NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK S. O. s. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAC 10 ME! 1932 t i De malaise doet zich in onze gemeente wel zeer sterk gevoelen. Het visscherijbeörijf en de nevenbedrijven liggen vrijwel plat ge slagen. Niet meer dan het vijfde deel der trawlers is nog in de vaart en het ziet er naar uit. dat er van het kleine aantal dat nog vaart binnenkort nog meer opgelegd zullen worden, want de visscherij is zelfs bij die geringe concurrentie niet voldoende loonend. In de visscherij en den vischhandel zijn de laatste jaren enorme kapitalen verloren. Mil- lionnairs zijn niet-bezitters geworden. Ver scheidene visscherij maatschappijen zijn al failliet verklaard. En nog daagt het niet in het Oosten. Drie maanden geleden schreven wij in een Vier ster: „Reeds meer dan een half jaar geleden heeft de regeeTing een Staatscommissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar het visscherijbedrijf te IJmuiden. Het is een commissie waarin alle kopstukken uit het gemeentebestuur en het visscherij bedrijf zitting hebben. Toen de commissie pas ingesteld was, wa ren de verwachtingen in IJmuiden hoog ge spannen. Zoo het aan deze commissie geluk ken verlichting te brengen in de sombere toestanden in het visscherijbedrijf? Tot heden is evenwel naar buiten niets ge bleken van het werk der commissie. Alleen weet men, dat de heeren verscheidene kee- ren vergaderd hebben. Als men een commis sielid vraagt over den stand van de zaken, klinkt als antwoord: „Wij bestudeeren de vele quaesties, overwegen verschillende maat regelen. maar het is niet in het belang van de° zaak als daarover thans mededeelingen worden gedaan. Daarom hebben de leden zich ook tot absolute geheimhouding ver- PlDe belanghebbenden bij het visscherij bedrijf die niet in de commissie zitten, die aanvankelijk zeer nieuwsgierig waren naar het resultaat dat de commissie zou bereiken, zijn door het lange wachten teleurgesteld. De twijfel komt oprijzen. Zou de commissie wel iets bereiken?" Dit half jaar is nu al 9 maanden gewor den. maar er is nog niets veranderd. Alleen zijn de toestanden weer veel en veel slechter geworden. Het gevolg is, dat het nu nog moeilijker zal worden om hulp, afdoende hulp, aan IJmui den te bieden. Maar als er niets gedaan wordt zakt alles nog meer in elkaar. De Reedersvereeniging heeft dezer dagen jounalisten uit de voornaamste steden des lands naar IJmuiden genoodigd om hen voor te lichten over den noodtoestand. Gehoopt wordt (Woensdag zullen de artikelen in de pers, ook in ons blad gepubliceerd worden! dat dit S. O. S. indruk op de regeering zal maken, zoodat besloten wordt eindelijk de reddende hand uit te steken. Het is een Nederlandsch belang dat IJmui den, een der grootste visschershavens uit Europa, blijft bestaan. Maar dan moet er snel gehandeld worden! IJMUIDEN DE CRISIS IN HET VISSCHERIJ BEDRIJF. MIDDELEN TOT OPLEVING VAN DE TRAWLVISSCHERIJ. In lons blad van Vrijdag deelden wij mede de middelen die zouden kunnen w-orden aangewend tot steun van het stoomtrawler- bedrijf te IJmuiden, zooals die door de Reedersvei%eniging te IJmuiden worden aanbevolen. Hierover schrijft S-n. in „Toenadering" he,., volgende: „Vooropstellende, dat het niet in onze be doeling kan liggen critiek te oefenen om hot beoogde doel te benadeelen, zijn we toch verplicht de middelen te toetsen aan het algemeen belang. Dat hier voldoende rekening mee is ge houden, meenen we t-e mogen betwijfelen. Als eerste puntt"treft men dan aan: ..Invoering van een platvlsch-pufverboti". Direct moet het hier de aandacht trekken, dat zoo uitdrukkelijk gevraagd wordt een pufaanvoerverbod van platvisch Is. zoo vragen we ons af, een verbetering in den vischstand, die aangeduid wordt met rondvisch niet even goed noodig? Zijn er dan bijzondere redenen voor de Llmuider reeders de rondvisch hiervan uit te schakelen? We willen hierop geen antwoord geven, daar 't voor de ingewijden geen vraag be tekent en de werkgevers te IJmuiden zich wel al te erg in de kaart laten kijken. Ook voor ons heeft het vraagstuk van de verbetering van den vischhandel heel veel beteeken is. En ook door ons wordt hieraan volle aandacht besteed. Ook wij zijn van oordeel, dat het uit- aioordingssysteem zich wreekt. De middelen daartegen zijn allerminst bedoeld om den aanvoer van puf en nog minder alleen van platvisch te ver bieden. We zullen hier wel in 't kort ons stand punt nogmaals uiteenzetten. Zooals wij het beoordeelen, zou het beste middel zijn: de bevordering van afgezette gebieden, waar het broed en de jonge visch beschermd zouden zijn. Wij erkennen gaarne daarvan de moeilijk heden. omdat dit een internationale rege ling zou moeten worden. De moeilijkheden mogen echter voor ons geen aanleiding zijn om er telkens en tel kens weer op aan te dringen. Voorts willen wij in de tweede plaats de aandacht vestigen op de maaswijdte van het net. Het kan toch niet tegengesproken worden dat het vischtuig telkens Is gewijzigd ge worden met de bedoeling zoo groot mogelijk terrein af te visschen en zoo weinig mogelijk te laten ontsnappen. Zou het daarom niet vanzelfsprekend zijn daar in de tweede plaats de aandacht op te vestigen? Dat hierover geen woord gerept iwordt, komt ons niet alleen bedenkelijk voor, maar bewijst ons dat het vraagstuk door de reeders van IJmuiden niet breed gezien is. Men wenscht immers onuitgesproken, het uitmoordingssysteem te bestendigen en zoo mogelijk nog meer te vervolmaken en gaat dan aan de regeering vragen: ver biedt nu een zeker soort puf aan te voeren, die we zelf doelbewust hebben vermoord en waaraan we nog steeds onze aandacht wij den om dat door middel van ons vischtuig nog te vergrooten. Meermalen is hier de aandacht op geves tigd en nochtans wordt er door de reeders met- geen woord over gerept. De reeders te IJmuiden zullen het toch zeker wel met ons eens zijn dat het levend ontsnappen van de puf profijtelijker te ach ten is. dan het niet aanvoeren van vermoor de puf. In ieder geval kan oi. hier geconstateerd worden dat men begint te vragen om het minst probate middel en dan nog wel alleen voor zoover 't betreft de platvisch. In de tweede plaats wordt gevraagd: „Ontheffing van het staatsvisdhershaven bedrijf van de kosten van de havens, over eenkomstig de wet 1987". Hierdoor, zoo wordt gezegd, zou het moge lijk worden de tarieven voor erfpacht, dok- kei^, kraan, electrisch licht,, rwaterleiding, enz. te verlagen, waardoor het bedrijf goed koopier te exploiteeren zou zijn. We kunnen met deze gedachte heel goed meegaan en 't lijkt ons voor de regeering niet onmogelijk om hierdoor het bedrijf tegemoet te tre den. Als derde en vierde middel wordt aan de rgeering voorgesteld „Het invoeren van rechten op den invoer van visch, tot minstens 10 pet., zoowel op visch, die door schepen van vreemde nationa liteit rechtstreeks uit zee wordt aangevoerd, ais die op andere wijze in Nederland wordt ingevoerd". En: „Beschikbaarstelling van het bedrag ver kregen uit de geheven invoerrechten op visch voor belangen van het bedrijf". De vraag kan hier gesteld worden of de maatregel die gevraagd wordt, de kwaal voor het visscherijbedrijf in breeden omvang niet zou verergeren. Wel is waar dat de ons omringenden, lan den ons in den uitvoer belemmeren, maar als wij tot denzelfden maatregel zouden over gaan, ligt de vraag voor de hand of men de bezwaren voor ons weer niet zou vergrooten waardoor we nog meer zouden getroffen worden, omdat ons visscherijbedrijf speciaal op exp>ort is aangewezen. Bovendien is de groote vraag of de handel die altoos den aanvoer van buitenlandsche schepen heeft weten te distribueeren, niet direct de nadeelige gevolgen zou ondervin den, omdat het niet vaststaat, dat er bij een dergelijken maatregel meerdere schepen in de vaart gebracht zouden kunnen worden. Immers, indien de handel met het buitenland geheel onmogelijk gemaakt zou worden, en we aangewezen zouden zijn om den aanvoer van visscherschep>en zelf te consumeeren dan weten we wel wat er dan te wachten staat. Dan zullen de prijzen op p>eil gehouden moeten worden door nog minder schepen te laten uitvaren. Om deze reden huiveren wij voor een maatregel zooals boven in het eerste gedeelte omschreven, gevraagd wordt. Iets anders is het voor de visch. die op een andere wijze dan rechtstreeks uit zee. door buitenlandsche visschersschepen. wordt inge voerd. Als het juist is dat er veel Duitsche visch over de grens wordt ingevoerd, die voor een groot deel haar weg naar België en Frankrijk zou vinden, en daardoor in minde ring komt aan het contingent dat aan Ne derland is toegewezen, dan voelt ieder direct dat hieruit voor ons niets dan nadee1 voort kan vloeien, waartegen maatregelen te tref fen zeer verklaarbaar en gewensoht is. Hierdoor zou wat men in het vierde punt vraagt niet zooveel beteekenis hebben, maar het zou te combineeren zijn met het vijfde punt, waarin gevraagd wordt „Beschikbaarstelling van credieten ten be hoeve van het visscherijbedrijf". Als dit mogelijk was, zou het zeer zeker aanbeveling verdienen, maar er zijn groote bezwaren aan verbonden. De vraag onder welke voorwaarden er aan welke eischen een bedrijf moet voldoen om voor verstrekking van een crediet in aanmer king te komen, is nog niet zoo eenvoudig. We zijn begonnen met te verklaren dat het ons er allerminst om te doen is om bezwa ren op te werpen, waardoor het beoogde doel niet zou bereikt worden, omdat ook wij van het groote belang overtuigd zijn. dat ons vis scherijbedrijf door dezen moeilijken tijd heen "-"-olpen moet worden. Na dezen tijd hopen we ook weer andere tijden te beleven en dan zal het van groote beteekenis zijn èn voor het bedrijf èn voor den handel, als we door te treffen maatrege len weten te bereiken dat het bedrijf niet te gronde gaat. Maar, dan moeten die maatregelen ook van dien aard zijn, dat het algeme<*i belang er door wordt gediend. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche stoomschip „Hubbastone" is Zaterdagmiddag in ballast van Londen aan het Hoogoven bedrijf te IJmuden aangeko men, teneinde een volle lading ruwijzer voor Engeland in te nemen. Na belading is het schip Zondagmorgen naar Briton Ferry ver trokken. Het Dultsch stoomschip „Egeran" is Za terdagavond in ballast van Hamburg aan het Hoogovenbedrij fte IJmuiden aangekomen, teneinde een partij ruwijzer voor Frankrijk in te nemen. Na belading vertrekt het schip naar Rotterdam, teneinde een partij zemelen bij te laden. Het Spaansch stoomschip „Arnotegi Mendi" is Zondagmorgen na lossing harer lading Ijzererts aan het Hoogovenbedrij f te IJmuiden te hebben gelost, in ballast naar Sunderland vertrokken, om aldaar een volle lading steenkolen in te nemen. Het Fransche motorschip „Lafayette" het welk ji Vrijdag 6 dezer met toeristen van Londen te Amsterdam arriveerde, heeft Za terdagnacht de reis naar Havre wederom vervolgd. Het Noorsche motortankschip „Mytilus" is Zondagavond met een lading olie van Curacao voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 71 d.M. GEM. ZANG VEREENIG ING „POLYHYMNIA" Dezen winter is door „Polyhymnia" een kinderkoor opgericht, dat een onderafdee- ling vormt van deze zangvereeniging, en reeds nu kon een uitvoering gegeven worden van de uitgebreide kinder-operette „De Sneeuwkoningin" en ik wil er onmiddellijk aan toevoegen dat Polyhymnia er in alle op zichten veel succes mee gehad heeft. De concertzaal van „Het Wapen van Velsen" was tot de laatste plaats bezet en de voorzitter de heer Jb. Besse, die in zijn openings woord memoreerde, dat bij uitvoeringen de publieke belangstelling tegenwoordig minder goed is, kan dus, door de oprichting van en het geven van een uitvoering door het kin derkoor in dit opzicht tevreden zijn. Verder deelde de heer Besse mede, dat door de Di recteurs wisseling deze uitvoering zoo laat in het seizoen plaats vond. Verder bracht hij bij voorbaat dank aan de heeren Hijstra en den dirigent P. Grin Jr., voor het vele werk, dat zij verricht hadden. Allereerst trad het gemengde koor op en zong onder leiding van den dirigent P. Grin Jr., een drietal koorwerken ,,'K zal wel" van Nieuwehhoven, .Liederen leeft" van Kools, en ,,'t Is lang geleên" van Wierts. Het koor is onvoldoende bezet en ook hier hetzelfde gebrek als bij zoovele andere: veel te weinig mannenstemmen. Het bestuur van ..Poly hymnia" moet er maar eens op uit om wat meer leden te verkrijgen. De prestaties van het koor vielen zeer te loven. Er wordt be schaafd en vooral muzikaal gezongen, het geen een compliment is voor den heer Grin. ..Liederen leeft" van Kools genoot een uitste kende weergave, mooi van klank en muzi kale voordracht. Goed op toon. In ,,'t Is lang geleên" kwam duidelijk naar voren dat de bassen onvoldoende waren. De moeilijke compositie had naast goede ook mbinder goede momenten. Het kleine aantal tenoren viel op door mooie beschaafde stemmen Ook hierin liet de heer Grin muzi kaal zingen. De opvoering van de uit zes bedrijven bestaande operette'is "zeer in den smaak ge vallen De tekst is bewerkt naar een sprookje van Andersen en houdt in, dat Kay trots de waarschuwing van Grootmoeder door de Sneeuwkoningin wordt meegenomen. Zijn zusje Gerda gaat hem zoeken en komt. dan vervolgens op het Bloemeneiland, bij de dwergen, in het hol der vier winden, in het Rijk der Sneeuwkoningin en bij de dwergen waar zij haar broeder terug vindt en dan met behulp van deze dwergen weer naar Grootmoeders huis wordt teruggebracht. De heer P Grin Jr., had van 't geheel veel werk gemaakt en er veel zorg aan besteed. Tooneel decors en costuums zagen er smaakvol uit en de belichting viel te prijzen. De samenzang der kinderen was dikwijls uit stekend en de voordracht en het acteeren der hoofdfiguren zeer goed. Zoo heeft Jannie Snel die de respectabele rol van Gerda vervulde, zich goed gedragen. Ze heefl een lief stemmetje en haar vrij spel was eenig. Ook de mooie stem van Coba Tak als de Sneeuwkoningin doet voor de toekomst veel verwachten. Het Bloemeneiland was zeer mooi voorge steld en de dans der vlinders langs de bloe men heel leuk. De dwergen wekten, zooals dat altijd is, nog al eens de lachlust op. Het dwergenkoor was geestig en ce houthakkers hadden er nog al lust in. In het bedrijf .Het Hol der vier winden' 'viel de mooie stem van de ver tolkster van den Noordenwind op. De voor stelling „In Het Rijk der Sneeuwkoningin" was zeer geestig, en de costuums handig in orde gemaakt. Het slot, dat de Kabouters Gerda en Kay thuis brachten was opgewekt en feestelijk. En het slotkoor: „Wij brengen allen nu te saam. Hen naar hun land", klonk, al was het voor de kinde ren wat laat geworden, zeer opgewekt en frisch. De dwergenkoning, Hendrik Stam. deed wat parmantig, gaf een goed voorbeeld en bracht allen weer bij grootmoeder (Cato Groot) terug. Vermelden we nog dat Netty Wels de rol van Kay vervulde en dat Femmy Wijker een elfjarig meisje het geheel op de piano smaakvol begeleidde. Een woord van lof mogen we den heer Grin niet onthouden voor de manier waarop alles door hem was ingestudeerd en dat het op prijs werd gesteld bewees het langdurig en geestdriftig applaus der talrijke bezoekers. Het is een succesvolle avond geweest voor „Polyhymnia" en haar kranigen dirigent de heer P. Grin Jr., H. IJMUIDENS BLOEI. In ce laatstgehouden bestuursvergadering der Vereemiging IJmuiden's Bloei heeft de voorzitter het nieuwgekozen bestuurslid, den heer K. van Pel. welkom geheeten. De voor zitter zeide, dat de tijden wel zeer slecht zijn en dat verbetering daarvan nog niet te zien is. maar dat niettemin IJmuiden's Bloei pa raat moet blijven, om, waar mogelijk, in het belang der gemeente werkzaam te zijn. De vereeniging heeft getracht in kleine dingen verbetering te brengen, doch de voorzitter sprak de hoop uit, dat met de komst van den nieuwen burgemeester de groote vraagstuk ken aan de orde komen en dat deze met medewerking van IJmuiden's Bloei tot een bevredigende oplossing zullen worden ge bracht. Daar het andere nieuwgekozen be stuurslid, Ir. F. Thiel, niet aanwezig was, zcide de voorzitter overtuigd te zijn, dat de Vereeniging waar noodig ook in den heer Thiel een bekwaam en welwillend medewer ker zou hebben gevonden. Van den afgetreden burgemeester, den heer R. G. Rij kens was bericht ontvangen, dat deze wegens vertrek uit de gemeente be dankte als eere-voorzitter der vereeniging. Besloten werd den heer Rijkens schriftelijk te bedanken voor de betoonde medewer king aan het doel en streven der vereeni ging. Verder was bericht ontvangen van den burgemeester, cat over een bedrag van f 35 voor buitenlandsche propaganda kan worden beschikt. Opgemerkt werd, dat deze propa ganda in het algemeen niet de gunstige re sultaten heeft gebracht, welke verwacht werden en dat de overeenkomst hiervoor dit jaar afloopt. Naar de algemeene vergadering der Alg. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer op 14—17 Juni te Zwolle werd de secre taris, ce heer B. G. Schuitenmaker, afge vaardigd. Besloten werd zelf geen candida- ten te stellen voor het hoofdbestuur, doch naar aanleiding van een ontvangen schrij ven met de afdeeling Egmond in overleg te treden over een geschikt candidaat, welke bereid is om mede de belangen van IJmuiden te behartigen. Naar aanleiding van een brief van öeVer- eenlging voor Vreemdelingenverkeer te Har- lingen werd besloten eer. bedrag van f 10 beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een gedenksteen of naald op de grensschei ding tusschen de provincies Friesland en Noord-Holland op den afsluitdijk, als sym bool van verkeer. De secretaris deed verslag van gehouden conferenties met den uitgever van „Ons Ne derland" over de uitgave van een Noord- Holland-nummer. De verlangde medewerking was echter zoodanig, dat de secretaris er niet op kon ingaan. Deze wees op de uitgave van het Velsen-nummer en deelde mede, dat ook het gemeentebestuur elke deelname aan ge noemde uitgave had afgewezen De vergade ring ging accoord met het beleid van den secretaris en was van meening. dat in de eerste plaats aan eigen propaganda moet worden gedacht. De secretaris achtte een nieuwe pakkende reclame noodig. Hem werd opgedragen het noodige daarvoor uit te voeren. Meegedeeld werd nog dat de banken, welke de Vereeniging aan den kop der Vis- schershaven heeft geplaatst, in reparatie zijn. BEROEP GEREF. KERK. Ds. S. Wesbonk te Hoorn, beroepen bij de Geref. Kerk alhier heeft Maandag een bezoek aan onze plaats gebracht om de kerk en andere gebouwen te bezichtigen. Des avonds 7 uur had een bijeenkomst plaats, waarin de -predikant kennis maakte met de leden van den kerkeraad, het schoolbestuur en andere organisaties. IN VEILIGE HAVEN Men schrijft ons: Het bestuur van dc speeltuinvereeniging „In veilige Haven" deelt mede, dat de speel tuin op de volgende dagen en uren voor de kinderen is opengesteld: Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van n.m. 4 tot 8 uur. en Woensdag en Zater dag van n.m. 2 uur tot 8 uur. In de schoolvacantic alle dagen van vm. 9 uur tot nam. 8 uur. INGEBROKEN Door O- te IJmuiden werd aangifte gedaan, dat onbevoegden tijdens zijn afwezigheid door middel van een valschen sleutel in zijn woning zijn geweest en het geldbakje, waarin zich eenig wisselgeld bevond, uit de toon banklade hebben medegenomen. PINKSTERTOCHT. Op Donderdag 12 Mei zal de ..Simon Boli var" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschap pij van IJmuiden uit een Pinkstertocht on dernemen naar Hamburg en Helgoland. De ..Simon Bolivar" zal aan den toeristen- steiger alhier meeren en de passagiers zullen zich des morgens om 10 uur aan boord bege ven. GOED AFGELOOPEN Het 9-jarig meisje P.. wonende te IJmui den was met een autoped, op het- Willems plein aan het spelen, toen zij tegen een wielrijder aanreed. Het meisje bekwam hierdoor een diepe wonde boven het linker oog. Door Dr. van Haselen werd het meisje aan het politiebureau behandeld, waarna zij met haar vader mede naar huis is gegaan. ONZE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. DE TOEGESTANE 190.000 K.G. BIJNA BEREIKT. Zooals wij reeds eerder in ons blad mede deelden. is het voor ons land door Frankrijk toegestane contingent fijnvisch (tong, tar bot.. etc.) voor het tweede kwartaal vastge- seld op 190.000 K.G. Door dc expeditie der Vischhandelverccniging is reeds een hoeveel heid van ongeveer 75.000 K.G. fijnvisch naar Parijs alleen verzonden en van Schevenin- gen, Rotterdam en Den Helder zijn natuur lijk ook groote partijen fijnvisch naar Frankrijk verzonden. Van deskundige zijde wordt ons dan ook verzekerd, dat het toegestane kwantum fijn visch deze maand wel reeds geleverd zal zijn. te meer daar juist door do groote vangsten van tong in de laatste dagen de uitvoer hier van aanzienlijk gestegen is. De noodtoestand der visscherij wordt hierdoor ook al weer aanmerkelijk verslechterd. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.15—f 0.85. Tongen per kilo f 1.30f 0 75. Griet per 50 kilo f 52f 16.50. Middelschol per 50 kilo f 32—f 17. Zetschol per 50 kilo f 30f 14. Kleine schol per 50 kilo f 22f 4 50. Schar per 50 kilo f 7—f 3.80 Tongschar per 50 kilo f 21.50f 20. Vleet per stuk f 2.50—f 185 Pieterman en poon per 50 kilo f 9.50f 3. Middelschelvisch per 50 kilo f 23—f 20. KI. middelschelvisch per 50 kilo f 13—f 14 Kleine schelvisch per 50 kilo f 15f 8.50 Kabeljauw per 125 kilo f 32—f 19. Gullen per 50 kilo f 14—f 9 Leng per stuk f 1f 0.50 Heilbot per kilo f 0.95—f 0.75. Wijting per 50 kilo f 11.50—f 9.50 Koolvisch per stuk f 0.33f 0.12 Makreel per 50 kilo f 12—f 8.50. BESOMMINGEN. Trio 300 mand f 2500. Invierno 170 m. f 1300 Isabel 130 m. f 2100 Oostzee 275 m. f 2400 Zaanstroom 370 f 300r Zeemeeuw 85 m. f 2000 Kotters: E. 390 f 870, K.W. TO -f'450 VELSEN DE WERKLOOSHEID. WEER STIJGING MET 95. In onze gemeente deed zich in de afgeloo- pen week een flinke stijging voor in de werk loosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs waren Zaterdag 7 Mei ingeschreven 2068 werkloo- zen en in de week daaraan voorafgaande 1973, een vermeerdering dus van 95. Van deze 2068 telden de bouwvakarbeiders er 482 en de vorige week 476, een vermeeer- derlng dus met 6. De metaalbewerkers stegen van 426 op 451 dus is hier wederom een flinke stijging waar te nemen en wel met 25. Het kantoorpersoneel en de huishoudelijke beroepen tellen resp. 50 en 12 tegen de vorige week 50 en 10. bij de huishoudelijke beroe pen dus een vermeerdering met 2. De diverse beroepen hadden ook een flinke stijging te boeken en wel van 419 op 477, een vermeerdering dus met 58 hetgeen hoofdzakelijk te ewijt.cn is aan de ontslagen bij de groote bedrijven. De losse- en fabrieksarbeiders stegen met 4, nml. van 592 op 596 Schreven wij in ons vorig overzicht, dat het aantal werkloozen wel spoedig de twee duizend zou benaderen, thans moeten wij mededoelen dat het aantal er reeds 68 over is en thans uit 2068 werkloozen bestaat- Zeer zeker een treurig beeld van onze gemeente. PERSONALIA Het Provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned Hcrv. Kerk de heer H L. Lieve, candidaat tot den H Dienst, hulpprediker bij de Ned. Hcrv. gemeente alhier. MISHANDELINGEN. Door B wonende te Beverwijk is aangifte gedaan, dat hij door zekeren K wonende aan den Nieuwen Zeeweg ?e Velsen-N ernstig is mishandeld K had hem met een bezem steel zoo ernstig op het hoofd geslagen, dat opneming tn het Anthonius Ziekenhuis tc IJmuiden-Oost noodzakelijk bleek. Verder is door den heer v. W. alhier aan gifte gedaan, dat zijn dochtertje Zondag avond in Rooswijc.k is mishandeld door een ander meisje, genaamd de V. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer L. Koen, 2de gezagvoerder op het stoompon.tvoer, Is met ingang van 1 Mei bevorderd tot lsten ge zagvoerder. GUNNING. De verbouwing van het perceel Groote Hout- of Koningsweg 60 tot woon- en winkel huls Is door den architect, den heer H de Vries, gegund aan den heer H We lagen, al hier. BEVERWIJK BLAUWE WEEK ACTIF.. Het comité voor het houden van een z g.n. ..Blauwe Week" heeft Maandag het program ma van actie ingezet met. een tweetal pro pagandistische filmvoorstellingen in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw In de Oostenrijk straat, Des middags werd een kindervoorstel ling gegeven, waarbij het jeugdiee publiek zich met ccnige vertoonde kluchtige films uitstekend vermaakte. Ook het propagandis tische gedeelte was goed verzorgd. De heer Kooien vertelde een verhaal, dat de kinde ren boeide en waarin zij werden gewezen op de nadeelige gevolgen van het alcoholmis bruik. Des avonds werd voor een goed bezette zaal de film „Het dubbele leven van Dr. Mu- lart" vertoond, een film, die naast een boeiende inhoud, ook een groote propagan distische strekking had voor het werk der drankbestrijding in het algemeen In de pauze hield de heer Vermeulen, secretaris van de I O G T een rede. waarin hij uitvoe rig de noodzakelijkheid van den strijd tegen den alcohol in dezen tijd belichtte. De spreker vond een aandachtig gehoor en oogstte een langdurig applaus. Ter voortzetting van de Blauwe Week- actie zal Woensdag een propaganda-tocht door de gemeente worden gemaakt door de auto van een reizend Drankweer Museum Op verschillende punten zullen de heeren J. Hadders van Amsterdam en Oderkerk van Velsen het woord voeren. In de slotvergadering op Vrijdag 13 Mei. welke eveneens in het Ned Herv. Vereen!- gingseebouw za] worden gehouden, zal Ds. Katwijk Geref. Predikant te Velsen als spreker optreden, terwijl de avond verder zal worden opgeluisterd door het strijk orkest „Concinere", zang en declamatie. MET PENSIOEN. Op I Augustus as zal de heer J. A. Elling. opzichter van weg en werken bij de Ned. Spoorwegen den dienst met pensioen verla ten. Noteering van den 9en Mei 1932. Spinazie per kist f 0.40—f 0.80 Andijvie per kist f 0.80—f 1.10. Raapstelen. 100 bos f 2f 3. Zuring per ben f 0.20. Radijs, 100 bas f 3—f 6 Koolrapen, per zak f 1.20 Wortelen, per bas f 0.25—f 0.30 Bieten per K.G. f 0.02—f 0.05 Komkommers, per 100 f 18—f 24 Aardappelen, klei per K G. f 0 07—f 0.08 ld. zand per K.G. f 0.09. Roodekool per 100 f 5—f 8 Savoyekool per 100 f 5—f 7 Bloemkool per 100 f 16—f 20. Uien, per Kilo f 0.12. Prei, per bos f 0.08—f 0.14. Sla. per 100 krop f 3—f 5 Rabarber, per 100 bos f 6f 10. Pieterselie, per bas f 0.04f 0.06. Selderie per bos f 0.03f 0.O6. Appelen per Kilo f 0.3O—f 0.33 Lof per Kilo f 0.18—t 026,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13