fosco Uit Haarlem 's Gemeenteraad. DttiNKT Fosco/ HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 26 MEI 1932 (Vervolg). Vergadering van Woensdag 25 Mei. Haarlem's Kindertehuis. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Peper vond mej, Van Vliet (SJD.A.P.) het af te keuren, dat zonder grond agitatie gevoerd wordt tegen 't Haarlem's Kin dertehuis. De kinderen hebben het daar uit stekend, er komen geen klachten van de ouders maar wel dankbetuigingen. Ook zelfs van lastige geestverwanten van den heer Peper. Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord. De Stichting tot oprichting en instandhou ding van een kinderbewaarplaats in Haar lem-Noord vraagt aan de gemeente haar een terrein af te staan in de Delistraat, hoek Transvaalstraat. Mevrouw Maar schal 1-K o m i n (S. D. A. P.) vroeg spoedig praeadvies. De heer Roodenburg (C.-H.) wethou der: bij de begrooting. Mr. Sling en berg (V.D.) wethouder: ik wil wel dadelijk praeadvies geven! De heer Roodenburg; u hoort het, dan is het praeadvies afwijzend. Beter is bij de begrooting eens te overzien of wij nieuwe subsidies kunnen geven. Fevrouw Maarsch all-Komin: de ver- eeniging vraagt geen subsidie. Wethouder Slingenberg: f 2500 per jaar. Tenslotte verklaarden B. en. W. zich bereid zoo spoedig mogelijk met praeadvies te ko men. Hamerrevue. Bij de revue van hamerstukken werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen: Voorstel van B en W. tot ruiling van grond aan de Roozenstraat. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Sohoberbeekstraat aan A. J. van Gijn. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van. gelden voor het aanbrengen van veranderingen in de bijzondere school in de Timorstraat. Gesteld werd in handen van B, en W. om praeadvies een verzoekschrift van H. Koning e.a., allen winkeliers in fruit, visch en zuur- waren, om te besluiten, dat in afwijking van het bepaalde bij artikel 4, le lid sub c der Winkelsluitingswet 1930 ten aanzien van visch en fruitwinkels de verkoop van visch en fruit op Zondag zal geschieden in plaats van tot 12 uur des middags, gedurende het tijd vak van 4 tot 8 uur des namiddags. Bouwvergunnings- quaestie. B. en W, stelden, voor het beroepschrift van W. F. Kruyger om hem alsnog vergun ning te geven om het perceel Schotersingel 127 te mogen verbouwen lot slagerswinkel, af te wijzen. B, en W. hebben de vergunning geweigerd op grond van welstandsbepalin gen. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) vond het verkeerd, dat de betrokken eigenaar een half jaar in de waan gelaten is, dat hij toestemming zou krijgen om zijn winkelhuis te bouwen en dat hij toen onaangenaam ver rast is door de afwijzende be'schikking van B. en W. Bovendien is er geen voldoende re den om de toestemming te weigeren. De Schoonheidscommissie had zelfs geen be zwaren. Een winkel zal daar niet misstaan. De heer Visser (C. H.)de schoonheid.... De heer Klein Schiphorst: uw schoon heid is anders dan de mijne(gelach). De heer Visser vond het verkeerd de toe stemming te geven. Het is hier een gedeelte van den Schotersingel dat bestemd is als woonwijk. Bovendien geldt het hier een hui zenrij die één geheel vormt. Het is nu wel jammer dat de eigenaar, die het pand ge kocht heeft om het te verbouwen, gedupeerd wordt, maar hij heeft het aan zich zelf te wijten. Hij had moeten informeeren voor hij het pand kocht. De heer Re in aid a (S.D.A.P.) steunde het voorstel van B. en W. De woonwijken moeten in stand gehouden worden Het is bovendien niet in het. belang van de bewoners der an dere huizen dat toestemming gegeven zou worden tot verbouwing tot winkel. Mr. de Rijke (C. H.) herinnerde aan de verklaring van den heer Reinalda, afgelegd bij het debat over het Hildebrand-monument. dat de raad zich bulten kunstbe'oordeelingen moet houden. Hier betreft het ook een kunst- beoordeeling. Spreker zou er voor zijn om de gevraagde toestemming te geven. Mr. Gerr itsz (S.D.A.P.wehouder. wees er op, dat er geen half jaar gewacht is dooi den betrokkene, maar 4 maanden. Er is niet getraineerd. Men moet niet alleen op de be langen van één man letten, maar ook op die van omwonenden. De kooper van het huis had eerst inlichtingen bij de gemeente moe ten inwinnen. De Schoonheidscommissie hee'ft zich niet uitgesproken over de wel standsbepaling, maar alleen over de verbou wing op zich zelf. Het algemeen belang eischt dat de toestemming geweigerd wordt. Mr. de R ij k e vond het verkeerd als men voor men een huis koopt aan de gemeente moet vragen of hij het huis verbouwen mag. De heer Klein Schiphorst: de ge meente heeft jarenlang de bewoners aan den Schotersingel verveeld met een leelijke op slagplaats aan den singel. Mr. G e r r i t s z: die wordt binnenkort ver wijderd. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 26 tegen 6 stemmen. Takken van dienst. De heer Westerveld (S.D.A.P.) deelde mede, dat de soc.-dem. fractie eenige princi- pieele bezwaren heeft tegen enkele artikelen uit de door B. en W. ingediende verordening op het beheer van takken van dienst. Spreker stelde voor om afschrijvingsper centages bij de eigendommen der bedrijven door den raad en niet door B en W. te laten vaststellen. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder meende, dat dit een zaak van B. en W. is, air de raad het niet met de beslissingen van B. en W. eens is, kan daarover steeds bij de be grooting gedebatteerd worden. Het amendement werd verworpen met 18 tegen 16 stemmen. De heer Westerveld wilde bij de 5- jaarlijksche herschatting voor het Grondbe drijf de erfpachtsgronden uit sluiten, om dat de canon toch voor lange jaren vastligt. Mr. Slingenberg, wethouder, ontraad de dit, omdat de waarde van erfpachtsgron den ook wisselt, vooral als de erfpacht ten einde loopt. Wel moet men voorzichtig zijn met het overboeken van de overwinst. De heer Westerveld: in de eerste 20 jaar loopt geen enkele erfpacht af. Het amendement werd verworpen met 20 tegen 11 stemmen. De heer Westerveld stelde verder voor. om eventueele geschatte hoogere waarde van gronden te reserveeren ten bate van het grondbedrijf. De gemeente put reeds f 190.000 winst uit het Grondbedrijf omdat aan het bedrijf een hoogere rente berekend wordt dan de gemeente zelf betaalt. Mr. Slingenberg, wethouder, vond het verkeerd om den raad voor de toekomst te binden. De raad verwierp het amendement met 19 tegen 10 stemmen. De heer Westerveld stelde voor om vast te leggen, dat ook de jaarlijksche winst van het Grondbedrijf gereserveerd moet worden. Het grondbedrijf moet geen object voor winst voor de gemeente zijn. Mr. Slingenberg ontraadde dit. Het is de bedoeling van B. en W. om binnenkort den raad voor te stellen een deel van de winst van het Grondbedrijf die over 1931 gemaakt is, te bestemmen om het tekort op de ge meenterekening voor 1931 te verkleinen. Over 1931 heeft het Gem. Grondbedrijf voor meer dan 2 millioen gulden aan grond omgezet- De rekening over 1931 sluit met een tekort in verband met het vele geld dat voor de werkloozen is uitgegeven. De heer Wolzak (A. R.) wilde in elk ge val een deel der winst reserveeren. Mr. Slingenberg: Er zijn voor het be drijf al belangrijke reserves. Het amendement Westerveld werd verwor pen met 19 tegen 10 stemmen. Met 22 tegen 10 stemmen werd een amen dement-Westerveld, om geleidelijk te bewer ken. dat de schulden van het grondbedrijf af- gr st worden, opdat de gemeente in de toe komst eigenaresse zal worden van onbelaste gronden. Voor 1933 wou. de voorsteller met 110 pet. beginnen. Mr. Slingenberg had dit ontraden, omdat hij daarvan in de toekomst zware lasten voor de gemeente voorzag, want de S.D.A.P. zal geen 1000 jaar willen wachten om haar Ideaal te verwezenlijken. De heer Peper (communist) wilde de rente voor panden bij de Bank van Leening verlagen. Bij. elkaar wordt er wel 20 pet. ge vraagd. Spreker wilde de eerste f 100 geheel vrij van rente stellen. Boven de f 100 moet met 4 of 5 pet. rente volstaan worden. Wethouder Mr. Slingenberg (V. D.) betoogde, dat aan weekpanden veel admi nistratiekosten vastzitten. Daarom moet een vrij hooge rente berekend worden. Een bank maakt evenwel nooit winst. Het amendement Peper werd niet gesteund. Huurleid ingen electriciteit. B. en W. stelden voor het voorstel Scllroll om het aantal lichtpunten voor huurleid in gen bij electriciteit te verhoogen tot 12, niet aan te nemen. De heer S c h o 11 (S.D.A.P.) was teleurge steld door het praeadvies van B. en W. 6 lichtpunten is te weinig, het moet 12 worden, B. en W. willen het nu op 8 bepalen. Er zijn voor radio en stofzuigers stopcontacten noo- dig. Mr. Slingenberg (V. D.), wethouder, wees er op dat de directeur van het electrici- teitsbedrijf geadviseerd had om het aantal op 6 te houden. B. en W. zijn zoo grootmoedig geweest om van 6 op 8 te gaan. Spreker zou er niet op tegen zijn om bij de muntmeters het aantal nog iets boven de 8 op te voeren. De heer Van Kessel (r.k.)ik zou zeg gen hoe meer lichtpunten, hoe meer licht- verhruik. Feitelijk zou men de arbeiders tegen zich moeten beschermen door de be perking va.n het aantal lichtpunten. Het. voorstel-Schol 1 werd verworpen met 22 tegen 9 stemmen Vakopleiding werkloozen. Door B. en W. werd voorgesteld gelden beschikbaar te stellen voor de voortzetting van cursussen voor vakopleiding van jeugdi ge werkloozen De heer Groenen da al (s.d.a.p.) vond het verkeerd de loonen der werkmeesters te verlagen van 36 tot f 30. De menschen heb ben hun best gedaan en hebben recht op een behoorlijk loon, Voor een korting van 7 pet. zou wel iets te zeggen zijn. Dan komt men op een loon van f 33.48. De heer Peper (communist) wilde het loon op f 36 houden. Dit voorstel werd niet gesteund. De heer Visser (C.H.) vroeg of het ook mogelijk zou zijn volwassen werkloozen aan productief werk te zetten. Ledigheid demorali seert. De heer de Braai (A.R.) meende, dat de leermeesters verhooging met een voorstel is, terwijl B. en W. komen met een voorstel tot verlaging. Spreker zal daarom het voor- stel-Groenendaal steunen. De heer Van Llemt (r.k.) wethouder, wees op de belangrijke resultaten van de cursussen. Er kan van een succes gesproken worden, f 30 loon voor 30 uur werk is nie! onredelijk, vooral omdat men nu de zuinig heid moet betrachten. De raad kan zich even wel uitspreken. Het voorstel -Gr ocnendaal werd verworpen met 20 tegen 11 stemmen. Daarop werd het. voorstel van B. en W. aangenomen. Werkverschaffing en ontslag aan personeel. B. en W. stelden voor over te gaan tot het uitvoeren van werken voor de reiniging onder Leimuiden door werkloozen. De kosten zij.n geraamd op f 3565. Gere kend wordt op 100 man-weken werk. Er wordt 50 uur per week berekend, het vervoer inbegrepen. De heer Peper (communist) vond het verkeerd, dit kleine werkje als werkver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. „Wie 't kleine niet eert Is het groote niet weerd" Begint U daarom met het geregeld gebruik van Sneeuwwitgloor. Op ieder pak bevindt zich een bon ter waarde van 1 cent. Tegen Inwisseling van 10 zulke bons ontvangt U gratis een groot pa* Edelweiss-Zeeppoeder 1ste kwaliteit. ZEEPFABRIEKEN DE HA»? K VAN 8RER0, APELDOORN schaffing te la ton uitvoeren, omdat daaraan allerlei nadeelen voor de arbeiders verbon den zijn. Spreker stelde een motie voor cm het werk als gewoon werk te laten uitvoeren. Deze motie werd niet. voldoende gesteund. De heer Reinalda (s.d.a.p.) putte uit de stukken de medcdeeling, dat dit werk niet in normalen tijd uitgevoerd zou worden. He; principe werkverschaffing kan dus aanvaard worden. Maar laten B. en W. zich opnieuw weer wenden tot. de regeering om de voor waarden te verbeteren. Regen verzuim moet o.a. vergoed worden, hoewel de re-ge erin g dit afgewezen heeft. Spreker heeft uit de pers vernomen, dat aan de bedTijven verschillende arbeiders ont slagen worden hoewel er werk voor hen is. Er zijn ontslagen bij de gasfabriek, bij Open bare Werken, enz. Er zijn menschen onder die 8 en 9 jaar in los-dienstverband bij de ge meente zijn. Toen de raad 14 dagen geleden de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. heeft aangenomen, is door B. en W. toegezegd, dat de raadscommissies over de uitvoering ge hoord zullen worden. Het doet vreemd aan als B. en W. tientallen arbeiders op straat zetten en tegelijk met een voorstel komen om aan eenige menschen werk te Leimuiden te ver schaffen. De heer Visser (C.H. onderschreef dit laatste. Is het niet beter alle menschen in dienst te 'houden maar dan voor allen de werkuren te verminderen. Het blijkt dat de gemeente nu op den verkeerden weg is. De heer C as tri cu m (r.k.) meende, dat de ontslagen arbeiders te werk gesteld zouden worden bij den aanleg der nieuwe begraaf plaats. Er moeten niet meer menschen op straat komen. De heer Van Lierat (r.k.) wethouder, zei dat men in de toekomst misschien eenig rendement zal hebben van het werk te Lei muiden. Het gemeentebestuur zal trachten meer objecten te vinden. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei dat slechts enkele tijdelijke ambtenaren ont slagen zijn. Wat de vaste werklieden be treft, zal dit jaar geen enkel ontslag gegeven worden. Van de losse werklieden zijn.er on geveer 50 opgezegd: 70 iosse werklieden zijn nog in gemeentedienst gehouden. Eerst wor den de ongehuwden. daarna de gehuwden ontslagen. Er zal overwogen worden welke losse arbeiders in de arbeidsreserve opgeno men kunnen worden. De bedrijven zullen daarbij samenwerken. Zeer binnenkort zal begonnen worden met het werk der nieuwe begraafplaats. Daarbij zullen dan 50 man aangesteld kunnen worden. Het zou .niet gemakkelijk zijn om voor het gemeentepersoneel den arbeidsdag te verkor ten om geen personeel te behoeven te ont slaan. Hoe zou het moeten gaan met het drie-ploegenstelscl? Bovendien zou men alle loonovereenkomsten mceten herzien. Zoo iets is niet in korten tijd bekeken, want er zijn lasten, nadeelen en gevaren aan verbonden. De heer Reinalda (s.d.a.p.) was slecht te spreken over het door B. en W. gegeven massa-ontslag. Waar blijven B. en W. met, bet toegezegde overleg met de raadscommissies? B. en W. hadden met den raad moeten over leggen over het ontslag der 50 losse arbeiders. De menschen krijgen een klein wachtgeld zoodat de gemeente moet betalen, terwijl er geen arbeid voor verricht wordt. De raads- meerderheid die den vorigen keer de bezui nigingsvoorstellen van B. en W. heeft- aange nomen, ziet nu wat de gevolgen zijn. Opnieuw blijkt, dat wij den verkeerden weg op zijn. Aan het gasbedrijf zijn menschen ontslagen die voor den dienst feitelijk noodig zijn. Men kan niet zonder meer zeggen: wij moe ten bezuinigen, dus de menschen moeten de keien op. Spreker zal er verder over zwijgen, nu moet de raadsmeerderheid die de voor sbellen van B. en W. iheeflt aangenomen, spreken en B. en W. ter verantwoording roepen. De heer Peper (comlnunist) heeft in de vorige zitting het massa-ontslag al ver wacht. Men had den'vorigen keer sprekers motie moeten aannemen om den raad te laten uitspreken, dat geen personeel ontslagen mocht worden. Zelfs is iemand ontslagen die 18 jaar in Schoten en Haarlem gewerkt heeft. Uit de woorden van Mr. Gerritsz is af te leiden, dat er veel kans is, dat het volgend jaar wel vaste werklieden door de gemeente ontslagen zullen worden. De regeering in Den Haag is een regeering van broodroof. (Pro testen) De heer Visser (C.H.) betoogde, dat be zuinigd moest worden. De S.D.A.P. heeft ook geen ander middel aangegeven om aan het geld te komen. De heer Reinalda (s.d.a.p.)en. onze belastingvoorstellen dan De heer Visser: als ik geweten had, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. De heerlijke verfris- schende Cacaodrank, ^o^met koude melk. 50 man ontslagen zouden worden, zou ik met het voorstel gekomen zijn, om den arbeidsdag te verkorten. Als er weinig proviand in een reddingboot is, verdeelt men die levensmid delenDe moeilijkheden die daarbij rijzen moeten overwonnen worden. De heer Castricum (r.k.) hoopte dat B. en W. zullen trachten het aanta', ontsla gen zoo klein mogelijk te doen zijn. De heer Joosten (s.d.a.p.» meende, da', de rechtsche fractie thans blijkbaar spijt heef: dat. zij niet het belastingvoorstel van de s. d. a. p. heeft aangenomen(Geroep: neen! neen!) Er komt, nu aan het licht, dat de raadsmeerderheid de volle beteekenis van de bezuinigingsvoorstellen van B, en W. heeft ingezien. Zij die voor gestemd hebben, dragen de verantwoordelijkheid voor de nu gegeven ontslagen. De heer Klein Schiphorst (r.k.): ik heb het wel geweten, dat de ontslagen zou den komen, maar eik bad het kunnen weten Als er geen werken uitgevoerd worden, moe ten de menschen ontslagen worden. De heer VanTe tering r.k.) protesteer de tegen de grofste beleediging die geuit zijn aan het adres der landsregeering De heer Joosten (s.d.a.p.)Een schild knecht van Ruys De heer Slingenberg (V-D.i. wethou der, ontkende, dat door B. en W. toegezegd is. dat geen ontslag gegeven zou worden voo. de raadscommissies gehoord zouden worden. Spreker heeft verklaard, dat er haast was bij de bezuinigingsvoorstellenHij heeft aan den heer Reinalda toegezegd, dat als die zijn voor stel om ae voorstellen van B. en W. aan te houden, introk, B en W. bereid zouden zijn zijn om de raadscommissies te hooren over de uitvoering. De heer Reinalda: dus als rancune, de raadsmeerderheid hoort het Mr. SI ingen berg: niet als rancune. B. en W. willen evenwel nog met de betrokken commissies de genomen maatregelen bespre ken. Er is evenwel alleen personeel ontslagen waarvoor geen werk was. Het is noodig de uiterste zuinigheid te betrachten, anders krijgen wij van de regeering geen medewer king voor het sluiten van geldleeningen. Die medewerking is noodig om zelfs het. werk der begraafplaats uit te voeren. Evenmin de aan hangige woningbouw. B. en W. trachten de slagen die toegebracht moeten worden, zóo zacht mogelijk te maken. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, meende, dat den vorigen keer duidelijk ge zegd is, dat los personeel ontslagen zou wor den. Het. is niet waar dat iemand ontslagen is, die 18 jaar in gemeentedienst is geweest. De menschen die voor 1 Jan. 1929 in lossen dienst-der gemeente waren, worden opgeno men in de reserve. Dit zijn de 70 waavan spreker gewaagde. Daarvoor was het evenwel noodig die menschen eerst te ontslaan. Er zijn voor de overige 50 die reeds ontslagen zijn, twee objecten voor werk, de begraafplaats en de ophooging der gronden van Stut. De men schen die nu ontslagen zijn krijgen wacht geld. Gehoopt mag worden, dat er voor hen werk is nu dit wachtgeld ophoudt. Van den kwaden toestand is gemaakt wat. er van te maken is. Het verwondert spreker-, dat. de vakorganisaties aan spreker geen inlichtin gen gevraagd hebben. De volgende week ver gadert het Overleg. Als men daar de zaak bespreken wil, is er gelegenheid. Dc heer Peper (communist) wilde op aandrang van den voorzitter zijn beleediging tegenover de regeering terugnemen, cmdat de woorden niet gehoord zijn. De Voorzitter: Dat is geen terugne men. Ik zal er in het vervolg rekening mede hcuden. De heer Reinalda (S.D.A.P.) haalde het verslag van Haarlem's Dagblad aan om te betoogen, dat wethouder Mr. Slingenberg wel een toezegging gedaan heeft om de com missies te hooren over de uitvoering der plannen. B. en W. hebben aan de directeu ren der bedrijven brieven gericht om zooveel mogelijk personeel te ontslaan. Na de toezegging van wethouder Gerritsz kunnen- de werklieden weer eenigszlns ge rust zijm. Spreker zal met belangstelling de verdere stappen van B. en W. in deze aan gelegenheid afwachten. Hierop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De tandartsendienst. Van Mr. Van Dam (V.D.) waren de vol de vragen ingediend. 1. Is het juist, dat door den schoolarts aan de Hoofden van Scholen is bericht, dat een der schooitandartsen tijdelijk aan den schoolartsendienst is onttrokken om te hel pen bij den Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst, zoodat zijn scholen moeten wor den verdeeld' over de andere tandartsen, zoo- dat het bezoek van den tandarts op de scholen zeldzamer zal worden? 2. Is het juist, dat de schoolarts in het vo renbedoelde bericht mededeelt, dat door dit geringer tandartsbezoek door de kinderen schade wordt ondervonden? 3. Indien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, hoe is dit dan te rijmen met de mededeeling van den Wethouder van Onderwijs in de laatste Raadszitting, dat de bedoelde arts in de middaguren bij den Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst zou worden gedetacheerd en in de morgenuren als tandarts werkzaam zou blijven, zoodat de schooltandartsendienst in geenen deele dooi den maatregel werd getroffen? De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, antwoordde op de eerste vraag beves tigend. Op d« tweede vraag antwoordde spreker dat de detacheering zoo kort mo gelijk zal zijn. Op de derde vraag is te zeg gen. dat er misverstand bestaan hoeft in liet college van B. en W. Spreker meende, dat de detacheering alleen voor do middaguren zou gelden, maar de andere leden van B. en W. har!den een andere opvatting. De heer Van Dam (V.D.) drong cr op aan. dat in het vervolg over zulke maatre gelen de commissie voor onderwijszaken gehoord zal worden. De heer Scholl (S.D.A.P.) vond het ver keerd, dat de arts aan den schooltandartsen dienst is onttrokken. B. en W. kunnen in deze niet buiten den raad om handelen. Spreker diende oen motie in om uit te spre ken, dat de tandartsendienst niet onder de genomen maatregelen mag lijden. De heer Roodenburg, wethouder, zei, dat dc detacheering zoo kort mogelijk zal zijn. Het zal even behelpen zijn, maar „schade" zal de dienst niet lijden. De mede deeling van de(n) schoolarts aan de hoof den van scholen is ongepast geweest, een hoofd van dienst mag zich zoo niet uitlaten over een maatregel van B. en W. De heer Slingenberg (V.D.) wethou der, onderschreef dit. Als de schoolarts het niet eens is met een maatregel van B. en IV. kan zij dit zeggen en heengaan, maar 't Is ongepast als zij critiek naar buiten laat blij ken. De motie Scholl werd verworpen niet 21 tegen 11 stemmen. Voor dc S.D.A.P. cn de heeren Peper en Adrian. De werkverschaffing te Castricum. Op vragen van den heer Peper over de werkverschaffing te Castricum antwoordde de heer Van Liemt <R.K.> wet hou er. dat de tarieven zijn verlaagd in opdracht van do regeering. De regeering stelt die tarieven vast. Na de staking in April ls de werkver schaffing tijdelijk stopgezet in opdracht der regeering. B. cn W. hebben toen stappen ge daan om die stopzetting zoo kort mogelijk -e doen duren. Daarin is het college geslaagd. De heer Peper tcommunist) de uurloo- nen zijn niet 10 pet. verlaagd do contract- loonen met 20 pet. Bovendien is de regeling van het regen verzuim belangrijk verslech- terd. Het loon ls nu gedaald van f 27 tot f 20. Dat is sterk af te keuren. De arbeiders kregen op Zaterdag de mede deeling, dat op Maandag de lagere loonen zouden Ingaan. Dc raad moet ernstig pro testeeren. anders komen er nog meer ver slechteringen. Spreker diende een motie in om B. en W, uit te nooügen maatregelen te nemen de oude loonen te herstellen. De heer Castricum (RK.) vond het onjuist., dat de arbeiders niet tijdig gewaar schuwd zijn, dat de loonen verlaagd zouden worden. De heer Van Liemt (R.K.) wethouder, dat erkennen B. en W. Er is evenwel een fout d.or de Heidemaatschappij gemaakt, die B. en W. betreuren. De loonen zijn niet zooveel gedaald als gemiddeld de heer Peper zegt. Er zijn loonen gemaakt van gemiddeld f 20 en f 23. De vorige week waren de loonen erg laag. maar B. en W. zuilen trachten daaraan nog iets te doen Mr. de Rij ke vond het onjuist van de re geering. dat 3 stakers voor een week uitge sloten zijn omdat zij de woordvoerders der stakers waren. De Voorzitter: Ik vind het onjuist, dat de regeering hier steeds aangevallen wordt De regeering is gelukkig nog do meer dere van den raad. Men maakt het mot- al die critiek niet gemakkelijk voor B. en W. die moeten trachten om nog zooveel mogelijk concessies van de regeering voor Haarlem te verkrijgen. De heer Reinalda (S.D.A.P.): Ik bon het niet eens met den voorzitter dat de re geering de meerdere van den raad is. Wegens het late uur zal ik daarop niet verder ingaan. Spreker zou voor de motie Peper stemmen hoewel hij daarvan niets verwacht. De Voorzitter: Als de raad de m tie aanneemt zal ik het besluit niet uitvoeren. Men maakt het B. en W. di> met. den raad moeten onderhandelen zeer moeilijk. De motie-Peper werd verworpen met- 17 tegen 9 stemmen. Voor de S.D.A.P. er. de heer Peper. De heer Gerritsz was niet bij de stemming meer aanwezig, evenals eenige andere S.D.A P.'ers. Te 6 3/4 uur werd de zitting gesloten. UITVOERING MEISJESCLUB?. In de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw had Woensdagavond dc achtste uitvoering plaats van de Haarlem- sche Meisjesclubs en Nederlandsche Meisjes- clubs, onderafdeelingen van dc Nederland sche Vereeniging tot behartiging vt.n de be langen van jonge meisjes en Wljkclubs der Ned. Herv. Gem. Evenals verleden jaar was ook nu de be langstelling heel groot. De uitvoering werd geopend met muziek van een heel verdienstelijk spelend strijk orkest. Onder het zingen van eenige pittige liederen mareneerden de honderden meis jes uit. de zaal het podium op. Dit alles ging in de meest volmaakte orde. Toen allen hun plaats hadden Ingenomen, nam de algemeen leidster, Mej. C. ten Boom. het woord. Het verheugde haar, zooveel gezichten van het vorig jaar te zien, maar nog meer, dat er zooveel nieuwe gezichten waren. Zij hoootc, dat allen een prettigen avond zouden heb ben, maar vestigde er de aandacht op, dat het slechts een demonstratie zou zijn van zang. dans en spel. waarvoor maanden lang geoefend was. Spreekster vond het bemoe digend, dat zooveel afgevaardigden ui* de omliggende plaatsen aanwezig waren. ZIJ heette hen allen welkom. Daarna bracht zij hulde aan twee meisjes, die nu al tien jaar lang alles voor anderen hadden gedaan. Mej. Ten Boom dankte dc leidsters en haar helpsters, 'die zooveel hadden gedaan om deze uitvoering mogelijk te maken Daarna zette zij het. doel der meisjesclubs uiteen. Na het uitspreken van een kort gebed liet zij met dc afwerking van het uitvoerige pro gramma beginnen. De verschillende liederen werden geest driftig en vooral zuiver onder leiding van mej. Ten Boom gezongen. De aanwezigen vermaakten zich uitstekend met de verschillende zangspelen, die op het tooneel te zien en te hooren werden gegeven. Vooral de Doktersvisite, volksdansen en kam- peerliedjes hadden veel succes. Tenslotte werd het zangspel „Als de kindo ren slapen** opgevoerd Aan mej. Ten Boom een woord van lof voor haar onberispelijke leiding. GEGEVENS OMTRENT PASPOORTEN. VISA E.D. (Medegedeeld door den A.N.W.B., Toe ristenbond c. Nederland.) Bewijs van Nederlandschap. Alléén geldig voor Belgié en Luxemburg. Aanvragen bij het Gemeentehuis 1 foto overleggen). 5 jaren geldig. Kosten pl.ni. 1 gulden. Paspoort. Voor alle overige landen, 2 jaren., geldig; verlenging alleen mogelijk binnen 6 maan den na afloop v. d. termijn. Aanvragen bij het Gemeentehuis (2 foto's overleggen). Kosten pl.m. f 2.50. Familiepaspoort voor man, vrouw cn voor kinderen, niet ouder dan 15 jaar. In vrijwel alle landen erkend. Kinderausweis voor kinderen niet ouder dan vijftien jaar, alléén voor Duitschland. Visum. Dit is niet meer noodig voor dc reis naar Belgié. Cuba, Denemarken. Duitschland. Engeland. Estland. Finland. Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxem burg, Marokko 'Spaanschi, Monaco, Nica ragua. Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Saargebied, San Marino, Schotland, Siam. Spanje. Uruguay, Zweden en Zwitserland. Voor Mexico, Panama en Salvador ls een visum alleen verelscht, indien men daarheen emigreert. MR. TH. I. B. HILTERMANN. Dinsdagavond is te Amsterdam overleden de kantonrechter mr. Th. I B Hiltcrmann. Meer dan dertig jaren is mr. Hiltermann in Amsterdam kantonrechter geweest.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7