De motie Drop verworpen. Een kind als een wolk ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 21 MEI 1932 TWEEDE BLAD STA TEN- GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Kamer als debating-society. 20 Mei. De motie-Drop welke een andere regeling wilde voor de subsidies door de Staatsmijnen geschonken aan verschillende Kerkgenoot schappen. godsdienstige vereenigingen en cul ture e le instellingen is aan het eind van het debat verworpen met 4010 stemmen. De discussie van vandaag, voor het meeren- deel reeds repliek, heeft niet veel om het lijf gehad, in ieder geval ln de groote groe- peering der standpunten geenerlei wijziging gebracht. In de repliek kwam voor het eerst bij dit debat een vrijz.-democraat aan het woord, heel kort: de heer Marchant. Deze had uit den mond van den motie-voorsteller opge- teekend, dat t hem er minder om te doen was geweest zijn motie aangenomen te krij gen, dan wel een debat uit te lokken over deze dingen. De heer Marchant geloofde, dat de Kamer er niet is, om debatten mogelijk te maken, maar om politieke beslissingen -te nemen. En dan had hij gedacht, dat de be doeling van den voorsteller geweest is, ook instellingen, gegrond op de sociaal-democra tische levensbeschouwing te subsidieeren. Ook Prof. Eerdmans sprak dit in zijn repliek uit, maar zoowel de heer Drop, als diens medeonderteekenaar de heer v. d. Heide, hebben 't bestreden. Zij betoogden dat het hun alleen maar te doen was om de subsidies aan de Kerkgenootschappen in de mijnstreek te doen ophouden in het belang der religie zelf. De religie tegenover den Staat. Het was de heer Drop herhaalde 't nog eens heelemaal niet de bedoeling ge weest het vraagstuk der verhouding van Kerk en Staat nu eens terdege te bespreken. Intusschen, Prof. Slotemaker de Bruine tot merkbare ontzetting van de minister var. Waterstaat heeft uitvoerige beschouwin gen gehouden over dat vraagstuk, hei-welk ook volgens den minister, in het geheel niet in het geding was. Prof. Slotemaker's rede heeft geen andere meeningsuitingen uitge lokt. De oud-hoogleeraar onderscheidde vier verschillende en mogelijke opvattingen over wat is: de scheiding van Kerk en Staat. Voor hem was déze opvatting de juiste, dat de Kerk als zoodanig een instelling is van ge heel eigen structuur en eigen positie, geen vereeniging, dat de Staat niet heeft te zeg gen, wat de Kerken te doen hebben, dat de Kerken als zoodanigniet de hoedsters moe ten zijn van de bestaande economische orde of van een bepaalde politieke beschouwing, dat zooals het hier te lande een feit is aan de lidmaten van geen enkele kerk voor rechten moeten gegeven worden maar dat het aan de andere zijde niet verkeerd is de Kerken geldelijk te steunen, wanneer daar aan maar geen voorwaarden verbonden wor den, die de vrijheid der Kerken belemmeren. De Staat, die de waarde van het moreele er kent, mag ook de waarde der religie erken nen. Overigens heeft Prof. Slotemaker de Bruine met minister Reymer. die zich heel kort in het debat mengde, betoogd, dat in 1914, toen er besloten werd tot subsidieering der kerken in de mijnstreek over te gaan. wijl de mijnen zooveel menschen hadden aangetrokken, die steun geenszins een voor- loopig karakter werd geschonken. Continuï teit is noodig willen er geen financieele moeilijkheden ontstaan betoogde zoowel de heer Slotemaker als de minister van Wa terstaat. Die er overigens Buys bij haalde om aan te toonenV; dat art. 172 der Grondwet het subsidieeren niet onmogelijk maakte. Wat de heer Drop in zijn repliek betoogde niet te hebben ontkend. Ook de minister legde er allen nadruk op, dat de Staatsmijnen als werkgever plichten hadden tegenover de arbeiders, de plicht aan de bestaansvoorwaarden zoo gunstig moge lijk te maken. Ds. Zandt verklaarde dien steun absoluut niet te kunnen aanvaarden, wijl hij als zoon der reformatie 'aan „Rome" niets wenschte te schenken voor haar eere- dienst. Maar voor s.-d. instellingen had hij ook niets over, wijl deze de „revolutie" altijd weer op den voorgrond stelden. Intusschen de minister en de meerder heid van de Kamer vonden in de motie geen lichtlijnen voor een uitvoering van een nieu wen vorm van subsidieering Subsidie aan cul- tureele vereenigingen. De heeren Reymer en Eerdmans hebben nog eenmaal gezegd, niet te weten wat nu eigenlijk cultureele organi saties zijn. De heer Drop ziet daarin alles wat ontwikkelt (de heer Marchant zei, dat die steun dan van O. K. en W. komen moest), de heer v. d. Heide alles wat voert naar vorm en stijl in het leven. Gelijk gezegd: de motie viel met 4610 stemmen. De interpellatie-de Visser over het geval- Reuderink werd voorloopig van de agenda afgevoerd, wegens de afwezigheid van den interpellant. De echtgenoote van den heer De Visser is nl. vanmorgen overleden. INTIMUS. Voor den Politiei echter. Persaelict. Er stond een meneer terecht, die zooveel als een collega was, want hij was de Oost- Knollendammer correspondent van de Zaan- lander en aangezien die meneer getatoueerde handen had. een aanduiding dat hij zeeman was geweest, blijkt alweer wat perspectieven de journalistiek opent. Die correspondent dan was niet alleen vaardig met de pen, maar ook met den mond. doch wat hij zei, was niet al te duidélijk. Hij vertelde: „ik ver hef me boven ieder en beschouw ieder als mijn broeder". Den rechter ontging evenwel de beteekenis. want hij merkte op, dat. als men zich boven ieder verheft, men een an der als zijn mindere beschouwt, waarop de filosoof opmerkte: „ik bedoel in vijand schap", hetgeen alles zeer duidelijk was. De rechter vertaalde het in begrijpelijk Neder- landseh en vroeg of het beteekende. dat de man niemand wilde beleedigen en haat toe dragen. Dit alles was het voorspel van de zaak, nadat er beweerd was, dat er tusschen den correspondent en het hoofd der school een veete zou bestaan en men hoorde vertellen van becritiseerde tooneelstukjes en van een zekeren Piet. die ten nadeele van den cor respondent door het schoolhoofd naar voren was geschoven in de politiek geloof ik. Men ziet hieruit, dat in het 500 zielen tel lende Oost-Knollendam ook politieke en ar tistieke hartstochten werken. Maar daar ging het nu om- De zaak was deze, dat de correspondent aan de Zaanlander een be richt had gezonden over het vervoeren van een lijk per autobus, hetgeen zeer zeker een ongewoon transportmiddel voor lijken is, al zijn de begrippen lijk en autobus elkaar niet geheel vreemd. Nu had onze journalist zeer zeker het recht zei de officier, om op deze buitengewone wijze van lij ken transport de aandacht te vestigen en deze af te keuren als2hij2zulk verkoos, maar dan moest hij zakelijk blijven en niet op zoodanige wijze schrijven, dat daardoor iemand zich beleedigd kon gevoelen en dat kon in dit geval het hoofd der school, wien eigenlijk te weinig dankbaarheid en eerbied voor den overledene werd verweten. De officier van Justitie Mr. Paardekoper Overman sprak als zijn meening uit, dat de Pers heel veel goed kon doen, maar dat ze moet weten, wat ze zegt. Wat deze verdachte schreef, kon den toets der onpartijdigheid niet doorstaan en daar om requireerde het O. M. f 50 boete. De politierechter was het er mee eens. maar verminderde de boete tot f 10, omdat ook hij in het lijkentransport een gemis aan piëteit zag en er iets stuitends in vond. E-r bestaat toch altijd zoo iets als eerbied voor de dooden. Boeren onder elkaar. In Leymuiden wonen twee boeren, wier landerijen door een ondiepe sloot zijn ge scheiden; in die sloot lag een dam en deze belette den toevoer van water naar een deel der sloot. De eene boer wilde de sloot vullen ter besproeiing van zijn land en om te zor gen dat zijn vee niet op buurmans land zou komen, niet zoozeer uit respect voor zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». p«r regel. buur dan wel omdat er eenige kans bestond, dat zijn vee bij eventueele overschrijding der sloot minder vriendelijk zou worden ontvan gen; was niet eens een varken met vier poo- ten op buurmans erf gekomen en met drie heele weer teruggekeerd? Hij liet dus den dam doorgraven, wat echter tegen den zin van buurmans zoon was, die daarom ook een schop nam en de uitgegraven aarde weer in 't gat wierp, althans gedeeltelijk; de rest kwam zeker door de haast op buurmans hoofd terecht- Toen hij het alleen niet tegen de tegenpartij, die drie man sterk was, kon bol werken, hief hij dc spade op en voegde den boer toe: „ik zal je de hersens inslaan." De boer, prijs stellende op een gaven schedel, retireerde. Daarvoor stond de strijdlustige boerenzoon terecht, die nu wel niet ont kende die woorden geuit te hebben, maar beweerde, dat ze gericht waren tot. het hondje van buurman, dat zich in 't geschil gemengd zou hebben, iets wat hij zich nu eerst herinnerde, want-bij de politie had hij daarvan met geen woord gerept. Een knecht van den bedreigden boer sprak dit tegen, want, voegde hij erbij, hij zei: ik heb er tien jaar voor over en dat krijg je toch niet voor een hond. Bovendien heeft hij tegen mij ge zegd; ik zal je verscheuren en doodslaan en vanmorgen nog zei hij; ik zal je betaald zetten, weduwnaar! O zoo! Ik heb gezegd! Hij zei dit op een toon. waaruit men kon verstaan: Na deze mededeeling is verdere discussie overbodig en het leek me toe, dat in dat woord weduwnaar nog een bijzondere dreiging school. De rechter achtte de debat ten echter nog niet gesloten, maar infor meerde belangstellend naar het hondje, naar een schutting, die de eene boer voor het gezicht van den ander had geplaatst: naar dreiging met een geweer en alles wat zoo ter sprake kwam, maar zoo'n beetje bui ten de zaak omging, doch ten slotte kwam de officier aan het woord. Deze vond het onsympathiek van den boerenzoon, dat hij nu met het smoesje van den hond kwam. alsof hij zich verbeeldde, dat men de jus titie wel wat kon wijsmaken. Daarom eischte het O. M- f 20 boete en de rechter deed er niets af. OPENING FILIAAL BECK EN VAN ESSEN. De in Amsterdam gevestigde speciaalzaak van driewielige bakfietsen van Beck en Van Essen, heeft zich genoodzaakt gezien, door de vele aanvraag in deze streken om in Haarlem een filiaal te openen. Hiervoor is een uitstekend pand gevonden aan de Nieuwe Raamstraat 79 en Korte Lakenstraat 27. In de groote showroom, die een zeer fris- schen indruk maakt door beschildering, be timmering en verlichting, staan tallooze bak fietsen in vele modellen ten toongesteld. Voor onderscheidene bedrijven is een fiets be schikbaar, en mocht men nóg een ander model wenschen dan wordt dat in de eigen werkplaatsen geconstrueerd. Dus Neder- landsch fabrikaat. Er zijn trap- en motorfietsen, met inge bouwde hulpmotor, voorzien van de nieuwste vindingen als autorem, stuitnok, die het spatbord belet door het frame beschadigd te worden, en gepatenteerde stuurpal. Ook transportfietsen en luxe rijwielen zijn aan wezig. Het is de bedoeling de fietsen zoowel in huur als huurkoop en koop te geven. En daarom is een groote bergplaats met zij uitgang in orde gemaakt. Ter gelegenheid van de opening op Vrijdag waren tallooze bloemstukken gezonden, waaronder één in den vorm van een bak fiets. Wij wenschen de firmanten ook te Haarlem goed succes toe. AGENDA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. wordt ook Uw baby. als hij zijn slaapje maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het- wanneer U de roode. gesmette en stukke plekken van zijn huidje verzacht en geneest door 7.c in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalt'. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ZATERDAG 21 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Afschcids avond Nel Stants ln .,De Gardeluitenant" S uur. Kunslzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Hartz en A. L. Koster. 107.30 uur. Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Palace: „Gloria". Op het tooneel: Tibor Comp., Spaansche acrobaten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een uur bij jou." Op het tooneel: Joe and Fellon, orig. English dancers. 2.30, 7 en 9,15 uur. Luxor Sound Theater: „Alles voor een man", en „Schip in nood". 2.30. cn 8.15 uur. St. Bavo. Smedestraat. Cabaretavond Too- neelvereen. „Vriendschap zij ons Doel". 8 u. ZONDAG 22 MEI H. O. V. Volksconcert in den Hout. 2.30 u. Kunst-zaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Hartz cn A. L. Koster. 24 uur. Bakenessergracht 13. Rozekruisers Genoot schap. Voordracht van den heer J. Lecne: „Twee Wegen". 10.30 uur v.m. Remonstrantenhuls: Universeelc Eere- dienst: „De geest van leiding". 10.30 u. v.m. Bioscoopvoorstellingen des middags cn des avonds. MAANDAG 23 MEI Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Hartz en A L. Koster. 107.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Tefh 11596 KIinkhamer- Koninginneweg 69, 2?FT™im3™ann cn Sneltjcs. Jansstraat van een Optimist. De Hooge Raad. P. Gasus en het Kienen. Het lot van meneer Earhart (geboren Putnam). Een eenvoudig bewijs voor Ein stein's relativiteitstheorie. Het is geen gewoonte dat de medewerkers van dit blad elkaar in zijn kolommen bestrij den, maar ik voel dat ik een uitzondering mag maken voor het gcval-P. Gasus. Deze u allen bekende dichter, die overigens als een ornament van de voorpagina beschouwd mag worden en de voorpagina is als 't ware de étalage van de krant treedt te streng te gen zijn kinderen op. Hij wil niet meer met zijn dochters kienen, omdat de Hooge Raad heeft uitgemaakt dat kienen een hazardspel is. Ik vind dit hard voor de meisjes Gasus: voor de kleine Gasac. om klassiek te blijven. Was de dichter nu van de redeneering uit gegaan. dat zijn moraliteitsgevoel zich regelt met en wijzigt naar de arresten van den Hoogen Raad. dan zou ik het stilzwijgend aanvaarden. Zoo'n maximum van eerbied voor de Overheid zou indruk maken, vooral in dezen tijd. nu allerlei lieden oneerbiedige grapjes over de Tweede Kamer maken, om van de Eerste, met haar beroemde vijf mi nuten zittingen, te zwijgen Des te dieper zou de indruk zijn waar het een poëet geldt. Maar Gasus' overweging is: 't mag niet van de politie. Daar heeft hij het mis. Binnen de wallen van zijn eigen vesting mag hij. met- zijn dochters en anderen, naar hartelust kienen. Alleen langs den openbaren weg. en in voor het publiek toegankelijke lokalen, is het straibaar» Dit brengt mij op de alarmeerende ge dachte dat ik mijn oudsten zoon onlangs nog dan is knikkeren 't- zeker. Sinds mr. Slingen- zeggen „bij uitstek" aan den openbaren weg lefenö En als kienen een hazardspel is, dan is knikeren het zeker. Sinds mr. Slingen- berg er in geslaagd is nieuwe bezuinigingen in te voeren op den post Onderhoud van Straten en Wegen zal het dat zelfs in steeds toenemenden mate worden. Ik wil mij geens zins mengen in den feilen reclamestrijd tus schen Klinkers en Asphalt, en dus zonder eer.ig partijkiezen verklaren dat alle Holland- sche straten en wegen, zonder eenige uitzon dering. het element Onzekerheid brengen in het Knikkeren Vandaag of morgen bereikt, dit schrikkelijk feit den Hoogen Raad der Nederlanden, en ik geef knikkeren geen kans meer. Tenzij dan binnenshuis, en daar is niets aan. juist vanwege de afwezigheid van het laakbare element. Want de Hooge Raad mag arresteeren wat. hij wil de onzekerheid blijft de grootste bekoring in dit onzekere leven, dat op zich zelf een onmiskenbaar hazardspel is. Ik wil nog niet eens uitweiden over de krachtigste dagelijksche uitingen er van, die zich onder hei- oog der Overheid op zeer lawaaiige en opvallende wijze afspelen in en om dat groote gebouw, dat meneer Berlage aan het Damrak te Amsterdam heeft neergezet. En aan de lo ketten van ettelijke voor het publiek toegan kelijke bankgebouwen en makelaarskantoren. Al is het misschien niet geheel overbodig, de Beurs nog eens even te vergelijken met het thans als misdrijf gebrandmerkte kienen. Maar ik wil u eraan herinneren hoe gij op den leëftijd van acht jaar uit een boom vielt. met het hoofd omlaag, en bij stom geluk in de onderste takken bleeft hangen. Hoe gij kort daarna van die steile trap tuimeldet, en bij toeval net in de armen uwer bezorgde moeder belandet. (Het is niet mijn gewoonte zulke taalvormen te bezigen, maar de ge- oachte aan den Hoogen Raad der Nederlan den bezielt mij ertoe). Enfin. Weet u nog hoe de dokter u al had „opgegeven" bijna ieder is minstens ëénmaal in zijn broos bestaan door den dokter opgegeven en gij de on hoffelijkheid jegens de medische weten schap pleegdet. te herstellen? Bent u verge ten hoe het een enkel keertje geschiedde oh, het was tijdens uw vlegeljaren dat gij, niet geheel u zelf zijnde, door omstan digheden, die zich bij hooge uitsondering in alle, zelfs de beste families voordoen, poog- det op uw hoofd te staar, in een raamkozijn? Of wellicht wandeldet op den rand van een dakgoot? En hoe dit. tegen alle waarschijn lijkheid in, goed afliep? Ik zou zoo door kunnen gaan. met een eenvoudig beroep op het wandelen langs den Heereirweg enzoovoorts enzoovoorts. maar is dat noodig? Neen. Veel meer dan kienen, oneindig veel meer dan kienen, is het pure behoud van ons veege lijf een dagelijksch hazardspel. En de Hooge Raad laat dat maar toe. zonder arresten Een geluk voor zijn verknochten aanhan ger P. Gasus, en een geluk voor ons. want nu blijft hij tenminste in ons midden (en in dat der voorpagina.) Schrikkelijk hazardspel wordt op dit mo ment bedreven door de bemanning van de Do X. Dorniers reuzenvliegtuig. en door miss Amelia Earhart, alleen in een ander vlieg tuig. die op het punt staan den Oceaan over te vliegen, of misschien reeds onderweg zijn. De Do X. anderhalf jaar geleden uit Alten- rhein vertrokken, heeft zich niet gehaast en komt gezien het- hedendaagsche tempo- van-constructie als een ietwat verouierd vliegtuigtype terug. We waren hem haast vergeten. Niettemin is de Oceaanvlucht nog altijd een waaghalzerij. Miss Amelia Earhart maakt die voor de tweede maal. Den eersten keer deed zij het als tweede pilote, nu alleen. Zij wil de eerste vrouw wezen die alleen over denOceaan vliegt. Ik had mij allang afgevraagd waarom deze mannendaad, uitsluitend door Lindbergh be dreven. nog niet door de Moderne Vrouw was nagedaan. Door ons na te doen schijnt zij immers voortdurend haar voortreffelijk heid te moeten bewijzen. En waarom ook niet? Het amuseert ons altijd een beetje want „nabootsing is de meest oprechte vorm van vleierij" zooals de Brit opmerkt. Ge vleid zien wij derhalve Miss Earhart haar poging ondernemen, zonder ons mannen zijn gruwelijke egoïsten af te tobben over de gevoelens die haar echtgenoot, mr. Put nam, daarbij moet koesteren. Zij heet name lijk niet juffrouw Earhart. maar mevrouw Putnam. Dezen naam voert zij evenwel niet. Zij vliegt onder haar meisjesnaam. Hoe dat komt weet ik niet. maar beroemde vrouwen schijnen zich altijd een beetje voor den naam van haar echtgenoot te geneeren. Enfin, ik wensch hem het beste, en hoop maar. dat er geen kleine Putnams zijn. Lukt het Amelia, en komt zij behouden terug, dan zullen de Amerikaansche reporters den echt genoot bij de huldiging ongetwijfeld aan spreken als „mr. Earhart". Dat is indertijd ook gebeurd met den man van miss Ruth miss Ruth.... hoe heette ze nou ook weer verder? Ook zoo'n beroemde Oceaanvlieg- ster. Ik heb het: Elder. De reporters noem den haar man „mr. Elder" en hij werd er boos om. Heel onverstandig van hem. HIJ had blij moeten zijn met zoo'n vrouw, na tuurlijk, en met <te glorie die van haar man nelijke daden op zijn anonymiteit afstraal de. Alle dingen zijn betrekkelijk, zooals prof. Einstein zegt in zijn duizelingwekkende re lativiteitstheorie. Ongetwijfeld zou hij kun nen aantoonen dat het maat- zeer neiatief vaststaat dat mr. Earhart gcb.Rutnam thuis zit, en dat mevrouw den Oceaan overvliegt. Ook het omgekeerde is verdedigbaar. Wij journalisten komen telkens op Ein stein terug, zonder een eenvoudige verkla ring van zijn theorie aan te bieden. Geluk- kig luwt een vriend mij daar dezer dagen eindelijk toe in staat gesteld. Dc verklaring is in Den Haag ontdekt, en doet daar thans ac ronde langs trambalcons. schccrsalons en tafeltjes op dc Witte Sociëteit. Twee schilders. Jan Bakker en de kleine Jozef Israels, wilden samen den trein nemen om ergens in dc provincie te gaan werken. Jan Bakker, die zich in het bijzonder toeleg de op aquarelletjes, had eenige kleine pa neeltjes bij zich. Israels, die toen bij voor keur doeken van grooten omvang maakte, torste een dergelijk exemplaar. De heeren' namen hun kaartjes, gingen naar het per ron. en de trein reed binnen. Toen zij wil den instappen kwam de hoofdconductcur op Israels af e* zei: ..Nee meneer, dat ding is te groot. Daar mag u niet mee in dc coupé. Dat moet in den goederenwagen". „Ga mee", sprak de kleine Israels tot den langen Jan Bakker, cn zij liepen een eindje weg. „Kijk 'es", zei toen de kleine Israëli, „ik weet er wat goeds op. Wij kunr.en dat ding niet meer aangeven. Er is geen tijd meer voor. Over twee minuten gaat de trein. Maar neem jij nou mijn groote doek, en geef mij jouw kleine paneeltjes". Zoo geschiedde het. Zij wandelden daarop opnieuw naar hun oorspronkelijk-gokozen coupé, langs den hoofdconducteur, die geen enkel bezwaar meer maakte, cn stegen rustig in. Dit geval zoo zegt men in Den Haag is het eenvoudige bewijs cn misschien zelfs de origine van de relativiteits-theoric van Einstein. optimist;

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5