Olijf Olie schoonheidsolie! BUITENLAND. Gemengde berichten uit het buitenland. is de oudste en beste 20 cent Britsche rechters in onderling conflict. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 MEI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. p— Geruchten over Bruening's aftreden worden ten sterkste tegengesproken. Positie van het kabinet zeer sterk geacht. Hindenburg wenscht een gezaghebbende persoonlijkheid aan binnen- landsche zaken. De Fransche kabinetscrisis. Nog geen definitieve besprekingen over de samen stelling van de regeering. Japan. Samenstelling van het kabinet Saito. Deze reageerbuis bevat de juiste hoeveel heid verzachtende, verjongende olijfolie, gebruikt bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep! Verbazingwekkend? Stel lig! Maar thans ziet U waarom meer dan 20.000 schoonheidsexperts uitsluitend Palmolive aanbevelen voor het behoud van een frissche teint! Op ware grootte afgebeeld, toont deze buis de tuiste hoevcel- leid olijfolie, ficbrutkt bij de abricatie van elk stuk Palmolive. Duitschland. Hindenburg en Bruening. I11 beurskringen te Berlijn en elders gingen gisteren, volgens Wolff, geruchten over een aftreden van Bruening; men wist zelfs al namen van opvolgers te noemen. Geconsta teerd kan worden, dat deze geruchten vol komen valsch zijn. In tegendeel spreken zelfs de sterkste zakelijke gronden er voor, dat de kanselier verder in functie blijft. Deze indruk wordt ook bevestigd door het resul taat der besprekingen, die staatssecretaris Meissner in *Neudeck met Von Hindenburg heeft gehad. De rijkspresident heeft een reeks wenschen, die betrekking hebben op de aanvulling van het rijkskabinet en de nieuwe noodverordening. Regds het feit, dat dr. Meissner deze wenschen heden aan den rijkskanselier heeft kenbaar gemaakt, is een bewijs, dat aan een kabinets- of kanseliers crisis niet te denken valt. De rijksregeering zal waarschijnlijk in de komende dagen de noodverordening aanpas sen aan de wenschen van den rijkspresident. Deze hebben betrekking op bescherming bij veiling van goederen en op het feit, dat geen korting plaats heeft op de uitkeering aan oorlogsinvaliden. Wat de aanvulling van het rijkskabinet betreft, stelt de rijkspresident er vooral prijs op, dat aan het ministerie van Binnenland- sche Zaken een krachtige en gezaghebbende persoonlijkheid komt. Hierover zal Zondag morgen tusschen Hindenburg en Bruening gesproken worden. In welingelichte kringen bestaat er geen twijfel over, dat het resul taat slechts een bevestiging zal zijn van het vertrouwen, dat steeds aan beide zijden heeft geheerscht. Frankrijk. Geen 'definitieve besprekingen over de samenstelling van het kabinet. In 'de omgeving van Herriot noemt men de over de samenstelling van het toekomstige kabinet gepubliceerde berichten voorbarig. Zoolang Herriot niet officieel met de kabi netsvorming is belast, zal hij zich, naar Havas verklaart, niet met de personenkwestie bezig houden. De besprekingen met zijn po litieke vrienden en vertegenwoordigers van andere fracties waren niets anders dan een algemeene gedachtenwisseling. Niettemin is het mogelijk, dat Herriot, wanneer hij een homogeen radicaal kabinet moet vormen, enkele politici, wier namen thans genoemd zijn, daarin opneemt. Griekenland. Kabinet-Papanastasioe be'éedigd. Dé nieuwe Grieksche regeering, welke be staat uit vertegenwoordigers van landbouw- kringen en de arbeiderspartij en onder lei ding staat van den sociaal-democraat Pa- panastasioe, is door den staatspresident be- eedigd. Papan as tasloe neemt dé ministeries van buitenlandsche zaken en nationale verdedi ging op zich. De oppositie is voornemens afwezig te blij ven in de zittingen der Kamer. Venizelos zal zich naar Bagniol begeveven om een uur te doen. De vroegere minister van buitenlandsche zaken, Michalakopulos, zal zich voor herstel zijner gezondheid naar Bad Ems begeven. Hij heeft het aangekondigde bezoek aan Bel grado afgezegd. Hoewel hij is afgetreden, zal Venizelos ook verder een belangrijke rol spelen in alle politieke kwesties van beteeke- nis. Geneve. Het aanvalskarakter van vliegtuigen. In de luchtvaartcommissie werd een door Duitschland en Sovjet-Rusland gesteund Italiaansch voorstel, volgens hetwelk het aanvalskarakter van vliegtuigen niet slechts, zooals door Frankrijk gewenscht werd, vol gens het gewicht, doch ook volgens de ca paciteit der motoren en de oppervlakte der draagvlakken zal worden bepaald, met 19 tegen 18.stemmen aangenomen. Tegen stem den behalve Frankrijk en de met Frankrijk verbonden statengroep ook Engeland, de Ver. Staten en Nederland. Indien het Fran sche voorstel zou zijn aangenomen zouden ook de groote vliegtuigen in gebruik bij de civiele luchtvaart volgens de conventie een aanvalskarakter hebben gekregen. Britscli'ïn dië. Nieuwe wrijvingen tusschen Hindoes en Mohammedanen. In het noordelijk deel van Bombay doet zich het gevaar van de herleving van het antagonisme tusschen Hindoes en Moham medanen opnieuw voor. Gistermorgen wer den volgen Reuter één persoon gedood en werden twee ernstig gewond tengevolge van een aanval op eenige fabrieksarbeiders, die op weg naar hun werk waren via Madan- poera, een wijk grootendeels door Mohamme danen bevolkt. Het bericht van den aanval, waarbij het mes werd gebruikt, verspreidde zich met verbazingwekkende snelheid door de andere deelen der stad, waarvan een aan tal alarmeerende geruchten het gevolg was. Gewapende politie patrouilleert in Madan- poera. Graaf Saito. De volledige samenstelling van het kabi- net-Saito is naar VD. meldt als volgt: Premier en Buitenlandsche Zaken: admi raal Saito. Birmenlandsche Zaken: baron Jamamoto. Oorlog: Araki. Financiën Taka- hasji. Marine: admiraal Okada. Justitie Ko- jama. Opvoeding en onderwijs: Hatojama. Landbouw: Goto. Verkeerswezen: Minami. Overzeesche aangelegenheden: Nagai. Han del en Nijverheid: baron Nakajima. Spoor wegen Mitsoetsji. Naar verluidt, zal Saito tijdelijk het ministerie van Buiten landsche Zaken waarnemen'. Samenwerking met de Sovjet-Unie? De Russische bladen komen met het bericht, dat admiraal Saito geen tegenstan der is van de Sovjet Unie. Hij heeft in het jaar 1928 de „vereeniging tot bevordering van de Russisch-Japansche betrekkingen" geleid. Admiraal Saito zou, volgens de bladen, ver klaard hebben, dat hij de economische sa menwerking tusschen Rusland en Japan zal in de haard werken. In de Britsche rechterlijke macht heeft zich een tot. nu toe ongehoord geval voorge daan. De bekende rechter McCardie heeft wat hij zelf noemde een openbare terecht wijzing toegediend aan een hooger geplaatst collega, den Lord-rechter Scrutton, die on langs kritiek heeft uitgeoefend op McCardie naar aanleiding van opmerkingen, welke deze had toegevoegd aan zijn oordeelvelling in een proces, dat vermaard is geworden on der den naam van de Helena van Troje-zaak. Het karakter van deze zaak gaf aan McCardie aanleiding voor de zooveelste maal meen in - gen te verkondigen over de verstandhouding tusschen man en vrouw in dezen tijd. Helena van Troje is de echtgehoote van een nederig kruidenier in Cambridge. Een daar prakti- zeerend dokter ging vriendschappelijk met haar om, zoo vriendschappelijk dat haar echtgenoot tenslotte aanleiding vond den dokter gerechtelijk te vervolgen, waarschijn lijk met hoop op gewin want de echt-genoo- ten hadden wat er aan liefde was geweest voor elkaar reeds lang verloren. De echtge noot beschuldigde den dokter er van dat deze zijn Helena van zijn zijde had weggetroond, dat hij een verleider was en hij vroeg, voor het effect van deze verleidingskunsten op zijn bestaan en zijn handel, schadevergoe ding. Het is een langdurig proces geweest waarin rechter McCardie tenslotte den ver laten echtgenoot in het ongelijk stelde. Deze is in hooger beroep gegaan bij het Hof waar- va Lord-rechter Scrutton President is. Dit wat de zaak van Helena van Troje be treft. En nu het ongehoorde geval in de Brit sche rechtspleging. Toen rechter McCardie dezer dagen een zitting aanving deelde hij mede dat hij voor het proces, dat hangende was en dat overi gens niets te maken had met Helena van Troje, een paar woorden moest zeggen. De paar woorden kwamen hierop neeT dat hij. voor het geval de zaak welke hij zou gaan berechten in hooger beroep zou worden be handeld. geen copie zou verstrekken van zijn persoonlijke aanteekeningen totdat hem de verzekering zou zijn gegeven dat Lord-rech ter Scrutton geen lid zou zijn van het Hof dat het beroep zou behandelen. Deze mededeeling wekte buitengewoon op zien. De rechter verklaarde niet wat hem aanleiding had gegeven deze verklaring af te leggen maar zeide alleen dat het hem speet dat het zijn plicht was geworden aan Lord-rechter Scrutton deze terechtwijzing in het openbaar te geven. Maar ook zonder dat de rechter de redenen opgaf kon men wel na- Engeland. MacDonald telefoneert met Washington en New-York. De Britsche premier MacDonald heeft vol gens Reuter van Lossiemouth getelefoneerd met hooggeplaatste functionarissen te Washington en New-York. De gesprekken hadden betrekking op den huldigen econo- mischen toestand der wereld, vooral wat betreft de Vereenigde Staten en Groot-Brit- tannië. In hoofdzaak werd de commercieele zijde der kwestie besproken. Over de confe rentie van Lausanne werd echter niet gerept. Nicaragua. Botsingen tusschen garde en insurgenten. Naar uit Bluefields (Nicaragua) wordt ge meld, heeft de Nationale Garde des nachts een legerplaats der opstandelingen, in de omgeving van Jinotega gelegen, overvallen. gaan waar deze moesten worden gezocht. Een paar weken tevoren had Lord-rechtcr Scrut ton een aanvraag van den echtgenoot van Mrs. Plaice (dat is de naam in dc registers van den Burgerlijken Stand van Helena van Troje), om in beroep te mogen komen tegen de uitspraak van rechter McCardie in zijn zaak, toegewezen. Bij die gelegenheid ver klaarde Lord-rechter Scrutton o.a. dat rech ter McCardie had gesproken van rechters met kennis van maatschappelijke toestan den. Scrutton echter was van mcening dat hoe minder sociologische kennis in juridi sche kwesties werd gebracht hoe beter het zou zijn. Als er besprekingen moesten zijn over de betrekkingen tusschen man en vrouw zou het beter zijn, had Scrutton voorts ge vonden, indien zij kwamen van rechters die meer dan theoretische kennis hadden van echtgenooten van beiderlei kunne. Het ver baasde hem wat, dat een man, die nooit ge- "trouwd was geweest (McCardie) in een an dere zaak het noodig had gevonden te ver klaren welk ondergoed dames moesten dra gen. Zulke onderwerpen moesten naar Scrut- ton's oordeel buiten rechtskwesties worden gehouden. Bovendien verklaarde Scrutton, met betrekking tot de uitspraak in de Helena van Troje-zaak. dat, McCardie het bij het verkeerde eind had gehad door de jury te ver tellen dat de behandeling geen getuigenis had opgeleverd, welke den eischcr in het ge lijk kon stellen. Het spreekt van zelf dat deze woorden, eveneens in het openbaar uitgesproken, al hadden zij meer het karakter van juridische kritiek dan van een afstraffing, een buiten gewoon onaangenamen Indruk op McCardie moeten hebben gemaakt. Uit het boven staande is duidelijk dat Scrutton „du haut de sa grandeur" is begonnen. Indien hij den hcoghartigen en zeer zelfbewusten McCardie grondig had gekend had hij kunnen voor spellen op welke wijze deze op zijn woorden -'ou reageeren. De persoonlijke aanteekeningen. die McCardie aan Scrutton in een beroepszaak die in eerste instantie door McCardie is be handeld. zou onthouden, zijn in het alge meen noodzakelijk voor het werk van een be- roepsrechter. Dit is zoo zeer het geval dat een appèl niet zou kunnen worden behandeld indien deze aanteekeningen niet werden ver schaft, tenzij de partijen bij voorbaat de kosen zouden dragen van een stenogra- phisch verslag, hegecn echter zelden wordt gedaan, maar hetgeen een noodzakelijke aan vulling in de behandeling van alle belang- 50 opstandelingen worden gedood. De Na- toinale Garde kwam in het bezit van een groote hoeveelheid munitie en levensmidde len. De „Vrijheidsstrijders" hebben zich na den overval der nationale garde opnieuw geconcentreerd waarna zij de regeerings- troepen aanvielen, welke ten slotte gedwon gen waren terug te trekken. Tijdens het retrieeren vielen aan beide kanten nog tal rijke gewonden en dooden. Het totaal aatal dooden wordt op 100 geschat. Litauen. Het directorium Simaïtis afgetreden. Volgens de Memeier Damfbort" heeft Simaitis, de voorzitter van het directorium, Donderdag aan den gouverneur van het Memelgebicd Gylys, het ontslag van het directorium overhandigd, dat door Gylys is aangenomen. Het aftredende ministerie zal de loopendc zaken afdoen. Voorts heeft Gylys den nieuwen Landdag per 4 Juni a.s. des morgens 10 uur bijeenge roepen. rijke rechtzaken zou worden indien men meer zulke rechterlijke twisten zou krijgen. McCardie's verklaring was om het onge wone karakter er van terstond in het ge- heele land bekend en een parlementslid had reeds in het Lagerhuis een motie ingediend over de zaak toen het laatste woord nauwe lijks 's rechters in toorn gekrulde lippen had verlaten. Het is echter de vraag of deze mo tie. welke McCardie's terechtwijzing veroor deelt als betreurenswaardig en als fnuikend voor het aanzien van de Britsche rechter lijke macht, ooit in debat zal komen. Dit laatste zou alleen het geval worden indien de indiener veel steun zou krijgen van andere leden of van de Oppositie. (De motie was in gediend door een regeeringsaanhanger). De regeering, die haar tijd in het Lagerhuis hard noodig heeft, zal niet licht tijd ver schaffen voor een debat over deze aangele genheid. De gelegenheid voor het parlement om kritiek uit te oefenen op dc rechterlijke macht of op de houding van rechters is zeer beperkt en kan zich inderdaad alleen voor doen wanneer een lid een motie indient als de genoemde en indien een groot deel van het Lagerhuis op bespreking van zulk een motie gesteld is. Men zal moeten afwachten of dit onwaar dig dispuut tusschen twee vermaarde rech ters verder zal gaan. De algemeer.e indruk schijnt te zijn dat het reeds veel te ver is gegaan en hoewel McCardie ongetwijfeld door zijn collega in het hoogere hof is getart, schijnt de meest verbreide opvatting te zijn dat McCardie de grenzen der rechterlijke behoorlijkheid heeft overschreden. Maar beiden rechters kan gebrek aan takt en goede manieren worden verweten. De vraag rijst tenslotte of McCardie de macht bezit de fa ciliteiten voor behandeling van zijn zaken in hooger beroep te weigeren. Wat daarvan zij, deze weinig verheffende twist zou zeker niet zijn gerezen indien Engelschc rechters en dc vrij gezel-rechter McCardie is een van de ergste slechts weerstand konden bieden aan de verleiding hun woorden, in de recht zaal uitgesproken, te bestemmen voor de gansche bevolking. Geestigheden, beschou wingen over het moderne leven en allerlei opmerkingen van oppervlakkig actueel be lang, door rechters uitgesproken maar slechts in zeer los verband staande tot de zaak welke zij behandelen, worden door de populaire pers wereldkundig gemaakt. Dit verschaft aan rechters een persoonlijke bekendheid en aan hun wereldwijze woorden van bijzondere nieuwswaarde, welke hen misschien vleit, maar welke voor het decorum van de recht spraak toch niet bevorderlijk kunnen zijn. A. K VAN R. (Inmiddels wordt uit Londen bericht, dat het geschil tusschen de beide rechters door bemiddeling van Lord Hanworth Master of the Rolls van het Hooge Gerechtshof, weer is bijgelegd. McCardie heeft verklaard. wanneer het noodig mocht blijken, zijn copie weer ter be schikking van het Hof van Appèl te zullen j stellen, zonder naar de samenstelling van het Hof te vragen). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS /98.- China. Uitbreiding van de poststaking in China. Ondanks het door de regeering uitgevaar digde verbod, heeft de staking bij de post beambten in China zich verder uitgebreid. O.m. staken de beambten van de kantoren te Nanking. Sjanghai. Hankau en Kanton, in totaal ongeveer 5000 personen. De Chineesche regeering heeft verklaard, dat zij weigert salaris te betalen aan d« stakende ambtenaren en hun posten door vrijwilligers zal doen bezetten. REGEERING VAN IJSLAND AFGETREDEN. REYKJAVIK 'IJsland) 26 Mol (Reuter). Nadat de onderhandelingen over een schik king in de grondwet kwestie zonder resultaat warep verloopen, hebben de regeerlngspar- tijen gisteravond besloten dat de regeering haar ontslag zal indienen. WEER TWEE LEGERVLIEGTUIGEN VERONGELUKT EEN DER PILOTEN OMGEKOMEN. LONDEN. 26 Mei (Reuter). Tusschen Steyning en Shoreham in het. graafschap Sussex zijn heden twee legervliegtuigen met elkaar in botsing gekomen er. neergestort. De piloot van een der toestellen slaagde erin, met zijn parachute uit de machine te springen en heelhuids den beganen grond te bereiken. De bestuurder van het andere vlieg tuig kwam echter bij het ongeluk om het leven. Tot dusver zijn dit Jaar bij de Britsche luchtstrijdkrachten 20 personen als gevolg van ongelukken om het leven gekomen, te gen 75 in dezelfde periode van verleden jaar. WASHINGTON. 25 Mei (V.D.) Voor de derde maal in deze week verwierp de Senaat een voorstel om als een middel tot belasting heffing de prohiblticwet aldus te wijzigen dat bier met een alcoholgehalte van 2.75 pet. d03r de wet zou worden toegestaan. Het voor stel werd verworpen met 55 tegen 26 stem men. DE TRANS-ATLANTISCHE SCHEEP- VAARTCONFERENTIE. TARIEFVERF^OC.INC, VOOR DERDE KLASSE-PASSAGIERS. MONTREAL. 25 Mei. 'Reuter.) De verte genwoordigers der Transatlantische scheep- vaa-t-..conference" hebben heden aangekon digd. dat de tarieven voor derde klasse pas sagiers met 10 pet. verhoogd zijn. voor do touristenklasse met 5 pet. Een uitzondering is gemaakt voor het westwaartschc derde klasseverkeer, waarvoor practisch gesproken het tarief onveranderd blijft. FRANSCH-AMERÏKAANSCH ACCOORD? OVER DE PRINCIPIFFLE ONTWAPENNG. NEW-YORK, 26 Mei (Reuter). De Herald Tribune verneemt uit Genève. dat dc Ame- rikaansche delegatie ter Ontwapeningscon ferentie mot den Franschen generalen staf in directe onderhandeling is getreden over dc principieele ontwapeningskwestie. De ge heime conferenties hebben het uitzicht op een accoord tusschen Frankrijk en Amerika geopend. 7 1/2-URENDAG IN BRITSCHE MIJNEN. LONDEN. 25 Mei Reuter). lieden zal do re geering een wetsvoorstel indienen tot. hand having van den 7 1/2-urlgen werkdag in de mijnen en tot contingentccring van de pro ductie. AGENDA. Heden: VRIJDAG 27 MEI Stadsschouwburg: Rottord. Hofstad Too- neel. „De Spooktrein". 8.15 uur. Plein 8: Aandeelh. Verg. N.V. De Kenne- mcr Bankvereeniging. 5 xiur. Luxor Sound Theater: „Circus-schadu wen" en „El Kapone in de knel". 815 uur. Palace: ..2 Herzen und cln Schlag". Op het toonecl: The Golden Melody Five. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gary Cooper Silvia Sidney in „Wereldstad". Op het toonecl: Willy Derby. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Rceker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Hartz en A. L. Koster. 107.30 uur. ZATERDAG 28 MEI Gebouw Protestantenbond: Tiende Dienst we'-eringscongres. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon 'telling van schilderijen Louis Hartz en A. L. Koster. 107.30 uur. Teyic •"•arne 16 Geopend op werkdagen van 11 -3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. VPOTIIEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begemann en Sncltjes, Jansstraat 27. TeL 10043. Een onverkwikkelijk juridisch dispuut. Kruideniersvrouw als Helena van Troje. (Van onzen Londen schen corresponden)

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5