DE DISCUSSIES IN DE TECHNISCHE VL00TC0MMISSIE. BUITENLAND. lOH HEERENBAAI STA TEN- GENERAAL. De winkelsluitingswet gaat toch morgen in. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 30 APRIL 1932 DERDE BLAD Pantserkruisers geen gevaarlijk aanvalswapen? Verklaring van den Duitschen vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie. Senator Swanson tegen afschaffing der linieschepen. Spoedig een conferentie der premiers van vijf groote mogend heden verwacht. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Technische Vlootcommissie sprak Vrijdagmorgen de Duitsche vertegenwoor diger over den geruchtmakenden bouw der Duitsche pantserkruisers. Hij begreep niet hoe men hierin een gevaarlijk aanvalswapen kon zien. Men wees herhaaldelijk op de groote snelheid van den pantserkruisers ,Deutschland", doch tegenover mogendheden die over talrijke groote slagschepen beschik ken, heeft deze snelheid slechte defensieve beteekenis. De groote actie-radius was noodig omdat Duitechland tenslotte maar over een zeer gering aantal schepen beschikte. De Amerikaansche Senator Swanson ver klaarde dat de regeering der Vereenigde Staten in geen geval een ontwapeningscon ventie zou onderteekenen, die de afschaffing inhield der linieschepen. Het geheele defensie systeem van de Vereenigde Staten berust op de vloot en in de eerste plaats op de groote linieschepen. Deze vormen geen bedreiging voor eenigen anderen staat. Aan een werke lijke vermindering der bewapening ter zee viel slechte te denken, wanneer Frankrijk en Italië tot de Londensche Vloot-overeenkomst zouden toetreden. Overigens zal in 1935 de volgende vlootconferentie worden gehouden, waarop dan verdere maatregelen kunnen worden beraamd. De vertegenwoordiger der Italiaansche re geering legde een scherpe verklaring af, waarin hij in tegenstelling tot de Amerikaan sche opvatting de linieschepen de gevaarlijk ste en dreigen dste aanvalswapenen noemde die een vloot kon bezitten. Slechts afschaf fing der linieschepen tezamen met afschaf fing van het duikbootenwapen zou in aan merking komen, indien men werkelijk de be wapening ter zee wilde verminderen. De Geneefsche correspondent van de N-R.Ct. meldde gisteren: Vandaag hebben de eerste gedelegeerden van Amerika, Duitschland, Engeland, Frank rijk en Italië een voorloopige laatste bespre king in de buitenplaats van Stimson gehou den, die onder leiding van MacDonald heeft plaats gevonden. Na afloop van deze bijeen komst werd een officieel communiqué uitge geven, waarin verklaard werd, dat de leiders van de delegaties dezer vijf groote mogend heden zijn overeengekomen, dat het dringend noodig is, dat de besprekingen, die in de vo rige dagen tusschen de verschillende ministers hebben plaats gevonden en welke een gun stige ontwikkeling hadden genomen en die door de ongesteldheid van Tardieu onderbro ken moesten worden, zoo spoedig mogelijk zul len worden hervat en wel indien eenigszins mogelijk binnen veertien dagen. De leiders der delegaties zijn overeengekomen, dat zij den juisten datum van de hervatting der minis terbesprekingen binnen acht en veertig uren zullen vaststellen. Men neemt hier aan, dat Gibson bij de volgende besprekingen de vertegenwoordiger yan Amerika zal zijn. Het heeft de aandacht getrokken, dat op 'deze officieuze bijeenkomst tusschen de groote mogendheden de Japanners geheel ter zijde zijn gelaten. Italië. Gratie voor Leo Moulin. Reuter seint uit Rome, dat aan dr. Leo Moulin, den Belgischen leeraar, die destijds als verdacht van anti-fascistische ac tie tot gevangenisstraf werd veroordeeld, gratie is verleend. Genève. 'Japan onthoudt zich van stemming. De Japansche regeering heeft, naar Reuter nut Tokio meldt, aan haar gedelegeerden te Genève opdracht gegeven de morgen te houden vergadering van den Volkenbond bij ■te wonen maar zich van stemming te ont houden. De besprekingen van de internationale arbeids- conferentie. De internationale arbeidsconferentie heeft gisteren volgens de N.R.Ct. de beraadslagin gen over de conventie inzake den toelatings leeftijd van kinderen tot nlet-industrieele beroepen voortgezet. De eerste stemming over het ontwerp-con- ventie vond vandaag plaats. De conventie werd eenstemmig aangenomen met 84 stem- mn voor, doch tal van regeeringsgedele- geerden en werkgevers hebben zich van stemming onthouden, onder wie die van Britsch-Indië. De Nederlandsche vertegen woordigers hebben alle vier hun stem aan de conventie gegeven. Heden zal ce eindstemming over de con ventie gehouden worden. Des middags hield de internationale ar beidsconferentie een bijeenkomst, die van dr;e uur 's middags tot acht uur 's avonds duurde en geheel gewijd was aan de behan deling van twee resoluties van Jouhaux.Vol- gens de eerste resolutie zou de internatio nale arbeidsconferentie den raad van be heer uitnoodigen de wettelijke invoering van de 40-urige arbeidsweek in alle industrieele landen te bestudeeren, opdat weldra een in ternationale regeling hieromtrent zal kunnen tot stand komen. Na bestrijding van de resolutie door den regeeringsgedelegeerde van Engeland en door den Franschen en den Engelschen werkgever werd zij bij hoofdelijke stemming met 48 tegen 37 stemmen aangenomen. De Nederlandsche regeeringsgedelegeerde en de Nederlandsche werkgever stemden tegen. DuitscMairad. ingezonden mededeelingen. a 60 Cts. per regel Bezwarend materiaal bij communisten gevonden. Reuter meldt uit Schwerin: Op bevel van den minister van binnen - landsche zaken van Mecklenburg-Schwerin werden in de groote steden van Mecklenburg op groote schaal huiszoekingen gedaan bij communistische organisaties. In Rostock bij voorbeeld deed de politie om 7 uur gister morgen op 60 verschillende plaatsen plotse ling een inval. Volgens verklaringen van de politie werd veel bezwarend materiaal, waaronder ook wapens, in beslag genomen. Het doel van de actie was te onderzoeken of de communisti sche partij in Mecklenburg onwettige orga nisaties heeft of niet. In het algemeen ver liepen de huiszoekingen kalm. Houding der communisten in Pruisen nog niet bepaald. Donderdagavond heeft de aangekondigde vergadering van het bestuur der Communis tische Partij plaats gevonden, waarbij o.a. werd bepaald, welke candidaten van de lijst der verkiezingen in den Pruisischen Landdag zitting zullen nemen. Over den inhoud der verdere onderhandelingen wordt nog stil zwijgen bewaard. In Communistische kringen verklaart men dat de Communistische Partij er geen be lang bij heeft door het spoedig bekend ma ken van haar verdere tactiek, het deCentrum- partij bij de komende onderhandelingen over de regeeringsvorming in Pruisen gemakke lijker te maken. Bovendien zullen de Com munisten hun houding laten afhangen van verschillende omstandigheden en voorwaar den. waarbij o.a. de officieele loonpolitiek en de saneering van de invaliditeitsverzeke ring een groote rol zullen spelen. Portugal. Onregelmatigheden op St. Thomas. Op het in de Golf van Guinea gelegen Portugeesche eiland St. Thomas is opstand uitgebroken. De beweging kon evenwel- direct door sterke afdeelingen politie worden on derdrukt. De manschappen waren per ka nonneerboot naar het eiland gedirigeerd. De aanstokers en 50 insurgenten zijn gearres teerd en in de vesting ingesloten. Ierland. Cosgrave contra De Valera. Toen De Valera Vrijdag bij de Dail Eireaun een motie indiende tot opschorting van de gebruikelijke verdaging om de Dail in staat te stellen onafgebroken zitting te houden tot Zaterdagmiddag, teneinde de tweede fase van het debat over het wetsontwerp be treffende den eed van trouw te beëindigen, verklaarde Cosgrave, volgens Reuter, dat de Valera zich van de Dail niets aantrok en een onbehoorlijke haast aan den dag legde om het wetsontwerp te doen aannemen. De partij van Cosgrave bood krachtige oppositie. De motie van de Valera werd met 78 tegen 72 stemmen aangenomen, waardoor de Dail den heelen. nacht door kan vergaderen. Finland. Opheffing van gouden standaard verlengd. De geldigheidsduur der opheffing van den gouden standaard is naar Reuter ver neemt, tot eind 1932 verlengd. Britsch-Indië. De Britsche politiek in Indië. Tijdens het Indië-debat in het Lagerhuis heeft de minister voor Indië, volgens een Reu tertelegram, het woord gevoerd waarbij hij betoogde, dat de houding van de re geering nog precies eender was als hij den laatsten keer in het Lagerhuis had uiteen gezet. De regeering gaat voort met de politiek welke verleden jaar December door een over weldigende meerderheid van het Lagerhuis is goedgekeurd n.l. met een politiek, welke ge baseerd is op vooruitgang en orde. Zij ge looft, dat de orde niet kan worden gehand haafd zonder vooruitgang en zij is er ab soluut zeker van. dat geen vooruitgang zon der orde verkregen kan worden. Spreker daagde iedereen uit om een betere politiek te leveren of een motiveering op te geven van de gedachte, dat de regeering niet naar letter en geest het programma uitvoert, dat vervat is in het witboek. K2oa£rtei&> - tabak f per Vt pond echte friesche 20cLperons lOcf.perVions Zuid-Amerika. Regeling inzake de schulden van San Paulo Naar Reuter uit Rio de Janeiro meldt is de overeenkomst inzake de buitenlandsche schuld van San Paulo thans geteekend. De staat San Paulo zal in 1932 bij de Bank van Brazilië aan de order van de bankiers, maan delijks een bedrag storten van 3000 contos, dat van Januari tot Juni 1933 itot 5000 con tos en van Juli 1933 tot April 1934 tot 6500 contos zal stijgen. De overeenkomst dient ter consolidatie van tien buitenlandsche staats- leeningen. Argentinië. Nieuwe douanerechten door de Kamer goedgekeurd. De Argentijnsche Kamer, die de begroo ting in versneld tempo behandelt, heeft be sloten om tot dekking van het nog steeds bestaande tekort op de begrooting een alge- meene verhooging der douanerechten goed te keuren. Ook verscheidene belastingen zijn ver hoogd, waarvan de verhooging van de suc cessiebelasting al zeer groot is. Voorts heeft de Kamer beraadslaagd over de heffing van een z.g. „noodoffer", waartoe waarschijnlijk zal worden besloten in den vorm van een binnenlandsche leening ten bedrage van een half milliard pesos. Amerika. Salarisverlaging voor de Rijksambtenaren. Als een der maatregelen, die deel uitmaken van het groote bezuinigingsplan, heeft het huis van afgevaardigden het voorstel goed gekeurd om op alle salarissen van ambte naren in regeeringsdienst, die meer bedragen dan 2500 dollar. 11 pet. te korten. Hierdoor wordt een besparing verkregen van ongeveer 12 millipen dollar. Van de 800 000 regeerings ambtenaren worden er 250.000, wier salaris boven het genoemde minimum komt, door de korting getroffen. Borah e'scht erkenning der Sovjet Unie. In de Vrijdag gehouden zitting van den Senaat heeft senator Borah opnieuw aange drongen op de erkenning van de Sovjet- Unie door de Vereenigde Staten. Borah wees er op, dat daardoor nieuwe exportmogelijk heden worden gesehaoen en legde er den na druk op. dat Sovjet-Rusland tot nu toe alle verplichtingen prompt is nagekomen. Nicaragua. Sandino in het nauw. De nationale garde onder leiding van Ame rikaansche officieren heeft het hoofdkwar tier van Sandino in de omgeving van de grens tusschen Nicaragua en Honduras be zet. Tien aanhangers van Sandino werden gedood en talrijke gevangen genomen. VIJF EN VEERTIG PERSONEN BIJ TRAMONGELUK GEWOND. PRAAG, 29 April (V. D.) Te Ostrau (Mo- ravié) zijn ten gevolge van verkeerden wissel stand twee trams met elkaar in botsing ge komen. De eene wagen, waarin zich talrijke schoolkinderen bevonden, werd bijna geheel vernield. Twee politie-beambten en twee vrouwen werden ernstig gewond, terwijl nog 41 personen, meest schoolkinderen, lichte kwetsuren opliepen. BRUTALE OVERVAL OP EEN TSJECHISCH STATION. Vrijdagmorgen vroeg hebben drie gemas kerde roovers een overval gepleegd op de kas van het goederenstation te Teschen. Per auto reden zij naar het station, waar zij het bureau binnendrongen. De aanwezige ambte naar werd door middel van een in aether ge- drenkten doek bedwelmd, terwijl hem eenige dolksteken in het achterhoofd werden toege bracht. Tenslotte heeft een der roover nog van zijn vuurwapen gebruik gemaakt. An derhalf millioen kronen (meer dan honderd duizend gulden), welke in kas waren om de salarissen en loonen uit te betalen, werden meegenomen. De roovers konden ontkomen. De ambtenaar is ernstig gewond in het zie kenhuis opgenomen. WANHOPIG VERZET VAN EEN VEROORDEELDEN NEGER. NEW-YORK, 29 April. (V. D.) Te Eddyville •"Kentucky) zou een neger, die met twee an dere misdadigers ter dood was veroordeeld, naar den elect'rischen stoel worden geleid om daar zijn lot te ondergaan. Toen de be wakers in zijn cel kwamen, slingerde hij hun allereerst een emmer kokend water in het gezicht, waarna hij gedurende twee uren nog een wanbopigen tegenstand bood. waarbij hij zich van een ijzeren pijp bediende, die hij van de waterleiding had getrokken. Hij kon eerst overmeesterd worden, toen de be wakers van traangas bommen gebruik maak ten. TWEEDE KAMER. Wenschen der liberalen afgewezen. Wij hadden lang genoeg geduld, zegt minister Verschuur. De gemeenten hadden kunnen voortmaken. Zoo diep grijpt de wet niet in. Tabaksbelasting in Indië. Verhooging der Indische invoerrechten? 29 April. De heer Boon interpelleerde over des mi nisters voornemen, bij KB. vastgelegd, om op 1 Mei, des Zondag reeds, de Winkelslui tingswet in te voeren. De heer Boon wilde uitstel. Echter zonder succes. Mr. Boon betoogde eerst, dat de reden, waarom hij uitstel pleitte nl. het feit, dat op 1 Mei nog lang niet voor alle gemeenten de mogelijkheid bestaat om hunne, van de wet afwijkende verordeningen te kunnen invoeren, als gevolg van het nog niet goedge keurd zyn door de Kroon de schuld is van de regeering, die met die goedkeuringen talmde. Toen minister Verschuur daartegen over zette dat- de schuld niet bij de regee ring. doch bij de gemeenten zelf school, argu menteerde Mr. Boon, dat wie er dan ook schuld mocht hebben, Rijk of gemeenten, de winkeliers, buiten hun toedoen toch niet de dupe worden mochten van de ongeorden- den toestand, welke ontstaat, wanneer de winkelsluitingswet wel is ingevoerd, maar verscheidene gemeentelijke verordeningen niet zijn goedgekeurd, welke van de wet doen afwijken. De minister van Arbeid met een Ka mermeerderheid achter zich bleef de noodzaak van invoering der wet op 1 Mei vol houden. Hij redeneerde daarbij aldus de oorzaak van het uitblijven der Koninklijke Goedkeuringen volledig brengende bij de gemeentebesturen. In Nov. 1930 is het algemeen bekend ge worden, dat de Winkelsluitingswet stond in gevoerd te worden. Als datum werd aange kondigd 1 Maart 1932. In Juli 1931 hebben toen de gemeentebesturen een aanschrijving gekregen om e.v. afwijkende verordeningen voor October in te dienen, opdat daarvoor tijdig de Koninklijke goedkeuring zou verkre gen kunnen worden. De verordeningen kwa men niet binnen, zoo als dat wel wenschelijk geweest ware, de gemeente waren langzaam Toen heeft de minister. Juist om de gemeen telijke langzaamheid, de ongeveer half Fe bruari naar den eersten Mei verschoven. De bewindsman oordeelde het nu wel wat heel erg om te betoogen, dat het de schuld van het departement zou zijn, wanneer de verorde ningen niet in genoegzame mate zijn goed gekeurd kunnen worden. Bovendien achtte hij het een heel slecht precedent, wanneer een eenmaal vastgesteld tijdstip van invoe ring later zou worden gesteld, wijl niet de staat, maar de gemeenten in activiteit te kort schoten. Te midden van wat een chaos is zei Mr. Verschuur moet thans de eerste Mei als vast punt behouden blijven, wil er in het stage werken van het oogen- blik weer niet een verslapping intreden. Mr. Boon had nog een argument: de crisis. Deze drukt al zwaar genoeg, dan dat men deze nog verzwaren zou voor den winkel stand door invoering van de Winkelsluitings wet. Hiertegen voerde de minister aan, dat het verkeerd is,( de winkelsluitingswet voor te stellen als een geweldige economische ge beurtenis. Want zei hij deze wet brengt alleen onder woorden wat thans reeds in ge meentelijke verordeningen voor 7/8 is gere geld. Mr. Boon werd niet overtuigd. Hij kwam met twee moties. De eerste vroeg uitstel van de invoering der wet voor eenige maanden. Zij viel met 39—13 stemmen. De tweede vroeg uitstel tot zich het oudo welvaartspeil hersteld zou hebben. Zij viel met 4012 stemmen. De liberale fractie stemde voor, benevens de groep-Kersten, die van geen winkel sluitingswet weten wil, wanneer de Zondags- sluiting, zonder uitzondering niet volledig wordt bevolen. De Kamer heeft zich verder bezig gehou den met twee Indische belastlngontwerpen. Beide de bedoeling hebbende, om de Indische financieeie eindjes zoover mogelijk tot el kaar te brengen, nu de Indische schatkist ook min of meer berooid is. Het eerste dier ontwerpjes maakt een aanvang met een Indischen tabaksaccijns. Zonder hoofdelijke stemming werd het aan vaard, zooals ook de Volksraad het z. h. st. aannam. Het tweede ontwerp vroeg om opvoering van de tijdelijke opcenten op de Indische in voerrechten. Dit is de derde crisisverhooglng der opcenten binnen kort tijdsbestek. Eerst werden er 10 opcenten geheven, toen 20 en thans werden er 50 gevraagd. Voor de invoering van een tabaksaccijns bestond bij de Kamer meer animo, dan voor de opcentenverhooging. Toch wordt deze verhooging. wanneer zij a.s. Dinsdag in stemming komt, ook aangenomen, want het meerendcel der afgevaardigden verklaarde, hoezeer dan ook met looden schoenen, de verhooging noodzakelijk te achten. Alleen de s. d. Cramer bleef een tegenstander, zoo als hij dat dan ook Dinsdag met zijn fractie wel zal doen blijken. Datzelfde gevoel van noodzaak deed ook met groote meerderheid een voorstel-Knot- tenbelt verwerpen, dat alle pogingen, welke de regeering in het werk stellen wil om de Indische middelen te saneeren, tezamen wil voor zich zien. De heer Cramer heeft bezwaren tegen het nieuwe ontwerp, dat z.i. op de Indische bevolking nieuwe en zware lasten oplegt, juist, nu de crisis zulke diepe voren trekt, bc heer Cramer deed andere middelen tot be sparing en aanvulling der gelden aan de hand. Geen verhooging van invoerrechten, welke de prijzen zouden doen stijgen, maar nieuwe heffingen, b.v. in den vorm van een uitvoerrecht op aardolie, besparingen door het stopzetten van den bouw van den der den kruiser. Evenals bij de behandeling van de Indische begrooting wees de bewindsman beide adviezen, als onmogelijk af. De heeren Feber, van Boetzelaer en Beu- mer hebben met den minister de waarschijn lijkheid van prfjsverhooging rtls gevolg van het ontwerp ontkend. Zij betoogden, dat niet de inlander, maar de Europeaan door het ontwerp het meest getroffen zou wor den, wijl het ontwerp artikelen betrof, door inlanders weinig gebruikt. En wanneer onderstreepte de bewinds man een Inlander de thans meer belaste waren koopt, dan is het een beter gesi tueerde inlander, die ook wel een steentje mag bijdragen aan het wegwerken der In dische financieeie moeilijkheden. De heer Kortenhorst bracht nog eens een tolunie tusschen Nederland en Nederlandsch Indië ter sprake: Maar. na de kortgeleden behandelde Indische begrooting kon thans nog niet des ministers zienswijze verwacht worden. Had overigens de minister gegronde rede nen voor het door hem opperen van de mo gelijkheid. dat de Japansche concurrentie in de text iel-goederen wel eens zou kunnen gaan afnemen? INTIMUS. WEER STEENSTORTINGEN IN HET MOEZELGEBIED TRIER. 28 April. (Reuter.) Op verschil lende plaatsen langs de Moezel zijn weer steenstortingen voorgekomen echter niet van den omvang als de verschuiving bij Cochem. In Croev zijn verscheiden kubieke meters rots naar beneden gekomen en op den weg van Kesten naar Minheim is de straatweg over 40 meter lengte versperd, doordat van de hellingen, waarop wijnstok ken zijn geplant, massa's steenen naar be neden zijn gerold. De mijnbouwers hebben groote schade geleden. OHARBIN, 29 April (Reuter). Aan het Z. O. front van Mandsjoerije zijn hevige ge vechten ontslaan tuschen Japansche troepen en ongeregelde Chineesche benden, die zich in opstand bevinden tegen de nieuwe regee ring van Mandsjoekwo. De Japansche hoofd brigade. onder bevel van generaal viel de rebellen aan, die zich van Hailin hadden meester gemaakt. De strijd duurde den ge- heelen nacht van Woensdag op Donderdag. Van de zijde der Chineezen, wieg sterkte ge schat werd op 6000 vielen 200 dooden. De Japanners hebben thans Hailin bezet en veroverden een panteertrein, twee stukken geschut en ander oorlogsmateriaal. MOORD OP EEN ZENDELING. BOELAWAJO, 27 April (Reuter). On geveer vijf maanden geleden is een zende ling met een inlander naar Francistown ver trokken zonder de plaats van bestemming te bereiken. Ten Zuiden van dé Victoria-water- vallen zijn thans deelen van een mensche- lijk skelet gevonden, die bleken van den ver misten zendeling te zijn. Men vermoedt, dat de zendeling en de inlander vermoord zijn. Een Inboorling, die de daad waarschijnlijk heeft gepleegd is gevangen genomen. GRAF VAN POE-NJTS MOEDER GEPLUNDERD. PEKING, 28 April (Reuter). Juweelen van onschatbare waarde zijn gestolen uit het graf van prinses Tsai-11. de moeder van den ex-keizer van China Poe-Nji, die thans hoofd is van den nieuwen Mandsjoerijschen staat. De prinses pleegde in het laatste jaar der Mandsjoe-dynastie, 1912, zelfmoord door een gouden ring in te slikken en om die reden werd zij bij Peking begraven, en niet op de plaats, waar haar voorouders begraven zijn. Alle Juweelen, die in het graf waren gelegd, zijn gestolen. De politie heeft in verband hiermee twee mannen gearresteerd. ONVEILIGHEID IN DUITSCH LAND. BERLIJN. 29 April (Wolff). Te Ceper- nick bij Bernau is heden een brievenbestel ler door twee onbekenden overvallen en van zijn tasch met inhoud ter waarde van 3000 Mark beroofd. TIEN VLIEGTUIGEN DOOR BRAND VERNIELD. NEW-YORK. 28 April. (Reuter). Op het vliegterrein van Long Island is een hangar met tien vliegmachines door brand vernield. De brand ontstond door een ontploffing. Twee personen werden gewond, daarbij de Duit sche vlieger uit den oorlog. Karl Schneider, die naar het ziekenhuis werd vervoerd. GEVECHTEN MET ALBANEESCHE ROOVERS BELGRADO. 27 April. (V.D.) De Politlka te Belgrado maakt melding van gevechten tusschen roovers en gendarmen in Albanië. De onlusten begonnen in het dorp Suchodol, dat gedeeltelijk in de asch is gelegd. De gen darmen hadden vijftien dooden en gewon den. De verliezen der roovers zijn onbekend. HET TOPPUNT. Marie Dressier zegt. dat dit het toppunt is: Zij ontvir.g een brief van iemand, die een krantenuitknipsel insloot, waaruit bleek dat hij beboet was wegens te snel rijden. In zijn schrijven verklaarde hij: „Ik was op weg om uw nieuwste film „Emma" te zien en haastte mij om tijdig voor de voorstelling aanwezig te zijn. Wilt u daarom zoo vrien delijk zijn een cheque voor het bedrag van de mij opgelegde boete op te zenden? BEROEPS-MESSENWERPER GEVRAAGD. Voor de opname van een scène in Buster Keaton's nieuwe film werd verelsoht, dat een mes naar Gilbert Roland geworpen werd dat vlak naast zijn hoofd in een deur bleef steken. Om dit te doen met zoo weinig mogelijk gevaar zocht men een specialiteit op dit gebied. De Casting Office vond een Mexicaanschen Indiaan, die vijftien Jaar ge leden op het tooneel een messenwerpnummer uitgevoerd had. Toen deze bij den regisseur Edward Sedgwick gebracht werd. bood hij aan een proef van zijn handigheid te ge ven, en hij wierp een mes, dat een sigaret in den mond van een der assistenten precies In tweeën sneed. Na deze demonstratie was men overtuigd, dat hfj ook den worp, die voor de opname verelscht werd, zonder ge vaar voor de medespelenden kon uitvoeren.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9