De strijd tegen de Tsjechen. BPOUl E N SPE L wm STA TEN- GENERAAL. Het Godslasteringsontwerp aan de orde. HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 27 MEI 1932 VOETBAL Onze amateurs weer tegen profs. Een zeer sterke tegenpartij. De Tsjechische ploeg. Adam ontbreekt weer. Het spel van de Tsjechen is voor Neder land al even onbekend, als dat van de Ieren was, toen die in het Amsterdanische Stadion tegen ons vertegenwoordigend elftal kwamen spelen. Toevallig heeft ons elftal ook tegen de Tsjechen reeds eerder een wedstrijd ge speeld, doch, evenals in den eersten wedstrijd tegen de Ieren, was de tegenpartij daarbij uitsluitend door amateurs vertegenwoordigd. Thans - zal die vertegenwoordiging geheel in handen van beroepsspelers zijn. We weten echter toch van het Tsjechische spel wel wat meer. dan van dat der Ieren, omdat de Tsjechen na den oorlog geregeld interna tionaal voetbal spelen. Tsjechen hebben bij de Olympische Spelen te Antwerpen hun eersten interlandwed strijd gespeeld. Vóór den oorlog behoorde het tegenwoordige gebied van Tsjecho Slo wakije tot Oostenrijk; herhaaldelijk kwamen dan ook Praagsche spelers in Oostenrijksche elftallen uit, hoewel af en toe ook wel Bo heemsche ploegen in het veld gebracht wer den. Het Boheemsche voetbal genoot reeds lang geleden een uitstekende reputatie. In het begin van deze eeuw gaf het zelfs in Centraal Europa den toon aan. Zoo maakte b.v. in 1908 Engeland met een zeer sterk ver tegenwoordigend elftal hetzelfde elftal, dat een paar weken te voren de Schotten had geslagen een reis naar Boedapest, Weenen en Praag. Wij hebben die wedstrij den gezien en daarbij kunnen vaststellen, dat de Engelschen te Praag op den zwaar- sten tegensband zijn gestuit. De gasten won nen daar na zwaren strijd met 40. Dat re sultaat laat wel zien, dat de Praagsche voet ballers geen beginnelingen meer waren. Na den oorlog werden er in 1920 in het naar den Amerikaanschen Generaal Pershing genoemde Stadion te Parijs, wedstrijden om het kampioenschap der geallieerden gehou den. De Tsjechen, vertegenwoordigd door de bekende club Sparta uit Praag, behaalden daar de overwinning. De regeering van de nieuwe republiek begreep, dat er door voet bal een groote propaganda voor het land ge maakt kon worden. In verband daarmede werd dezelfde ploeg, die Tsjecho Slowakije te Parijs had vertegenwoordigd, opgedragen om als Tsjechische ploeg deel te gaan ne men aan de Antwerpsche Olympische Spelen, waartoe de regeering de noodige geldmidde len verschafte. Dat was het debuut van Tsjecho Slowa kije op internationaal voetbalgebied. Heel toevallig zijn we van den allereersten Wedstrijd der Tsjechen te Antwerpen getui ge geweest. Ze kwamen toen uit tegen Joego Slavia, eigenlijk wist vrijwel niemand toen, wat die twee landen op voetbalgebied beteekenden. De wedstrijd werd des morgens gespeeld op een afgelegen terrein, dat van de Antwerp P. C. Op dat vroege morgenuur 10 uur waren er slechts een handjevol kijkers aanwezig. De Joego Slaven brachten er heel weinig van terecht, doch de Tsjechen vertoonden een uitstekend spel. dat alleen naar onzen smaak veel te stevig was. Een der allerbeste spelers van de Tsjechen was de eenoogige voorwaarts Janda, die later nog vele jaren in het Tsjechisch internatio nale voetbal een groote rol heeft gespeeld. De ploeg speelde voortdurend een afgeme ten kort samenspel, dat niet erg in den smaak der Nederlanders viel, daar wij hier juist midden in de periode van het open spel zaten. De Tsjechen wonnen hun eersten wedstrijd met 70. Het slot van den wed strijd zag ik niet, daar ik naar Brussel ging om daar dienzelfden middag Nederland te gen Noorwegen te zien spelen. Het is na tuurlijk van algemeene bekendheid, dat de Tsjechen het te Antwerpen tot den eind strijd brachten en dat deze strijd tegen België niet kon worden uitgespeeld, daal de Tsjechen als protest tegen de leiding, het veld verlieten. Dat was al een heel droevig debuut voor de Tsjechen; heel wat harde woorden zijn daarover dan ook gevallen. Dat de Tsjechen in dit geval de alleenschuldigen waren, zou ik niet durven beweren. De om standigheden hebben veel tot dat onaange name slot bijgedragen. Het Tsjechische spel heeft zich snel ont wikkeld, waardoor men zelfs eenigen tijd de Tsjechen als de sterkste voetbalmatch van het vasteland beschouwde. De lijst van In ternationale wedstrijden geeft geen volko men juist beeld van hun kracht. Immers die wedstrijden zijn niet alle gespeeld met de sterkste elftallen. Eenige jaren geleden heeft men in Tsjecho Slowakije het beroeps- voetbal erkend, waarvan het gevolg is ge weest, dat men met het vaststellen van het programma der internationale wedstrijden steeds rekening heeft moeten houden met de belangen der vereenigingen. Om deze niet te zwaar te belasten kan men niet altijd de sterkste elftallen in het veld brengen en heeft men zelfs meermalen de vertegenwoor diging van het land moeten overlaten aan een der clubs of aan een uit spelers van 2 clubs samengesteld elftal. Alleen tegen Oos tenrijk en Hongarije heeft men vrijwel steeds een zoo sterk mogelijk elftal in het veld kun nen brengen. Juist in de wedstrijden tegen die landen slaat de balans ten voordeele van de Tsjechen over. Overigens maakt het Tsjechische voetbal juist thans een moeilijken tijd door. wat mo gelijk te wijten is aan het feit, dat de heer Fanta. de man, die sedert jaren met de sa menstelling van het vertegenwoordigend elftal is belast, sinds geruimen tijd ziek is Men wijt het b.v. daaraan, dat een veel te zwakke ploeg gekozen werd voor den wed strijd tegen Zwitserland, eenige weken terug. Dat elftal werd toen met 5—1 geslagen, wat heel wat beroering te Praag heeft gewekt. Dar. de Tsjechen evenwel veel beter kunnen, hebben ze op den jongsten Zondag bewezen. Ze hebben toen te Weenen tegen het sterke Oostenrijksche elftal met 11 gelijk gespeeld waarbij Oostenrijk zich eigenlijk nog geluk kig mocht achten aan een nederlaag ontko men te zijn. De Tsjechen moeten in dien wedstrijd uitstekend gewerkt hebben en daar dezelfde ploeg a.s. Zondag te Amsterdam zal spelen, kan men er van verzekerd zijn, dat onze nationale ploeg de handen vol zal krij gen. Men had de Tsjechische ploeg voor den wedstrijd tegen Oostenrijk met veel zorg samengesteld en geoefend, daar men het noodzakelijk achtte zich na de zware neder laag te Zurich te rehabiliteeren, waarin men dan ook volkomen is geslaagd. De doel verdediger van de Tsjechen is Pla- nicka, die het type is van de Centraal Euro- peesche doelverdedigers, d. w. z. dat hij als een acrobaat zijn doel verdedigt, allerlei luchtbuitelingen maakt en op fantastische wijze met den bal goochelt. Iets dergelijks is alleen mogelijk zoolang de aanvallers hem daarvoor de noodige vrijheid geven. Die heeft hij in wedstrijden in Centraal Europa altijd, daar men daar den doelverdediger zeer weinig aanvalt. Zou hij tegen een Engel- sche voorhoede spelen, dan zou hij al heel spoedig tot de conclusie komen, dat het hem niet mogelijk zou zijn z'n gewone spel te geven, omdat men hem daarvoor geen gele genheid zou laten. Vermoedelijk zal dan ook Plémicka met het spel van Lagendaal al heel weinig ingenomen zijn, daar deze de goede gewoonte heeft den doelverdediger zoo min mogelijk vrijheid te geven. De veteraan van de ploeg is de achterspe ler Burger van Sparta, die met zijn clubge noot Ctiroky een buitengewoon doortastende en enthousiaste achterhoede vormt. Burger heeft Tsjecho Slowakije al in heel wat inter nationale wedstrijden vertegenwoordigd. De middenlinie bestaat uit Kostalek (Sparta). Cambal (Slavia) en Krcil (Teplitz). De i is inderdaad de eenige klinker in dezen naam. De spil Cambal is een Hongaar, die echter reeds geruimen tijd voor Slavia speelt. Hij is geen voorstander van open spel, doch geeft den bal gewoonlijk met kleine passen aan het binnentrio. Trouwens vrijwel de ge heele ploeg speelt bij voorkeur kort samen spel, waarbij de bal laag langs den grond wordt aangegeven. Alle drie zijn het groote balkunstenaars, die juist ln handigheid met den bal hun grootste kracht zoeken. De voorhoede bestaat uit; Junek (Slavia). Swoboda (Slavia), Nejedly (Sparta), Silny (Sparta) en Zosel (Teplitz). Swoboda, de middenvoor van Slavia. een geweldige door zetter met een goed schot, is eenigen tijd uit vorm geweest. Men heeft hem toen ver vangen, doch geen van zijn vervangers was een succes, zoodat men hem thans weer in het elftal heeft gezet, hoewel ditmaal op een binnenplaats. Of hij op die plaats het spel zal kunnen spelen, dat hij reeds in tal van internationale wedstrijden op de midden voorplaats heeft getoond, zal afgewacht moeten worden. Hij maakte op den jongsten Zondag het eenige doelpunt van de Tsjechen en hij deed dat op schitterende wijze, een fraaien ren met een hard schot besluitend. Overigens is hij een speler, die al heel wat moeilijkheden met scheidsrechters gehad heeft, daar hij niet altijd zijn kalmte kan bewaren en ook wel eens misbruik van zijn lichaamskracht maakt. De buitenspelers zijn bijzonder snel en handig. Eigenaardig is het dat dit de eenige spelers in den aanval zijn die spelen op de plaats, die ze ook in hun eigen club innemen. Spelen de Tsjechen in denzelfden goeden vorm als Zondag tegen de Oostenrijkers, dan zal onze ploeg voor een buitengewoon zware taak staan; van het resultaat is zeker niets te voorspellen. Het Nederlandsche elftal, dat tegen de Tsjechen in het veld zal komen, is, wat de achterhoede en de middenlinie betreft, het zelfde, dat tegen Ierland heeft gespeeld. In den aanval is Mol vervangen. Op zijn plaats speelt Volkers. Adam was weer als rechtsbin nen gekozen, maar zal niet spelen, waardoor Bonsema gelegenheid krijgt in de ploeg te debuteeren. De Keuze Commissie is blijkbaar van de opvatting uitgegaan, dat men vertrouwen moet stellen in de spelers en dat men daar om alleen tot een verandering mag over gaan, indien een speler inderdaad heeft ge faald. Dat is het geval met Mol. wiens spel regelmatig minder geworden is. Voor deze opvatting is iets te zeggen, doch aan den anderen kant staat ook, dat men daardoor betere spelers buiten het elftal houdt. Zoo kan men niet zeggen, dat Van Nellen in de laatste wedstrijden heeft gefaald maar wel staat voor mij vast, dat Mulders van Ajax een beter en vooral een productiever links buiten is dan de D. H. C.'er. Of voorts Volkers de man zal zijn, die als linksbinnen indruk zal maken op de Tsjechische achterhoede, is een ander punt, dat aan twijfel onderhevig is. Een speler als Bas Paauwe, die tegen Ier land zoo voortreffelijk speelde, kan men toch eigenlijk moeilijk uit het elftal houden nu toch wel duidelijk is gebleken, dat hij zelfs als vleugelspeler een beter voetballer is dan zijn broer Jaap Zoo zijn er m. i. nog wel andere opmerkingen over deze samen stelling te maken. Dat neemt echter niet weg, dat het een elftal is, dat volkomen ver trouwen verdient en dat ook zeker wel in staat zal zijn aan de Tsjechen goed partij te geven. Of de ploeg het echter tot een overwinning zal brengen, is een kwestie, die ik niet dade lijk bevestigend zou durven beantwoorden. De heer Bauwens is aangewezen als scheidsrechter. Men kan daardoor van een regelmatig verloop verzekerd zijn. C. J. GROOTHOFF ZWEMMEN. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „ZIGNEA" Op Dinsdagavond 7 Juni houdt de Haar- lemsche Dames Zwem- en poloclub „Zignea" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regeL HARDLIJVIGHEID al sedert 20 jaar verdreven Een jong geleerde les Niemand kan meer ondervinding van hard lijvigheid hebben dan deze man. Zijn metho de om het euvel te verhelpen zou zeker ieder een helpen die aan een soortgelijke kwaal „Ik ben nu bijna 49 jaar en gebruik Kru- schen Salts reeds vele jaren- Als jongen en jonge man leed ik vaak hevige pijn door hard lijvigheid. Soms werd dit een beetje verlicht door een speciale pil, samengesteld volgens een speciaal recept, maar die had dikwijls een verzwakkende uitwerking. Op iemand's aanraden probeerde ik een flacon Kruschen en sindsdien dat is nu wel een 20 jaar geleden heb ik nooit iets anders gebruikt. Mijn dagelijksche dosis neem ik 's morgens om kwart voor acht op een glas warm water". E. A. D De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de afvoerorga- nen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker, alle vergiftige afvalstof fen te verwijderen. Begin morgen met „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen en zet daarmee den eersten stap op den breeden weg der volmaakte gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. het tweede gedeelte van haar onderlinge wedstrijden in Stoops bad. Het programma is als volgt samengesteld: la: 2 banen rugslag voor meisjes tot en met 14 jaar. lb: 4 banen rugslag voor meis jes boven 14 jaar. 2a: 1 baan bal-op-zwem men voor meisjes tot en met 14 jaar. 2b; 2 banen bal-op-zwemmen voor meisjes boven 14 jaar. 3: goalschieten 3 worpen voor a on- geoefenden, b. geoefenden. 4a. 1 baan crawl- beenslag voor meisjes tot en met 14 jaar. 4b: 1 baan crawl-beenslag voor meisjes boven 14 jaar. 5: 2 banen schoolslag voor meisjes tot en met 10 jaar. 6: Tandemzwemmen in ploegen van 4 (bij loting). HONKBAL nET PROGRAMMA Het programma van den N. H. B bevat voor deze week de volgende wedstrijden: Zaterdag 28 Mei: Eerste klasse: V. V. G. A. 1—Ajax 1 Togo 1—H. H. C. 1 A. M. V. J. 1—Z. R. C. 1 Tweede klasse: Ajax 2D. E C. 1 D. E. C. 2—V. V. G. A. 2 A. M. V. J. 2—H. H C. 2 Zondag 29 Mei: HaarlemQuick OVERZICHT H. H. C- gaat dus weer met twee negental len uit. maar naar we vernemen bestaat er kans dat de wedstrijd A. M. V J 2—H H. C. 2 niet doorgaat. H. H. C. 1 heeft o-i- wel eenige kans om van Togo tegen Blauw wit maar gelet op wat Togo tegen Blauw Wit presteerde, lijkt ons de kans toch maar klein HaarlemQuick wordt Zondagmorgen op het Gemeentelijk terrein aan de Kleverlaan gespeeld. Haarlem zint natuurlijk op wraak, komt bovendien vrij wat sterker uit dan Zaterdag j,l- en speelt bovendien thuis, maar heelemaal gerust op den afloop zijn we niet. Quick lijkt ons dit seizoen tot groote dingen in staat. Bij Haarlem ont breekt waarschijnlijk Wulfhorst. Overigens zien we. wat de eerste klasse betreft V. V. G. A. wel winnen van Ajax en A A M. V. J. ongetwijfeld van Z. R. C HAARLEM SC HE COMPETITIE Op het programma van de Haarlemsche Competitie komen voor: Gem. Lyceum AS. S. H en Rijks H. B. S. VelsenOosterkwartier. 4 S. S. H. heeft echter uitstel gevraagd en gekregen. De competitieleider zou probeeren daarvoor in de plaats te doen spelen Gem. Lyceum AGem. Lyceum B, doch dat dit doorgaat staat op het oogenblik nog niet vast- Als Oosterkwartier even goed aan slag is als verleden week, zien we dit negental, zij het na zwaren strijd, ook dezen wedstrijd winnen. DAMMEN. OM DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER HAARLEMSCHE DAMCLUB De wedstrijd om het 2de klasse clubkam pioenschap 1931'32 der Haarl. Damclub is thans geheel geëindigd. Hieronder publiceeren wij den eindstand van dit tournooi: gesp.gew.rem verl.pt W. van Pelt 12 8 4 0 20 D. Kleen 12 8 2 2 18 J. Balk 12 4 7 1 15 H. van Lunenburg Jr. 12 5 5 2 15 J. Wielenga 12 4 5 3 13 J. M A. Minderhoud 12 5 2 5 12 A. Kiel 12 2 7 3 11 J. Otter 12 2 7 3 11 H. Berghuis 12 2 5 5 9 P. G. M. Ottolini Sr. 12 3 3 6 9 Th. Wesselman 12 2 5 5 9 F. W. de Pater 12 3 2 7 8 J. H. Reedijk 12 1 4 7 6 Het clubkampioenschap werd behaald door W. van Pelt en de 2de prijs door D. Kleen. Om den derden prijs zullen Balk en Van Lunenburg herkampen. Van Pelt en Kleen spelen nu promotie wedstrijden tegen de drie laagstaankomen- den der hoofdklasse. De zes laagstaankomenden spelen degra datiewedstrijden tegen de twee hoogstaan- komenden der 3de klasse groep A. en B. OM DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER „HAARLEMSCHE DAMCLUB" Hieronder publiceeren wij den stand van de promotie-degradatie-competitie hoofd klasse 2e klasse 1931-32 der „Haarlemsche Damclub". gesp. gew. rem. verl. pt. 110 0 2 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 J. Poppen D. Kleen W. van Pelt TWEEDE KAMER. Wat is Godslastering en wat „smalende" Godslastering? On- eenigheid in de Kamer. Prof. Eerdmans en Ds. v. d. Heide tegen het ontwerp, prof. Visscher er voor. Christelük-Histo- rischen zoeken een middenweg. Prof. Eerdmans en de „domi neesclub". De heer Wijnkoop ziet het communisme bedreigd. 26 Mei. Gisteren behandelde de Kamer een zeer reëel onderwerp: Steun aan de melkveehou derij Vandaag verhieven zich de gedachten tot hooger regionen: het bovennatuurlijke, of liever maar dat is minder schoon hoe de menschen onderling elkaar in reiigieuse dingen kunnen krenken. De vraag was of. wanneer er godslasteringen plaats hebben met de bedoeling anderen to krenken, de Staat straffend moet optreden. Het vandaag behandelde ontwerp dit is een dikwijls gehoorde misvatting bedoelt geenszins te zijn een vloekverbod. neen, op den voorgrond staat bij de omschrijving van het delict, dat men de bedoeling moet hebben anderen te krenken, door middel van godslasteringen. Wat weer wat anders Is dan vloeken. De Kamer zal ook den dag van morgen nog aan deze materie wijden. Dat er veel dommees en oud-predikanten over zullen spreken ls wel heel duidelijk. Prof. Eerdmans kon 't voorspellen, hij had ook al reeds ge teld, onze domineesclub zeihij telt 8 theologen Tot dusver, we moeten het eerlijk zeggen, is de dicussie meegevallen. We hadden veel meer een zuiver the elegisch debat over bijbelteksten gewoonlijk ls dat heel on verkwikkelijk verwacht. Misschien komt het nog. wanneer óf Ds. Zandt óf Ds. Kersten het woord verkrijgt. Vandaag hoorden we de heeren Eerdmans. v. d. Heide en Hugo Visscher (drie theolo gen), Mr. Teulings en de heer Wijnkoop. Prof. Eerdmans en Ds. v. d. Heide ieder natuurlijk op zijn wijs, trokken dezelfde conclusies. Resul tee rende in deze groote con clusie: het is maar beter, dat het ontwerp niet wordt aangenomen; de strafwetgever moet het terrein dor godslastering, zij het dan straffend, niet betreden. Het is dan ook wel een heel moeilijk onder werp en een heel bezwaarlijk onderwerp, wat overigens Mr. Teulings, die een voorstander is. erkende. Professar Eerdmans zag in het ontwerp een wet van Rechts, die teveel verbieden wil. Of het een wet van „Rechts" is be twijfelen we. Althans heeft de geheele C H fractie een amendement-Slotemaker onder teekend. waardoor de Godslastering uit de omschrijving van het delict valt en alleen het- elkaar krenken overblijft. Zoowel Prof. Eerdmans als Ds v. d. Heide vonden het verkeerd, dat het ontwerp uit gangspunt nam in enkele artikelen ir. ..De Tribune" Zulk een oorsprong vonden zij te incidenteel. En bovendien van verdachten oorsprong. Waarom gaat men het Tribune- gepraat niet voorbij het blad wordt toch haast niet gelezen zei Ds. v. d. Heide, wan neer men op dergelijke uitingen geen acht slaat, dan loopen ze vanzelf dood. Prof. Hugo Visscher was een andere meening toegedaan: hij zag het in de Tri bune gepubliceerde niet als incident, maar als symptoom. Als symptoom van een onder mijnde cultuur, waaruit het Christendom weg is. Men begrijpt dat de heer Wijnkoop dankbaar gebruik maakte van deze uit spraak, hoewel dan Prof. Visscher voor een stuk daarop later al weer terugkwam. De heeren Eerdmans en v. d. Heide heb ben betoogd dat het ontwerp wet geworden, tot allerlei ellende zou aanleiding geven Godslasting is lastering van God. Maar hoe moet dat zoo klonk hun vraag bij zoo heel verschillende opvattingen over he: Godsbegrip? Hoeveel onderscheiden in zichten zijn er thans reeds over wat gods- lastring is? En wat beteekent „smalende" godslastering? Wie moet da', alles uitmaken? Wordt een uiteenzetting van den een over zijn Godsbegrip niet heel gemakkelijk sma lend voor den ander met een ander Gods begrip? Prof. Eerdmans zag voor een rechter tal rijke moeilijkheden opduiken Hij voorza» ketterjagerij. hij zag een groot terrein ont dekt, geschikt als jachtterrein voor „brive steunpilaren" der maatschappij. Wat kan cr al niet gediscussieerd worden „in theologisch Holland komt er brand". Wanneer echter de minister het ontwerp zou beperken tot alleen het verbieden van elkaar krenken of ergeren, dan heeft hot ontwerp z.i wel gewonnen, maar de rechtbank komt dan opnieuw voor een heel zware taak. Want, willen iemands gevoelens gekrenkt worden, dan moet dus vaststaan, dat hij godsdienstige gevoelens heeft. Wie maakt dat weer u""1 Prof. Hugo Visscher ziet niet zooveel ver schillen over den Inhoud van godslastering. Hij gaat niet na wat uiteenloopt, maar wat algemeen is. Welnu het uitgangspunt der regeering acht hij Juist: er komen allerlei dingen te hooren. welke gekeerd moeten worden. Daarbij ziet hij. dat in elk men- schenhart erkenning, bewust of onbewust. !s van het Opperwezen, hoe hij dat ook in zijn godsdienst noemt. Lastering van hot Opperwezen, zooals het zich in Iedere men- schenziel openbaart zei Prof Visscher moet worden gekeerd. Al schijnt Prof. Vis scher dus het delicten-aantal te beperken, het. blijft ondertusschen heel moeilijk, ook bij zijn opvatting precies aan te geven wat ..godslastering" is. Het ls natuurlijk niet moeilijk algemeene zienswijze te openbaren, de beteekenis van dit ontwerp ligt in zijn uractijk. En die is zeer moeilijk - meende de heeren Eerdmans en v. d. Heide. De heer v. d. Heide vroeg nog. waarom er geen maatregelen worden genomen tegen het krenken van b.v. de s.d. gevoelens. Hij heeft ook gevraagd of wat er in de rauwe werke lijkheid te zien is. niet evenzeer godslaster lijk genoemd mdbt worden. B.v. wanneer een nredikant bidt. dat God zijn wapenen zege nen moge. De heer v. d. Heide heef: zich verdiept in vele gevallen om te vragen of hier van gods lastering of niet sprake ls. Allerlei mogelijk heden doen zich voor voor Dr. v. d. Heide reden te meer om vanwege al het twijfel achtige het ontwerp maar niet aan te nemen. Prof. Visscher dankt den minister, dat hij met. het ontwerp was gekomen, al had hij door den minister gaarne een ander ultgangs- ount genomen gezien, nl. minder het ont zien van den religieuzen mensch, dan wel het lasteren van God. Inderdaad: het ontzien van den religieu zen mensch is Minister Dor.ner'« doel. Zijn ontwerp heeft, als overweging voorzieningen te treffen, betreffende bepaalde voor gods dienstige gevoelens krenkende uitingen Het delictsartikel luidt dan ook- Hij die zich ln het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, door smalende godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat" enz. Mr. Teulings heeft ook bezwaren. Hij ach' ie grenzen van godslastering te vaag b.v. Hij vreest voor moeilijkheden, voor subjec tieve uitleggingen, maar zal voor het ontwerp stemmen, in de verondersteling dat gods lastering In ons land. dat de vrijheid van godsdienst, en meeningsuitlng kent. wil tegen gaan. hoe ook de Inhoud van de godsidee is. Mr. Teulings teekende do groote beteeke nis. die de godsdienst in elk menschenleven neeft. Hij teekende den godsdienst als een maatschappelijk belang, als een rechtsgoed zooals de Duitschers dat noemen: Ein Immaterlelles Rechtsgut" dat daarom be schermd moet worden. Tegen de aantasting van ondermijnende krachten. Wetensehappelijke uiteenzettingen be toogde nog Prof. Visscher zullen natuurlijk nimmer onder de wet. kunnen vallen. Tenslotte heeft, de hoer Wijnkoop oen heel lang betoog gehouden om aan te toonen dat het ontwerp tegen het communisme was ge richt Hij betoogde voorts, dat het on'werp de communisten niet treffen kon. Immers voor oen communist bestaat, god niet., is het dus ook onmogelijk god te lasteren. De heer Wijnkoop zei. dat de wetenschap had afge daan met het. godsbegrip De zedelijkheid Ls niet van bovennatuurlijken oorsprong, hij erkende alleen maar een communistische ze delijkheid, welke dus niet klasseloos is. INTIMUS. WANDELSPORT. AFSTANDSMARSCH „DUDOK DE WIT" A.s. Zondag houdt de Haarlemsche Wan- delsportvereeniging „Dudok de Wit" een 25 K.M. trainingsmarsch voor de vierdaagsche afstandsmarschen. Het vertrek heeft plaats 's morgens negen uur van café „Bellevue" aan het Plein. Het parcours loqpt van Plein via Zeeweg naar Zandvoort, waar gerust zal worden. Langs Zand voor tschelaan terug naar het Plein. KENNEMER FOTOKRING In de Mei-vergadering werd bij de aan de orde zijnde bestuursverkiezing het zittende bestuur bij acclamatie herkozen, terwijl de- jaarverslagen van secretaris en penning meester met dank aan de functionarissen werden goedgekeurd. Den penningmeester werd décharge verleend voor het gevoerde beheer. Namens de jury werd medegedeeld, dat in den wedstrijd vrije onderwerpen in de af- deeiing seniores een prijs was toegekend aan den heer J. Stoelman: in de afdeeling ju niores werden de eerste, tweede en derde prijs behaald door de heeren J. Zwartser. A. G. C. Meijer en W. van Ommen. Na het afdoen der huishoudelijke zaken hield de heer Ir. G. M. Uitermark, lid dor vereen;ging, een beschouwing over „Foto grafie in het hooggebergte". De spreker, die zijn onderwerp uitstekend beheerschte. ver toonde een serie schitterende sneeuwopna- men, foto's van berijpte boomen e.d. zaken die in Holland zoo zelden nog voorkomen en verder landschapfotografieën zooals die voor de bewoners van de lage landen zooveel be koring hebben. De toelichting die de heer Uitermark ten beste gaf droeg in niet geringe mate bij tot het slagen van den opzet, den leden voorlichting te geven bij eventueele pogingen het hooggebergte op de gevoelige plaat mee naar huis te nemen. PETROLEUMPRIJS VERHOOGD Met ingang van Woensdag 25 Mei is ook te Haarlem de detailverkoopsprijs van geraf fineerde petroleum verhoogd van 9 tot 10 cent per Liter. OVERHEIDSHULP VOOR KUNSTE NAARS? N WENSCII VAN DEN SOf KUNSTENAARS KRING. Het bestuur van den Soclalistischen Kun stenaars Kring heeft in den noodtoestand, waarin talrijke kunstenaars verkeeren. aan leiding gevonden, om het initiatief te ne men tot het bijeenroepen van een conferen tie van vertegenwoordigers van een zoo groot mógelijk aantal kunstenaars-organi saties in den lande. Naar de overtuiging van den S. K. K. kun nen de kunstenaars niet langer dulden, dat de overheid alle verantwoording van zich af schuift en noodlijdende collega's aan de par ticuliere liefdadigheid overlevert. De kun stenaars zullen zelve in een gemeenschap pelijke actie, zonder onderscheid van rich ting of opvatting, in 't geweer geroepen moe ten worden om maatregelen te nemen te gen de meer cn meer voortschrijden ..Ver- elendung". De conferentie zal plaats vinden op Za- terdargavond 28 Mei, te Amsterdam. CRISISCOMITé. 1 cent per dag f 3.70 TWEEDE DEEL VAN HET BEZUINIGINGS- RAPPORT. Naar wij vernemen zou het in de bedoe ling liggen dat het tweede deel van het rap port der commissie-Welter nog deze week aan de regeering zal worden aangeboden. DE HEER LC.BüCKMANN BLIJFT SECRE TARIS VAN DEN MIDD E NSTANDSR A AD. Naar wij vernemen heeft do heer L. C. Bückmann. die zooals gemeld is. bestemd is om te worden belast met de algemeene lei ding van de Crisis Zuivel Centrale zich be reid verklaard tevens zijn functie van secre taris van den Middenstandsraad te blijven vervullen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9