PEEKCLÖPPEHBURCi STADSNIEUWS ONZE HEEREN COSTUUMS Blauw vana! 22.- 75.- HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 MEI 1932 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct.. p»r Indanthren ARROND.-RECHTBANK. DE MOORDAANSLAG OP DEN HEERENSINGEL. TEGEN DEN DADER VIJF JAAR GEëlSCHT. Voor de Haarlemsche rechtbank werd Donderdagmiddag behandeld de zaak tegen den 35-jarigen slooper, die op Zondag 13 Maan des avonds omstreeks half acht een revolveraanslag op zijn 42-jarige vrouw, kapster, wonende aan den Heerensingel nr. 99, gepleegd heeft, waarbij zij in den rech- terbovenarm en aan het hoofd gewond werd en haar 16-jarige zoon uit haar eerste huwe lijk lichte blessures aan hand en arm opliep. De vrouw heeft thans nog veel last van hoofdpijn en duizeligheid en nog niet het volledig gebruik van haar arm. In verband met een hangende echtscheidingsprocedure woonde de man bij zijn moeder in aan de Zomervaart. De behandeling der zaak. die ruim 3 uur duurde, werd door een talrijk publiek bijge woond Dertien getuigen zijn gehoord, waar van zes a décharge. Het verhoor De vrouw vertelde des Zondagsavonds met haar tante en zoon thuis gezeten te hebben, toen haar man binnentrad. Hij vroeg om een kop thee en kreeg dit. Hij was zeer kalm. Aan zijn handen kleefde bloed: hij had dien dag gevochten. Toen hij over de echtschei ding wilde spreken, zei de vrouw, dat daar over al genoeg woorden gewisseld waren en wilde met de tante uitgaan. De man stond op als om weg te gaan met de woorden: Wacht maar, Anna, je komt zoo maar niet van me af. Op den drempel draaide hij zich om, zei: Zie je die? doelend op de revolver en vuurde. Zij voelde pijn in den rechterbovenarm, viel en kroop onder de tafel, waarop nog een schot gegeven werd, vlak langs haar heen. Zij hoorde toen gestommel (de worsteling met den zoon) en nogmaals schieten. On middellijk snelde ze naar buiten, roepende „Moord!" Haar man liep haar na, schreeuwende: „kapot zal je!" en wilde haar in het water gooien. Zij klemde zich aan hem vast. Even later voelde ze een slag op het hoofd en hoorde een plons, toen hij het wapen in -het water geworpen had, waar het den volgenden morgen weer uitgevischt is. De man was zeer driftig en als er kwestie tusschen hen ontstond, vroeg hij steeds om een revolver, die hij in zijn bezit had gehad, en die door de vrouw eerst verborgen ge houden, later aan de politie gegeven was. Hij had vroeger veel gedronken en zij, geheelont- houdster, had hem ervan afgebracht. Toen zij getrouwd waren, begonnen de strubbelin gen. Hij had vaak opmerkingen geuit als: Ik heb voor jou wel 5 jaar over, Vandaag of morgen zal wel iets gebeuren, en Als ik geen goed leven kan hebben, dan hoeft zij het ook niet. Zij wilde niet, dat hij zijn oude vak weer opvatte, omdat hij dan weer terug zou vallen en achtte hem ook niet geschikt voor haar bedrijf, zoodat hij huishoudelijk werk deed. De tante bevestigde volkomen dit verhaal van de vrouw. Ook de zoon, voor zoover die gehoord had, wat dien avond gebeurde, want hij is hardhoorend. De man heeft op hem gericht, doch de zoon sloeg de revolver vlak bij zijn hoofd weg. De revolver, waarmee de aanslag geschied de, was gekocht van een koopman „Nakikie" genaamd. Waarvoor de revolver dienen moest wist Nakikie niet. Op weg naar het politiebureau had hij tegen een agent gezegd, dat hij al vier we ken met het plan rcmdgeloopen had zijn vrouw te dooden. En op het bureau: „Het is eigenlijk verkeerd geloopen: er was één ko gel voor haar en één voor mij bestemd." Dit alles ontkende verdachte. De laatste aangehaalde zinnen had hij niet gesproken. Dc revolver had hij voor zichzelf gekocht, omdat hij „zijn leven zat was". Op den zoon heeft hij niet gericht. Ook niet op zijn vrouw. (Voor den rechter-corrumissaris heeft hij juist verklaard wel op haar ge richt te hebben.) Zij was uit angst voor een schot onder tafel gekropen en als zij niet haar arm boven tafel uitge stoken had, zou ze niet getroffen zijn. Als hij op zijn vrouw had willen mikken zou dat raak geweest zijn. Ook heeft hij haar niet in het water willen werpen. Hij was razend geworden omdat zij thuis niets tegen hem gezegd had. Voorts ontkende hij, wat hij aan den rech- ter-commissaris gezegd had: dat hij het plan om te dooden had gehad (wat hij even te voren op de zitting nog bekend had) en met dat plan naar haar woning was gegaan. Wel koesterde hij al weken een wrok tegen zijn vrouw om intieme redenen die hij met gesloten deuren zou openbaren. De president, Mr. Th. Maassen leest, een brief voor door verdachte aan zijn ouders geschreven op 8 Maart, waarin o.a staat: in elk geval moeten er dooden vallen. De getuigen a déchage waren het er over eens, dat verdachte een beste, goeie jongen was. hoewel driftig, die wel eens dronk, en er niet te goed tegen kon. En die graag weer een vak zou uitoefenen Op een bepaald oogenblik wordt de verde diger verzocht door den president, niet steeds te interrumpeeren. Hierop wordt de zaak even met gesloten deuren voortgezet. Het requisitoir. Mr. A R. And r in ga. requisitoir nemend vond de houding van verdachte zonderling. Bekende hij vroeger, thans komt hij daarop terug en draait er omheen. Het begane feit is zeer ernstig. Als een beest is ver dachte te keer gegaan en slechts het toeval wilde dat niet meer schoten raak geweest zijn. Buiten heeft hij met de leeggeschoten revolver de vrouw nog op het hoofd geslagen, dat op zichzelf al heel erg is. Dat de vrouw oorzaak zou zijn van de slechte verhouding, gelooft spr. niet. Veel verschoonende om standigheden zijn niet aanwezig: het plan om te dooden had hij al langer en daarom is poging tot moord bewezen. Hij eischt vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief Het pleidooi. Mr. J. I. r ay-cn Schulz (Am sterdam1 rverdachte zijn volle sym pathie heeft. De daad zelf is verkeerd, maar dat hij tot de daad gekomen is, is psycholo gisch goed te begrijpen. De vrouw is de hoofdoorzaak. In haar handen is de man gevallen en hij kon er niet meer uit. Ter il lustratie van een en ander leest hij stukken uit brieven voor en legt vele papieren aan de rechtbank over "Poging tot moor anoch doodslag acht hij bewezen, daar de man kwam om het weer goed te maken doch door negeeren, razend werd. Had hij willen doo den, dan zou hij zeker op dien korten af-, stand raak geschoten hebben Voor beide ten lasteleggingen vraagt hij vrijspraak. Voor de mishandeling verzocht hij clemente straf. Het overgeven van de oude revolver aan de politie, waarbij geen patronen aanwezig wa ren noemde pleiter geënsceneerd om een re den tot echtscheiding te hebben, Echter is de man niet normaal. Eenerzijds ruw, anderzijds nog een kind. Daarom vraagt hij ee.n psychiatrisch onderzoek. De Officier is sterk tegen dit laatste, om dat hem uit het onderzoek daarvoor geen reden is gebleken. Hij acht het onjuist de schuld op de vrouw te schuiven: haar be doelingen waren goed. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal in Velsen. Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht een 42-jarige chauffeur. thans ge detineerd. verdacht van diefstal van f 5 in een café te Velsen op 8 April. Een dochter van den caféhouder had dien morgen door een ruit gezien, dat een man gebukt bij een lade stond en zijn hanc daarin had. Zij haalde iemand erbij die *>en stofzuiger demonstreerde, en toen zij :n de ca.fé-zaal kwamen, stond de man rechtop en begon harmonica te spelen. Verdachte, die voor den rechter-commis- saris ontkend heeft, bekende ter terechtzit ting. ..Er was niemand in 't café. toen ik binnenkwam. En dat weet u ook wel. Edel achtbare, de gelegenheid maakt den dief. Ik heb er spijt van". In Indië had hij een goede betrekking, is echter ziek geworden en heeft nadien steeds gesukkeld met werk. Zijn broers wil len hem niet helpen en hij geniet zeer weinig steun. Zijn middageten moet hij bij- elkaar scharrelen. De Officier mr. A. B.. Andringa, vraagt een gevangenisstraf van 4 maanden met af trek van preventief. Verdachte is reeds zes maal eerder wegens diefstal veroordeeld vooral de laatste jaren. Mr. H. J. M. Tonino vroeg een reclas- seeringsonderzoek. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal in Heemstede. Een jongeman van 23 jaar en een jongen van 17 hebben op 15 Febr. een inbraak ge pleegd in perceel Glipperweg 85 te Heemstede door het indrukken van een ruit in hel sousterrein. Beiden bekenden. Zij namen een paar schaatsen weg, een koperen haard stel en blaasbalg. De schaatsen zijn ver kocht aan een onbekenden jongen h?t '-.lard stel in een winkel. De oudste dader beriep zich op zijn werk loosheid. Hij is thuis met 12 broers en zurters en heeft geen wérk. Hij is reeds vijfmaal eerder veroordeeld. „Als dk werkloos ben, dan doe ik die din gen". Nu heeft hij weer werk. De moeder van den jongsten dader ver zocht om voorwaardelijke veroordeeling Haar zoon had geen werk, en ging vaak naar het Vereenigingsgebouw voor de werkloozen. waar hij allerlei verkeerde dingen leerde, als kaarten en dobbelen. De Officier eischte tegen den oudste ver dachte een gevangenisstraf van 6 maanden, onvoorwaardelijk; tegen den jongsten een boete van f 25 subs. 25 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maa- ":n met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak over 14 dagen. VERBOND VAN NATIONALISTEN De vergadering, welke Woensdagavond dodr het Verbond van Nationalisten belegd was in Hotel „de Leeuwerik" is door de po- titie verboden. Het Verbond heeft nu op Woensdagavond 15 Juni in hetzelfde Hotel een vergadering uitgeschreven, waarin zullen spreken de heeren Dr. van der Mijle, voorzitter van den Centralen Raad te Amsterdam, over: „Wat het Verbond van Nationalisten wil en wat noodig is ter bestrijding van de malaise" en C. J. M. van Eysden Jr., secretaris over: „Onze strijd tegen het Communisme". SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.54 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middagdiensten te 9.15 uur. Avonddiensten bij het invallen van „nacht". Talmoed Torah: Sabbatn te 12 uur. Werkdagen: Tusschen de Middag- en Avonddiensten. Alle diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11 met uitzondering van de diensten op Woensdagavond, die verricht zullen worden in het Gemeen te gebouw. BINNENLAND STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Donderdag werd te Amsterdam de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Stoomvaart Mij. „Neder land" onder voorzitterschap van den heer S. P. van Eeghen. Vertegenwoordigd waren 17 aandeelhou ders, vertegenwoordigende 27080 aandeelen en uitbrengende 27080 stemmen. Het verslag werd voor kennisgeving aan genomen. De balans en winst en verliesreke ning werdei: goedgekeurd en de directie werd gedechargeerd Aan de orde was de aftreding van twee commissarissen nl. de heeren Jhr. H Loudon en den heer I. P. van Eeghen, die bij acclamatie werden herkozen. PREDIKANT SCHRIJVER VAN ANONIEME BRIEVEN? De onverkwikkelijke zaak in hooger beroep. TOEN DE PREDIKANT OPGESLOTEN WAS. GING HET SCHRIJVEN DOOR. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terecht gestaan de predi kant uit Winterswijk, die op 9 Februari door de rechtbank te Utrecht wegens het schrijven van anonieme brieven en briefkaarten met beleedigenden inhoud, o.m. aan Jhr. W A. Ortt, directeur van de stichting „Zandber gen" te Amersfoort, is veroordeeld tot gevan genisstraf van één maand, conform den eisch van het O. M. Verdachte bleef voor de rechtbank ontken nen, op eenige wijze betrokken te zijn bij het schrijven van de anonieme brieven welke reeds gedurende eenige jaren aan verschil lende personen direct of indirect bij genoemd gesticht betrokken, zijn gericht. Voor de rechtbank waren de vier schrift kundigen eenstemmig van oordeel, dat verd. de schrijver van de brieven was, gezien de overeenstemming Sn het schrift. Na zijn veroordeeling heeft de predikant niet stil gezeten om in hooger beroep zijn onschuld te kunnen bewijzen. Daarom heeft bij zich. in overleg met den burgermeester van Winterswijk, ongeveer een maand gele den gedurende elf dagen laten „interneeren" bij een tuinier te Meppel. Verd stond onder strenge bewaking en toch werden anonieme brieven en briefkaarten te Amersfoort en elders ontvangen. Voor het Hof, dat gepresideerd werd door Mr. Jolles, terwijl het O M werd waargeno men door den procureur-generaal mr. Bau- duin, hield verd met klem zijn onschuld vol. Aanvankelijk had hij zoo verklaart verd. op de vragen van den president niet in hooger beroep willen gaan. omdat hij de cel zijn beste alibi vond. Dan toch, aldus verd., zou bewezen zijn, dat ik onschuldig was, daar dc anonieme brieven regen dan toch zou doorgaan. OndeP'eede. voor den hoogsten rechter heb ik van den preekstoel van mijn onschuld getuigd. Mijn gemeenteleden en vrienden hebben mij overgehaald, in hooger beroep te gaan. Wanneer verd. in opgewonden bewoordin gen het rechtbank-onderzoek te Utrecht ter sprake brengt en het. requisitoir van den Officier van Justitie allerdwaast noemt, valt de procureur-generaal mr. Bauduin verd. in de rede: ..U hebt eerbied te toonen voor het O.M., ik zeg ook niet van u. dat u allerdwaast optreedt". Verd. breekt dan zijn verklaring af met de woorden: ..Ik ben onschuldig, daar Is alles mee gezegd". Hierop wordt aangevangen met. het hooren van de getuigen. Jhr Ortt, directeur van Zandbergen" doet uitvoerige medodeelingen over de vele door hem ontvangen brieven en briefkaarten, waarvan de inhoud hoogst be- leedigend is. Hij kent den predikant niet, doch hij had. door iutingen van anderen, achterdocht opgevat tegen ds R. en hij acht het in ieder geval vaststaande, dat er tus schen den anonlemen schrijver en verd. een nauwe betrekking bestaat. Het oordeel van den predikant over de stichting „Zandber gen" stemt merkwaardig overeen met dat van anonymus. Pres.: ..Krijgt u nog steeds brieven?" Get. Ortt: ..Nog steeds! De Inhoud wordt s'eeds grover cn schunniger. Ook toen ver dachte geïnterneerd was kreeg ik brieven". Pres .Dat ls een typisch verschijnsel bij strafzaken als deze (tot verd.) ..Hebt u iets tegen het gesticht „Zandbergen"? Verd. ..Neen. niets' Ik ken „Zandbergen" niet! Ik weet alleen, dat in mijn vorige ge meente. Hoogland, een paar jongens van het gesticht waren ondergebracht, die de schrik van het dorp waren" „Als ik inderdaad klachten tegen „Zand bergen" had, jvaren er voor mij wel andere wegen". Verd. ontkent iedere relatie met de ontvan gers van de brieven. ..Pres.: „U hebt schrijfproeven moeten af leggen cn de overeenkomst tusschen uw schrift cn dat van den anonymus is groot!' Verdachte geeft hiervan een ietwat zon derlinge verklaring Hij beweert, dat hij het schrift van de beleedigende briefkaarten na moest schrijven. Pres.: ..Dat kan onmogelijk waar zijn". Verd.: „Ik sta niet te liegen. Ik ben mis schien bitter, maar vergeet u niet, dat ik twee jaar lane ben vervolgd". Pres ..Ja. maar ook uw vingerafdruk 's op een der brieven gevonden". Verd.: „Dat wordt gezegd!" Pres.: ..Ten derde worden in de schrifturen dir.een aangeroerd, die u bekend kunnen zijn!" Verd.: „En toch heb ik ze niet geschreven. Ik weet er niets van". De procureur-generaal vraagt hierop aan verd. waarom hij zich niet met den heer Ortt in verbinding heeft gesteld. Verd.: „Ik heb me in verbinding gesteld met z'n neet". Als volgende getuige wordt gehoord de Commissaris van Politie te Amersfoort, die mededeelde hoe het ondoryek Ls gevoerd. De aandacht was op verdachte gevallen door de overeenkomst tusschen het schrift van den verdachte, dat hij toevallig onder de oogen kreeg en dat van den anonymus. Voordien had get. geen oogeblik gedacht aan den pre dikant. De President deelt u mede. dat mevr. S. een anonieme briefkaart had gekregen, zij had 't adres uitgeradeerd en de kaart naar den predikant gestuurd. Eenige dagen later kreeg mevr. S. wéér een briefkaart, doch nu ls 't adres met speldeprikken gemaakt. Verd.: „Hoe is 't mogelijkl" Pres.: „'t Is wel héél merkwaardig". De scheikundige dr. Van Ledden Hulse bosch verklaart, dat hij de overtuiging heeft, dat de gevonden vingerafdruk volkomen identiek is met die van den linker middel vinger van den predikant. Dr. J. Schrijver, arts te Amsterdam, had in 1929 een karakterschets gegeven van den schrijver van de anonieme brieven en brief kaarten. Naar de meening van den schrift kundige is de schrijver iemand, die zich goed kan vermommen en gemakkelijk verschil lende rollen kan spelen. Hij is een fantast en zeer emotioneel, terwijl hij innerlijk ver scheurd is. De deskundige verklaart nog, dat hij bij een kennismaking met den ver- moedelijken dader, een groot deel van zijn conclusies bevestigd vond. Pres.: „Kan er een complot van twee menschen bestaan, waarbij de tweede het schrift van de eerste, heeft nagebootst om de justitie op een dwaalspoor tc brengen?" Deskundige Schrijver acht dit volkomen onmogelijk. Deskundige meeht. dat verd. de brieven die ontvangen werden in 't tijdperk dat ver dachte was „geïnterneerd", vooruit zijn ge schreven. Vervolgens wordt uitvoering stilgestaan bij het feit, dat ook tijdens het verblijf van verdachte in Duitschland. waarheen hij in 1931 zijn huwelijksreis maakte, anonieme beleedigende brieven werden ontvangen. Verdachte had aan de(n) anonlemeori briefschrijver(s) per advertentie verzocht gedurende den tijd, dat hij In het buiten land was, berichten uit de Wlnterwijksche courant over te schrijven en te zenden aan een ambtgenoot van verd. te Winterswijk. De schrijver was hierop Ingegaan en het schrift was hetzelfde als dat van de anonieme brie ven. Verdachte kon deze berichten niet uit het plaatselijk blad hebben overgeschreven, daar hij in Duitschland was. Hierop werd gepauzeerd. Na de pauze werd het getuigenverhoor voortgezet. De schriftkundige v. d. Laan was „in zijn rapport tot de conclusie gekomen, dat de predikant vele schrifttypen tot zijn be schikking heeft en een groote schrijfvaar digheid bezit. Pres. Er zijn brieven en briefkaarten waar van verd. beweert, dat hij ze niet geschreven kan hebben op dat tijdstip. Als dit vast komt te staan, blijft u dan toch bij uw oordeel dat al de schrifturen van verd. afkomstig zijn? De kantoorhouder der posterijen te Hoog land heeft in 1929 een tiental gemerkte briefkaarten verkocht aan een tuinman al daar. Van deze -kaarten zijn er zes of zeven anoniem verzonden. Pres.: (tot verd.): „Kent u dien tuin man?" „Verd.: „Ja, hij werkte soms bij mij in den tuin". Pres.: „Kocht die tuinman die kaarten voor u?" Verd.: „Neen". Pres.: „Wat doet zoo'n eenvoudige tuin man met tien briefkaarten?" Verdachte merkt voorts op, dat er meer dere personen In Hoogland briefkaarten had den verkocht. Er zijn er dus vee! meer dan tien gemerkt uitgegeven. De tuinman uit Hoogland wordt nu voor geroepen. Hij verklaart, dat hij nooit briefkaarten voor verdachte heeft gekocht. Wel heeft hij een grief tegen „Zandbergen". Pres „Hebt u wel eens brieven of brief kaarten voor den dominé gepost?" Gei „Neen, nooit! De gemerkte brief kaarten heeft hij zelf gebruikt." Procureur-generaal: „Hebt u wel eens slechte inlichtingen over „Zandbergen" ver strekt? Getuige: Onmogelijk is het niet". De gemerkte briefkaarten komen weer ter sprake. Getuige verklaart, dat hij direct bij het koopen van dc briefkaarten had ge zien, dat ze gemerkt waren. Procureur-generaal (tot getuige): „Denkt u er om, dat u de geheele waarheid zegt. U staat onder eede en ik geloof niet alles wat u beweert. Waarom hebt u over die ge merkte briefkaarten niet direct" met den kantoorhouder gesproken?" Getuige: „Och. waarom zou ik géén ge merkte briefkaarten gebruiken?" Hierop deelt de procureur-generaal mede, dat mevrouw Mr. Belinfante. advocate te Amsterdam hem zoo Juist heeft medege- gedeeld. dat ook zij vroeger te maken heeft gehad met een anonieme briefschrijverij, waarin verdachte een hoofdrol heeft ge- .oocld. Het OM verzoekt alsnog mevrouw Mr. Belinfante als getuige te hooren, welk verzoek door het Hof wordt Ingcw"' -1 Getuige. Mr. Belinfante. verklaart d:. -u harer cUenten anonieme brieven ontving, zij. ge:., verdacht den predikant hiervan, daar zij diens schrift ter vergelijking had. Op krasse wijze schreef zij verdachte en. de brieven met een valschcn naam ge teekend bleven verder uit. Verdachte gc^t toe. dc drie brieven, waar van in dit nieuwe geval sprake ls. te hebben geschreven, hij ontkende echter dc valsche namen eronder te hebben gezet. Pres.: „Maar die drie brieven hebt u toch geschreven Verd.: „Het waren drie concepten". De burgemeester van Winterswijk, de heer J. A R. Bosma. getuige a décharge. Get. verklaart, dat hij op zeer goeden voet met verd. staat. In Winterswijk ls men algemeen van meening, dat hij onschuldig ls. Als mensch heeft get. verd. willen hel pen en o.a door de politie een onderzoek naar den inhoud van den koffer doen in stellen door den Inspecteur van politie, toen verd z:ch liet „Interneeren". Deze geheele vrijwillige „interneerlng" was ineengezet door den burgemeester Bij de fouilleering van den koffer en van verd. was geen schrijf gereedschap aangetroffen. Procureur-generaal. „Als hulp-officier van Justitie had u mij daarvan in kennis moeten stellien. ik wist er niets van en het gebeur de hangende het appèl. Getuige: Ik deed dit In het belang van Winterswijk, ik had niet de bedoeling het O.M. tegen te werken. Een maand geëischt. AMSTERDAM. 20 Mei <V D> In hooger beroep voor het Gerechtshof werd door den procureur-generaal, mr Bauduin. tegen den predikant uit Winterswijk, wegens het schrij ven van beleedigende anonieme brieven, een gevangenisstraf van 1 maand geeLscht, De Utrechtsche rechtbank had den predi kant tot 1 maand gevangenisstraf veroor deeld. MESCH KRIJGT WEER EEN RAAD. MET HET RIJK VAN DICTATOR DlYSENS IS HET UIT. Een speciale verslaggever van E>e Tel. schrijft uit Mesoh: Thans zal het mysterie van Raadloos Mesch worden opgehelderd, voordat er puzzlende kiesrechtkenners radeloos mochten zijn geworden! Men weet. hoe de zaak zich verleden jaar heeft toegedragen: er was één candid at en lijst met acht namen ingediend, waarvan de eerste zeven door den burge meester als voorzitter van het Hoofditem - bureau gekozen werd verklaard, of liever aangewezen om zitting te nemen. In plaats van nu na ontvangst van de desbetreffende kennisgeving binnen den wettelijken termijn voor inzending der geloofsbrieven te zorgen, wachtten vier hiermede tot het te laat was en de drie anderen weigerden zelfs den aan- geteekenden dienstbrief aan te nemen, omdat ze eigenlijk nooit serieus een candida'.uur hadden begeerd en niets er voor voelden om gemengd te worden ln de dorpsche scher mutselingen die verwacht werden, wanneer een der anderen, die Jaren geleden bur gemeester-secretaris van Mesch geweest en Inmiddels zoo iets van 76 Jaar geworden weder in het gemeentebestuur oen actieve rol zou willen spelen. Sedertdien had all en no. 8 in. de vroedschap zitting, doch nu hij de gemeente had verlaten,e bleef de Raadzaal leeg. Onlangs heeft nu de burgemeester, ln op dracht van Gedeputeerde Staten die al heel wat met. Mesch en andere dwerggemeenten als Reyckholt en St. Geertruld te stel'en hebben gehad de zoo juist genoemde vier candidaten, die te laat hun geloofsbrieven hadden ingezonden ultgenoodlgd. dit alsnog te doen. Men zegt hier, dat ze nu beter zullen oppassen en er voor zorgen, ditmaal op tijd te zijn. Of nu ook de drie anderen weer aan bod zullen komen, moet blijkbaar nog een verrassing blijven: op grond van eenige voor den leek Ietwat nevelige Kon. besluiten cn minitserleele beschikking zou dit, geloof ik. wel mogelijk zijn. Hoe dit zij, vermoedelijk heeft Mesch nu weldra weer een mogelijk niet voltalllgen Raad, waardoor aan het Rijk van dictator Dusens ook weer een einde zal zijn gekomen. Verder schrijft de correspondent Heeft men mij goed ingelicht, dan zullen de tweedehandsch Raadsleden terstond alles in het werk stellen om annexatie van Mesch bij Eysden te verkrijgen Volgens sommigen ls ook de bedoeling van het Raadloos maken geweest om duidelijk te maken, dat althans een deel der gemeentenaren niet. langer ge diend was van den hl. onhoudbaren toe stand Deze zou dan. ben ik goed ingelicht en juist ln zoo'n klein dorp is het extra moeilijk objectieve voorllohting te verkrijgen een gevolg zijn van een Jarenlange ani mositeit tegenover den burgemeester, die zich mogelijk terecht, van allerlei dorpsche kuiperijen niets aantrok en zonder zich aan iemand te storen blijkbaar af en toe wel eens wat autocratisch zijn eigen weg ging. GEEN VERLAGING DF.R SPOORWEG TARIEVEN Op de schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Kampschöer en Van de Bilt heeft dc minister van waterstaat o.m geant woord. dat verlaging der spoorwegtarieven volgens de regeering vooreerst niet raad zaam is. RECALCITRANT STUDENT Te 's Gravenhage is proces verbaal opge maakt tegen een 18-jarige student, die de in het belang van het verkeer door een agent gegeven bevelen weigerde op te volgen cn den agent opzettelijk een klap in het gezicht gaf. DOODELÏJK ARBEIDSONGEVAL. Donderdagmiddag vond men op de ma chinefabriek van Stork Co te Hengelo den gehuwden werkman K. dood naast een der machines liggen met gespleten schedel. Men vermoedt, dat een onderdeel van de ln be weging zijnde machine met het slachtoffer in aanraking ls gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de man werd gegrepen en ge dood. BEKEND JORDAANSCn TYPE OVERLEDEN. Donderdagavond is te Amsterdam op 57- Jarigen leeftijd overleden de in de Jordaan welbekende H. Vaz Dlas. De overledene was de laatst overgeblevene van liet gilde der explicateurs in het bioscoop. Ongeveer 20 jaar heeft hij deze functie bekleed in het Apollo-Theater aan den Haarlemmerdijk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7