BUITENLAND. NA PRESIDENT DOUMER'S OVERLIJDEN. Albert Lebrun. PARIJS, 8 Mei CVJD.) De president van den Senaat, Leorun, heeft een candidatuur voor het presidentschap der Republiek aan vaard. Simuleert Gorgoeloff zwakzinnigheid? In verband met het onderzoek naar het verleden en de motieven welke den moorde naar tot zijn daad zouden kunnen hebben gedreven, publiceert het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken een officieel communi qué, waaruit bliikt dat Gorgoeloff na een verblijf te Parijs in het jaar 1930 wegens het onrechtmatig uitoefenen der geneeskunde werd uitgewezen. In het jaar 1931 keerde hij evenwel weer terug. Te Praag heeft hij zich bezig gehouden met de vorming van een Al-Russische Boe renpartij van jong-bolsjewistisch karakter. In de verklaring van het ministerie wordt met bijzonderen nadruk gewezen op een bro chure welke Gorgoeloff te Parijs heeft la ten drukken en dat op den omslag het jong- bolsjewistisch embleem, twee zeisen met daarboven een stang en een doodskop draagt. De organisatie, aldus het communi qué, die zich van dit embleem bedienen en aangesloten zijn bij de Derde Internationale hebben tot leden dikwijls personen die als uitdagingsagenten optreden. Het resultaat van het tot nu toe gevoerde onderzoek, doet de vraag rijzen of Gorgoeloff misschien slechts zwakzinnigheid voorwendt. Minister president Tardieu voegde aan deze officieelie verklaring nog toe: In de ge- heele aangelegenheid is een duister punt, namelijk een lidmaatschapskaart van de Communistische partij, welke Gorgoeloff te Praag werd uitgeschreven. De z.g. ..groene partij" waarvan de moordenaar zich lid noemt, is misschien de rechtervleugel van de bolsjewisten. Gorgoeloff beschikte bo vendien over groote bedragen aan contanten. Men moet zich afvragen hoe hij aan dit geld is gekomen. Het verhoor van mevrouw Gorgoeloff Omtrent het verhoor van de vrouw van Gorgoeloff wordt het volgende gemeld: Zij gaf te kennen, haar man in Parijs te heb ben Ieeren kennen, waarna zij in Juli 1931 getrouwd zijn. Op den dag van haar huwelijk heeft zij bij een bank 40.000 Francs gede poneerd, bij wijze van bruidsschat. Haar man heeft eenmaal tevergeefs getracht in Praag een Fascistische Russische partij op te rich ten. Haar man heeft zeer weinig met haar over politieke kwesties gesproken. Hun ge sprekken betroffen meer filosofische en ge neeskundige kwesties. Op de vraag van den rechter van instructie, waarom haar man een revolver bij zich droeg, antwoordde zij, haar man zelf daarnaar gevraagd te heb ben. waarop hij steeds had geantwoord ge wapend te zijn om in geval van nood zich te kunnen verdedigen. Het onderzoek, zoo meldt Havas verder, zal er zich verder toe bepalen, na te gaan. vanwaar de vermelde bruidsschat komt en of hier niet sprake is v van een gecamoufleerde subsidie van de een of andere extremistische buitenlandsche politieke partij. Gorgoeloff's vrouw is uit sluitend verhoord als getuige. Lezing van Tsjechische zijde. De Tsjechische bladen publiceeren vele bij zonderheden over het leven van Gorgoeloff. D-e „Poiedrü List" publiceert een interview MOSKOU, 8 Mei (Reuter). De pers pu bliceert een mededeeling van de Communis tische Internationale, welke onderteekend is door vertegenwoordigers der Communis tische partijen van Duitsdhland, Engeland de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en Italië en waarin er tegen geprotesteerd wordt dat de daad van Gorgoeloff, die pre sident Doumer vermoordde, op de schouders geschoven wordt van de Communistische In ternationale. Gorgoeloff, zoo zegt de mede deeling verder, is de bitterste vijand van het Communisme. Bovendien verwerpt de Com munistische Internationale op de meeste be<- is&iste wijze alle individueelo, terroristische aanslagen. De prins van Wales naar Parijs. De Prins van Wales vertrekt as. Woensdag 11 Mei naar Parijs, om aanwezig te zijn bij de begrafenis van wijlen president Doumer. Telegram van koningin Wilhelmina. H.M. Koningin Wilhelmina heeft aan me vrouw Doumer persoonlijk een telegram ge zonden, waarin zij uiting geeft aan haar oprechte deelneming. De Nederlandsche gezant, Jhr. Loudon, heeft Tardieu persoonlijk de condoleances der Nederlandsche regeering overgebracht. PARIJS, 8 Mei (VD.) Het stoffelijk over schot van den vermoorden president-Doumer is gebalsemd en in het Elvsée opgebaard. Ter wijl Zondag slechts officieele personen toe gang hadden, zal van Maandag tot Donder dag algemeen toegang worden verschaft. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN Linkergroepen behalen de absolute meerderheid. Rustig verloopen verkiezingsdag. PARIJS. 9 Mei (V. D.) In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur werd het volgende totaalresultaat van de eerste en tweede ver kiezingen bekend. Dit resultaat betreft 602 van de 605 kieskringen. De getallen tusschen haakjes geven het aantal zetels in de vorige Kamer aan. Onafhankelen 5 (8) Rep. dem. Unie (groep Marin) 76 (90>. Links republikeinen (Tardieu 72 (101). Onafhankelijk republikeinen 28 (26) Volksdemocraten Kat-h. Volkspartij 16 (19> Radicaal linksch en onafh. rad. (incl. groep Franklin Bouillon) 61 '90) Radicaal socialisten 156 (109). Soc. republikeinen en Fransche socialisten (Painlevé-de Monzie 36 (32). Socialisten 129 (112>. Communisten 23 f 15> Onder de niefc-herkozen afgevaardigden bevindt zich Hennessey, sociaal republikein en Bouilleux-Lafont. de vice-president der linksrepublikeinen. Volgens dezen uitslag hebben dus de link- sche Kamergroepen de absolute meerderheid veroverd. PARIJS. 8 Mei (Reuter). De tweede dag der verkiezingen voor de Kamer is in het geheele land rustig verloopen. De belangstelling zou ongeveer gelijk geweest zijn aan die van den vorigen Zondag. De vroegere socialistische afgevaardigde Grumbach in Mühlhausen is verslagen door zijn links-Republikeinschen tegen-candidaat Wallach, waarschijnlijk in verband met Grumbach's standpunt in de au tonom ie -be wegin g. PARIJS, 8 Mei (Reuter)., Van de tot dusver bekend gemaakte resultaten der verkiezin gen worden volgende bijzonderheden ge noemd In Parijs is gekozen de vroegere onder staatssecretaris Heraud (links-Republikein), de vroegere afgevaardigde Scullier en verder in Rijsel de socialist Bracke. In den Elzas zijn gekozen de regionalistische candidaten Seltz in Erstein en Pilger in Guebweiler. De socialistische anti-regionalistische candidaat. Georges WeillStraatsburg kreeg 8.382 stem men, zijn regionalistische tegencandidaat 4.838 stemmen. Litauen. Ook gouverneur Merkys treedt af. De gouverneur van het Memelgebiea. Merkys heeft volgens Wolff, den president van Litauen zijn ontslagaanvraag gezonden Naar de opvatting in Duitsche kringen zal na de verkiezingen in het Memelgebied door Litauen in de toekomst een andert politiek worden gevolgd, met name ten opzichte van Duitschland. met welks belangen in het Me melgebied meer daar tot dusver rekening zal worden gehouden. Nader meldt Wolff: Volgens geruchten die hier de ronde doen zan het aftreden van Merkys, wiens ontslag aanvrage thans officieel aangenomen is, ge volgd worden door het aftreden van den Litauschen minister van buitenlandsche za ken Zaunius. in verband met de mislukking van de Litausche politiek in het Memelge bied. Hij zou echter zijn ontslagaanvrage af hankelijk stellen van het vonnis in de Me- mel-quaestie dat door het Haagsche Hof ge geven zal worden. Deze geruchten werden van bevoegde zijde echter beslist tegen ge sproken. China. De ontruiming begonnen. De ontruiming van ce Japansche troepen heeft, naar Reuter ui: Sjanghai meldt, een aanvang genomen. Volgens een bericht uit Engelsche bron is de oncerfceckening van het Japansch-Chineesche vredesverdrag in Ja pan met groote tevredenheid vernomen. Staat van beleg te Kanton. Te Kanton heerscht tengevolge van de groote meeningsverschillen in politieke en militaire kringen een zeer gespannen toe stand. De militaire gouverneur Tsjan heeft den Japansch-gezinden opperbevelhebber der marine en den commandant der luchtstrijd krachten afgezet en door anti-Japansche mannen vervangen. Te Kanton heerscht de staat van beleg daar men voor het uitbreken van muiterijen in de haven vreest. Te Tongkwan. bij Macao, bebinden zich eenige groote oorlogsschepen, die in handen van anti-regeeringsgezinde elementen zouden zijn. Duitschland. Communistische moties tegen het kabinet-Bruening De communistische Rijksdagfractie heeft, naar Wolff seint, in verband met de a.s. Rijksdagzitting een motie van wantrouwen tegen het kabinet-Bruening ingediend, bene vens afzonderlijke moties van wantrouwen tegen den rijksminister van Binnenlandsche Zaken. dr. Groener, en den rijksminister van Arbeid, Stegerwald. 94 soc.-democraten in den Pruisischen Landdag. Het resultaat der verkiezingen voor den Pruisischen Landdag is, naar het WH. uit Berlijn meldt, thans officieel vastgesteld. Het aantal afgevaardigden is 423. De soc.- democraten blijken recht op een zetel meer te hebben en wel op 94 zetels. Peru. Muiterij op twee kruisers onderdrukt. Uit Lima wordt aan Reuter bericht, dat de bemanning der beide grootste oorlogsschepen van Peru bij Callao aan het muiten is ge slagen. Door vliegers en troepen van de land macht is de muiterij onderdrukt. Het geheele garnizoen' van Lima was onmiddellijk naar Callao gedirigeerd om te verhinderen, dat de muiters aan land zouden komen. Dc rust is weer hersteld. Naar van officieele Peruaansche zijde wordt, medegedeeld, droeg de muiterij een revolutionnair karakter en maakte zij deel uit van de communistische beweging in ge heel Zuid-Amerika. Candidaat voor het president schap in complot betrokken. V. D. meldt uit Lima: De Peruaansche autoriteiten hebben een samenzwering uit linksche kringen tegen de regeering ontdekt. De bij de jongste verkiezingen verslagen candidaat voor het presidentschap, De la Torre, is gearresteerd onder beschuldiging, dat hij bij den aanslag zou zijn betrokken. ALBERT THOMAS OVERLEDEN. DIRECTEUR VAN HET INTERNATIONALE ARBEIDSBUREAU. PARIJS. 8 Mei 'V.D.) De directeur van het Internationale Arbeidsbureau te Genève en vroegere Fransche minister Albert. Thomas is Zaterdag tegen middernacht in de toiletten van een restaurant bij het station Saint Lazare te Parijs ten gevolge van een hart verlamming overleden. Tegen elf uur trad de heer Thomas de gelegenheid binnen en 'bestelde een glas rum. Nadat hij eenige teugjes had gedronken, begaf hij zich naar de toiletten. Door zijn langdurige afwezig heid ongerust geworden waarschuwde de kellner den eigenaar die den hem onbe kenden gast op den steenen vloer vond lig gen. De politie zorgde voor de overbrenging van den bewusielooze naar het ziekenhuis waar de artsen den dood moesten consta te eren. Albert Thomas was Zaterdag te Parijs aan gekomen ten einde zijn stem uit te brengen voor de Kamerverkiezingen. Vrienden, die hem nog kort voor zijn dood hadden gezien hadden niets bijzonders bemerkt. Albert Thomas werd den 17 Juni 1878 te Champingny s Marne geborena Hij ging reeds op jeugdigen leeftijd in de politiek. Hij werd eerst burgemeester van zijn geboorteplaats en maakte sinds het jaar 1910 deel uit van de Kamer waar hij als vooraanstaand socia list op den voorgrond trad. Tijdens den oor log was Thomas eerst onderstaatssecretaris voor het bedrijf der artillerie en munitie. In het jaar 1916 werd hij minister van Oor log. Sinds 1920 wijdde hij zich uitsluitend aan het Internationale Arbeidsbureau te Genève waar hij als directeur een buitengewone ac tiviteit aan den dag legde. ERNSTIGE ONTPLOFFING BIJ LIVERPOOL LONDEN, 8 Mei (V.D.) Tengevolge van een buitengewoon, ernstige ontploffing te Bootle (bij Liverpool) is een brandweer man gedood. Dertien personen werden ge wond. Het ongeluk geschiedde tijdens dc re paratie van een ondergrondschen kabel. Een brandweerman werd twintig meter ver weg geslingerd. Vier winkels werden ernstig be schadigd. Alle ruiten der omliggende huizen zijn vernield. HET SCHIP MET DE GEDEPORTEERDEN. OP WEG NAAR DE OOSTZEE. KIEL, 8 Mei (Wolff). Hedenmiddag ver scheen plotseling voor Cttxhaven de Argen- tijnsche hulpkruiser „Chaco", die zooals men woct een aantal z.g. ongewenschte vreemde lingen aan boord heeft, die tot dusver nog van geen enkel land vergunning hebben ge kregen om aan land te gaan. Het vaartuig zette onmiddellijk koers naar Brunsbüttel- koog. Om 14 uur 47 werd Brunsbüttel ge passeerd en thans is het schip vergezeld van een boot der waterpolltie, op weg naar Kiel, waar het tegen 10 uur zal aankomen. Van Kiel uit zal een tweede boot van de politie de „Chicago" tegemoet varen, welke de eerste boot in het midden van het kanaal zal af lossen. De stoomboot, die dc Argentijnsche ma- rinevlag voert, zal het kanaal zonder opont houd doorvoren en onmiddellijk op reis op de Oostzee vervolgen. Bij de Holtonauer-sluis zijn maatregelen getroffen om elke poging van de ongewenschte elementen om het schip te verlaten te voorkomen. Volgens mededeeling van den kapitein bevinden zich nog 10 a 15 gedeporteerden aan boord, groo- tendeels Polen die men in Gdingen aan land hoopt te kunnen zetten. De Argentijnen zijn het eeuwige gevraag zichtbaar moede en geven nauwelijks antwoord Niemand gaat van boord. TYPHOONRAMP IN ANNAM. Vijfhonderd dooden? WEGEN EN BRUGGEN VERNIELD. HANOI. 8 Mei. (ReuterV Het Zuidelijk deel van Ann am is heden door een typhoon geteisterd, die groote verwoestingen heeft aangericht. Het aantal dooden moet 500 bedragen o.w twee Europeanen. Wegen en bruggen werden vernield, benevens een radiostation. Een vuurtoren werd gedoofd, zoodat de scheep vaart gestremd is. AGENDA. Heden: MAANDAG 9 MEI Luxor Sound Theater: Het Geheime Com mando" met George O'Brien. Tooneel: Va riété. 8.15 uur. Palace: „Een reden tot Echtscheiding", met Lien Deyers. Tooneel The Wallington Sisters. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Walzcr aus Wien". met Gustav Fröllch. Tooneel: Comedy Cy clists, 7 cn 9.15 uur. DINSDAG 10 MEI Groote Kerk: Orgelconcert George Robert 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Te!. 12495. Schoterbosch-Apotheck, Rijksstraatweg 19, Tel. 1271L HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 9 MEI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINCEN «I Cu. V- re,.l. Nationale bijzetting op Donderdag a.s. PARIJS, 7 Mei (V.D.) Het Fransche Kabinet heeft hedenmorgen de volgende be sluiten genomen: De Nationale bijzetting van den vermoor den President der Republiek zal geschieden Donderdag 12 Mei a.s. uitgaande van het Elysee. De lijkstoet zal zich naar de Notre Dame begeven en vandaar naar het Panthéon waar het stoffelijk overschot zal worden bij gezet. Morgen verkiezing van een nieuwen president Na overeenstemming met den President van den Senaat, is overeenkomstig de grond wet besloten, dat de Nationale vergadering Dinsdag 10 Mei as. des middags te 2 uur te Versailles zal worden bijeengeroepen ter verkiezing van een nieuwen president. De Nationale Vergadering bestaat uit den Se naat en de aftredende Kamer. Van heden af zijn alle vlaggen halfstok geheschen. Voor het leger en de civiele auto riteiten is een treurmaand afgekondigd. De staatstheaters zijn heden en op den dag van de teraardebestelling gesloten. Onmiddellijke ambtsaanvaarding door den opvolger. tNaar Havas seint zou de opvolger van Doumer zijn ambt onmiddellijk aanvaarden en niet, zooals dat gebruikelijk is, een maand na de verkiezing. Minister-president Tardieu zal den nieuwen president volgens gewoonte het ontslag -van het kabinet aanbieden en de president zal het kabinet verzoeken zich te willen blijven belasten met de afwikkeling van de loopende zaken 'totdat een nieuw mi nisterie is gevormd. Lebrun stemt toe in een candidatuur. van zijn correspondent in Prerau met de voormalige echt-genoote van Gorgoeloff, mevrouw Stepka. Zij deelde mede dat Gorgoe loff in den wereldoorlog een ernstige hoofd wonde heeft bekomen. Hij was steeds zeer nerveus en opgewonden. Op zijn vlucht uit Rusland kwam hij in 1921 te voet door Polen heen naar Tsjecho-Slowakije. In 1924 schreef hij een boek „Dalava" genaamd onder het pseudoniem Brad en in 1925 schreef hij een autobiographic onder eigen naam met den titel „De zoon van de non". Gorgoeloff schijnt in dien tijd geleefd te hebben van de op brengst van een diamant, die hij van de Czarina beweerde te hebben gekregen. Hij studeerde aan de Tsjechische universiteit in Praag, waar hij in 1925 tot doctor in de medicijnen promoveerde. Hij practiseerde in Goeding bij Olmuetz. De „Ruóe Pravo", een communistisch blad beweert dat Gorgoelow voortdurend inge schreven lid is geweest van de sociaal democratische partij Van verschillende kan ten zijn aanklachten tegen Gorgoeloff inge diend. dat. hij in Goedung vrouwen zou hebben mishandeld. Ook zijn eigen vrouw heeft hij mishandeld, zelfs heeft hij eens op haar geschoten. Dit was de reden weshalve hij Goedung hals over kop heeft moeten ver laten. Zijn vrouw heeft zich van hem laten scheiden. In Prerau waar hij vervolgens de medische practijk uitgeoefend heeft, leefde hij op grooten voet. Daar is hij eens op een gemaskerd bal verschenen, vermomd als Ras- poetin; hij gedroeg zich daar echter zoo on mogelijk, dat hij verwijderd werd. Wegens abortus werd een proces tegen hem gevoerd, zoodat hem op 9 April 1930 het- recht ontno men werd de medische practijk in Tsjecho- Slowakije uit te oefenen Farrèrc's toestand bevredigend. De dichter Claude Farrère, die, zooals werd aangenomen, bij den aanslag op Doumer slechts een lichte armwonde had opgeioopen is Zaterdag nog eens onderzocht. Hierbij is komen wast te staan, dat hij behalve de schotwonde in den arm nog een tweede in den schouder heeft bekomen. Aangezien Farrère over hevige pijn klaagde heeft men Zondag den kogel verwijderd. De toestand van den dichter is bevredigend. Een Russisch protest.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5