PEEK&CLOPPENBURG DE BOTER-EXPORT. STA TEN- GENERAAL. Steun aan de veeboeren. H$£fFSde ei sM<Jk ONZE SCHOOLBROEK victoria-water Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 25 MEI 1932 TWEEDE KAMER. Het ontwerp komt er door. Alle agrariërs in actie. Opnieuw gevraagd om een regeeringsplan. Bevordering van export eer- ste noodzaak. De armsten het zwaarst belast? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regel Dit is ons reclameartikel Velvet Peau de pêche Flanel Fantaisie cheviot 24 Mei De Kamer heeft vandaag voor haar portie in eersten termijn afgedaan (want er was groote haast bij!) het ontwerp tot het schen den van steun aan de melkveehouderij, door middel van een menggebod voor margarine en gecontroleerde verkoop van zuivelproduc ten en spijsvetten. In twee woorden zetten we even nog de bedoeling van deze hulp-wet uiteen, die over «en bedrag van 80.000.000 loopt. De minister van Economische Zaken en Ar beid wil met zijn ontwerp bereiken een. door merken gecontroleerden verkoop van zuivel producten met de mogelijkheid van prijsbe- invloeding voor wat de binnenlandsche markt betreft Er zal dan een fonds ontstaan door middel van de baten van dezen verkoop. In de tweede plaats bedoelt het onwerp de opneming in de margarine van een niet on belangrijk percentage boter, welke te men gen boter tegen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen, centraal wordt gele- verd. De margarine is bij nota van wijziging ook met een boter-belasting belast, de minister verklaarde dat uit de noodzaak om de een maal bestaande prijsverhoudingen te hand haven. In dezelfde memorie heeft de minis ter ook uiteengezet, waarschijnlijk te kunnen volstaan met een menging van 25% boter in de margarine. Met de opbrengst der prijzen voor merken (de controle!) wordt een crisis-zuivelfonds gevormd. Uit dit fonds wordt een zoodanige toeslag verstrekt, dat de netto-opbrengst der melk van een zeker vetgehalte per K.G. een bepaalden richtprijs bereikt. De richtprijs zal getoetst worden aan de gegevens omtrent alle factoren, welke de productie-kosten uitmaken, ook de pacht, ook de hypotheken. En dan was er nog de m o g e 1 ij k h e i d tot een gebod tot verwerking van melk in brood. Deuitwerking van deze algemeene regelen we zullen onze lezers daarmede niet lastig vallen. Dat is zóó ingewikkeld dat géén Kamerlid er zich in heeft verdiept, het ont werp alleen van de algemeene kant heeft be keken. Heel algemeen waren wel de klachten van de heeren Braat, Kersten en van Poll. De heer Braat hield een bijtende philippica tegen de regeering, dat ze niets deed en wanneer ze wat deed, kwam 't te laat, zooals nu. De heer Kersten was al niet minder bij- j tend. Hij noemde, wat de regeering met het zuivelontwerp voor de boeren doen wilde, kort en goed „een Jodenfooi", wat hem met den hamer der voorzitter in aanraking bracht. Ook heeft de heer Kersten den mi nister verweten, dat hij geen groot algemeen plan had, om den landbouw uit de ellende te halen. De heer van Poll had een zelfde klacht. De heer van Poll sprak daarbij van een voorstel van hem, vier jaren geleden ge daan, om den bodem aan den gebruiker te brengen, wat z.i. alle moeilijkheden zou op lossen. Tegen dat vragen om een plan heeft vooral Mr. Marchant zich scherp verzet. Hij gispte dien vorm van critiek, dat schermen I met eigen adviezen van 3 a 4 jaar geleden. I Want wie zei de v.d. leider heeft kun- I nen voorzien, welke gigantische vormen de crisis zou aannemen? Bovendien wat de andere heeren als uitweg aanwezen, had even min be teekenis hebben. Wanneer de heer v. d. Sluis van een andere maatschappij- ordening gewaagde dan betoogde Ds. v. d. Heide, dat we op grond van de huidige ver houdingen de menschen ten plattelande moesten helpen. De gedachte van den heer Max van Poll werd in het geheel niet be sproken. En wat Ds. Kersten had opgemerkt werd volledig maar dat was ook verdiend door Mr. Marchant afgemaakt. Ds. Kersten toch wilde de hulp voor de verhouding ge heel halen uit een accijns op de margarine. Heeft de heer Kersten wel eens nagegaan hoe hoog dan de prijs van de margarine zou worden? vroeg Mr. Marchant. Zoo tusschen de 2.50 en de 3 per K.G. Wie koopt er dan nog margarine? En hoe komt men dan aan het geld om te steunen? Al wat nog van de boter geëxporteerd kan worden is winst. Daarmede vermindert de hoeveelheid boter hier te lande, die gesteund moet worden. Bovendien stijgen dan auto matisch de prijzen weer. wat een veel gezon. deren toestand beteekent, dan die van het steunontwerp. Op export werd dus allerwege aangedrongen, door Dr. Lovink, door Dr. Bierema, door den heer Ebels, door vrijwel elk der sprekers. Men vermoedde wel eens, dat de regeering uit de onderhandelingen niet haalde, wat er wel voor ons uit te halen was. Vooral met Duitschland. En daarom drong men er bij de regeering sterk op aan, toch alle zeilen bij te zetten tot bevordering van den export. Door het kiezen der juiste per sonen, waarop de heer Ebels vooral aan stuurde maar ook door alles aan te voeren, wat een onderhandelingswapen zou kunnen zijn. De heer v. d. Sluis geloofde, dat we niet alleen moreele, maar ook materieele wapenen genoeg hadden. Duitschland is van zijn uitvoer voor een belangrijk deel van ons af hankelijk. De heer Kortenhorst, die altijd voor een actieve handelspolitiek heeft ge ijverd, ook in normale rijden hoorde hier be kende en aangenome klanken Hij incasseer de dat als hulde aan zijn ideeën. Maar de heer Marchant had daarvoor een beeld. Hij vergeleek den heer Kortenhorst bij een I vriend van hem, die in Februari met een zomerpakje en een strooien hoedje liep en in Juli zei ,,heb ik 't niet juist gezien, de Zomer is toch maar gekomen!" Dr. Lovink brak een lans om de export naar Engeland meer te cultiveeren. Het wetsontwerp wordt aanvaard. Zelfs Dr. Lovink, die de menging, welke het ontwerp voorschrijft, een knoeiboel noemde, gaat mee. De heer Ebels zal wel meegaan, ook al heeft Mr. Marchant groote bezwaren. Dr Bierema zal ook meegaan. De heer Bakker gaat mee. De heeren Ament en van Rappard gaan evenzeer mee- En misschien zelfs de heer Kersten. Ze gaan allen mee. Ook we! omdat de Memorie van Antwoord h.i. verbe teringen bracht. Maar vooral, wijl. wanneer dit ontwerp er niet komt, er de eerste maan den niets anders voor in de plaats gesteld wordt. De heer v. d. Sluis gaat met het ontwerp niet. mee. De heer Marchant, evenmin. Zij hebben dezelfde motievcn.De heeren Hiemstra en v. d. Heide aarzelen nog zij vroegen den minister een toezegging en hopen daarop De heeren v. d. Sluis, en Marchant heb ben bezwaar tegen het duurder worden der margarine. Wanneer de natuurboterverbrui- kers natuurboter willen, dan moeten ze daarvoor wat over hebben. Maar de marga rine mag niet duurder worden. Dat is het spijsvet voor den kleinen man, voor het groote gezin, voor de thans ook door slagen van economischen aard getroffenen. De heer v. d. Sluis gelooft, dat de hulp die geboden wordt niet den boeren zal toe vloeien, maar het grondkapitaal, de hypo theekbanken. Hierin verandering te brengen lokt wel den heer v. d. Sluis aan, niet den Heer Marchant. Voor een omzetting, een zoo radicale omzetting van ons economisch le ven ziet hij geen enkele aanleiding. Temeer niet wijl verschillende dergenen, die grond in eigendom hebben ook kleine luiden zijn, wijl vele der pandbriefbezitters kleine spaarders zijn. Wanneer nu de belasting op margarine zou vervallen, dan zou de heer Hiemstra wel kunnen voorstemmen. En Ds. v. d. Heide vroeg den minister nadrukkelijk toch gebruik te maken van de hem in het ontwerp ge schonken mogelijkheid één soort margarine ter beschikking stellen van de allerarmsten onder onze medeburgers, zoodat deze zonder prijsverhooging hun spijsvetten zouden kun nen verkrijgen. De heeren Bakker. Ament, Bierema e a. zagen in prijsverhooging van boter en mar garine niet zoo'n groot bezwaar. Zij consta teerden, dat de consumenten een groote cri siswinst maakten door de abnormale daling van de boterprijzen waarom het niet zoo slim is thans tot eenige verhooging met steun over te gaan. Een verhooging, die naar het betoog van den heer Bierema ook de kaas, thans onverkoopbaar, ten goede komen zou. Er werden wel bezwaren gemaakt tegen het menggebod maar zij zullen niet overwe gend zijn. Bezwaren, dat ons volk zal gaan wennen aan het gebruik van dragelijke mar garine n.l. Ziehier de hoofdlijnen van het debat der lange vergadering, welke van één uur tot kwart voor acht duurde- Morgen is de be windsman aan het woord. EERSTE KAMER. Gooisch reservaatplan aangenomen. De Eerste Kamer keurde vanavond goed de wettelijke voorziening gezien de mede werking van Stad en Lande aan Gooiland bij het Gooische natuurreservaat, de naturali satie van F. Basso en 19 anderen en het ver drag, in '29 te Rome gesloten, tot bescher ming van planten. De heer Polak, wel geen Erf-gooier, maar dan toch een Gooier, bepleitte een volledig verkoopen van het bezit van Stad en Lande. De minister van Justitie wees dat ten eenen- male af als volkomen in strijd met de be langen der „scharenden" INTIMUS. ONDERLINGE WISSELBEKERWEDSTRIJD VOOR POLITIEHONDEN. Op een terrein in het villapark aan de P. C. Hooftlaan nabij de R.K. Kerk te Drie huis, welwillend beschikbaar gesteld door den heer W. van Heijst, zal op 29 Mei weder een onderlinge wedstrijd worden gehouden om den zilveren wisselbeker, die voor geza menlijke rekening door onderstaande clubs is aangekocht. Aan dezen wedstrijd zullen deelnomen de navolgende dresseerclubs: Dresseerclub Po litiehonden „Haarlem", „Kent U Zelf", „Oefe ning Baart Kunst" en Onder Ons" met in totaal 10 honden. De wedstrijden worden gehouden onder leiding van de Commissie, genaamd Onder linge Bekerwedstrijd „Kennemerland". De positie van onzen zuivelexport was reeds in het vorige jaar weinig bevredigend. Na de gepubliceerde resultaten van het se dert Januari j.l. in Duitschland bestaande douane-systeem, dreigt deze tak van volks bestaan grootendeels vernietigd te zullen worden. Hoe Ls de werkelijke positie geleide lijk geworden? Het invoerrecht op boter in Duitschland steeg eerst van 27.50 tot 50 Mark en sedert het begin van dit jaar werd het gebracht op 100 R-M. per 100 K.G. Vol gens de bepalingen van het Duitsch-Finsche handelsverdrag mag Finland 5000 ton boter dat beteekent honderd procent van zijn normale in voer kwantum in Duitschland invoeren, tegen het oude invoerrecht van 50 R M. per 100 K G. Ons land heeft eveneens recht op invoer van een contingent van 5000 ton per jaar in Duitschland. De meestbegun- stlgingsclausule schenkt ons dit recht Daar bij dient evenwel niet uit het oog verloren te worden, dat ook aan andere landen, die met Duitschland een handelsverdrag hebben af gesloten, het recht is toegestaan 5000 ton per jaar, tegen het lagere invoerrecht van 50 R.M., in te voeren.. Alleen voor hoeveelhe den boven de 5000 ton wordt het invoer recht verdubbeld. De positie van ons land is daardoor al buitengewoon slecht geworden. Immers. Ne derland voerde in normale jaren ongeveer 30.000 ton boter naar Duitschland uit. Dit contingent is nu teruggebracht op 5000 ton tegen het niet te hooge invoerrecht van 50 R.M. per 100 K.G. Andere landen evenwel, die thans met ons land op gelijke wijze be handeld worden en die misschien tot dus verre geen boter-export naar Duitschland hadden, zullen niet nalaten van de gelegen heid gebruik te maken een dergelijken export tc scheppen. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat van de zijde der Nederlandsche Zuivelin- Doel van deze bekerwedstrijden is, dat de leden der deelnemende clubs meer met el kaar in aanraking komen en het uitloven van medailles en prijzen, doch vooral het winnen van den Zilveren wisselbeker een prikkel zal zijn, om met enthousiasme de dressuur te beoefenen. DE BEZUINIGINGEN DER GEMEENTE. EEN PROTESTVERGADERING. De Algemeene Bond van Overheidsperso neel in Nederland en de Nederlandsche Syn dicalistische Federatie van Overheidsperso neel houden een Openbare Protest-vergade- ring op Donderdagavond 26 Mei 1932 in de bovenzaal der Gemeentelijke Concertzaal. Sprekers zijn de heeren: J. v. d. Knaap, Voor zitter Algem. Bond v. Overheidspersoneel en C. Priem. Voorzitter Med. Synd. Fed. v. Over heidspersoneel, met het onderwerp: „De be zuinigingstactiek der Gem. Haarlem". In een circulaire wordt. o.a. gezegd: .Bovengenoemde organisaties wenschen een openbaar woord van protest te laten hooren tegen het ontslag van tientallen werklieden aan de Gemeentebedrijven. Werd ontslag gegeven omdat er geen arbeid meer was. wij zouden er ons desnoods bij neerge legd hebben, maar er is voldoende arbeid voor al de ontslagen werklieden: het onder houd van straten, wegen, plantsoenen. Openbare verlichting en Gas- en Electrici- teitsbedrijf wordt ingekrompen, niet. omdat het voor die bedrijven mogelijk is, maar al léén om het winstcijfer of het tekort od die bedrijven zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Op deze wijze moet er kunstmatig bezui nigd, want. de ontslagen werklieden moeten toch ondersteund worden en presteeren er niets voor. Het Gemeentebestuur heeft jarenlang ge-' traineerd met het- aanstellen van personeel, met het gevolg, dat er werklieden worden ontslagen met 2 tot 10 dienstjaren. Bedenkt dit, waar het nu de losse werklie den geldt, zoo zal het niet onmogelijk zijn, dat men straks aan het vaste personeel be gint. daarom is het vraagstuk van de losse werklieden ook het uwe. Dit laatste geldt ook voor de ambtenaren, die dan ook worden opgewekt deze vergade ring te bezoeken". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ^ÊÊk NATUURLIJK BRONWATER. Werkt gunstig bij maagstoringen. dustrie tegen dit Duitsche douanesysteem ernstige bezwaren worden gemaakt. Duitsch land wil zijn boterinvoer beperken. Hoe on aangenaam dit op zich zelf ook voor ons mag zijn. het wordt ondraaglijk, indien daar naast onze concurrentievoorwaarden nog opzettelijk verzwaard worden. Dat is nu het geval. Immers, de nieuwe en voor Duitsch land onbekende boterleveranciers worden een handje geholpen. De relaties met de normale exportlanden worden extra bemoei lijkt. De groote moeilijkheden blijken duidelijk nu de cijfers zijn gepubliceerd van den boter invoer in Duitschland over het. eerste kwar taal van 1932. Een en ander volgt duidelijk uit onderstaande tabel: De invoer van boter in Duitschland in tonnen van 1000 K.G. toen. afn. in 1932 in 1932 in in van van 1931 1931 8.5 —52.0 —20 —49 —23 1 —63 —64 554 22 •f 18 3.010 177 395 47 FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondlssements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 24 Mei 1932. 1. H. Rumping, koopman en bloembollcn- kweeker, wonende te Beverwijk. Grooten Houtweg. Curator Mr. M. A. van Eek, alhier. 2. W. Botbijl. aannemer, vroeger wonen de :c Hillegom, thans te Heemstede. Curator Mr. M. A. van Eek, alhier Rechter-Commissaris In deze faillissemen ten Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. P. van Diemen, los werkman, wonende te Rijpwetering. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft tc Aals meer. 2. C. Wildeboer, aannemer, wonende te Haarlem. Curator Mr. A. F. J. Pleister, alhier. 3. D. Oschatz, meubelfabrikant, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Vernietigd zijn de faillissementen op grond van verzet van: 1. De handelsvennootschap onder de firma J. D. Maarse en Zoon te Aalsmeer. Curator Mr. Julius Hoog. alhier. 2. Jacob Maarse, wonende te Aalsmeer Curator Mr. Julius Hoog, alhier. 3. Albert Maarse, wonende te Aalsmeer Curator Mr. Julius Hoog, alhier. Geëindigd is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: C. Schotman, wonende te Haarlem. Curator Mr. G. E. Mellema alhier Surseance van betaling. Aan de Handelsvennootschap onder de firma K. en J. Baarse en haar individueele leden K. Baarse en J. Baarse gevestigd en wonende te Aalsmeer is surseance van beta ling verleend voor den tijd van anderhalf jaar ingaande 16 April 1932 met. benoeming van de heeren Mr. L. G. van Dam. advocaat en procureur te Haarlem en J. C. M. Menslng secretaris der Aalsmeerder Tuinbouwbond, wonende te Aalsmeer, tot bewindvoerders. H.O.V.-CONCERT TE HAARLEM Volksconcert, op Donderdag 26 Mei 1932 ten 8.15 in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Dirigent: Marinus Adam; solisten Hanny Scheffelaar Klots en Frans Vonk. Entree 15 cent. Het programma luidt: 1. Sinfonle Leonardo Leo, 2. Concert voor 2 violen met orkest. Bach. 3. 3 Stücke Purcell. 4. Symphonie nr. 1 Brahms. Deze cijfers zijn wel ontstellend. Neder land heeft zijn boteruitvoer zeer sterk zien achteruitloopen: deze is thans tot op de helft gedaald. Een en ander is ln hoofdzaak een gevolg van een welbewuste verschuiving onder de buitenlandsche leveranciers. Ons land is daarbij de meest gedupeerde partij. Is het onder die omstandigheden niet vol komen begrijpelijk, dat allerhande corpora ties zich tot onze Regeering wenden, ten einde deze te bewegen eindelijk eens met daden te komen? Speciale bevoorrechting van Rusland en de Randstaten hebben onzen boteruitvoer in April j.l. naar Duitschland reeds teruggedrongen tot 630 ton netto. Alle mogelijke en onmogelijke steunmaatregelen aan het inlandsche veehoudersbedrijf baten ten slotte niet. als onze boteruitvoer verloren gaat. Blijkens de Duitsch invoerstatistiek is de ontwikkeling van den boterinvoer in Duitschland, ton tonnen, als volgt: 1913 1929 1931 Totaal, waarvan uit: 54.000 136.000 100.000 Nederland 18.000 33.000 16.000 Denemarken 2.000 44.000 31 000 Finland 2.000 5.000 4.000 Baltische St. en Rusland 30.000 39.000 37.000 andere landen 2.000 15.000 12.000 Deze cijfers spreken voor zichzelf. Intus- schen is aan de wenschen van belangheb benden nog niet voldaan. Dat zal ook niet het geval zijn als Dinsdag a.s. de steunwet voor het veehoudersbedrijf door de Tweede Kamer aangenomen zou zijn. Er moet ginds in Berlijn gepraat worden; de beide Regee ringen moeten elkander weten te vinden. Kan de Nederlandsche Regeering daarvoor de juiste onderhandelaars niet vinden, in de particuliere organisaties zijn zij zeker wel aanwezig. Men doe dan een beroep op de leiders der vereenigingen. die niets üever zullen willen dan onmiddellijk besprekingen openen, wantde melk is in ons land tot een ongekenden prijs gezakt en de kaas is schier onverkoopbaar. MOLLERUS. DUIDELIJK GESTELDE VRAGES van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: 1. Ik heb last viwi mieren. llo« krijs 'k dl® weg? 2. Hoe moet Ik een bruin lederen Ja* onder houden? ANTWOORD: 1. Tracht het neat t«* vinden en overgiet dit bij tusschenpooaen ©enig© ma len niet kokend water, tot «IJ geen mieren meer /let. Kunt gij het nest niet ontdekken, zorg dan altijd een verstuiver niet bijhehoorende vloeistof bij de hand te hebben en bestuif ieder diertje, dut gij ziet. niet de vloeistof, als ook de plaatsen waar de dieren vandaan komen. 2. Eon enkelen keer goed afwrijven met zachte doeken, waar gij een weinig goede, dun ne. gele meubelwas op hebt gedaan. Mot schoo- ne. zachte doeken nawrljven. tot er geen was niecr aan de oppervlakte U VRAAG: 1. Hoe maakt men advokaat? 2. Hoe slagroom? ANTWOORD: l. Klop 6 eierdooiers met 200 gram suiker tot een gladde mas*a. Heel sma kelijk is het er 1 of lJ theelepeltje vanllle- easence door te doen. Giet er langzaam en steeds roerend 300 gram brandewijn langzaam bij. Klop de 6 eiwitten met SO gram suiker stijf on roer dit er door. Bewaar het ln zeer schoon* en goed van de lucht afgesloten flesschen. 2. Doe de room ln een flinke groote kom of schaal en doe er eon schepje suiker door. Klop op een koele plaats gelijkmatig cn niet tc hard De room ls dan spoedig klaar.. VRAAG: Hoe ls h«'t recept voor Russische eieren? ANTWOORD; Een onzer lezeressen was zoo vriendelijk ons het volgende recept too te zen don. Benoodlgd: 6 hardgekookte koude eieren: 50 gram gepelde garnalen, wat fijngehakte peter selie. ongeveer twee eetlepels mayonnaise: 3 nsjovlsschen en 1 a 2 truffels (dexc laatste niet strikt noodtg); verder 6 cirkelvormige plakjes oud brood, ter grootte van een rijksdaalder en wat sla of sterrekers (tuinkers). Bak de broodcoutons op de gewone wijze. Snijd van de gepelde eieren min het hreede ge deelte een pkikjc af. zoodat zij stevig op de croutons kunnen staan. Snijd dan aan de te genoverliggende punt ongeveer 1/3 van het el af en neem voorzichtig het dooier uit het el. Wrijf dan fijn en maak er met de garnalen, de peterselie en zooveel mayonnaise, nis noodlg is. e<-n zalfachtige massa van. Vul hiermede do elesbakjes hoog op: leg op elk el een opgerolde ansjovishelft (natuurlijk van te voren geweekt) en ln het midden daarvan een plukje gehukte peterselie of een pinkje truffel. Garneer den schotel met frlssch© kropslablaadjes of met ster- rokers. VRAAG: Hoe maakt men een witten vllthoed schoon? ANTWOORD: Roer op een steenen hord magnesia met benzine tot een dikke pap zonder kluitjes. Bedek' den gohe#len hoed met een laagje daarvan en leg hem op een schoonen doek ln de schaduw te drogen. Klop dnn de droge magnesia er af en schuier met zeer sehno- nen borstel na. Deze behandeling moet bulten In de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in do nabijheid! VRAAG: Hoe moet men boord en front stijf maken? ANTWOORD: Neem een half kopje glans- stijfsel en 2]/j kopje warm. maar niet te heet. water. Koer het goed dooreen en doop bet droge strijkgoed er in. Wrijf dit zoolang met de stljf- selmelk. tot het geheel doortrokken ls. Daarna uitwringen en ln een .drogen doek wikkelen. Nu eon puur minuten uitspreiden op oen horde strijkplank en strijken. Als het bekoeld ls. met een sponsje vluchtig bevochtigen en nogmaals op harde onderlaag strijken. PLANTEN. VRAAG: Mijn pereboompje heb Ik 8 jaar ge leden geplant. Het heeft wel eens enkele bloe sems, maar nooit vrucht. Voor 2 Jaar heb Ik laten niesten en snoeien, maar zonder resultaat. Elk jaar krullen de blaadjes om en zitten er bijgaande rupsjes ln. Verleden Jaar heb Ik zo geregeld gezocht en verwijderd, tnaax nu Is het weer zoo, Wat kan Ik daartegen doen? ANTWOORD: Uw peer staat zeker ln oen bin nentuin. Dit zijn altijd plaatsen, waar de tn- seeten zich bij voorkeur gedurende don winter ophouden, verpoppen enz. GIJ kunt probooron te bespuiten met Phytophlllne maar eenige koe ren herhalen ls noodzakelijk. Volgend voorjaar don boom bespuiten met 7 pCt. vruchtbcwnicnr- bollnoum. TOCHTJES VRAAG: Wie per flets België ingaat, moet een waarborgsom storten. Kunt u mij ook me- itedeelen, of die som bij terugkomst aan leder douanekantoor wordt teruggegeven, of alleen aan het kantoor, waar men xestort heeft? Zijn daarbij nog bijzondere formaliteiten noodig? Ik bon geen lid van den A. N. W. B. ANTWOORD: Als gij de vereischte Invoer rechten hebt botaald. wordt het rijwiel ge plombeerd. Als het loodje hij het verheten van het land ongeschonden is. kunt gij het gestort O bedrag aan leder douanekantoor terug ont vangen. Kans op verlies door koersverschil blijft bestaan. Ook geeft een en ander ln den regel veel tijdverlies. Verstandig ls lid vam don A. N. W. B. te worden en een douanekaart aan te vragen. GIJ zljt dan van alle last af. Het rijwiel moet voorzien zijn van uw naam on adres. Tochten naar het buitenland worden ln do vragenrubrlek niet behandeld. MILITAIRE ZAKEN. 1. Is dit jaar reeds geloot voor dienstplichti gen. geboren ln 19)4? Zoo ja. welke naam is getrokken en wie moeten dienen? 2. Indien niet, wanneer moet dat Man ge schieden? 3. Welke formaliteiten zijn hieraan voor den dienstplichtige verbonden? ANTWOORD: J. Voor do lichting ln 1914 ge boren. Is nog niet geloot. 2. Vermoedelijk in het laatst van do vol gende maand. 3. Geene. DIVERSEN. VRAAG: Hebben Oostenrljkschc kronen vam 1902 (1000 Kr.) nog waarde? ANTWOORD: Deze zijn waardeloos. VRAAG; Hoeveel bedragen de trouwkoeten op verschillende dagen ln de verschillende klas sen? ANTWOORD: In Haarlem: 1ste klawe: op Woensdag 100.en op andere dagen 160; looper inbegrepen. 2de khmsc: Woensdag 25. Donderdag 40; andere dagen 60.Looper 10 extra. 3de klasse: Woensdag 10.Don derdag 20.andere dagen 30.Looper 10.extra. Familiestamboek 1.50. Overleg met Duitschland noodzakelijk. Ie le kwart, kwart. 1931 1932 Totaal invoer w.v. uit: 22 425 20.509 Nederland 3.924 1 897 Denemarken 7.786 6.244 Zweden 2.462 1.244 Finland 1.412 1.095 Litauen 603 595 Polen 1.573 584 België 1.214 435 Sovi et-Rusland 354 2.314 Estland 937 1.146 Australië 679 800 Nieuw-Zeeland 33 1.026 Argentinië 192 533 Hongarije 82 406 Letland 1.620 2.378

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7