DE SLUITING. Het Kabinet-Bruening afgetreden. Jac. Stolp overleden. STERVENDE ZUIDERZEE. Het woord is aan Grijze jeugd. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 15006 Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 30 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mn<L 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Zaterdagmiddag is de definitieve sluiting van De Vlieter voltooid. Voor de beschrij ving van het plechtige moment zelf verwijzen wij naar het verslag in dit nummer. De auto riteiten waren er natuurlijk bij en de pers was den vorigen dag uitgenood igd per vertrouwelijk schrijven, omdat een groote toeloop van belangstellenden geen zin ge had zou hebben, en dus beter vermeden kon worden. Het waren maar betrekkelijk kleine groepen, waarvoor aan weerszijden op den dijk voldoende ruimte was om het groote feit te aanschouwen. Natuurlijk is de afsluitdijk nu nog niet gereed. Hij moet op het laatst bewerkte ge deelte nog voltooid worden, en het zal nog eenige maanden duren eer de volle weg van 30 K.M. voor het autoverkeer Holland-Fries land opengesteld zal kunnen worden. Dat belooft een nieuwe renbaan voor auto's. Met zekere restricties, vooral wat het weer betreft, want bij een zwaren storm uit het Noorden lijkt het voor een lichte auto geen kleinig heid, op dien volkomen-blcotgestelden hoo- gen dijk midden in zee den geweldigen wind druk te weerstaan. Van de verdere voltooiing der Zuiderzee werken met de eigenlijke groote inpolde ringen moet nog een begin gemaakt worden hopen wij het beste. Gezien den benarden toestand van de staatsfinanciën ziet het er vcorloopig niet rooskleurig uit. Natuur lijk staat er weer tegenover, dat men door voortzetting van de werken productieven ar beid schept, voor duizenden, die anders ge steund zullen moeten worden. Voor de zooveelste maal moeten. wij hier aan toevoegen, dat het nog steeds uitblijven van daden in de internationale samenwer king de vooruitzichten zoo onzeker maakt en den algemeenen boestand in Europa zoo miserabel doet blijven. Op de verdere uit voering van onze Zuiderzeewerken, evenals op den toestand van de Rijks-, Provinciale- en Gemeente-fin ancien en op dien van de tallooze particuliere bedrijven is de onmacht der internationale onderhandelaars dagelijks van directen invloed. Het is in andere lan den precies hetzelfde. Helaas blijkt het door de volken zelf, die grootendeels nog in hun nationalistischen waan gevangen zitten en nog elk voor zich meer.en. dat hun land mei- een politiek van kortzichtig eigenbelang er wel komen kan. nog niet voldoende beseft te worden. De oplossing van de crisis is in één enkel woord: Internationalisme. Al de rest is drogreden, ontwijken van de eenvoudige waarheid, pogen om compromissen te vinden, zoeken naar tijdelijke lapmiddelen. ■De voltooiing van een prachtig stuk op- bouwenden arbeid, een meesterstuk van in genieurskunst., in ons eigen land mag ons even verheugen. Maar wat nu? Het is slechts een phase in een veel grooter geheel. Wat komt daarvan tercht? Moet het uitge steld worden, wijken voor het werk der ver nietiging: de voortzetting van den bewape ningswedstrijd? Wij zullen niet ophouden die dingen scherp en vierkant tegenover elkaar te zetten. Hindenburg aanvaardt het ontslag. BERLIJN, 30 Mei (Wolffbureau). De Rijkskanselier Dr. Bruening heeft heden- mogen bij Rijkspresident Hindenburg het ontslag van het Kabinet ingediend. De president heeft het ontslag aanvaard. BERLIJN, 30 Mei (Wolffbureau). Het bericht van het ontslag van het Kabinet kwam in de politieke kringen niet onver wacht. Het was Zondag aan Dr. Bruening duidelijk geworden, dat een vruchtbaar samenwerken met den Rijkspresident niet meer mogelijk was. De nadruk wordt er ech ter op gelegd, dat er tusschen de personen Hindenburg en Bruening geen onaangenaam heden bestaan. De Rijkspresident heeft aan het Kabinet-Bruening verzocht om de loo- pende zaken af te handelen. DEMONSTRATIE IN DE KIEM GESMOORD. DERTIG CHAUFFEURS IN DEN VAL GELOOPEN. Als protest tegen het optreden der politic tegen de taxi-chauffeurs zonder concessie, do „snorders", was Zaterdagmiddag een 30-tal snorders uit Den Haag en Delft in optocht naar Rotterdam gekomen, om daar met de Rotterdamsche snorders te demonstreeren. Aan de grens van de gemeente Schiedam wer den zij evenwel door de Rotterdamsche poli tie opgewacht, die zeer streng is opgetreden. De chauffeurs werden bekeurd wegens het rijden met een gele band in de gemeente Rotterdam zonder daarvoor toestemming te hebben. In Rotterdam nl. is het kenteeken der taxies met concessie een gele band. De chauffeurs hebben daarna bewijzen moeten afleggen dat hun rem- en stuurinrichtingen goed functionneerden. Was dit niet het geval dan werden zij ook hiervoor bekeurd. Onder politiegeleide werden de wagens buiten de gemeente Rotterdam gebracht, waarna zij paar Den Haag en Delft terugkeerden. Op 41-jarigen leeftijd is in het Diacones- senhuis, waar hij Zaterdag een maagopera tie had ondergaan. Zondagmorgen overleden onze medewerker aan de Kinderrubrieken, de heer Jac. Stolp De overledene, diie in de laatste jaren on derwijzer was aan. School 7 aan het Leidsche plein, heeft het Haarlemsen openbaar onderwijs gedurende ongeveer 15 jaren ge diend. Hij studeerde >te Middelburg aan de Rijkskweekschool. Na het behalen van de onderwijzersakte werd de heer Stolp onder wijzer te IJmudden, waar hij 8 jaren 'bleef. Daarna kwam hij naar Haarlem, waar hij eenst werkzaam was aan de O. L. School in de Tempeliersstraat, waarvan toen hoofd was de heer J. B. A. Sayes. De overledene was een eenvoudig, éérlijk, joviaal en hartelijk man, die veel voor an deren over had. Bij zijn collega's en bij zijn leerlingen was hij gezien en bemind. Hoe spande hij zich altijd in, om de St. Nico- laasfeesien van den Bona van Ned. Onder wijzers goed te doen slagen! Hoe warm voelde hij voor den nuttigen arbeid, die de Vereen. School- en Werktuinen verricht; met hoeveel liefde werkte hij met deze ver- eeniging mede! Hij leefde voor zijn gezin, zijn vak en voor zijn leerlingen. Steeds was hij er op uit, hun kleine genoegens te doen. Zij droegen „meneer Stolp" dan ook op de handen, het geen op zijn verjaardag, in Januari, altijd op ondubbelzinnigewijze bleek. Ijverig was Stolp als weinigen. Zijn post zegelrubriek voor ons blad ligt nog gereed en verzorgd tot de groote vacantie! De overledene is zeer lang lijdend geweest. Sinds Maart van dit jaar kon hij zijn taak in de school niet meer waarnemen. Door een operatie hoopten de geneesheeren hem nu te redden. Hij zeif was vol goeden moed op den uitslag. Helaas, het is anders geloo- pen. 'De oogensohijnlijk zoo krachtige man ■heeft in den strijd het onderspit moeten delven. Zijai gezin en zijn school en zoovele anderen moeten hem missen. Haarlem's Dagblad verliest door ihet over lijden van den heer Stolp een zeer gewaar deerd medewerker van de rubriek Voor Onze Jeugd. Hij verzorgde met groote nauw gezetheid en kennis van zaken de Huisvlijt- rubriek, Ons Tuinhoekje en de Postzegei- ■rubriek. zoowel in woord ais in beeld, ver zamelde van tijd t-ot tijd de dee'.nemers van eerst en laatstgenoemde rubrieken in onze Tijdingzaal en organiseerde daar kleine exposities van gemaakte werkstukken. Het doet ons ten zeerste leed dat aan deze me dewerking en aan de steeds aangename samenwerking, die wij met deze in ons on derwijswereld je zoo algemeen geliefde figuur mochten hebben door den on ver - biddelijken dood een ontijdig einde is ge maakt. De crematie van het stoffelijk overschot zal Woensdagmorgen as. te Westerveld plaats hebben regen 12 uur. De heer Stolp was penningmeester der afd. Haarlem van den Bond van Ned. On derwijzers. Het bestuur- dier afd. zendt ons het volgende: In memoriam. De slag is gevallen. Onze vriend Stolp is gestorven. Al lang was hij lijdende. Al langen tijd hebben we hem met groote be zorgdheid gadegeslagen. We hebben er zelfs al dikwijls op aangedrongen, dat hij een deel van zijn werk zou neerleggen. Maar daarvan wilde hij niet weten! Voor een paar maanden moest hij zijn schoolwerk neerleggen. Men hoopte, dat een rustkuur beterschap voor zijn maaglijden zou brengen. Die beterschap bleef uit en nu deze week ging hij naar het Diakonessen- huis. Wij, zijn vrienden, zagen hem met groote bezorgdheid gaan. Hij zelf was opge wekt en monter. Vol moed ging hij naar het ziekenhuis. „Nu eerst de operatie: dan een maandje om op te knappen; daarna de zoniervacanltie; en dan met September weer aan den slag". Dat waren voor ons zijn af scheidswoorden. Die woorden deden ons pijn. want we durfden het zelf niet geloo- ven. dat ze in vervulling zouden gaan. Zaterdag is hij geopereerd; Zondag is hij gestorven. Wij. zijn medebestuursleden van den Bond, kunnen het ons niet inden ken, dat Jaap nooit meer in ons midden zal zijn. Zijn school en zijn Bond waren hem alles. Bijna zoolang hij in Haarlem onder wijzer is, is hij bestuurslid geweest, de laat ste 10 jaar penningmeester. Lange jaren Is hij ook lid van de Sint Nico!aascommissie geweest. Geen werk was hem te veel. Altijd opge wekt, al-tijd even sympathiek. Hij leefde voor zijn school, voor zijn jongens. Voor school- en werktuinen heeft hij ook belangrijk wérk verricht. En nu is hij ruet meer! Hij laat een leege plaats achter. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en kinderen. Zwaar is de slag, welke hen treft. We weten, dat hier geen troostwoor den baten. Moge de wetenschap, dat 'bijna het ge- heeïe onderwijzerscorps in Haarlem met hen meelijdt, dat ze gedragen worden door een stroom van sympathie, eenigszins bijdragen tot leniging van hun smart. In de volle kracht van zijn leven is onze vriend heengegaan. Het is een welbesteed leven geweest, een lichtend voorbeeld voor velen. Beste Jaap, met grooten weemoed staren we je na. Wij danken je voor alles, wat je voor school en kind zijt. geweest. Beste vriend, we danken je voor alles, wat je voor den Bond hebt gedaan. Namens de geheele Bondsafdeeling: dank voor je werk. Wij zullen je niet vergeten. Rust zacht. PERSONEEL N. Z. H. T. M. PROTESTVERGADERING TE LISSE. Naar wij vernemen zal Dinsdagavond 31 Mei in Café „De Witte Zwaan" te Lisse een open bare protestvergadering tegen de voorgeno men loonsverlaging bij de N.Z.H.T.M. worden gehouden voor het personeel der N.Z.H., ge organiseerd bij de Ned. Vereen, te Voorburg, Leiden. Rijnsburg, Hillegom, Zandvoort en Haarlem. Getracht is, een gezamenlijke vergadering te houden met St Raphaël en den P.C.B., maar deze poging is mislukt. A. den Doolaard: Ik durf gerust bekennen, dat ik vóór (niet bijhet schrijven van een roman wel dege lijk aan den lezer denk omdat in dc mis schien totaal verkeerde en waarschijnlijk zeer onlitteraire veronderstelling verkeer, dat de man of het meisje die den prijs van meerdere bioscoopavonden neertellen voor een van mijn verhalen, toch zeker recht hebben op minstens een beetje spanning, een brok avontuur en een groote portie Leven. Wanneer een roman niet spant, kan ik hern trouwens niet eens afkrijgen, daar ik mc dan onder het schrijven zelf verveel. (Meisjes van 20 jaar reeds vol gen in Engeland de nieuwste haarmode van een kunstma tige grijze lok tusschen het blond of zwart.) Lezer, 'k hoor u. dunkt me, zeggen, Als u dit berichtje leest, Nou, zoo dwaas is in de mode. Zelfs de vrouw nog niet geweest. Hiermee stijgt- niet slechts de dwaasheid. Maar de domheid ook ten top, Vrouwen willen toch niet grijs zijn^ Beste lezer, pas hier op: 't Lijkt onzinnig, als een meisje Plots met grijze lokken dweept. 't Is een mode. kun je zeggen, Met het haar erbij gesleept. Verft niet menig vrouw heur lokken. Als de eerste grijsheid dreigt, En nu wil z' ervoor betalen, Dat ze die kunstmatig krijgt, Zooiets brengt ons simpele mannen. Wel volslagen van de wijs. Het begint ons nu te draaien. Dit is wel wat al tegrijs. Lezer, het is heel natuurlijk. Dat- die mode u zoo treft. Maar 'k geloof, dat u de listen Van de vrouw niet goed beseft. Kijk. als met die r.ieuwe mode, Haar de grijsheid straks belaagt. En haar liefste vijandinne. Haar met deze ramp beklaagt. Kan en zal ze voortaan zeggen: Word ik grijs! ach schat, welnee, Je vergist je. 't is kunstmatig. Ik ga met de mode mee. P. GASUS. HET NOORDZEEKANAAL. BEVAARBAAR HOUDEN BIJ VORST. Ged. Staten van Noord Holland stellen aan ce Prov. Staten voor om weer voor 5 jaren f 5000 beschikbaar te stellen voor het be - vaarbaar h ouden van het Noordzeekanaa'. bij vorst. Deze organisatie gaat uit van de Vereeniging van algemeene scheepvaartbe- langen te Amsterdam. Deze zal een derde ijsbreker laten bouwen die f124.500 kost. Ged. Staten vonden het evenwel niet noo- dig, aan het verzoek der vereenigiing te vol doen om de provinciale bijdrage te ver- hoogen. PROVINCIAAL ELECTRICITEITS- BEDRIJF. DE HOOGE FUNCTIES. Nu het P. E. N. een eigen centrale te IJmuiden gekregen heeft, is de taak en de verantwoordelijkheid der hoogere ambte- naren sterk toegenomen. Daarom stellen Ged. Staten aam de Prov. Staten voor een echnisch adjunct-direct-eur aan te stellen net een salaris van f8000 tot f 10.000. De 'uncties van chef der afd. administratie er. der afd. secretariaat willen Ged. Staten bren gen in de bezoldigingsklasse 19 van het sa- 'arisreglement. De ambtenaren krijgen de titels „hoofdadministrateur P. E. N." en .se cretaris der directie P. E. N." LUITENANT EN WACHTMEESTER VEROORDEELD. VERDUISTERINGEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE. Het laatste oogenblik. (Teekening van Hermann Heuff). Zie het verslag elders in dit nummer* Dc Krijgsraad heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen den luitenant te Breda, die terecht had gestaan wegens gedurende een reeks van Jaren gepleegde malversaties bij de militaire administratie te Breda. Hij werd veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. met aftrek van het voorarrest en ont zag uit den dienst zonder ontzetting der be- oegdheid om bij de gewapende macht te die nen. De eisch was één jaar en vier maanden. Hierna deed de Krijgsraad uitspraak in de rak tegen den wachtmeester, die ook we- nns fraude heef* terecht gestaan. Hij werd "eroordeeW tot vijf maanden gevangeniss* raf oorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was vijf maanden met verlaging van rang. HAARLEM. 30 Mei. De Traangas-Gummistok. Zaterdag ontleenden wij aan de N. R. Crt. het bericht, dat bij het wapen der Koninklij ke Maréchaussee een traangas-gummistok is ingevoerd, te gebruiken bij relletjes enz. Het is een gewone gummistok, behalve dat In het handvat een kleine loop is aangebracht, waarin een traangas-patroon zit. die word: af geschoten door middel van een veer met een naald. Zoo wordt dan voor binnenlandseh gebruik in ons land een dier oorlogszegeningen inge voerd, waarover zelfs de afgevaardigden ln Genève het eens schijnen te zijn dat- zij ge supprimeerd moeten worden. Vreemd, niet waar? Wat is eigenlijk de bedoeling? Heeft de Koninklijke Maréchaussee zich tot dusver met de tot haar beschikking staande nor male wapenen niet voldoende kunnen hand haven. bu straatgevechten cn andere ver stormgen der openbare orde Wij hebben er nooit iets van vernomen. Wij hebben altijd den indruk gekregen, dat de maréchaussees zeer weerbare mannetjesputters zijn. volko men in staat om hun taak te vervullen. En zelfs al waren zij daar niet toe in staat, dan nog zou men het moeten zoeken iri uit breiding van getalsterkte, niet in verscher ping van bewapening. En zeker niet in dit soort bewapening! Wij protesteeren ten scherpste tegen het gebruik van gassen, in welken vorm ook. om tegen menschen gebruikt te worden. Natuur lijk is het gebruik van deze traangas-patro nen niet doodelijk, maar zij zijn een onwaar dig. menschonteerend strijdmiddel. Dit wordt overal in de wereld beseft. Geen enkel strijd middel legen den oorlog is doelmatiger ge bleken om de sloome slaperigheid van wil- looze menschenkudden die zelfs nu nog in aandrang op hun regeeringen te kort schie ten te doen wrijken dan de gifgassen. Ten aanzien van den chemischen oorlog is zelfs de aandrang op Genève te sterk gebleken om hem te kunnen weerstaan. En nu bewapenen de Nederlandsche militaire autoriteiten hun maréchaussees met traangas-patronen! Wat is de bedoeling eigenlijk? Moet het nieuwe nobele strijdmiddel in vrij onsohul- digen vorm „gepopulariseerd" worden? Moet soms de meening postvatten dat ge bruik van gassen heelemaal niet zoo erg is, en heelemaal niet zoo inhumaan? Ik stel maar de vraag. Het is ook wel zeer tactvol, dit besluR. Zeer tactvol en fijngovoeld. om op een oogenblik nu tallooze menschen in zwarte zergen leven, nu ettelijke tienduizenden buiten hun schu'.ö werkloos zijn, de maré chaussee met traangaspatronen te bewa penenterwij! de Neder'.andcche recre- rimg in Genève stelling neemt tegen den gasoorlog! Wie heeft dit fraais bedacht? Wie heeft het uitgevoerd? Heeft do minister van De fensie -het goedgekeurd, of hoeft dat niet? Legt de Kamer zich hierbij neer? Dit is een vreemde tijd. dien wij bele ven, maar ik moet zeggen dat ik in maanden geen bericht heb geléhen dkt mij zóó diep verontwaardigd heeft en tegelijk met zóó stomme verbazing vervult als dit. Weet men dan ir. Den Haag heelemaal niet. wat er in het volk leeft? Begrijpt men niet dat er en met alle reden geen wapen is dat dieper walging en afkeer bij de massa hoeft opgewekt dan juist Gas? En denkt men door het gebruik daarvan de openbare orde te be waren? Eerder het tegendeel! Dommer, provoceerender middel had men met geen mogelijkheid kunnen bedenken. Orde moet er zijn. Wij zijn er voor dat die gehandhaafd wordt, Maar het handhaven dier orde moet met tact, moet met minimum van geweldpleging gebeuren. Met respectee ren van zijn medemensch, en met fair heid. Wij zijn indertijd scherp opgekomen to gen het gebruik van politiehdr.den bij relle tjes. Dit vinden wij duizendmaal erger. R. P. MIJNGASONTPLOFFING EISCHT DRIE SLACHTOFFERS BERGEN 1 Henegouwen). 29 Mei. <B. T. A.) In een mijn nabij Bergen, heeft een mijn- gasontploffing plaats gehad, die aan twee arbeiders het leven heefft gekost. In de paniek, die ontstond, sprong een jonge arbei der in een put, waar hij om het leven kwam. Het kabinet Bruening afgetreden. (Ie blad, le pag.) Het tiende dienstweigeringscongres te Haar lem. (2e blad, le pag.) De heer Jac. Stolp overleden. (le blad. le pag.) VoetbalNederland verliest met 12 van Tsjccho-Slovakije. (3e blad. 2e pag.) Dc Bcrlagebrug geopend. (2c blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. Vierster: De sluiting. (lc blad, le pag.) R. P.Dc traangasgummistok. de blad, le pag.) C. G. B De Krach van het Kreuger Concern. (2e blad, 4e pag.) Willy van der Tak: Een historisch moment. De afsluiting van den Zuiderzeedijk. (20 blad, 3e pag.) MUZIEK. UITGESTELD. De verslagen over de uitvoeringen van „Haarlem's Operette Ensemble", het Opc- rettekoor Excelsior en de muziekvereeniging ..Voorwaarts" zullen in ons volgend nummer worden opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1