BUITENLAND. De Fransche Kamerverkiezingen HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC 2 MEI 1932 TWEEDE BLAD Vrij rustige verkiezingsdag. Enkele incidenten tusschen communisten en patriotten. Een „vlag-incident" te Ivry. 0e eerste uitslagen. Stimson tevreden over den stand van zaken te Genève. Een resolutie van de Internationale Arbeidsconlercntie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. V. D. meldde gisteravond uit Parijs: De Kamerverkiezingen hebben volgens de tot nu toe ontvangen berichten een volko men rustig en ordelijk verloop gehad. Parijs vertoont, hoewel de verkiezingen samenval len met den 1-Meidag, bijna hetzelfde beeld als andere Zondagen. Het is weinig merkbaar dat vandaag millioenen kiezers de toekom stige samenstelling der Fransche regeering bepalen. Opvallend is dat er zoo weinig po litie op de been is. Slechts voor de stemibu- reaux, welke grootendeels in scholen zijn ondergebracht, bemerkt men politieposten. In de stemibureaux liggen op een groote tafel de stembiljetten met de namen der verschillende Candida ten. De kiezer neemt zooveel biljetten als hij wenscht en gaat dan in een cel, waar hij dat biljet uitzoekt, dat den naam van zijn candidaat draagt. Als hij het hokje heeft verlaten werpt hij zijn biljet in de stembus. Het is overal volkomen rus tig. De president van de Fransche Repu bliek, de heer Doumer, heeft reeds zeer vroeg hedenmorgen zijn stem uitgebracht. Het percentage der uitgebrachte stemmen, schijnt, naar reeds thans is te schatten, ten minste 80 pet. te bedragen. Om zeven uur hedenavond werden de stembureaux gesloten. De definitieve uitslag der verkiezingen is niet voor Maandag te verwachten, aangezien het districtenstelsel veel gecompliceerder is dan dat der evenre dige vertegenwoordiging. Volgens Reuter hebben op enkele plaat sen vechtpartijen tusschen politieke tegen standers plaats gehad, voornamelijk tusschen communisten en Patriotten waarbij in het geheel een tiental personen meer of minder ernstig werd gekwetst. De overige 400 zetels zullen eerst bij de tweede verkiezing, welke de volgende week wordt gehouden, bezet worden. Thans is reeds bekend, dat de Radicale candidaat Herriot in zijn district Lyon is herkozen. in zijn district Belfort is minister-presi dent Tardieu met 12.178 stemmen tegen 2.852 herkozen. De secretaris-generaal van de socialistische partij Paul Faure heeft den nederlaag ge leden in zijn district Creusot. De Minister van Justitie, Paul Reynaud, die te Parijs gecandideerd was, is met groote meerderheid van stemmen gekomen. Bovendien zijn uitslagen bekend uit de Ar dennen en uit Reims, waar onderstaats secretaris van Oorlog, Riche en de burge meester van Reims, de radicaal socialist, Marchanau, werden gekozen. Te Muelhausen is de bekende socialist Grumbach herkozen. Ook de minister van Handel, Rollin is herkozen, evenals de ra dicaal socialistische burgemeester van Le Havre, Léon Mayer. Slechts 250 herkozenen? Omstreeks middernacht was men alge meen van opinie, dat het totaal-resultaat slechts een zeer geringe verschuiving van mandaten zal vertoonen. De uitgesproken rechtsche en linksche groepen schijnen el kander vrijwel in evenwicht te zullen houden, terwijl de middenpartijen, vooral de meer links georienteerde middenpartijen waar schijnlijk eenigszins sterker uit den verkie zingsstrijd te voorschijn zullen komen. De groot-industrieel Frangois de Wendel, die afgevaardigde was in den groep-Marin, en die candidaat was in Briey bij Lunéville, is in eerste verkiezing niet gekomen en zal in herstemming komen. Men verwacht, dat niet meer dan 250 van de 261 candidaten in eerste verkiezing worden gekozen. Een overzicht over de tot 1 uur in den afgeloopen nacht binnengekomen verkie zingsuitslagen toont, dat belangrijk minder candidaten bij eerste verkiezing zijn ge kozen, dan men algemeen verwacht had. De radicaal socialisten hebben, gelijk reeds voor speld was, hunne positie overal kunnen handhaven of zelfs verbeterd, terwijl de socialisten vrij veel verliezen boeken. De eerste uitslagen. Aan de „Courant' ontleJemen wij, dat <te middernacht 173 uitslagen bekend waren; slechts 71 Kamerleden bleken bij eerste stem ming gekozen te zijn en in 102 gevallen moe' herstemming plaats vinden. Gekozen waren: Rechterzijde: Rep.-dem. unie (groep Mari.nO 20 zetels. Centrum: Katholieke Volksdemocraten 2 zetels Links-republikeinen (groep-Tardieu) 9 zetels. Soc. en rad. linkerzijde (groep Franklte Bouillon) 5 zeitels. Totaal Centrum 16 zetels. Linkerzijde: Radicalen en rad. soc. 14 zetels. Soc.-dem 15 zetels. Fransohe en rep.-socialisten 5 zetels. Communisten 1 zetel. Totaal linkerzijde 35 zetels „Vlagindident" te Ivry. In den nacht op Zondag is het te Ivry een Parijsche voorstad, welke als bolwerk der communisten wordt beschouwd, tot een straal, gevecht gekomen toen aanhangers van de patricische jeugd trach/ten de Fransche driekleur te hiischen op de burgemeester* woning. De politie greep direct in en arres teerde e«n dertiental personen. De Fransche Kamer en haar partijen. Ter oriënteering laten wij hieronder eenige bijzonderheden volgen over de Fransche par lementsverkiezingen en de samenstelling der Kamer. 1 Juni 1928 hadden de laatste Kamerver kiezingen plaats en thans waren de kiezers, die 21 jaar oud moeten zijn, opnieuw opge roepen om uit het groot aantal candidaten de ruim 600 „députés" te kiezen. De huidige Kamer bevat 611 leden (de norm is 1 Kamerlid per 100.000 inwoners). De candidaten moeten minstens 25 jaar oud zijn. De stemming heeft plaats door direct en algemeen kiesrecht, waarvan echter de vrou wen uitgesloten zijn. De Kamerleden krijgen een j aarlij ksche toelage van 45.000 fres. Gemakshalve geven wij hier een overzicht der partijgroepeeringen van uiterst rechts tot uiterst links. 1. De Conservatieven, of Royalisten, waar toe alleen behooren de „Action Francaise", welke partij geen vertegenwoordiger in de Kamer meer heeft. Bekende kopstukken hier van zijn Léon Daudet en de uitstekende pu blicist Charles Maurras. 2. De Republikeinen. Hiertoe behoort aller eerst de groote partij der „Union Républi- caine Démocratique", de z.g. U.R.D., met 99 Kamerzetels, staande onder leiding van den bekenden Louis Marin. Verder de „Action Démocratique et Socia le", met 30 zetels, waartoe de thans aan het bewind zijnde minister Paul Reynaud be hoort. Een vrij sterke groep, zich noemende „In- dépendants" met 45 zetels, kan ook gevoege lijk, wegens zijn nationalistisch karakter, aan deze zijde gerekend worden. 3. De Links-Republikeinen: (Allereerst zij hier opgemerkt, dat men bij de Fransche partijen nooit op hun naam moet afgaan, om hun richting te weten te komen. De in de vorige jar. genoemde „Action Démocra tique et Sociale" klinkt erg vooruitstrevend, doch is in wezen een nationalistisch getin te, zeer rechts staande groep. Ook de Links- Republikeinen scharen zich aan de rechter zijde van de Kamer.) Tot hen behooren de „Groupe des Répu- blicains de gauche" met 63 zetels, de „Al liance Républicaine Démocratique" met 21 zetels en de z.g. „Démocrats" met 18 zetels. Tot de eerst genoemde en sterkste groep behoort een groot aantal ministers uit het huidige kabinet, o.a- de premier Tardieu, alsmede Flandin. Piétry en Rollin. 4. De Radicalen: Hiertoe behooren ver schillende groepeeringen, zooals de „Groupe de la gauche radicale", met 52 zetels, waar toe o.a. behoort oud-minister Loucheur. Ver der de „Groupe de la gauche sociale et ra dicale", met 17 zetels. Leider hiervan is de bekende Franklin Bouillon. Ten slotte een groep „Indépendants de gauche", met 18 zetels. 5. De Radicalen en Radicaal-Socialisten. Een zeer machtige groep, met 119 zetels, on der leiding van den oud-minister en thans nog burgemeester van Lyon, Herriot. Een groep, die reeds vele ministers en bekende personen heeft voortgebracht, zooals Dala- dier, Chautemps. Sarraut, Caillaux en Steeg. 6. De Republikeinsch-Socialisten: Hiertoe behooren de groepen der „Socialistes Fran- gais" en der „Républicains Socialistes", te zamen met 12 zetels. 7. De Socialisten: De tweede sterke partij van links, die samen met de radicalen tot 1925 het „Cartel" gevormd heeft. De partij heet: „Section frangaise de l'Internationale Ouvrière". de z. g. S. F. I. O. en staat onder leiding van Léon Blum. Zij heeft 101 Kamer zetels. 8. De Communisten: Een' partij, die naar algemeen voelen in Frankrijk voorloopig geen grooten opgang zal maken, hetgeen reeds blijkt uit het aantal zetels, nJ. 13. Er zijn bovendien nog een paar afgevaar digden, die bij geen partij zijn aangesloten. Als geheel vormt de „Chambre des Dépu tés" dus wel een zeer bont beeld, waarin het moeilijk is een scherpe scheidingslijn tus schen de verschillende groepeeringen te trekken. Genève. Stimson is tevreden. De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Stimson die Zondag Genève heeft verlaten, heeft voor de Amerikaansche pers een verklaring afgelegd, waarin hij zeide; „Ik zal zeer bevredigd over mijn bezoek aan de ontwapeningsconferentie Genève ver laten. De besprekingen, welke ik met de Amerikaansche delegatie en met de leiders van vele andere delegaties ter ontwapenings conferentie heb gevoerd, hebben mij, wat het eindresultaat der werkzaamheden be treft, moed gegeven. De verantwoordelijke leiders van de aan de ontwapeningsconfe rentie deelnemende staten zijn bezield door den ernstigen wil, oplossingen te vinden voor de problemen, die op de conferentie ter sprake komen. Stimson verklaarde verder, dat hij tijdens zijn verblijf te Genève met de leidende staatslieden ook over andere vraagstukken heeft gesproken, welke de wederzij dsche be langen van deze staten en Amerika betref fen, in het bijzonder over de aangelegen heden in het Verre Oosten. Het persoonlijke contact, dat hij thans voor de derde maal met de verantwoordelijke staatslieden van Europa heeft gehad, is van de grootste be- teekenis en heeft er veel toe bijgedragen, het wederzijdsch begrijpen tusschen de be trokken regeeringen te bevorderen. Stimson gaf ten slotte uiting aan zijn tevredenheid over het feit, dat, zooals uit het gepubli ceerde communiqué blijkt, de besprekingen binnenkort voortgezet worden. (Reuter). Resolutie van de Internationale Arbeidsconferentie. De Internationale Arbeidsconferent-ie heeft aan het slot van haar zitting van drie weken een resolutie aangenomen, waarin de direc teur van het Internationaal Arbeidsbureau uitgenoodigd wordt moeite te doen ob gedaan te krijgen, dat voor de a-s. conferentie te L-ausanne de Volkenbond en de Internatio nale Arbeidsorganisatie uitgenoodigd worden om hunnerzijds bij te dragen itet )t stand komen van een definitieve regeling der her- stel- en schuldenkwestie. Tegen de resolutie stemde, naar de Tel. meldt, de Nederlandsche werkgeversvertegen woordiger. De arbeidersgroep heeft in haar geheel voorgestemd, terwijl de werkgevers- groep zich voor het grootste deel van stem ming onthield. De voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie Henderson wijdde tenslotte nog eenige woorden aan de ontwapeningsconferentie. 'Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat hoe grooter het succes der ontwapeningsconfe rentie zou zijn, des te gemakkelijker de noodige sociale en economische hervormin gen tot stand gebracht zouden kunnien wor den. Het langzame tempo van de ontwape ningsconferentie is een onvermijdelijke voor waarde voor haar succes. De Internationale Arbeidsconferentie werd tenslotte gesloten door de vice voorzitter den heer Kupers, die zijn groote voldoening te kennen gaf over den op deze conferentie voor de eerste maal aan den dag getreden geest van samenwerking tusschen werkge vers en arbeiders, welke naar hij hoopte ook na de coniferen tie zal blijven voortbestaan. Joegoslavië. Conferentie der Kleine Entente. Voor 13 tot 15 Mei wordt, naar Reuter mededeelt, een conferentie dier Kleine Ent-ent te, dus van Roemenië. Joegoslavië en Cecho- Slowakije. aangekondigd. In politieke krin gen in Joego-Slavië hecht men groote be- teekenis aan deze besprekingen met het oog op de Don-au-problemen. Tevens is bekend geworden, dat. de Poo'sche minister van Bui- tenlandsche Zaken. Zaleski. nog voor het einde der conferentie in Joego-Slavië zal komen. Ierland. Afschaffing van den eed geen vijandige daad. De Valera verklaarde in een interview dat hij de veronderstelling verwierp, als zou het motief voor het wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw vijandigheid zijn tegenover Groot-Brittaninë. Hij zeide dat het een'ig motief was de wensch, een einde te maken -aan een vernederenden schijn, die totnogtoe een beletsel voor den '-rede was. Indien de Senaat van den Vrijstaat het wetsontwerp betreffende den eed verwierp, zeide de Valera nog. zou hij een 'beroep doen op het volk tegen den Senaat. Buitschland. Nationaal-socialistisch candi daat voor het Pruisisch Landdagspresidium. Bevestigd wordt, dat de nationaal-socialist Kerrl door zijn partij candidaat gesteld zou worden voor het presidium van den Pruisischen Landdag. Australië. Ernstige onlusten te Melbourne Te Melbourne is het ter gelegenheid van de 1 Mei-viering tot ernstige onlusten gekomen. Een demonstratieve optocht van 5000 per sonen marcheerde naar Yarrabank, waar verschillende redevoeringen werden gehou den. Tot de sprekers behooren de premier van Victoria. Tannacliffe, de leider der arbeiders partij, Cameron, en de president van het departement van Handel, die trachtten te spreken van een midden in de menigte staande vrachtauto. De menigte begon evenwel luide te pro testeeren, bestormde den vrachtwagen en wierp den premier en zijn gezelschap tegen den grond, zoodat deze verscheidene won den aan het hoofd kreeg. Drie Japansche autoriteiten, die bjj den bomaanslag te Sjanghai getoond teerden. V.l.n.r.: Admiraal Nomura, opperbevelhebber van de Japansche vloot voor Sjanghai, generaal Schirakawa, opperbevelhebber van het Japansche leger en zijn voorganger OcyedxL Denemarken. Naar een zes-urigen werkdag? De Deensche minister president Stauning heeft tijdens de Meibetooging der sociaal democratische partij een politieke rede voering gehouden, waarin hij mededeelde, dat de regeering binnenkort bij het parle ment een voorstel zal indienen betreffende de verlaging der schulden in den landbouw zoomede betreffende de invoering van den zesurigen werkdag ter bestrijding van de werkloosheid. Nicaragua. Algemeene aanval van Sardino verwacht. Naar uit Bluefields in Nicaragua gemeld wordt is de staat van beleg afgekondigd in het district Rio Coco, daar berichten binnen gekomen zijn, dat de opstandige generaal Sandino in den nacht op Zondag voornemens was tot den algemeenen aanval over te gaan. Ongeveer 200 opstandelingen houden de national garde voordurend in kleine gevech ten verwikkeld. China. Aanslag op een spoorbrug bij Kirin. Volgens een bericht uit Kirin werd een 60 K.M. van de stad verwijderd gelegen spoorbrug door een bomontploffing ver nield. 23 Mandsjoerijsche soldaten werden daarbij gedood. De Japanners beweren, dat de aanslag op aanstichting van Sovjet Rus sische agenten is gepleegd. Amerika. Vijftig gewonden bij een communistische demonstratie Tijdens communistische demonstraties in Philadelphia is het in drie verschillende wij ken van de stad tot ernstige botsingen ge komen met de politie. Daar de politie er niet in slaagde de volksmenigte met den gum mistok uiteen te drijven, moest ook de brand weer met waterstralen ingrijpen. Bij het gedrang dat hierop ontstond werden veie vrouwen en kinderen onder den voet ge- loopen. Tot dusver is bekend, dat 50 per sonen gewond zijn en vier agenten van po litie. Vijftig personen werden gearresteerd. NIEUWE ARRESTATIES TE SJANGHAI. In de Fransche concessie. Vredelievende woorden van Sjigemitsu. SJANGHAI. 30 April (Reuter) Elf Koreanen die naar men zegt betrokken zouden zijn bij de anti-Japansche actie en bij den aanslag in het Hongkjoe-park, zijn heden door de Fransche politie in de Fransche concessie gearresteerd en aan de Japansche autoritei ten uitgeleverd. In totaal bedraagt het aan tal arrestaties vijftien, en men verwacht, dat nog meer personen zullen worden aangehou den, daar er compromitteerende documenten in beslag zijn genomen. De vijf gewonden van den aanslag gaan goed vooruit. Van zijn bed af heeft de Ja pansche gezant Sjigemitsoe zijn regeering getelegrafeerd, dat het hem spijt op het oogenblik de vredesonderhandelingen niet te kunnen voortzetten. Hij onderstreepte de belangrijkheid van een zoo spoedig moge lijke sluiting van een wapenstilstandsover eenkomst met China. De Japansche consul-generaal Moeri heeft op zijn bed een proclamatie opgesteld, welke gericht is aan de Japansche inwoners en waarin hij de hoop uitspreekt, dat zij zich niet op onvoorzichtige wijze in een of andere onberaden actie zullen laten meeslepen. NIEUWE PHAZE IN DE AFFAIRE- LINDBERGH. BRENGT HET JACHT ..MACRON" DE OPLOSSING. Een beslissing, hetzij gunstig, hetzij on gunstig, in het reeds twee maanden oude mysterie der ontvoering van Lindbergh's baby wordt, naar wij in de Tel. lezen, vermoede lijk morgen tegemoet gezien. Iedereen ver wacht n.l. met groote spanning den terug keer van het stoomjacht „Macron" af, dat naar men vermoedt eergisteren aan de kust van Norfolk in den staat Virginië een ont moeting heeft gehad met de ontvoerders van het kind. Het jacht is Vrijdag met den scheepsbou wer Curtis een van de onderhandelaren ver trokken, doch het is niet bekend, of Lind bergh zelf is medegegaan. De geheimhouding die omtrent het vertrek van het jacht be tracht is, geeft echter grond aan de veron derstelling, dat ook Lindbergh zich aan boord bevindt. De geestelijke Dawson Peacock, een der andere onderhandelaren, heeft slechts willen mededeelen, dat het doel buiten de territoriale wateren van de Ver. Staten lag. Verder zeide hij. dat als de baby wordt te ruggegeven de reeds betaalde 50.000 dollar worden omgeruild in nieuwe bankbiljetten. De politie te Norfolk stelt een onderzoek in naar het mogelijke verband tusschen de arrestatie van drie dranksmokkelaars, en de ontvoering van de baby. Een dagboek, dat in het bezit van een hunner werd gevonden, bevat een blad gemerkt met een X, gevolgd door de letters P. M. en het woord Lindy. De dranksmokkelaar weigert mede te deelen, wat die letters beteekenen. (Daily Telegraph.) FRANSCHE ARTISTEN TE DÜSSELDORP BESCHOTEN DÜSSELDORP. 1 Mei. Wolff) In de Kö- nigsallee is het in den afgeloopen nacht in Café Hausmann tot een geschil gekomen tusschen den zoon van den eigenaar en leden van het gezelschap „Six Marvels" uit Parijs, dat gastvoorstellïngen te Dusselporp had ge geven. Door een misverstand ontstond twist, die weldra ontaardde in een hevige vecht partij- Daarbij loste Emil Hausmann twee revolverschoten, die den Franschen artist Cannenberg zwaar kwetsten. De politie ar resteerde Hausmann en twee artisten- INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN VLIEGTUIG IN EEN STRAAT NEERGESTORT. BEIDE INZITTENDEN GEDOOD. CHICAGO, 1 Mei. (Reuter.) In een drukke straat van Chicago is heden een vliegtuig neergestort Het vloog in brand en werd vol komen vernield. De twee inzittenden waren op slag dood. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN WESTFALEN. VIER DOODEN HAGEN (Westfalen). 1 Mei. (Wolff* He denochtend halfvijf reed alhier een auto in de Schwerterstrasse in volle vaart tegen een boom en werd volkomen verbrijzeld. Vier in zittenden. drie heeren en een dame, waren op slag dood. De chauffeur werd levensge vaarlijk gewond. GENE TUNNEY. BINNENKORT SENATOR DER V. S.? Gene Tunney. oud -wereldkampioen zwaar gewicht, oud-marine-officier en Shakespeare- kenner. zal volgens de Tel.. als de plannen met succes bekroond worden, aan de vele lauweren, die hij in zijn verschillende functies geoogst heeft, ook nog het toeken eenor po litieke waardigheid toevogen. namelijk do toga van senator der Vereenigde Staten. Eenige vrienden van den gewezen bokser die thans lector is aan de Yale-universiteit hebben, naar de Daily Express meldt-, een campagne op touw gezet om hem als senator naar bet congres af te vaardigen. Hij zou candidaat gesteld worden voor de democra tische partij en in den staat Connecticut den republikein Hiram Bingham moeten bestrij den. Zijn vrienden wijzen er op, dat. Tunney zich in den oorlog op de Amerikaansche vloot heefit onderscheiden en dat er in het Ameri kaansche legioen van oud-strijders tal van menschen zijn, die hem enthousiast hun stern men zullen geven. KOSTBAARHEDEN VAN EX-KONING MANUEL GESTOLEN. Dieven hebben naar de NJt.Ct. mededeelt ingebroken in de Londensche woning van ex- koning Manuel van Portugal en verscheidene kostbaarheden geroofd, oa. juweelen, schil derijen en gouden voorwerpen. Er waren tenminste vier bedienden in het huis zoodat de politie voor een raadsel staat. De waarde van liet gestolene wordt geschat op 200.000. DE PLEGERS VAN DEN TREIN- OVERVAL MARSEILLE-PARIJS? TWEE BANDIETEN GEARRESTEERD. Naar Reuter uit Parijs seint, meldt het „Journal" dat de twee wegens een roofover val op het postkantoor te St. Barnabe bij Marseille gearresteerde bandieten aan een streng verhoor zijn onderworpen. Men heeft daarbij den indruk gekregen dat zij betrokken zijn geweest bij den aanslag op den express MarseilleParijs, misschien zelfs de hoofd daders waren. Generaal Urtbum, de vroegere, president van Argentinië, die naar wij hebben medegedeeld tijdens zijn Europeesche studiereis is overleden. AGENDA. MAANDAG 2 MEI Luxor Sound Theater: Ben Hur. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Harlekijn". Too- neel: Tholen en Van Lier. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Pierewaaier" (So'n Wind- hund). Tooneel: Wladimlr Pique Trio. 815 u. DINSDAG 3 MEI Stadsschouwburg: Rott. Hofstad Tooneel Boefje". 8 uur. Kruisweg 70: Buitengew. alg. vergad. van aandeelhouders der N.V- Ned. Syndicaat, Alg. Im- en Export Centrale. Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11596 Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5