Het relaas van den brand op de „Philippar' Het woord is aan Eieren zonder einde. De loonen van het spoorwegpersoneel. ASFALT-WEGEN Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 15008 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 1 Juni 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdrad.ct.ur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck f025, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bïj abonnement. Vraag en aanbod 14 regel» 0-6Ck elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (scdcren dag) 13 regels ƒ030. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f I 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op bet Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Verhaald door een Hollandsche schipbreukelinge. In den trein tusschen Arnhem en Utrecht..., (Van een onzer redacteuren) Op dezen kouden en somberen morgen van vandaag is uit Genua de trein aangekomen: waarmee de Hollandsdhe geredden van toet verbrande stoomschip „Georges Phillippar naar het vaderland zouden reizen. Het was niet gemakkelijk om het plan uit te voeren om u, lezer den eigen dag het al lereerste volledige relaas van een Holland- sohen ooggetuige aan te bieden Met den eersten trein naar Amsterdam in den prillen morgen, met den eersten trein naar Arnhem en daar de Nederland-Express opgewacht. De omstandigheden werkten met medeDe express was gesplitst in twee deelem één kwam over Zevenaar, liet andere over Arnhem; beide deelen zouden gesplitst verder reizen. In welk deel bevonden zich de reizigers en hoe ze te vinden? De Maat schappij Nederland 'kon daarover geen enkele inlichting gegeven, maar het is mede door de bijzondere welwillendheid van «het hoofd bureau der Nederlands che Spoorwegen te Utrecht en van den stationschef te Arnhem, den heer Van der Vlugt, die respectievelijk ons de toegang in de Nederland Express ver leenden en het treinpersoneel deed deelen in onze reoherchepogingen, dat wij u dit re laas kunnen bieden. En zoo hebben wij dan uit twee treinen ieder vol honderden passagiers, die elkaar niet kennen en die het personeel evenmin kent-, in de enkele minuten tijds, die voor t rangeeren te Arnhem overblijven, die eene dame gevonden, waarvan wij de bestemming niet wisten en die tenslotte de eenige bleek, die inderdaad dezen weg naar Nederland had genomen.... In de coupé van den D-wagem, reeds weer voortijlende over de baan tusschen Utrecht en Arnhem, heeft mevrouw J. Marissfeni uit Batavia ons verteld over dert schrikkelijken brand op de „Georges Phillippar' in den ochtend van 16 Mei. Mevrouw Marissen. wat bleek en vermoeid neg, haar kindje van anderhalf jaar, dat heel de ontzettende ramp méé beleefd heeft, op den arm, vertelde. Mijn kindje had kinderverlamming gehad en het was noodig om voor acht maanden naar Europa te gaan voor het algeheel her stel van de baby. In Singapore was ik aan boord gekomen, zooals alle andere Hollan ders. "S Naohlts om twee uur werd ik wakker, den bewusten datum. Ik verbleef in de derde klas se en alles om mij heen stond reeds in brand. Ik zag hoe de vlammen oversloegen naar de eerste klasse. Aan de zijde van die laatste klasse brandde het 't felste. Daar, waar dr. Van Triclvt sliep. Ik wekte mijn kind en met de baby vloog ik naar boven, om een schuil plaats te zoeken. Maar waar was een schuil plaats? Overal rondom waren vlammen. Het was een ontzaggelijke chaos aan boord, maar geen paniek. De meeste menschen sliepen nog de anderen bleven vrij kalm. Niemand werd gewekt, ik zelf ben wakker geworden door het lawaai van den brand en van de vluch tende menschen. Iedereen was in nachtklee- ding, niemand kon iets van de bagage red den. De hofmeester heeft ons echter goed geholpen. Ook in de eerste klasse begon nu een groote drukte te ontstaan. De brand moet zijn oorsprong gehad hebben boven in het schip, de marconihut brandde het eerst. De marconist werd ernstig gewond. De gangen tusschen de hutten waren nog niet aan het branden, zoodat de passagiers iLangs dien weg nog ontkomen konden. Langzaam zakten nu de reddingbooten Er waren reddingbooten genoeg voor alle passagiers, maar eenige sloepen zijn verbrand en sommige passagiers sprongen in hun angst te water. Een oefening met de reddingbooten wa ser nooit geweest, evenmin met reddingsgor dels. De bemanning heeft echter zeer haar best gedaan. Er lag een groote hoop reddingsgor dels op het dek en ieder had er maar een voor het grijpen. De matrozen waren be hulpzaam bij het ombinden. Van een paniek kon ook toen niet gesproken worden. „Vrouwen en kinderen voor", werd er geroepen en zoo ben ik ook in een boot kunnen komen. De boot was reeds beneden de deklijn gezakt en ik ben er in gesprongen mijn kindje geklemd tusschen de reddings gordel en mijn lichaam. Het kind bueef on gedeerd, gelukkig. Het oogenblik was ont zettend, maar erger was het verblijf in den sloep. De sloep was berekend op 70 personen, maar in de onze waren er meer dan honderd. Andere sloepen gingen 'leeg in zee Gelukkig waren er bij ons aan boord vier matrozen, er waren ook booten zonder leden der bemanning. U begrijpt, dat deze menschen maar wat rondgedobberd hebben. Wie moest er sturen, wie moest er roeien? En welke koers moesten zij varen? De zee was nogal bewogen. Zes uur hebben wij rond gedreven in de reddingboot. Het waren ontzettende uren, achter ons lag het schip steeds feller 'te branden, voor ons doemden gelukkig, an dere schepen op. Het was de Sovjetskaja. een Russische vrachtboot, die ons aan boord ge nomen heeft. Wij allen waren nog in onze nachtkleeren. bijna niets hadden wij aan. Gelukkig was de nacht niet koud in deze wel de warmste streek van de geheele reis. In onze sloep was ook de heer Fred1. Lede- boer, die later ziek in Aden its moeten achter blijven. Hij heeft blijkbaar later een zonne steek gekregen. Hij is met hevige koortsen iin het ziekenhuis achter gebleven. Een gevolg van de ramp is deze ziekte echter niet. Hoewel wij zeer uitgeput, waren, heeft eigelijk niemand ernstige schade aan zijn gezondheid opgeioopen. Wel ben ik nog zeer nerveus. De Russen lieten een valreep neer en daarlangs zijn wij aan boord geko men. Vier honderd passagiers heeft het Rus sische schip in het geheel gered. Ander halte dag zijn wij op deSovjetskaja gebleven, wij hadden liet er goed, de Russen waren zeer vriendelijk voor ons. Een ander schi der „Messagerïes Maritimes" de André Lebon heeft ons overgenomen en naar Djiboeti gebracht. Met twaalf Hollan ders zijn wij toen drie dagen in Djiboeti ge- gleven. Djiboeti ligt in Fransdh SomaMland. De bevolking was er zeer welwillend. Aan vankelijk werd ik met mijn kindje in het ziekenhuis opgenomen, later werden wij in gekwartierd bij de bevolking, die dit vrijwil lig had aangeboden. Ik vond een liefderijke verzorging bij een uit Zwitserland afkomstige familie. In Djiboeti heeft men een inzameling voor ons gehouden, die 60.000 francs opbracht. Wij hadden immers niets.geen geld, geen kleeren. Tenslotte heb ik het geld niet- noeiig gehad, omdat mijn echtgenoot werkzaam bij het Amsterdamsen Kan;oor voor Indische Zaken te Batavia, reeds geld had overge maakt. Maar aan kleeren ontbrak het ons wel zeer, en wij waren dankbaar, wanneer wij iets ontvingen. Een Engelsche vrachtboot heeft ons, toen de Maatschappij Nederland en de regeering zich verstaan hadden over het transport van de schipbreukelingen, van Djiboeti naar Aden gebracht. Den Hollandschen consul te Aden, tevens consul van Engeland, komt grooten lof toe DE EERSTE GEREPATRIEERDE SCHIP BRELKLLLNGL WORDT VERWELKOMD voor zijn krachtdadige hulp. Hij heeft zeer goed voor ons gezorgd, ons in hotels onder gebracht en onze passage op de Mamix in orde gemaakt. In Aden waren wij slechts één dag. Van de Hollanders is behalve de heeren Ledeboer de heer Visser ziek te Aden achter gebleven. Hij u-as echter op de .JPhilip- par" reeds ziek. Hollanders zijn er niet. om gekomen, behalve óe beide ongelukkige kin deren van dr. Van Tlicht, der. zwaar getrof fen passagier van de „Phf.ippar". Vermeldt u vooral, vroeg mevrouw Maris sen, dat de ontvangst op de Marndx van Sint Aldegonde voortreffelijk was. De passagiers en bemanning hebben alles gedaan om ons te hulp te komen. Ook zij hebben een inzame ling gehouden van geld en kleeren. Vele pas sagiers waren niet verzekerd en de „Mes- sageries Maritimes" stelt zich voor de schade niet aansprakelijk. Het kindje begon even zacht te huilen. Mevrouw Marissen is nog wat onder den in druk, maar moedig is zij de moeilijkheden doorgekomen. Een gebeurtenis als deze ver geet men nimmer. De andere Nederlandsche geredden zijn nog niet naar het vaderland gekomen. Dr. Van Tricht is naar Parijs gegaan de familie Boo; en mevrouw Canne zijn nog op de ..Mamix". De heer Wahr is naar Marseille gereisd en de heer Tsjang Wang Mou gaat door naar Enge land. Mevrouw Marissen gaat bij haar schoon vader in Utrecht wonen, hij heeft haar in Genua afgehaald. In Utrecht namen wij afscheid. De baby stak ons haar knuistje toe. Zij lachte weer. Haar is dit groote leed gelukkig voorbij gegaan. GEMEENTERAAD ZANDVOORT. HET VOORSTEL TOT HEFFING VAN CRISISBELASTING VERWORPEN. In de Dinsdagavond gehouden raadsverga dering te Zandvoor kwam aan de orde het voorstel van de heeren Elffers, Padt en Bol- widt tot het invoeren van een crisisbelasting, nl. heffing van eenige opcenten op de Rijks inkomstenbelasting. Het voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Uitvoeriger wordt hierover elders in dit nummer geschreven. WERKLOOZENONLUSTEN VLAARDINGEN. TE GEMEENTERAADSLEDEN ONDER POLITIE GELEIDE NAAR HUIS GEBRACHT. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad van Vlaardingen Reeds j.l. Vrijdag was een zekere agitatie op te merken bij een bepaalde groep van ingezetenen in ver band met de werkloozensteun-voorstellen. Zooals dan ook te voorzien was is de verga dering van Dinsdagavond niet zonder troe belen verloopen. Reeds vroeg in den avond verzamelde zich in de omgeving van het stadhuis een groote menschenmasa, waar onder zich naast vele nieuwsgierigen eenige bekende agitatoren o.a. uit Schedam. bevon den. Door de Vlaardingsche politie, versterkt met rijksveldwachters en een tiental mili taire politie-ambtenaren uit Rotterdam werd de menigte in bedwang gehouden, hetgeen niet zonder eenige charges, uitgevoerd door de militaire politie, mogelijk was. Hierbij werden flinke klappen uitgedeeld, zoodat eenige personen zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Onder sterk politiegcleide werden de raadsleden naar huis gebracht. Daarna was, mede door het flinke optreden van de in een auto rond- kruisende militaire politie van samenscho ling of relletjes niet veel meer te bespeuren. DE NIEUWE BOERHAAVE. VONNIS VAN DEN KANTONRECHTER BEVESTIGD. Naar men zich herinneren zal. heeft gerui- men tijd geleden de Kantonrechter te Am sterdam in zijn uitspraak den eisch verwor pen van curatoren in het faillissement dei- Verzekeringsmaatschappij ..De Nieuwe Boer- haave" om de bij deze maatschappij verze kerden (door curatoren als leden van de maatschappij beschouwd) aan te kunnen spreken tot. betaling van premiegelden over den tijd van het lidmaatschap, waarvoor de verzekerden zich contractueel hadden ver bonden en die nog niet was geëindigd toen „De Nieuwe Boerhaave" failleerde. Dinsdag heeft de Eerste Kamer der Am sterdamsche Rechtbank het vonnis van den Kantonrechter bevestigd. Voor curatelen was gepleit door mr. L B W. de Kat; voor de Algc^ieene Commissie ter behartiging van de belangen der verzekerden door Mr. André de Leeuw on Mr. H. Boekei. Nieuws ui) Indië. GROOTE BRAND OP EEN PASSAR. SCHADE VAN 200.000 GULDEN. SOERABAJA. 31 Mei (AnetaV Op Passer Terang heeft een ernstige brand gewoed. 52 stands zijn vernield. Deze behoorden aan 35 Chineezcn, van wie er ongeveer 20 verzekerd waren. De schade bedraagt 2QO.OÖO gulden. Joseph Roux Wij houden meer van gerechtigheid dan van rechtvaardige tnenschcn. Is 't u ook niet opgevallen. Hoeveel aandacht sinds een tijd Er, in 't algemeen gesproken Aan de eieren wordt gewijd? 'k Weet niet of het zoo gesteld is In de wereld overal. Maar in ons zoo vruchtbaar ei-land Is het zeker het geval. Nu dit voedsel zoo goedkoop is, Speelt het wel een groote rol In 't menu, en ieder heeft er Meer dan ooit den mond van vol. Bij die kippenkuren komt er Nu nog variatie bij. Men offreert ons pinguineitjes Als een nieuwe lekkernij. 'k Weet niet, of het echtpaar pinguin Heete smartetranen stort, Als zijn eigendom gestolen En door ons verorberd wordt-: 'k Weet niet. of een pinguineitje Zwaar zou liggen op mijn maag Zelfs of ik het wel zou lusten Is voor mij een open vraag. Maar zij konden, wat mij aangaat, Even vroolijk niet bestaan. Nu toch d'eimaat meer dan vol is. Heb 'k er geen behoefte aan. 't Is misschien al dat. gekakel In de maatschappij van thans. Of misschien ook wel de noodzaak Van ons aller eierdans; Maar er moet een oorzaak wezen. Dat het ei zoo'n aandacht trekt. Hoopt men dat dat van Columbus Vroeg of laat nog wordt ontdekt? P. GASUS. Von Papen, die met de vorming van een nieuwe Duitsche regeering belast is. Korting oan 5 pCt. met 1 Juli. Daarna weer overleg. In een Dinsdag gehouden conferentie tus schen de directie van de Nederlandsche Spoor wegen en den Personeelraad werden, zoo meldt het Handelsblad, uitvoerige besprekln gen gehouden over het voorstel der directie tot loonsverlaging, ingaande 1 Juli as. met 5 pot. en 1 October opnieuw met 5 pet. Van de zijde van den Personeelraad is mee gedeeld. dat de vijf erkende vakbonden het voorstel onaanvaardbaar hadden verklaard en er op hadden gewezen, dat het personeel zon der verzet deze loonsverlaging niet zou accep teeren. De directie heeft met tal van gege vens uiteengezet, dat de toestand van het bedrijf het noodzakelijk maakte, dat tot een loonsverlaging werd overgegaan. Tenslotte verklaarde de directie zich bereid, als uiterste concessie, haar voorstel aldus te wijzigen: dat van l Juli tot en met 31 December as. een 'oonkorting zal worden toegepast van 5 pet Vóór het einde van dit jaar zal de directie opnieuw met den Personeelraad overleggen of de toestand van het bedrijf van dien aard is. dat het percentage van de loonkorting zal moeten worden verhoogd, hoewel zij daarvan nu reeds overtuigd is. De Personeelraad verklaarde, in dit stadium geen beslissing te kunnen nemen en het nieuwe voorstel bij de hoofdbesturen aan hangig te zullen maken. In een gecombineer de hoofdbestuursvergadering zal een defini tieve beslissing worden genomen. VA HET ONGELUK OP HET STATION. De toestand van den heer J. W wier. Maandag op het station beide voeten werden afgereden, was heden nog dezelfde als giste ren. Hij heeft een vrij goeden nacht gehad. HAARLEM, I Juni. Warboel in Duitschland. De Duitsche rijkspresident Von Hinden burg heeft den heer Franz von Papen tot rijkskanselier benoemd. Hij is Roomsch- Katholiek. evenals zijn voorganger Brünlng. Hij was lid van de Centrumpartij, evenals Brünlng, maar heeft gisteren voor het lid maatschap bedankt. In zijn partij was hij trouwens voortdurend in de oppositie, en het Centrum staat thans zeker niet achter hem. De socialisten doen dat natuurlijk evenmin. Hitler schijnt bereid te zijn hem te verduren als hij nieuwe Rijksdagverkiezingen laat houden. Maar Hitier heeft in dezen Rijksdag nog geen meerderheid, ook niet met de Duitsch-Nat ionalen samen. De antecedenten van den heer Von papen vormen een completen warboel. HIJ Is ex-uhlanenofficier. ex-diplomaat, voorstan der van een dictatuur dat gaat alles goed samenmaar tevens ijveraar voor toena dering tot Frankrijk. Met den Franschen graaf d'Ormesson heeft hij verleden jaar aan economische Danaceae zitten werken. Maar men kan zi£i zonder moeite voorstel len hoeveel illusies de Franschen zich ma ken van een Pruisischen officier met dicta toriale neigingen, die begint zonder parle mentaire meerderheid. Op dit. moment is zelfs niet duidelijk welke partij in den Rijks dag zich achter hem zou willen scharen. In zijn kabinet, dat al bijna geheel is sa mengesteld. zitten een heele reeks vertegen woordigers van den adel. w.o. Brünlng's voor naamste tegenstander luitenant-generaal Von Schleicher, de gezant te Londen Von Neurath en een andere bestrijder van den afgetreden rijkskanselier, Von Gayl. Er schijnt niet de minste kans op te be staan, dat dit kabinet een meerderheid in den Rijksdag behaalt. Op welke basis het Is samengesteld, in hoeverre het als ..parlemen tair" beschouwd zou kunnen worden, is duis ter. Het heeft blijkbaar geen ander vooruit zicht dan meteen in conflict met den Rijks dag te komen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Als die gehouden worden na weder-toelating van Hitler's stormtroepen, kan men zich de zuiverheid der verkiezingen bij voorbaat voorstellen. De voornaamste vragen op dit moment zijn: Zit hier een vast-omlijnde tactiek van Von Hindenburg achter en zoo ja. welke? De tijd zal het antwoord moeten geven. Op dit moment is do 85-jarige rykspresldent de werkelijke regeerder zoolang als het duurt. Tweede vraag: Welke rol spelen de Hohen- zollerns in het stuk? Hoever is Duitschland nog van het herstel van het keizerschap af? Raadsel. Derde vraag: Wat moet er van de confe rentie van Lausanne terecht komen? Hierop past geen ander antwoord dan: niets. Welke waarde zouden besluiten heb ben. binnen drie weken tijds in behandeling genomen met een Duitsche regeering. die geen parlementaire meerderheid heeft en op de verkiezingen zit te wachten? Pas hebben we dezelfde vertooning nog gezien in Genève. waar men zat uit te stel len met het oog op de Fransche verkiezingen. Tenslotte viel Tardieu, en nu wacht de Ont wapeningsconferentie nog altijd op Herriot. Lausanne zal wel moeten gaan wachten op Hitier. Het schijnt zoo zeker als iets in dezen verwarden boel überhaupt zeker kan zijn. dat hij een groote overwinning zal ha len. En wat dan? Het is in de Duitsche politiek nu een com plete warboel. Wat er aan goeds uit voort komt, zal een meevaller zijn. Aan vaste lijn is er niets meer in te bespeuren, het Hitier- vooruitzicht vervult het gansche buitenland met twijfel en sombere voorgevoelens, en het oude zwaarbewapende, milltairlstlsche Pruisen begint weer steeds zichtbaarder te worden. Hetgeen belet, zou zijn als er niet zoo eindeloos veel tijd verknoeid was met. praten, praten en nog eens praten op internationale conferenties. Blijkbaar moet de maximum janboel be reikt worden eer er iets gedaan kan worden. Wat zijn de eindeloos besproken herstel- en oorlogsschuld-vorderingen vandaag nog waard? R P INGEZONI)I N MEDEDEELINGEN. Hei woord Asfaltweg bctcekent Een vijf-voudig. groot pteiacr: Voor de veeren. banden, motor. Voor chauffeur en passagier. Economische wegen Von Papen Duitsch kabinetsformateur. Een regcering van nationale concentratie. i2c blad te pag.) Van een onzer redacteuren. Het relaas van de ramp op de Philippar (lc blad. Ie pag.) Tweede KamerDe icct tegen godslastering. (2c blad. Ie oag.) De loonen van het spooricegpcrsoncel. Kor ting van 5 percent met 1 Juli. Ge blad. Ie pag.) De loonsvergadcring der N.ZJf.T.M. Een protestvergadering. (Ie blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Warboel in Duitschland. (Ie blad. Ie pag.) Jhr j. c. Mollcrus: De steun aan de kippen houder',j. '2e blad 2e pag.) Per rijwiel door Mooi Nederland: In Maastricht en Valkenburg.. (2e blad, 3c pag.?

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1