Bij de opening van de Berlage-brug. Het Amsterdamsche verkeersbeeld gewijzigd. TERAARDEBESTELLING OMGEKOMEN CARNALENVISSCHERS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 28 MEI 1932 Eenige bijzonderheden over den bouw. Heden, den 28slen Mei zal de Berlage-brug, de nieuwe brug over den Amstel voor de Amstcllaan, worden geopend. Indertijd werd door den Amsterdamschen Raad de opdracht tot het verzorgen van het architectonisch gedeelte van het ontwerp der brug verleend aan dr. H. P. Berlage, den ontwerper van het uitbreidingsplan-Zuid, van welk plan de nieuwe brug als het ware het sluitstuk vormt. De ligging van de brug vóór de as der Am stellaan beteekent voor Amsterdam-Zuid een aansluiting aan de Oostelijke stadsdeelen der peripheric en aan de doorgaande verkeers wegen in Oostelijke richting, naar Weesp. Amersfoort en Utrecht. Door de opening van de brug zullen de hoofdwegen van het plan- Zuid, die tot nu toe slechts voor het locale verkeer hebben gediend, doorgaand verkeer te verwerken krijgen. Aan de Westzijde is plan-Zuid. via den Amstelveenschenweg en den Hoofdweg aangesloten aan de z.g. uit valswegen in westelijke richting, naar Am stelveen. Schiphol en Haarlem. Uit dit alles blijkt wel, dat door de opening van de Berlagebrug het verkeersbeeld van Amsterdam belangrijk zal worden gewijzigd. Behalve de verzorging van de verkeersbe- hoefte tusschen de onmiddellijke aangren zende stadswijken zal de Berlagebrug ook nieuwe verbindingen van verdere strekking verschaffen, eenerzijds tusschen Zuid en de Intercommunale verbindingen naar het Oos ten, anderzijds tusschen Oost en de inter communale verbindingen naar het Westen en tenslotte ook voor het zuivere doorgaande verkeer tusschen Oost en West bulten de binnenstad om. Hierdoor zal de brug voor de Ceintuurbaan om den Amstel aanmerkelijk van verkeer worden ontlast, gelukkig, want deze brug is thans feitelijk overbelast. Zij is indertijd ruim opgezet, op een totale breedte van 16 M., waarvan 10 M. voor den 1'l.jweg, doch haar afmetingen zijn toch niet opgewassen geble ken tegen de behoeften van den nieuwen tijd. De Berlagebrug is op ruimere afmetingen ontworpen; haar totale breedte bedraagt 22 h 24 M-, terwijl de rijweg 15 M. breed is; be halve aan een dubbele trambaan zal deze brug nog aan 4 verkeersfiles plaats kunnen bieden. Het ontwerp van de brug Is vervaardigd door den Dienst van Publieke Werken, voor wat het architectonisch gedeelte betreft, in samenwerking met dr. Berlage. De meest markante bijzonderheid van het ontwerp is gelegen in de constructie van de beweegbare overspanning. Hoewel de brug met haar onderzijde in het midden 4 M. bo ven den waterspiegel is gelegen is de aan wezigheid van een beweegbare spanning noodzakelijk voor de hooger opgetuigde sche pen. die den scheepvaartweg van Amsterdam naar Rotterdam over den Amstel gebruiken. Het aantal schepen, dat nog hooger reikt dan 4 M. is op dezen vaarweg zeer klein, zoo dat door de groote hoogte verkregen is. dat het aantal brugooenlngen beperkt kan blij ven tot gemiddeld twee drie keer per dag. Hiermee zal ook de hinder, die de aanwezig heid van zulk een beweegbare brug. zoowel aan het land. als aan het waterverkeer ver oorzaakt.. in dit geval gering kunnen zijn. Deze beweegbare overspanning is uit tech nisch overwegingen gevormd door één enkel voudige basculeklap van 23 M. breed en circa 84 M. lang. Om dit brugvlak in beweging te kunnen brengen wordt het gewicht uitgeba lanceerd. door een verlenging achter de draal-as, welke onder den rljvlocr blijft. Deze verlenging „do staart", verzwaard met 200.000 K G. gietijzeren ballast, draait in een kelder, waarvan de vloer ongeveer 2 M be neden den waterspiegel ligt en die inwendig 6 M. hoog. 8 M. lang en 18 M. breed is, de breedte door tusschenmuren in drieën ge deeld. Wegens de ligging van de beweegbare opening in de as van de vaart, moest deze kelder worden ondergebracht in een pijler van ruim 10 M. breedte, die midden in den Amstel is gebouwd. Deze onsymetrlscho opbouwing is in het ontwerp nog verder onderstreept door op deze pijlen ter zijde van het rijvlak, aan de stadszijde. een 15 M. hoogen toren te projec teeren. welke gebruikt wordt voor dienst ruimten, voor het brugwachtersverblljf, enz. In den naar de stad gekeerden gevel van dezen toren Is een ceramique-verslerlng In gemetseld met een symbolische voorstelling van Amsterdam, van den beelhouwer Hildo Krop. Boven het stadswater ziet men drie groene stadsgordels met daar boven uit een kerk toren. Boven dezen ondergrond rijst uit een witte vrouwenfiguur, gekroond met den Kei zerskroon, onder een stralende zon. Deze genius van Amsterdam ziet vanaf deze denk beeldige egrens in de richting van de stad. De bouw van de brug Is aangevangen in 1929 met het maken van twee grondverbe teringen voor de belde landhoofden der brug en met de ophooging van de Weesperzijde. Aan de Weesperzijde mondt de brug uit op den Ringdijk van de Watergraafsmeer, welke op een hoogte lag van niet veel meer dan A P. en ter plaatse de verhouding droeg van den Rijksweg Amsterdam—Laren. Deze dijk moest gebracht worden op een hoogte van 3 M. 4- A.P. met een afloopende helling aan de zuidzijde van de brug. De ophooging heeft plaats gehad, zonder dat het verkeer over den Rijksweg behoefde te worden gestremd. Dit onderdeel is een werk van groote zorg geweest, omdat aan de waterzijde tegelijker tijd nog grondverbetering tot 7 M. beneden A.P. noodzakelijk was en uiteraard het waterkeerendo vermogen van den dijk geen oogenblik in gevaar mocht worden gebracht, te meer nog met het oog op de zeer diepe ligging van de Watergraafsmeer. Na afloop der grondwerken werd in den zomer van 1930 de onderbouw van de brug aanbesteed. Aangevangen werd met den bouw der belde landhoofden en dien van de beide eerste pijlers. Na de voltooiing van dit gedeelte van het werk moest eerst een ver ruiming van het doorstroom ingsprofiel plaats vinden in verband met de wateraf- voerbclangen van Amstelland voordat kon worden voortgegaan. Nadat de beide kleine pijlers en de landhoofden waren voltooid werden de zijdoorvaarten opengebaggerd en de werken voortgezet met den bouw van de beide middenpijlers. Hierbij eischte de kel derpijler uiteraard het meeste werk. Het be- wegingswerk met de geheele electrische uit rusting. welke voor de beweging der brug moet dienen, is in den kelderpijler onderge bracht. Tegelijk met het brugwerk werd het mede in het plan opgenomen bootenhuis aan den Amsteldijk gebouwd. De op het dak van dit bovenhuis geprojecteerde promenade sluit in den brugvleugel op straathoogte aan en rijst, door de afdalende helling van den Am steldijk, boven het straatvlak uit, totdat het hoogteverschil tenslotte 11/2 M. is geworden. Over haar geheele lengte is deze promenade door trappen met den Amsteldijk in verbin ding. Aan het einde van deze promenade moet volgens het plan, het Amstelpaviljoen verrijzen; de bouw daarvan is echter in ver band met de tijdsomstandigheden uitgesteld. Wanneer de brug voor het verkeer is open gesteld, zullen de verdere werken aan de Weesperzijde aanvangen. Deze werken om vatten in de eerst% plaats een nieuwe Schol - lenbrug met een breedte van 30 M. en een nieuwe oprit aan de straatzijde en verder een tweede bootenhuis, dat het aansluitende bouwwerk zal vormen tusschen den vleugel van de Berlagebrug en de Schollenbrug. Door de hooge horizontale ligging van de straat over dit gedeelte van de Weesperzijde kan dit bootenhuis over zijn geheele lengte onder de straat worden geborgen en tot een diepte van li M. worden doorgevoerd- Na voltooiing van het werk zal er. om zoomd door bouwwerken van één architec tuur. in den Amstel een waterplas zijn ge vormd van ongeveer 1 H A. Deze omspannen waterstand aan de stads zijde vormt het eigenlijke hoofdmoment van de architectuur van de brug. Zij vangt als 't ware de stadssfeer In zich op en zij zal, als een centrum van watersport, ongetwijfeld een voortdurend levendig aanzien behouden. (Nadruk verboden.) 'JIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS Aan H- P. A. Buyslng Damsté is met in gang van 16 Juni eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostvoorne. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. FABER'S Tapijthandel en Woninginrichting, BINNENWEG 205, HEEMSTEDE, Telefoon 28386, etaleert de prachtvolle SAWI TAPIS TAPIJTEN en KLEEDJES voor slaapkamer, logeerkamer, serre en hall. IJzersterk en hygiënisch. Zeer concurreerende prijzen. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN ZANGCONCOURS N.-H. ZANGERSBOND BURGEMEESTER EN WETHOUDERS IN HET EERE-COMITc. HOOGTIJDAGEN VOOR LIEFHEBBERS VAN DEN ZANG. Reeds eerder hebben wij het een en ander medegedeeld omtrent het concours van den N.H. Zangersbond, dat op 26 Juni en 3 Juli a-s. gehouden zal worden op het terrein van den heer Bleeker nabij den Velserduinweg. Van den heer P. Grin, directeur der drie koren nl. IJmuiden's a Capellakoor, „Poly hymnia" en het mannenkoor „De Kennemer Zangers" welker besturen de regeling in handen hebben, vernamen we nog eenige nadere bijzonderheden. Allereerst vertelde de heer Grin ons, dat burgemeester Ramb6r.net, alsmede de vier wethouders zitting zullen nemen in het eere comité. De muziekvereenigir.g „Concordia", direc teur de heer Sam. Vlessing heeft een ope ningsconcert aangeboden, welk aanbod na tuurlijk ten zeerste gewaardeerd wordt. Dit openingsconcert zal gegeven worden Zater dag 23 Juni op het concoursterrein. In de week tusschen de beide concours- dagen, vermoedelijk op Donderdag 30 Juni geven IJmuiden's a Capellakoor, „Polyhym nia" en „de Kennemer Zangers" onder lei ding van den heer P. Grin een gecombineerd concert. Dit belooft een belangrijk evene ment in de zangerswereld te zullen worden. Ongetwijfeld wacht den bezoekers van deze massa-uitvoering iets bijzonders op het ge bied van den koorzang. Op 26 Juni, den eersten concoursdag zullen zich vijftien koren, verdeeld in drie afdee- lingen laten hooren, zoowel gemengde, vrou wen- en mannenkoren. Des avonds vindt de eere-wedstrijd plaats tusschen de vereeni- gingen, die een eersten prijs hebben gewon nen. Op 3 Juli, den tweeden concoursdag komen veertien koren uit, zoowel in de hoogste als in de laagste afdeeling. Ook deze avond wordt met een eere-wedstrijd besloten. De middag-wedstrijden zullen vermoede lijk aanvangen om dón uur. De uitslag wordt, direct bekend gemaakt. De uitslag van den eersten eere-wedstrijd wordt eerst medege deeld na afloop van den eere-wedstrijd op 3 Juli. De beoordeeling geschiedt volgens het pun- tenstelsel: 220 p., 3e prijs, 260 p. 2e prijs, 300 p. en hooger le prijs. In den eere-wedstrijd is de beoordeeling als volgt: hoogste aantal punten le prijs, de daarop volgende 2e prijs en zoo vervolgens tot het aantal beschikbare prijzen. De wisselbeker van den bond, een geschenk van dr. Groenhart te Dirkshorn, thans in be zit van het dameskoor „Crescendo" te Noord- Scharwoude, directeur Willem Hespe zal eveneens „verzongen" worden. Verschillende firma's en ingezetenen van IJmuiden hebben reeds prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een beker, medailles en een be drag aan geld voor den aankoop van prijzen. Een feestgids zal worden samengesteld, waar aan de meeste zorg zal worden besteed. Het dagelijksch bestuur van het uitvoerend comité is samengesteld als volgt: A. de Waal, voorzitter, J. Besse, Frans Naereboutstraat, secretaris, P. Nuyen. pen ningmeester, P. Grin Jr. adviseur. Verder zijn verschillende commissies in het leven geroepen, o.a. een prijzencommissie, een ter reincommissie enz. De jury bestaat uit de heeren Piet Versloot, Nijmegen. Olivier Knoop, Overveen en Sam. Vlessing. IJmuiden. Voor de koren, die eventueelc nog wen- schen te repeteeren heeft men reeds de be schikking over een drietal repetitielokalen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.750.60. Griet per 50 K G. f 39—/ 13. Tongen per K.G. f 1.20-^-/ 0.80. Middelschol per 50 K.G. 20. Zetschol per 50 K G. 18—/ 17. Kleine schol per 50 K G. 15—/ 2. Schar per 50 K.G. 5.50—3.40. Pieterman en poon per 50 K G. 12. Groote schelvisch per 50 K.G. 2423. Middelschelvlsch per 50 K.G. f 17.15— 15.50. Kleine middelschelvlsch per 50 K.G. 14 11. Kleine schelvisch per 50 K.G. 9.507. Kabeljauw per 125 K.G. 31—14. Gullen per 50 K.G. 7—/ 1.90. Wijting per 50 K..G 4.20^-/ 1. BESOMMINGEN. Vios 2009. Dolfijn 1882. Gerard 1900. Loggers: IJM. 113 880. KW 124 730, KW 51 1430. KW 151 f 960. KW 49 700. SCH. 4 780, SCH. 48 830, SCH. 412 670. Indrukwekkende plechtigheid te Zandvoort. Ontzaglijke belangstelling op de begraafplaats. Zandvoort heeft Vrijdagmiddag op een waardige en treffende wijze afscheid geno men van de gamalenvisschers J. Paap en F. van der Ploeg, die Maandagmiddag op zulk een noodlottige wijze ten Zuiden van Zand voort om het leven gekomen zijn. Zeker tweeduizend Zandvoorters gaven aan beide groeven door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling. Te twee uur zou eerst het stoffelijk over schot van Paap grafwaarts worden gedragen. Toen stonden de menschen er al yele rijen dik. De orde op de begraafplaats liet niets te wenschen over. Onder leiding van den heer W. E. J. Bolléé, waarnemend commissaris van politie, waren uitgebreide ordemaatregelen genomen. Onder de belangstellenden zagen we Bur gemeester H van Alphen (die zich ook bij deze gelegenheid als een uitstekend burger vader heeft doen kennen); de wethouders Siegers en Molenaar; eenige raadsleden; Ds. D. Tromp, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente; bestuur en leden van de Zandvoort- sche Reddingsbrigade en van „Onderling Hulpbetoon"; de twee mannen, die het eerst de omgeslagen boot ontdekt hadden, enz. Eerst om bij drieën kwam de stoet van de familie Paap op de begraafplaats aan. Toen de kist, die onder een schat van bloemen be dolven was, in de groeve was neergelaten, trad eerst Burgemeester Van Alphen naar voren. „Naar mijn meening zou ik in mijn plicht te kort schieten", aldus zei hij, „wan neer ik hier niet uiting zou geven van het diep gevoeld meeleven der ingezetenen van Zandvoort met de ontzettende ramp, d<e hier Maandagmiddag heeft plaats gehad. Wij Zandvoorters leven allen mee met de zoo diep getroffen familie. Zondag j.l. was het voor velen wegens het ongunstige weer een slechte dag. Verschillende menschen zijn toen mis schien teleurgesteld bij de pakken gaan neer zitten, maar Paap niet. Zondag viel er voor hem niets te verdienen, daarom besloot hij het Maandagmiddag te probeeren. Helaas met zulk een noodlottigen afloop. Wij heb ben dit te aanvaarden. Maar toch zullen wij Paap in ons dorp missen, hoewel weinigen hem kenden, want hij ging rustic zijn. gang. Hij was een brave burger. Toen ik dezer da gen bij zijn treurende familieleden zat, zei zijn vrouw me: „burgemeester, geloof me, ik heb nog geen avond buiten mijn man door gebracht!" Kiik. Paap. dat typeert je. Je vrouw en kinderen zullen heerlijke herinne ringen bewaren aan een man. die 's avonds niet naar een kroeg of bioscoop ging, maar thuis bleef." De Burgemeester richtte woorden van troost tot de familie, aan wie hij de verzeke ring gaf. dat zij door de ganse.he burgerij van Zandvoort gesteund zou worden. „En nu nemen wij afscheid van een braaf huisvader en van een uitnemend burger", al dus eindigde spreker „Rust. zacht!" D s. Tromp sprak naar aanleiding van Jesala 33 vers 5: ..De Heere is verheven, want Hii woont in de hoogte....". „Het zou niet goed zijn", zei spreker, „wanneer bij het graf van dezen trouwen kerkganger niet na mens de kerk een woord gesproken zou wor den. Het geloof sterkte hem voortdurend onder glle omstandigheden des levens; on der zijn werk en onder de vreugde in zijn ge zin. En toch was hij vervuld van een heime lijk verlangen naar boven. Zulk eev sterf geval plaatst ons voor de allermoeilijkste vragen, die iri een menschenleven opkomen. Het Zandvoorsche volksl'eri zingt; „Waar zee Is, waar zee is, daar is God", maar bii zulk een droevige gebeurtenis zijn we geneigd om te zeggen- „waar zee is, daar ls het lot, het noodlot". Toch houden we aan het Zand- voortsche lied vast. Dan vergissen we ons niet, want anders hadden we Paap afgestaan aan het noodlot. Wij hf'-'^n hem echter af gestaan aan God. Die l.et, leven en de op standing is. Roven alles uit klinken de woor den van Christus: „Tk ben de opstanding en het leven. Die in Mij gelooft, zal leven, al ware hii ook gestorven". Waarom God het zoo deed. weten wil niet. Waarom Hij zooveel leed in een gelukkig gezin bracht, weten wij niet Maar wil dragen het met elkander en houden daarbil eikaars hand vast. Ook een zeeman die verdrinkt, valt ln Gods handen". Ds. Tromp richtte tenslotte diepgevoelde woorden van troost tot de weduwe en de kin deren. De heer Te rol, koster der Ned. Herv. Kerk, dankte namens de familie den Burge meester en den predikant en alle andere be langstellenden voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. Stil verspreidde zich hierop de menigte om zich even later ln een wijden boog te scha ren rond de groeve, waarin het stoffelijk overschot van Van der Ploeg werd neerge laten. Ook diens kist werd met vele bloemen gedekt. Wederom voerde allereerst Burgemeester Van Alphen het woord. „Een poosje gele den". zoo sprak hij, „vroeg men mij in een ander gedeelte van ons land of er in Zand voort nog gevischt werd. Ik antwoordde toen ontkennend, maar mijn Zandvoortsche vrien den zullen begrijpen wat ik met dit antwoord bedoelde. Hier wordt Immers niet meer ge vischt zooals bijvoorbeeld in IJmuiden, Kat wijk, Scheveningen en andere kustplaatsen. Maar toen ik Maandagavond voor het eerst van dit ontzettend ongeluk hoorde, dacht ik dadelijk: wat zal men daar wel van mijn antwoord denken? En toen ik Maandagavond naar de namen van de twee omgekomen Zandvoorters vroeg en hoorde dat het Paap en Van der Ploeg waren, kende ik alleen Paap. Wie in Zandvoort kent de Paaps niet? Van der Ploeg kende Ik echter niet. Diens naam zei me niets. Maar op dien Maandag avond heb ik hem leeren kennen als een flinke kerel. Zeker, hij had óók Maandag kunnen uitroepen: „ik heb niets te doen!" en kunnen gaan staan op den Strandweg of bij het Postkantoor..'Maar dat, deed hij niet. Toen Paap hem vroeg mee te gaan om wat te verdienen, was hii dadelijk bereid. Mis schien heeft hij het Paap wel voorgesteld. Wie zal het zeggen? Maar hoe het ook zij. hij was een flinke kerel; dat heeft hij getoond. En waaraan zal hij op dat noodlottige oogen blik. toen hij het water om zich heen voelde sluiten, gedacht hebben? Natuurlijk aan zijn vrouw en kinderen, voor wie hij zoo graag werken wilde. Welnu, Van der Ploeg, brave kerel, ook Zandvoort zal aan hen denken! Wij zullen voor hen zorgen, want de gemeen te Zandvoort heeft veel met je te doen! Zij zal dat bewiizen. Rust zacht!" Ook Ds. Tromp voerde aan deze groeve het woord en wel naar aanleiding van Psalm 31 vers 16: „Mijne tijden zijn in Uwe handen". Uitvoerig wees hij op de bsteekenls van leven en dood en richtte woorden van tróóst- tot de weduwe en haar vier kleine kinderen, die in zulke kommervolle omstandigheden achter blijven ..En nu staan wij hier met onze be langstelling". aldus eindigde hij. ..Ik bid u, laat- het niet slechts een belangsteling van een kwartier zijn. Toont uw medelijden met de daad. Morgen zal Zandvoort vragen en Zandvoort zal. daarvan ben ik overtuigd, dan ook geven. God kan Immers ook troosten door m'ddel van den troost van menschen. Onze tijden zijn ln Gods hand! Amen!" Diep ontroerd verlieten allen den dooden- akker. Dit stuk droevige Zandvoortsche geschiede nis zal niet licht vergeten worden Wij wekken onze lezers op, om daadwerke lijk met het lot der nagelaten betrekkingen te doen blijken. De Burgemeester zal gaarne alle giften ontvangen. BEVERWIJK De Berlage-burg. Zij-aanzicht. BEZOEK DUITSCn ZANGKOOR. De Kwartetverein. „Rlwingold" uit Ober- hausen (D die vorig jaar de gast. was van het Mannenkoor „Zanglust", zal op 11 Juni ter gelegenheid van de deelneming aan het concours in het Concertgebouw te Amster dam. wederom een bezoek aan onze ge meente brengen. De Dultsche zangers geven Zaterdag 11 Juni een concert in het Luxor Theater, waar aan ook „Zanglust" zal medewerken. De koren zullen o.a. gezamenlijk „Hymne an der Musik" van Schubert ten gehoore brengen. MARKTBERICHT van 27 Mei 1932. Spinazie per kist f 0.40—0.50. Postelein per kist f 0.400 50. Andijvie 100 struiken f 1,25. Raapstelenu, 100 bos f 1,50. Radijs 100 bos f 34. Wortelen per K.G. f 0.19—0.26. Komkommers per 100 f 616. Asperges per bos f 0.30—0.35. Idem blainv f 0.20. Idem Drin f 0.12—0.16. Aardapelen kiel per K G. 0.07—0.08. Idem zand, f 0.08. Bloemkool per 100 f 10—28. Uien per bos f 0 03. Prei per bos f 0.22. Sla per 100 krep f £—9. Rabarber per 100 bos f 1.50—2 50. Pieterselie per bos f 0.02. Selderie per bos f 0.03—0.54. Aardbeien per doosje f 0300.40.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10