BUITENLAND. Von Papen Duitsch kabinetsformateur. STA TEN- GENERAAL". De wet tegen Godslastering. ASPIRIN HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 1 JUNI 1932 TWEEDE BLAD Een regeering van nationale concentratie. De vermoedelijke samenstelling. Eenige bijzonder heden over de candidaten voor een portefeuille. Rede van Hoover over de Amerika ansche finan ciën. Nieuwe bezuinigingsmaatregelen in voorbereiding. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. BERLIJN, 31 Mei. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspresident heeft heden den heer von Papen ontvangen en hem op dracht gegeven een regeering der nationale concentratie te vormen. Von Papen, die deze opdracht heeft aanvaard, heeft voor de verschillende portefeuilles op de volgende persoonlijkheden het oog gericht: Binnenlandsche Zaken: Freiherr von Gayl. Buitenlandsche Zaken: Ambassadeur von Neurath. Rijksweer: Generaal von Schleicher Economische Zaken: Warmboldt. Arbeid: Goerdeler. Landbouw: v. Lueninok. Posterijen: Schaetzel. De heer von Papen zal de in aanmerking komende personen heden in den loop van den dag ontvangen, ten einde tot hem de vraag te richten of zij bereid zijn de hun voorge stelde functies te aanvaarden. Naar verluidt zal von Papen uit de Cen trumpartij treden. In politieke kringen is men van meening dat het Von Papen nog Woensdag zal geluk ken zijn kabinet tot stand te brengen. BERLIJN, 31 Mei (W. B.) Naar wij van nat. soc. vernemen, zijn de besprekingen van den rijkspresident met Hitier en Goehring bevre digend verloopen. Deze indruk bij de nat. soc. moet verklaard worden uit het feit, dat Hindenburg zich in het gesprek dat hij met beide leiders had, niet ongeneigd heeft getoond de nieuwe re geering te machigen den Rijksdag te ont binden. Hitier zou verklaard hebben, dat de nat. soc. geen regeering zouden dulden die het karakter van een compromis-regeeïing zou hebben. Anderzijds was de nat. soc. partij bereid niet slechts de regeering, maar ook de volle verantwoording op zich te nemen, op voorwaarden, dat de Rijksdag opnieuw geko- fcen wordt. Tot nu toe hebben alle partijen waarmee de rijkspresident gesproken heeft, zich be reid verklaard aan de oplossing der regee- ringscrisis mee te werken. Over de bovengenoemde candidaten voor de verschillende 'portefeuilles kunnen wij de volgende bijzonderheden mededeelen: Franz von Papen werd den 29en October 1879 te Werl (Westphalen) geboren. Tijdens den oorlog was hij militair attaché bij de Duitsche ambassade te Washington. Na den oorlog nam hij ontslag en werd hij in het jaar 1921 voor den kieskring Westphalen Noord tot lid van den Pruisschen Landdag gekozen, waar hij behoorde tot den rechter vleugel van de Centrumfractie. Hij is voor zitter van den raad van toezicht en eigenaar van de ..Germania". Wilhelm Freiherr von Gayl die 53 jaren oud is, stamt uit een oude Pruisische officiers familie Hij heeft actief deelgenomen aan den oorlog en werd in het jaar 1916 chef van de afdeeling voor binnenlandsche politiek en binnenlandsch bestuur bij den staf in het Oosten. Na de omwenteling organiseerde hij sinds Januari 1919 de bescherming van Oost- Pruisen. Sinds 1921 is hij lid van den Prui- 6ischen staatsraad en gevolmachtigde van Oost-Pruisen in den Rijksraad. Hij is lid van de Duitsch-Nationale Volkspartij, doch heeft nimmer partij functies aangenomen en zich fevenmin met politieke actie bezig gehouden. Freiherr Konstantin von Neurath werd den 2en Februari 1873 geboren en trad na zijn rechtsstudie in consulairen dienst. Hij werd achtereenvolgens gezant te Kopenhagen, van 1922 tot Mei 1930 was hij gezant bij het Quirinaal te Rome, sindsdiens is hij ambas sadeur te Londen. Luitenant Generaal von Schleicher, die en kele weken geleden 50 jaar is geworden, be gon zijn militaire loopbaan bij het cadetten- corps en werd in den oorlog benoemd bij den generalen staf. Den len April 1929 werd hij chef van het nieuw gevormde ministerie van Rijksweer- zaken en korten tijd later werd hij benoemd tot lliitenant-generaal. Dr. Schaetzel is 58 jaren oud en was na beëindiging zijner juridische studies korten tijd als advocaat werkzaam. In 1927 werd hij Rijkspostminister, zoodat hij deze functie thans reeds 5 jaren*uitoefent. Schaetzel be hoort tot de Beyersche Volkspartij. Hermann Freiherr von Lueninck is pas 39 jaren oud, studeerde rechtswetenschappen en nam na beëindiging zijner studies in 1914 actief aan den oorlog deed. Na den oorlog kwam hij in Fruisischen staatsdienst bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken. In 1923 rad hij als zoodanig af en was sinds dien secretaris-generaal van de Rijnsche boe- renorganisatie. Dr. Karl Goerdeler is 47 jaren oud. heeft rechten gestudeerd en was later in het bank bedrijf werkzaam. Na den oorlog werd hij loco-burgemeester van Koningsbergen en in 1930 Eerste burgemeester van Leipzig. In De cember 1931 werd hij benoemd tot Rijkscom missaris voor prijsregeling, welke functie hij in April jl. neerlegde. Dr. Hermann Warmboldt werd 21 April 1876 geboren studeerde landbouwwetenschap pen, werd later professor aan de landbouw school te Hohenheim en is sinds 1921 minister geweest voor landbouwaangelegenheden van Pruisen. In October 1931 trad hij toe als Rijksmi nister van Economische Zaken tot het twee de kabinet Bruening. In de maand Mei jl. trad hij als zoodanig af. De Amerikaansche Senaat heeft Dinsdag middag een zeer belangrijke zitting gehou den. Met het oog op den noodtoestand van de staatsfinanciën heeft president Hoover voor het geheele bezette Huis. ook de tribu nes waren stampvol, persoonlijk een ver klaring afgelegd inzake het belastingvraag- 6tuk. Hij legde ee"n program voor dat drie punten omvat: Sluitend making der begroo ting, dollarstabilisatie en werkloozenwetge- ving. Hoover eischte van den Senaat een snel afhandelen. Hij eischte de vorming van een boven de partijen staande economische com missie welke tot taak zal hebben verdere be zuinigingsmaatregelen te bestudeeren. Met een rechtvaardige verdeeling der lasten van de algemeene verkoopsbelasting (general sales tax) verklaarde Hoover niet accoord te kunnen gaan. Hij stelde daarentegen voor een beperkte verkoopsbeiasting van 1 3.'4 pet. Hoover erkende de noodzakelijkheid van werkloozen hulp, doch dan slechts door be middeling van de reeds bestaande officieele instanties. Hoover reed direct naar het Witte Huis te rug. Zijn redevoering heeft slechts weinig indruk gemaakt. In officieele kringen te Washington wijst men er in het bijzonder op, dat het de eerste maal is geweest, dat Hoover voor den Senaat en niet voor het geheele Con gres heeft gesproken. Duitschland. Het presidium in den Beierschen Landdag. Gisteren is volgens het W.B. de nieuwe Beiersche Landdag bijeengekomen. Tot voor zitter werd gekozen dr. Stang (Beiersche V. P.) met 120 tegen 7 stemmen. Eerste vice- president werd Schwede (nat. soc.), tweede vice-president Auer (soc. dem.) Frankrijk. Tardieu over den politieken toestand. Na den heden onder voorzitterschap van president Lebrun gehouden laatsten minis terraad van het kabinet-Tardieu, heeft Tardieu zich met de persvertegenwoordigers over den binnenlandsch politieken toestand onderhouden. Aangezien drie bijna even sterke groepen: de socialisten, de radicalen en het centrum tegenover elkaar staan, is het moeilijk een meerderheid te vintin, zonder dat de par tijen concessies doen. Derhalve is het niet waarschijnlijk, dat Herriot de door de socia listen geëischt directe ontwapening zal kun nen aanvaarden. Hij heeft zich veeleer op geworpen voor ontwapening na een voor Frankrijk verkregen veiligheid. Te Lausanne en Genève zal de nieuwe regeering gedwon gen zijn de politiek van hem (Tardieu) voort te zetten, zij het misschien in milderen vorm. Het ministerie-Herriot zal zijn als indertijd het ministerie-Steeg en in verband hiermee steun kunnen vinden bij de middengroepen. Tardieu zal zelf het voorzitterschap der linksrepublikeinen op zich nemen, na samen smelting met de nastaande groepen negen tig leden zullen tellen. Heden zal de nieuwe Kamer bijeenkomen. De Fransche Kamer zal hedenmiddag voor de eerste maal bijeenkomen. Deze eerste zitting zal een zuiver formeel karakter dragen. Herriot wil geen egoïstische politiek voeren Op een vergadering van radicaal-socialis ten reeft Herriot het woord gevoerd en vol gens Reuter o.a. het volgende gezegd: „In dezen ontzettend moeilijken tijd, die in het bijzonder voor hen die nadenken zoo angst wekkend is, wil ik werken voor het geheel van de groote menschelijke belangen, want Frankrijk wil haar welvaart niet verkrijgen ten koste van de ellende van een ander volk; men behoeft niet bevreesd te zijn voor een egoïstisch optreden van Frankrijk. Hiervan geef ik de verzekering op een tijdstip, dat het Fransche standpunt zoo dikwijls in het ove rige deel van de wereld miskend wordt en er zooveel misverstanden omtrent ons land be staan." Engeland. Internationale conferentie inzake de daling der prijzen? Met betrekking tot het aan MacDonald toegeschreven voornemen om de omvang der conferentie van Lausanne belangrijk uit te breiden ten einde te streven naar een her leving van den wereldhandel, doet men vol gens Reuter in wel-ingelichte kringen opmer ken, dat een dergelijke uitbreiding niet noo- dig is, daar het steeds in de bedoeling heeft gelegen dat de conferentie de oorzaken der handelsdepressie zou bestudeeren na de quastie der herstelbetalingen te hebben be handeld. De Amerikaansche ambassadeur Mellon zou onlangs te Londen officieele besprekin gen hebben gevoerd over een internationale conferentie inzake de daling der prijzen, welk denkbeeld naar men weet door de Britsche regeering goed zou worden ontvan gen. Er is echter geen enkele bevestiging dat er definitief een internationale monetaire conferentie is voorgesteld. De mijnwerkers protesteeren tegen de Kolenwet. De vergadering van gedelegeerden van alle mijnen, die bijeengeroepen was door de mijn werkersfederatie, heeft naar Reuter meldt met algemeene stemmen een resolutie aan genomen. waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de nieuwe door de regeering in gediende kolenwet, die onrechtvaardig en onbillijk genoemd wordt. Dc conferentie heeft het uitvoerend comité opdracht gege- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers ven aan te dringen op amendementen, wel ke de wet meer in overeenstemming met de eischen van de mijnwerkers en de behoeften van de industrie brengen. Roemenië. Het ministerie-Jorga afgetreden. In het koninklijk paleis werd Dinsdag on der voorzitterschap van den Koning een mi nisterraad gehouden. Na den ministerraad verklaarde minister president Jorga aan journalisten, dat de re geering haar ontslag had aangeboden en dat de koning dit had aanvaard. Naar verluidt zal de koning den Roemeen- schen gezant te Londen Titulescu met de vor ming van een nieuw kabinet belasten. Titu lescu is telegrafisch naar Roemenië ont boden. Aanleiding tot het ontslag zou de ern stige toestand van 's lands financiën zijn. Het aftreden van de regeering Jorga heeft in Boekarest ontzaggelijke opwinding doen ontstaan. Groote menschmenigten verdrin gen zich om het regeeringsgebouw. De toe stand wordt algemeen buitengewoon ernstig geacht. In laatste instantie zou, naar al hier verkondigd wordt, het aftreden van Jorga, geschied zijn op aandringen van Frankrijk, dat tegen de agrarische conversie wet was. Als motief voor het aftreden van Jorga wordt medegedeeld, dat de regeering niet, beschikte over voldoende middelen om den achterstand in de salarissen en schulden te betalen. Bovendien bestaat er op het oogen- blik geen kans in het buitenland een leening te krijgen. Jorga was van meening. dat alleen Titulescu een leening tot stand zou kunnen brengen. Aan den kroonraad, waarin besloten werd tot de demissie, is ook deelgenomen dooi den directeur van de Nationale Bank. Naar verluidt zou een salarisverlaging met 50 pCt. noodzakelijk zijn om uit de financieele crisis te geraken. China. Chineesch-M and si oer ij sch conflict over de douane inkomsten. De minister van buitenlandsche zaken der nieuwe Mandsjoerijsche republiek deelt me de. dat de regeering van Mandsjoekwo de overdracht der douane-inkomsten aan de Chineesche regeering heeft gestaakt., aange zien de Chineesche regeering weigert over deze quaestie met. de regeering van Mandsjoe kwo te onderhandelen. Deze is echter bereid de huidige regeling op de basis van een nieuwe overeenkomst over het gebruik der gelden te handhaven. Indien een dergelijke overeenkomst niet tot. stand zou komen, zou de MandsJoerJjtsch© re geering zelf het douanebeheer ter hand ne men. waarbij zij den dienstdoenden be ambten en ambtenaren hun- positie en hun salaris wil waarborgen. De regeering van Mandsjoekwo is bereid een soortgelijke regeling in het leven te roe pen voor den dienst der posterijen. VEEL BEZWAREND MATERIAAL TEGEN JIMMY WALKER? SEABURYS RAPPORT BINNENKORT GEREED. NEW-YORK. 31 Mei (V.D Het onderzoek van de commissie onder leiding van den rechter Samuel Seabury, naar de in de stad New-York heerschende toestanden is thans zoover gevorderd, dat Seabury binnenkort een rapport hoopt uit te brengen aan den gouverneur van den staat New-York. Franklin D. Roosevelt. Seabury meent tegen den New-Yorkschen burgemeester Walker voldoende materiaal te hebben verzameld om zijn aftreden als burgemeester te kunnen bewerken. Walker beschikt echter over een groot aantal getuigen, die bereid zijn te verklaren, dat de beschuldigingen van Sea bury onjuist zijn. NAZI'S DOOR COMMUNISTEN BESCHOTEN. EEN NATIONAAL-SOCIALIST GEDOOD. BURSCHEID, 31 Mei (Wolff) Eenige natio- naal-socialisten werden, toen zij vannacht van een vergadering te Wermelskirchen door Hilgen kwamen, door communisten bescho ten. Hierbij werd da nationaal-socialist en oud-politie-agent Kehrer gedood. Drie natio- naal-socialisten uit Burscheid werden ern stig gewond. De daders ontkwamen. Eenige personen, die er bij betrokken waren, zijn gearresteerd. Het zou hier een geval van wraak betreffen. NIEUWE ONLUSTEN TE BOMBAY BOMBAY. 31 Mei (Reuter). Gisteren is het hier opnieuw tot ernstige onlusten gekO' men. waarbij drie personen werden gedood en 55 gewond, terwijl 90 arrestaties werden ver richt. Het geheele verkeer is stilgelegd, ter wijl de zaken gesloten zijn. DE VEREENIGDE STATEN NIET NAAR LAUSANNE WASHINGTON. 30 Mei (ReuterV In de kringen van het ministerie van Buitenland sche Zaken wordt bevestigd, dat de Ver. Sta ten niet voornemens zijn de conferentie van Lausanne bij te wonen, zelfs niet indien het debat wordt uitgebreid. Men herhaalt de be kende argumenten, n.l. dat de schadevergoe dingskwestie de Ver. Staten, die er op reke nen, dat hun debiteuren hun zullen betalen, wat Duitschland ook doet. niet aangaat. Wan neer Europa het eens is o%'er de herstelbeta lingen zullen de Ver. Staten waarschijnlijk bereid zijn om de voorstellen inzake de schul den te bestudeeren. TWEEDE KAMER. Mr. Donner acht aanvaarding een hoogtepunt in zijn minister schap. Een felle repliek van communist De Visser. De Kamer heeft aan haar agenda toege- 1 voegd het internationaal verdrag betreffende de wisselbrieven, de orderbriefjes enz., en voorts het ontwerp tot het treffen van nieuwe bepalingen voor de artsenijbereid- kunde. Ook is het interpellatie-verzoek van den heer Kupers goedgekeurd, die vragen stellen wil over de zorg thans voor de werk loozen. Vandaag dan heeft de Kamer opnieuw in den breede haar aandacht gegeven aan het wetsontwerp van minister Donner, tot het in het Wetboek van Strafrecht opnemen van bepalingen, betr. bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Hoofdmoment was natuurlijk het antwoord van den be windsman. Replieken werden ook gehouden, waarin opnieuw de heer Peereboom en zijn polemi sche uitspraken tegenover de ax. en de c.h. groepen een groote rol gingen spelen, maar waarbij in den stand der stukken geenerlel wijziging werd gebracht. Dat wil dit zeggen, dat de r.k. en de a.r fracties vóór het ont werp zijn, dat de comm., de Staatk. Geref. en de Herv. Geref. fracties absoluut tegen zijn, evenals de grootere groepen van sd., v.d. en liberalen. Gaat men hier optellen, dan zullen de c.h. afgevaardigden den doorslag geven. In de c.h. fractie is verdeeldheid Kamerleden als Prof. Slatemaker de Bruine bleven tegen, Kamerleden als de heer Krij ger zijn vóór. Hoe is precies de verdeeling? Het valt niet met eenige zekerheid te zeggen, vooral niet, wanneer cr sommigen zijn. die voor het standpunt van Prof. Slotemaker gevoelende, toch verwerping van het ontwerp gevaarlijk achten, om de redeneeringen a contrario. waarover we Zaterdag spraken. Het wordt morgen, wanneer cr gestemd wordt, een „dubbeltje op zijn kant". Zou het ontwerp verworpen worden, dan gaat echter, naar ons gevoelen, minister Donner niet heen. Ook al heeft hij dan ge zegd, dat de aanneming van het ontwerp voor hem een hoogtepunt uit zijn minister schap zou zijn. en dat de verwerping een diepe teleurstelling voor hem zou beteekenen, een ontwerp als het onderhavige is geen ontwerp om er een politiqk gevolg aan tc verbinden verwerping zou zeker echter geen uitspraak zijn van wantrouwen in den bewindsman, die algemeen gewaardeerd wordt Minister Donner heeft de Kamer bedankt voor de waardige bestrijding allereerst. Dan wees hij de Kamer op de rede van den heer Wijnkoop. Men weet. dat 'de heer v. d. Heide gezegd had, dat de grove uitlatingen van „de Tribune" slechts incidenteele uitla tingen zijn geweest De minister wees op de communistische rede van den heer Wijnkoop om het. eigen betoog te versterken, dat hier inderdaad aan communistische zijde een sy steem wordt gevolgd. In de repliek is de heer de Visser des ministers overtuiging nog komen versterken. Heel fel was de Communist. Met verwarde haren en hartstochtelijke gebaren, met op gewonden gelaat en vonken-schietende oogen sprak hij, staande aan zijn bank. Hij verweet de rechterzijde vooral, dat. zij dc proletariërs hiernamaals een gelukkig leven prediken, alleen om ze hier op aarde te die per te kunnen knechten. De Godsdienst wordt misbruikt zei de communist de Visser ten einde het kapitalisme te bevor deren. zij zijn dienaars van God Mammon. Dc heer de Visser moest zelfs tot de orde worden geroepen, door den voorzitter, toen hij, zich richtende tot de rechterzijde weer een nieuwen zin aanving met de woorden „Gij, Farizeeërs". De heer de Visser eindig de met een gloeiende peroratie hij zou „den boer" opgaan, hij hoopte de kracht te vinden om de overwinning mee te helpen be vechten van het proletariaat op het barba risme van het kapitalisme. Dc minister heeft zijn ontwerp verklaard uit de door hem sterk gevoelde noodzake lijkheid om de vrijheid van belijden van an deren te beschermen. Natuurlijk zei ere minister wordt op het gebied der mec- ningsulting de vrijheid een hoog goed ge acht, maar die vrijheid vindt beperking in de vrijheid van anderen. Men moet dozen niet nopen losbandigheid van anderen te behoeven te hooren. te lezen of te zien In schrift, op het gebied van het godsdienstig leven De minister zag hier een taak voor de Overheid. De minister onderstreepte nadrukkelijk, dat niet de Godslastering het primaire was uit het wetsontwerp, maar de krenking. De krenking was de rechtsgrond, maar de sma lende Godslastering de nadere bespeling van het terrein, waarop de strafrechter dan zou optreden De krenking moest de rechtsgrond zijn. wijl het de minister herhaalde 't nog eens ging om de bescherming der gods dienstvrijheid voor ieder. Minister Donner wilde van een strafbaar- stellen der Godslastering als zoodanig niet weten waarbij hij natuurlijk de heeren Zandt en Kersten niet bevredigde. Intusschen heeft, de minister toch ook de noodzakelijkheid betoogd, dat de krenking moest plaats hebben door smalende Gods lastering. Wijl het zijn bedoeling was de godsdienstvrijheid te beschermen. Voor kren king van andere, dan godsdienstige gevoe lens. al zijn ze iemand ook nog zoo dierbaar, kan z.i. geen beroep op de rechtsorde worden gedaan. Minister Donner hield een. hoe men dan ook verder tegenover den inhoud van het r twerp moge staan, zeer knap betoog. Het was prachtig van constructie, hoewel dan natuurlijk voor dengene, die zich al de vra gen op staats-, religieus- en rechtsgebied, waarover het hier ging, niet tot onderwerp maakt van zijn dagelijksche overdenkingen, wol eens heel moeilijk te volgen. Minister Donner dan zeide, dat de Staat in velerlei uitingen God erkende, en dat ook het volk God erkende als Opperwezen, als ..de Zijnde". De minister bedoelde daarmede, da: hoe men verder ook zijn Godsbegrip for muleerde. toch algemeen het bestaan van een, de wereldorde besturend Opperw/:en wordt aangenomen. Hierdoor sprak hij dus uit. dat vele religies in hun geloofsvrijheid zouden kunnen worden beschermd tegen krenking. Vele religies, hoe ook het Gods besef concreet realiseerend. Degene dan. die niet gelooft aan de Godheid van Christus, kan beschermd worden, maar ook dengene. die daaraan wel gelooft. Ook al gelooft men niet aan het Godsbestaan, dan kan men ge straft worden, wanneer men in zijn uitin gen dat Godsbestaan aanneemt (stelt, zoo ais Mr. Donner zeide) met het doel om tc smalen, zoodat anderen daardoor gekrenkt kunnen worden. Het opzet van smalen moet ons duidelijk zijn. De minister stemde volkomen in met Ds. v. d. Heide, dat de geloovigen zelf ook zeer veel aanleiding kunnen geven tot godslas tering. Zij hebben aldus de bewindsman dat te voorkomen. De heer Marchant had gezegd, dat de mi nister, toen hij eenmaal aan het formuleeren van een wetsbepaling zich had gezet, hij zelf wel meermalen zal hebben gedacht. ,.wos ik er maar nimmer aan begonnen." Minister Donner zeide. dat het voor hem. nadat hij had kennis genomen van wat In „de Tribune" had gestaan de bewindsman qualificeerde 't als uitbraakselen der hel een gewetensvraag geworden was. of hij, met de Overheidsmacht hem gegeven, die uitin gen niet moest tegenstaan. De minister heeft hier een plicht gevoeld. Hij heeft bij het con- cipiceren van het artikel, daaraan zijn beste krachten gegeven de bewoording daarvan was heel moeilijk. Dan zeide de minister, dat hij diep teleurgesteld zou zijn. wanneer het ontwerp werd verworpen. Maar hoe ook de uitslag zou zijn. hij wilde de zekerheid heb ben. dat, wanneer hij eenmaal zou worden t<r verantwoording geroepen, over hem zou uitgesproken worden „Gij hebt uw plicht ge daan". Van de banken der R.K. en A. R. afgevaar digden klonk handgeklap. Dan de replieken. En daarna nog de ver dediging van een amendement-Slotemaker, dat de woorden „door smalende godslaste ring" wilde vervangen door „op onduldbare wijze". Deze redactie noemde do minister niet bruikbaar, absoluut niet bruikbaar. wijl veel te vaag. De heer Slotemaker ontving uit de Kamer geen ondersteuning hij trok toen. om de Kamer een stemming tc bespa ren, zijn amendement in. En dus morgen de spannende stemming over het geheele ontwerp. EERSTE KAMER. Dc Senaat kwam hedenavond in korte ver gadering bijeen. Aangenomen werden een onteigenings- ontwerp voor Oud-Beyerland. een wijziging van de Arbeidsbegrooting en dc wijziging van de inkwartieringswet. Alles zonder dis cussie en z. h. st. Bij het laatste ontwerp legde Mevr. Pothuis-Smit. namens haar fractie de verklaring af tegen te zullen stem men. nu degenen, die tegen inkwartiering gemoeds- of gewetensbezwaren hebben, niet ó;.arvan worden vrijgesteld. Wel waardeerde zij de aangebrachte verbeteringen^ INTIMUS. ERNSTIGE INSTORTING IN ZUID-FRANKRIJK. TOT NU TOE ZES DOODEN. PARIJS. 31 Mei (V.D.ï Naar uit Mar seille wordt gemeld, heeft te Gardanne een ontploffing plaats gehad, welke een instor ting ten gevolge had. Na urenlange werk zaamheden gelukte het zes lijken uit het puin te voorschijn te halen. Een persoon wordt nog vermist, terwijl twee personen ernstig en acht licht werden gewond. Tot de slachtoffers behooren twee Italia nen en twee Spanjaarden. HINDENBURG INFORMEERT NAAR DAUBMANN KARLSRUHE. 31 Mei (V. D In den toe stand van den ontvluchten krijgsgevangene Oskar Daubmann Is in den loop van den dag wederom verbetering gekomen. Rijks president Von Hindenburg heeft heden per soonlijk telefonisch geïnformeerd naar zijn gezondheidstoestand. Hindenburg schijnt hem ook een brief te hebben geschreven. INGEZONDEN MKDEDKELINGEN. a 60 Cts. per regel. Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eisdit daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde eenig op de wereld Lel op oranje band en Beyerkrui*. Priji AGENDA. Heden: WOENSDAG 1 JUNI Luxor Sound Theater: ..Circus-schadu wen" en „El Kapone in de knel 8 15 uur. Palace: „2 Herzen und ein Schlag". Op het tooneel: The Golden Melody Five. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gary Cooper Silvia Sidney in „Wereldstad". Óp het tooneel: Willy Derby. 7 en 9.15 uur. Kunsteaal Ree kor, Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Harte en A. L. Koster. 10—7.30 uur. DONDERDAG 2 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Hotel Lion d'Or. Alg. verg. v. aandeelhou ders N.V. Haarl. Melkinrichting „Dc Sicr- kan". 3 uur. Lange Heerenvest 122. Buitengewone alg. verg. N.V. Technische en Luxe Metaalindus trie „Cuprea10.30 uur v.m. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op we: kdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. kunsteaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Harte en A. L. Koster. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomcycr en Zoon, Barteljoris straat li. Tel. 10175. Park-Apotheek, KJeverparkweg 13, Tel. 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5