BUITENLAND. De nieuwe Pruisische Landdag bijeen. Aanzienlijke uitbreiding van de Engelsche werkloosheidsverzekering. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 25 MEI 1932 TWEEDE BLAD Formeele openingszitting. Moties van wantrouwen ingediend. Samenstelling van het seniorenconvent. Bespreking op het Parijsche Elysée. Wordt Herriot kabinets formateur Commissie ter bestudeering der steunverleening aan Oostenrijk ingesteld. Ook Nederland is er in vertegenwoordigd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Voor de openingszitting van den nieuwen Pruisischen Landdag bestond, zooals te ver wachten was, buitengewoon groote belang stelling. In verband hiermede werden de toe gangskaarten scherp gecontroleerd. Niettemin waren de publieke tribunes te ongeveer half drie stampvol. Generaal Litzmann, de 82-jarige voorzitter van den Pruisischen Landdag. Terwijl de afgevaardigden der overige par tijen geleidelijk de zaal betraden, kwamen de 162 afgevaardigden der N.S.D.P. eerst bij het luiden van de derde bel onder leiding van hun voorzitter Kube „ingesloten gelid" binnen. De regeeringsbank bleef onbezet. Om kwart over drie kwam de president van het senioren convent-, generaal Litzmann, steunende op een stok, de zaal binnen, luide toegejuicht door de nazi's. Hij wordt door de communisten met gejoel ontvangen. Generaal Litzmann opende de zitting en nam de leiding der vergadering als blijkt dat hij het oudste lid van het Huis is. Na de slachtoffers van het mijnongeluk te Darstfeld te hebben herdacht, deelde Litzmann mede dat het ministerie is afgetreden. De Duitsch Nationalen en de Communisten dienden daarna moties van wantrouwen in tegen de thans de zaken afwikkelende mi nisters. De Sociaal-Democraten protesteer den tegen den eisch der Duitsch-Nationalen de door hen ingediende motie van wantrouwen reeds in de zitting van Woensdag 'te 'behan delen. Nadat het seniorenconvent was samenge steld, werd het Huis, overeenkomstig het voorstel van generaal Litzmann verdaagd tot Woensdagmiddag een uur, ten einde dan in de eerste plaats over te gaan tot de verkie zing van het presidium. De zitting duurde alles bij elkaar ongeveer een half uur. Generaal Litzmann heeft het senioren convent van den Pruisischen Landdag bij eengeroepen tegen heden Woensdagmorgen half twaalf. Op de agenda staan de verkiezing van de president en de bijzitters en de zetelver- deeling in de verschillende commissies. Voorts zal behandeld worden wanneer de minister president zal worden gekozen. Het is samengesteld uit 21 stemgerechtigde leden en vier voorzitters, die slechts advi- seerende stem zullen hebben en bestaat uit 8 nationaal socialisten, 5 sociaal-democraten drie Centrumleden, drie Communisten en twee Duitsch Nationalen. Tot de nationaal socialisten die lid van het seniorenconvent zijn geworden, 'behoort prins August Wilhelm. Na afloop der op het Elyse gehouden be sprekingen werd Dinsdagavond het volgende officieele communiqué verstrekt: Herriot „Zooals overeengekomen, heeft de si- dent der Republiek den minister-president- Tardieu, den minister van financiën, Plandin en den partijleider Herriot ontvangen. De aftredende ministers hebben den president der Republiek en Herriot op de 'hoogte ge steld van den stand der belangrijkste inter nationale en financieele quaest-ies, welke thans in behandeling zijn. Zij hebben Her riot medegedeeld, dat zij hem Woensdag de stukken zullen doen toekomen, die hierop be trekking hebben en dat zij zich voorts ter beschikking stellen voor alle eventueele na dere inlichtingen. De bespreking heeft ge duurd van 15 tot 18 uur. Herriot arriveerde reeds een half uur voor de ministers bij den president der Republiek". Pit deze officieeie mededeelingen ineent men in politieke kringen de conclusie te kun nen trekken, dat de president der Republiek den leider van de radicaal-socialistische partij Herriot begin Juni met de kabinetsvorming zal belasten, aangezien hem anders geen of ficieele documenten ter beschikking zouden worden gesteld. Het secretariaat van den Volkenbond maakt de officieele samenstelling bekend van de speciale commissie, welke de vorige week in het leven is geroepen ter behandeling van het van Oostenrijk ontvangen verzoek om hulp. De Commissie besbaat uit zes leden der financieele Volkenbonds-commissie den direc teur van de Bank of Engeland, Sir Otto Nie- meier, den bekenden Amerikaanschen finan- cieelen expert. Norman Davis; Dr. Paul Kempner (bankiershuis Mendelssohn), den gouverneur van -de Tspechisdhe Nationale Bank, Pospisil, den president van de Finan cieele commissie van den Volkenbond, Su- vitseh en den directeur van het Fransche ministerie van Financiën, Dayras. Als regeeringsdeskundigen zijn de commis sie toegevoegd: graaf Schwerin Krosigk (Duitschland). Bichot (Frankrijk), Leith Ross (Engeland), Prof. Beneduce, president van de commissie van deskundigen te Bazel (Italië) zoomede financieeele experts van België, Zwit serland en Nederland. Duitschland. Duitsch-nat. eischen ver vroegde Rijksdagzitting. De Rijksdagfractie der Duitsch-nationale Volkspartij heeft, volgens Wolff in haar gisteren gehouden vergadering een vervroeg de bijeenroeping van den Rijksdag ge- eiseht. Stand der werkloosheid. Het aantal werkloozen in Duitschland be droeg volgens officieele gegevens op 15 Mei 5.675.000, d.i. 64.000 minder dan eind April. Begrootingscommissie ver werpt opheffing der noodverordeningen. De begrootingscomimissie van den Rijks dag behandelde Dinsdagmiddag de natio- naal-socialistische, communistische en Duitsch-nationale voorstellen tot opheffing van alle sedert 1 Juli 1930 uitgevaardigde noodverordeningen. Na eenige discussie ging de commissie tot stemming over en werden alle voorstellen met 18 tegen 17 stemmen verworpen. Behalve de voorstellers zelf, stemde ook de Duitsche Volkspartij vóór. Nog geen president in Würtemberg. In den Würtembergschen landdag werd Dinsdag gestemd voor de verkiezingen van een staatspresident. De uitslag was dat dr. Schmidt (nat.-soc.) 22 stemmen kreeg. dr. Bolz (centrum, de aftredende president) 20, Keil (soc.-dem.) 14, dr. Strobel (Boerenbond) 11, Kohier (comm.) 7, dr. Dehlinger (Duitsch nat.) 4. dr. Beyerle (centrum) en Körner (boerenbond) 1 stem. De voorzitter constateerde dat geen der candidaten de volstrekte meerderheid had behaald, zoodat de verkiezing een negatief resultaat had opgeleverd en er geen nieuwe staatspresident gekozen was. De landdag werd tot morgen verdaagd. De regeerrng dr. Bölz blijft tot afdoening der zaken aan het bewind. (Wolff.) Bescherming van de belangen der Duitschers in Memel en Dantzig. Dinsdagmiddag kwam de commissie van buitenlandsche zaken van den Rijksdag, naar het W.B. meldt, bijeen. Nadat dr. Brüning in de commissie van buitenlandsche zaken uit den Rijksdag zijn verklaringen had afgelegd, werd met alge- meene stemmen, met- uitzondering van die der communisten, een voorstel van dr. Bell (cen trum) cs. aangenomen, waarbij de commissie verklaart kennis te hebben genomen vin de verklaring van den rijkskanselier, dat de rechtmatige belangen der Duitschers in Memel en in Dantzig nadrukkelijk worden beschermd tegen lederen ontoe laa t baren aanval. Voorts wordt daarin gezegd, dat het Duitsche volk verwacht, dat de rijksregeering alles in het werk stel t om een nieuwe benadeel in g dezer belangen te voorkomen. Zuid-Afrika. Zuid-Afrihaansch Kamerlid gerehabiliteerd KAAPSTAD, 24 Mei (V. D.) De commissie ingesteld om een onderzoek te doen naar de door de oppositie geuite beschuldiging tegen het nationalistische kamerlid van het kies district Vredefort, die er van beschuldigd werd dat hij indertijd zou zijn omgekocht bij de tot stand koming van de diamant-over eenkomst met de firma Rosenstrauch en Korbf, heeft thans het resultaat van haar onderzoek gepubliceerd. De commissie ver klaart eenparig dat de geuite beschuldiging ongegrond is en als laster moet worden be schouwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Japan. Liberalen en conservatieven steunen het nieuwe kabinet. Reuter meldt uit Tokio, dat het nieuwe ka binet thans verzekerd is van de medewerking der liberale en der conservatieve partij, daar Soezoeki, ofschoon zelf weigerend deel van het kabinet uit te maken, den steun van de partij der Seijoekai heeft toegezegd. Ch ma. Zal de Sovjet-Unie Mand- sjoerije erkennen? Uit Tsjangtsjoen wondt officieel medege deeld, dat Rusland het voorstel von de Mandsjoerijsche regeering de Mandsjoerlj- sche consuls te Blagoweschtschensk, Wladi- wostok, Tschita en Chabarowsk te benoe mend heeft aangenomen. Indien de mede- deeling juist zal blijken, wordt de staat Mandspoerije tegelijkertijd door de Sovjet Unie erkenia. Estland. Weinig verandering in het parlement. Het voorloopig eindresultaat van de Est- landsche parlementsverkiezingen brengt slechts weinig verandering in de verdeeling der zetels. Agrarische partij 41 (38); Nationale Mid denpartijen 24 (25); socialisten 22 i25 Ar- muls-partij (communisten) 5 (6); Russische nationale partij 5 (2), Duitsch-Zweedsch ver-v kiezingsblok 3 (3). De cijfers tusschenhaak jes geven de vorige zetels aan. Engeland. Douane-machtigingswet aangenomen. Het Lagerhuis heeft met 341 tegen 61 stemmen het artikel van de wet op de midde len aangenomen waarbij de commissie van advies inzake de douanetarieven de be voegdheid krijgt de schrapping aan te be velen van artikelen van de lijst der goederen die vrij mogen worden ingevoerd en te ad- viseeren tot het heffen van rechten op deze artikelen. B ritsch'ïndië. Nieuwe botsingen tusschen Hin does en Mohammedanen. In het dorp Parewa in de Vereenigde Pro vincies is het tot een ernstige botsing geko men tusschen Hindoes en Mohammedanen. Het aantal dooden is nog niet bekend. Het dorp is volkomen afgebrand. Clhili. Groote verontwaardiging over het Amerikaansche kopertarief De actie van den Senaat in de Ver. Staten ten gunste van een invoerrecht op koper naar men weet gisteren reeds is aangenomen heeft groote ontstemming gewekt in Chili, daar koper een der belangrijkste uitvoerpro- ducten van dit land is. De bladen hebben het over „de kleinheid van het Pan-Amerikanisme" met betrekking tot ..het grootscheepsche Noordelijke pro tectionisme". De pers beveel aan de in be slagneming der Cosach. de nitraattrust, die onder Amerikaansche controle staat. Men stelt voor elders raffinaderijen op te richten, liefst in Engeland, als mogelijke op lossing der moeilijkheden, waarvoor de Chi- leensche kopemijverheid geplaatst wordt. Griekenland. Kabinetscrisis duurt voort. Tsal'daris, de leider der royalistische partij heeft, naaj Reuter meldt, deelneming aan een kabinet van nationale eenheid afgewe zen. Men acht thans een kabinet-Papanasta. sioe het meest waarschijnlijk. De dagbladen publiceeron verklaringen van den generaal Plastidas en Pangalos, die beiden opkomen voor de handhaving van wet en orde. RASSENBOTSING TE ADEN. 16 JODEN EN 3 ARABIEREN GEWOND. ADEN, 24 Mei (Reuter). Alhier is het heden tot bloedige botsingen tusschen Joden en Arabieren gekomen, waarbij 16 Joden en 3 Arabieren werden gewond. Oorzaak der ongeregeldheden was. dat in een Arabische moskee vuil was geworpen. Daar de betreffende wijk grootendeels door Joden wordt bewoond, stelden de Arabieren de Joden voor de daad verantwoordelijk en vielen hen met steenen en stokken aan. Het pas onlangs gevormde, grootendeels uit Ara bieren bestaande politiecorps slaagde er ten slotte in, de orde te herstellen. AFRIKA'S GROOTSTE BRUG GEOPEND. LONDEN. 24 Fel (VD.) Heden heeft de Britsche gouverneur va-n Nigeria Sir Donald Cameron officieel de nieuwe brug geopend over de Benue-rivier te Makardi. De brug, waarover een rijweg en een spoorweg loopt, is 775 Meter lang en is de grootste brug in Afrika. Zij bestaat uit drie groote bogen in het midden en aan eiken kant 5 kleinere bogen. Met den bouw is begonnen in 1928 en de kosten bedragen ongeveer een millioen Pond Sterling. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. DARMSTADT. 24 Mei Wolff). Tijdens een hevig onweer zijn op het veld tusschen Gernsheim en Hahn twee broeders Heinrich en Philipp Pichler door den bliksem gedood. Een derde broeder werd verdoofd. Thans ook de „hoofd'arbeiders er in opgenomen. (Van onzen Londenschen Correspondent). Het vooruitzicht is dat niet alleen werk lieden maar ook zoogenaamde hoofdwerkers, de werklieden ir. boorder. en heerenkleeding. in de naasie toekomst zullen worden betrok ken in het stelsel der werkloosheid-verzeke ring in Engeland Dit is een zeer belangrijke stap en het bereekent het prijsgeven van eer. oud beginsel in sociale zorg. dat alleen de handwerkslieden als economisch zwaksten en het meest onderhevig aan ontslag voor zulke zorg in aanmerking kunner. komen Dit be ginsel was zeker ir. Engeland al lang foutief, aangezien de werkman er in zeer veel ge vallen economisch veel sterker staat dan de kantoorbediende. Er ziin niet veel kantoor bedienden in Engeland die, als de vuilnis mannen en de straatreinigers, gemiddeld 4 pdst. per week veroienen. De loonen van ha venarbeiders, van timmerlieden en van an dere bouwvakarbeiders zijn gewoonlijk hoo- ger dan die van groote groepen klerken, wier bestaan duurder is. Het verschil ten voor- deele van de blackcoats(de term waarmede de hoofdarbeiders van de nederige soort worden aangeduid) is alleen dat hun bestaans-zeker- heid, economisch gesproken, veelal beter is dan die der werklieden, hoewel deze toch ook In Engeland wat kantoorpersoneel betreft- naar veler indruk minder goed is dan in veel andere landen. Niet echter het feit dat het onderscheid tusschen werkman en hoofdarbeider, wat loonen en arbeidsvoorwaarden betreft zoo als de wetgever dat indertijd heeft gemaakt niet meer geldt, is verantwoordelijk voor de thans te verwachten ingrijpende veran dering in het stelsel der werkloosheidsverze kering. Financieele redenen hebben den door slag gegeven. Het is algemeen bekend dat het fonds der werkloosheidsverzekering dat wordt verkregen door de premie-bijdrage' van werknemers en bijslag van werkgevers en den staat lang niet meer toereikend was om er de aanspraken van werkloozen, d.w.z. de werkloosheid-uitkeering, uit te betalen. Het aantal werkloozen was veel te groot ge worden en bovendien waren duizenden werk loozen zoo permanent in dezen betreurens- waardigen staat dat zij het fonds, voor zoo ver zij he met hun premi-betalingen had den helpen vormen, reeds lang hadden op gemaakt Het resultaat was dat de werkloos heid-administratie diep in schuld stak en men zal zich nog wel uit den tijd der Labour- regeering herinneren, dat de toenmalige Mi nister van Arbeid. Miss Bondfield. periodiek Ir. het Lagerhuis kwam vragen om nieuwe millloenen, ln den vorm van leeningen voor het fonds der werkloosheid, teneinde geld te krijgen voor de uitkeeringen Toen de nieuwe regeering aan het bewind kwam werd aan dit leener. een einde gemaakt Niettemin had het fonds aan het einde van 1931 nog een schuld van bijna 110.500.000 pdst. Het is duidelijk dat ingrijpende verande ringen in de administratie voor werkloosheid noodzakelijk zijn om het stelsel wederom sol vent te maken. Een Rijkscommissie heeft deze zaak in onderzoek gehad en zal er naar verwacht wordt binnenkort rapport over uit brengen. De aanbevelingen van dit. rapport zijn reeds min of meer bekend geworden en een van de voornaamste conclusies is dat groote groepen werkers, die tot nu toe buiten de verzekering vielen, er thans ln zullen wor den opgenomen. Behalve de reeds genoemde blackcoats, die voortaan mee zouden doen in dien hun salarissen 400 pd.st per jaar niet overschrijden, zouden ook vrouwen in huis- hcudeliiken dienst en boerenarbeiders er in worden opgenomen. Zelfs op het oogenbllk schat men dat de uitgaven van het fonds de Inkomsten nog met bijna 250.000 pd^st» per week overtref fen. Aangezien men een einde heeft gemaakt aan leeningen moet dit bedrag ln de begroo ting worden opgenomen, zoodat het uit an dere staatsinkomsten moet worden goed ge maakt, Door aanzienlijk meer werkers in het fonds te betrekken, en vooral werkers die zich in het algemeen in een tamelijk vaste positie verheugen, kan worden verwacht dat eerst de thans bestaande schuld zal kunnen worden uitgewlscht en dat het fonds dan verder toereikend zal zijn. A. K. VAN R. DE RAMP VAN DE „GEORGES PHILIPPART". 53 VERMISTEN. PARIJS. 24 Mei (Reuter.) De ..Messa- geries Maritimes" heeft heden de lijst gepu bliceerd van de sedert den brand op de ..Georges Fhilippart" vermiste passagiers. Volgens deze lijst worden er in het geheel 53 personen vermist onder wie de schrijver Albert Londres. Van do 53 vermisten wa ren er 14 Chineezen. die de reis als tusschen- dekspassagiers meemaakten. KREUGER TOLL. HET FAILLISSEMENT UITGESPROKEN. STOCKHOLM. 24 Mei (Reuter). Over de maatschappijen Kreugcr Toll. Sefor en Usa is vanmiddag overeenkomstig het coor- stel in het faillissement uitgesproken. Tot rechtercommissaris in hot faillissement der Kreuger Toll. Sefor en Usa werd be noemd mr. Lagerst.röm en tot tij del ijken cu rator prof. Fehr. De eerste vergadering van crediteuren vindt plaats op 10 September. Op dezen datum zal het overzicht van den faillieten boedel gereed zijn. Nog een leider gearresteerd. STOCKHOLM. 24 Mei (V.D.) De chef van de Stockholmsche crimineele politie heeft directeur Sjoestroem van het Kreuger- concern wegens bedriegelijk failliet voor ge arresteerd verklaard. In verband met een ernstige ziekte van Sjoestroem kan de ar restatie echter voorloopig niet ten uitvoer worden gelegd. Soestroem behoorde tot de leidende per soonlijkheden in 't Kreugerconcern en stond persoomlijik in nauw contact met Ivar Kreu ger. Majoor Ahlstroem, de directeur- bedrijfs leider van Kreuger en Toll, is na een langdu rig verhoor door de crimineele politie niet weer op vrije voeten gesteld. Hij moet de nacht op het bureau van politie doorbren gen. DUITSCHLAND ZOU TOT INKEER KOMEN. VERLAGING VAN HET BOTERTARIEF? De Berliner Börsencourier verzekert, dat in de rijksregeering ernstig aan een verlaging van het botertarief wordt gedacht. De rijksregeering zou inzien, dat de hooge voertarieven niet alleen geen hulp voor den Duitschen landbouw beteekenen, maar bo vendien zeer belemmerend voor den Duit schen uitvoerhandel zijn. In kringen van de rijksregeering zou het, aldus steeds de B. B. C een zekere bevreem ding hebben verwekt, dat rijksminister Schie- le, die van deze ontwikkeling op de hoogte was. zich desondanks in het openbaar voor het behoud van de hooge botertarieven heeft uitgesproken. (N.R.C.) NEDERLANDER VEROORZAAKT EEN DOODELIJK ONGELUK IN BELGIc ANTWERPEN. 24 Mei (V. D.) Te Bras- schaet werd een inwoner van Brecht. zekere Lode Daems. door een auto. welke bestuurd werd door den Nederlander L. uit Sliedrecht overreden en gedood. De chauffeur werd door het parket, dat daar ter plaatse een onderzoek instelde onder aanhoudingsman daat gesteld en in de gevangenis ingesloten. ZONDERLINGE BEWAARPLAATS VAN GELD. Op de boerderij Bouwlust onder Kaats heuvel is, naar wij in de Msb. lezen, door een schoonmaakster een bedrag van eenige duizenden guldens gevonden, verstopt in het bed van een onlangs overleden huisgenoote. DE DO X TE BERLIJN. ENTHOUSIASTE BEGROETING DOOR DE BEVOLKING. BERLIJN. 24 Mei (VD.) Om zes uur tien hedenavond bereikte DO-X de binnenstad van Berlijn. De luchtreus vloog op ongeveer 400 M. hoogte. DO-X was geëscorteerd door talrijke vliegtuigen van de Lufthansa. De Ber- lijnsche bevolking was enthousiast en juichte liet luchtschip toe. Het verkeer in de wijken waar de DO-X boven kruiste, was tijdelijk gestagneerd. DO-X zette direct koers in de richting „Mueggelsee". het grootste meer in de naaste omgeving van Berlijn, waar dui zenden aanwezig waren om getuige te zijn van de daling op Duitsch grondgebied r.a de schitterende Oceaanvlucht. Om 18 uur 20 verscheen de luchtreus, door de belangstellenden hartelijk begroet, boven het meer. Vier minuten later daalde de luchtreus op het meer waar het voor anker ging. Later kwam de regeeringsboot. waarop zich behalve de Rijksminister van Verkeers wezen Treviranus. ook bevonden de eerste burgemeester van Berlijn Dr. Sahm en tal rijke eeregasten. Per motorboot begaven de commandant van DO-X, kapitein Christian sen, Dr. Dornier en talrijke leden der beman ning zich naar de regeeringsboot. waar toe spraken werden gehouden. HOEK VAN HOLLAND, 24 Mei. Om streeks half twee passeerde de vliegboot DO-X hier langs de kust, laag over het water vliegende. Boven dc Waddeneilanden. TEXEL, 24 Mei. De vliegboot „DO X" is hedenmiddag omstreeks half drie over Cocksdorp op Texel gevlogen. Zij vloog laag boven het water en was spoedig in Ooste lijke richting uit het gezicht verdwenen. Om 3 uur werd de „DO X" boven Schiermonnik oog waargenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a go cts. por regel. Dr.H.NANNINC's. Zetpillen lege, aambeien.) doos v 12 stuks AGENDA. Heden: Palace: „Gloria". Op het tooneel: Tibor Comp. Spaansche acrobaten. 2.30 en 8.5 uur. Rembrandt Theater; „Een uur bij Jou." Op het tooneel: Joe and Fellon, orig. English dancers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Alles voor een man" en „Schip in nood" 2.30 en 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Harte cn A. L. Koster. 107.30 uur. DONDERDAG 26 MEI Gem. Concerteaal. Concert H. O. V. 8.15 u. Groote Kerk: Orgelbespeling van 34 u. Bioscoopvoorstellingen. Kunsteaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Harte en A. L. Koster. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags, toegang vrtf. Heemstede. Vergadering van den ge meenteraad. 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begcmann cn Snelljes, Jansstraat 27. Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5