s,s~ ssn* sur.* PEEK&CL0PPEN BURG De Haarlemsche Handelsvereniging veertig jaar. STADSNIEUWS ONZE KINDERPAKJES HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 MEI 1932 UITREIKING VAN DIPLOMA'S. Vierde Vervolgcursus. Vrijdagavond had in het schoolgebouw aan de Jacobstraat de uitreiking plaats der di ploma's aan die leerlingen, die gedurende jaar met vrucht de lessen hadden gevolgd Voor dit jaar droeg deze laatste bijeenkomst een bijzonder karakter. Ten eerste doordat om de bezuiniging dit jaar het gemeentebe stuur geen geld voor prijzen had beschik baar gesteld, waardoor 35 leerlingen, die jaar de school hadden bezocht een groote te leurstelling ondervonden. Een kleine tracta- tie, hiervoor in de plaats, werd in dank aan vaard. De scheidende leerlingen werden door het hoofd der school toegesproken en eeïiige liederen werden gezongen. En dan was het de laatste maal. dat het hoofd der school, de heer Haverschmidt, dit zou doen. De heer Haverschmidt is sinds een paar jaar als hoofd eener O. L. school op pensioen gesteld, doch had de betrekking als hoofd van den vervolgcursus IV nog altijd tijdelijk waargenomen, en hoewel hij zich nog krachtig genoeg gevoelde, meende hij toch. dat nu het tijdstip was gekomen om ook deze laatste verbinding met het onder wijs, zij het noode, te verbreken en het werk door hem 20 jaar gedaan aan een ander over te dragen. Door een der personeelleden werd den heer Haverschmidt dank gebracht voor de pretti ge en vriendschappelijke wijze, waarop altijd was samengewerkt, en de hoop uitgesproken, dat hij nog jaren van een welverdiende rust mocht genieten. De navolgende leerlingen verkregen het diploma: Diploma na 2 jaren schoolgaan: Cornelia Beilschmidt, Dina Deen. Leentje Elsthout, Maria Koning, Catha. Martin, Louise Roode. Maria Staphorst, Catha. Boogaard. Jannetje Boogaard, Joha. der Kinderen. Joha. Koop manschap. Lena Laan. W. v. Lunenburg. G. Mok. Maria Oudolf. Jac.a. Terreehorst, Corna. Vasen, Jaca. v. Wijngaarden. Jacs. Kampman Jan Kuyper. Jaap Meyer. Henk Thuis. Jan Wabeke. Ants. Wernars, Wilha. Duits, N. Mo lenkamp. Vervolgcursus no. VI. Li het gymnastieklokaal van het schoolge bouw aan de Soendastraat had Vrijdag 1.1. des avonds acht uur de officieele uitreiking plaats der getuigschriften aan de leerlingen, die gedurende twee jaar het onderwijs aan dezen cursus met vrucht hebben gevolgd. Me de aanwezig waren op hun verzoek de leer lingen van het derde cursusjaar. De leiding was in handen van den heer W. Koutstaal, het hoofd van den vervolgcursus no. VI, die in zijn openingswoord in het bij zonder van harte welkom heette den heer Segaar, hoofdcommies op de afd. Onderwijs, welke als vertegenwoordiger van den Wethou der van Onderwijs aanwezig was. Nadat spr. o.a. nog even gememoreerd had den groei van den cursus in de vier jaren van zijn bestaan nl. van 106 leerlingen in 1928 tot 180 in 1931, kreeg de heer Segaar het woord, die in een ernstige en zeer pakkende toespraak de leerlingen wees op het mooie tijdperk van hun leven, dat op dezen avond wordt afgesloten. Daarna ging de heer Segaar over tot het uitreiken der getuigschriften, waarbij hij voor iederen jongen en voor ieder meisje een toepasselijk woord had. Door het personeel van den cursus werd den leerlingen een tractatie aangeboden, ter wijl anderzijds de verschillende klassen zich niet onbetuigd lieten en hun leerkrachten aardige en wettige cadeaux aanboden. Aan de volgende leerlingen werden getuig' schriften uitgereikt: Nel Blankert. Lena Bos, Nelly Buy, Henny Dijkstra, Rie Honijk, Rika Keesmaat. Corry v. Mourik, Jo Oversteegen, Jo ter Pelle, Tinie Pieters, Annie Serné. Anna v. d. Velde, Sientje Booms, Marie Goezinne. Joha. Grisel, Mina van Heiningen, Boukje v. d. Korf. Elsje Kui per, Ida Logmans, Anna v. d. Meulen. Betsy Nierse, Christien Ris, Annette Sival. Gerdina Staverman, Christien Steenbakker. Corry K'.oezeman. Miep Meester. Marie Timmer man, Jan Bont. Nicolaas Booms. Herman Deen. Willem v. d. Kroft, Jan Nolet, Johs. de Zwart. „SUCCULENTA". De kring Haarlem van de Ned. Vereeniging van Vetplantenverzamelaars organiseert dezen zomer een tentoonstelling van Cacteën en Vetplanten. De expositie zal worden gehouden in het ..Krelagehuis" aan de Leidschevaart op 23 24 en 25 Juni a.s. Gezien de tot heden reeds toegezegde in zendingen, belooft deze tentoonstelling een succes te worden. STUDIEBEURZEN Ter verkrijging van een beurs voor studie aan een universiteit, gymnasium. H.B. school met 5-jarigen cursus of een lyceum, worden verzoeken (op zegel van 30 cent) ingewacht bij Burgemeester en Wethouders van Haar lem, voor of op 14 Mei 1932. Aanvragen na dien datum komen niet meer in aanmerking. Voor hen die reeds in het genot zijn van zoodanige beurs 'of toelage) is nieuwe aan melding niet noodig. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter ge meente-secretarie, 5e afdeeling. CABARET-AVOND „DE DELFT" Tot besluit van het winterseizoen gaf de Haarlemsche Zwemvereeniging ,.de Delft'' Zaterdag een cabaretavond in de Kleine zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer J. H. Luijken, werd met de afwerking van het programma begonnen. De heer B. Looman liet ons in gedachten eenlge oogenblikken in Spanje vertoeven: in een passend costuum droeg hij eenige coupletten voor, getiteld „Toreador"; voor .de goede voordracht mocht hij een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Van Spanje trokken wij weer naar Holland, waar de dames Dekker en de heeren Looma nen De Graaff onze aan dacht vroegen voor de zingende poppenkast. Deze geestige vertooning viel bij de aanwe zigen zeer in den smaak. Na een goed gespeelden één-acten .JLeen me je kamer", werd ons een „aardschok aan gekondigd", die gelukkig niet van ernstlgen aard bleek. Deze één-acter werd door de da mes Schmitz, Van Roode en Dekker en de heeren Looman, De Graaff. K. en H. Schmitz uitstekend gespeeld.Het hartelijk applaus was welverdiend .Vervolgens werden aan enkele leden prijzen uitgereikt, behaald in onder linge wedstrijden, waarbij de heer Luijken een kort propagandawoord voor de zwem- sport sprak: daarna werd een verloting ge houden, de gelukkige winnaars van de taar-1 ten wisten er wel raad mee! De heer Schmitz bleek een uitstekend bal- i leider, en onder diens leiding werd op de mu- I ziek van de „Geebee Syncopaters" nog enkele uren gezellig gedanst. I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cl.. Zeer lief Goed passend Aparte modellen VEREENIGING „ONDERLING GENOEGEN". De zang- en operettevereeniging „Onder ling Genoegen" geeft Zondagavond 8 Mei een uitvoering in den Schouwburg Jansweg. Opgevoerd zal worden door het geheele koor onder leiding van den directeur den heer J. Post, de nieuwe operette „Hans Drift" in drie bedrijven, Tekst van Eli Prins, mu ziek van J. Prins. Dit is de eerste keer dat deze operette wordt uitgevoerd. De muzkiale begeleiding is in handen van Piet Post. Regie: Eli Prins. ZENDINGSFEEST TE BLOEM END AAL. In aansluiting op het vorig bericht over het Zendingsfeest, dat op den 2den Pink sterdag middag 16 Mei a.s. zal worden gehouden op „Wildhoef" te Bloemendaal, kan thans worden medegedeeld, dat Dr. F. J. Fokkema, Rector der Ned. Zendingsschool te Oegstgeest zal spreken over: „Wat niet en wat wel!" Zendeling H. Lasschuit van West-Java over: „Uit mijn ervaringen", Ds. A. A. Wildschut van IJmuiden-Oost over: Zen dingsfeest of Zendingsgevaar?" Ds. J. C. van Dijk van Bloemendaal zal de openingsrede houden, terwijl Ds. J. W. Swaan van LJmuiden de slotrede zal houden. Ds. M. G. Blauw van Haarlem N. zal de leiding van dezen Zendingsmiddag hebben. Het landgoed „Wildhoef" ligt aan het eind van den Bloemendaalschcweg, voorbij de Ned. Herv. Kerk op 10 minuten afstand van het eindpunt der tram en op 5 minuten af stand van station Bloemendaal. Op het terrein is gelegenheid tot fietsen stalling, en cantine. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. overzicht over April 1932- vorig Vergelijkend 1931. Aantal behandelde posten 13814 jaar 14906. Aantal inlagen 7799 (v.j. 9763). Aantal terugbetalingen 61015 ('v.j. 5143). Ingelegd f 451.225.22 iv.j. f 620.835.96). Terugbetaald f 909 188.29 (v.j. 687.750.10). Minder ingelegd f 457,963.07 (v.j. minder f 66.914.24). Aantal nieuwe boekjes 254 (v.j. 303). Aantal afbetaalde boekjes 246 (v.j. 154) 34Spaarbusjes op 30 April 1932 in omloop Geledigd In April 1932 254 busjes met totaal inhoud f 3670.80. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 April 1932: 334. OFFERBUS OPENGEBROKEN. Een offerbus in de R.-K. kerk aan de Nieu we Groenmarkt is tusschen Zaterdag- Zondagavond opengebroken en de inhoud ongeveer 30 gulden er uit ontvreemd. JUBILEUM H. VAN DEURSEN. Zondag was het 25 jaar geleden dat de heer van Deursen, conducteur van de N.Z.H T. M. bij die Maatschappij in dienst trad. De chef van Exploitatie, Mr. D. A. E Im- mink en de chef van Dienst, de heer P. M. Gieske, kwamen den jubilaris in zijn woning gelukwenschen. Dc heer Immink bood hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Namens, de collega's kwam de heer IJzen- dijk, voorzitter van het Jubileumfonds, den heer Van Deursen feliciteeren en hem een goud horloge overhandigen. ORGELBESPELING IN DE GROOTE KERK. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat met Mei de avond-orgel concerten (op Dinsdagen) in de Groote of St. Bavokerk weder een aanvang nemen. Het eerste orgelconcert in de Groote Kerk in dit seizoen zal plaatsvinden op Dinsdag avond 3 Mei a.s. EEN GOUDEN ECHTPAAR. Dinsdag 3 Mei gaan de bruidsdagen in van het gouden echtpaar B. HartogMaria van der Bijl, wonende Ged. Raamgracht 23 alhier. De heer Hartog is voor velen een bekende figuur: hij oefende hier vroeger het beroep van koetsier uit. WINKELVEREENIGING „EIGEN HULP". Zaterdagmiddag hield de Winkelvereeni- ging „Eigen Hulp" alhier haar algemeene vergadering. Het dividend over het afgeloopen jaar werd vastgesteld op 5 12 pCt. Een en ander uit haar geschiedenis. JUBILEUM RABBIJN DE VRIES. Op 1 Mei was het 40 jaar geleden dat rab bijn S. Ph. de Vries Mzn., alhier, zijn ambt te dezer stede aanvaardde. Op 3 Mei zal de jubilaris in de Kerkeraads- vergaderlng in het gebouw aan de Lange Wijngaardstraat worden gehuldigd. Maar op den eigenlijken dag. Zondag, mocht dc heer Do Vries reeds vele bloemstuk ken en schriftelijke bewijzen van belangstel ling ontvangen. Des middags kwamen o.m. vertegenwoordi gers van het Kerkbestuur, hot Armbestuur en de schoolcommissie hun gelukwenschen aan bieden. Ook kwamen de beambten van de godsdien stlgc Instelling „Gemiloet Chasadlèm". Na mens hen bood de bode een geschenk aan. Des morgens had op de Godsdienstschool oen hartelijke huldiging plaats gehad. Dc kinderen zongen den rabbijn In het He- breeuwsch het slot van Psalm 118 toe. Na mens dc leeraren, de leerlingen en de school commissie werden toespraken gehouden: de leeraren en de leerlingen boden passende ge schenken aan Mevrouw De Vries kreeg bloe men van de kinderen. Rabbijn De Vries dankte voor deze huldi ging, die een zeer hartelijk karakter droeg. CRISIS-COMITc Personeel Kremer N. N. f 10.20 *>5.— AFSCHEID P. KALBFLEISCH. Zooals wij gemeld hebben heeft de heer P. Kalbf'.eisch. de afgetreden chef der afd. Onderwijs en Verkiezingen ten S'adhuizc, Maandagmiddag ten Raadhulze een af scheidsreceptie gehouden. Deze receptie was zeer druk bezocht, door ongeveer 125 personen, onder wie: de oud burgemeester \-an Haarlem, Jhr. Mr, J. W. G. Boreel van Hoogelanden: de oud-gemccnte- secretaris Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, de oud-wethouder van Onderwijs. Mr. J. H. Th iel; de gemeentesecretaris van Heemstede de heer N. Vos: eenige hoofdambtenaren ter gemeentesecretarie van Bloemendaal: Mr. Dr. F. S Witteveen, administrateur ter Prov Griffie; den rector van het Gymnasium en directeuren van het Lyceum en Hoogere Burgerscholen: verschillende hoofden van takken van dienst: hoofden van scholen; het oud-schoolhoofd, de 80-jarige heer W. Kloeke; verschillende ambtenaren van de secretarie en van de bedrijven. De vergadering van het college van B. en W. werd afgebroken, waarna tot volledig col lege en de gemeente-secretaris zich ter re ceptie begaven. KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLOMKS. Aan het Jaarverslag over 1931 der afdee ling Haarlem van het Centraal Genootschap van Kinderstellings- en Vacantlekolonlcs is het volgende ontleend: Het ledental bedraagt 652, tegen 646 in 1930. Dit Jaar werden uitgezonden 175 kinderen met 6550 verpleegdagen. Bovendien nog 120 kinderen voor reke ning van de N.V. Het Kinderhuis. Dus in het totaal heeft onze afdeeling de zorg gehad voor 295 kinderen. Dit jaar mochten de vier uitzendende vereenigingen tezamen een subsidie ontvan gen van f 5000 waarvan aan de afd. door B. en W. een bedrag werd toegekend van f 2250. Nog steeds zijn veel kleeren noodig; het bestuur doet een beroep op leden en nIet- leden om de kleerer-kast te vullen. Het aantal leden is vooruit gegaan, maar de contributies zijn verminderd. De vaste basis voor het werk moet toch de bijdrage der leden zijn, aldus het verslag. Gaarne zag het bestuur dus een groot en aanwas van nieuwe leden: de minimumcontributie ls slechts zeer gering. VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR SCHOOLKINDEREN. De vereeniging „Vacantiebezighedcn voor schoolkinderen", kortweg „Vacantiebezig- heden" genoemd zal ook dit jaar trachten een zoo groot mogelijk aantal kinderen een mooie vacantie te geven. De inschrijvingen zijn reeds gesloten cn het bestuur houdt zijn zittingsdagen in de bekende lokalen (de scholen in de Haarlemmerliedestraat, Tucht huisstraat en Soendastraat). Alleen die kinderen, waarvan de ouders zich persoonlijk aanmelden op de zittings dagen. ook al hebben ze geen bedrag op het biljet ingevuld, hebben kans mee te kunnen gaan. Een beetje medewerking van de ouders verlicht den omvangrijken arbeid van het bestuur veel! Er zijn nog altijd stadgenooten die het mooie doel der vereeniging gaarne willen steunen: het adres van den penning meester E. Geerts Wzn. is Engelszstraat 26 giro 120733. In ons nummer van Zaterdag 2 April heb ben we reeds een en ander meegedeeld uit de geschiedenis van de Haarlemsche Handels- vereeniging, die op 16 Mei a.s. veertig jaar bestaat, ter gelegenheid waarvan een ont vangdag gehouden zal worden. Hieronder volgen nog eenige bijzonderheden.: In 1895 meende het bestuur zich in den verkiezingsstrijd bij de gemeenteraadsverkie zingen te moeten mengen. Na eenige strub belingen en onaangenaamheden, die hier van het gevolg waren, is men er echter voor goed van terug gekomen. Op de algemeene vergadering van 9 Feb- 1906. werd besloten tot aankoop van het perceel Jansweg 11. Op 3 Augustus 1914 kwam het bestuur in spoedeischende vergadering bijeen ter be spreking der door den oorlog ontstane nood toestand. Besloten werd door circulaires en advertenties het publiek te verzoeken zooveel mogelijk a contant te koopen en de loopende rekeningen te voldoen cn de winkeliers aan te manen niet door ongemotiveerde opdrijving der prijzen, den toestand ernstiger te maker, dan die reeds was. De heer F. H. Smit werd op 7 December 1914 tot voorzitter benoemd. Op 16 Mei 1917 werd he* 25-jarig be staan der vereeniging herdacht. Wegens de verschrikkelijke omstandigheden, door den gruweiijken oorlog ontstaan, konden geen feesten aan deze herdenking verbonden worden, maar ce veie bloemstukken, bezoeken telegrammen, en verdere bewijzen van be- 1 Miezérus langstelling die het bestuur dezen dag ont ving, getuigden van de goede verstandhou ding tusschen leden en bestuur, en van de waardeering van het werk door de vereeni ging gedaan. Op verzoek van de firma Gerzon had in de vergadering van 7 Januari 1918 een be spreking plaats over afschaffing van fooien en andere kortingen. Besloten werd daarover een vergadering te beleggen met den heer Gorris uit Amsterdam als inleider. In November 1927 werden de voorzitter cn de secretaris (resp. de heeren F. H. Smit en Joh. M. Schmidt) ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan Haar lem ten Stadhuize ontvangen. In de vergadering van 6 Januari 1919 werd een protest geuit tegen de zoogenaamde vlie gende winkels. Op 7 Juli 1920 werd beslaten voor f- 24.000 aan te koopen het perceel Nassauplein 1 en het oude perceel aan den Jansweg voor I 15.000 te verkoopen. Hoewel de Handelsvereeniging zich me: man en macht tegen de zakelijke belasting op het bedrijf verzette en deze belasting in dit jaar toch tot stand gekomen is en tot heden toe behouden. Op 8 Mei 1922 werd aan der. voorzitter den heer F. H. Smit, verzocht zitting ie ne- i men in het Comité tegen de zakelijke be-1 lasting op het bedrijf, i naar rechts van der In de vergadering van 12 November 1922 werd een protest geuit tegen het nieuwe Incassostelsel. In 1923 werd in principe besloten tot de oprichting van een Miccenstandsraad voor Haarlem en Omstreken. Daarin werden voor- loopig de drie middenstandsvereenigingen opgenomen. Als eerste gevolg van deze samenwerking werd een grootsche tentoonstelling voor Han del en Nijverheid te Haarlem georganiseerd In den herfst van 1924 kwam deze tentoon stelling de HA.M.I.T. tot stand. Op een buitengewone algemeene verga' dering op 5 September 1929 heeft een uit voerige bespreking plaats gehad inzake het voor-ontwerp van wet op de winkelsluiting en het werktijdenbesluit. In 1930 vierde de voorzit/ter, dc heer F. H. Smit. zijn 35-jarig jubileum als zoodanig. In 1925 bedroeg het aantal informaties 2887, en in 1930 niet minder dan 5422. Daar de Ned. Middenstandsbank uit het eigen gebouw op het Nassauplein 1 vertrok, werd tot verkoop van het gebouw besloten. De kantoren werden ondergebracht in percee'. Lange Begijnestraat 20. waar zij thans nog gevestigd zijn. We nerinneren er nog eens aan. dat het bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging op Dinsdag 10 Mei. des middags van 35 uur in eén der zalen van het Gemeenteiijk Con certgebouw een receptie zal houden. OPMERKINGEN VAN LEZERS. ONGEWENSCHTE VUILNISBELT. Een omwonende schrijft ons: „Daar het herhaalde malen voorkomt, dat het open terrein (van de gemeente) in dc Tetterodestraat naast de Huishoudschool, wordt gebruikt voor het doponeeren van alle soorten afval, waarvan de daar wonenden veel last hebben, zou ik de betreffende ge meente-autoriteiten op dit euvel willen wij zen. Zou door de gemeente geen afdoende maat regelen genomen kunnen worden. dat dit open terrein niet voor vuilnisbelt wordt ge bruikt? DE MICHELINE IN ONS LAND Dc „Michellne-Wagen", de op rails rijden de automobiel, zal Woensdag 4 Mei ln ons land arriveeren. Hij komt te Roosendaal te 10.02 aan een arriveert te Utrecht te 13 23. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven GEVAARLIJK WERKEN. Mijnheer de Redacteur. Sedert eenigen tijd is men bezig met her- steilingswerkzaamheden aan het spoorweg viaduct aan den Ouden Weg. De eerste aan wijzing daarvan kreeg ik toen een flinke steen langs mijn hoofd snorde, terwijl ik onder het viaduct passeerde. Men hakt daar groote brokken steen af. die door de wet der zwaartekracht op de hoofden der voorbij gangers terecht zouden kunnen komen, ware het niet, dat het daar werkzame spoorweg personeel tot nu toe de grootste voorzichtig heid in acht heeft genomen. Echter kunnen zij niet altijd zien of er menschen loopen. zoodat de toestand daar vrij gevaarlijk genoemd kan worden. Ik vestig hier de aandacht op omdat het mij vreemd voorkomt, dat de Nederlandsche Spoorwegen zich niet zouden hebben te hou den aan de algemeene voorschriften, die er bestaan ten aanzien van dc veiligheid van het verkeer: en dat die vcillgheir hier in 't gedrang komt. bewijzen de groote steonbrok- ken, die zoowel op de trottoirs als m'ddf"i op den rijweg vallen. Een stellage met puin- ■anger is een dringende en gebiedende cisch. Op dezelfde wijze doorwerken is onverant woordelijk. H. GIESELING

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13