„ARNHEM" Doorzitten BUITENLAND. De Japansche minister-president Inoekai vermoord. Britseh-ïndië. Duitschland. PUROL Fransch passagiersschip in brand. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ AGENDA China. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 MEI 1932 TWEEDE BLAD Nationalistische elementen de daders. Achttien militairen gearresteerd. Tal van andere aanslagen beraamd. V. D. meldt uit Tokio, dd. 15 Mei: Vijf mannen, vermoedelijk fascisten, zijn binnengedrongen in het officieele verblijf van den Japanschen premier Inukai. Zij schoten op hem. Daarna stelden zij zich ter beschikking van de politie. De toestand van den minister-president is hopeloos. niet ingewilligd en den plaatsvervangenden premier Takahashi opgedragen voorloopig de staatszaken af te wikkelen. De raad voor het Leger heeft besloten lui tenant-generaal Matsaki minister van Oor log te maken .om het even of het kabinet toestemt in het ontslag van den huidigen minister Araki of niet. Ook op Araki is een aanslag beraamd. De bewapende man was zijn woning kort na middernacht binnengedrongen. Araki was evenwel in kabinetsraad. Een onderdeel van een fascistische campagne? In verband met den aanslag op den Japan- schen minister-president Inukai wordt uit Tokio gemeld, dat de aanslag op den premier en de tegelijkertijd plaats gehad hebbende bomaanslagen bedoeld zouden zijn als een demonstratie der fascisten, die ontevreden zijn over de politiek der regeering in China en in Mandsjoerije. Deze aanslagen, die een onderdeel zouden uitmaken van een fascisti sche campagne, vormen de climax van een aantal gedurende den laatsten tijd plaats gehad hebbende aanslagen, oa. op den vroe- geren premier Hamaguchi, den oud-minister van financiën Mouve en den bekenden ban kier Baron Takumadan. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" veronderstelt, dat de aanslag op Inukai is uitgegaan van de reactionnaire ge heime vereeniging „De zwarte draak", die ook verantwoordelijk is voor den moord op den bankier Mouye. Inukaï's beteekenis. standpunt dat het hervatten der diplomatie ke betrekkingen kan geschieden zonder eeni- ge bemiddeling. Sjanghai een internationale vrije stad? Op een Rondetafelconferentie zullen, vol gens Reuter, de Japanners voorstellen, van Sjanghai een gedemilitariseerde internatio nale vrije stad te maken, aldus meldt de „Nichi Nichi". Intusschen bevestigt noch ontkent een communiqué van den minister van buitenlandsche zaken de juistheid van dit bericht. Engeland. Nederland te Lausanne vertegenwoordigd? De diplomatieke medewerker van de „dai ly Telegraph" meldt, dat waarschijnlijk voor het derde gedeelte van de besprekingen te Lausanne, die betrekking zullen hebben op de algemeene vraagstukken der financieele politiek enz. ook Nederland, Zwitserland, Zweden en Oostenrijk zullen worden uit- genoodigd. Amerika. Voorstel van spoorweg organisatie inzake de schuldenregeling. De voorzitters der zeven voornaamste or ganisaties van spoorwegpersoneel hebben naar Reuter uit Washington meldt aan Hoo ver voorgesteld voor de oorlogsschulden een moratorium van 25 jaar te verleenen en ze gedeeltelijk te schrappen, in ruil voor aan- koopen in de Ver. Staten door de debiteur- landen. Hindoes raken slags met Mohammedanen. Doordat een Hindoe twee jonge Moham medanen had geslagen ontstonden in alle deelen van de stad vechtpartijen, waarbij niet minder dan drie personen werden ge dood en 93 gewond, van wie de meesten Hindoes. In een wijk werd een ware veldslag geleverd, zoodat de politie het vuur moest openen op de woedende menigte, die daarna in paniek uiteenvloog. De rust is thans her steld, doch de politie blijft patrouilleeren. Rijksdaglid dr. Ley veroordeeld. Te Keulen is de zaak behandeld tegen het nat. soc. Rijksdaglid dr. Ley en zijn partij genoot. Fuchs. wegens mishandeling in een wijnlokaal aldaar van den soc.-dem. partij leider Otto Wels en den hoofdcommissaris van politie van Keulen Bauknecht. Tegen dr. Ley werd 4 maanden gevange nisstraf geëiscnt en tegen Fuchs 8 maanden. (Wolff) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Dooi XL60. Tub< 50 tt. Bii Apoth co Drommen Aantal slachtoffers nog onbekend. Stoomschepen ter redding uitgevaren. PARIJS. 16 Mei (V.D.) Het groote Fransche passagiersschip „Georges Philip- part", dat ongeveer 690 passagiers aan boord heeft, is in de Golf van Aden in brand ge raakt. Het schip was op weg naar Yokohama. De bemanning bestaat uit 300 personen, zooda't zich in totaal ongeveer 900 menscher. aan boord bevonden, toen het vuur uitbrak. De reederij van het schip, de Messagerie Martime, heeft tot nu toe nog geen enk-; direct bericht aangaande het gebeurde. Men weet slechts dat de Hakone-Maru, evenals drie Engelsche stoomschepen Mahsud, Hind en de Ötranto met vollen stoom koers zet ten naar de plaats des onheils, ten einde passagiers en bemanning te redden. Het Rus sische stoomschip Sovjetskaja heeft de eerste passagiers aan boord genomen. De Georges Phillappart heeft een water verplaatsing van 21,500 ton. Het schip is 173 Meter lang, 23 M. breed en loopt 17 knoopen per uur. Naar nog bekend wordt, heeft het Britsche stoomschip Otranto 129 en de Mahsud 134 passagiers aan boord genomen. De Hakone Maru heeft bovendien een ledige reddingsboot aangetroffen, waarvan de op varenden waarschijnlijk in de golven om het leven zijn gekomen. De Georges Phillipart werd in December 1929 op stapel gezet en is in de maand Febru ari van dit jaar voor den dienst op het buiten land ingelegd. Deze eerste reis ls haar nood lottig geworden. Mot met twee opvarenden vermist. ADEN. 16 Mei (Reuter). De kapitein van de Georges Philippart gered door de „Sovieis- kaianeft". Een vlot met twee der schipbreukelingen wordt vermist. Het verongelukte schip had om 5.54 uur des morgens plaatselijke tijd S.O.S.-seiner gegeven. 263 passagiers gered. ADEN, 16 Mei (Reuter) Door de stoom schepen „Contractor" en „Mashud" zijn 263 passagiers van de „Georges Philippart" opge pikt. welke hier aan land zullen worden ge bracht. DUITSCH KUNSTVLIEGER NEERGESTORT. KLICANY (bij Praag), 16 Mei «Reuter). Een Duitsche vlieger, graaf Tassilo Schaum- burg, gaf hier hedenmiddag een demon stratie kunst-vliegen. Tijdens een van zijn stunts slaagde hij er niet in, zijn machine tijdig in evenwicht te brengen met het ge volg, dat het vliegtuig te pletter sloeg. De vlieger werd stervend uit het wrak te voor schijn gehaald en verleed spoedig daarop. SPOORWEGDIRECTIE IN HET SAARGEBIED OPGELICHT. SAARBRüCKEN, 14 Mei (Reuter). IV: koopman Johann Kirch en zijn broer zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, de Völklinger-Hütte en de spoorwegeiireet;r van het Saargebied voor ongeveer een half mil hoen francs te hebben benadeeld. WOLKBREUK BOVEN HET MOEZELDAL. VERBINDINGEN VERBROKEN, DOODEN EN GEWONDEN. KOBLENZ. 16 Mei (V.D.) Heden is boven het Moezeldal een ontzaggelijke wolk breuk losgebarsten, die buitengewoon veel schade heeft aangericht. Vooral in de ge meente Guels is de schade groot. Daar drong een stroom van modder en rolstecnen ter dikte van ongeveer een meter de straten bin nen. ten gevolge waarvan tal van huizen zijn ingestort. Veel vee, vooral varkens en klein vee is in dezen modderstroom omgekomen. Men vermoedt, dat bij de instortingen van huizen talrijke personen het leven hebben verloren of gewond zijn. O.a. zijn een vrouw en drie kinderen onder een Instortend huis bedolven geraakt en waarschijnlijk omge komen. Het aantal dooden en gewonden is echter nog niet te overzien, daar de tele foonverbindingen zijn verbroken. Men ver wacht echter, dat zich onder den modder stroom, die metersdik in het laagste dorps gedeelte van de gemeente Guels ligt. dooden liggen. Van Koblenz is de brandweer en zijn alle beschikbare Sehupo-afdeelingen en tech nische hulpdiensten naar het beneden- Moezeldal ontboden. Volgens nader binnenkomende berichten blijkt inderdaad, dat de wolkbreug een ramp van buitengewonen omvang is geweest. Tot gisteravond laat werden 4 lijken ge borgen. nml, een vrouw niet drie kinderen, die een keuken waren binnengevlucht en toen onder het instortende huis waren be dolven. Er worden echter nog verscheidene personen vermist. De Relchsbahn deelt mede. dat door de wolkbreuk tusschen Ruebenach en Metter- nich de rails van de baan Mayen-Koblenz zijn ondermijnd, zoodat het spoorwegverkeer verbroken is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. de basis voor een zorgenvrij bestaan. Bijkantoor: SCHOTERSINGEL 129. Dir. W. J. WIERSMA. DINSDAG 17 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond Ncd. Montes- sori-Vereen. Lezing Dr. P'. Kunkel 8 uur. Palace. Watt en Half watt in ..Manne quins'. Op het tooneel: Steffan cn partner, met „muzikalen onzin". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Kapitein van Köpenick". Op het tooneel: The Flying Banvards. 7 cn 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „Romance". En ,.Het leven ls geen lolletje." 8.15 uur. WOENSDAG 18 MEI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Hoofddorp: N.V. Hotel en Caf-Restau- rant „De Beurs": Alg. vergad. van aandeel houders. 2 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 .TeL IQ3Ó4. Nog meer aa,nslagen. TOKIO, 16 Mei (V D.) De aanslag op den Japanschen minister-president Inukai had Zondagnamddag te half zes plaats. De vijf jeugdige miliaristen, die den aanslag pleeg den, drongen in de officieele woning van den premier. Toen zij in zijn kamer waren ge komen, zeide Inukai tot hen: „Schiet niet, :k zal uw eischen aanhooren". De mannen los ten echter een aantal schoten, die Inukai in het hoofd troffen. De getroffene viel onmid dellijk op den vloer. Zondagavond tegen half twaalf is hij overleden. De aanvallers begaven zich na het plegen Van den aanslag onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie, waar zij in arrest jverden gesteld. Aan het doodsbed van Inukai werd een met spoed bjeengeroepen kabinetszitting ge houden. Besloten werd, dat de minister van financiën Takahashi voorloopig de functie van Inukai zal overnemen. De aanslag op den premier blijkt een onderdeel van een samenzwering te zijn, want tegelijkertijd wer den in Tokio op verscheidene groote gebou wen bomaanslagen gepleegd. Voor zoover bekend, hebben deze bomaanslagen weinig schade aangedicht. Op verschillende punten der stad werd geschoten, waarbij personen gewond werden. Een groot aantal personen ;werd gearresteerd. Onder de transformatoren van de electrici- teitscentrale te Tokio werd dynamiet gevon den. Naar het schijnt was het de bedoeling de centrale in de lucht te laten vliegen, ten einde de lichtvoorziening onmogelijk te ma ken. Achttien personen gearresteerd. De aanslag op den minister-president Inu kai is gepleegd door een vijftal in militaire uniformen gekleede personen. Toen zij aan de woning van den minister-president kwa men, verzochten zij tot Inukai toegelaten te worden. Vier politieagenten en een bediende, die hen welden tegehouden, kregen bij de schietpartij, welke toen ontstond, schot wonden. Ook een zesde persoon, die wachtte om door Inukai in audiëntie te worden ont vangen, werd gewond. Toen de aanvallers in de kamer van den premier waren doorgedrongen, grepen twee van hen, gekleed in officiersuniform, hem bij de schouders. De anderen losten daarop eenige schoten, die Inukai in het hoofd trof fen Een kogel drong bij den neus en een an dere bij den rechterslaap in het hoofd. Inu kai stortte onmiddellijk neer. De doctoren, die in allerijl werden ontbo den, verklaarden na hun onderzoek, dat de toestand hopeloos was en nog voor midder nacht is Inukai overleden. Tot dusver zijn achttien personen, onder wie vijf marine-officieren gearresteerd. Op gewezen officer geschoten. Een andere aanslag heeft bijna tegelijker tijd plaats gehad. Een man, eveneens in uni form gekleed, drong met geweld in de woning van den vroegeren officier Nishida. Deze werd ernstig gewond. Aanslagen op verschillende gebouwen. TOKIO. 16 Mei (V. D.) De bomaanslagen op verschillende gebouwen werden gepleegd op het bureau van de Selyukai-partij, waar toe Inukai behoorde, het hoofdbureau van politie, de woning van baron Makino, den minister van justitie, op de Japansche Bank en op de bank Mitsubischi. De aanslagen, schijnen goed voorbereid te zijn. De aanvallers arriveerden voor elk ge bouw in een auto. Er zijn uitgebreide politie-maatregelen ge nomen. Ontslagaanvrage van het kabinet niet ingewilligd. LONDEN. 16 Mei V. D.) Het Japansche ka binet heeft Maandag in den loop van den dag bij den keizer zijn ontslagaanvrage in gediend. Deze heeft het verzoek evenwel Inukai. die op 77-jarigen leeftijd viel als slachtoffer van een brutalen. moordaanslag, was sinds December van het vorig jaar mi nister-president van Japan. Op 11 December bood baron Wakateuki het. ontslag van het geheele kabinet aan den kei zer aan. Deze ministercrisis vloeide voort uit binnenlandsc'ne politieke moeilijkheden en hield geen verband met de politiek in Mands joerije. Op 13 December kwam Inukai aan het be wind met een kabinet, dat voornamelijk be stond uit leden van de (conservatieve) Seiyu- kai-partij. De eerste daad der nieuwe regeering was het afkondigen van het embargo op goud. De heer Inukai nam zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken, die hij behield tot Januari, toen hij haar overgaf aan Joshiza- wa, zijn schoonzoon, die tot dusver Japansch ambassadeur te Parijs was en die ook te Ge- nève Japan meermalen heeft vertegenwoor digd. Inukai werd in 1855 te Okayama geboren en ging reeds op jeugdigen leeftijd in de po litiek. Hij was in dienstjaren het oudste par lementslid. Verscheidene malen was hij mi- minister, voor het eerst in 1898 minister van onderwijs. In 1929 werd hij gekozen tot leider van de Seiyukai-partijwelke functie vacant was gekomen door het overlijden van baron Ta- n&ka. Inukai werd beschouwd als de machtigste politieke figuur in Japan. Hij was een van de twee leden, die sinds de stichting van de Diet het parlement daarin zitting heb ben. Eenige' weken geleden werd gemeld, dat Inukai een pantservest droeg als bescher ming tegen eventueele revolveraanslagen. Toen in Maart jl. dertien leden van de ge heimzinnige organisatie de Zwarte Draak werden terecht gesteld, werd gemeld, dat de heer Inukai een dergenen was, die op de lijst stond om vermoord te worden. Zijn ambtsvoorganger baron Kakatsuki was een der anderen. Een politie-agent overleden, TOKIO. 16 Mei (V. D.) Een der politie agenten, die gewond werd, toen hij mede trachtte de militaire indringers in de woning van Inukai tegen te houden, is aan de beko men verwondingen bezweken. Amerikaansche troepen blijven voorloopig in Sjanghai. Het- departement van buitenlandsche zaken deelt, naar Reuter meldt. mede. dat het Amerikaansche infanterie-regiment. hetwelk destijds in verband met het Chineesch- Japansch conflict naar Sjanghai werd gezon den, daar nog blijven zal. Pas midden Jam: zal een Amerikaansch oorlogsschip voor het vervoer der troepen beschikbaar zijn. De Amerikaansche regeering beschouwd den toe stand in Sjanghail echter als rustig en zal den politiedienst in de vreemdelingenwij k aan de Chineezen overlaten. De Amerikaansche ambassadeur in Japan die zich in den laatsten tijd in de Ver. Staten ophield, is weer naar Japan teruggekeerd. Rusland bereid tot hervatting der diplomatieke betrekkingen Naar aanleiding van de Chineesche berich ten. waarin gesproken wordt over de nood zakelijkheid van een herstel der diplomatie ke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en China verluidt in officieele Russische krin gen. dat de Russische regeering bereid is üe diplomatieke betrekkingen met Nanking te hervatten, natuurlijk zonder eenige voor waarde. De voorstellen der Chineesche regeering dat Rusland zich zal verplichten geen com munistische propaganda in China te voeren, worden van de hand gewezen onder verwij zing naar het feit dat de Sovjetregeering zich principieel onthoudt van alle stappen, die beschouwd moeten worden als een in breuk op de binnenlandsche politiek van een ander land. De Sovjet-regeering staat op het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl«. per

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5