Duo-vlucht. Hevige aardbeving Het Belangrijkste. „Zomerzorg" te Leiden afgebrand. op Celebes. 49e Jaargang No. 14995 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen Dinsdag 17 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS Cüo ER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 325, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post f 0.721/3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f 030. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm-of Beenbreuk f 100.- Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.- Mollison en Amy Johnson. Neen, ik ben niet erg verrast, Wat kan bij elkander passen, Als dit niet volkomen past. Mollison ging eerst voor Amy (Zoo begon net) op de vlucht, Amy, die een echte vrouw is. Kreeg daarvan direct de lucht. Amy zag haar vlieger opgaan En was gauw voe starten klaar. Toen vloog zij hem in de armen En de zaak wasvoor elkaar Vleugel nu ir. vleugel vliegend Valt hun het geiuk ten deel En zij bouwen, in de wolken, Samen aan hun luchtkasieel Straks gaan zi; in 't huwlijksvliegtuig, Niet in 't bootje, naar ik gis, En ik kan slechts voor hen hopen, Dat het geen bevlieging is. P. GASUS. SCHEEPVAARTVERKEER GESTAGNEERD. ONGELUK BIJ HET KANO VAREN. JONGEMAN TE WASSENAAR VERDRONKEN. Maandagmiddag ongeveer 12 uur waren twee jongelui van omstreeks 24 jaar met een kano aan het varen op de Zijlwatering te Wassenaar. Ten gevolge van stroom en wind sloeg de kano plotseling om. Beide jongeman nen geraakten te water. C. uit Den Ha?' verdronk jammerlijk. Zijn vriend S. X. H.. eveneens ut Een Haag, v.ist c'.:n ks te bereiken en kwam met den schrik vrij. fl lijk is gevonden. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast, doch de levensgeesten j»aren geweken. Deze jolo van de ruïne van het algemeen bekende cafè-rc.taurant .Zomerzorg'' te Leiden is genomen van ac voetbrug over den overweg aj door, W. Bleuzé, tptograal tc Leiden. LONDEN. 16 Mei <V.D.) Een ondoordring bare mist heeft Zondagmiddag en in den nacht op Maandag het geheele scheepvaart verkeer op het Kanaal stil gelegd. Do ..Mil waukee" had meer dan 12 uren veriraving. Het Engelsche stoomschip .JRamnehan"* dat 2500 ton meet, ls ter hoogte van Needless In botsing gekomen met het Fransche 3000 ton merende stoomschip ..Saint Nazal re". De ..Raumelian" werd aan stuurboord zoo ernstig beschadigd dat zij SOS-seinen moest geven wegens gevaar voor zinken. Toen eenige redding'booten van het Isle of Wight op de plaats des onhells arriveerden '■•ad de „Raumelian" reeds vel wvt b'nnm- kregen en al redd.ngbootcn uitgezet. Het gelukte evenwel het schip nadat vier passa giers in veiligheid waren gebracht, onder eigen stoom naar Southampton terug te brengen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. r-i-' (De vermaarde Engelsche af standsvlieger Mollison heeft zich verloofd met zijn niet minder beroemde collega Amy Johnson. VELDSLAG IN EEN WOONWAGEN KAMP. TE ROERMOND DRIE MENSCHEN GEWOND ROERMOND. 17 Mei. Op tweeden Pink sterdag is in het woonwagenkamp, gelegen in de voorstad St- Jacob te Roermond een ern stige vechtpartij geleverd tusschen de be woners. Er werd met geweren en revolvers geschoten terwijl men tevens van hamers en messen gebruik maakte. De 21-jarige Lutgens werd door een mes steek in den buik levensgevaarlijk gewond. De man is naar het St. Laurentius-zieken- huis te Roermond overgebracht. Ook zekere Kraus en Scheffers hepen gevaarlijke mes steken op De politie die enkele vechters bazen arresteerde had groote moeite om de gemoederen in het kamp te kalmeeren. HAARLEM, 17 Mei. De Moord op Inoekai. DICHTE MIST BOVEN HET KANAAL. Twee weken na den moord op den presi dent der Fransche Republiek Paul Doumer is opnieuw een bejaarde staatsman doodge schoten. Ditmaal is het Japan's 76-jairige minister-president Tsoeyoshi Inoekai. De omstandigheden zijn zeer verschillend. Doumer werd vermoord door een krankzinni gen Rus, Inoekai door eigen landgenooten. leden van den Bond van Jonge Officieren van Leger en Vloot, die zich met geweld toegang tot zijn woning verschaften. Zij willen de verovering van Mandsjoerije, het. herstel van de absolute monarchie, de afzet- iting der politici en financiers, de macht der militaire kliek. De aanslag op Inoekai was hun niet voldoende. Ook in de woning van den minister van Defensie Araki zijn zij bin nengedrongen, en Araki is slechts toevallig aan den dood ontsnapt, doordat hij op dat oogenbiik in het keizerlijk paleis was. Andere leden der organisatie wierpen uit auto's bommen naar bankgebouwen. naar het hoofdbureau van politie in Tokio, naar het huis van den premier en het hoofdkwartier van zijn partij en naar de woningen van nog een drietal andere ministers. Die richtten weinig schade aan en waren blijkbaar alleen ais demonstratie bedoeld. Alle daders van al deze aanjagen meldden zichzelf bij de politie aan. Inoekai had onlangs nog verklaard dat hij Mandsjoerije zelfs niet- als een geschenk zou willen aanvaarden. Dit schijnt de militaire bende, die reeds sinds geruimen tijd tracht de regeering te verdringen, buiten zichzelf gebracht te hebben. Inoekai was bovendien in Japan de verpersoonlijking van het- con stitutionele bewind, dat hij in zijn land tot ontwikkeling had helpen brengen. Intusschen ls het verdrag van Sjanghai gesloten. Maar intusschen zijn er ook 100.000 man Japansc'ne troepen in Mandsjoerije ge land, en dreigt een conflict met de Rus sische Sovjetregeering steeds scherper. Het gevaar voor een grooten oorlog in het Verre Oosten is geenszins denkbeeldig. De vraag is, op dit oogenbiik. of het in Japan tot een omwenteling zal komen. Alles schijnt erop te wijzen dat de zaak nu be slist moet worden cn dat óf de militaire absolutisten, óf de constitutionalisten het bewmd afdoend in handen zullen krijgen. Het laatste is geenszins onmogelijk, want ook Japan telt millioenen voorstanders van wereldontwapening en internationale samen werking. De strijd tegen, den oorlog heeft ook •bij de bevolking van dat land grooten aan hang verworven. Terwijl dat groeide hee,ft men van1 mili tair-nationalistische zijde niet stilgezeten, zooals de Shanghai-affaire de heele wereld heeft getoond. En deze moord op Inoekai volgt op een reeks andere. In Augustus 1931 stierf de ex-premier Hamaguchi aan de ge volgen van een moordaanslag, negen maan den tevoren op hem gepleegd. In Januari van dit jaar mislukte een bomaanslag op den (thans dertig-jarigen) keizer. Het was al de vierde poging om hem uit den weg te ruimen. In Februari werd de ex-minister van finan ciën Inouye vermoord, en in Maart de be kende financier Takuma Dan. Deze Japanse ïïe moorden-reeks is een der sprekendste bewijzen van de stijgende span ning in de wereld. Wie de gebeurtenissen in haar onderling venband beschouwt moet die steeds intenser spanning wel voortdurend voelen. Terwijl de economische crisis in de geheele wereld voortduurt, verscherpt het conflict tusschen nationalisme en militaris me eenerzijds, internationalisme en anti oor logs-actie anderzijds, zich met den dag. De uitslag der Fransche verkiezingen, die niet door Hitler's succes in Duitschlapd en evenmin door het effect van den moord op Doumer beïnvloed konden worden, heeft be wezen welk een geweldigen tegenstand de oorlogsmakers thans tegenover zich vinden. De tijd der groote beslissingen, die dit aller belangrijkste jaar 1932 zal moeten inluiden en die in de eerstvolgende jaren tot een groote nieuwe ontwikkeling langs vaste lijnen zullen moeten leiden. ls ophanden. Als symptomen zijn al deze hevige gebeurtenissen van den laatsten tijd van de grootste be- teekenis. Ook de moord op Lindbergh's kind. die in Amerika een storm van verontwaardi ging tegen de heerschende wantoestanden heeft ontketend, is zulk een symptoom. Het zal bij deze dingen wel niet blijven. In de electrisch geladen atmosfeer van dezen tijd kunnen reeksen explosies verwacht war den eer de noodzaak de onverbid dellij ke noodzaak, die daden brengt waarop de men- schenwereld wachtals op een verlossing uit een boozen droom, R. P. Bekend restaurant geheel vernield. Heden, Dinsdag, in den vroegen morger is het café-restaurant Zomerzorg aan het stationsplein te Leiden door brand geheel vernield. Over dezen brand, die een dn den lands algemeen bekend restaurant heeft doen ver dwijnen vernemen wij uit Leiden de volgende bijzonderheden: Te ongeveer half vier hedenmorgen werd de directeur van het restaurant de heer Batenburg, die zijn woning boven het cafe heeft, gewekt door rumoer op straat. Hij dacht aan een relletje en wilde uit zijn kamer de politie waarschuwen, toen hij tot zijn schrik en verwondering via het politiebureau vernam, dat zijn huis en restaurant in brand stonden. Op straat was de brand opgemerkt door een dichten rook. De heer Batenburg wekte zijn vrouw en zijn drie kinderen en slechts ten deele gekleed moesten allen zoo spoed.? mogelijk een uitweg zoeken uit het al feller brandende gebouw. Daar het perceel ge heel uit hout is opgetrokken, laat. zich den ken. hoe snel het vuur om zich heen greep Binnen zeer korten tijd stond alles :n lichte laaie en stroomden de Leidenaars samen, om den grooten brand te zien. De Leidsche brandweer trad echter ddrect krachtig op en bestreed het vuur op energieke wijze. Reeds na drie kwartier had zij den brand gebluscht. doch zij kon niet voorkomen, dat het ge heele gebouw een ruïne werd. Het houten bouwwerk brandde tot den grond toe af. Het pand behoorde aan de Nederlandsche Spoorwegen en daar deze voor alle gebouwen eigen risico dragen, was het niet verzekerd. De inventaris was echter wel verzekerd en eveneens was er een assurantie tegen be drijfsschade. Of het restaurant herbouwd zal worden is echter niet zeker. De gemeente Leiden en de spoorwegen hebben allerlei plannen voor deze plaats ter verbetering van de spoarovergang en waarschijnlijk zal daar in een onbebouwd terrein beter passen dan een bebouwd. De exploitant van het restau rant had echter nog zes jaar huur. Een gelukkige omstandigheid is, dat juist Maandagavond de oberkellner niet had afge rekend met den directeur, en dat hij daar door een bedrag van f 2500 mee naar huis had genomen, dat op deze wijze gered is. In de brandkast in het gebouw bevond zich een bedrag van f 1500, dat waarschijnlijk intact is gebleven. De brandweer heeft het vuur tot één. perceel weten te beperken. Andere gebouwen hebben geen schade op- geloopen, ook geen waterschade. Aan de zijde van de spoorlijn werd .Zo merzorg" trouwens niet door bebouwing be grensd De wind was naar deze zijde. Persoonlijke ongelukken zijn bij den brand niet gebeurd. Naar de oorzaak viel moeilijk te gissen. Eeniig vuur was er in het gebouw niet ge weest, behalve een klein gasvlammetje in een comfoor. dat. nauwelijks brand veroorzaakt kan hebben. De zaak was Maandagavond op den gewonen tijd gesloten en het personeel was te kwart over een naar huis gegaan. De brand werd gadegeslagen door den bur gemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. den gemeentesecretaris mr. dr. N. C. van Strijen en wethouder Splinter. Veertien dooden, tal van gewonden. Groote verwoestingen aangericht. Scheuren in de straten. Massale sluitingsdemonstratic van de Blauwe Week" tc Haarlem. i2e blad. 3e pag.) De Japansche minister-president Inoekai vermoord. (2e blad. Ie pag.) Hevige brand aan boord van een Fransch passagiersschip. (2e blad, le pag.) Zware aardbeving op Celebes. Veertien dooden, talrijke gewonden. (le blad, le pag.) Grootsche spoorwegplannen tc Rotterdam. (2e blad, 2e pag.) Zomerzorg" tc Leiden afgebrand. (le blad, le pag.) Aneta seint uit Batavia, dat het observa torium aldaar Zaterdagavond te 9.45 uur een zware aardschok registreerde. Zondagmorgen werd uit Menado telegrafisch bericht ontvan gen, dat aldaar een aardbeving gevoeld was. die meer dan een minuut bleef aanhouden, groote schade veroorzakend. Vijf personen zijn sedood 20 ernstig gewond, velen lichtgewond. Medische hulp wed onmiddellijk uit Menado gezonden. Het schijnt, dat de districten Mina hassa en Bolaanrr.ongodo de grootste schade hebben geleden. Minstens 150 huizen zijn ingestort. De protestantse he kerk te Kakas en de Katholieke kerk te Tomokon zijn ern stig beschadigd. De bevolking is diep onder den indruk, doch er ontstond geen paniek. Te Menado is een groote copra-schuur inge stort. De waterleidingpijpen zün op verschil lende plaatsen gebars'en. Te Mensdozijn geen perosonlijke ongelukken gebeurd. BATAVIA 16 Mei (Aneta.) De aardbe ving in ce Minahassa was heviger dan ooit sedert 1903 werd gevoeld. De aardbeving werd ook gevoeld in Makas sar en Ternate. Zelfs in Ternate zijn enkele huizen inge stort terwijl verscheidene steenen huizen zoo zwaar beschadigd zijn dan zij onbewoon baar geworden zijn Een inlander werd dood onder de puinhoopen aangetroffen. Het Kratermeer van Goenoeng Amoe toont een hoogere temperatuur. MENADO, 16 Mei (Aneta>. Een oogge tuige verhaalt dat tengevolge van cle zware schok, welke een richting Oost-West, had. een groote paniek ontstond De inwoners vluchtten de straat op terwijl meubilair, bloempotten en glaswerk vernield werden. De meeste huizen toonen scheuren in de muren. Een Chineesche tempel werd zwaar be schadigd. In enkele straten zijn scheuren ontstaan ter lengte van 30 meter waaruit het water spuit. In de hoogvlakte van Mongondou zijn 36 woningen vernield en 79 ontzet. In Gorontalo is een persoon gedood. Te Menado werd lichte schade toege bracht. aan het havenkantoor en de kade muren. Talrijke aardscheurcn. MENADO. 16 Mei. (Aneta). De grootste verhezen zijn geleden in Kakas. alwaar tal rijke aardscheuren veroorzaakt werden. Ruim 500 woningen zijn vernield, terwijl 80 woningen werden ontzet. 7 personen werden hier geaood, 8 zwaar gewond en 120 licht gewond. De bevolking van de nabijgelegen negorij Kaweng is gevlucht, hoewel daar slechts vijf woningen zijn vernield In Amoerang zijn 96 woningen vernield. De groote brug aan de Zuidzijde van Amoe rang is ontzet. Het bastion en het bruggen hoofd zijn gescheurd. Een strook van de kust tusschen Toempan en Amoerang is circa anderhalve meter verzonken. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De moord op Inoekai. (le blad, le pag.) Te Kalawirang zijn 25 woningen vernield. Te Koja zijn 18 woningen vernield, terwijl 10 woningen werden ontzet. Te Passo zijn 6 woningen vernield en 20 ontzet. De Oostzijde van het meer van Ton he no is licht beschadigd. Uit Kema wordt gerapporteerd cat aldaar Zaterdagavond een kleine vloedgolf ontstond Aneta seint nog: Epicentrum vrij ver? Aneta seint nog: Het Koninklijk Meteorologisch Observa torium heeft den aardschok Zaterdagavond 9 uur 45 plaatselijken tijd geregistreerd. Het observatorium had in de laatste drie weken reeds verscheidene aardschokken gere gistreerd welke echter in de omgeving van Menado geen schade hebben veroorzaakt. Dr. Visser van het Kon. Met. Instituut te Batavia constateerde dat een zeer zware aardbeving werd geregisteerd. De berichten over den omvang der aardbeving zijn ech ter niet in overeenstemming met de hevig heid van de aardbeving, welke werd gere gistreerd. Het epicentrum ligt daarom zeer waar schijnlijk in zee. betrekkelijk ver buitrn Ce lebes nl. tusschen de Minahassa en Halma- heira. De mogelijkheid bestaat dat. verschillende schokken achtereen zijn gevoeld, waaruit de duur van vier minuten wordt verklaard. De eerste berichten maakten melding van het feit, dat de oorzaak van de aardbeving gelegen zou zijn in een uitbarsting van den vulkaan Soepoetan, doch dr Visser acht werkzaamheid van de Soepoetan absoluut uitgesloten. Indien de Soepoetan werkzaam zou zijn geweest on aldus de aardbeving had veroorzaakt, dan zou Menado zijn wegge vaagd. De storingen op dr seismograaf van het Koninklijk Meteorologisch Instituut wa ren zoo groot, dat een nadere plaatsbepa ling van de beving onmogelijk ls. In 1930 werden 37 aardbevingen in Noord- Celebes. waarvan een over de geheele wereld, geregistreerd. Gemiddeld worden 48 aardbe vingen per jaar geregisteerd. Over de jaren 19201926 werden jaarlijks 57 zware bevin gen geregistreerd, uitsluitend in do zee tus schen de Minahassa en Halmahelra. NEW-YORK DFMONQTpFERT TEGEN DE DROOGLEGGING. ONDER LEIDING VAN JIMMY WALKER. De „natten" hebben Zaterdagmorgen een -roote demonstratie te dezer stede ?ehou- en. waarmede zij de regeering wilden too ien. dat tallooze Amerikanen het schenken an alcoholhoudend bier eischen Om 11 uur werd de optocht gevormd op de Fifth Avenue, anwaar hij onder leiding van den New- "orkschen burgemeester. Walker, vertrok, i Duizenden vlaggen werden meegedragen en •alrijke muziekcorpsen zorgden voor het marschtempo. He aantal deelnemers wordt 'eschat op verscheiden honderdduizenden per onen. De te New-York wonende Dultschers waren vrijwel voltallig aanwezig. De demon- tratie duurde tot ongeveer middernacht. In alle groote steden van de Vereenizde Staten hebben dergelijke demonstraties heden plaats gehad

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1