Van Frieschen bodem. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 MEI 1932 HEEMSTEDE RAADSVERGADERING De Stichting; „Heemsteedschc Sportparken" tot stand ge komen. Wegenaanleg ten O. van Glipperweg en Achter weg, aangenomen. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Beëediging nieuw raadslid. Het nieuwe raadslid, de heer L. At te ma (C.H i wordt becedigd en door den voorzitter met zijn benoeming geiukgewenscht. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van 23 Mei 1932. van J M Negrijn te Heemstede e.a. waarbij be zwaar wordt gemaakt tegen de voorgestelde onttrekking aan den publieken dienst van het gedeelte van den Achterweg gelegen yusscher. d" Dastor'e der Nederlandsch Hervormde Kerk en den Glipperweg. Besloten wordt dit te behandelen bij punt 10 der agenda 'aanleg van wegen ten O. van Glipperweg en Achterweg). Regeling tewerkstelling werkloozen. Ingekomen ls voorts een brief van den Chr Natinalen Bouwvark arbeidersbond in Neder land. houdende mededeellng dat de tewerk stelling van werkloozen onregelmatig plaat vindt en waarbij verzocht wordt daarin ver andering te brengen. B. en W. stellen voor dezen brief voor kennisgeving aan te nemen. De heer 'Dissolkoen (OJS.P.) vraagt wanneer B. en W. de commissie terzake zul len benoemen, die ze eenige maanden geleden hebben aangekondigd. Spr. wil dit voorstel aanhouden tot die commissie is benoemd De heer Van der Linden (R.K) vindt ook dat de tewerkstelling regelmatig moet plaats hebben met toepassing van een rouleer systeem. voor allen. De heer Van der Erf 'R.K.) kan zich voor-tellen dat er eenige ontevredenheid ter zake heerscht. De hoor De Tello 's.d.>a.p.) zegt da adressar'en verzuimd hebben met feiten de onregelmatigheid aan te tooncn. Wethouder Dr. Droog (R.K) geeft een uiteenzetting. De losse werklieden werken in groepen onder leiding van vaste werklieden. Zij die wat langer aan het werk worden ge houden, zijn de menschen die leiding kunnen geven. Anders zullen de werken nog meer geld gaan korten en kunnen zij niet. op tijd en niet behoorlijk gereed komen. Maar in 't algemeen -moet natuur lijk het rouleer systeem zooveel mogelijk worden toegepast Wat d? commissie aangaat waarover de lieer Disselkoen sprak: er moot nog nader blijken wat het, ministerie doet inzake de Arbeidsbe- middelingswet en B. en W. informeer en ook nog jjlj, andere, gemeenten, B. en W. zullen zoo 'spoedig mogelijk met het gevraagde reglement voor de wenkiooshcidscommissie komen. De heer Diss el-koen (S.D.A.Pzou toch gaarne weten hoeveel nu aan .werkverschaf fing wordt betaald cn hoeveel eenige maan den geledei) Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt dat het aantal werkloozen van 120 tot 77 is terug- gelonpen. Het voorstel-D isse 1 k oe n ("aanhouden tot de 'commissie voor de werkloosheid gefor meerd is en haar advies gegeven heeft) word' verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Het adres wordt nu voor kennisgeving aan genomen. (De heer Disselkoen*stemt tegen) Straatnamen Aan de orde komt het voorstel betreffende ■het geven van namen aan wegen, straten en pleinen De heer Rijk es (VB.) had liever dat korte lanen, die eigenlijk samen één laan vormen, ook maar één naam kregen. De Voorzitter vreest dat dit toch ook bezwaren zou geven. De namen dn de musici-buiurt worden vastgesteld, met wijziging van „Van Beet hoven" in ..Beethoven". De namen van de „Vogelbuurt" worden nog aangehouden ter wijziging. Stichting voor beheer der Sportterreinen. Behandeld wordt het voorstel tot oprich ting van een stichting voor beheer der sport terreinen. De heer Rijk es (VB.) heeft geen voor stel gezien om een plaatsvervanger aan te wijzen voor den voorzitter. Verder heeft spr. in het voorstel de taak van de penningmeester niet omschreven gezien. De heer De Tello 'SB. AP.) vindt den naam der stichting niet gelukkig gekozen Voorts vraagt spr. welk systeem heeft voor gezeten bij de samenstelling der commissie van beheer. In die commissie moet toch ook de voornaamste huurder (..R.C.H.") vertegen woordigd zijn. Ook de rentmeester van het1 grondbedrijf behoort in deze commissie zit ting te hebben. De functies van secretaris en penningmees- I ster behooren voorts niet in één persoon ver- eenigd te zijn. Spr. heeft cr ten slotte be zwaar tegen dat B. en W. al imperatief wil len vaststellen dat de penningmeester-admi nistrateur bezoldigd moet zijn. Het zou toch kunnen zijn dat men iemand vond, die dit werk belangeloos wil doen. Men be pale dus. dal een vergoeding kan gegeven worden. De heer Di s s e 1 k o e n (SiXA.P.) is teleur gesteld door het voorstel van B. en W.. die het sportpark geheel onttrekken aan de recht- streeksc-he controle van den Raad. Het Sport park moet ln rechtstrceksch gemeentebeheer komen. Dit voorstel wordt niet ondersteund en komt dus niet in behandelLng. De heer Van Unen (V.B.) juicht de voordracht van B. en W. toe. Het bestuur dat er komt is toch altijd verantwoording schuldig aan B en W. Bovendien kan e>lk raadslid ook altijd B. en W. ter verantwoor ding roepen over hun controle over de com missie van beheer. Met de opmerkingen van den heer De Tello kan spr. het over 't al gemeen eens zijn. eWthouder Van de Po 11 (C.H.) verdedig: den naam der stichting Maar wil men een kortoren naam dan heeft spreker daartegen geen bezwaar. f Besloten wordt tot den naam „Heemsteed- sche Sportparken". Wethouder V a n d e P o 11. vervolgende, zegt dat de vice-voomtter den voorzitter zal ver vangen. Betreffende de samenstelling der commissie zou spr. nog geen namen willen noemen. Die samenstelling wordt nog over wogen. B. en W. zouden liever niet-leden van vereenigin-gen willen aanwijzen in de commissie van beheer. Een kleine vergoeding van secretaris en penningmeester of secreta ris-penningmeester (tegen de splitsing heeft spar. niet zooveel bezwaar) acht spr. wel ge- wenscht. Maar men kan bepalen dat die functionarissen kunnen worden bezoldigd. Besloten wordt dat er een voorzitter, een secretaris en een penningmeester zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt met boven genoemde wijziging aangenomen. Wegenaanleg ten O. van den Glipperweg. Behandeld wordt het voorstel tot ruiling van grond en aanleg van wegen ten O. van den Glipperweg en den Achterweg. De heer Audretsch (Vrijz.) oppert be zwaren. hoofdzakelijk van finar.cieelen aard De grond, tegenover de begraafplaats zal geen geschikt bouwterrein vormen Het zal goed zijn. te voldoen aan het verzoek van den heer Negrijn es. De heer Rijk es (V.B.) is het hiermede eens en vindt den aanleg der wegen te grootsch opgezet. De groote tweede weg A (van den Glipperweg tot de Javalaan meet alleen worden aangelegd tot de tweede entree van de Sportparken, met links een restaurant en rechts een parkeerterrein.' Spr. doet een daartoe strekkend voorstel. De heer Van den Heuvel (A.R.) sluit zich bij den heer Jtijkes aan. De behoefte aan een bouwterrein ter plaatse is niet ax>o groot. Voorts heeft spr. om financi-eele redenen ook bezwaren tegen den nieuwen grooten w°g en stelt voer dien voorloopig weg te laten. De heer Disselkoen O .SP.) juicht het voorstel van B. en W. toe. Een goede weg ook van den Haarlemmermeer naar de Sport parken is zeer gewenscht. De heer At te ma (C.H.) meent dat als de bedoelde wegen worden aangelegd, dit de Zondagsrust in Heemstede ten zeerste zal be vorderen. Ook vormt de aanleg der wegen een goed object voor werkverschaffing. Spr is dus vóór het voorstel van B. en W. De heeren Van der Erf (R.K.) en Jonck- bloedt (R.K.) kunnen zich ook met dit voorste] vereenigen. De heer Van Unen (V.B vindt in ver band met de Sportparken goede wegen er heen noodzakelijk. Maakt men een halven weg, dan krijgt men ook geen bouwterrein. Wethouder Dr. Droog (R.K.) meent dat de geopperde bezwaren door eenige leden al voldoende weerlegd zijn. Spr. verdedigt het voorstel van B. cn W. nog nader en behandelt eenige bijzonderheden De heer D c B o e r .(R.K.) wil den Achterweg behouden met een verbod voor rijwielen en auto's van weerzijden. De heer Rijk es (V.B. blijft het project financieel te groot vinden en handhaaft zijn voorstel. De heer Audretsch (Vrijz.) stelt voor. den Achterweg niet voor het verkeer af te sluiten. Het voorstel-Rijkes wordt verworpen me. 1 tegen 4 stemmen, hst voorstal van B. en W. met, 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Hot- adres-Negrijn c.s. wordt voor kennis geving aangenomen. Bij de ComptabilitcitsbesTuitcn verwijt de heer Van Unen (V.B.) B. en W. een te Optimistische» blik op de post voorzien". Verder geeft. sur. als zijn mee ning 'te kennen, dat bij de werkverruiming door een grooto categorie niet met voldoenden ijver wordt gewerkt. De heer Dis se lk oen en De Tello meenen, dat de heer Van Unen deze opmer king niet in den Raad had moeten maken, maar zich direct tot de leiders van het werk had moeten wenden. De heer Van der Erf (R.K.) herinnert er aan dat vele van die arbeiders niet in hun eigen vak werkzaam zijn. De heer Van Unen achtte zijn opmer king in het belang der gemeente en der werk verschaffing. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming langhebbenden waarborgen voor hun rech ten heeft gegeven, die bij een andere aan wijzing van bestemming en met name bij een bouw- en wegenplan. als waarop de raad de weigering steunt, ontbreekt". M. a. w. alleen als de bestemming hetzij in een uitbreidingsplan (art. 36 der Woning wet), hetzij bij een voorschrifft met betrek king tot zoowel den aard van de bebouwing als het gebruik van gronden, in de bebouw de kom gelegen (art. 43 Woningwet), niet is vastgelegd, kan een ongewenschte bebou wing, b.v. van een fabriek in een dichtbe volkte woonwijk, niet worden tegengegaan. Aangezien evenwel uitwerking van een uit breidingsplan of van een voorschrift, be doeld bij art. 43 der Woningwet, vrij veel tijd vordert, gedurende welken een zeer on gewenschte bebouwing tot stand kan komen heeft de wetgever (art. 6 lid 4 der Woning wet) een middel aan de hand gedaan om tegen dit euvel te waken. Bepaald wordt n-1. in genoemd artikel, dat de beslissing op een verzoek om vergunning, dat is ingekomen, nadat een besluit, als bedoeld in ar tikel 36 vierde lid, ter openbare ken nis is gebrachtbij beslut van Bur gemeester en Wethouders (wordt) aange houden tot de beslissing over 't plan .on herroepelijk is geworden of het besluit, als bedoeld in artikel 36 vierde lid, vervallen is. Artikel 36 vierde lid luidt: „De gemeenteraad kan bepalen, dat de vaststelling of de herziening van een plan van uitbreiding voor de gemeente of een be paald deel der gemeente wordt voorbereid. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt zoodanig besluit onverwijld ter openbare kennis; het besluit vervalt, indien niet bin nen een jaar na de dagteekening daarvan overeenkomstig het bepaalde in artikel 37, tweede lid, het ontwerp van het plan ter in zage is gelegd". HET COLLEGE VAN B. EN W. DE HEER J. C. LAAN TREEDT AF ALS WETHOUDER. werden in den loop der zitting aangenomen de in dit blad vermeide voorstellen betref fende: vaststelling rooilijn-verordening Zuid zijde Raadhuisplein en Van Merleniaan vaststelling verordening volgens art. 43 van de Woningwet voor het Raadhuisplein; schatting terreinen van- en uitnemen ter reinen uit het grondbedrijf; verbreeding van den Glipperweg en aanleg van wegen ten Oosten van dien weg; onderhandse he verhuur van terreinen ten O. van den Glipperweg en overeenkomst met Haarlem inzake de Vleesch- keuringswet. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. Kres en A. de Redelijk heid. W. A. Bulters en J. W. M. Huijg: G v; d. Reep en A. H. Waasdorp; C. Ouweland en M. M. Poldermann; W. E. Prins en M. Rollmann. Getrouwd: G. Leuven en H. de Groot; A. Stoker en H. v. Dusschoten; B. Miedema en A. F G. Keunc. J. Poen en A. Sanberg. Bevallen: H. V. M. TeeuwenDraaisma, d. W. v. ZijlBerendsen, zn. M. J. C. Santen Muller, d. M. P. FlorisSmit. d. Overleden: L. A. v. Marle. 82 jaar. Wed. J de la Hayzc. J. B. Dinkelaar, 62 j. geh. met M. P de Haas. Naar wij vernemen heeft de heer J. C. Laan bedankt als wethouder van de gemeente Bloemendaal. Omtrent de reden van zijn be sluit wilde de heer Laan ons op hetloogen- blik nog geen mededeelingen doen. In de eerstvolgende raadszitting zou het wel blij ken, zoo zei hij. Wel verklaarde hij als lid van den gemeenteraad te zullen aanblijven. Van andere zijde vernemen wij evenwel, dat de reden van het aftreden vermoedelijk gezocht moet worden in het feit, dat het be leid van den heer Laan als wethouder (hij beheerde de financiën-) niet die sympathie in den raad en in het college van B. en W. on dervond waarop hij meende aanspraak te kunnen maken. Zaterdagmiddag vergadert de gemeente raad ook ter bespreking van de werkloozen- zorg. De agenda vermeldt nog niet de be noeming van een nieuwen wethouder. Wel hebben B. en W. het volgende schrijven aan de raadsleden gezonden: De heer J. C. Laan heeft medegedeeld, dat hij ontslag neemt als wethouder en heeft ons verzocht dit ter uwer kennis te bren gen. Het is intusschen toch mogelijk, dat de wetihoudersverkiezing aan de orcle gesteld zal worden. Eveneens werd het door een in gewijde mogelijk geacht, dat voor de han gende moeilijkheden een oplossing gevonden wordt, waarin de heer Laan aanleiding zou kunnen vinden op zijn bedanken teruig te komen. Indien er een nieuwe wethouder moet gekozen worden, achtte onze zegsman het waarschijnlijk dat de keuze zou vallen op den heer J. A Prinsewberg, architect, lid van de grootste (de R.K.) raadsiractie. a. mag het totale gezinsinkomen niet meer dan 32 per weck bedragen; b. moeten gehuwden minstens 11,2 jaar en ongehuwden minstens 2 jaren in-de ge meente woonachtig zijn; c. moet de gegadigde ten minste twee weken, onmiddellijk aan de tewerkstelling voorafgaand, bij de arbeidsbeurs als werk- looze zijn ingeschreven; d. moet de gegadigde bij een werkloozen- kas zijn aangesloten. 8. Door tewerkstelling bij de werkver schaffing mag het totale gezinsinkomen niet meer dan 32 per week bedragen 9. Zij, die 65 jaren of ouder zijn, komen niet voor tewerkstelling in aanmerking. 10. Bij gebleken onwil om de hem opge legde taak te volbrengen of een aanbod tot tewerkstelling van derden te aanvaarden kan de betrokkene bij de werkverschaffing ontslagen en niet meer tewerkgesteld wor den De Commissie voor Sociale Aangelegenheden kennis genomen hebbende van het' voorstel van B. cn W., om, met intrekking van de bestaande regelingen, een nieuwe regeling inzake tewerkstelling van werkloozen bij de gemeentelijke werkverschaffing vast te ste.- len, daarop neerkomende, dat gehuwde werk loozen in den vervolge ten hoogste f 51.84 ii drie weken of f 17 28 per week, en once huwde werkloozen ten hoogste f 34.56 drie weken of 11.52 per week. bij de „werkver schaffing" zullen verdienen, heeft met meer derheid van stemmen (voor zijn de heeren Noorman en Bolleman en Jagen de heer Bornwa'.er) uitgesproken, dat zij het betreurt-, dat de Commissie niet in de gelegenheid is gesteld haar standpunt en inzicht kenbaar te maken vóórdat het voorstel aan de raads leden werd toegezonden Voor het geval het voorstel van B. en W. in hoofdzaak is gegrond op bezuinigingsover wegingen, wil hot aan de commissie voorko men, dat de gemeen te financ -en van Bloe mendaal vooralsnog met zoodanige zorgen baren, dat tot dergelijke zeer ingrijpende en voor de betrokkenen funeste maatregelen moet worden overgegaan, terwijl zelfs indien de financieele toestand der gemeente wél drong tot buitengewone maatregelen, h.i veel beter op andere uitgaven ware te bezui nigen. Het moet uitgesloten worden geacht dat een gezin, hoe bescheiden ook de huishou ding voerende, met een inkomen van iets meer dan f 17 per week rond kan komen. Verder wordt er nog op gewezen, dat tot nu toe door de werkloozen in hoofdzaak pro- ductleven arbeid werd verricht, waarvan b.v. de toestand der wegen in deze gemeente een sprekend bewijs is GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal ge houden op Zaterdag 28 Mei 1932 te 14 ure Cs nam- 2 uur) in het raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1 Vaststelling loonregeling voor tewerk- gestelden 2. Vaststelling besluit tot voorbereiding van een uitbreidingsplan voor die gedeelten der gemeente, waarvoor zulk een plan nog niet bestaat. WERKLOOZENZORG. EEN NIEUWE STEUNREGELING. BLOEMENDAAL HET UITBREIDINGSPLAN. OM ONGEWENSCHTE BEBOUWING TE ONTGAAN. B. en W. stellen den raad voor te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uit breiding voor die gedeelten der gemeente, waarvoor zulk een plan nog niet is vastge steld, wordt voorbereid. In de toelichting wordt gezegd: Krachtens Koninklijk Besluit van 18 April 1932 werd een besluit van den raad vernie tigd oa op grond van het feit. „dat het in strijd met de Woningwet is andere aanwij zing van bestemming dan in een uitbrei dingsplan als grond voor weigering van een vergunning te bezigen, omdat 'de wet met be trekking tot een uitbreidingsplan aan de be- B. en W. stellen den raad voor, onder in trekking van zijn vorige besluiten te dien aanzien, vast te stellen de volgende regeling in zake werkloozenzorg: Steun aan werkloozen in den vorm van werkverschaffing wordt verleend op de vol gende wijze: 1. Elke tewerkgestelde zal een werktijd hebben van ten hoogste 32 uur per week, met dien verstande, dat burgemeester en wethou ders kunnen bepalen, a dat een periode van 3 x 32 uren ver deeld wordt over 2 x 48 uren; b. dat voor speciale categorieën de werk tijd gewijzigd wordt met behoud van het maximum weekloon. 2. Het loon der tewerkgestelden bedraagt 0.54 per uur voor gehuwden en 0.36 per uur voor ongehuwden. 3. Gehuwde tewerkgestelden met drie of meer kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar genieten, te beginnen bij het derde kind, een kindertoelage van 0.50 per kind per week tot een maximum van 2. 4. Tewerkgestelden. die als nachtwaker zijn aangesteld, genieten een loon van 26 per week, doch moeten daarvoor zonder on derbreking hun functie waarnemen. 5. Zij die bij de topeceering tewerkgesteld worden, genieten een toelage van f 0.75 per dag. 6 Ongehuwde tewerkgestelden. die tij dens hun werkloosheid huwen, genieten geen hooger loon dan ongehuwden. 7. Om voor tewerkstelling bij de werkver schaffing in aanmerking tc komen: CONCERT Het Bloemendaalsch Gemengd Koor, dat 16 December 191 is opgericht, geeft nu haar eerste concert op Maandag 30 Mei in het jeugdhuis aan de Donkere Laan. Medewer king wordt verleend door de dames Georgien Gantzert, viool 'Amsterdam), N. Hogenbirk, sopraan en R. v. d. Velden, piano. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: Tent Hoffschlag, Zeeweg Overveen, een jongens kous; v. cl. Werf, Bloemendaalscheweg 110, Bloemendaal. een heerenhandschoen; H. Jansen, Schwarzeplein 2, Amsterdam, een wandelstok; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29 Aerdenhout, een kinderhandschoentje; Theijse, Potgieterwcg 2, Bloemenendaal, een kindermutsje: Bakker, Dr. Bakkerlaan 50, Bloemendaal. een groen beursje; de Waard, Midden Duin en Daalscheweg 1, Bloemen daal, een voetbal; P. Bakker, Ramplaan 106, Haarlem, een padvindersriem; C. van Woen- sel, Zuidcrtuindorplaan 5, Haarlem, een arm bandhorloge; Station Bloemendaal, een da mesrijwiel; Lokerse. Vogelenzang, Graaf Florislaan, een autodop van Fiatwagen; R. van Rooij, Dompvloedslaan 45, Overveen, een zilveren medaille met kettinkje; Mooiweer. Ewijckwcg 4, Bloemendaal, een damesrijwiel; Bocschotcn, v. Lennepweg 20 Aerdenhout, een wandelstok: Oosterhof, Alb. Thijmlaan 63, Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Hesseling, Zuider Stationsweg 7, Bloemen daal, een sjaal; aan het bureau van politie te Overveen, een metalen meetlint; een pad vindersmes; een zwart polshorloge en een loupe. symphonie van Brahms is het niet voldoende dat de dirigent de maat aangeeft, hij moet de geheele partituur in zich opgenomen heb ben en die met liefde voor elk detail, met consciëntieuze' afweging van de klankver houdingen en met inzicht in de groote lijnen weten uit te beelden. Aan dit alles ontbrak het. De heer Adam ga eens hooren hoe b.v. Van Anrooy Brahms dirigeer:; wellicht komt hij dan tot een herziening van zijn opvat ting. Het goede deel van de vertolking dezer symphonie berustte nu bij het orkest, dat werkelijk de partituur zoo goed mogelijk weergegeven heeft, maar zonder bouwende en inspireerende leiding natuurlijk niet meer dan een vrij nauwkeurige verklanking van de notèn en teekens kon geven. Intusschen mogen we den dirigent niet. de hem toeko mende lof onthouden voor hetgeen hij vóór de pauze verricht heeft. Dat deed ook het auditorium niet; zelfs gaf dit. ook na de symphonie, blijken van geestdriftige instem ming. Het toppunt had de bijval bereikt na de uitvoering van het dubbelconcert, toen de beide solisten gelijke bloemenhuldes wa ren aangeboden. Ook mij deed het veel ge noegen den concertmeester evenzeer be bloemd te zien als de concertmeesteres. K. DE JONG. DE HOOFDSTAD LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Concert der H. O. V. Geen noviteiten ditmaal, doch welkome herhalingen van reeds vroeger door de H.O.V. ten gehoore gebrachte werken. De Ouverture van Lenardo Leo, het openingstuk van zijn oratorium „Santa Elena al Calvario": een triptiek in ernstige, haast sombere kleuren door ons orkest in mooien klank weergegeven. Dan het dubbelconcert van Bach: ook een triptiek, ook ernstig, maar zonder somber heid, slechts in het Adagio min of meer wee moedig getint, in de Allegros daarentegen vol bewegelijkheid. Er zat gang in de ver tolking van dit werk; in het eerste Allegro misschien zelfs meer gang dan we gewend zijn. Desniettemin bleven duidelijkheid en zuiverheid bewaard. In het Adagio miste ik de sereene. rustgevende sfeer die van Bachs muziek kan uitgaan: de beide solisten, de heer Frans Vonk cn mcj. Hanny Scheffelaar Klots wedijverden in vibreerende en smach tende uitingen. Het slot-Allegro bracht weer bevrediging. En de derde triptiek, de Suite van Purcell. ademde slechts blijheid: in het eerste paneel zag men zelfs de weide aan de Pegnitz, met Neurenburg op den achtergrond. Toch zou eerst ongeveer twee eeuwen later Richard Wagner de leerjongens laten dan sen en de meesterzangers in feestelijken stoet laten optrekken! Zoo was er wat de eerste helft van den avond betreft veel te prijzen en te genieten. Na de pauze werd het genot twijfelachtig. Wat den dirigent genoopt heeft de 1ste Sym phonie van Brahms op zijn programma te zetten is mij- niet. duidelijk. Brahms' muziek is niet gemakkelijk aan te voelen en nog minder gemakkelijk weer le geven. Adam voelt haar niet aan en kan haar niet diri- geeren. Niet dat de zaak in de war liep: o neen. uit een technisch oogpunt was de vertolking zeer verdienstelijk, op een oogen- blik in het Andante na, toen de hobo-solo om raadselachtige" redenen plotseling een octaaf lager klonk dan behoort. De tempo's waren over 't algemeen te aan vaarden, al begonnen de stringendi in de Inleiding der Finale beide malen te vroeg en al moe:, aan de Pui Allegro van het slot een :cmpoversnel!lne. doch geen ritenuto voor afgaan. En het samenspel was te prijzen Maar het geheel was zoo vlak. zoo zonder relief en kleurloos als men zich maar met eenige mogelijkheid kan voorstellen. Bij een Ja, inderdaad, als ge in het Meinummer van ,,it Heitelan" het artikel van D Kalma over het weinig Friesche karakter van Leeuwarden leest en er even over nadenkt, dan moet ge toestemmen, dat in de stad Leeuwarden werkelijk weinig van een Friesch karakter is te bespeuren. Er zijn wat oude gebouwen met een Friesch verleden: gebouwen uit den tijd van de Ri- men en Teltsjes en ouder nog. Er is zelfs een Friesch museum, dat veel schatten van een oude Friesche kuituur bewaart als een her innering aan vroegere grootheid en niet als een stuk leven van thans. Staatkundig is Leeuwarden de hoofdstad van Friesland, maar het brandpunt van Friesland is het nooit geworden. Het is vooral economisch het centrum van de provincie; een centrum, waar naar toe Frie sche, Hollandsche en andere producten stroo men, en waar zich dus Friesche en andere invloeden doen gelden. Zoolang dit twee slachtig karakter bestaat, is Leeuwarden niet in staat, niet sterk genoeg om in Friesland te domineeren. Maar hoe meer de niet-Frie- sche invloeden de overhand krijgen, hoe meer het een Uollandsch karakter krijgt (wat steeds meer het geval is) hoe meer het een „trechter wordt, waardoor het Hollandsch het innerlijk van Friesland binnenstroomt". Vroeger, schrijft Kalma, waren het de groote adellijke families om het, stadhouder lijke hof heen, de grootgrondbezitters, de re genten, het vreemde krijgsvolk, wier invloed voor het Friesch schadelijk was. Maar dat alles was tenminste echt; men kon den landadel haten, hét waren aristocraten, het was een levende, bovenste laag in de Frie sche samenleving: Moeilijker is het uit te maken, wie thans in Leeuwarden den toon aangeven. „De Leeuwarder straatjongen, die maatschappelijke aspiraties heeft, en prijs stelt op de gunst van de schoone sexe, vindt zijn bezielend voorbeeld niet meer in een jongeman, die een paar treden hooger op de Leeuwarder ladder zit, maar in Ramon No- varroNiet meer de stijl, maar het al- gemeene, het populaire heeft de meeste aan trekkingskracht. Overigens geen speciaal Leeuwarder probleem „De interesse-sferen van stad en land zijn aardig bezig samen te vloeien. In de formule „een fijne film" hebben de jongeren uit de stad en van het platteland elkaar volkomen leeren begrijpen". Men kan over de waarde van de moderne kuituur natuurlijk twisten, maar juist is het dat zij, evenals zij haar weg beter kan vinden door middel van het stads- Friesch, van het Leeuwardersch. dat er dan van dit Leeuwardersch een vernielende wer king op het Friesch uit zal gaan. „Als de tijd komt, dat Leeuwarden niet meer een onfriesche regentenstad is, maar eenvoudig een moderne stad met 't Hol landsch als medium voor de internationale kuituur van onzen tijd, dan is de bedreiging van Leeuwarden voor het Friesche leven stukken grooter geworden en de beweging, die voor dat leven opkomt, staat voor cén van de grootste bedreigingen die Friesland gekend heeft". Ook hier dus weer een stuk echte, oude kui tuur, die door de moderne nivelleering. ge volg van een slecht begrepen internationalis me. sterk wordt aangetast. En die haar middelen tot zelfverdediging gelukkig niet zoekt in een verbannen van alles wat niet Friesch is, maar iri een versterken van het Friesche element, zoodat het weerstand kan bieden aan invloeden van buiten, omdat het sterk en uit zichzelf leeft. Hechtere aaneensluiting en samenwerking van alle Friesche groepen binnen Leeuwar den op elk gebied; samenstelling van een winterprogramma waar iedere groep een eigen onderdeel voor zijn rekening neemt, dat zijn de plannen. Waarbij het ook weer niet de bedoeling is. goede Hollandsche meedoogenloos ter zijde te schuiven. Een der gelijke beperking is niet anders dan als schadelijk te beschouwen, evenals b.v. het afwijzen van de Italiaansche Opera het voor Holland zou zijn. En tenslotte: ..De Friezen in Leeuwarden moeten niet alleen vast houden aan hun taal maar ze moeten ook aan het stadsleven deel nemen, als Friezen". Zoo. dat Leeuwarden weer de hoofdstad van Friesland wordt! Vr. S. HAARLEMSCH OPERETTEKOOR „EXCELSIOR". Bovengenoemd koor. dirigent de heer Jan Overbuys, geeft op Zaterdag 28 Mei in ge bouw St.-Bavo, Smedestraat. een cabaret avond met welwillende medewerking van de harmonie-muziekvereeniging „Voorwaarts" directeur Henrv Schulpeanc. Door het koor worden verschillende zangnummers en voor drachten een toor.eelschets in één bedrijf ,.De Oudejaarsavond" en een moderne revue uitgevoerd. VLEESCHIIOUWERIJ L. ZIEREN. De heer L. Zieren, die eenige jaren geleden een vleeschhouwerij in de Smedestraat heeft gehad, heeft thans in het perceel Kruis straat 20. een geheel nieuwe zaak geopend, die een frisschen. aangenamen indruk maakt. De muren zijn wit betegeld, hetgeen vooral des avonds, met de heldere electrische ver lichting prettig aandoet. Natuurlijk is streng gelet op de laatste eischen der hygiëne. Een groote ijskast in aanwezig. Vrijdagmiddag, bij de opening, getuigden talrijke bloemstukken van de belangstel ling van buren, vrienden en bekendem

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12