OP SLOTENBURG FEUILLETON door THéBèSE VAK ARENDSBERG. IS Van dien dag at was bet regelen der ka mers, en de lndeeling van alles een punt van voortdurende bespreking tusschen de baro nesse en Ellen. De eerste stelde voor, dat de bibüotheek, die nu weinig gebruikt werd. in gericht zou worden tot zitkamer van Van Haven en tevens tot ontvangkamer der jon gelui De beste meubelen van den burge meester zouden dan daar hunne plaats vin den, benevens zijn schrijftafel en boeken kast. Boven zou de groote logeerkamer in gericht worden voor hen als slaapkamer, en bet kabinetje daarnaast voor Meta; terwijl Ellen's tegenwoordige zitkamer haar privé boudoirtje zou worden, en hare slaapkamer, Meta's speelvertrek Slotenburg was ruim ge noeg om allen voldoende te kunnen herber gen en nog plaats open te houden voor de logees, die somtijds daar eenige weken ver toefden. De verdere voorbereidende maatregelen voor het huwelijk waren spoedig afgeloopen. De linnenkast der oude mevrouw was nog ruimschoots voorzien, en ook bij Van Raven was nog zeer veel aanwezig, zoodat het ge heel onnoodig was zich Iets nieuws aan te schaffen. Alleen stelde Ellen er prijs op om zich een uitzet van linnengoed te koopen van haar eigen verdiend geld, en vroeg de ba ron permissie om voor de trouwjapon van si ja pupil te mogen zorgen Doch daar Van fteven er zeer aan hechtte, dat EQen draeüöe bruidstooi zou dragen, dien Emilie op haar trouwdag aan had, en de aanstaande bruid zich hiertoe bereid verklaarde, zoo verander de haar voogd zijn geschenk in een prach tige' parure, die volgens Ellen heelemaal niet aan de arme gezelschapsjuffrouw paste en die zij niet wilde dragen voor zij mevrouw Van Raven geworden was. Alles ging dus zijn gewonen gang alsof er geen huwelijk in aantocht was. Edmonds verjaardag naderde met rassche schreden, en daar de oudelui zoo gaarne wilden, dat Meta dit uitstapje mee zou genieten, besloot men, om de reis minder vermoeiend te maken, dat Ellen met haar den dag te voren zou gaan, en vooraf belet zou vragen bij de Van Havelts. Van Raven zou dan den volgenden dag ko men. Toen het bericht kwam, dat men hen dol gaarne zou ontvangen, en Edmond van alles onkundig werd gelaten, ten einde de verrassing des te grooter te doen zijn. werd het blijde nieuws aan Meta medegedeeld. Het kleine ding was in één woord overgelukkig en danste als een dolle in het rond. Sedert haar engagement zorgde Ellen ge heel voor de kleeding van haar aanstaand stiefdochtertje, en toen zij nu in haar nieuw wit. cachemier najaarstoiletje naar Sloten burg kwam, om van hare grootouders af scheid te nemen, riep de baron uit: „Ellen. Ellen, je zult ons klein ding nog ijdel maken; wat ziet ze er snoezig uit! Je wilt zeker met je aanstaand dochtertje pron ken". „Niet pronken", verzekerde Ellen, .maar ik heb gaarne, dat ze zich op haar voordee- ligst voordoet, en u weet toch ook wel: J3e kleeren maken den man, en ook het kind". In Aalheim hielden ze nog even stil om Van Raven goeden dag te zeggen en Mete's ca deautjes, een paar gewerkte pantoffels, in Ellen's valiesje te pakken. Toen zij in den trein gezeten waren, en telkens samen spnakeen over de mooie na tuur, die GeJderiaad met recht, den naam vsn „het lustoord van Nederland" doet verwer ven, dacht Ellen onophoudelijk aan hare reis nu bijna negen maanden geleden. Toen ging zij als een ondergeschikte haar eigen brood verdienen, met een droeveig verlaten hart, nu keerde zj naar Beverloo terug als de ver loofde van een geëerd, aanzienlijk man. als het geliefde pleegkind Yan haren meester en meester esse, met het kind van hunne eenige dochter aan hare zorgen toevertrouwd Had ze Meta allerbeeldigst gekleed, zij zelve was ln haar eenvoudig zwart japonnetje even stemmig als toen zij hare geboorteplaats verliet; alleen had ze in haar ceintuur twee witte rozenknopjes gestoken, van Raven's af scheidsgroet. In Arnhem moesten ze even wachten, en herdacht ze ook weer, hoe eenzaam ze daar toen zat, en hoe het „Ich Will" toen haar eenige troost was Meta. die haar stil voor zich uit zag staren, zeide op eens: „Moedertje, zal het u geen verdiet doen morgen weer uit Beverloo weg te gaan, u hebt daar zeker zooveel oude vrienden". „Neen Meta", antwoordde Ellen, „behalve oom Edmond betreur ik daar niemand; mijn geluk, dat is uw vader, gtj en uwe groot ouders. en ik hoop mijn leven in Aalhelm te slijten". Om 8 uur kwam de trein te Beverloo aan. De heer en mevrouw Van Havelt waren aan het station om haar af te halen en hadden volgens afspraak niets gezegd aan Edmond, die eiken avond bij een leeraar ging werken. Meta was zoo vervuld van de verrassing, dat zij bijna niets gebruikte van het late diner, dat mevrouw Van Havelt zoo vriendelijk voor de beide reizigsters had laten opdisschen. "t Deed mijnheer en mevrouw beiden goed Ellen weer eens bij zich te zien, en ze hadden dolle pret met Meta, die onophoudelijk vroeg wanneer Oom Edmond toch kwam, en blijk baar teleurgesteld was, dat de vier babies al naar bed waren. Eindeöfk precies negen w, et ruk aan de bel, waarop mevrouw zeide: „Daar Is hij!" Als het dienstmeisje hem opendoet, hoort men dadelijk Edmond's stem, die vraagt: .Keetje, zijn er nog geen brieven voor mij gekomen?" Voor de goedhartige dienstbode hem nog het blijde nieuws kan mededeelen, vliegt Meta de gang ln en gilt luidkeels: „Geen brieven, maar wel menschen," oom Edmonc"! En 't voornaamste zie je nog niet". „Jij hier Meta", zegt Edmond opgetogen, „kind welk een verrassing, en is moedertje ook hier?" Ellen is inmiddels opgestaan, en gaat ook haar broeder tegemoet: „Edeie. hoe vindt ge *t?" zegt ze hem een hartelijken kus gevend. „Wij komen je ver jaardag opluisteren, ook Van Raven komt morgen". „Hoe ik het vind", antwoordt Edmond. ...heerlijk in één woord! En Meta ook, dat had ik nooit kunnen droomen" En dan zich tot. mevrouw Van Havelt wendend, zegt hij fluisterend „Heb ik u te veel van haar gezegd?" Het verdere gedeelte van den avond vloog om. Meta mocht in dtt bijzondere geval wat later opblijven, en allen genoten, toen zij Edmond zoo gelukkig zagen. Nu pas besefte Ellen ten volle, hoe eenzaam hij zich gevoel de en hoe somber zijn leven was, vergeleken bij het hare. De geheele week was het wer ken, ook des Zondags moest hij nog eenige uren aan de studie wijden, en ofschoon de heer en mevrouw Van Havelt uitstekend voor hem zorgden, zoo hadden ze geen tijd zich veel met hem bezig te houden; vier kinderen van 1 tot 6 jaar namen bijna den geheelcn dag mevrouw ln beslag, en mijnheer had, be halve zijn burgemeestersambt, nog zooveel andere bezigheden. Den volgenden morgen otn "Meta aft wakker, m toen ze 1 de kinderen hoorde, vroeg ze of ze hen even mocht gaan zien. Hare komst in de kinder kamer veroorzaakte groote vreugde, zij stoel de en speelde met hen, en genoot misschien nog meer dan het wilde troepje zelve, daar het voor haar zoo'n zeldzaamheid was kinde ren rond zich te hebben. Om acht uur was de geheele familie aan de ontbijttafel tegenwoordig, en toen Edmond na al zijne cadeaux in ontvangst genomen te hebben zich gereed maakte om naar school te gaan, stelde de heer Van Havelt voor. da: Meta hem zou wegbrengen; ze moesten maar vast vooruitgaan, hij zou hen dan achterop komen, om Meta terug te geleiden. Zoodra hij hen inhaalde, vroeg de burge meester aan Meta of zij met hem naar een photograaf wilde gaan, hij wilde zoo gaarne Ellen op haar verjaardag in December, me: een mooi groot portret van haar aanstaand dochtertje verrassen Meta was onmiddellijk hiertoe bereid, ze beloofde ..heuse h te zullen zwijgen", en stapte moedig met haren nieu wen vriend mede. innig gelukkig, dat ze Iets voor „moedertje" kon doen. Toen ze om ruim tien uut terugkwam en Ellen zeide: „Kind. waar heb je toch gezeten? Ik was werkelijk ongerust over Je", antwoordde ze doodleuk, dat mijnheer Van Havelt haar wat van de stad had laten zien, en haar nu tot kort bij huis had gebracht,. Om half twaalf kwam Van Ravon en zeide, dat de oudelui Van Sloten Ellen voorstelden' om nog tot den volgenden dag te blijven, daar anders het verjaarfeest van Edmond onderbroken moest worden, en zij het nog wel één dag wilden zien uit te houden. Hij zelf had zijn werk zoodanig geregeld, dat h;j ook blijven kon, en ze zouden dan den vol genden dag 's morgens samen vertrekken. wseoigd** OP DEN UITKIJK. De loerende blik doel vermoeden, dal de reden waar om deze schild wacht is uitgezet wel eens niet van de allerbeste zou kunnen zijn. DE FABRIEKSKAAS, die tot nu toe in een bovenzaal van een koffiehuis te Purmcrcnd werd verhandeld, werd vanaf gisteren in een eigen gebouw van de Verccniging van Kaashandelaren geveild. De kaaswaag trok den eersten dag veel belangstelling. DE GROOTE SLUISDEUREN TE LINNE worden aan een grondige restauratie onderworpen, waarbij de hulp van den duiker onmisbaar is. De duiker daalt af in de Maas voor het los maken der bouten in de sluisdeuren. DE BEHANDELING DER STRAFZAAK, Inzake het drama te Putbroek is Dinsdag voor de Rechtbank te Roermond aange vangen. De legitimatiebewijzen der getuigen worden nage zien, voor het betreden van het Gerechtsgebouw. NEDERLAND IN INDIë. Een groep Voiendammers, die de Indische ten toonstelling in het Westbroekpark te Den Haag met harmonica-spel opluistert. DE HEER H. C. PELETIER. stationschef te Delft, za! na een diensttijd van ruim 40 jaren bij de Spoorwegen, met ingang van 1 Juli a.s. den dienst met pensioen verlaten. IN TRAINING. Voor de komende roeiwedstrijden wordt door de deelnemers druk getraind. Een der candidaten voor de overwin ning oefent op langen slag

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9