GIUSEPPE GARIBALDI. DE KOEKOEK. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD H.D. VERTELLING Van alles en nog wat. ZATERDAG 28 MEI 1932 VIERDE BLAD (1882 2 Juni 1932.) Uit het leven van den Italiaansehen vrijheidsheld. Een geschiedschrijver, overigens een bewon deraar. heeft Ciuseppe Garibaldi, die 2 Juni 1382, op Caprera, het geiteneiland, overleed, den beroemdsten condotteëre van den nieuwe- Pen tijd genoemd. En daarmede Ls wel een juiste karakteris tiek gegeven van den man. die, ontegenzeg gelijk. een belangrijke rol in de geschiedenis van Italië heeft gespeeld. Maar al kan moei lijk aan de vaderlandsliefde van Garibaldi worden getwijfeld, ontkend kan evenmin wor den, dat zijn vechtersnatuur, zijn daden drang, hem ook hebben gedreven het zwaard te hanteeren, te vechten, daar waar wat te strijden viel. Hij was een geboren opstandeling, een revo lutionair, altijd zoekende naar de vrijheid, altijd bedacht op een nieuw avontuur vijan dig aan alles wat aan banden legt, wat knel len kan. Op den 22 Juli 1807 te Nioe geboren in de zelfde kamer hij is er later erg trotsch op waar de beroemde veldmaarschalk Massena *t levenslicht aanschouwde, vlucht hij. nog heel jong. met een kameraad, op een vLsschersboot in een poging Genua te be reiken en op avonturen uit te gaan. Op de hoogte van Monaco wordt hij reeds opgepikt door een vriend van zijn vader, door den laatste afgezonden om den vluchteling te achterhalen. Hij kon, naar zijn verzekering aan Alexander Dumas, zwemmen als een waterrot (zoodat hij reeds op acht-jarïgen leeftijd een waschvrouw uit het water redde) cn reed paard als de beste oom boy. Na zijn vlucht hielp hij zijn vader Dominl- cus bij de kustvaart, maar ook al weer niet te lang. want hij neemt dienst bij de vloot van Sardinië. In 1831 was door Giuseppe Mazzini het Jonge Italië „la Giovine Italia" opgericht, met gloeienden ijver zich wijdende aan de bevrijding van Italië van het. Oostenrijksche juk Als in 1834. Mazzini zijn beroemden tocht naar Savoye wil beginnen om zich van de vesting San GuLiano meester te maken, om van daar den opstand van de geheele pro vincie op te wekken, zet Garibaldi met een aantal kameraden aan boord van (het fregat „Euridioe" een samenzwering op touw om het schip te bemachtigen, het arsenaal van Genua te bezetten, om, zoodoende Mazzini te steunen. De samenzwering wordt ontdekt Garibaldi weet te ontkomen, maar- ter dood veroordeeld, 3 Juli 1834. Hij vlucht eerst naar Frankrijk, waar men hem, wat al te veel op de vingers ziet, biedt hij zijn diensten bij den bey van Tunis aan. die hem benoemt tot kapitein van een fregat. Daar hoort hij van den opstand van den staat Rio Grande de Sul tegen Brazilië. Dit is een kolfje naar zijn hand. Hij gaat naar Zuid-Amerika, doet mee aan den opstand, geeft bewonderenswaardige staaltjes van heldenmoed, wordt gevangen genomen, ge marteld, zijn arm doorschoten, wordt eerst een jaar later ontslagen, nadat hij te ver geefs een poging had gedaan om de gevange nis van Brazilië te ontvluchten. Zijn strijdlust is nog niet gedoofd. Weer vecht hij tegen Brazilië. Vermeestert Porte Allegro. Geduren de den veldtocht ontmoet hij een jonge Creoolsche Anita. Hij wordt verliefd, trouwt haar. Zij werd de moeder van Anita, Rioci- etti en Menotti Garibaldi. Zij bleef hem trouw tot in den dood. volgde hem in den strijd, neemt aan de veld toelaten deel, als een trouw kameraad. Na den strijd tegen Brazilië, stelt laij zich beschikbaar voor Uruguay in den oorlog 'tegen Argentinië, dat het eerste land wil verove ren naar de heerzuchtige plannen van den dictator de Rosas. Hij wordt, als commandant van een kleine flotille naar Corrientes gezon den om zich met de strijdkrachten van Rosas te meten. Maar de vijandelijke vloot is veel grooter en sterker. Toen zijn munitie was uitgeput, liet hij al zijn schepen op een na. verbranden en weet te ontsnappen. Hij keer de naar Montevideo terug, vormde een Ita- liaansch vrijheidscorps, met hetwelke hij, in het voorjaar van 1840. de gevechten bij Cerie en San Antonio won om daardoor de vrijheid van Uruguay verzekerde. Na deze veldslagen decreteerde de regeering van Montevideo, dat de^datum van den veldslag bij San Antonio en de naam van Garibaldi, met gouden letters zouden worden geschreven op het vaandel van het Italiaanse he legioen. Hij weigerde alle hulde, alle betuigingen, alle be'.ooningcn. Want hij bereidde zich voor naar Italië terug te keeren. Want de aandacht van Italië en weldra die van Europa begonnen zich te vestigen op den avontuurlijken soldaat. De partij van !het revolutionnaire Italië zag in hem haar generaal. Nauwelijks hadden dan ook de eer ste berichten van de opstandige bewegingen Garibaldi bereikt, of hij vertrekt naar Italië. Hij bood Pius den Negende zijn diensten aan, omdat hij meende, dat de kerkelijke staat de beweging zou leiden voor de bevrijding van Italië. Hij landde. 24 Juni 184S te Genus, waar hij met gejuich werd ontvangen. Hij stelde zijn zwaard ter beschikking van koning Karei Albert, van Sardinië, die in Lombar- dije streed. De omgeving van den vorst be lette de aanbieding van' den eeuwigen revo- luüonnair te aanvaarden en ook het minis terie van oorlog wil niets van hem weten. Dan maar gevochten op eigen houtje, zooals vroeger, de condottieri in de vijftiende en zestiende eeuw. Hij richtte een vrijwilligers leger van 3000 man op om tegen den Oosten - rijkschen veldmaarschalk Rads'zky te strij den. Hij wordt verslager, en wordt gedwongen naar Zuid-Italië te vluchten. Voorloopt? wa voor hem in Noord-Italië niets te doen er. hij gaat naar Rome. waar een Romeinsche republiek is uitgeroepen en van waar dr- Paus is gevlucht, beschs::n-.ng zoekend? bij het, hof van Napels. Garibaldi werd belast met. de verdediging van het fort San Pan- VKlzm tegen de Fransehen. Maar hij 'kan liet tenslotte, niet bolwerken tegen de Fransche soldaten, die den Paus te hulp zijn ge komen. Na den val van Rome gaat hij met 4000 man door Italië, stestis achtervolgd door Fransche-, Oosten rij ksche-. Spaansche- en Napoli'taanschc soldaten, om zich te voegen bij de verdedigers van Venetië. Hij 'bereikte met heel veel moeite, terwijl zijn vrijwilligers- schaar zeer is gedund San Marino. Hier gaat men uiteen. Garibaldi, steeds vergezeld van zijn moedige vrouw, vlucht in de wouden van Ravenna, waar eens Italië's grootste dichter, Dan te. heeft gedwaald. De Oosten rijkers vervolgden hem en velen van zijn vol gelingen werden gevangen genomen en ge dood. Anita stierf cp dien vlucht nabij Conacchio. Van haar sterfbed moet hij vluch ten, want de Oostenrijkers waren zeer nabij. Hij gaat over Italië, door alle klassen der bevolking geholpen, over Toscane, Piemont. om eindelijk naar Amerika te gaan. De ruste looze werd nu scheepsbevrachter en vracht- schipper. Tot 1854 bleef hij daar, vergaarde een fortuintje, ging naar Caprera. liet een huis bouwen en wachtte de gebeurtenissen af. Want de nu 47-jarige kan nog niet de rust vinden. Daar breekt in 1859 de oorlog uit tusschen Frankrijk en Oostenrijk om de be vrijding van Italië, en daar viel weer wat te vechten voor den man. Hij omgordde opnieuw het zwaard en werd bevelvoerder over een troep AJpijnsche jagers. Wij schrijven hier niet over den Italiaan sehen veldtocht, waaraan Garibaldi tot het einde deelnam en dapper meevocht. De vrede van Villafranca 11, Juli 1859 ver zekerde de vrijheid van Noord-Italië en een vergrootlng van het koninkrijk Sardinië, kon evenwel Garibaldi niet bevredigen, die van de eenheid van Italië had gedroomd, waaronder ook de kerkelijke staat en het koninkrijk Napels moesten behooren. Hij gaat wel weer terug naar Caprera om opnieuw plannen uit te broeden voor de verwezelijking van zijn idealen. Met Crispi en Bert and vormde hij het plan een inval in Sicilië te doen. 11 Mei 1860 landde Garibala. met 1000 vrijwilligers bij Marsala op de west kust van Sicilië. Hij werd. in naam van Victor Emanuel, die na het aftreden van zijn vader, koning van Sardinië was geworden, dictator, overmeesterde Palermo, trok de straat van Messina in en van hier begon de beroemde tocht van Garibaldi en zijn roodhemden naar Napels, waar hij den koning en het hof op de vlucht joeg en het konink rijk bezette. Toen hij plannen maakte den kerkdijken staat te veroveren en van het Quirinaal de eenheid van Italië te proclameenen, kwam er verzet van Frankrijk. Want Nopoleon de derde had gedreigd, dat hij Napels zou be zetten en weer aan Sardinië zou ontne men. wanneer de regeering van Sardinië den tocht van Garibaldi naar Rome niet tegen hield. Victor Emanuel moest wel gehoorzamen De regeering zond troepen en bij Aspremonte werd Garibaldi en zijn vrijwilligers verslagen hij zelf gewond en gevangen genomen. De oude van Caprera keerde naar het geiteneiland terug, wanhopig, dat zijn plannen schipbreuk hadden geleden. Rome zou voor- loopig n^et de hoofdstad van het koninkrijk Italië worden. Nog is het vuur van den vrijheidsheld niet uitgebluscht. Hij vecht in 1366 tegen Oosten rijk. weet het Oostenrijksche leger verschil lende malen te verslaan. Dan gaat hij op eigen houtje tegen den kerkelijken staat strij den, die, volgens de bepalingen van het ver drag van 1865, van Fransche troepen is ont bloot. Dat kan de Italiaansche regeer ing voor het oog van de wereld niet toelaten Garibaldi wordt bij Sinaluaga gearresteerd, weer spoedig vrijgelaten, om opnieuw zijn geluk te beproeven tegen den kerkelijken staat. October 1867 vermeestert hij Moniero- borde, maar wordt 2 November, door Pauze- lijke troepen verslagen en gedwongen naar Caprera terug te keeren. 1870. Garibaldi is nu ruim zestig jaar, maar als de Fransch-Duitsche oorlog-wenkt, dan gaat hij weer op het oorlogspad met zijn vrijwilligers 'tegen de Duitschers. met de Franschen. die hem zoo dikwijls hebben ge dwarsboomd. Hij brengt het Dui tsche leger eenige klappen toe bij Chatillon, Audin en Byon, maar moet tenslotte voor de zegevie rende Duitschers vluchten. Hij beleeft de belegering en de inname van Rome en ziet eindelijk, de bekroning van zijn werk, door dien Rome tot hoofdstad van het koninkrijk Italië wordt verheven. Hij wordt in 1874 voor het Italiaansche parlement gekozen, weigert eerst-, met verontwaardiging een geldsom van 40.000 pond en een jaariij-ksch pensioen van 2000 pond, maar neemt ihet later aan. als zijn krachten hem begeven en de last der jaren wordt gevoeld. Nog gaat hij. 1880 naar Milaan om het- monument, aan de eenheid van Italië gewijd, te onthuiicn. Dan volgt 2 Juni 1882 zijn dood Een merkwaardige figuur zeer zeker, ai zal men wellicht de bewering van den geschied schrijver Treitschke, dat de held van Caprera de eenige waardige gestalte in de geschiedenis is. welke met Jeanne d'Arc kan worden ver geleken, wel wat overdreven vinden. Toege geven moet worden, dat hij een romantisch' laeld is, die bewondering afdwong voor zo moed en onversaagdheid. Van dien moed en onversaagdheid geeft h' zelf een verklaring. „Ik ben niet bijgeloovig". zeide hij teger Alexander Dumas, die zijn levensherinnerin gen to: 1860. heeft opgeteekend. ..maar al "aiigs mijn oren de kogels vlogen, als ik rr. 'oevcfnd te midden van den woest-n oceaan, dan zag ik in mtjn verbeelding mijn moede: geknield voor het altaar des Al'.erhoogsten, zijn bescherming inroepende voor de vrucht. van haar schoot Zoo ik immer moed en on- verschokkcnheid bezat, die ik aan den dag heb gelegd en waarover men zich heeft ver baasd, dan ontstonden zij uit de vaste over tuiging, da: geen ongeluk mij overkomen zou. zoolang zulk een heilige vrouw,, zulk een engel, voor mij bad". Ook zijn huwelijken hebben een romanti- schen trek. Midden in een veldtocht, ziet hij de schoone Creoolsche. wordt verliefd er. trouwt- met haar. om dan dadelijk weer cp het oorlogspad te gaan. Na den vrede van Villa franca treedt hij in den echt met gravin Raimondi. bij wie hij. gedurende den veld tocht, hulp heeft gevonden. Onmiddellijk na de huwelijksvoltrekking verlaat hij zijn echt- genoote om, in 1875, van haar. met wie hij nooit heeft geleefd, te scheiden, om de moeder van zijn twee kinderen Helene en Manilo te trouwen. Italië heeft zijn nagedachtenis in groote eere gehouden, beschouwt hem niet ten on rechte, als een natlonalen held. J. SCHAAP Het Lam. „Je moet je vooral niet verbeelden, dat wij menschen van de opera een gemakkelijk be staan hebben", zuchtte m'n vriend Gustave. en leegde met 'n mistroostig gezicht zijn" glas. „Wat me nu op die Engelsche tournee tenminste weer overkomen isnou, daar mag jij over schrijven, in de krant". Alhoewel het elf uur des avonds was en mijn stemming meer naar het vroolijke boulevard-gedoe overhelde dan naar inter views. zoo ontwaakte toch terstond mijn plichtsgevoel en teekende ik het navolgende relaas op uit den mond van Gustave Jans- sens, pardon Ivansky, heldentenor aan zeer vele opera-gezelschappen. Als hij soms eens hier komt, moet u beslist gaan luisteren. Een prachtstem. En bovendien een ras-acteur, die geen détail verwaarloost, dat „couleur locale" aan zijn rol vermag te geven Maar dat werd hem in dit geval fataal. Hoort u maar eens toe. ..We kwamen 's avonds laat in Engeland aan, nu drie weken geleden cn zijn dadelijk naar de Noordelijke provincieplaatsen ver trokken. De tournee verliep als gewoonlijk, het was nat, guur weer en die stadjes daar lijken allemaal op elkaar, enfin ik heb er weinig herinnering aan. Maar op een middag kwamen we dan weer met spelers, requisieten en verdere bagage aan In zoo'n zwartberookt. mistig stadje, en dar hooren we dat het schouwburgje dien middag bezet is door de plaatselijke anti- dit oi dat vereemging. Dus geen mogelijkheid om ?e re peteeren. Nu weet je. dat we op zoo'n reis altijd van te voren even op 't tooneel repeteeren. want de af metingen verschillen nogal eens onderling en er zijn altijd verrassingen, meestal niet van de aangenaamste soort. Nu deze keer ging het dan niet en op onze diverve hotelkamers galmden we het hoogste lied uit. Er was mist en 'k was niet al te best gedisponeerd, dat kun je denken. Nu, al peinzend over m'n ro' van dien avond, schiet me opeens te binnen dat ik die kleine indispositie wel eens handig kon wegwerken door mijn werkelijk groote acteurstalentenzei je wat?enorme talenten als acteur op den voorgrond te stel len. Dan denken ze niet aan het deuntje dat je er bij zingt, begrijp je? Nu dan. Herinner je je die potpourri uit de opera's van Massenet, die we toen in Luik gegeven hebben? Succesje hé. ze braken de zaal haast af. Daar heb ik dan die groote aria uit de Herodiade in je weet wet. met die hooge bes.bééééésweet je nog?" „Monsieur désire?" kwam de kellner. ,,Un bock", zei Gustave en ging voort: „Die aria zong ik toentertijd met een lam in mijn armen. Ada ja, het was een succès fou, ik was toen wat slanker dan nu. natuur lijk. en als herder, met dat lammetje, de held van den avond Nu, die zelfde pot pourri zouden we dien avond in dat Engel sche stadje moeten zingen. Ik bedacht dus. dat ik ter maskeering van mijn kleine schor heid dat lam wel te hulp kon nemen, ver zocht dus den requisiteur. voor zoo'n ding te zorgen. Dat er al lammeren waren, wist ik toevallig zeker, had het uit den trein ge zien. Nu, hij er op uit. Monsieur Ivansky moest zich maar geen zorgen maken, het kwam in orde. Ik liet het dus aan hem over, repeteerde nog wat, betreurde voor de zooveelste maal het gemis aan goed Belgisch bier, dat me wel van m'n stem-indispositie zou hebben afgeholpen a ta santé mon vieux mmmm dat smaaktwaar was ik? O ja, en zoo kwam de avond. Een goed-bezette zaal, tooneel klein, maar tamelijk goed in orde. onze leider en z'n mannetjes waren al van zes uur af op de planken geweest om alles te regelen en bo vendien waren de kleedkamers heusch noga', fatsoenlijk, nu. je begrijpt dat ik de ware stem mmg t-e pakken kreeg. De zaal loopt dus vol, we kleeden ons en verkennen het tooneeltje en daar bedenk ik opeens: het lam. Nu, dat. had ik pas in de tweede acte noodig, ik por dus den requisiteur op en die verzekert me, een boer heeft hem bezworen, dat het beestje op tijd aanwezic zal zijn. Om drie voor achten, we staan allemaal tusschen de coulissen, wordt hij even weggehaald en ik begrijp: het lam. Nu. hij komt niet terug cn Inmiddels gaat het scherm op Enfin, lk zing m'n program af, het loopt wel mee met de stem. een open doekje na het lieldesduet met Yvonne (aardig stem metje, hè?) en zoo loopt de eerste acte af Ik verkleed me vliegensvlug, het herder - costuum. nog van Luik, is wat nauw gewor den maar het. gaat. 'k Ren naar voren er «tuit daar oo den requisiteur. die wanhop' - rondloopt. M'n lam", zeg ik ..Is er niet. -'ottert hij ..toen die boer thuiskwam wa set kaatste lam verkocht, maar nu heft h; -en ander gestuurd.en hij gluurt vol ont netting naar een donkere hoek. waar een boerenjoeh staat me' iets aan 'n touw. He: balletje gaat. .Nou dan", zeg ik arge loos, „dus er is toch een lam? Geef maar op!" Nu snap ik z*n ontzetting. Aaaa het touw Wonderlijke eigenschappen. Er zijn over den koekoek en zijn levens wijze wonderlijke verhalen in omloop. De koekoek is een trekvogel, die einde April, begin Mei uit Noord-Afrika, waar hij on zen kouden winter heeft doorgebracht, te rugkeert. Het zou natuurlijk onbillijk zijn, hierop aanmerking te maken: wanneer iemand zich die luxe kan permltteeren. dan heeft hij groot gelijl:, ais hij onzen killen, natten winter ontvlucht. Doch er is iets an ders in zijn manier van doen. dat ons min der sympathiek voorkomt en dat is de vol gende karaktertrek. Men zou misschien denken, dat hij evenals andere vogels hier terugkeert om zich een bruid te kiezen, een knus. gezellig huisje te bouwen en daarin met vrouw en koekoek- kroost ccn gelukkig leven te lelden. Doch de koekoek houdt er zeer vreemde begrippen op na. ten opzichte van het privaatbezit. Hij zegt eenvoudig: voor nest-bouwen heb ik geen tijd, en vrouw koekoek, die al even zon derling is aangelegd als haar man. depo neert de eieren, alsof dit de gewoonste zaak van de wereld is, in het nest van andere vogels, die dan naaar moeten zien, dat ze zorgen voor het uitbroeden en opvoeden van de koekoekskinderen. Maar dat is nog niet alles. In zijn egoïsme en om zijn wil door te drijven, ontziet hij zich niet, gebruik te maken van de grofste middelen van geweld. Indien het mocht ge beuren, dat er geen plaats meer is in het reeds gevulde nest. werpt hij eenvoudig de eieren, die er te veel zijn. naar buiten om daarna het koekoeksei het beste plekje te verzekeren. Uit het angstig geschreeuw van de ver schrikte dieren valt op te maken, dat ze zeer goed weten, wat er gebeurt, maar ze zijn meestal kleiner dan de overweldiger en de brutalen hebben immers de halve wereld! En als de indringer is vertrokken, werpen zij niet eens het koekoeksei naar buiten, maar broeden het uit, gelijk hun eigen kroost, en zorgen en werken cr voor met dezelfde trouw. De pleegouders kunnen echter niet veel dankbaarheid van het kcekoekskind verwach ten. Integendeel, de beste en lekkerste hap jes tracht de jeugdige veelvraat, voor zich te reserveeren. zooda: de andere jonge vogels hiervan het slachtoffer worden, en nauwe lijks is hij in staat zijn eigen kostje te ver dienen. of hij zegt op een goeden dag: „Ik groet Je, je kunt naar den koekoek loopen!" Iemand, die houdt van moraliseeVen rn vergelijkingen trekken, zou over den koekoek en zijn karakter vellen vol kunnen schrijven en altijd opnieuw zou hij andere punten van overeenkomst vinden tusschen dezen vogel en de menschen en misschien tot de con clusie komen, dat het dikwijls is: koekoek één zang Over het merkwaardige feit dat de koekoek geen eigen nest bouwt, maar de nesten van andere vogels annexeert, bestaan natuurlijk verschillende meeningen. De Duitsche pro fessor Dr. Altum gaf hiervoor de volgende verklaring: Geer. andere vogel verslind: be haarde rupsen, alleen de koekoek schijn: er verzot op te zijn. In jaren, dat het aantal van deze rupsen bijzonder groot is. heef: de koekoek, die alleen staat voor de taak om zc te vernietigen, het niet gemakkelijk! En nu hebben nauwkeurige waarnemingen bewezen, dat de koekoeken steeds in groot getal naar de door rupsen bedreigde plaatsen trekken. Deze rupsentijd valt in Mei. Juni en begin Juli. Zou de koekoek nu worden opgehouden met nest-bouwen, broeden en voederen, daoa zou hij zijn rol in de natuur nooit op de vereischte wijze kunnen vervullen, temeer omdat hij zijn vijf a zes eieren met groote tusschenpoozen legt en daardoor dus te lang aan éér. plaats zou zijn gebonden. Volledigheidshalve willen wij ook nog eeni ge andere veronderstellingen omtrent dit punt meedeelen. tegen welke echter van be voegde zijde verschillende bezwaren zijn ge maakt. De lezing van professor Altum lijkt ons daarom de meest aannemelijke, ofschoon het vraagstuk nooit, geheel werd opgelost. De andere theorieën zijn: 1\ De koekoek broedt niet, omdat het groote aantal eieren, dat hU met lange tus- schenpoozen levert, niet zou kunnen uitge broed worden, daar de eerste bedorven zou den zijn. voordat de laatste gelegd waren. 2». De koekoek broedt niet. omdat zijn ge stel een aanhoudende voeding noodig maakt» zoodat er geen tijd tot broeden overblijft. 3>. De koekoek broedt niet. omdat de jongen het voedsel, dat de ouden gebruiken (genoemde rupsen, die dikwijls vergiftig zijn e. d.) niet zouden kunnen verdragen. Natuurlijk speelt het volksgeloof in ver band met dezen gehelmzinnigen vogel een groote rol; vooral zijn geroep van „koekoek", waaraan hij zijn naam ontleent, schijnt al tijd een bijzondere aantrekkingskracht te Jaebben gehad De bijgeloovige boer nam. of neemt misschien nog wel. al wil hij het niet weten, zoodra hij den eersten koekoek hoor de. zijn gevulde beurs in de hand. schudde deze eens flinken het geheele Jaar zou ze verder goed gevuld blijven. ..Koekoek, hoe oud word ik?" is een vraag, die nog weieens gesteld wordt, wanneer men den koekoek hoort roepen. Ook jonge meisjes plachten den koekoek te raadplegen om tc weten, hoeveel jaren het. nog zou duren, al vorens ze in het huwelijksbootje zouden stap pen. „Koekoek, wanneer zal ik trouwen?" En de geduldige koekoek gaf. volgens een Dcen- sche legende, steeds maar antwoord aan al die meisjes, die dachten aan een eigen nestje bouwen. Ja. zóó druk had hij het hiermee, dat hem de tijd ontbrak voor z ij n nest tc zorgen. w. s. voert dc boerenzoon een halfwas zwart- en wit gevlekte bok! Zoo een met horens. Nu. je weet, ik ben ndet landelijk, en lk heb alleen maar vertsand van een bock met ck maar zóóveel wist lk er wel van. dat zoo'n beest stooterig van aadr is, Natuurlijk is dat het eenige dat hij niet deed. maar wat zoon beest verder niet allemaal uit kan halendat heb ik bij die gelegenheid ont dekt. Tweede bel. En lk moet het eerste op komen! Ik denk niet verder na. pak de bok met touw en al op en vlei hem zoo goed mogelijk in mijn armen. En toen op. het voor spel is al begonnen. Niemand lacht, gelukkig. Ik bereik he: midden van het tooneel en zet in. De bok worstelt zachtjes in m'n armen. Ik knijp, cn zing verder. Alles gaat goed. Dan komt die tierelantijn naar boven, je weet wel, met die hoog? béééés op 't. eind. Het bee.st wordt kennelijk onrustig. De zzaal ook Ik heb al m'n aandacht noodig voor mijn adembeheerschin? want het is een duvelsch lastige passage. En dan die lamme bok! Zal ik je het slot zeggen? De bok werkt zich steeds hooger op. naarmate ik hooger zing en zet tenslotte twee groote beenige pooten op m'n schouders. Zoo troont hij hoog boven me. Ik bezwijk haast, kan niets meer zien van de zaal. maar hóór des te meer: een aanzwellend gegrinnik. Nu, de Engelschen zijn nog een bozaddgd volk, want ik verzeker je, dat. ze bij ons nog heel anders gereageerd hadden. Maar zooals 't nu Is, is het toch al erg genoeg. Ik zing verder, m'n hoofd begraven in het ruige haar van dat gevlekte ondier, en waarachtig, als lk de hooge bes haal. steekt hij z'n kop op en blaat héél hard: bééééé. „Dat verschilde maar een letter, tenslot te", waag ik nog op te merken. Maar Gustave tuurt in zijn glas en ziet daar blijk baar al de misère van dien avond weer terug. „Onze kapelmeester, brave kerel, overstem de direct dat, laat ons zeggen, tweestemmige slot en zotte daverend in. Maar het effee ls natuurlijk onherroep?»jk weg. Ik ren af. het touw achter me aanslierend. Achter staan de collega's in een lacnkramp. Lk zal Je maar niet beschrijven, in wat voor stemming ik was. En den volgenden dag de critiek: ..de tenor Ivansky beschikte over een glashelder en soepel geluid (Ja. dat was het mooiste van ai'.es. niemand had n.b. ontdekt dat ik verkouden was. ik had me dus de comed.e kunnen besparen), doch was in de keuze van zijn requisieten minder ge lukkig geweest. Wij weten niet, of wellicht de Belgische bokken tot in hun hoogen ouderdom door hun meesters eedragen wor denin ieder geval was deze all-Britls'r •dervoeter er blijkbar niet van gediend... \lles bij elkaar, hebben onze stadgenooten en v rooi Ijken avond gehad". Ja. en daarna kon ik natuurlijk niet meer opkomen, of er ging een onderdrukt gefluiste- en gelach op. Ik zong. zooals ik nog nooi* gezongen heb. ik zette al m'n acteurs- en range--kun-'en in werking. Maar de zaal wcu niet meer in mijn ernst geiooven, ze zagen nog steeds dien bok „Arme kerel" zeg ik vol oprecht medelijden. ..Je bent z«ker zoo gauw mogelijk afge reisd?" „Natuurlijk, 'k heb me niet op straat ge waagd. en dankt? den hemel tóen wc den vol genden middag op het perron stonden. Maar daar kom.', zoo n jochie naar me toe van 'n jaar of dertien, en overhandigt me met oen doodernstig gezicht een stronk kool. ..Voor uw bok", zegt hij. en weg is-:e" „Toch mag je blij zijn. dat het niet hier gebeurd is. dunkt me. „Ja. maar wil Je geiooven dat ik n'et erg goed tegen dat woord „bok" kan? Enfin Gari?on. encore un! Un bock!" L. S. De render Milaan In October van dit jaar zal het nieuwe station Milaan worden geopend. De openings dag is die van den verjaardag van het fas cisme. 23 October. De zender krijgt een ver mogen van 75 K W. cn wordt hierdoor het sterkste Italiaansche station, dat In aanmer king komt voor de ontvangst buiten Italië. De nieuwe Ford Ford laat voor zijn nieuwen 8-cylinder- wagen een reclamegeluidsfilm maken, die in 604)0 bioscopen loopen zal. Het lijkt me geen reclame van oen nieuwen auto een ..geluidsfilm" te maken. Tenzij van hoorn of claxon Naar verluidt heeft men een procédé uit gevonden. waarmee men materiaal voor ven sterglas uit melasse of stroop van ruwe sui ker maken kan. Dit suikerglas kan evenals iedere andere glassoort geblazen, geperst of gegoten worden en moet de waardevolle, eigenschap bezitten de ultra-violette stralen van het zonlicht, die niet door het gewone glas kunnen dringen, door te laten. Voor de winteravonden Men zegt dat een man van 40.000 tot 50.000 haren op zijn hoofd heeft en een vrouw 70.000 tot 80.000. Telt u ze maar' lk ken, onder de mannen althans, uitson deringen. Radio Leningrad. In afwachting van het gereedkomen van de Russische super-krachtzender te Moscou, die een vermogen van 500 K.W. zal krijgen, wordt thans de zender Leningrad, die op golflentc 349 M. zendt, gereedgemaakt voor een vermogen van 250 K.W. Het wil ons voor komen, dat bij het verschijnen van dezen reus in den aether, verschillende sta'ions, zooals Triest en Barcelona, leelijk ln het ge drang zullen raken. Vrouwen zijn veel vergee tachtiger dan mannen, aldus zij, die over gevonden voor werpen gaan. Er worden veel meer poeder- doozen achtergelaten en verloren dan bijv. cigarettenkokers. Vrouwen clschen hun eigen dommen lang zoo dikwijls niet op als man nen, voegen zij er aan toe. De reden zal wel zijn, dat ze dan weer nieuwe kunnen koopen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13