De Voetbalvereeniging „Stormvogels" twintig jaar. DAMESCRICKET BIJ ROOD EN WIT. 1912 - 1 Juni - 1932. VIKRDE BLAD DONDERDAC 26 MEI 1932 Linksi Mevrouw Van Lcnnep aan het bat. Links achter de EngeJsche oefenmeester van H.F.C. en Rood en Wit Yates. Onder: Nieuwe uitbreiding van het rijk der vrouw. Rood en Wit heeft een damesafdeeling ge sticht en cr wordt op Woensdagavond druk geoefend. POSTDUIVEN. „DE REISDUIF' TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Mons. afstand 221 K M, los 615 uur. Eerstgetoonden vogel 8.13.38. C. van 't Ende 1. p. 16, 17, 25, H. de Vries 2. 5. 12. 32. J. Th. Bakker 3, 9. 18. 29. 33. A. H. Kramers 4. 23. 30. H. Boogaard 7. H. J. Handgraaf 8. 22. 26. Th Iïclnsbergcn 19. P. Kroon 11, N. Buurman 13. E. Complet 14. R. P. Balm 15. J. J. de Bie 19. 27. J. Samson 20, 24. H. V. Alphen 21, J. Broekhof 28, P. A. Blommaert 31. „II. A. K." Bovengenoemde vereeniglng hield een wed vlucht van Hons (België). In concours waren 110 duiven. De uitslag was als volgt: P. v. Andel 1. 2. 18. C. Koning 3. 14, II. C. Gans 4. 17, 21. C. v. Meurs 5. 19; L. v. Meurs 6. H. J Petter 7. 12. A. Terol 8. 9. 11; N. Peet oom 10. J. Terhorst 13; J. Doornbosch 15. 20, W. v. Kleef 16. P. Kapttjn 22. Snelheid le duif 1808 meter per minuut. HONDENSPORT. ONDERLINGE WISSELBEKKR WEDSTRIJD VOOR POLITIEHONDEN. Op een terrein gelegen in het villapark in de P. C. Hooftlaan r.abU de R K. Kerk te Driehuis, welwillend beschikbaar ges* el d door den heer W. v. Heysi aal op Zondag 29 Mei a.s weder een cnderlirge wedstrijd wor den gehouden om den zilveren wlsselbeker, die voor gezamenlijke rekening is aange kocht. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen de navolgende dresseerclubs: Drcsseerclub Poli tiehonden „Haarlem"; „Kent u Zelf", „Oefe ning baart Kunst" en „Onder Ons" met in totaal pl.m. 10 honden. De wedstrijden worden gehouden onder leiding en verantwoording van de commissie, genaamd Onderlinge Bekerwedstrijd „Kcn- nemerland". Doel van deze bekerwedstrijden is, dat de leden der deelnemende clubs meer met el kaar in aanraking komen. Het uitloven van medailles en prijzen -doch vooral het winnen van den zilveren Wisselbeker zal een prikkel zijn. om met enthousiasme de dressuur te beoefenen. De commissie stelt het ten zeerste op prijs wanneer deze wedstrijden door vele belang stellenden worden bezocht. OLYMPISCHE SPELEN. DE OLYMPISCHE VLAG. Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben in overleg met het Nederiar.dsch Olympisch Comité Baron Schimmelpen- nlnck van der Oyen. voorzitter van het N.O.C.. aangewezen en bereid gevonden do vlag der Olympische Spelen. welke sedert de Spelen in 1928 te Amsterdam werden gehou den in de Nederlandsche hoofdstad werd bewaard, naar Los Angeles mee te nemen en bij de opening der Olympiade deze vlag na mens het gemeentebestuur van Amsterdam aan de Stad Los Angeles te overhandigen. VOETBAL. BONDSELFTALCHELSEA (1—2). Het Nederlandsch Bondselftal heeft Woensdagavond op het Sparta-terrein een eervolle nederlaag tegen Chelsea geleden. Rust kwam met 0—2 In de tweede helft liet de Hollandsche verdediging zich niet moer passecren. Het was Smit van R.C.H., die op fraaie wijze den ©enigen tegengoal scoorde. SPORT EN SPEL. Een stukje geschiedenis. Op 1 Juni a.s. herdenkt „Stormvogels" haar 20-jarig bestaan. In verband met de minder gunstige economische tijdsomstan digheden zal dit niet op feestelijke wijze ge schieden, doch wordt volstaan met de uit gave van een jubileumnummer. Vóór Stormvogels in 1912 werd opgericht, werd er te IJmuiden natuurlijk wel gevoet bald. Hechte organisaties kon men de toen malige vereenigingen echter niet noemen. Stukken beter werd dit, toen „Stormvogels" werd opgericht en mannen als Jac. de No bel, maar vooral wijlen J. Michels zich met de leiding belastten. De vereeniging kreeg de beschikking over een prima terrein, gele gen nabij de boerderij van Gerritsen, welk terrein thans geheel met huizen bebouwd is. In competitie-verband voetbalde Storm vogels voor het eerst in den Noord-Holl. Voetbalbond. Het spel van „Witte Jan". Arie Hoogerduin, Arend Verschoor, Bram Schnei ders, Klaas Oldenburg e.a. was van dien aard dat Stormvogels zich weldra een plaatsje in de derde klas van den N. V. B. veroverd had. „Witte Jan", En ook in hun nieuwe omgeving weerden de Stormvogels zich goed, zoodat zij steeds de volle aandacht voor zich opeischten. Niet het minst was dit te danken aan het pro ductieve spel van „Witte Jan'" die in zijn tijd een goal-getter zonder weerga was, on danks het feit, dat hij overal een extra-be waking genoot. Zijn groote productiviteit moet ongetwijfeld voor een voornaam deel op rekening van zijn snelheid en „doode- lijk" schot geschreven worden, maar verge ten mag toch vooral niet worden, dat hij aan Cok van Hemert in die dagen een part ner had, die voor hem „als geknipt" was. Technicus en tacticus tegelijk zorgde deze eminente voetballer voor de openingen, waarna „Witte Jan" voor de rest zorgde. Nu we het toch over op den voorgrond tre dende spelers hebben, mogen we om in de „grijze oudheid" te beginnen zeker de namen van Arend Verschoor, Arie Hoogen- doorn en Klaas Oldenburg, de beide snel voetige buitenspelers en van Piet Sprok- kreef, den eminenten spil, (die helaas eenige dagen geleden overleed) niet vergeten. Later trad vooral Gerrit Visser, da all round voetballer, op den voorgrond. Gewel dig groot was de hoeveelheid werk, die deze speler in een wedstrijd verzette. En al was Piet Sint dan geen ras-echte Stormvogel, deze midvoor der Vogels in de eerste ja ren van hun eerste klasseschap moet zeker genoemd worden. Heeft Stormvogels dus geruimen tijd goed in haar voorhoede-spelers gezeten, de laat ste seizoenen is het juist met deze linie suk kelen. Vooral met het binnentrio vlot het niet bijster meer. Boekelaar en Van der Steen mogen nog zulke goede voorzetten ge ven, ze worden te weinig benut. Keeren we thans weer tot de vereeniging zelf terug. Zooals reeds gezegd, behoorde Stormvogels direct na haar intrede in den N. V. B. tot de vereenigingen, met wie reke ning moest worden gehouden. Dat echter niet steeds promotic volgde, was een gevolg van het feit, dat vereenigingen als Z. V. V., R. C. H., W. F. C. e.a. ook sterke clubs wa ren. en tenslotte kon er toch maar één kam pioen worden. Toch zou Stormvogels nog wel eerder in de eerste klas zijn gekomen, dan in 1923, ware het niet, dat de algemeene vergadering van den N. V. B. op een gegeven oogenbbk seizoen 1919—'20 de Overgangsklasse instelde. Met Hilversum en V. U- C. had Stormvogels aan het einde van het seizoen 1918—1919 om een plaats in de eerste klas gestreden. Stormvogels boekte daarbij suc ces en was dus eerste-klasser. Van een hun ner eere-leden ontvingen de spelers ter ge legenheid van dit heugelijke feit reeds een herinneringsmedaille, toen de tijding kwam. dat de IJmuidenaren eerst nog maar eens hun geluk in de Overgangsklasse moesten probeeren. Het elftal van „Stormvogels", dat het eerste jaar in de eerste klas speel de en kampioen van de Westelijke eerste klas werd. Van links naar rechts (staande) J. de Nobel, oud voorzitter; Groe- nendaal. Suverink, Slikkerveer. Carst, Jellc, Blinkhof, A. van der Wint, W. Koster, van der Plas, wijlen .pen ningmeester Mi chels, Stafflcn, trai ner Magner, Mar tens. (Knielend): Struys, Snoeks, Bak ker, (Zittend): wij len Sprokkreef, Jan Blinkhof, Visser. Sint en Klaas Ol denburg. Aan het einde van het seizoen 19221923 volgde dan toch eindelijk de vurig ge- wenschte promotie na een overwinning op O. D. S. te Dordrecht. In haar nieuwe omgeving voelde Storm vogels zich dusdanig thuis, dat na een schit terend seizoen het kampioenschap werd be haald. Vooral door het trio VisserSint Blinkhof had Stormvogels een voorhoede, die zeer productief was. Zoozeer vestigde Storm vogels de aandacht op zich, dat het elftal werd uitgenoodigd als tegenpartij te fun- geeren van het Nederlandsch Elftal. Nog eenmaal behaalde Stormvogels het kampioenschap van een der Westelijke eer ste klas-afdeelingen en toen zijn dc magere jaren pevolgd. Dit jaar scheen het, dat Storm vogels de inzinking wat te boven was, doch na den geruchtmakenden wedstrijd tegen Ajax werden de Vogels leelijk gekortwiekt. En wat zal nu de naaste toekomst bren gen? Dit is moeilijk te zeggen- Valt aan den eenen kant te constateeren, dat in de la gere elftallen tal van goede krachten zitten, dat er momenteel onder leiding van Magner ijverig getraind wordt en achter de groene tafel een krachtig bestuur zit. aan den an deren kant staat, dat men ook het volgend seizoen den steun van Tol nog zal moeten missen en het geregeld uitkomen van Haak een steeds grooter vraagteeken wordt. En wat het medespelen van Haak voor de kracht der Stormvogels-defensie beteekent, dit is zóó genoegzaam bekend, dat we daar over niet behoeven uit te weiden. We willen dit artikel besluiten met aan de jubileerende IJmuider vereeniging toe te wenschen, dat we haar bij haar 25-jarig feest nog in de eeerste klas zullen aan treffen. Witte Jan. Een van de meest bekende spelers, dien Stormvogels ooit gehad heeft, is ongetwij feld Jan Blinkhof, meer bekend onder den bijnaam van „Witte Jan". Overal in ons land en ook daarbuiten genoot hij indertijd een vermaardheid, als weinig anderen. Die had hij niet alleen te danken aan zijn witte haren, maar in hoofdzaak aan zijn ,.doo- delijk schot". Het aantal goals, dat hij als rechtsbinnen gescoord heeft, is niet te tel len. Dat loopt in de honderden. Zelf heeft hij er geen notitie van genomen en het be stuur is blijkbaar den tel óók kwijt ge raakt. Hij begon er reeds vroeg mee. Toen Stormvogels den eersten competitiewedstrijd in de eerste klasse van den Noord-Holland- schen Voetbalbond moest spelen, namelijk tegen „Sport" in Hoorn, wonnen de IJmui denaren met.... achttiennul! Witte Jan nam hiervan juist de helft voor zijn reke ning! A?s Stormvogels een uitwedstrijd moest spelen, dan vroegen de supporters der te genpartij met meer dan gewone belangstel ling: „Zou Witte Jan er bij zijn?" En als die vraag bevestigend werd beantwoord, dan bereidden zij zich voor op het zien van een wedstrijd, waarin veel goals gemaakt werden Blinkhof zelf lachte daar wat om! Htj vond zich heelemaal niet gevaarlijk. Toen U. V. V. eenige seizoenen geleden met 61 in IJmuiden verloren had en daarna ook op eigen veld met 40 tegen Stormvogels 't on- Het kranige Storm vogels-elftal. Van links naar rechts: Struis, Bi-okker, Tol Effern, Steen, Van der Velde, Ketting, Haak, Boekelaar, Koopmans, Zit tend: Prins, Koster, De Waard, Thijsse. Aanvoerder Koster. derspit moest delven (van deze tien goals maakte Blinkhof er vier) zei keeper Van Rhijn tegen één zijner backs: .,zóó is ie weg en zóó zie je 'm weer!" En tegen Witte Jar. zei deze doelman: „Als jij nog eens in Utrecht komt, krijg je van mij een paar handschoenen met belletjes aan! Dan kan ik je tenminste hooren aankomen!" Van hem zagen ze inderdaad liever zijn hielen, dan zijn teenen! Daar kwam nog bij, dat hij heel veel van voetballen en van Stormvogels hield. Hij is lid van deze vereeniging van de oprichting af en heeft altijd op de rechtsbinnenplaats in het eerste elftal gespeeld. Twee maal is hem een plaats gegeven in het elftal der Nederlandsche Zwaluwen, na melijk op Dinsdag 7 Maart 1922 tegen de Roode Duivels in België, waarbij de vroe gere Haarlem-keeper Angenent het doel der Hollanders verdedigde. Deze wedstrijd ein digde met een 22 gelijk spel. Blinkhof scoorde hier den eersten goal. Den tweeden keer speelde hij met de Zwaluwen in het Am- sterdamsche Stadion tegen de Engelsche Corinthians, waarbij de Hollanders met 10 zegevierden. Blinkhof was nooit voor een klein ge ruchtje vervaard! Eens is hij (toen hij in militairen dienst was) op een Zondagochtend van Den Helder komen fietsen, om met Stormvogels een wed strijd tegen Z. F. C. in Zaandam te spelen. Dat was een afstand van vier uur fietsen, maar dit was voor hem geen beletsel om ook hier den eersten goal te scoren. Deze wed strijd werd door de Stormvogels met 21 gewonnen. In een wedstrijd tusschen militaire elf tallen won Blinkliof's partij eens met 7—0. „Toen heb ik Manus Visser, den oud-Haar lemkeeper, vier maal achter elkaar laten visschen!" zei hij tegen ons. Hij glunderde nog van de napret! Tijdens een Koninginnefeest op Vlieland heeft korporaal Blinkhof acht eerste prijzen gewonnen, namelijk voor speerwerpen, hon derd meter hardloopen, polsstok hoog en ver, enz. Hij kon dus ook nog wel wat anders dan voetballen SCHERMEN HAARLEMSCIIE SCHERMCLUB Op het as. Gala-Assaut, dat Zaterdag 28 Mei p»laats vindt in de Schermzaal Brassinne Raamsingel 30, alhier, ten 20 1 4 uur, zal weer een nieuwigheid in onze stad worden ge ïntroduceerd. Haarlem krijgt voor het eerst in Nederland een demonstratie van het „Ap- p>areil de controle electrique des assauts d'epeei système société d' escrtme de Ge neve", Brevet Laurant Pagan. Ingénieur, zoo als de ietwat lange officieele titel luidt. De vorige maand werd het apparaat voor het eerst bij een wedstrijd in het openbaar ge bruikt. nl. bij de wereldkampioenschappen in Nice. Daar schermde ook onze internationale crack en stadgenoot de kapitein Wynoldy Daniëls mede, die ook Zaterdagavond met den nationalen kampioen van 1931, W. Drie bergen een partij zal schermen met behulp van bovenvermeld apparaat Wij willen er nog even aan herinneren, dat de opbrengst der entrée's voor het Assaut komt ten bate van de Crisiscomité's van Haarlem en omliggende Gemeenten. Een afzonderlijk woord over den be scheiden, maar bekwamen aanvoerder W Koster is hier zeker op zijn plaats. Evenals zooveel andere Stormvogels heeft ook hij in het voormalige IJ. F. C. het voetballen ge leerd. Toen de vereeniging „Stormvogels" twee jaar bestond, werd hij er lid van Hij kreeg een plaatsje in het derde elftal. Eerst verdedigde hij het doel, verhuisde van daar naar de linksbinnenplaats: daarna werd hij midvoor, was achtereenvolgens linkshalf, spil en rechtshalf, om tenslotte op de links backplaats te belanden. Toch speelde hij altijd het liefst in de voorhoede. Hij is al tijd een fair speler geweest. De rechtsbinnen van een andere vereeniging heeft eens ge zegd: „Bij Koster durf ik onder alle omstan digheden in te loopen!" Een beteren lof kan men een voetballer moeilijk toezwaaien Koster is zoo zoetjes-aan een veteraan ge worden, maar „Stormvogels" kan hem nog lang niet missen. W. Koster.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13