EEN GASHANDCRANAAT. Terloops. Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN 49e Jaargang No. 14996 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen Woensdag 18 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J-3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon No3.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0-60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid e Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.- 1 Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f 30.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. DE BRAND OP DE „GEORGES PHILLIPART". HAARLEM, 18 Mei. Verloren Ponden. Iedereen weet dat bij de afschaffing van den gouden standaard in Engeland de Ne- derlandsche Bank een verlies van vele mil- lioenen op haar pondenbezit heeft geleden. Het gevolg is dat in deze dagen niet alleen het laatste gat in den afsluitdijk gedicht moet worden, waardoor de Zuiderzee tot IJsselmeer gedegradeerd zal worden, maar ook het gat, in de financiëele positie der Ne- derlandsche Bank geslagen. Daar is een wets ontwerp voor aanhangig. Het heeft nu de Eerste Kamer bereikt, en in het Voorloopig Verslag daarop blijkt ook dit college niet malsch in zijn critiek. Verscheidene leden gaan de directie van de bank te lijf over haar buitenlandsche wisselportefeuille anderen herinneren daarentegen aan de zoete winstjes, die den Staat daarop in vorige jaren mee heeft doen profiteer en en er zijn er ook die het „een pijnlijk feit" vinden dat het beleid van financiers, die gerekend mochten worden aan de spits van ons natio nale bankbedrijf te staan, ernstig heeft ge faald. Vrij algemeen werd het onwenschelijk geacht dat de directeuren der Nederland- sche Bank commissariaten bekleeden van financieele instellingen, die min of meer af hankelijk zijn van de circulatiebank. Op dit punt zal de openbare meening zich wel zon der aarzelen bij de „vrij algemeene" opinie van de Eerste Kamer aansluiten. De eenvoudige burger zal ook wel instem mend knikken als hij het volgende leest: „Verscheiden leden noemden het een misstand dat de belooning der directeu ren is vastgesteld op een minimum van 60.000, de tantièmes inbegrepen. Zij waren van oordeel dat daardoor twee ongelijksoortige grootheden, n.l. salaris en tantièmes, verkeerdelijk worden door- eengemengd en dat de getroffen regeling bovendien tot gevolg heeft dat in ongun stige tijden een grooter bedrag uit de winst wordt genomen dan volgens de statuten is bepaald, met name in art. 18 Voorts wezen deze leden er op, dat in sommige jaren een directeur een inko men uit de bank trok van meer dan f 100.000. Een zoodanige renummeratie, goeddeels genoten ten koste van het winstdeel van den Staat, is volgens deze leden niet evenredig met de maatschap pelijke beteekenis van de functie van bankdirecteur en vormt een pijnlijke tegenstelling met de karige belooning, welke tal van anderen voor den door hen verrichten arbeid ontvangen, voor namelijk zij die gewichJbigen intellec- tueelen arbeid presteeren". Voorzoover de bovenbedoelde burger Ja- loersch is op die ton per jaar, ga ik niet met hem accoord. Onmatig veel geld, brengt niet alleen geen geluk, maar gewoonlijk het tegendeel. Maar de vergelijking met de lie den die gewichtigen intellectueelen arbeid presteeren is gegrond. Er zijn, om maar en kele voorbeelden te noemen, overal in dit land directeuren van Middelbare Scholen en Gymnasia die hun heele loopbaan door jon gens van anderen in huis moeten dulden, omdat zij zonder extra-verdiensten er een voudig niet kunnen komen, zeker niet als zij hun eigen kinderen willen laten studeeren hetgeen uit den aard der overerfelijkheio vaak de aangewezen weg voor die kinderen is. Dat is, in vergelijking met den meneer die een ton incasseert als directeur van de Nederlandsche Bank, en met den anderen meneer die een ton heeft gehaald uit com missariaten waarvoor hij vaak zoowat niets heeft behoeven uit te voeren, schromelijk onrechtvaardig. Hoeveel verdiende wijlen professor Lorentz, een der grootste geleer den van onze eeuw? Was het achtduizend gulden? Zooiets. Misschien, ja waarschijnlijk, want hij was een uiterst eenvoudig mensch, was hij daar zeer tevreden mee. Maar waar is de rechtvaardiging van de ton voor den directeur van de Nederlandsche Bank, en de andere ton voor den meneer met de lucratieve commissariaten? Dan noem ik nog even de salarissen van de rechterlijke macht, die pas met 5% gekort zijn. De staat betaalt den rechter, aan wien een geweldige verant woordelijkheid is toevertrouwd, allermisera- belst. En vlak na hem zou ik een kleinen man kunnen noemen, die binnenkort voor dienzelfden rechter moet verschijnen om dat hij zich vergrepen heeft aan een deel der tonnen gouds-in-effecten, die een onzer grootste banken aan hem toevertrouwde tegen een salaris van zegge 2600 Het zou makkelijk zijn nog een lange reeks schrille tegenstellingen op te sommen bij de inkomens van de mannen-met-een-ton. Ik wil alleen de schrilste van alle nog geven Dat is die van den werklooze, die jarenlang gewerkt heeft voor zijn gezin, die niets liever zou doen dan ook nu werken, en die inplaats daarvan is gedoemd tot „stempelen". Zooals hij zijn er nu duizenden en nog eens duizenden. In sommige andere landen zijn er mil li oenen. Hetgeen toch ieder redelijk-denkend mensch ervan overtuigen moet, dat deze economische crisis niet kan verdwijnen met een soort van automatischen terugkeer tot het oude, maar dat er wel degelijk aangepakf moet worden om een lange reeks van fouten gruwelijke onbillijkheden en misstanden in dat Oude uit de wereld te helpen, en een toestand te scheppen waarin zulke gruwelijke inzinkingen en mislukkingen als de huidige onmogelijk zullen zijn. Dit is geen partij-betoog. Het is een een voudige eisch der redelijkheid en mensche- lijkheid, zooals ieder, die eerlijk voor zichzelf durft te denken en te spreken, die tegen woordig voelen moet R. E, VLIEGTUIG UIT ZEE OPGEPIKT. MINISTER PIéTRI AAN BOORD. TOULON, 17 Mei (Reuter). Heden is een vlegtuig, waarmede minister Piétri zich naar Corsica begaf, in zee gestort. De minister, die geen letsel bekwam, werd door een kruiser opgepikt. AMSTERDAM—DUITSCHLAND VLA LEEUWARDEN—GRONINGEN. Ingediend is een onteigeningsontwerp ten behoeve van den aanleg van de verbinding van den spoorweg HarlingenNieuweschans met den spoorweg over den afsluitdijk. CRISISCOMITé 1 cent per dag 4.68. fDrie Haarlemmers hébben van Antwerpen naar Haarlem ge- loopen in 34 uur.) In die goede Pinksterdagen, (Ach, wat ging die vrijheid snel) Toen u zelf zoo heerlijk lui was, (Goed, u niét, maar ik dan wel); Toen zijn daar drie stadgenooten Op een wandeling gegaan. Die u nooit (nou goed, dan ik niet). Van mijn leven zou bestaan 's Morgens in de prille vroegte Zijn z' uit Antwerpen gegaan. Vierendertig uren later Kwamen ze in Haarlem aan. Dat is nu eens een prestatie, Die in mij een diep respect, Voor den moed en de volharding Van dit drietal heeft gewekt. Denk eens aan de massa autos, Die hen snel zijn gepasseerd, En die zij, steeds verder loopend, Kalmweg hebben genegeerd. Denk eens aan die kilometers In een eindelooze rij, Over zonbestraalde wegen, Honderdtachtig naastenbij. Denk eens aan dat laatste stukje. Van den Haag naar Haarlem toe, Na reeds vierentwintig uren, Het idee reeds maakt mij moe. Ik zou er niet warm voor loopen Ondanks allen zonneschijn, Neen dit zou voor u (voor mij dan) Geen geschikte loopbaan zijn. En ik zeg het en herhaal het, Ik neem diep mijn hoedje af. Voor het drietal dat die krachtproef. Met succes ten beste gaf. Men verheft ons Nederlanders Niet meer in den adelstand, Jammer, anders moest dit drietal Loopgraaf zijn van Nederland. P. GASUS. In „Industrieele Eigendom" van 15 Jan. 1.1. werd openbaar gemaakt een octrooiaan vrage van R. Ostermeyer te Hamburg voor een handgranaat met tijdontsteking voor de springleiding en tevens voorzien van een lading voor het ontwikkelen van, het men- schelijk lichaam prikkelende stoffen. Bij het gebruik van handgranaten deed zich het nadeel gevoelen, dat de handgranaat, wan neer zij iets te vroeg wordt weggeworpen, vóór hare ontploffing door den vijand wordt opgeraapt en naar den aanvaller wordt te ruggeworpen. Het nieuwe van de uitvinding is nu, dat in de handgranaat zich een hoe veelheid gassen bevindt van zeer sterke werking, die het den vijand onmogelijk moet maken de granaat op te rapen en terug te slingeren. Het gas wordt ondergebracht in den steel van de handgranaat en voor de inleiding van de ontwikkeling van de gassen kan de kracht van het wegwerpen gebruikt worden. Namens het Hoofdbestuur van den Al gem. Nederl. Vrouwen Vrede Bond is door Mr. L. G. van Dam te Haarlem een bezwaarschrift tegen de verleening van het gevraagde oc trooi bij den Octrooiraad ingediend. Daarin wórdt o.a. gezegd: Het octrooi betreft een traangashandgra naat, gericht op het vernuftige wijze dooden van menschen. Het doel der uitvinding is uitsluitend en alleen het scheppen van een Slechts een passagier vermist Brandstichting de oorzaak? Naar aanleiding van de telegrammen uit Ned.-Indië, blijkens welke zich aan boord van het Fransche passagiersschip „Georges Phillipart", eenige passagiers uit Ned.-Indië bevonden, heeft Aneta-Holland zich in ver binding gesteld met de directie der Messa- geries Maritimes te Parijs. Blijkens de jong ste aldaar ingekomen berichten zou van alle passagiers er slechts een vermist worden, n.l. een Fransche dame. Nadere inlichtingen waren niet te verkrijgen, maar uit het bo venstaande zou mogen worden afgeleid dat alhoewel omtrent het lot vair de Nederland sche passagiers momenteel nog niets te zeg gen valt, deze tenminste niet vermist worden. Aan boord van het verongelukte schip be vond zich o.m. de minister van Financiën van Annam, die zich naar Parijs begeeft, ten einde den aldaar studeerenden jongen keizer te begeleiden op de terugreis naar het vader land. Naar de meening van de directie der Messageries Maritimes bevonden zich 225 volwassen passagiers aan boord van het schip. Brandstichting de oorzaak? In verband met de vraag hoe het moge lijk was, dat de brand kon uitbreken en waarom hij niet tijdig kon worden gebluscht doet zich een verdachte omstandigheid voor, die het vermoeden doet onstaan dat hier sprake is van een misdadigen aanslag. Toen het stoomschip „Georges Phillipart" op 29 Februari de haven van Marseille verliet, werd de reederij er van de zijde der Parijsche veiligheidspolitie van in kennis gesteld, dat de eerste reis van het stoomschip naar Ja pan in communistische kringen te Parijs druk besproken is en dat voor deze reis grootere belangstelling dan gewoonlijk be stond. De communisten zouden van meening zijn, dat het schip een groote voorraad mu nitie voor Japan aan boord had en dat Frankrijk daardoor Japan tegen China steunde. De politie wees er op, dat in deze V nieuwe methode voor menschenmoord op groote schaal. Dientengevolge is deze uit vinding niet vatbaar voor octrooi. In de Memorie van Toelichting tot de Octrooiwet 1910 staat te lezen: „Het octrooirecht voor uitvindingen heeft ten doel het recht vast te stellen van hem, die op het gebied der stoffelijke voortbrenging een dienst aan de gemeenschap bewees, én hem voor dien dienst een belooning te verzekeren. Als uit vinding in den zin van dit wetsontwerp is daarom alleen te beschouwen die, welke bin nen dat gebied valt". Een uitvinding als de onderhavige zal men moeilijk als een dienst aan de gemeenschap kunnen beschouwen en de uitvinder verdient voor dit geraffineerde moordwerktuig zeker geen belooning. Artikel 5 der Octrooiwet bepaalt dan ook, dat géén octrooi wordt verleend voor voort brengselen of werkwijzen, welke zelve of welker doel in strijd zijn met de wetten, de openbare orde of de goede zeden. Daarbij is in het oog te houden, dat artikel 30 der Octrooiwet den octrooihouder het uitsluitend recht geeft het voortbrengsel, waarvoor het octrooi is verleend, te vervaardigen, in het verkeer te brengen, in voorraad te hebben, te gebruiken, enz. Aan den buitenlandschen aanvrager zou dus door het octrooi het uit sluitend recht tot dit alles in Nederland worden gegeven. Zoowel het voortbrengsel zelf als zijn doel gesprekken de gedachte naarvoren was ge bracht het schip in het Suez-kanaal tot zinken te brengen en hiermede het- vervoer van wapens naar Japan te verhinderen en tegelijkertijd het Suez-kanaal voor de scheepvaart te versperren. Hoewel men aan deze geruchten bij de ..Messagerie Martime" niet veel geloof hechtte, werden alle mogelijke voorzorg- maatregelen genomen en werd een strenge bewaking ingesteld. Nog. kort voor het ver trek werd het schip geheel doorzocht zonder dat eenig bewijs werd gevonden voor ae juistheid van de mededeelingen der politie. Te Port Said, waar het schip oorspronkelijk 12 uur voor anker zou liggen, werd het op onthoud tot 2 uur beperkt-, zoodat de .Georges Philipart" met een voorsprong van een halven dag het Suez-Kanaal passeerde Gedurende het passeeren van het Suez- kanaal geschiedde niets, dat een bevestiging zou kunnen zijn van het geuite vermoeden. De Paris Midi", die van deze vermoedens der politie melding maakt, verklaart, dat het onderzoek der politie met vrij groote zeker heid tot de conclusie leidt, dat het schip door een misdadigen aanslag ls verloren ge gaan. Het blad voegt er aan toe, dat men er wellicht toe moet overgaan verband te zoeken tusschen den moordaanslag op den Japanschen Ministerpresident en den brand op de „Georges Phillipart" De geredde Nederlanders. Wij ontleenen aan de Tel.: Onder de geredden van de „Georges Phillipart", die aan boord van de „Contrac tor" en de „Mahsud" te Aden zijn aange komen, bevinden zich de volgende Neder landers: een der heeren Ledeboer, de heer J. E. A. Wahr. mevr. J. Marissen met haar baby, mevr. Canne en haar beide kinderen, dr. B. van Tricht met echtgenoote en twee kinderen, de heer A. G. Boot met echtge noote en dochter, de heer Wang Tsjang-mou en de heer T. Baloeël. De andere Nederlandsche overlevenden zijn aan boord van de „André Lebon" op weg naar Djiboeti. Vermoedelijk bevinden zich onder de slachtoffers geen Neder landers. Het door ons ontvangen telegram ver meldde niet, welke van de beide heeren Ledeboer te Aden is gearriveerd, zoodat om trent een hunner nog geen volstrekte zeker heid bestaat. zijn in strijd met de wetten, de openbare orde en de goede zeden. Met de wetten: a. het Protocol nopens den chemischcn en bacteriologischen oorlog van 17. Juni 1925, goedgekeurd bij Wet van 31 Juli 1930, Staats blad no. 345; b. art. 4 der wet van 19 Mei 1922, S. 309 tot vaststelling van regelen ten aanzien van den aanmaak van buskruit en springstoffen; c. het Koninklijk besluit van 11 Juli 1019, S. 474, ter uitvoering der Vuurwapenwet 1919; d. artikel 5 der Vuurwapenwet 1919; e. artikel 289 van het Wetboek van Straf recht. Met de openbare orde: a. in vredestijd kan 't voortbrengsel slechts strekken tat het bevorderen vair geweld dadige revolutie. Tot eenig ander doel ls het voortbrengsel niet geschikt. b. in oorlogstijd heeft de Staat, volgens onze wetgeving het monopolie tot menschen- verdelging. Een monopolie aan een buiten landschen uitvinder, die het uitsluitend recht zou krijgen om in Nederland traangashand- granaten van deze constructie te gebruiken, verstaat zich daarmede niet. Met de goede zeden: het voortbrengsel ls zedelijk onaanvaardbaar. De Staat behoort geen sanctie te verleenen aan dergelijke geraffineerde moordwerktuigen. In het pro tocol van 1925 (wet van 31 Juli 1930. S. 345) wordt het gebruik van gassen (ook van traangassen: or other gases) veroordeeld door de algemeene opinie der beschaafde wereld (a juste titre condamné par l'opinlon générale du monde civillsé). Deze veroordee ling bindt gelijkelijk het geweten en de practijk der volkeren (s'impose également a la conscience et a la pratique des nations). Redenen, waarom hij zich wendt tot den Octrooiraad met verzoek het aangevraagde octrooi, boven nader aangeduid, in het ge heel n i e t te verleenen. Wij stemmen met dit bezwaarschrift vol komen in en zien met groote belangstelling het verdere verloop van zaken tegemoet. RED. Een gashandgranaat. De Alg. Ned. Vrouwen Vredebond verzet zich tegen octrooi. (Ie blad, le pap.) Ultimatum van het Japanschc leger inzake de vorming van een nieuw kabinet. (2e blad. le pag.) Het Belgische ministerie Renkin afgetreden (2c blad. le pag.) De aardbeving op Celebes. Paniek op Menado. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Verloren Ponden. (le blad. le pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: De ontwapeningsconferentie. (2e blad. le pag.) Van een onzer redacteuren: Met de Johan van Oldenbarnevelt naar dc Noorschc fjorden. (2e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dc aanleg is niet duur, Het onderhoud goedkoop; Men late in ons land Den ASFALTWEG rijn loop! Economische wegen FICTIEVE BEMIDDELING IN DE LINDBERGH-AFFAIRE. SCHANDELIJK BEDROG VAN JOHN CURTIS. NEW YORK 17 Mei (V.D.) De reeder Curtis, die belangrijke verklaringen betref- fendeMe waarschijnlijke ontvoerders van den Lindbergh-baby ln uitzicht had gesteld, heeft de sensationeele verklaring afgelegd, dat al zijn mededeelingen betreffende wekenlange onderhandelingen met de ontvoerders op zijn jacht uit de lucht gegrepen zijn. Twee dagbladen en een filmonderneming hadden hem voor zijn fantastische mede deelingen hooge bedragen uitgekeerd. Deze bekentenis heeft in geheel Amerika buiten gewoon opzien gebaard. Honderd vliegbooten die op grond van de verklaringen van Curtis op zoek waren naar den geheimzinnigen schoener, werden op grond van deze bekentenis direct terugge roepen. Curtis genoot het volste vertrouwen van Lindbergh, waaruit werd geconcludeerd dat wat hij mededeelde wel juist zou zijn. De I *•- ">"rgh's blijven In Amerika. Mevrouw Lindbergh heeft thans, naar aan de Tel. gemeld wordt, besloten af te zien van haar oorspronkelijk plan. zich naar Europa te begeven ten einde te trachten, daar haar smart te vergeten. Zij zal de geboorte van haar tweede kindje afwachten in haar wo ning te Hopewell, waar zij zooveel vreugde cn leed heeft gekend. Ook Lindbergih Ls van oordeel, dat het raadzamer is, te Hopewell te blijven, met het oog op het onderzoek naar den moord. n«» Mexicaansche politic gemobiliseerd. NEW YORK, 17 Mei (V.D.) De president der Mexicaansche politie, Rubio, heeft op verzoek van de politie-autoriteiten t e Washington de Mexicaansche politie gemo biliseerd voor de opsporing van den bende leider uit Detroit Harry Filsher. Filsher die betrokken zou zijn bij dc ontvoering van baby Lindbergh, zou zich thans in Mexico ophouden. Wie ontving het losgeld? NEW YORK. 17 Mel (V.D.) De jury te Bronx heeft een onderzoek aangevangen in zake de betaling van 50,000 dollar losgeld degenen die waarschijnlijk het kind van Lindbergh hebben ontvoerd. Dit onderzoek heeft evenwel niets te maken met de ont- .oering van het kind, aangezien hiervoor de rechtbank te Jersey competent is. De auto riteiten te New Jersey overwegen een be looning uit te loven van 100.000 voor de opsporing van den moordenaar. RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD. TWEE OP ééN MIDDAG) Dinsdagmiddag één uur deed een dame op hot politiebureau aangifte, dat haar rijwiel, dat onbeheerd in de Smedestraat had ge staan, ontvreemd was. Het ls aan de politie gelukt, den dief, die nog In het bezit van het rijwiel was, aan te houden. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Een paar uur later werd wederom ln de Smedestraat een damesrijwiel gestolen, dat ae eigenares, die even een paar boodschap pen in een winkel aldaar deed. vlak voor het politiebureau neergezet had. Ook dezen dief heeft de politie kunnen aanhouden Het zijn twee timmerlieden van resp. 20 en 22 jaar. Het 21.000 ton metende Fransche stoomschip „Georges Philippartdat door een brand- catastrofe geteisterd werd. De Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond verzet zich tegen octrooi. Argumenten van Mr. L. G. van Dam.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1