De Toestand van Engeland. Het woord is aan Knal-jubileum. Pleidooien voor inflatie. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14992 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 12 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f325, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week 0.05, per maand 0.22, per 3>mnd. 0.65, franco per post OTJJ/z- UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames 0 60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0 60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onrc Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f020. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. erlies andere vinger f o0.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Mei. Financieel Debat De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag en -avond weer eens een financiëel debat in begrootingsstijl gehou den, eindigend met de aanneming van een aantal nieuwe bezuinigingen en van het voor stel van B. en W. om Haarlem naar de twee de klasse voor de Gemeentefonds-belasting over te brengen. De hoogere opbrengst van dit laatste voorstel wordt geraamd op 135.000 per jaar. Feitelijk is het financiëele drama begon nen in den herfst van het vorige jaar, toen de wethouder van financiën een persconfe rentie belegde waarop hij ons den toestand in sombere termen en daarbij aansluitende cijfers uiteenzette, en met zijn eerste drasti sche maatregelen voor den dag kwam. De meest ingrijpende was de, sindsdien uitgevoer de, verlaging van 7 pCt. op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel. De wet houder sprak onomwonden de meening uit dat de andere groote gemeenten behalve Den Haag in minstens even moeilijke fi- nancieele positie verkeerden, maar niet met de feiten voor den dag kwamen. Sindsdien is van die feiten inderdaad al heel wat geble ken, maar Haarlem schijnt bij de anderen een tempo vóór te blijven in het nemen van drastische besluiten. De S. D. A. P. was ove rigens vóór veel drastischer maatregelen, stelde voor de opcenten op de gemeente fondsbelasting tot 100 te verhoogen het geen bestreden werd op grond van het feit dat een aantal goede belastingbetalers de vlucht zou nemen en bracht bij monde van den heer Joosten het gevreesde onder werp „crisisleening" ook ter sprake. Daar tegen werd aangevoerd dat het niet baat de moeilijkheden naar de toekomst te ver schuiven. Natuurlijk draait alles om den werkloozen- steun, die tot enorme bedragen is gegroeid, en verder blijft doorgroeien, en om de op vattingen die Den Haag koestert inzake zijn hulp. Het heeft, zooals de wethouder mede deelde, Haarlem 75 pCt. toegezegd voor de uitgetrokken crisis-werkloozen, maar doordat het Rijk zelfstandig uitmaakt wie crisis- werkloozen zijn, en er beslist is dat de bouw vakarbeiders daaronder niet vallen, daalt het in de practijk tot 20 pCt. Mr. Slingenberg voelt niets voor het slui ten van een crisisleening. Wie zou bovendien voor dat doel geld aan Haarlem leerien? Het zou overigens een struisvogelpolitiek zijn, waarmee het nageslacht op de lasten zou worden gejaagd. „En dat zegt u ons. die steeds gewaar schuwd hebben om niet alle reserves op te maken!" riep de heer Joostén. „Dat zeg ik", antwoordde de wethouder. „Als de door de sociaal-democraten voorge stane financiëele politiek gevolgd zou zijn, zou Haarlem nu op nog hoogere lasten zitten". Hetgeen den ouden strijd ontketende, in vroeger jaren tusschen den vrijz.-dem. wet houder met zijn rechtsche meerderheid ge voerd tegen de S. D. A. P. Het hardnekkige debat Slingenberg-Joostenwinsten der be drijven opmaken en de belastingen laag hou den, of reserves kweeken en de belastingen verhoogen. De eerstgenoemde tactiek is door den wethouder met zijn meerderheid gevolgd, en inderdaad zit Haarlem nu zonder reserves, met uitzondering van het potje, bestemd voor die ongelukkige extra-schadeloosstelling aan Heemstede. Over dewelke schadeloosstel ling nog altijd geen definitieve beslissing, wat den omvang van het bedrag betreft, is genomen. De mededeelingen van den wethouder om trent de belastingopbrengst waren somber. De nieuwe inspecteur der belastingen raamt de verlaging op 30 pet. inplaats van de eerst veronderstelde 20. De getaxeerde 9 pet. voor kwade posten stelt hij op 13. Enfin, het lokte alles veel debat uit, waar van u een volledigen indruk in ons raadsver- slag kunt krijgen. Tenslotte werd het voor- stel-Joosten om 100 opcenten te heffen met 2313 stemmen verworpen, hetgeen tenge volge had dat de voorstellen van B. en W. werden aangenomen. Daarmee zijn we er nog lang niet af. Er zal binnenkort- nog een half millioen „gevonden" moeten worden. Het zal nog moeten blijken, hoe dat precies voor elkaar zal komen. De gemeente is zwaar aan het bezuinigen en B. en W. hebben een bezuinigings-inspecteur op de 3e afdeeling zitten, betaald uit de toege stane credieten. Maar hij heet niet bezuini gings-inspecteur, hij heet alleen maar Schuddeboom. Van de rechterzijde kwamen eenige erken- ninigen. dat men in de vette jaren te royaal geleefd heeft. Zonder twijfel, evenals in an dere gemeenteraden. Men heeft den kapi- taaldienst tot ontstellenden omvang opgedre ven wij hebben vroeger bij herhaling op het mateloos royale financieele raadsbeleid in deze en andere gemeenten gewezen en zit nu met de gebakken peren. Liever gezegd: De belastingbetaler zit ermee. Jarenlang zijn gemeenteraden uitgaaf-instituten geweest Eén enkele zitting gaf vaak vele tonnen gouds ineens uit. Nu is de keer gekomen, en wor den ze bezuinigings-instituut, onder den drang der noodzaak, en zonder hoop zich min of meer verwerend. Het beste dat wij hier in Haarlem ervan kunnen zeggen is. dat de toestand tenminste in volle narigheid wordt erkend cn dat nu van alle zijden geprobeerd wordt, de tering naar de nering te zetten. R. P. EEN VLIEGDIENST AMSTERDAM TWENTE. Het staat volgens de Tel. thans definitief vast dat met ingang van 1 Juni eeh dage- lijksche vlïegdienst van vlieghaven Twente op Amsterdam v.v. zal worden geopend. Het garantiefonds groot f 7700 is voiteekend. RAADSELACHTIGE MOORD TE EINDHOVEN. Meisje met afgesneden hals gevonden. VERLOOFDE PLOTSELING ZOEK. Woensdagmorgen heeft op den Heuvel- schedijk te Strijp, gemeente Eindhoven, iemand uit Dintelrc, die daar met zijn melk- kar reed, in een langs den wegloopende ondiepe greppel het lijk gevonden van de 19-jarige Johanna de Groot. De hals was haar bijna geheel afgesneden. Sporen wezen uit dat een worsteling moet hebben plaats gehad. Dinsdagavond is het meisje met haar ver loofde, een werkloos 24-jarig arbeider uit Woensel, gaan wandelen. Toen zij tegen haar gewoonte in om half tien nog niet was teruggekeerd, hebben haar ouders met be hulp van eenige buren in de omgeving een onderzoek ingesteld, zonder evenwel het meisje aan te treffen. Zij stelden de politie niet direct met de vermissing in kennis. Op het lijk van het meisje heeft men een brief je gevonden mededeelende „het meisje is door onbekenden vermoord. De jongen van dit meisje vindt men verderop". De politie heeft direct in de omgeving een uitgebreid onderzoek ingesteld daar men het niet uitgesloten achtte, ook den jonge man vermoord aan te treffen. Rekening wordt gehouden met de moge lijkheid dat de verloofde de dader is en het briefje heeft achtergelaten om de politie op een dwaalspoor te brengen. De verloofde van het meisje Is nog niet in Woensel weer gekeerd. N.V. EFFECTENKANTOOR F. Th. EVERARD. SURSéANCE VAN BETALING AANGEVRAAGD. Naar wij vernemen heeft de N.V Effecten kantoor F. Th. Everard, met kantoren te Am sterdam en Haarlem surseance van betaling aangevraagd. De „Spaarne Bank" N.V. heeft in de kan toorgebouwen van de N.V. Effectenkantoor F Th. Everard te Amsterdam en te Haarlem een bijkantoor geopend. Zij verklaart zich mede bereid de finan cieele belangen van de cliëntèle van genoemd effectenkantoor verder te behartigen. De Chaeoin Gdingen. Acht uit Argentinië verbannen Polen verlaten het schip onder strenge politiebewaking. Jan Greshoff: De eenige staat, waarin een kunstenaar iets behoorlijks kan produceeren, is: de Onrust. DUITSCH VRACHTSCHIP IN POR TUGAL AAN DEN GROND. TWAALF MENSCHEN MET REDDINGBOOT VERONGELUKT. KAPITEIN EN VIER MAN GEDOOD. DE ZOMERTIJD. De zomertijd gaat dit jaar in op 22 Mei. LISSABON. 11 Mei f Reuter). Het Duit- sche vrachtschip Gauss is in de monding der Doure nabij Oporto aan den grond geloopen. Nadat verschillende vruchtlooze pogingen waren gedaan om het schip vlot te krijgen werd een kabel aan het schip bevestigd, waarmede getracht werd, bemanning en lading aan den wal te brengen. Bij de reddingspogingen is een reddings boot omgeslagen, waardoor 10 a 12 perso nen zijn omgekomen. LISSABON. 12 Mei (Reuter). De be manning van het*Duitsche vrachtschip Gauss is gered, met uilzondering van den kapitein. Ac-ht man zijn aan boord gebleven om de wacht te houden. Van de bemanning der beide reddings booten, worden er vier nog vermist. Vier hun ner zijn om het leven gekomen en 20 hun ner werden gewond. Het schip wordt als ver loren beschouwd. (De circusartiest Wybierala werd Woensdag te Rotterdam voor de 3000ste maal uit een kanon geschoten.) 'k Heb al vaak veel raars gelezen Op het jubileergebied, Maar zoo vreemd als bovenstaande Zag ik het nog waarlijk niet. Denk u even, waarde lezer. In de plaats van dezen 'man. Snap u nou soms. hoe je ooit zoo'n Uit.-de-loopbaan kiezen kan. Stel u nou eens voor. als ouders, Dat u aan uw zoontje vroeg: Jongenlief, wat wil je worden. Kies maar. er is keus genoeg. 't Lijkt mij toch nogal waarschijnlijk, Dat. u uit de wolken viel, Als uw hoop der toekomst zeide: Pa, ik word een projectiel. Enfin, elk zijn meug tenslotte En het blijkt toch maar een baan Waar veel schot in zit, hij heeft het Nu drieduizend keer gedaan. En hij is nog niet aan 't einde Van zijn zonderlinge sport. Die een knaleffect mag heet.cn En met vuur beoefend wordt. Moge hij het overleven. Beter wenschen kan ik niet. Want zoo één dan bergt zijn loopbaan Veel gevaar in hetverschiet. P. GASUS. Stijgende Werkloosheid. (Van onzen correspondent.) Het is kenschetsend voor het nieuwe in zicht in Engeland dat de Conservatieve staatslieden, die het hardst hebben gewerkt om Engeland protectionistisch te maken, thans om strijd verklaren dat. de tarieven het land niet uit zijn moeilijkheden zullen helpen. De jongste cijfers der werkloosheid zijn weinig bemoedigend voor die leden van de regeering die wat te vroeg hebben aan gekondigd. dat het getij ten gunste van Groot Brittannië zou verloopen met de komst der tarieven. In de maand April is het aan tal werkloozen met 83.000 toegenomen. Dit is op zichzelf bedenkelijk. Het is bedenkelij ker omdat met de Lente in den regel de werk loosheidcijfers dalen. Nog slechts luttele we ken geleden werd door verschillende aan hangers der regeering verklaard dat zich in de industrie van het land door den prikkel, welken de tarieven hadden gegeven, een nieuwe geest van opgewektheid en onder nemingslust had geopenbaard. Zulke bemoe digende voorstellingen hoezeer men ze kan verklaren uit den wensch meer opti misme in het land te kweeken hebben weinig zin wanneer een paar weken later uit onweerlegbare cijfers moet blijken dat ze ijdel waren. Tot heden hebben de tarieven dus geen werk aan den winkel gebracht, al zal men voor de diepere oorzaken der toe nemende werkloosheid uiteraard meer den internationalen toestand verantwoordelijk moeten stellen. Het denkbeeld dat inflatie verlichting van zoo niet redding uit. den nood kan brengen krijgt meer en meer steun. De voornaamste woordvoerder van hen, die in inflatie heil zoeken, Sir Robert Home, heeft in het de bat in het Lagerhuis over de landsfinanciën opnieuw een pleidooi voor dit middel gele verd. Hij had weinig hoop dat de begrooting zou sluiten indien handel en industrie niet opleefden; en zulke opleving kon niet wor den verwacht zonder verhooging van pri maire prijzen. Zulk een verhooging van prij zen kan onder de bestaande omstandighe den langs natuurlijken weg niet plaats heb ben en moet dus geschieden met officieele maatregelen, welke leiden tot ruimere geld middelen. Horne besefte dat zulke maatre gelen voor Engeland alleen niet veel zouden uithalen en dat verhooging van groothan- delsprijzen, welke naar veler opvatting alleen in staat is den economischen toestand van de wereld te verbeteren, alleen kan worden bereikt door internationaal vergelijk. In middels kan Engeland een begin maken door Engelsche prijzen te verhoogen, dat wil zeg gen inflatie toe te passen. Hij erkende dat er aan deze politiek gevaren verbonden wa rn, maar hij achtte die gevaren niet groot en meende dat de regeering de inflatiebewe ging zou kunnen controleeren met het sta bilisatiefonds. groot 150.000.000 dat bij de begrooting was gevormd- Churchill, die ook in het debat heeft gesproken, zag eveneens in een internationale conferentie, welke de monetaire problemen zou regelen, de eenige hoop voor de wereld. Difc geldprobleem moest internationaal worden aangepakt onder lei ding van Groot Brittannië en de Vereenigde Staten. Hij zag noch hoop voor de Ottawa- Conferentie noch voor die te Lausanne, noch voor die voor ontwapening zoolang de hui dige economische oorlog, die alle naties doodbloedde, voortging. Zoo werden in het debat de financieele maatregelen van de begrooting nauwelijks aangeroerd en geheel overschaduwd door re devoeringen over de geldpolitiek van de re geering en den algcmecnen financieelen toe stand van de wereld. Chamberlain zelf heeft iets van zijn gedachten verteld in een ver gadering van bankiers van de City en uit zijn uitlatingen bleek dat hij wat minder zenuwachtig was dan zijn politieke geestver wanten in het Lagerhuis. Hij zag de toekomst niet zoo pessimistisch in. Deze uitspraak echter droeg een zeer voorwaardelijk karak ter. Hij had alleen hoop indien zich geen ernstige stoornissen voordeden in landen, waarmede Engeland nauwe handelsbetrek kingen heeft, en indien geld zoowel goed koop als ruim blijft. Deze voorwaarden ont nemen alle waarde aan de hoopvolle uit spraak van den Kanselier van de Schatkist aangezien men niet kan zeggen dat Enge land op het oogenblik profijtelijke handels relaties heeft met andere landen terwijl men evenmin kan zeggen dat geld goedkoop en ruim is. Ruim en goedkoop geld kan hij ver schaffen met een politiek welke erop is be rekend den geldomloop te vorgrooten En aangezien ook Chamberlain heeft gezegd dat een verhooging in grossiersprijzen in Enge land noodzakelijk is, mag men aannemen dat de politiek der regeering hierop is ge richt. Van regeeringszijde heeft men voor aanduiding van deze politiek een woord ge kozen, reflatie, dat minder onheilspellend klinkt dan inflatie. Men kan niet aan den indruk ontkomen dat de voorstelling, welke nu zelfs door de meest verantwoordelijke mannen van het land wordt gegeven, dat inflatie, of zoo men wil reflatie. een middel is tegen alle kwalen, waaraan de wereld lijdt, bedriegelijk is. Chamberlain was evenmin als Horne over tuigd dat zijn begrooting zal beantwoorden aan de verwachtingen en de factoren der on zekerheid achtte hij zoo talrijk dat hij de noodzakelijkheid van nieuwe krachtige be zuinigingen in de staatshuishouding geens zins kon uitsluiten. De belastingbetaler was nagenoeg uitgeschud en van hem was dus niets meer te halen. Al hetgeen slechts bewijst dat deze natio nale regeering, ondanks haar tarieven, on danks haar reeds doorgezette groote bezui nigingen, niets heeft kunnen doen om den algemeenen economischen achteruitgang te stuiten. A, K. VAN R. Groote rede van Dr. Bruening in den Rijks dag. (2e blad. Ie pag.) De Britsch-lcrschc verhouding. Geen onder handelingen te Ottawa? (2e blad, Ie pag.) Wat Gorgocloff van plan icas. (2e blad. Ie pag.) Tweede Kamer: Uitvoering van de Onge vallenwet onvoldoende? (4e blad, le pag,) Met Pinksteren in eigen land. Mooie auto tochten. (4e blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (3e blad. 2e pag.) Het effectenkantoor F. Th. Everard vraagt surséance van betaling aan. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Financieel debat. (le blad, le pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: Albert Thomas. (le blad, 2e pag.) Van omen Londenschen Correspondent: De toestand van Engeland. (le blad, lc pag.) NIEUWE MAATREGELEN IN DE GEVANGENISSEN. LIJFSTRAF TOT DE HELFT GEREDUCEERD Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat voor de gevangenissen naast het gestichtsbest uur gesteld zal worden een gestichtsraad, welke advies uitbrengt aan het college van regen ten of aan den directeur. Deze raad bestaat uit den directeur als voorzitter, diens plaatsvervanger, de genees- heeren, onderwijzers, bedienaren van den godsdienst en godsdienstonderwijzers, aan het gesticht verbonden of die met de be handelen gedetineerden in het gesticht meer geregeld in aanraking kwamen en verder de subalterne ambteraren. die met de te be handelen gedetineerden in het bijzonder ln aanraking kwamen. Het advies van den gestichtsraad wordt in gewonnen: le. vóór de beslissingen van het gest.ichtsbestuur betreffende: a. toepassing van afwijkingen; b. beëindiging van afwij kingen; 2e. in de strafgevangenissen boven dien: a. vóór de voordrachten aan den mi nister betreffende 1. toelating tot gemeen schap voor bepaalde doeleinden; 2. uitbrei ding of herroeping van die gemeenschap; 3. onthouding van die gemeenschap als disci plinaire straf; b vóór het opmaken van de jaarlijksche aanbevelingslijsten voor af- en ontslag. Te Veenhulzen worden raden van Tucht ingesteld. De raden van tucht leggen de disciplinaire straffen op. Van de raden is beroep op den hoofddirecteur. Het lezen van nieuwsbladen blijft aan de gevangenen verboden. Tot handhaving van de tucht kunnen door het gestlchtsbestuur disciplinaire straffen worden opgelegd. In de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden kan bovendien de lijfstraf worden opgelegd, hetgeen alleen geschiedt bij voort durende verstoring der orde en aanslagen tegen personen. De straf wordt echter teruggebracht van vijftig tot 25 slagen met de bullepees of rotting. BROCKWAY STADSBUSSEN. CONCESSIEVERLENGING AANGENOMEN. Woensdagavond Is het voorstel van B en W. om de loopende concessie van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Mij. te verlengen tot Juni 1938 door den raad met op één na algemeene stemmen aangenomen. De Directie deelde ons naar aanleiding hiervan mede. dat nu met groote spoed ver der zal worden gegaan met den bouw van de nieuwe wagens, welker stalen carosserlcn ge heel in eigen werkplaatsen vervaardigd wor den en aan de moderne eischen zullen vol doen. Tevens zal volle aandacht worden ge schonken aan een meer freouenten dienst op de diverse lijnen. In het bijzonder de ver binding van Haarlem-Noord met centrum stad. Zeer waaschijnlijk zal hierop spoedig een 7 1 2 minuten dienst worden ingevoerd, waarmede de bewoners van dit gedeelte v3n Haarlem ten zeerste zullen gebaat zijn. Meer nog dan voorheen zal de Directie van de H.B.B.M. hierdoor ln staat gesteld door de toegestane concessieverleening, trachten aan redelijke eischen van het publick tegemoet te komen CRISISCOMITé. 1 cent per dag f 2.93 VOOR EEN NIEUWEN ADRIAAN. N. N. O. 1.— Vorig totaal f 380.55 Samen f 381.55 ONEERLIJKE LOOPJONGEN. Op verzoek van de Haarlemsche politie heeft de politie te Rotterdam aldaar gearres teerd een 16-jarigen loopjongen, die Dinsdag van zijn patroon te Haarlem was wcggoloo- pen en een bedrag van 13 had zoekge maakt. Hij verklaarde zijn portcmonnaie ver loren te hebben. Men geloofde hem echter niet. Hij werd in verzekerde bewaring ge steld.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1