De kracli van het Kreuger-concern. BUITENLAND. Het Oostenrijksche kabinet gevormd. Oostenrijk. België. China. Japan, Genève. ETABLISSEMENT PORTON HAARLEM'S DACBLAD DERDE BLAD ZATERDAC 21 MEI 1932 INGEZONDEN NIEDEDEEUXGEN a 60 Cts. per regel. Zes christen-socialen in het ministerie. Bonds raad keurt de ontbinding van den Nationalen Raad goed. De Belgische kabinetscrisis nog niet opgelost. Moeilijkheden voor de Volken bondscommissie te Mandsjoerije. Het nieuwe ministerie samengesteld. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet is Vrij dag naar Reuter meldt gevormd en heeft de volgende samenstellilng: Dr. Dollfuss (Chr. soc.)bondskanselier, Buiténl. Zaken en Landbouw. Ir. Winkler (Landbond)vice-kanselier. Bachinger (Landbond)Binnenl. Zaken. Dr. Weidenhoffer (Chr. soc.)Financiën. Dr. Schuschnigg (Chr. soc.): Justitie. Dr. Rintelen (Chr. soc.): Onderwijs. Dr. Resch (Chr. soc.): Sociale Zaken. Vaugoin (Chr. soc-): Oorlog. Jakoncig (Heimatblock)Handel. Ministerialrat Ach: Openbare veiligheid. Het kabinet bestaat dus uit zes Chr. so cialen, twee leden van den Landbond. een vertrouwensman van het Heimatblock en een ambtenaar. De vice-kanselier is tevens belast met ded handelspolitieke afdeeling van het departement van Buitschlandsche De bondsraad heeft het ontbindingsbesluit van den nationalen raad goedgekeurd. Ward Hermans uit de Fronters-groep. De Fronters-groep van de Kamer en den Senaat heeft, naar de Tel meldt Vrijdag middag in een vereenigde zitting het Kamer lid Ward Hermans, bekend door de documen ten-affaire, buiten de Kamerfractie gesloten. Men verwijt hem, dat hij de eenheid der fascistische propaganda in samenwerking met den vroegeren afgevaardigde Joris van 6everen. Regeeringscrisis nog niet opgelost. De liberale fracties hebben Vrijdagmiddag besloten de nieuwe redactie van de Vlaam se he taalwet voor het onderwijs te aanvaar den, gelijk deze door de nieuwe regeering zal worden voorgesteld. Men verwacht echter, dat het kabinet der nieuwe regeering niet voor de volgende week gereed zal zijn. Naar het Handelsblad verneemt voorziet men intusschen ondanks het liberaal besluit nog geen spoedig einde der crisis. De partijen der rechterzijde vergaderen pas Maandag en cok na het principieel ac- coord zal het probleem der portefeuilles den kabinetsformateur nog heel wat hoofdbreken kosten. Mandsjoerijsch protest tegen de Volkenbondscommissie. De minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoerije heeft een nota gericht tot de Volkenbondscommissie, waarin hij protes teert tegen de werkzaamheden der commis sie, zooals deze tot nu toe zijn verricht. In de nota wordt' verklaard, dat de Volken bondscommissie de regeering van Mandsjoe rije in het geheel niet erkent. Mocht de hou ding der Volkenbondscommissie in de kwes tie der verdere medewerking van Wellington Koo, den Chineeschen gedelegeerde, niet ge wijzigd worden, dan ziet de regeering van Mandsjoerije zich genoodzaakt maatrege len te treffen. De nota is ter kennismaking overhandigd aan de Japansche regeering. Rusland weigert een verzoek der commsisie MOSKOU, 20 Mei. De Volkenbondscom- missie-Lytton, die op het oogenblik te Char- bin, Slawoetski tot de Sovjet-regeering ge richt met het verzoek, een groep van de com missieleden de doorreis over Blagowesjtsjensk naar Sachaljan voor een samenkomst met generaal Ma toe te staan. De Sovjet-regee ring gaf Slawoetski opdracht, de Volken bondscommissie mede te deelen, dat zij het principe van het zich niet mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Mand sjoerije niet wil schenden en daarom ge dwongen is, het verzoek van de leden der commissie-Lytton van de hand te wijzen. Politie-campagne tegen het terrorisme. De politie zou naar Reuter meldt een grootsch opgezette campagne voorbereiden voor de arrestatie van terroristen, welke nieuwe complotten en aanslagen willen on dernemen. De daders van de aanslagen zouden deel uitmaken van de drie groepen terroristen, die nauw samenwerken. In de eerste plaats de „broederschap van het bloed", welke 300 leden telt en die o.a. verantwoordelijk is voor de moorden op den minister van Financiën, Inoeje, en den groot-industrieel Takoema Dan. Ten tweede een groep van 129 jonge of ficieren, die verantwoordelijk is voor den moord op* den premier Inoekai en ten slotte de „beide van den dood" bestaande uit 300 boeren, die Zondag j.l. een electrische cen trale hebben aangevallen. De moordenaars van Inoekai actieve officieren. Het telegraafsagentschap Schimbun Ren- go deelt mede. dat- het onderzoek inzake de moordenaars van Inoekai heden geëindigd is. Alle daders zijn actieve officieren van le ger en marine. Het Ministerie van Marine betreurt in een pfficieelc verklaring, dat bij den moordaan slag marineofficieren betrokken zijn geweest Tegelijkertijd wordt er echter op gewezen, dat de gearresteerde officieren tot nu toe bekend zijn geweest als plichtsgetrouwe sol daten van het Japansche keizerrijk. Kabinetscrisis nog niet opgelost. De Japansche kabinetscrisis is heden te gen de verwachtingen in nog niet opgelost. Deze vertraging vindt zijn oorzaak in het feit, dat verscheidene leiders van het leger stappen hebben ondernomen bij den Minis ter van Oorlog Araki. In aansluiting daarop had Prins Saonou een onderhoud met de po litieke leiders, waarbij rekening wordt, ge houden met het feit, dat ook Baron Hira- noema in aanmerking komt voor de bezet ting van ded zetel van het Minister-presi dentschap. Hiramoena is voorzitter van de Nationalistische vereeniging Kokohonscha, welke aan het hoofd staat van de Japan sche fascistische beweging. Amerika. Geen diplomatieke betrekkin gen met Sovjet-Rusland. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Stimson. zou volgens Reu ter verklaard hebben, dat de regeering der Ver. Staten de hervatting der diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland in de naaste toekomst niet voor mogelijk houdt. In verband hiermede wijst de regeering met nadruk op de internationale communis tische propaganda, waarmede de Russische regeering zich min of meer accoord ver klaart. Dit feit be teekent de grootste hinderpaal voor den Amerikaanschen Senaat om het aanknoopen van vriendschappelijke betrek kingen met de Sovjets goed te keuren. De vloot b7:rft in den Stillen Oceaan. De chef der Marine Pratt deelt mede. dat de Amerikaansche Atlantische vloot 1 Oc tober van dit jaar in den Stillen Ccaan zal blijven. Sir Eric Drummond De Volkenbondsraad heeft gisteren na zijn openbare bijeenkomst een vertrouwelijke zit ting gehouden, ter behandeling van <ie ont slagaanvrage van den secreitaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond. Laatst genoemde verzocht den Raad, de door hem in Januari^' jj. ingediende ontslagaanvrage •te accepteeren. Na eenig debat besloot de Raad., het nemen van een besluit tot de in September te houden zitten uiit te stellen. Ierland. Uitnoodiging voor Ottawa aanvaard. Naar Router uit Dublin meldt hoeft de regeering van den Ierschen Vrijstaat ver klaard dat zij de uitnoodiging tot bijwoning van de conferentie van Ottawa aanvaardt. Spanje. Nieuwe munitievoorraden in beslag genomen. De politie heeft in verscheidene steden om vangrijke wapen- en munitie-voorraden in beslaggenomen. Te Manresa werden in een particuliere woning, waarvan de bewoner werd gearresteerd, twee bommen en een hoe veelheid munitie gevonden, te Carmona, waar reeds eerder een bommendepot werd ontdekt, werden weder 40 bommen en vele dynam iet- patronen in beslaggenomen. In verband met een en ander zijn 15 personen gearresteerd. AMERIKAANSCHE JUWEELENDIEF TE KEULEN GEARRESTEERD KEULEN, 20 Mei (V.D.) De politie te dezer stede heeft den Amerikaanschen juweelen- dief, Ernst Levy, die zich ophield in een huis in Keulen Zuid, gearresteerd. Ernst Levy was door een Amerikaansche' rechtbank wegens een juweelendiefstal tot een bedrag van 85.000 tot tien jaren gevan genisstraf veroordeeld, doch na het stellen van een borgsom voorloopig op vrije voeten gesteld. Hij maakte toen van deze gelegen heid gebruik om de wijk te nemen naar Europa. De arrestatie had bij verrassing plaats. Van de Amerikaansche autoriteiten was bericht ontvangen, dat in geval zijner arrestatie een verzoek om uitlevering zou worden overgebracht. LILL4N HARVEY GAAT NAAR HOLLYWOOD. V.D. meldt uit Berlijn dat de Duitsche filmster Lilian Harvey, in den a.s. herfst de Ufa zal verlaten en naar Amerika gaarne. Zij heeft gecontracteerd met de Fox-Filmmaat schappij te Hollywood voor een lange periode. Naar verluidt zal de filmster voor haar vertrek nog in twee films, die momenteel in voorbereiding zijn, optreden. AMELIA EARHART VAN HARBOUR GRACE VERTROKKEN HARBOUR GRACE. 20 Mei. (Reuter.) Miss Earhart is alleen vertrokken op haar tocht over den Atlantischen Oceaan met bestem ming Parijs. Opgericht 1S34 KENNEMERPLE1N - HAARLEM Specialiteit: HOLLANDSCHE WAFELEN, POFFERTJES EN BEIGNETS Voor bestellingen aan huis: Telefoon 13160 GEEN ONGEREGELDHEDEN TE KIEW? DEMENTI VAN RUSSISCHE ZIJDE. MOSCOU. via Kovno. 20 Mei. <V.D.) De Russische officieele instanties deelen mede. dat het bericht in de Poolsche bladen over ongeregeldheden te Kiew uit de lucht gegre pen zijn. Te Kiew heerscht volledige rust Ook de berichten inzake het fusileeren en het arresteeren van verschillende personen zijn onjuist en er ontbreekt elk bewijs voor de waarheid der berichten. OUD-PREMIER BARTEL DOOR STUDENTEN AANGEVALLEN. WARSCHAU 20 Mei (Reuter). De vroe gere Poolsche premier Bartel, thans profes sor aan de poly technische hoogeschool te Lemberg is heden bij het verlaten van het universiteitsgebouw te Lemberg door een groep studenten aangevallen. Hij werd met rotte eieren bekogeld. Twee der aanvallers werden vastgegrepen en aan de politie over geleverd. De molestatie staat in verband met de gisteren door het bestuur van de poly technische hoogeschool genomen besluit-, krachtens hetwelk twee studenten van de landbouwschool bij Lemberg, welke onder de polytechnische hooge school ressorteert, van de colleges zijn uitgesloten wegens het indertijd deelnemen aan antijooösche demon straties. In deze zaak was Bartel rapporteur van het bestuur der polytechnische school geweest. TELEFONISCHE VERBINDING TUSSCHEN VLIEGTUIG EN TREIN. LONDEN. 20 Mei (V.D.) Heden is in Egeland een telefonische verbinding tot stand gebracht tusschen een trein en een vliegtuig. De passagiers van een vliegtuig en de reizigers die per ..Flying Scotsman" op wei waren naar Glasgow, hebben met elkaar ge sproken. Het vliegtuig vloog op ongeveer 500 voet hoogte. De conversatie duurde ongeveer een half uur. De verbinding was zeer duide lijk te noemen al waren zoo nu en dan eenige storingen merkbaar. DE TERUGTOCHT VAN DE D.O. X NEW YORK, 20 Mei. (Reuter.) De kapitein van de Do X heeft zich zeer tevreden ge toond over het verloop van de vlucht. Hij is van plan morgen vroeg naar Harbour Grace te vertrekken voor den Atlantischen tocht. CHILEENSCHE SPOORWEGTUNNEL ONDER WATER ALLE ARBEIDERS VERDRONKEN? VALPARAISO 20 Mei (Reuter) De red dingsploeg heeft thans dat gedeelte van den ingestorten spoorweg tunnel in de Andes be reikt, waar de 40 bedolven arbeiders zich naar men vermoedde moesten bevinden. Dit gedeelte bleek volkomen onder water te staan, zoodat men vreest, dat allen o.w. een Deensch ingenieur, zijn omgekomen. DE RAMP VAN DE ..PHILIPPART" HET SCHIP GEZONKEN. ADEN. 20 Mei (Reuter). De ..Georges Philippart" is nog 160 mijl brandende voort gedreven. Op 145 mijl ten N. O. van Kaap Guardafué is het groote schip gezonken, zon der een enkel wrakstuk na te laten. De red dingssleepboot, die het brandende gevaarte was blijven volgen, heeft het wegens de on draaglijke hitte niet kunnen volgen. 48 verminkten. PARIJS, 20 Mei. (Reuter). De Compagnie Messagëries Martimes schat thans het aantal vermiste opvarenden van de „Georges-Philip- part" op 48 Onvoldoende organsatie. Dr. Van Tricht heeft uit Aden aan Aneta- Holland bijzonderheden over de ramp van de „Georges Philippart" geseind. Dr. Van Tricht vestigt de aandacht op het gebrek aan organisatie, aan boord van het hevig brandende schip. Het eenige alarmsig naal, dat wij hoorden aldus wordt gezegd bestond uit drie zwakke stooten op de klaarblijkelijk beschadigde sirene. De stooten weerklonken pas op het oogenblik, toen mijn vrouw en ik de hut verlieten. Voorts konden slechts zes of zeven red dingbooten worden gestreken Mijn vrouw verliet de „Georges Philippart" om kwart over twee in een stampvolle boot, die lek bleek te zijn. In deze boot bevonden zich vier matrozen, die over niet meer dan twee roeispanen de beschikking hadden. Lichten bezat de boot niet. Zes uren dreef zij op zee rond. alvorens zij door de bemanning van de Russische petroleumboot „Sovjetskaja Neft" werd opgemerkt. Ik zelf verliet om 3 uur 30 de in lichte laaie staande mailboot en bereikte het Rus sische schip twee uur later. Mijn persoonlijke opvatting is, dat men, doordat men de geheele bemanning op het blusschingswerk heeft geconcentreerd, het wekken van de passagiers op dek D heeft verwaarloosd, totdat het te laat was. Behalve de heer en mevrouw Van Tricht bevinden zich, naar de „Messageries Mari- times" meldt, van de geredde Nederlandsche passagiers de beide heeren Ledeboer en de familie Boot te Aden. Mevrouw Canne met haar twee kinderen en mevrouw Wahr met één baby bleven te Djibouti Oorspronkelijk waren ook do heer en mevrouw Van Tricht en de heer F. Ledeboer in laatstgenoemde plaats aan wal gezet. Zij staken echter ver volgens met het ss. „Andrc Lebon" naar Aden over. Het onderzoek van de politie De wanhopige specula ties van Kreuger om den koers op peil te houden. Het faillissement van Kreuger Toll wordt waarschijnlijk Zaterdagmiddag aangevraagd De politie heeft handen vol werk en krijgt nog meer te doen. Place Vendóme. Stockholm, 20 Mei. Aan het banket, dat de Buitenlandsche Pers- vereeniging Woensdagavond een groot aantal diplomaten en kunstenaars aanbood in den beroemden wintertuin van Grand Hotell, heeft de minister van buitenlandsche zaken baron Ramel de buitenlandsohe journalisten' toegesproken en daarbij o.a. gezegd: „Wij hebben niets te verbergen en streven er juist naar. zooals u nog pas zeer gced hebt kun nen constatecren. om al onze aangelegenhe den in het volle licht te zetten". Slechts met deze enkele woorden herinnerde baron Ramel aan de Kreuger-historie en 't zou feitelijk overbodig geweest zijn, er nog eens op te wij zen dat Zweden niets verbergen wil van wat er de laatste weken betreffende Kreuger en zijn concern aan het licht is gekomen, ware het niet. dat juist de vorige week weer en kele bladen er vrij openlijk op hadden aan gedrongen den doofpot te baat te nemen teneinde het aanzien van Zweden en de Zwe den te redden. Maar deze bladen zijn meer of minder afhankelijk van ir. Torsten Kreu ger, den broeder van Ivar, en dat verklaart veel. De bladen, die niets met de heeren Kreuger uitstaande hebben. Dagens Nyhe- ter. Allehanda, Socialdemokraten en prac- tisch de geheele provinciale pers en Svenska Dagbladet, dat den 29sten April j.l., dus zes weken na den dood van Ivar Kreuger, zijn aandeelenmajoriteit wist te rug te koopen van Aktiebolaget Permanens alias wijlen Ivar Kreuger, dringen er op aan dat volle openbaarheid gegeven worde aan alle details van het schandaal en de autori teiten blijken het hier volkomen mee eens te zijn. De wijze waarop de Kreuger-commissie van de crimineele politie het onderzoek ter hand heeft genomen verdient allen lof en wie eens achter de schermen kan kijken staat ver steld over het arbeidsvermogen van in specteur Sandström, zijn detectives en zijn juridische medewerkers, Daar zijn nu in twee weken tijds drie politierapporten ver schenen van tezamen een kleine 700 folio vellen en nog is men niet toe aan de groote zaken in deze omvangrijke zwendelhistorie. Een normaal mertsch duizelt het als hij deze documenten doorleest, als hij beseft, dat de relaties tusschen de vermoedelijk 3 a 400 ondernemingen van Kreuger uitgeplozen moeten worden, en als hij uit hetgeen reeds gepubliceerd is weet hoe opzettelijk ingewik keld deze relaties waren, als hij zich reali seert. dat verscheidene ondernemingen en personen louter gefingeerd waren of geheel ideniek met ir. Ivar Kreuger, dat er met ce transacties gegoocheld werd. dat een- afschrij ving hier elders weer opduikt als winst, dat er met valsche contracten en valsche qui- tanties gewerkt werd of het maar niets was. dat vele balansen zoo-maar uit de mouw wer den geschud. Tot nu toe zijn zes medewerkers van Kreu ger gearresteerd, vier directeuren van doch terondernemingen in Nederland en Zwitser land en twee accoutants van het hoofdkan toor van Kreuger Toll. En voor deze krant bij den lezer in de bus zit zullen denkelijk nog enkele opzienbarende arrestaties plaats hebben. De zes gedetineerden hebben de po litie bij hoog en bij laag bezworen, dat zij er ingeloopen waren, dat zij steeds een onbe grensd vertrouwen in Kreuger en diens han delingen hadden gehad en volkomen te goe der trouw waren geweest! Maar inspecteur Sandström gelooft hier niet veel van en uit de politierapporten vooral uit de gedeel ten, die in verband met het onderzoek nog niet gepubliceerd kunnen worden blijkt, wel, dat althans enkele van de gedetineer den Kreuger b e w u s t geholpen hebben bij zijn zwendelarijen. Als verzachtende omstan digheid kan misschien aangevoerd worden, dat. Kreuger wist, dat hij de trouwste mede werkers zou hebben, wanneer hij hiervoor lieden koos, die om de een of andere reden zich niet meer van hem los zouden kunnen maken. Trouwens er stond 100.000 kronen boete op, wanneer men iets verklapte en in verscheidene gevallen schijnt Kreuger mil- lioenen kronen betaald te hebben om iemand het zwijgen op te leggen. Er staat in de politierapporten natuurlijk zeer veel dat weinig interessant is. Maar een enkel detail willen wij hier toch in 't kort weergeven. In 1923 zou een der gedetineer den, Bredberg, in Zwitserland en Liechten stein dochtermaatschappijen oprichten. Maar voor de registratie moest een deel van het aandeelenkapitaal gestort zijn. Hiertoe toonde consul Ahlström, een der directeuren van het Kreuger-concern. eerst aan een no taris te Zurich twee chèques van tezamen 250.000 francs, waarna de Finanz A. G. fiir die Industrie geregistreerd kon worden. Ver volgens werden dezelfde cheques op het de partement van handel te Liechtenstein overgelegd om toestemming tot registratie van de Union Industrie A G. te verkrijgen, waarna ir. Torsten Kreuger de chèques kreeg om er in Polen en Tsjecho-Slowakije luci fersfabrieken voor te koopen. Bredberg heeft bekend, in opdracht van Kreuger op een geweldige manier gespecu leerd te hebben. Toen hij daarmee een mil- lioen francs verloren had,, vroeg hij Kreuger, of het niet raadzaam was er mee op te hou den. maar Kreuger achtte dit ongewenscht, omdat de toestanden wel beter zouden wor den. Trouwens het is bekend al is het on derzoek van de politie hier nog niet aan toe dat Kreuger tot in het waanzinnige toe gespeculeerd heeft om den koers van zijn papieren maar in de hoogte te houden. Het vorige jaar heeft hem dat gedurende enkele weken ongeveer oen millioen kronen per dag gekost, afgezien nog van de onkosten, die zijn geheime agenten hiervoor maakten. De chef van deze afdeeling reisde als een razen de door half Europa heen en weer en het aantal telefoongesprekken tusschen Stock holm en New-York a 150 kronen per drie minuten was legio. Maar het heeft niet mogen baten. Nog liggen de geweldige klui zen van het Luciferspaleis hier ter stede vol met Kreuger-papieren. die nimmer aan den man gebracht werden, al deed Kreuger het voorkomen, of al zijn emissies slaagden. De stukken liggen cr als pakken oude kranten, saamgebonden met koperdraad en alle ge nummerd. op groote stapels, waartusschen maar nauwelijks ruimte is om er langs te loopen En de kluizen van andere kantoren van Kreuger's concern moeten eenzelfden aanblik bieden. Kreuger heeft enorme plannen gehad. Hij wilde de Amerikaansche telefoonmaatschap pijen dood concurreeren, hij wilde een cellu- lose-trust scheppen, zooals hij een machtig lucifersyndicaat had gevormd, de Friedrichs- strasse en de Place Vendóme te Parijs moes ten zijn eigendom worden, er zou een bank- trust gevormd worden, die geheel onder zijn invloed zou staan en steeds aan zijn behoef ten zou kunnen voldoen. Kreuger voelde z'.ch een absoluut vorst, een man, die met wet noch gebod behoefde te rekenen, die alles kon schikken zooals hij het wilde. Maar hij hield er geen rekening mee, dat Morgan op het gebied van de telefoon machtiger is en was dan L. M. Ericsson, hij zag de fouten niet, die hij reeds bij de stichting van Svenska Cellulose A. B. maakte, hij bekom merde er zich niet om, dat zijn gebouwen aan de Place Vendóme en in de Friedrich- strasse zwaar met hypotheken belast waren, al kwamen ze dan ook voor bijna het tien voud voor van de werkelijke waarde op de balansen voor. Terwijl wij dit schrijven behandelt de Rijksdag een wetsontwerp, betreffende be paalde tijdelijke wijzigingen van de faillisse- mentswet. waardoor het mogelijk zal worden bij een faillissement van groote beteekenis de zaken niet zoo spoedig af tc wikkelen als anders het geval is. Dit wetsontwerp is In gediend, omdat alleen op deze wijze de be langen van de ontelbaar vele crediteuren van Kreuger Toll zoo goed mogelijk behartigd zullen kunnen worden. Zaterdag wordt het wetsontwerp aangenomen en het is vrijwel zeker dat Kreuger zijn faillissement heeft aangevraagd voor we 24 uur verder zijn. Er komt dan een groote wending ln de zaak en de politie krijgt vermoedelijk de handen vol werk, omdat het eerst dan mo gelijk zal zijn op te treden tegen verschil lende onderhandsche verkoopen van bezit tingen. die den laatsten tijd onder bescher ming van het moratorium hebben plaats ge had en waarvan er verscheidene strafbaar zullen blijken te zijn. En dc directeur van het National museum hoopt naar uit een interview in een der ochtendbladen blijkt, dat er een maecenas zal opdagen, die een der kostbaarste werken liit Kreuger's ver zameling onderhandsch wil koopen om het aan het museum te schenken, omdat men er later wanneer alles in het openbaar ver kocht wordt, ministens het dubbele voor zal moeten neerleggen. Zoo heeft men, aldus de directeur, immers ook met motorbooten en auto's gedaan! C. G. B. HET KREUGER-CONCERN. RAPPORT OVER DEN TOESTAND STOCKHOLM, 20 Mei (Reuter). De commis sie van onderzoek naar de situatie van het Kreuger-concern heeft heden haar taak be ëindigd en aan het bestuur der Kreuger Toll A. B. een uitvoerig rapport over den ge- heelen stand van zaken uitgebracht. Dc Kreuger Toll A. B. zal thans faillissement aanvragen. Terwijl dc verschillende Kreuger- moratoria zullen worden opgeheven. Uit het bericht blijkt, dat bedriegelijke handelingen op groote schaal hebben plaats gehad, dlc meerendeels reeds in het verleden minstens acht Jaar. doch waarschijnlijk nog langer geleden hebben plaats gehad. Uit het rapport kan met zekerheid worden vastgesteld, dat de concurrente crediteuren slechts een zeer geringe uitkeering kunnen ontvangen. In de conclusies wordt dan ook voorgesteld, dat hot bestuur van Kreuger Toll bij de regeering opheffing van het mo ratorium zal aanvragen, waarna het faillis sement zal worden uitgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9