onnoozel poos je, een jaar of achttien maar, over een heel monument doen. als ettelijke generaties van Fransche Onsterfelijken drie eeuwen noo- dig hebben voor een boek van 264 blad zijden? Ik beveel deze argumenten prof. Bronner aan. Laat hij ze bewaren voor dat grootsche moment als hij zijn woordje bij de onthul ling moet spreken, en misschien in de bit tere noodzaak zal verkeeren zich min of meer te rechtvaardigen tegenover die on redelijke Haarlemmers, die zoo'n mallen haast met monumenten hebben. Hij mag mijn vergelijkingen zonder bronvermelding gebruiken. Desnoods kan hij er ook den Ka naaltunnel nog bijhalen, waarover de En- gelschen al méér dan een halve eeuw praten zonder er ooit toe te kunnen besluiten. Het zal een groot succes zijn. Ongetwijfeld komt heel Haarlem toestroomen, om te zien of het monument er nu heusch is. Ik zou het gemeentebestuur aanraden de onthulling vast te stellen op den 2-5sten verjaardag van het geven van de opdracht aan den prof. Dat is misschien niet te roekeloos. Wij heb ben dan nog een jaar of zeven om een ge schikte plaats er voor uit te zoeken, en het zilveren jubileum zal de feeststemming aanmerkelijk verhoogen. Toch; alle gekheid op een stokje plaatsend heb ik als journalist bijzonderen eerbied voor prof. Bronner. Wij krantenschrijvers, wier scheppingen alle a la minute, heet van den naald, of liever: nat van de pen. ge wrocht moeten worden, in altljddurenden haast, worden al stil van bewondering als wij Max Euwe een uur over zijn zevenen veertigsten zet zien zitten denken. Hoeveel Intenser nog is onze eerbied voor een Bron ner, die een kleine twintig Jaar doet over één monument! Dit is waarlijk schep- het pond t.o.v. de buitenlandsche maatschap pijen in landen die den gouden standaard hebben behouden. Deze winst Is zeer groot, maar onder de huidige omstandigheden is het beter te reserveeren. De verkoop van zeep was in binnen- en buitenland grooter dan in 1930. vooral voor Lux. Persil iCrosfieid) en Lux Toilet Soap. Er werden 274 537.208 stukjes Lux Toilet Soap verkocht, d.i. bijna II millloen meer dan in 1930. De omzet der maatschappij beliep 60 634.947 pd.st. (v. j. 66 697.581). Lagere winsten vertoonden: Europeesch Continent 162 000 pd.st. Australië 56.000 pd.st. Indië en China 37.000 pd.st. Hoogere daarentegen: Afrika 14.000 pd-st. Amerika en Canada 1.000 000 pd-st. De zeep-export welke ruim 90 pet. bedraagt van den afzet in het land zelf, toont een daling met 12 pet. wat de hoeveelheid en 50.000 pd.st. wat de waarde betreft, maar deze daling komt vooral voor rekening van de abnormale toestanden In Nederlandsch Oost- Indië en West-Afrlka. De voorzitter zelde aan het einde der ver gadering: Het vorig Jaar zei lk dat we het vooruitzicht hadden op een tweede succesvol jaar. Deze voorspelling was niet onjuist. Het bestuur uwer maatschappij verwacht dat de resultaten van dit jaar niet bij die van 1931 ten achter zullen blijven, maar de toekomst voor de geheele wereld industrie is zeer moei lijk en geen enkel land is er in geslaagd aan den economischen storm te ontkomen. (Msbd.) GEEN DIVIDEND MIJ. „NEDERLAND". Naar de Msb. verneemt zal op de alge meene vergadering van aandeelhouders van de N V. Stoomvaart. Mij. „Nederland" worden voorgesteld, geen dividend uit te keeren. (v.j. 7 pet.) pen: grondig, .weldoordacht, diep-gefun- deerd, wars van alle oppervlakkigheid en euvelen haast. Ziezoo, dat heb ik eens even gezegd. Het werd tijd. Gedurende diezelfde drie eeuwen, waarin de conceptie van Frankrijk's Academische Grammaire zich voltrok, bestond de Amster- damsche Universiteit, en de viering van dit jubileum heeft aanleiding gegeven tot het uitreiken van niet minder dan negenen dertig eere-doctoraten. Delft geeft er ook veel en wacht niet eens op jubilea. Men wordt daar steeds guller mee, en als wij zoo door gaan zal het niet lang meer duren of wij krijgen denzelfden toestand als in Duitsch- land, waar blijkbaar zoowat iedereen „tir." voor zijn naam heeft, behalve dan de arbei ders en de handelsreizigers. Ik wil hiermee niets ten kwade zeggen aan het adres der 39 gehonoreerden, van wie de meesten ons als zeer verdienstelijke mannen bekend zijn. Maar er was een tijd. waarin ik meende dat eeredoctoraten alleen werden toegekend ln een vak, waarin de gehonoreerde zich door eigen studie, onderzoekingen, navorschingen. zonder de gewone academische opleiding te hebben gevolgd, verdienste verworven had. Zulke eeredoctoraten plachten mij nog veel verdienstelijker dan gewone doctoraten toe te schijnen. De bewuste begrenzing bestaat evenwel niet meer, en alles is blijkbaar mo gelijk geworden. Burgemeester de Vlugt wordt, timdat hij zoo'n goed burgemeester ls, doctor in de rechtswetenschappen, en Henri Polak, omdat hij zooveel gedaan heeft voor 's lands natuurschoon, doctor in de let teren en wijsbegeerte. Ik erken dat een burgemeester 'net een en ander met sommige wetboeken uitstaan de heeft, maar is hij ..als zoodanig" een ju rist? Neen. Ik erken ook dat de schoonheid der natuur haar invloed op de letteren doet gelden, maar ls daarom een strijder voor het behoud van het natuurschoon, zelfs al is hij een verdienstelijk journalist, zooals Henri Polak, hetzelfde als iemand die zich door de klassieke lette ren-stud ie heeft gezwoegd? Evenmin. De an-cere oorzaak voor Henri Po- lak's eeredoctoraat: zijn leiderschap van den AGENDA. Heden: ZATERDAG 30 APRIL Volksconcert ln den Hout van de H. O. V. 2.30 uur. Feestelijkheden Juliana-dag. Ged. Raamgracht 75: Verg. v. aandeel houders Ver. llaarl. Bedrijven Jan Muller en Adr. v. d. Lande, 2 uur. Luxor Sound Theater: Ben Hur. 2.30 en 8.15 uur- Rembrandt Theater: „Harlekijn". Too- neel: Tholen en van Lier, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Pierewaaier" (So'n Wlnd- hund). Tooncel: Wladlmir Pique Trio, 2.30 7 en 9.15 uur. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Groot Badhuis. Buitenge wone Dansavond. ZONDAG 1 MEI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: .De Ro zenkrans". 8 uur. Schouwburg Janswcg: „Maar een droom", 8.15 uur. Rembrandt Theater: „In het land der Do lomioten", 11.30 uur. Remonstrantenhi^s. Wilhelminastraat 22: Wijdingsmorgen van de Vereeniging van Spiritisten „Wetenschap en Religie", 10 30 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Kunstzalen „Reeker". Wagenweg 102 Cri sis-tentoonstelling van werken van HaarL Kunstenaars. 10—7.30 uur. Diamantbewerkersbond en zijn verdiensten voor de diamantnijverheid, in het algemeen, ls nog moeilijker te vereenigen met de lette ren en wijsbegeerte. Intussehen stemt mij dit alles hoopvol. Hoe is de mensch? Hij denkt aan zichzelf als hij den weg naar de eere-doctoratcn zoo veel broeder ziet worden. Misschien, als ik eenmaal gedurende een kwarteeuw deze ru briek heb verzorgd, leest u op een schooncn dag r.og eens in Haarlems Dagblad: De heer Optimist ls benoemd tot doctor in de medi cijnen wegens het onverflauwde optimisme, waarmee hij gedurende 25 jaar aan alle Haarlemmers heeft voorgehouden dat de al gemeene toestand en die van de Haarlem mers in het bijzonder wel beter zou wor den." Dat zal dan tenminste logisch zijn. Logi scher ook dan het geval van dr. P. C. Kor- teweg. medicus te Amsterdam, die tot doctor honoris causa in de wis- en natuurkunde is benoemd wegens zijn malaria-onderzoekin gen. Waarbij lk, ln mijn onschuld, ook nog zou willen opmerken, dat Iemand niet veel aan een doctoraat heeft als hij al dr. voor zijn naam heeft. Of moet hij dan voortaan „dr. dr." op zijn kaartje laten drukken? Ik vind het vreemd. Hebt u ooit gehoord van Iemand, die twee Nederlandsche Leeuwen kreeg? Ik niet. Ook lijkt het mij voor dr. Korteweg niet leuk als zijn jongste zoon, of een boosaardige vriend hem vraagt eens even de stelling van Pythagoras of "net theorema van Stewart voor hem uit te werken. Zulke dingen vallen niet mee. als Je de eerste klasse van de HJBJ3. tientallen jaren te bo ven bent. Mijn eigen toekomstig doctoraat in de me dicijnen maakt mij nu ook ineens huiverig. Stel, dat over dertig jaar mijn hopelijk-als- dan-aanwezlge kleinzoon ten prooi valt aan waterpokken, cn mijn familie, (die dol op grapjes is) mij erbij haalt en zegt: „Nu dan, honoris causa! Maak Jij hem maar eens beter!" Ik hoor den hoon al. Neen, dan maar lie ver de wis- en natuurkunde, al zullen mijn oude leeraren in dit vak ce haren ten berge rijzen als m Ij dit deelachtig wordt OPTIMIST, INT. CONFERENTIE OVER DEN COLORADOKEVER? Reuter seint uit Parijs, dat men meent te weten, dat de Fransche regeering aan de re geeringen van de belanghebbende landen heeft voorgesteld te Parijs een internationale conferentie te houden, betreffende de be smetting van aardappelen door den Colorado kever MAANDAG 2 MEI Bioscoopvoorstellingen. Kunstzalen „Reeker", Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596- Firma Begemann en Sneltjes, JansstraaV 27- Tel. 10043

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5