LETTEREN EN KUNST FINANCIEELE KRONIEK. DE BELASTING TE HAARLEM: |ll HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 9 MEI 1932 1 MUZIEK. OPERETTE-VEREEN ICING JNTIMA" „DE MEIKONINGIN". Goed een jaar geleden werd tc Haarlem deze vereeniging opgericht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het openingswoord van den muzlkalen leider, die bij ontstente nis van den voorzitter dezen verving, in hoofdzaak werd een captatio benevolentiae. Immers geen der meespelenden had nog de coulissen gezien op een andere wijze dan vanuit de zaal en de noodige routine kon er dus nog niet zijn. Laat ons echter aanstonds zeggen dat het geheel ons, vanuit dit gezichtspunt be schouwd danig is meegevallen. De regie, die evenals de muzikale leiding in handen is van den heer A. G. Prent Jr., had aardige vond sten bedacht; vooral in het tweede bedrijf, spelend in de zaal van den rijken koopman (het stuk speelt in den tijd van de Hoeksche cn Kabeljauwsche twisten) was veel goeds; al was dit goede veelszins toe te schrijven aan de speelkwaliteiten van Mej. T. Sloof en den heer L. Bonset, die resp. als zestienjarige dochter van den koopman en als chirurgijns leerling geen behoefte hadden aan de bede om een welwillend gehoor, in *t openings woord geuit. Vooral muntte dé zang uit van dit zwartgelokte meiske uit de familie der blonde Friezen. Had zij dan al het uiterlijk niet harcr moeder, den zin voor muziek erfde zij toch wel van haar. Want ook hier was de zang zeer te prijzen, en Mevrouw Van Bol huis, die de rol van Moeder heel goed vervul de, heeft dus volle aanspraak op erkentelijk heid. Het tegenspel van den rijken koopman, die als rechtgeaarde Fries minstens ander half hoofd boven het „vrouwvolk" uitstak (en de Friesche vrouwen waren, ook hier op 't tooneel, heusch van een kloek slag!) deed het ook meermalen heel goed. Natuurlijk moeten de overdadige armbewegingen, waar van er vele in de bokssport zouden worden gediskwalificeerd als „stoot onder den gor del" beperkt blijven tot de hoog noodigen. En als op elk dilettantentooneel ontbrak ook hier de note gaie niet. Als het vuurroer af gaat met een ontzettende knal, schrikt de heer des huizes een oogenblik te laat (tee- ken van Friesche koelbloedigheid) en kijkt naar den zolder en in de bedstee, inplaats van achter zich, zooals ieder ander zou doen. Minder kwam het er op aan, dat dit vuur roer niet was het mlddeleeuwsch musket, maar veeleer het door Speenhof bezongen schietgeweer der Amsterdamsche schutterij. Maar het knalde uitstekend, al trof de kogel geen doel. Gelukkig! Zoo werd het leven van den „schurk" Gerrold Feikes gespaard tot het derde bedrijf. Vroolijkheid wekte ook de wijze, waarop de druipnatte lansknechtklee- ren werden gedroogd door de lieflijk-stree- lende hand van Baukje, hoewel een zeem zeker aanwezig was; de lansknecht droeg er zelfs handschoenen van. Maar in ernst. Als men In deze jonge vereeniging flink blijft werken, en zich goede dingen blijft eigen maken die het beroepstooncel te zien geeft; als ook de niet genoemden zich blijven oefe nen in den zang; en als i^enslotte aan de uit spraak der Nederlandsche taal de hoog noo dige zorg wordt besteed, dan zal de toehoor der met even veel interesse luisteren en zien naar de verrichtingen der nog niet genoemde spelers, onder wie de heer R Jonker de rol van koopman Geerts vervulde, Mevr. Cats Hamburg, die der oudste dochter (haar spel bij de ontvangst der jobstijding was zeer goed, en sloot mooi aan bij dat van mej. T. Sloof, die als Baukje zoo bijzonder voldeed). Voorts mogen genoemd worden de heeren W. v. Bolhuis (jeune premier), W. Nupoort als Gerrold in de schurkenrol; er was een zeer te prijzen aanpassing bij hen die de neven- rollen vervulden. In den orkestbak zat een flink b°ze' str'O- orkest, terwijl trompet en slagwerk de hun toevertrouwde obligaatpartijen goed tot haar recht deden komen. Tusschen orkest en po dium bleven conflicten beperkt tot kleine on juistheden, die ook bij een volgende uitvoe ring gemakkelijk zullen voorkomen worden. Als componist stond in het tekstboek ver meld Otto Ludwig. Ik vermoed dat dit niet is de bekende Duitsche dichter die ook mu sicus was en componist, doch Otto Ludwig Wernicke, die in den Haag leefde en werkte. G. J. KALT. Frifz Hirsch-Operetfe. Wenn die kleinen Veilchen blühen De „wereldpremière" van Robert Stolz' nieuwste operette heeft kort geleden in Den Haag plaats gehad. Er wae van dit gebeuren nogal ophef gemaakt. Alle kranten brachten lang vooruit berichten; de componist kwam zelf zijn werk dirigeeren. We moesten den indruk krijgen van een „Weltereigniss" en de verwachtingen waren natuurlijk hoog ge spannen. Haarlem heeft nu ook een opvoering van Wenn die kleine Veilchen blühen... gehad. Fritz Hirsch besloot er zijn reeks Haarlemsche voorstellingen van dit seizoen mee: geen wonder dat de Stadsschouwburg tot de laatste plaatst bezet was. Er was veel bijval en aan het slot zelfs een langdurige ovatie. Dooh dat is bij Hirsch regel en kan even goed de vertooners als het stuk gegolden hebben. Wat mij betreft kan ik niet zeggen dat deze operette aan de verwachtingen voldaan heeft. Zij geeft de kwistige gelegenheid voor keurige aankleeding. aardige decors, fleurige tooneeltjes, gelegenheid die door den spelleider als naar gewoonte gretig aange grepen is en wat. hij daarin bereikte bekoorde minder dan het vlotte spel .en do rappe dansen deden. Echter schijnt de inhoud van het stuk mij wat problematisch. De quintessence, n.l. het 2e, 3de en 4de tafereel, is een soort terug blik, waarvoor het eerste tafereel de aanlei ding. het zesde de conclusie geeft. Deze beid-: spelen 30 jaar later dan de vorige en hebber, hetzelfde decor. Doch deze indeelling maakt het verloop der handeling niet overzichtelijk Zelfs maakte een groot deel van het publiek na het vierde tafereel aanstalten om weg te gaan meenende dat het stuk uit was. He' had ook heel goed daarmee kunnen besluiten Toen kwam nog het ballet 5de taferee!) dat. hoe fraai van coatumeering en clegan' van uitvoering ook, tooh min of meer als met-de-haren er bij gesleqpt scheen en zelfs als poging om den titel van het stuk plau sibel te maken ontoereikend was; en daarna het zesde tafereel als „noodige en overbodige opheldering", een tafereel, waarin de over moedige jeugd aan de vorige generatie het wapen in letterlijken zin uit de hand slaat, om zich haar manieren en een mésalliance te veroorloo ven Amusant was de metamor phose van de lions der vorige bedrijven tot bedaarde luidjes, die ondanks leeftijd positie zich nog aan rijnwijn met cognac te buitengaan. En de lionne Friedel Dotea als grootmoeder-ln-spe te zien was niet minder amusant en zeker ongewoon. Aan vermakelijke tafereeltjes ontbrak het- trouwens ook in de overige tafereelen niet. Het „Madebenpension at" van Fraulein Isolde Gutbier was wel een zeer fideele kost school, vooral door haar ligging vlak naast het corpsgebouw van de studenbenvereeni ging „Rhenania" en door het gat in de schut ting die 'beidei* tuinen scheidde. En voor de gezondheid der kinderen behoefden we ndet bang te zijn, want er waren zelfs twee doctors Frank aanwezig. (Dat was intusschen maar even het geval, want de eene bleek een pseudo te zijn). De wasch die te drogen hing, zag er Hollandsch-belder uit, doch be stond merkwaardigerwijze alleen uit „Bein- kleider". En de directrice ging een heelen avond aan de fuif, om stomdronken thuis te komen een prachtgelegenheid voor de „Zölinge" om te flirtenZooals men ziet: meer fideel dan waarschijnlijk! Bij deze en nog veel meer andere gegevens heeft Robert Stolz muziek, geschreven. Hij toont zich daarin ©en „gewand'ter Muisiker", in het genr© der operette „wohlbewandert". Maar wat hij gecomponeerd heeft, is toch niet ,,elnwandsfrei" want het is te nauw verwant aan wat reeds op dit gebied be stond. Enkele aardige nummers, als het Sextet nr. 6 en het slot der finale no. 9 zijn hem uit de pen gevloeid, het meerendecl echter is vrij triviaal, al wordt de armoede der mu zikale vondsten handig door pikante instru mentale effecten gecamoufleerd. Onjuist schijnt het me dat hij de antieke polka met moderne jazz-klanken van kleppers en ge stopte trompet opgesierd heeft, zooalsc in no. 1 liet geval is. Nieuws, persoonlijks, of werkelijk meesleepends brengt deze muziek niet; de leegheid doet zich in het gerekte duet uit het 4de tafereel, dat de handeling onnoodig stremt, zelfs hinderlijk gevoelen. Goede instrumenteering was vooral ha nr. 7 op te merken. Alles bijeengenomen geen werk can „stolz" op te zijn. De verdiensten der vertooning heb ik al gememoreerd. Na al wat we van Hirsch ge zien hebben, mag het onnoodig heeten over het vlotte pittige spel en de keurige verzor ging nog uit te weiden. Zelfs zoolden we zoover kunnen gaan om te vermoeden dat deze operet te aan Hirsch en de zijnen haar succes dankt. Een minder talentvol regisseur zou er ver moedelijk niet veel van hebben kunnen ma ken. Het was vermakelijk de keurige costumes en de groote hoeden van 30 jaren geleden eens te zien; de corsages die van achteren gesloten werden en nog veel meer En Joseph Ziegler zorgde dat de samen werking tusschen zangers en orkest sloot als een bus. Den slagwerker heb ik als gewoon lijk bewonderd om zijn veelzijdigheid: hij paukte in dc gewone muziek en drumde in de vele jazz en bespeelde tusschendoor nog klokkenspel. Zoo werd het door aller toedcen ondanks de niet zeer hooge waarde der compositie en de onwaarschijnlijkheid der gegevens een zeer amusante avond, en velen zullen terecht hopen Hirsch en de zijnen hier het volgend seizoen weer te zien K. DiE JONG. Doopsgezind Zangkoor. De jaarlijksche soirée van D. Z. K. was voorafgegaan door een kinderfeest. Als de eerste bezoekers voor het avondfeest zich een plaatsje gingen zoeken in de zaai, kwa men de kinderen vreugdestralend naar bui ten. Zij genoten zichtbaar na van het feest, dat hun gegeven werd als belooning voor de inspanning, die zij zich voor de zanguitvoe ring hadden getroost. Daar gelijktijdig een operette-uitvoering plaats had in den schouwburg-Jansweg. brachten we daar den vooravond door. Van de uitvoering door Doops gezind Zangkoor hoorden we den koorzang en het speler an het H. D. O. (Haarlem's Dilettantenorkcst), Het koor was opgesteld op het podium, dat in voor koorzang niet gunstige omstandig heden verkeerde. Er waren n.l. rondom de draperieën opgehangen, die noodig bleken voor andere doeleinden tijdens dezen feest avond. De grootste handicap blijken deze doeken immer voor den zanger zelf (en voor den directeur). Op het podium blijkt elke NOG SLECHTS ééN MAN OP DE LOCOMOTIEF. SCHERP PROTEST VAN BETROKKEN PERSONEEL. Te Utrecht heeft de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel Zondag een demonstratief congres gehou den tegen de voorgestelde bezuinigings maatregelen bij de Nederlandsche Spoor wegen, in het bijzonder tegen de bepaling, dat de leerling-machinist niet meer op de locomotief behoeft aanwezig te zijn. Nadat de voorzitter, de heer Moltmaker en de heer Joustra het woord hadden gevoerd, werd een resolutie aangenomen, waarin het loco- motiefpersoneel, de rangeerders en het bij den rangeerdienst met* het toezicht belaste personeel ten sterkste protesteeren tegen de voorgestelde bezuinigingen, en waarin op gewekt wordt om ten spoedigste tot een zoodanige machtsvorming te komen, dat voldoende weerst-ond kan worden geboden aan de pogingen van regeering en werkge vers om de gevolgen van den chaos op al gemeen maatschappelijk gebied en in het verkeerswezen in Nederland ten laste van de werknemers te doen komen. Ernstig be zwaar werd gemaakt tegen het niet kennen van de organisatie in deze zaak. De toespraken werden door daverend ap plaus en door verbitterde uitingen uit de vergadering onderstreept. „DE VISSCHERIJ COURANT" Bij den ingang van dc 27ste jaargang heeft „De Visscherij Courant", uitgave van de fir ma Ruijgrok Co. te Haarlem, het terrein dat zij bestrijkt-, uitgebreid tot den visch- handel, zoodat de ondertitel van het blad thans luidt: „Orgaan, gewijd aan de be langen der zee-, rivier-, binnenvisscherij en vischhandel. DE ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING IN EEN NIEUW GEBOUW Zaterdag is te Amsterdam het nieuwe ge bouw van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding geopend. Prins Hendrik hield een korte toespraak. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, de heer W. de Boer namens den minister van onder wijs en verschillende onderwijs-autoriteiten waren aanwezig. JOSEPHINE BUTLERVEREENIGING. Deze vereen igimg ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen houdt een internationale avondbijeenkomst op Dins dag 17 Mei in het Kennemer Lyceum. Als spreeksters en sprekers zullen optre den: madame Fatio over „l'Oeuvre du Sou"; Prof. Mittelmayer over den strijd tegen de prostitutie in Duitschland; madame Legrand over dien strijd in Frankrijk en Mr. Bascon Johnson over dien strijd in Amerika; de heer Reelfs over zijn ervaringen in den Balkan en in Hongarije en Mr. A. de Graaf, voorzitter van de Federation abolitdon-niste interna tionale en van het Nationaal Comité, over den stand van den wereldstrijd. EEN PLANTSOEN BIJ DE SCHOOL BUITENRUST? B. EN W. ZIJN ER TEGEN. De Raadsleden D. J. A. Westerveld en W. Koppen stellen voor om een stuk grond (1614 M2> aan de Buitenrustlaan ten Z. van de school „Buitenrust" niet te verkoopen, maar ten zijner tijd te bestemmen voort plantsoen. B. cn W. zeggen, dat de waarde van den grond op f 21 per M2 is getaxeerd of f 33,894 in totaal. De kosten van aanleg van plantsoenen zijn te ramen op pl.m. f 1300.— en het jaarlijksch onderhoud daarvan op f 175. Bij inrichting van bedoeld terrein tot plantsoen zijn mitsdien de jaarlijksche lasten als volgt te ramen: 5 1.2 pet. van de waarde van den grond f 1864.17, 5 1/2 pet. van de aanlegkosteni f 71.50, onderhoud f 175 Totaal f 2110.67. Een dergelijke jaarlijksche uitgave, uitslui tend ten doel hebbende om van uit de Bui tenrustlaan en do Twijnderslaan het uitzicht op het Spaarne te behouden, achten B. en W. voor nu en de eerstvolgende jaren niet verantwoord, te meer niet, omdat onmiddel lijk ten Noorden van de school een onbe bouwd terrein ligt, hetwelk ook uitzicht op het Spaarne geeft. B. en W. stellen mitsdien voor om het voor stel van de heeren Westerveld en Koppen niet aan te nemen. DE SCHOTERVEENPOLDER. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor te besluiten tot ontpoldering van den Schoterveenpolder voor zoover het betreft de graden tusschen de Garen kokerskade en den Orionweg. Reeds nu zorgt de gemeente goede samenzang zoek. Maar in de zaal valt ontwatering dier gronden. hnf i-inl- hlar nntr hoef moo Hpr. lfnflV het, zooals ook hier, nog best mee. Het koor „De Stilte" van Hendrik Andriessen had de noodige rust, het bleef op peil; de zang was correct. Zoo was d polyfonie te volgen zonder inspanning. L c „meevallen" voor den hoorder is echter alleen 't geval, wanneer het koor welbewust de moeilijkheden het hoofd biedt. En die zijn op een met doek behangen podium waarlijk niet gering. Wij concudeeren alzoo met grond, dat bij D. Z. K. een grondige studie is gemaakt van dit werk. En voor de weergave van dit stuk deed die van ,.De Stal" van C. v. d. Linden niet onder. Op de homophone plaatsen was de koorklank mooi afgerond en had een bij zonder goeden onderklank. Ook de duide lijkheid liet niet te wenschen. De enkele koorleden, die in de zaal waren blijven zit ten om zelf te luisteren instee van koor en leider te steunen, bleken dus ook vocaal niet te behooren tot de beste krachten van het koor. Niettemin mag men hun gedrag streng afkeuren. Haarlem's Dilettantenorkest staat onder de beproefde leiding van den heer Henk Bender, Het had een belangrijk aandeel in de uitvoering van dezen avond en trad twee malen op- Do marschen en walsen die we hoorden geven een goeden dunk van het werken dezer vereeniging; met den marsch „Hoch Heidelberg" bracht het de feestelijk heid in de zaal, en verhoogde die nog voor de danslustigen door de pittige uitvoering eener walspotpourri. De aanwezigen gaven aan de uitnoodiging der duettlsten op het podium, om in koor de refreins mee te zin gen, met stijgende blijdschap gevolg. Nadien zou de verloting plaats hebben, terwijl dc feestelijkheid werd besloten met een bal onder leiding van den heer Chr. Ja- link. G K. CONGRES VAN DE ROTARIANS TE LEEUWARDEN. HOE IS EUROPA TE HELPEN? Tc Leeuwarden is de achtste landdag van het 59ste district (Nederland) van Rotary International gehouden. Nadat Vrijdag ex cursies waren gehouden, heeft mr J. Kalff •Jr. Zaterdag de bijeenkomst geopend. Drie honderd Ro'arians en hun dames woonden haar bij. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den districtsgouverneur mr. J. Kalff Jr. blijkt, dat het ledental steeg van 478 tot 538. Met vier nieuwe clubs groeide het aantal clubs ln Nederland tot 19. De heer Johannes Martens uit Oslo (Noor wegen), hield een rede over Rotary en de crisis. Als plaats van samenkomst in het volgen de jaar werd aangewezen Apeldoorn. Verschillende afdeelingen, waaronder Haar lem, verzet-ten zich tegen het voorstel-Lima om de Rotary-wet aldus te wijzigen, dat ge zanten van vreemde mogendheden ex officio eere-lid worden. Haarlem voerde aan, dat het eind niet te zien is, wanneer men, gelijk reeds aan de Journalisten werd toegestaan en voor gesteld wordt voor de vertegenwoordigers van radiostations, uitbreiding geeft aan het principe, dat elk elk vak slechts één verte genwoordiger lid mag zijn. De heer Marens deelde mede, dat de voor stellen geen kans hadden om aangenomen te worden. Berichten over samenwerking in de petroleum-industrie. Aandeelen Koninklijken hooger. Iets betere koersen voor Ta- bakswaarden. De Arendsburg in 1931. Invoerrecht op rubber in de V. S. Op aand. Nederl. Scheepvaart-Unie over 1931 geen dividend. Nieuwe pogingen tot vermeerdering van de koop kracht in de V. S. Inflatie? Dollarobligaties lager. Veel verandering is er in het aspect der beurzen deze week niet gekomen. De stem ming was echter te Amsterdam iets vaster, in sympathie met Parijs en Berlijn, waar men de naaste toekomst van Europa iets gunstiger meent te mogen beoordeelen. Aan alle beurzen was de gunstige invloed merk baar van de betere berichten over de petro leum-industrie, waarin blijkbaar de pogin gen tot internationale samenwerking meer kans van slagen hebben dan eenigen tijd ge leden het geval scheen te zijn. Reeds gerui- men tijd was er sprake van die samenwer king en zooals bekend, heeft een der direc teuren van de Koninklijken, Ir. Kessler, on langs nog een nieuw plan aan de verschil lende belanghebbenden voorgelegd, dat nu, naar verwacht wordt, op een internationale conferentie in de V. S. zal worden behandeld. Groot belang wordt gehecht aan de mede- deeling, dat nu ook de Russische petroleum- belanghebbenden aan de conferentie zullen deelnemen. De Sovjetregeering bewijst daar door opnieuw dat zij het Westersche kapitaal niet vijandig is, wanneer het slechts tot meerdere kapitaalvorming "binnen de gren zen van de Sovjet-republiek wil medewerken. Het zal natuurlijk niet gemakkelijk gaan een modus te vinden, die alle partijen bevredigt. Maar aan de beurzen was men te dien aan zien deze week niet zonder optimisme en aand. Koninklijke Petroleum hebben daarvan geprofiteerd met een koersavans, dat aan deelhouders na de jongste daling, zeker zeer welkom is geweest. Ook op de andere afdeelingen was de ten dentie iets beter, voornamelijk omdat men nu eenmaal -niet altijd op éém been kan loopen. Want de werkelijke vooruitzichten op de verschillende afdeelingen ter beurze van Amsterdam zijn nog niet merkbaar ver beterd, wijl voor Rubber, Suiker en andere tropische producten de lage prijzen aan houden. Een vleugje van hoop ontstond op de lafdeeling der Taibakswaarden in rverband met den bevredigenden afloop van de Sumatra-veiling te Rotterdam voor reke ning van de Arendsburg. iDeze heeft voor de verkochte tabak een gemiddelden prijs van 145 cent kunnen maken, doordien zij met enkele eerste klasse partijen ter markt kwam, die door de binnenLandsche 'industrie o.a. door de Karei I-fabrieken werden in gepikt. Deskundigen meenen dat de Arends burg ditmaal op een doorsneeprijs van 120 cent per pond mag rekenen en daarmee de kasten van haar oogst zal kunnen goedma ken. Hoezeer overigens ook de tabaksmaat schappijen onder de crisis lijden, blijkt uit •het jaarverslag over 1931 van genoemde maatschappij, dat een verlies van f 2 millioen aanwijst, waarmede de geldmiddelen zijn verminderd. Geldelijk beschouwd heeft de Arensburg geen lange adem meer en na 1932 de tabaksmaatschappijen eenige jaren gele- aan een goed jaar dringend behoefte. Waren den niet begonnen met de rubbercultuur, dan zouden zij thans heel wat moer weerstands vermogen bezitten. Zoo heeft de Arendsburg b.v. met de door haar gecontroleerde Deli- Cultuur reeds f 5 millioen in de rubber ge stoken en verliest zij daarop thans enkele tonnen per jaar. Ten aanzien van Rubberwaarden dient te worden melding gemaakt van een voorstel door de financieele commissie van den Ame rikaanse hen Senaat tot het heffen van een invoerrecht voor rubber van 5 a 10 dollar cent per lb.; bedoeld als een fiscale maat regel, maar met het practisch gevolg dat de invoer van rubber in de V. S. (ca. 500.000 K.G. in 1931) wordt bemoeilijkt. In verband hiermede was de rubbermarkt de laatste da gen iets vaster. Scheepvaartwaarden bevonden zich op nieuw in de nederlaag, in verband met het uitblijven van een dividend bij de Paket- vaart de Nederland en de Rott. Lloyd, ten gevolge waarvan cok de Nederl. Scheepvaart Unie over 1931 geen uitkeering kan doen. De hier genoemde maatschappijen mogen tot de financieel krachtigste worden gerekend en het passeeren der dividenden is dus een nieuw bewijs voor de hevigheid vani de crisis. Van de overige afdeelingen valt weinig te zeggen. De tweede helft van deze week stond op de beurzen sterk onder den invloed van het wetsontwerp, beoogende de koopkracht van den dollar op het niveau van 1926 terug te brengen en dat thans door het Huis van Af gevaardigden is aangenomen. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent de beteeke- nis van dit besluit dat naar men meent ook door den Senaat zal worden aangenomen, maar door President Hoover niet zal worden bekrachtigd. De meesten zien er een poging in om door kunstmatige uitbreiding van den biljetten-, omloop de koopkracht van den dollar te doen dalen, d.w.z. de prijzen der goederen te doen stijgen, teneinde op deze wijze nieuwe wel vaart te kweeken. Inflatie dus. Anderen mee nen dat de goudwaarde van den dollar offi cieel door de Amerikaansche regeering zal worden verlaagd, hetgeen voor het buiten land in sommige gevallen nog nadeeliger zou zijn, n.l. voor die leeningsovereenkomsten, waarin de goudwaarde van den dollar niet is vastgelegd. Aan den anderen kant is er de pertinente verklaring van. de Amerikaansche ergeering dat zij aan den Gouden Standaard zal vasthouden. In financieele kringen wordt gehoopt., dat de nieuwe plannen der regeering geen andere bedoeling hebben dan een ver dere uitbreiding der credieten bij de Federal Reserve Banken. Maar hoe het ook zij, de financiëele politiek van dc Amerikaansche regeering mist een vaste lijn en plaatst de houders van dollarleeningen voor een groote onzekerheid, die zwaar op de koersen drukt. Ook deze week zijn dollarleeningen in het algemeen weer in koers gedaald. Het feit dat de Nederlandsche Bank haar goud uit de V. S. naar hier laat terugkomen, heeft tot de minder gunstige stemming voor dollar fondsen bijgedragen. Voor Hollandsche Staatsfondsen daarentegen kunnen de koer sen worden gehandhaafd. Ook uit het bui tenland wordt den laatsten tijd weer meer belangstelling voor Nederlandsche obligaties en Nederlandsch Schatkistpapier aan den dag gelegd. Geld op prolongatie 1 pet. LETITNGA. Het voorstel van B. en W. inzake de fondsbelasting In ons vorig nummer deelden wij mede, dat B. en W. van Haarlem aan den raad voor stellen om, ten einde de inkomsten te ver meerderen, Haarlem in de tweede klasse van de Gemeentelijke fondsbelasting te plaatsen. Nu is Haarlem eerste klasse. De hoogere opbrengst wordt op 135.000 per jaar geraamd, 90.000 komt daarvan nog aan den dienst 1932 ten goede. Wij hebben een berekening gemaakt om te doen uitkomen welke gevolgen het voor stel van B. en W. zal hebben. Ter vergelijking geven wij de geheven be ladingen over de twee voorgaande jaren en hetgeen betaald zou moeten zijn over het aanstaande belastingjaar indien B. en W. hun voorstel niet gedaan hadden om Haar lem in de tweede klasse te plaatsen. Over 19311932 werden van 30 tot 60 op centen geheven. Aanvankelijk hadden B. en W. voorge steld om over het belastingjaar 1932/1933 80 opcenten te heffen, maar Haarlem dan in de eerste klasse te laten. Onze berekening geld voor een gezin met 2 kinderen. c bO a g-ö g "w >-« Q'-' XJ 7 lïol ill |s 73 1 <9 73 i S Son Ss PfflO 0 &|H«p[| 1.00D 0.75 1.30 1.200 5.25 6.70 1.400 11.25 10.88 1.600 18.75 15.18 1.800 26.75 21— 2.000 32.25 25 38 2.500 55.25 47.85 3.000 80.25 70.C8 3.500 105.25 92.61 4.000 130.25 115.44 4.500 155.75 138.57 5.000 183.25 171— 6.000 238.25 232.54 7.000 293.25 294.88 8.000 352— 307.20 9.000 413.25 146.60 10.000 474.50 623.60 15.000 809.50 998.52 20.000 1193. 1488.24 25.000 1626.50 1997.60 50.000 4597.75 4377.60 75.000 8739— 6777.60 100.000 13306.75 9177.60 1.80 9.00 14.40 19.80 27.00 32.40 59.40 86.40 113.40 140.40 169.20 205-20 277.20 i 49.20 432.00 522.00 612.00 1144.80 1684.8C 2224.80 4924.80 7624.80 10324.80 d O O o <y Rq co <n r 5.40 12.60 18.00 23.40 32.40 37.80 64.80 91.80 118.80 145.80 176.40 210.40 284.40 356.40 441.00 531.00 621— 1155.60 1695.60 2235.60 4935.60 7635.60 10335.60 CO CO os o5 277 f 3.60 3.60 3.60 3 60 5.40 5.40 5.40 5.40 5.10 5.40 5.40 5.40 5.40 7.20 7.20 7.20 9— 10.80 10.80 10.80 10.30 10.30 10.80 GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 11 Mei 1932, des namiddags ten 1.30 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Ie Suppletoire-begrooting dienst 1932. 3. Wijziging Verordening classificatie ge- emeente voor heffing gemeentefondsbelas ting. 4. Wijziging tarief verpleegprijzen St. Elisa beth's of Groote Gasthuis. 5. Verordening op het beheer van takken van dienst. 6. Voorstel-Westerveld-Koppen bestemming rond ten zuiden van de s- hooi „Buitenrust" 7. Verlaging presentiegeld leden Schoon heidscommissie. 8. Voorstellen-Van Kessel es. en Baas tot toekenning vergoeding aan enkele losse werk lieden met prae-advies B. en W. 9. Concessie autobuslijnen. 10. Voorstel-Scholl inzake wijziging ver ordening levering electrischen stroom met prae-advies B. en W. 11. Overeenkomst Schoterveenpolder ont poldering gronden tusschen Garenkokers- vaart en Orionweg. 12. Verkoop grond Planetenplein (H. Her- wig en Zn.) 13. Beroepschrift W. F. Kruijer tegen wei gering vergunning verbouw Schotersingel 127 met prae-advies B. en W. 14. Bezwaarschriften Straatbelasting, pre cariorechten en schoolgeldheffing. Benoeming: Onderwijzer „Buitenrust".

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14